×

Як українським фахівцям знайти роботу на нових ринках і вдало презентувати себе

Привіт. Мене звати Катерина Осадчук. Я очолюю IT-рекрутингову агенцію INDIGO Tech Recruiters. Цей шлях — починати спочатку на новому ринку, проходжу вже вдруге. У 2014 році через початок бойових дій на сході України переїхала з Донецька в Київ, побачила нові можливості в столиці та вирішила змінити сферу: перейти з позиції HRD в структурі SСМ в індустрію IT.

Я не мала досвіду в цій галузі, а тому досліджувала, що може стати моєю конкурентною перевагою (і знайшла). Коли в Україні почалася повномасштабна війна, тимчасово переїхала в Швейцарію, і нині розвиваю бізнес IT-рекрутингового агентства в міжнародній площині.

За даними ООН, з початку повномасштабного вторгнення російської армії 24 лютого 2022 року з України виїхало понад 5,9 млн людей, переважна більшість — працездатні та активні люди.

Хочу поділитись власним досвідом перебудови кар’єри в новій реальності, а також знаннями про те, на що звертають увагу рекрутери та роботодавці, і як підвищити власні шанси на нову роботу за кордоном.

Визначте свої переваги та обмеження

Більшість українців, які зараз опинилися за кордоном, наважилися на виїзд вимушено, через бойові дії, і не були готові до такої зміни. Зокрема, не мали планів щодо реалізації на новому ринку праці. Хтось має професію, яка не є затребуваною в іншій країні. Не всі володіють мовою, щоб знайти роботу до душі. Або взагалі не мають заощаджень і готові взятися за будь-яку роботу, щоб покрити базові потреби, власні та дітей та інших родичів.

Однак якщо ви маєте ресурс та можливість обирати, розпочніть пошуки роботи з аналізу свого бекграунду. Поставте собі питання, що допоможуть зробити аудит компетенцій.

Можна зробити SWOT-аналіз своїх професійних можливостей (від англійських слів Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats).

  • Сильні сторони: за якими порадами та експертизою до мене звертаються найчастіше? Що я вмію краще за інших?
  • Зовнішні можливості на ринку: які ринки, галузі, компанії та позиції потребують моїх досвіду/навичок?
  • Зовнішні загрози та обмеження: чи висока конкуренція в бажаній сфері на новому ринку? Чи не надто складно отримати бажану роботи фахівцям з-за кордону?
  • Чого мені бракує для бажаної роботи: які знання/навички мені треба опанувати, щоб отримати роботу (наприклад, знання мови, локального законодавства тощо)?

Корисно поцікавитися в знайомих, з яких питань вони вважають вас експертом і які сильні сторони можуть відзначити.

Опишіть свої досягнення за системою STAR: situation (ситуація), target (ціль), action (дія), result (результат).

Згадайте кілька кейсів, що висвітлюють ваші компетенції: яка ситуація була, що ви зробили, який результат отримали. Рекрутери в різних країнах у тій чи іншій формі використовують цю модель на співбесідах.

Оновіть резюме. Релевантні дипломи та досвід роботи — згадуйте все, що роботодавці з-за кордону хотіли б побачити у вашому резюме. Пам’ятайте, що досвід з іншої сфери можна адаптувати під ту, в якій ви збираєтеся працювати.

Наприклад, у 2014 році я переїхала з Донецька в Київ і вирішила перейти в IT з позиції HRD. Я не мала досвіду в цій сфері, тому досліджувала свої сейлінг поінтс, тобто конкурентні переваги: що маю цінного, чого бракує більшості HRD в IT.

І розуміла, що це системність: досвід побудови процесів, бренду роботодавця тощо. А більшість HRD в IT на той момент виросли в компаніях з адміністраторів і рекрутерів, їм не було в кого перейняти цей досвід, та й ніколи, бо це дуже динамічна сфера.

Проаналізуйте новий ринок

Важливо визначитися не тільки зі сферою, а й із позицією, на яку можете розраховувати. Назви посад та вимоги до них можуть відрізнятися на різних ринках.

Якщо ви ще не визначилися з вибором країни, дослідіть відкриті вакансії на різних ринках та прописані в них вимоги. Яких вакансій найбільше, де є великий розрив між кількістю талантів та пропозицій? У якій країні найбільший попит на таких спеціалістів?

Загалом у більшості країн затребувані фахівці в таких галузях, як фінтех і банкінг, e-commerce і ритейл, медицина, діджитал, IT. У Великобританії високий попит на фахівців у performance marketing і креативній індустрії.

У Німеччині бракує проджект та продакт-менеджерів, маркетинг-менеджерів, рекрутерів, акаунт-менеджерів. Подивитися топ вакансій можна на популярних у країні пошуковиках роботи, наприклад, Glassdoor чи Xing.

Дослідіть особливості культури роботи в новій країні. І пам’ятайте про них на всіх етапах: від складання резюме до перших днів після отримання офера. Наприклад, у Великобританії потрібно бути готовим до повільного рекрутингового процесу. Якщо вам тиждень ніхто не відповідає на резюме — це ще не означає, що ви нецікаві як кандидат, на нього можуть відповісти через 1,5 місяця. Що, звичайно, не дуже тішить у нинішній ситуації.

Як подавати свої слабкі сторони (погана англійська, брак досвіду тощо) в резюме якомога вигідніше

Якщо ви не готувалися до релокації в іншу країну заздалегідь, вам може бракувати знань та навичок, щоб бути конкурентним кандидатом на цікаві вакансії. Наприклад, ви можете не знати мову, нюанси законодавства, не мати досвіду на цьому ринку чи не знати специфіки ведення проєктів у місцевих компаніях. Як переконати роботодавців розглянути вашу кандидатуру?

