×

Сертифікація AWS: навіщо проходити, як готуватися, корисні ресурси

Привіт усім! Мене звати Дмитро Бавикін, і я senior-розробник у компанії Svitla Systems. Я працюю в ІТ-індустрії понад 5 років і завжди шукаю захопливі, складні та цікаві проєкти, які допоможуть мені покращити навички програмування.

Якось я почув про AWS сертифікацію від мого друга і провів власне невелике дослідження, щоб дізнатися, який тип AWS сертифікації обрати та чи підходить мені ця програма, щоб почати готуватися до сертифікації.

Матеріал написаний ще до початку повномасштабної війни в Україні. Проте, думаю, що і зараз він буде для вас корисним, адже такі явища, як воєнний стан, впливають на ринок праці. А більш освіченим спеціалістам легше отримати офер та бути фінансово захищеним. Врешті, за будь-яких обставин варто не зупиняти свій особистий та професійний розвиток.

У цьому пості я хочу поділитися з вами своїм досвідом проходження AWS сертифікації, починаючи від обрання сертифікаційного іспиту, підготовки до нього, фінансових витрат та закінчуючи тим, якими є особливості процесу протягом карантину.

❗️ Увага, спойлер! Сам я склав AWS сертифікацію, і вважаю, що це, безперечно, був дуже вдалий крок у моїй професійній кар’єрі.

Що таке AWS сертифікація

AWS сертифікація, на думку постачальника, Amazon Web Services, — це ідентифікатор, що підтверджує ваші знання, вміння та навички роботи з хмарними технологіями.

Для мене сертифікація також встановлює певну планку для експертизи хмарних технологій і характеризує вас як дисциплінованих, цілеспрямованих професіоналів, які хочуть дізнаватися нове про хмарні технології. Якщо ви вагаєтесь, що саме вивчати далі, то не помилитесь, обравши AWS. Проте майте на увазі, деякі з вас можуть вже й не повернутися до програмування та вирішити продовжити свій кар’єрний шлях в ролі CloudOps.

Які знання ви можете здобути від AWS сертифікації

Існуючи вже декілька років, AWS сертифікація є структурованим навчальним матеріалом, який призначений як для навчання, так і для визначення того, наскільки ви кваліфіковані в різних галузях хмарних технологій. Матеріал здебільшого спрямований на те, щоб допомогти вам вдосконалити ваші навички та дізнатись корисні інсайти, які ви могли б потім застосовувати в повсякденній праці.

Наприклад, ви можете оптимізувати продуктивність вашого застосунку, перевірити його готовність до катастрофи, підвищити його доступність і багато-багато іншого, використовуючи знання, які ви здобули впродовж підготовки до сертифікації AWS. Іноді ви можете позбутися головного болю, розуміючи, що Амазон вже має рішення для вашої проблеми, давши змогу вам зосередитися на стратегічних завданнях кінцевого продукту.

Перед проходженням AWS сертифікації я був цілком несвідомим до того, скільки незвичних і цікавих сервісів може запропонувати AWS.

  • Хочете створити власну приватну мережу на базі Ethereum? Можете використати AWS Managed Blockchain.
  • Втомилися від необхідності купувати нові iPhone, щоб протестувати свою програму на останніх версіях пристрою? AWS пропонує Device Farm, де ви можете симулювати різні пристрої в цілях тестування.
  • Хочете надіслати 100 петабайтів даних із локальної інфраструктури в хмару? Ви можете замовити Snowmobile! Чесно кажучи, Snowmobile варто замовити навіть просто для розваги :)

AWS надає вашій компанії всі необхідні можливості, щоб стати партнером AWS через AWS Partner Network.

Чому варто почати саме з такої сертифікації

Чи не було б краще спробувати скласти AWS Certified Solution Architect сертифікацію або AWS Certified Developer Associate сертифікацію замість Cloud Certified Practitioner (CCP), щоб заощадити час та гроші?

Поміркуємо. Якби ви були новачками в тренажерному залі, чи спробували б ви одразу підняти найважчу вагу, яку тільки змогли б там знайти? Сподіваюсь, що ваш тренер не дозволив би вам навіть спробувати зробити щось подібне, тому що це могло б серйозно поранити вас і, можливо, навіть деморалізувати. Що ж, та ж сама логіка може бути застосовна й щодо вибору перщої AWS сертифікації.

