Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Як ІТ-фахівцям змусити працювати власні активи в умовах війни

Привіт, я Наталя, і вже багато років я досліджую різні аспекти фінансових відносин. Як і в більшості наших громадян, після повномасштабного вторгнення росії в Україну в моєму житті стався збій. І хоча прямо мене не зачепило, та все ж у голові був повний хаос: що робити й куди бігти ― ці питання витіснили будь-які інші думки.

Через деякий час я, нарешті, змогла відірватися від постійного читання новин. Стало зрозуміло: подбати про майбутнє ― гостра потреба (хто його знає, як усе обернеться завтра). Окей, я про це й раніше не забувала, але тоді було багато варіантів, щоб убезпечити «фінансову подушку» та заробити на ній.

Тепер, коли лінія фронту припинила загрозливо просуватися вглиб України, думати потрібно не лише про прибутковість вкладання, а і про те, що це ― підтримує економіку та обороноздатність. Чи можна очікувати, що звичні способи інвестування покажуть юзабіліті сьогодні, ― це питання остаточно вивело з трансу. Роздуми над ним надихнули мене створити такий собі «фреймворк» про те, як зробити власні активи прибутковими, попри війну. Отже, поїхали!

Інвестиції зараз: чи є сенс вкладати кошти

Спочатку трохи статистики. МВФ стверджує, що в результаті російсько-української війни значно зросли ризики для економіки. З ними згоден і Світовий банк, який зменшив показник зростання з 4,1% до 3,2%. Згідно з їхніми заявами, це пов’язано з тим, що обидві країни є основними постачальниками сировини для західних компаній.

Санкції проти росії призводять до зміни напрямів потоків коштів, що створює ускладнення для функціонування банків та фінансових ринків. А підняття цін змушує інвесторів бути обережними з власними заощадженнями. Іншими словами, вкладати кошти зараз не поспішають у всьому світі, оскільки не довіряють тенденціям, що складаються в економіці.

Проте не все так погано. Ці ризики зрозумілі керівництву країн та фінансових установ, вживаються заходи, які дають змогу поглинути збитки. Через зростання процентних ставок за кредитами банки отримуватимуть доходи, а отже, не припинятимуть видавання позик, тож підприємства матимуть кошти для фінансування діяльності.

В Україні стан економіки багато в чому залежить від обсягу пропозиції іноземної валюти. Продаючи її, НБУ стримуватиме курс. Як свідчить практика, міжнародні партнери й надалі підтримують нашу державу, надаючи валютну допомогу. Свою частку вносять і ті, хто ввозить кошти в країну.

У багатьох країнах активно впроваджують політику, спрямовану на стримування знецінення грошей. Її мета ― спонукати інвесторів активізувати свою діяльність. Тому добре продумана стратегія вкладень ― саме те, що зараз на часі.

Депозити ― найпростіший спосіб

Чому так ― це не потребує жодних спеціальних знань. Ті, хто полюбляє все робити власноруч, можуть прочитати пропозиції на сайтах банків. Для інших існує чимало сервісів, де вони зібрані для ознайомлення. Відкрити депозит можна онлайн, якщо ви вже є клієнтом банку.

Як спосіб отримання доходу від активів вклади використовували й раніше. Та після запровадження воєнного стану було ухвалено рішення про державні гарантії на всю їхню суму. Раніше в разі банкрутства банку повертали лише обмежену величину. Тепер упродовж дії воєнного стану та ще 3 місяці після його закінчення відшкодовуватимуть усе разом із відсотками. А надалі гарантована державою сума становитиме не менше 600 тис. грн.

Але потрібно зважати на деякі нюанси. Українським банкам дозволити продавати готівкову іноземну валюту. Але для цього вона має бути в касі, тобто хтось попередньо мусить прийти та обміняти її на гривні. Та динаміка курсу така, що охочих це зробити небагато. Безготівкові обмінні операції, у т.ч. онлайн, заборонені. Тож власникам українських грошей відкрити валютний депозит нелегко.

Наразі дохідність таких інвестицій невелика через низький ризик. Проте візьміть до уваги, що НБУ буде змушений проводити політику зі стримування інфляції та обмеження грошової маси в обігу, з-поміж заходів якої ― підвищення кредитних ставок. Це може спричинити зростання дохідності депозитів.

Якщо придбати долари чи євро не вдасться, вкладайте гривні. Інфляція, яка є невіддільним супутником падіння економіки, спроможна «з’їсти» ваші заощадження. У цих умовах банківський відсоток навряд чи дає змогу говорити про дохід, проте за браком альтернатив пом’якшить втрати. А якщо курс вдасться стабілізувати, отримаєте заробіток.

Одержати дохід можна також від депозитів у дорогоцінних металах. Звичайна купівля злитків золота, срібла, платини приносить лише дохід від різниці в ціні. Вклад дає змогу отримати відсотки. Погляньте на динаміку курсу золота за інформацією Лондонської асоціації учасників ринку дорогоцінних металів.

Такі інвестиції переважно є статусними, ніж прибутковими. Це пов’язано з особливостями купівлі-продажу, у результаті чого одержати курсову різницю від безготівкового металу неможливо.

Криптовалюта ― неоднозначний варіант

До цифрових грошей ставляться по-різному. Багато хто успішно заробляє на курсових різницях. Упевненості додає також намагання деяких держав контролювати їхній обіг, це засвідчує серйозне ставлення до можливостей, які надаються. Є й такі, хто отримує зарплату в криптовалюті. Достатньо й консерваторів, що розглядають її як аферу.

Можу сказати одне ― цей ринок дуже ризиковий. Війна в Україні не має прямого впливу на його коливання, та маніпуляції трейдерів, намагання врегулювати обіг законодавчо, дозвіл на приймання цифрових грошей у якості засобу платежу за споживчі товари та послуги спричиняють значні зміни ціни. Ось як, наприклад, виглядає графік курсу біткоїна за останні 3 місяці за інформацією біржі Bitstamp:

Попит на криптовалюту тримається на хайпі. Ті, хто вже має досвід таких інвестицій, порад не потребують. Новачкам же рекомендую вивчити нюанси, зосередити в криптовалюті не більш ніж 20% заощаджень (а краще 10%), та розподілити їх між різними токенами. Часи, коли можна було стати мільйонером, вклавши декілька доларів, минули, хоча пристойний заробіток можливий. Проте доведеться відстежувати всі чинники та прогнозувати їхній вплив на курс.