Я рекомендую вам робити все крок за кроком і не бути надто вимогливими до себе. Якість отриманих знань, час та простір, які ви собі даєте, щоб ці знання засвоїлись, — ось що справді має значення в цьому випадку.

Якщо ви почнете з сертифікацій початкового рівня, вам буде легше пройти сертифікацію вищого рівня, оскільки ви вже будете знайомі з процедурою та структурою іспиту, з тим, як ставляться питання і на чому ви повинні зосереджувати увагу. Таким чином ви будете почуватись більш впевненими та менш стурбованими, оскільки знатимете, чого очікувати.

Тепер порівняймо вартість AWS сертифікації. AWS Certified Developer Associate сертифікація коштувала $150 на момент написання статті. AWS CCP сертифікація коштувала $100. Але після складання іспиту ви станете членом спільноти AWS, що надає вам доступ до деяких цікавих переваг, як-от знижки на майбутні сертифікації.

Наприклад, ви можете використати знижки, тоді в результаті вийде $100 (AWS CCP) + $75 (AWS CDA) = $175. Я думаю, що $25 переплати того варті, але кожному варто обрати для себе найбільш прийнятний варіант.

Окрім того, деякі компанії мають систему компенсацій для своїх працівників за проходження сертифікацій. Також майте на увазі, що сертифікація — це хороша інвестиція у ваше професійне майбутнє!

Важливо робити хоч якісь кроки, великі чи маленькі, не має значення, головне, що ви рухаєтесь вперед. Ваш мозок постійно тренується, бо якщо ви не дізнаєтеся нічого нового, ваші знання повільно, але невпинно застарівають.

Я щиро сподіваюсь, що мій досвід спонукає вас розпочати підготовку до AWS сертифікації. А тепер поговорімо про ресурси, які я знайшов і використовував у процесі підготовки до іспиту та які, сподіваюся, стануть у пригоді й вам!

Ресурси для підготовки

Перш ніж офіційно пройти AWS сертифікацію я побачив доступний курс на Udemy, який видався мені знайомим. Оскільки я вже брав участь у невеликій навчальній групі, яку ми з друзями створили, щоб підштовхувати одне одного до сертифікації, то вирішив спробувати цей курс Udemy.

Найбільш корисним для мене був курс Степана Маарека, який до речі містить один практичний тест.

Ще одна річ, яку я б дуже рекомендував, це якомога більше тренуватися. Тестові іспити з AWS сертифікації допомогли мені сформувати мислення, орієнтоване на складання іспитів. І ось один з ресурсів, авторства того ж Степана Маарека, що ви можете використати для тренування.

Загалом я заплатив $20 за два курси, що є доволі недорого, оскільки звична вартість становить $80 за курс. Я також раджу вам відвідувати LinkedIn сторінки авторів курсів, оскільки вони регулярно дарують купони на знижку на свої курси. Деякі автори навіть пропонують гарантію повернення грошей, якщо вам не сподобався курс протягом перших 30 днів. То чому б не спробувати?

Обов’язково використовуйте ресурси AWS. Там є багато безкоштовних порад, інструкцій та відео, які допоможуть вам розпочати підготовку.

Що стосується мене, то я пройшов декілька безкоштовних тестів і переглянув ряд записаних Twitch-стрімів. Мені сподобалася можливість дивитися один і той самий матеріал у викладі різних менторів, оскільки різні способи подачі інформації дозволяють краще зрозуміти її.

AWS пропонує 1-річний безплатний тариф, якщо ви є новим користувачем. Безплатний тариф не охоплює всі послуги, але ви матимете деякі безкоштовні квоти для багатьох послуг. Докладніше про це можна прочитати тут.

У мене був обліковий запис упродовж декількох років, тому якісь витрати таки були, і після використання кількох послуг мій рахунок склав усього $0,13.

Якщо ви хочете повторити мій досвід, то зробіть наступне:

  1. Перегляньте курс на Udemy як підготовку до сертифікації AWS;
  2. Спробуйте скласти тестовий іспит у межах курсу на Udemy;
  3. Спираючись на результати тестового іспиту, повторіть ті частини, які ви провалили;
  4. Пройдіть всі тестові іспити зі збірника тестових іспитів (2-й курс на Udemy);
  5. Повторіть пункт 3;
  6. Намагайтесь набрати щонайменше 85% на всіх тестах, тому що для проходження сертифікації потрібно щонайменше 70%;
  7. Ознайомтеся з безкоштовними ресурсами AWS та перевірте чинні правила проходження сертифікації. Правила будуть розглянуті на курсі, але я знайшов різницю між тим, що було вказано на курсі, і тим, що було насправді, адже правила інколи змінюються. Іспит складається з 65 запитань, але лише 50 з них впливають на ваш бал, а 15 запитань використовують для збору інформації та для потреб AWS. Ви можете дізнатися більше про це тут.