Цінні папери ― традиційний спосіб

Інвестиції в багатьох асоціюються з вкладенням в акції. Ці та інші цінні папери дають змогу не лише заробляти на різниці в ціні, але й отримувати дохід у вигляді частки з прибутку компанії чи відсотків. Проте в умовах воєнного стану обіг акцій на українському ринку завмер, отримання доходів також під питанням. Хоча можна спробувати заробити на міжнародних ринках. На допомогу прийдуть брокери.

Зважте, що одержують дохід лише ті, хто постійно відстежує індекси, котирування, ситуацію. Найбільш перспективні напрями ― ІТ-технології та зелена енергетика, а в умовах дії санкцій проти росії й росту цін на нафту та газ додайте ще ці компанії. Поставте собі за мету довгострокове отримання доходу, купуючи акції перспективних товариств. Трейдерство потребуватиме багато часу та досвіду. Та все ж не забувайте, що війна призвела до підняття цін у всьому світі, тому поступово відбуватиметься зменшення купівельної спроможності, уповільнення світової торгівлі, а це не може не спричинити коливання фінансового ринку.

Після повномасштабного вторгнення український уряд оголосив початок випуску військових облігацій. Їхня дохідність вища за ставки за депозитами. Купуючи їх, ви дозволяєте державі розширити фінансування ЗСУ. Заробіток від цих цінних паперів звільняється від сплати ПДФО та військового збору. Інвестиції в облігації вважаються одним з найнадійніших видів вкладень, позаяк повернення коштів гарантує держава. Втрати можливі лише за умови поразки у війні, тоді обвалиться вся система, і дохід ви не отримаєте ніде.

Відкриття власного бізнесу ― шлях до незалежності

Ще один спосіб заробляти, підтримуючи державу, ― власна справа. Для цього важливо вибрати правильну сферу. Сьогодні найперспективніші галузі включають медицину, продовольство, швидке харчування, фермерство, модульне житло. Після закінчення війни великі обороти будуть у сфері відновлюваної енергії, будівництва, торгівлі побутовою технікою, індустрії розваг.

Для відкриття інтернет-магазину вибирайте популярний ресурс. Обслуговування на сайті коштуватиме від 1000 грн, плюс доведеться інвестувати в закупівлю товару. Один мій знайомий наразі торгує виробами медичного призначення.

Зі зростанням доступності електромобілів актуальнішою ставатиме проблема їхньої заправки. Деякі компанії пропонують повний пакет ― станції із технічним забезпеченням. Гарне місце для їхнього розташування ― парковка біля торгового центру (доведеться заплатити за оренду місця).

Щодо джерел коштів для інвестування, варто розраховувати лише на власні. Хоча кредитні картки розблоковані та можна використовувати споживчі позики, про придбання авто, нерухомості чи інших довгострокових активів не йдеться. Банки змушені враховувати ризиковість такого фінансування.

Інвестиції в себе ― несподівана пропозиція

Хтось може заперечити: ми говоримо про прибуткові активи. Але курси підвищення кваліфікації, нові навички та знання в суміжних галузях відкривають шлях до кар’єрного зростання. Удосконалюючи софт-скілс та хард-скілс, можете претендувати на посаду з вищою зарплатою. Якщо обставини стануть настільки несприятливими, що втратите роботу, шанси знайти нове джерело доходів підвищуються.

Тому інвестиція у власний розвиток також спроможна перетворитися на актив, який працює на ваш прибуток. Знання мов, грамотність та вміння пояснювати складні речі свого часу допомогли мені здобути посаду копірайтера, коли інші вакансії були недоступні.

Що робити не варто

В одному старому жарті запитували: «У якому банку ви тримаєте гроші?» У відповідь звучало: «У трилітровій». Деякі справді вважають: найбезпечніше, коли гроші перебувають з тобою (під матрацом, у книжках та в інших місцях, які полюбляють перевіряти квартирні злодії). Але ж ви хочете не лише створити запас, а й заробити на ньому.

Звісно, певний кеш на екстрений випадок мати не завадить. Та пам’ятайте: якщо доведеться раптово виїжджати за кордон, суму понад 10 тис. євро потрібно декларувати. За браком митного оформлення гроші конфіскують, а за наявності ― у спецслужб можуть виникнути питання щодо законності їхнього походження. До того ж, готівка робить вас вразливими в разі неочікуваної окупації чи крадіжки.

Нерухомість, яка завжди вважалася найстабільнішим типом інвестування, сьогодні працює лише на користь тих власників, які перебувають у менш постраждалих регіонах на заході країни. Та ризик того, що вона буде знищена під час ракетного обстрілу, однаково високий у будь-якому регіоні. Крім того, в умовах зростання цін отримаєте актив, який коштуватиме набагато менше, як тільки біженці та ВПО почнуть повертатися до відбудованих домівок. Тому інвестувати в нерухомість поки не варто.

Невдалим напрямом можна вважати вкладання в продукти харчування. Дехто закуповує їх в очікуванні зростання цін. Хоча невеликі запаси товарів довгострокового зберігання «на чорний день» ― гарна ідея, усе ж вони можуть бути знищені одним ударом ракети. Такі інвестиції не будуть варті ані копійки в разі, якщо доведеться евакуюватися.

Окрема рекомендація ― не кладіть усі яйця до одного кошика. Навіть якщо спокуса заробити не дає спокою, не інвестуйте всі гроші в один різновид активу. Розподіліть між декількома, тоді раптова зміна обставин не спричинить втрату всіх вкладень.

Спитаєте, що вибрала я?

Я за характером консерватор, тож надаю перевагу надійним способам заробітку. Нерухомість різних видів була придбана мною давно, розташована вона у порівняно безпечному місці, тож і далі на ній заробляю, але нові інвестиції в цей напрям не розглядаю. Розвивати власний бізнес наразі не планую.

Я вірю в перемогу України, але розумію, що армії потрібні гроші, тому купила військові облігації. Ще вирішила вдосконалити знання в галузях, суміжних з фінансами. А що вибираєте ви?

👍ПодобаєтьсяСподобалось9
До обраногоВ обраному2
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Вкладаюсь в ЗСУ, через збір коштів для ЗСУ, фонд повернись живим, фонд Притули, і т.д. дуже гарні дивіденди, рекомендую

Повторюся: найкраща інвестиція зараз — ЗСУ!

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

я б інвестував в Кожаєва, але він не робить IPO 😐

Вкладаю у своє здоров’я

Вкладаю у своє здоров’я

Не на часi. Здорового визнають придатним та відправлять на війну. І там усі інвестиції у здоров’я згорять у прямому розумінні.

Здорового визнають придатним та відправлять на війну.

Да ладно, серьёзно?

Війна лише підтвердила те, що я розумів раніше. Сучасна економіка зроблена так, щоб зберігати гроші було не вигідно. Жодні депозити чи облігації не покривають інфляції. Гроші мають «текти» — тобто мета змусити людей «інвестувати». По-факту 80% інвестицій не окупаються — тобто сенс саме в тому, щоб лохи «злили» свої гроші — і економіка крутилася далі.
Ось і весь вибір: тримати гроші в матраці — вони знецінюються приблизно на 20% на рік. Інвестувати гроші — втратити їх упродовж кількох років.
Наразі проблема інвестицій більше не стоїть — гроші потрібно одразу витрачати на наближення Перемоги! Тим більше, що гривні друкують як туалетний папір і поміняти чи вивести нічого нікуди неможливо. Тож чим швидше витратити зарплату на ЗСУ — тим вигідніше.

Бранзулетка!© Золото плохо тем, что физически перевезти его с Украины сложно. А вот если у тебя деньги в банке лежат, то дело другое

Банк может лопнуть или на счет можно санкции наложить

По-факту 80% інвестицій не окупаються
лохи «злили» свої гроші

Може тому й не окупаються, бо інвестори мають ірраціональну поведінку: купувати на хаях, а зливати на низах? Причому від освіченості це мало залежить, така вже у нас психологія, в основі якої лежить страх та жадібність. Хто зможе з цим впоратись — як мінімум залишиться при своїх.

диверсифікація вирішує все

Чи можна приклад як вона зараз допомогла? Українська нерухомість — руїни, гривня — папір, биток — у штопорі, акції та фонди — у мінусах, навіть долар знецінюється, а золото начебто й не росте.
То куди треба було вкладати, що б не диверсифікація допомогла?

Поки що нерухомість на заході ще тримається. Подивимось, може і вона рухне

В Польщі з їхніми відсотками має вже по троху падати

акції та фонди — у мінусах

Якщо в тебе горизонт не 1 рік, то яка різниця? Докупай собі, покі дешевше та й все. Наприклад, SP500 й досі в плюс 10% від доковідного піку. Тобто навіть якби ти увійшов перед ковідом, ти б отримав на цей момент 4.9% річних. А ще й така нагода купити дешевше ніж було останні 1.5 роки. Нагоди так примножити статки не кожному поколінню випадають

Тут ще питання, чи буде помжноження, чи lost decade

З DCA дуже малоймовірний lost decade. Ось, наприклад, 1973 рік з входом 100К на піку та 1К DCA щомісячно — 297К ітог з урахуванням інфляції (10.43 inflation adjusted CAGR). Нічого так lost decade — www.portfoliovisualizer.com/...​kMarket&allocation1_1=100
Те саме для lost decade 2000-2010 www.portfoliovisualizer.com/...​kMarket&allocation1_1=100
8.21 inflation adjusted CAGR. Я, наприклад, у своїй FIRE date формулі використовую історичні 7%, тож буду радий такому lost decade — це більше ніж на рік наближує FIRE )

Наскільки я розумію, то lost decade означає, що всі, хто вклали у 2021 не отримають прибутки до 2031. Тобто ціни на цінні папери не виростуть вище. Але так, якщо вкладати кожен місяць, то це, як мінімум, збереже частину капіталу.

Ну тому що це штучний приклад — вхід на все що було на піку і більше нічого не вкладати. А я вже 5 років з валютної лібералізації пишу тут про «зп прийшла — купи VUAA/VWRA» Rinse and repeat. Паттерн звичайного Джо будь де в світі, який живе не від зп до зп

а от у мене як у мамкіоного макроекономісто питання. Якщо таких джо стане багато, всі накопичили капітали, народжуваність впала і працювати, свторюючи блага і їм процент, вже ніхто не хоче, то.. що?

Від такого ж мамкіного макроекономіста відповідь: поточна модель зростання світової економіки (а отже і ціни акцій) побудована на зростанні споживання. І хоча потенційно зріст споживання може уповільнитися (хоча з keep up with joneses це дуже малоймовірно) у поточних країнах-лідерах світу, це мова лише про меньшу частину населенння планети Земля. А отже настане час прогресорства, наприклад, в Африку, де потенціалу вистачить ще на десятиріччя. За цей час науковий прогрес зробить наступний крок, і keep with joneses розпочнеться знову. Ну хіба що десь через тисячи років стане зрозуміло, що космос так і залишиться мрією, то буде комунізм та ubi ) А якщо космос таки підкориться, то нема кінця зростанню споживанню. Ну і взагалі проблема, щоб таких Джо стало багато. Бо це потребує дисципліни, а це не про людей (мабуть спортзали знають про це найкраще та найбільше, бо на недисциплінованосі людей побудований весь їх бізнес). Наприклад, навіть в США, де культура інвестицій ого-го, the average retirement savings have increased by a reasonable 13%, from $87,500 to $98,800
На мою думку, набаго небезпечніше уповільненя наукового прогресу (бо хард кап розвитку економіки — енергія), але хз як його заміряти.