Як зареєструватись на першу AWS сертифікацію

Коли ви відчуєте себе достатньо підготовленими, наступним кроком є реєстрація на справжню сертифікацію. Для цього вам потрібен обліковий запис Amazon (не обліковий запис AWS).

Після реєстрації у вас є два варіанти: пройти сертифікацію офлайн чи онлайн, що стало дуже популярно через COVID. У моєму випадку я не хотів чекати 2 тижні до найближчої доступної дати для складання іспиту офлайн, тому я обрав Pearson VUE онлайн. Я раджу вам дуже уважно ознайомитися з правилами проходження онлайн-сертифікації, прочитайте їх щонайменше двічі, оскільки деякі правила можуть суперечити одне одному. Майте на увазі, що в межах вашого робочого простору не може бути нічого, що могло б містити інформацію. Їжа, носії інформації, навушники також заборонені.

Перевірте документи, які вам потрібно мати з собою, щоб підтвердити вашу особу, виконайте системний тест свого ноутбука/ ПК та упевніться, що ви будете єдиною людиною в кімнаті впродовж усієї сертифікації. Пам’ятайте, що ваш комп’ютер можуть перевіряти, щоб пересвідчитись, що ви не обманюєте.

За 30 хвилин до іспиту я розпочав процес реєстрації, зробив фотографії документів, що посвідчують особу, та робочого місця з різних ракурсів. Далі я перевірив звук, відео, пропускну здатність та запущені процеси в системі. Після всіх цих перевірок мене поставили в чергу. Наглядач, який мав слідкувати за процесом проходження сертифікації, під’єднався й попросив мене показати моє робоче місце за допомогою вебкамери. Потім мене ввічливо попросили показати свої руки та зап’ястя. Я також чув, що людям із довгим волоссям іноді потрібно показати вуха.

Й ось мій іспит розпочався. Давши відповідь на декілька запитань, я мав змогу завалити іспит. Я отримав попередження від мого наглядача за бурмотіння. Мені здається, що я був надто сконцентрованим і почав рухати губами, читаючи запитання. Думаю, що саме це й викликало підозри. Я не намагався сперечатися, а просто вибачився перед наглядачем і стиснув губи.

У вас є 100 хвилин, щоби пройти сертифікацію, я використав 40, тому в мене було достатньо часу, щоб переглянути свої запитання, але я відчував, що все добре, тому просто натиснув «Готово». Ви відразу побачите загальний статус про те, чи ви пройшли іспит чи ні. Для отримання повного звіту вам потрібно чекати до 5 робочих днів. Я отримав його наступного дня. Щоб скласти іспит, вам потрібно набрати 700 балів із 1000, а іспит оцінюється від 100 до 1000 балів. Я набрав 882 бали, чим був задоволений. Й останнє, але не менш важливе, — отримавши повний звіт про свій результат, ви можете додати AWS значок до свого облікового запису на LinkedIn і почати готуватися до наступного рівня.

Підсумки і наступні кроки

Від купівлі першого курсу на Udemy і до моменту додавання AWS сертифікації до мого облікового запису на LinkedIn мені знадобилося орієнтовно 6 тижнів. Перший курс на Udemy я провалив із результатом 69%, але я й далі читав, вчився, складав тестові іспити та дізнавався все більше й більше з різних джерел, допоки мій середній бал не склав 90%.

Я раджу вам не бути надто вимогливими до себе й не прагнути досконалості. Дозвольте собі помилятись, оскільки навіть люди з великим досвідом у хмарних технологіях можуть робити помилки на іспиті.

Я витратив $20 на курси Udemy, $100 на AWS CCP реєстрацію і $0.13 доларів на послуги AWS, які я використовував під час підготовки, тож загалом мої витрати склали $120,13 .

Зараз я більш впевнений у своїх знаннях AWS і маю бажання вирішувати проблеми на проекті використовуючи одне з рішень, які пропонує AWS.

Що далі? Я думаю, що немає часу на вагання, тому я вже почав готуватися до сертифікації AWS Certified Developer Associate.