ну, от саме зараз момент щоб докупити активів, бо біток, РЕ, і тп знецінилось сильніше пауеллівського доллара

Підскажіть, які ризкі тримати гроші на ФОП рахунку у валюті? Наскільки великі ризики що грощі зникнуть через ті або інщі причини у звязку з падінням економіки та війною?

Ризики в тому, що валюту потрібно переводити у гривні за курсом НБУ на дату отримання, а також не можна використовувати на особисті цілі. Хоча деякі банки можуть через операції конвертації перерахувати валюту на особистий рахунок. Щодо падіння економіки — її активно підтримують інші країни, вливають великі суми. Падіння банківської системи України поки що не очікується

Разве валюта продается по курсу не в день продажи? Где об этом можно почитать?

Більше слухайте цього онолітика)))

Постанови НБУ від 24 лютого 2022 року — експортна виручка може продаватися лише за фіксованим курсом

Ну тобто продаватися вона може лише за фіксованим курсом, але вона може взагалі не продаватися до кращих часів.

а от і настав час продавати з рахунку ФОП

валюту потрібно переводити у гривні за курсом НБУ на дату отримання

це ви самі придумали? ))

ні, замість мене постарався НБУ)

Ви щось плутаєте. По курсу НБУ на день отримання хіба що податки треба розраховувати.

Я бачу ризик примусового продажу валюти з ФОП рахунку за фіксованим курсом НБУ і ризик банкрутства банку, тоді вам компенсують гроші в порядку черги і якщо банк чисто український то може «не вистачити» грошей. Наразі другий мені видається малоймовірним. Щодо першого то це до зе влади, вони і не таке можуть вичудити.

Найближчі два-три роки: тільки доларивий/євровий кеш (плюс консерви, олія і крупи в резерві на пару місяців).
А ось реальні інвестиції що приносять:
fi202x.blogspot.com/2022/06/2022-7-usd.html

як змусити інженеру в СРСР змусити запарцювати власні активи в умовах другої світової війни

Стесняюсь спросить, какая квалификация авторки на предмет инвестирования? Или это как инста диетологи?

20 років, присвячених дослідженням

Крім інвестицій в цінні папери не рекомендую робити нічого іншого. Українська СГ земля не коштує нічого, якщо ви самі ї не керуєте. Акція укр сг холдингів — сміття без особливих перспектив. Нерухомість без девірсіфікації — ризик на рівні зірок.

Рекомендую не витрачати час на всякі курси, а прочитати книгу «The intiligent investor» Paul Graham, класика інвест літератури.

Очередная статья от мамкиных инвесторов. Что только не придумают чтобы вытрясти бабло у людей, но канва осталась старой: жахи и пряники)
Инвестиции — это математика и психология, и не нужно путать это с чувствами(военн облигации)
Несите следующего искперда :))

Ну давайте разберем по частям вами написанное:
1. Депозиты

Та після запровадження воєнного стану було ухвалено рішення про державні гарантії на всю їхню суму. Раніше в разі банкрутства банку повертали лише обмежену величину. Тепер упродовж дії воєнного стану та ще 3 місяці після його закінчення відшкодовуватимуть усе разом із відсотками.

Есть один интересный ньюанс, что валюту фонд гарантирования вкладов будет возмещать в гривне по курсу НБУ, т.е. по 29.5, а не 36.5
А делать депозиты в гривнах и в довоенное время было глупым решением
И да, Мегабанк — первый пошел.

2. Крипта
Это способ спекуляции, а не сбережения. Ну или способ поднять денег на очередном DeFi стартапе.

3. Ценные бумаги
Какие ценные бумаги я могу купить (кроме военных облигаций)? Совет не очень

4. Собственный бизнес
Круто конечно, но это смена деятельности, а не запуск прибыли с активов

5. Инвестиции в себя
Эта тема работает всегда, но эти инвестиции потребляют и время, и деньги. И нельзя купить время за деньги. А потому есть некоторый верхний предел скорости эффективного вложения денег.

6. А вот и вредные советы
Банк лопнет, валюту вернут в гривну по рандомно плохому курсу и никакие процентики не перекроют разницы между курсом НБУ и обменки.
Если нужно будет драпать через границу, то валютой можно будет купить пропуск на другой конец, а банковским депозитом — нет.
Беженцы будут возвращаться домой только тогда, когда им будет куда возвращаться. На Донбассе сейчас — вызженная земля. На Северной Салтовке — руины и пожарища. Даже на обычной Салтовке куча квартир с выбитыми стеклами — зима близко, и вопрос с отоплением таких домов будет нетривиальным.
Когда (если) будут отстраивать разбитые дома беженцев — вообще не ясно.
Продукты питания надо скупать сейчас! Пока дешево! Украина в этом году соберет в разы меньший урожай чем ранее, но экспорт закрывать не будут — валюта будет очень сильно нужна. В итоге будет рост цен к общемировым. Эта зима будет голодной.

Украина в этом году соберет в разы меньший урожай чем ранее, но экспорт закрывать не будут — валюта будет очень сильно нужна. В итоге будет рост цен к общемировым.

Для экспорта (включая агропром) нужно разблокировать порты (хотя бы Одессу, а лучше с Николаевым). А это не так легко.

Там может быть придумают и другие варианты, но суть проста: ограничений на экспорт в условиях роста цен внутри страны не будет. А потому к этой зиме/весне цены на еду подскочат.

ограничений на экспорт в условиях роста цен внутри страны не будет

Пока не разблокируют порты — экспорт ограничен физически. И в этих условиях, внутри Украины — «будет только дешеветь»...

Но могут и разблокировать Все возможности для этого у НАТО есть — вопрос лишь в решимости.

Не будьте таким песимістом) Чому українські банки обов’язково мають лопнути? Гарантія — не означає, що її доведеться обов’язково застосовувати. Такі інструменти призначені для підвищення довіри. Про крипту там просто м’якше написано, ніж у вас) Про цінні папери сказано — закордонні або військові облігації в Україні) Власний бізнес я описувала дрібний, на допомогу до основних заробітків. І до речі, там написано, що невелика сума кешу потрібна, але є ризик залишитися без неї на блокпості

Чому українські банки обов’язково мають лопнути?

На моей памяти лопнули (из тех, где у меня были депозиты): Ощад, Меркурий, Дельта, Мегабанк

А если понадобится большая сумма кеша, где брать будем, если все вложили? Сейчас все упирается в вопрос вероятностей потери при использовании того или иного варианта.

Такі витрати, як правило, або ретельно заплановані (тоді цю суму не інвестуєте), або виникають через непередбачувані обставини, але тримати велику суму у вигляді кешу на випадок, якщо вам раптом знадобиться купити квартиру, дуже ризиковано з огляду на злочинців

Зараз

непередбачувані обставини

можут виникнути буквально через хвилину

Мегабанк ещё год назад был сомнительно платежеспособный, плюс к нему (с большим отрывом) ещё 5 банков

4 банка, проваливших стресс-тест по базовому сценарию
Мегабанк, БИС, Банк Альянс, Банк Форвард

minfin.com.ua/2022/01/19/79074613

5 банков, которые с трудом прошли «базовый» стресс-тест
Ощадбанк, Укрэксимбанк, Правэкс Банк, Индустриалбанк, МРБ (бывший Сбербанк)

Про інфляцію долара 30 відсотків було ?

Запрошую на наш курс на Прометеус
Особисті фінанси та інвестиції під час війни
Як заощадити та примножити кошти під час війни, куди їх інвестувати і як не втратити? Приведіть до ладу власні фінанси разом з економістом Любомиром Остапівим та фінансовими планерами iPlan.ua.
prometheus.org.ua/...​s/finance-during-the-war

старт 5 липня

Як і попередні 5 років інвестую в пенсійний портфель через ETF на світовому фондовому ринку через Interactive Brokers
www.youtube.com/hashtag/портфельлюбомира

сг землю — прикупили пару ділянок пепред війною, продовжимо після перемоги.

акції укр агрокомпаній, бо люди завжди будуть хотіти їсти.

нерухомість — офіс і промприлад. хотіось би пайові проєкти ще.

ЗСУ і волонтери — само собою щомясяця!

Військові облігації в грн від 11% — щось середнє між донатом і інвестицією.

потсійно навчаюсь у своїй професії. веду здоровий спосіб життя, щоб продуктивно працювати

Баффет:
найцінніший актив, який у нас є — це ми самі і все, що вдосконалює наші таланти і вміння.

сг землю — прикупили пару ділянок пепред війною, продовжимо після перемоги.

А как вы собираетесь их сдавать в аренду?

акції укр агрокомпаній, бо люди завжди будуть хотіти їсти.

И как их может купить человек с улицы (но с деньгами)?

найцінніший актив, який у нас є — це ми самі і все, що вдосконалює наші таланти і вміння.

Underrated comment

сг земля — вони здаються в оренду з 1 дня покупки, оскільки на всю щемлю є орендатори.

акції агрокомпаній — вони публічні, торгуються на Варшавській та Лондонській біржах.

у нас тільки 1 компанія в першому рінві лістінга — це MHP, все нше на рівні сміття торгується. Удачі, як то кажуть в рос рулєтку гратися.

чому рулетка? Які критерії?

існує хоча б одна укр агро контора акції яких виросли з моменту IPO ? Скільки укр агро контор закінчили своє щасливе біржове життя крахом ? Що таке «вазврат ПДВ» ти чув хоч раз ?

я задав питання «які критерії?»
натомість отримав 3 питання у відповідь)))

Відповідаю людині очевидно дууууууууууууууууууууууууууже далекій від українскього агросектору. Акції Кернела, найбільшій агро компанії України впали на 70% з IPO. Наразі вони роблять те, що дуже схоже на операцію з вивода активів. Виводять ту саму землю, про яку ти любишь розповідати. www.epravda.com.ua/news/2022/04/28/686381 Ось так, херак і земельний банк Кренела став менше на 30%. Всім акціонерам в українскі агро холдінгі прівєт від олігарха.

Так, я читав про це.

А як ви порахували мінус −70% з IPO 2007 року.
Я прочитав що «Один з найбільших виробників соняшникової олії в Україні компанія «Кернел» продала 33% своїх акцій на Варшавській фондовій біржі (WSE).
У ході IPO компанія залучила $218 млн. Котирування акцій коливалися від 21,5 до 27 польських злотих
Зараз ціна 20 злотих, звідки мінус 70%?

І може все таки розписати критерії, по яким ви оцінили що всі укр агро компанії це сміття?

тобто вивести активи з контори і ти так спокійно — я читав про це ? Я в шоці. Це раз, головний акціонер, олігарх викупив головний актив за безцінь у своєї контори. Це класичний кидок мінорітаріїв.

Про ціну помилився — з 27 впали тільки до 20 злотих, це тільки 25% падіння, згоден.

третій раз повторюю питання, на яке не чую відповіді "

І може все таки розписати критерії, по яким ви оцінили що всі укр агро компанії це сміття?

щодо Кернелу про це писав Форбс
Андрій Веревський (статки $520 млн, 16-те місце у списку Forbes) викупає частину земельного банку в свого агрохолдингу Kernel. Офіційна версія — щоб допомогти компанії обслуговувати борги. Але для інвесторів це не дуже добра новина
Агрохолдинг Kernel продасть майже 30% землі засновнику компанії та найбільшому акціонеру (39,16% акцій) Андрію Веревському. За угоду компанія отримує $210 млн, повідомляється на сайті Варшавської фондової біржі.
forbes.ua/...​mli-pridbav-28042022-5713

Мені теж ця історія видалась підозрілою.

Кернел замазався з Дельта банком

якщо взяти Мря агро холдінг, то там всі 100% падіння. Назви ще 2-3 контор забув, які також в 0 спікірували. А, Сінтал, точняк.

але ви там інвестуйте, точно получитьсі в цей раз :) Все буде не так, як в Мрія агрохолдінг :)

але ви там інвестуйте, точно получитьсі в цей раз

Судя по рекламе выше — Любомир уже начал компенсировать потери на инвестировании, проведением семинаров по инвестированию.
Безпроигрышная стратегия к слову, если есть платежеспособная аудитория.