👍ПодобаєтьсяСподобалось18
До обраногоВ обраному9
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Пане Дмитро, дякую за інформацію. Чи знаєте Ви де знаходиться цетр для складання тесту офлайн у Києві? Чи взагалі він є в Україні в умовах воєнного стану?

При реєстрації екзамену ви обираєте оффлайн/онлайн форму та локацію. Тому самий надійний способ це перевірити саме при реєстрації екзамену. Обираєте Person VUE at Test Center та перевіряєте доступні центри.

Дякую. І як я зрозумів з їх вимог, їм потрібен паспорт нового зразка з латинськими іменем і прізвищем (якщо говорити про НЕ закордонний), тобто ті що співпадають з введеними в моєму акаунті

Пане Дмитро, дякую за статтю. Скажіть будь ласка, чи був у вас практичний досвід роботи з AWS перед початком навчання? Якщо так, то який і як довго?

Я би сказав був мінімальний досвід, пане Влад. Серед задач на роботі було щось на шквалт розвернення Ruby on Rails на EC2, потім це перейшло на ECS.
Мінімальний досвід було б гарно мати, але для AWS CCP це не обо’язково.

У вас не було девопса, котрий повинен займатись розгортанням?

DevOps це ж набір практик, чи не так? Згідно яких задачі розробки і розгортання виконуються однієї командою. Тож логічно щоб розробники в цій команді розумілись на розгортанні того коду який вони пишуть.

Тут цікаво Ваша думуа, а хто має писати тоді ІaC?

Для підготовки ще раджу cantrill.io — багато практичних завдань і детальний розгляд теорії.
Ще є CloudGuru, які дуже розпіарені, але подача матеріала дуже поверхнева.

Якщо потрібен не просто сертифікат, і вже є якийсь досвід, то раджу здавати відразу на AWS Certified Architect/Developer Associate. Cloud Practitioner, як на мене, більше перевіряє знання термінів AWS, тоді як після проходження Architect/Developer можна вже бути хоч якось впевненим в мінімальних навичках роботи з основними сервісами

так для девелопера це сертифікат позорний
для менеджера може і ок
або для студента щоб залік поставили

О помню сдавал онлайн, экзамен длился часа три(Solutions Architect Professional)
и тут началось — покрутите камерой, поднесите камеру под стол, поднесите к зеркалу, покажите документы и тд — минут 20 я убеждал человека что я это я и в комнате больше никого нет.
Потом начали косить газоны за окном(по условиям в комнате должна быть тишина).
Потом в середине пришла дочь со школы у которой не было ключа и давай долбить в двери, с горем пополам впустил ее. Она к сожалению не знала, что у меня сертификация — вошла в комнату и давай мне что-то рассказывать и маячить перед камерой :)
Короче сами вопросы не так вгоняли в стресс, как все обстоятельства

POV: Коли вже декілька хвилин нікому не казав про свої сертифікати.

В минулому році здав CCP, SAP, SAA, DVA, SOA.
Для підготовки використовув acloudguru.com (багато матеріалу та курси не тільки з AWS + sandbox)

То есть вы прошли и сдали сертификации но на должности/ЗП никак не сказалось?
Я правильно понял?

буває що компаніі для партнерства, або рекрутерш позваблювати при зміні роботи

була цікава задача заімплементити пайплайн по процесінгу відео та генераціїї датасетів для МЛ.... якось заціпило от вирішив трішки розібратися з цим питанням.
А в згалі почав шукати щось нове щоб був «вихлоп на картку»

є так званий синдром «вічного студента»

На карту я конкретні суми не рахувала (але вихлоп є), а вихлоп в роботі я бачу регулярно — в деяких місцях, де люди довбаються часами, я могла за 5 хвилин сказати, чому там не працює або працює не так, як вони очікують. Просто за рахунок того, що глибше знаєш AWS, і деякі тонкі моменти я взнала саме під час подготовки, а не після якого-небудь крашу на продакшені (на помилках на продакшені краще не вчитися, якщо є інші способи навчання).

Все таки рекомендую проходить сразу associate-whatever, особенно если у тебя уже 5 лет опыта и имел дело с aws.
Cloud partitioner слишком лёгкий для человека который имел хоть какое-то дело с облаками.

Корисні та коштовні поради. Дуже цінно, коли люди діляться своїм досвідом, дякую.

Підписатись на коментарі