Неясно звідки ви взяли інформацію про втрати при інвестуванні і чи є вона достовірною.

звідки ви взяли інформацію про втрати при інвестуванні і чи є вона достовірною

Судя по вашим довоенным рекомендациям — вы активно инвестировали в:
— украинскую землю
— украинскую недвигу
— украинские предприятия агропрома

Все эти инвестиции, подозреваю, с начала войны превратились в тыкву — и неведомо, когда отрастут обратно (если вообще).

ви дуже не точно оцінюєте на око.

сг земля у Вінницькій області наприклад взагалі не постраждала
у Сумській теж вже засіяли, тому очікуємо виплати по оренді в кінці року.
ціни на сг землю незначно просіли у областях ближче до фронту.

у Сумській теж вже засіяли, тому очікуємо виплати по оренді в кінці року

Выплаты-то будут в гривне, по довоенным контракту/договорённостям. А какой курс бакса будет на тот момент? Уж точно не 30...

+ если у арендатора вообще будут деньги от сбытa на выплаты (а это, в условиях нынешней блокады портов, далеко не факт)

так, але ж основна частина дохідності цієї інвестиції в рості ціни землі після 2024
оренда це просто бонус.

основна частина дохідності цієї інвестиції в рості ціни землі після 2024

Об этом я и написал выше: «инвестиции, подозреваю, с начала войны превратились в тыкву»

так ціна на 1 га землі не знизилась.
і ринок вже відкрився
чому «тиква»?

так ціна на 1 га землі не знизилась.

ой ли...

гадати не потрібно, достатьно поговорити з учасниками ринку (Ленд Клаб, Твоє Коло, Купи Пай, Володар)
так чому тиква, які аргументи?

достатьно поговорити з учасниками ринку

Поговорить с участниками рынка — это примерно, как узнавать цены на недвигу у застройщика. Типа «будеттолькодорожать».

В реальности же, судя по аукционам на «Прозорро» — последние участки в той же Сумской области торговались 21.01.2022. Т.е. ещё до войны:

prozorro.sale/...​00000-2&item_region=40—42

Почему не торгуются после этого? Подозреваю, т.к. их стоимостъ сейчас околонулевая и продавать смысла нет.

П.С. Зато вполне себе торгуется, скажем, Ивано-Франковская область — последние торги 31.05.2022
Хотя и тут, после начала войны было аж 4 аукциона (из 100).

Учасники ринку нерухомості, це не тільки забудовники, а й ріелтори, аналітики, девелопери, влада...

В ринку землі дивно судити його його стану з аукціонів Прозоро, де як я бачу продається комунальна земля

Спробуйте поговорити з нотаріусами по приватним угодам куплі-продажу землі червня, і дзінаєтесь що вартість землі аж няк не "

околонулевая
Спробуйте поговорити з нотаріусами по приватним угодам

На мой взгляд, Прозорро вполне отражает ситуацию с рынком земли в Украине. И делает это достаточно публично и «прозорро» — в отличии от заинтересованных в «будеттолькодорожать» пропаганде нотариусов, риэлтoров и прочих участников рынка.

Впрочем, подождём осени — когда (по доводенным планам) должен быть собран и продан урожай + оплачена аренда инвесторам.

Проводячи аналогію, ви би оцінбювали стан ринку нерухомості Києві по лотам комунального майна міськради виставленого на продаж?

можете обгрунтувати свою думку, що Прозорро дає обєктивну ціну 1 га сг землі і навести приклади угод із приватного сектору?

Проводячи аналогію, ви би оцінбювали стан ринку нерухомості Києві по лотам комунального майна міськради виставленого на продаж?

Почему бы нет? Скажем, отдал бы сейчас Хмельницкий даже те 1,42 млрд грн за «Большевик»? Сильно сомневаюсь.

Не зрозумів, чому Большєвік та до чого він до ринку сг землі?

У вас є зараз сг земля у Вінницькій чи Хмельниькій області, які я можу купити по "

околонулевая

" ціна? Давайте я куплю, напишіть кадастрові номери будь ласка

Давайте я куплю, напишіть кадастрові номери будь ласка

Закупаете «на дне»? :)

Околонулевая стоимость — это ещё не всё. Интересное начнётся, когда на землю начнут радикально повышать налоги (т.к. а на что в Украине их ещё повышать)
Вот тогда будет дно...

Хоча я бачу угоди в ринку по $1500-2500/га, ви написали ціна землі "

околонулевая

Звідки такі дані не навели, тільки посилання на торги комунальною землею в Прозорро

Також за вашими даними:
— будуть радикально підвищувати податки за землю (хз з якого дива і які саме податки)
— осінню урожай зберуть і продадуть, а от з орендою питання

Враховуючи такі песимістичні прогнози, то інвестор орієнтуючись на ваші очікування має чекати ціну за гектар «нуль» )

Хоча я бачу угоди в ринку по $1500-2500/га, ви написали ціна землі «

Жители Украины всегда были большими оптимистами. Видно по результатам выборов 2010, 2019, по «будеттолькодорожать» в недвиге накануне войны. Видимо, остаются оптимистами и сейчас.

Оптимизм дело хорошее. Но есть ли для этого оптимизма основания? Вопрос непраздный.

П.С. Я не писал, что урожай соберут и продадут. И то, и другое — сейчас проделать очень нелегко. Особенно, «продадут».
А нет «продадут» — денег на выплату аренды тоже нет.

Тут згоден, або ти інвестор/управляючий або проводиш семінари.

сг землю — прикупили пару ділянок пепред війною, продовжимо після перемоги.
акції укр агрокомпаній, бо люди завжди будуть хотіти їсти.
нерухомість — офіс і промприлад. хотіось би пайові проєкти ще.

Такие себе инвестиции, прямо скажем. Может ведь статься — что сейчас-то далеко не «дно»...

Акції укр аго компаній — а ти полюбляєшь рос рулєтку. :)

Повторюся: найкраща інвестиція зараз — ЗСУ!

Худшая. Собирали всей Украиной на один, допустим, танк. Один прилет, и нет танка, как и денег всех тех, кто «инвестировал».

Военка оооочень дорогая, тратятся сотни миллионов долларов в ДЕНЬ! Так что донаты от простых украинцев особой роли не играют. Это лишь так, чтобы совесть очистить, а не инвестиция.

Хотите помочь? Развивайте экономику, создавайте бизнесы, рабочие места, это потенциальные миллиарды долларов в экономику страны. Пользуйтесь бизнесами других людей: ходите к барберам, в рестораны, нанимайте репетиторов своим детям, ходите в платные клиники, нанимайте нянек и уборщиц. Короче тратьте деньги на украинские товары и украинские услуги. Это потенциально также снизит социальную нагрузку на бюджет страны и позволит больше денег пустить на армию. Ну а армию оставьте большим дядям и иностранным партнерам.

Є фонд «Повернись живим» — інвестиція в них як раз дуже має сенс, за відносно невеликі гроші вони постачають в армію велику кількість різного всього (дрони, такмед, оптика, тепловізори, планшети з «Кропивою», ремкомплекти для техніки, тренажери для ПЗРК і т.д. і т.п.) й постійно навчають значну кількість бійців правильно користуватися всім цим що дає дуууже пристойний мультиплікатор нашим бійцям.
Також є «Аеророзвідка» — піонери застосування БПЛА з 14-го року, є «Госпітальєри» — що рятують просто незліченну кількість життів, навіть фонд Притули — дуже непогана інвестиція.

БФ «Повернись живим»: більше 2 млрд грн з початку війни. Зараз отримали ліцензію на закупівлю летальної зброї.

ГО «Справа громад» + ГО «Брати по зброї» + Фонд Порошенко: більше 1 млрд гривень з початку війни. Закупляються речі, до яких у МОУ ще довго не дійдуть руки, закупляються в промислових об’ємах, одразу на декілька бригад.

БФ Притули: декілька сотень мільонів зборів. Одних автомобілів на передок купили декілька сотень.

Госпітальєри Яни Зинкевич: забезпечують першу допомогу та евакуацію поранених, переводячи потенційних 200-х в 300-і не сотнями, а тисячами.
І т.д., і т.д.

Волонтерський рух робить наші ЗСУ вдвічі ефективнішими і рятують десятки життів воїнів щоденно.

Донат в волонтерів — це чудова інвестиція в своє майбутнє під час війни.

Притула сказав, що скоро у них 2 млрд грн буде.

Худшая. Собирали всей Украиной на один, допустим, танк. Один прилет, и нет танка, как и денег всех тех, кто «инвестировал».

Ты кого-то хочешь удивить тем фактом, что война — это очень дорого? Или что один танк в поле — не воин?
Но возможно я тебя смогу удивить: даже эта война показывает, что вундервафли в единичных экземплярах погоды не делают. Не имеет смысл сбрасываться на один танк (и никто так не делает), надо сбрасываться на тепловизоры для подразделения, на прицелы, на рации, на планшеты, на автомобили. Массовое и недорогое тащит войны.

Развивайте экономику

От люблю я такие «советы»: вроде и по делу сказал, и свою умность показал, а подумать что об этом итак все наслышаны последние лет 30, но воз и ныне там — вот как-то не получается.

Хотите помочь? Развивайте экономику

Смысл развивать экономику, если мы не выиграем войну? Если проиграем — развитие экономики будет уже задачей Хуйла, а не нашей.

Так что сейчас вариант только один — сжигать мегатонны донатов и волонтёрских ништяков в огне войны, и нисколько не жалеть по этому поводу.

Так что донаты от простых украинцев особой роли не играют

А требуются иногда совершенно неожиданные вещи. Как например, моему знакомому военному полевому хирургу — лекарство, которое уменьшает отмирание ЦНС. Лично для него. И хер его достанешь без рецепта, да и с рецептом тот ещё квест, причем приходится каждый раз рассказывать провизорам истории и давить на жалость. Но именно это лекарство позволяет одному военному хирургу под Николаевом вытягивать пацанов и мирных жителей из 200 в 300, ибо иначе он бы уже давно лежал в госпитале овощем. И это нифига не инвестиция, но мой личный вклад в нашу войну. А есть ещё Повернись Живим, Справа Громад, да и Притула вечно со своими движняками. А ещё ГО в Вишнёвом, которые за пару дней собрали на комплекс аэроразведки, обучение команды, отправку в восточный регион, потерю беспилотников через пару дней, и сбором на новые за 2-3 дня...

И извините, но вместо похода к барберу или в ресторан, я лучше задоначу в один из фондов из моего списка. Так как финансы не резиновые.

Это потенциально также снизит социальную нагрузку на бюджет страны и позволит больше денег пустить на армию

Нашей экономике в существующем виде уже пришел белый пушной зверёк. И без подсоса западных средств мы тупо не сведём дебит с кредитом. Тяжёлое вооружение — тоже тотально зависим от запада. Хотим мы или нет — но без миллиардных инвестиций после окончания войны у нас нет ни малейшего шанса выжить, а без вооружения запада — победить...

А вот ещё одна новость от Борислава Березы, надеюсь не фейк:

День должен был закончиться хорошей новостью. Турецкую компанию BAYKAR очень сильно впечатлили украинцы жертвующие на Байрактары. Теперь компания проявила потрясающую поддержку нашей стране и заявила, что отдаст беспилотники бесплатно. Речь идёт о тех трех Байрактарах, на которые на днях собирал деньги народ Украины.

Вот почему любой донат может привести к последствиям больше, чем ожидали. И в эти моменты ощущаешь, что все финансовые потуги всех донатеров — не зря...

Десь п’ять і десять років тому, також проводив аналогічний аналіз. Ніщо не змінюется під місяцем. Що тоді, що зараз всього лише два варіанти надійного, простого пасивного доходу — нерухомість і доллар під ковдрою. Все інше занадто ризикове в Україні. А в 2022 ще й нерухомість відвалилася :(

Точно, бакс під матрацом і 8% офіційної інфляції..
ОВДП останні 10 років — цілком прийнятна річ для пересічного українця було..
Акції — теж варіант якщо звісно мати натхнення розібратись
Крипта — чистий Гемблінг
Євробонди — стабільно і чітко щоб бакс не втрачати

Я грішним ділом останній час зберігав кошти на фоп рахунку і отримав 20% офіційної інфляції.
До того ж ми не в штатах мешкаємо, що нам інфляція бакса? Так впливає, але в Україні коли інфляція харчового кошика майже завджи двузначна сума, то звісно.

ОВДП останні 10 років — цілком прийнятна річ для пересічного українця було..

Отож бо.

Акції — теж варіант якщо звісно мати натхнення розібратись

Я вище писав про надійний та простий. Так, якщо займатися серьойозно то варіант, але це може бути майже як друга робота.

Євробонди — стабільно і чітко щоб бакс не втрачати

А отут можна детальніше? Як і де купувати через укрбанки?

Акції — теж варіант якщо звісно мати натхнення розібратись

Наприклад в нетфлікс)) Чи S&P що впав на 21%

Вище писали що комусь все ще дає 10
Мабуть блат

де він впав на 20% ? За 5 років він виріс з 2400 до 3900. Де тут падіння на 20%?

дол під матрасом за 8% дол інфляції не варіант(
поклав під матрас 100, через рік уже 92 там((

Запрошую на наш курс на Прометеус
Особисті фінанси та інвестиції під час війни
Як заощадити та примножити кошти під час війни, куди їх інвестувати і як не втратити? Приведіть до ладу власні фінанси разом з економістом Любомиром Остапівим та фінансовими планерами iPlan.ua.
prometheus.org.ua/...​s/finance-during-the-war

аналіз на 2 бала. 5 років тому 1 сертифікат SPY коштував 241 долар, зараз коштує 390. Це не вразовуючи дивіденди за 5 років.

варіанти надійного, простого пасивного доходу

Доповідайте, як простому пересічному громадянину в рамках закону на 5 та 10 років тому була можливість купити ті акціїї з України. І як їх просто та зручно завести назад в Україну. Буде дууууже цікаво почитати. І ще цікаво скільки кіпрських контор, що цим займались тоді, вже не існують зараз.

крок номер 1 — купуєте квіток наприклад в Латвію, там відкриваєте рахунок в банку, на рахунок в банку заводимо 100 доларів. крок номер 2 — відкриваєте рахунок у одному з 3 чи здається 4 брокерів які підтримували відкриття рахунків українцям. Купуєете акції на свій рахунок. крок 3 — їдете назад в Україну. Все в рамках закону.

Крок номер два порушує Українське законодавство. Не дуже просто людині, що не цікавиться дізнатися про 3 чи 4 брокери з сотень і саме у Латвії, а не будь-якій країні. І навіть тут ви не світете назви цих брокерів.
Тобто портібно мати фінанси на квитки туди і назад в Латвію, на 3-4 дні проживання, скільки це коштує, баксів 500 напевно(чи більше), там щоб інвестувати 100 дол в акції, а потім зробити те саме на 500 баксів щоб з’їдити забрати гроші. Good job, nice and easy. Affordable and clear to use.
І найголовніше, це процесс інвестування саме в Україні.

не порушує. Можна було тимчасово відкривати рахунки перебуваючи за кордоном. я наприклад відкрив рахунок приблизно 10 років тому. В світі вже давно немає кордонів, немає такого як «інвестувати в Україні». Якщо я куплю акції міронівскього хлібпродукту лістінгованого на лондонській біржі з рахунку амер брокера то я проінвестував в Україну чи ні ? Якщо вам треба «чистопородні українскі інвестиції» — велкам ту укр біржа, там величезний вибір цінних паерів (на справді ніт) .

Щоб не порушувало, потрібно звернутись до НБУ і отримати ліцензію. Добре, що вам поталанило і ви гралися на невеликі сумми та НЕ заводили їх в Україну через банки і вас не взяли за сраку.
В світі досі є кордони, сюрприз, сюрприз, а особливо зараз є такий ЗДОРОВЕННИЙ кордон між білими людьми і українцями, особливо чоловічої статі. І якщо у вас не дві валізи з баксами та євро і ви можете відвалити 10к ізі на митниці то будете виводити кошти з України чайною ложечкою 10 років.
zaxid.net/...​uzhzhya_z_kiyeva_n1538335

прості хоспаді, ви читали постанову кабміну ,яка діяла до 2017 року? До лютого 2022 можна було виводити 200 000 євро в рік. Це чайна ложечка? Ну тоді нічого не заважає зробти КІФ (це такий тип інвест фонду), таким чином можна вивести 3 млн долларів в еквавиленті. Кількість КІФів нічим не обмежена. Не дякуйте за безкоштовну консультацію. Успіхів в інвестиціях.

Дякую за консультацію.
Давайте повернемося на початок йшлося про простий на надійний спосіб.
Отже давайте підсумуємо 5 та 10 років тому наведений вами приклад порушував законодовство і потрібно було виїзджати за кордон щоб зробити інвестиції в Литву, у фірми ноунейм, потім виїхати щоб забрати інвестиції.
Щодо ложечек я казав про саме зараз, якщо почитати текст.
Ви вважаете це простий та надійний спосіб?
Загалом отримали вікно в 5 років коли можна було скористатися такою, все ще непрозорою для мене схемою. Оскільки брокери залишились для мене ноунейм і треба досліджувати ринок, щоб їх знайти.

Які фірми ноунейм? Рахунки відкривали брокери рівня топ-15. Я не хочу когось-то рекламувати, ви ці імена легко можете знайти. Було б бажання інвестувати, методи були завжди.

це просто неймовірно на яку ментальну гімнастику йде людина замість того щоб визнати (навіть перед собою), що десь чого не знала, помилялась.

Вкладаюсь в ЗСУ, через збір коштів для ЗСУ, фонд повернись живим, фонд Притули, і т.д. дуже гарні дивіденди, рекомендую

Підписатись на коментарі