По-перше, в резюме та мотиваційному листі варто зробити акцент на тому, що ви вже робите, аби опанувати потрібні скіли. Наприклад, проходите мовний курс чи опановуєте потрібні знання самотужки за допомогою спеціалізованої літератури.

По-друге, ви можете відзначити, які ваші переваги можуть компенсувати дефіцит знань. Наприклад, ви не маєте досвіду саме на цьому локальному ринку, проте у вас є успішні кейси співпраці з ринками, які мають схожу структуру попиту та ділову культуру.

По-третє, можна підсвітити свою здатність швидко й ефективно навчатися нового, зокрема й самостійно, і навести приклади з практики, коли вам уже вдавалося здобути потрібні знання в новій компаній чи індустрії.

Вивчайте особливості місцевого ринку. Можливо, саме ваші наявні знання актуальні для певної групи роботодавців. Наприклад, гарна англійська у Франції може бути навіть більш затребуваною в компаніях, які співпрацюють із міжнародним ринком.

Залучайте нетворк

Активуйте всі знайомства, які можуть бути корисними: LinkedIn, клуби та форуми, колег ваших колег і друзів друзів. Можна обійти всі сайти з вакансіями, але знайти потрібну роботу через знайомих.

  • Використовуйте корисні інформаційні ресурси. Наприклад:
  • додаток RAZOM для взаємопомочі українців у світі, щоб попросити або запропонувати допомогу;
  • організація United For Ukraine надає термінову підтримку, гуманітарну допомогу та інформацію українцям;
  • платформа Eu4Ua об’єднує українців із європейськими родинами для прихистку біженців.
  • Шукайте у соцмережах колег, які вже переїхали у потрібну вам країну. Знайдіть тих, хто живе там давніше, ходіть на заходи для знайомства. Знайдіть групи українців — є безліч спільнот на кшталт «Українці у Швейцарії» чи «Українці у Нью-Йорку». Якщо ви жінка, долучайтеся також до спільнот як «Women in Spain / Germany / France etc.».
  • Шукайте групи за своїми професіями у соцмережах та мессенджерах або за сферою — GameDev, маркетологи, HR тощо.
  • Не обмежуйтесь лише спілкуванням з українцями. Ходіть на мітапи, де спілкуються місцеві фахівці, знайомтеся, додавайтеся в друзі.
  • Використовуйте додатки для знайомств та нетворкінгу — можливо, у країні вашого перебування є нетворкінгові програми на кшталт «Брекфест» — наприклад, у Португалії ця апка працює.

Загалом формування кола знайомств у новій країні — це важлива і потрібна робота. Наприклад, ось як мені вдалося створити нетворк із нуля в Нью-Йорку три роки тому.

Коли їхала вперше, мала тільки список «холодних» контактів українців із LinkedIn. Кожному з них надійшли від мене короткі пропозиції зустрітися на каву. В повідомленні я зауважила, чим можу бути корисною і цікавою людям — наприклад, відповісти на питання з управління віддаленою командою, розказати про IT-ринок або навіть поговорити про мистецтво.

За тиждень відпустки я мала 14 зустрічей та прогулянок з новими людьми. Так я завела кілька друзів.

Водночас нетворкінг — це насамперед про те, що ви віддаєте. Наприклад, якщо ви підете до волонтерських/ гуманітарних центрів та будете допомагати, то швидше познайомитеся з людьми. Але не тільки така активність відкриває можливості.

В моєму досвіді є організація події в Нью-Йорку минулого року: тоді я пообіцяла провести вебінар для ветеранів, хоча в мене не було на це часу. Згодом виявилося, що організатори заходу також знаходяться в Нью-Йорку. Так я познайомилася з засновниками Razom for Ukraine, які зараз допомагають Україні.

А вже через них — з величезною кількістю нових людей, в яких навіть гостювала вдома. Коли почалася війна, у нас була можливість полетіти і туди, але я хотіла залишатися в одному часовому поясі з командою.

Так, вам може бракувати соціального капіталу в новій країні, який зазвичай дуже корисний під час пошуків роботи. Проте замість нього українці у світі зараз мають інший капітал — безпрецедентний рівень підтримки та довіри місцевих спільнот, які вболівають за українців та нашу боротьбу.

Не варто міняти все терміново та кардинально

Якщо ви вимушено переїхали в нову країну, можливо, у вас виникає думка: якщо вже довелося так стрімко змінити місце проживання — чому б не змінити й усе інше, наприклад, професію? Проте тут варто бути виваженим.

Криза робить усе більш ясним: допомагає зрозуміти, що для вас по-справжньому важливо. Ці усвідомлення про себе варто врахувати в процесі пошуку нової роботи.

Війна і так вибила з-під ніг українців забагато опор. Тому якщо ви наважуєтеся змінити професію кардинально (саме з власної волі, а не через те, що інших можливостей на ринку праці просто немає) — варто бути впевненим, що ви готові втратити ще й опору у вигляді набутого досвіду (а знайома професія є такою для багатьох).

Наприклад, окрім моєї основної роботи як CEO рекрутингової агенції, з 2012 року я паралельно навчалася на терапевта — маю 2 вищі освіти з психології, кілька спеціалізацій, 9 років особистої терапії та великий досвід роботи з клієнтами, з якими працюю регулярно.

Якби я зараз вирішила, що хочу бути виключно психологом, терапевтом, то мені було б не складно переключитися і залучити більше клієнтів. Але якби я вирішила стати графічним дизайнером з нуля — мала б зважити можливості та обмеження. Не всі готові втратити опори та зіткнутися з невідомістю ще й у професійному контексті.

Звіряйтеся зі своїм «компасом»: довгостроковими цілями та цінностями

Якщо маєте можливість, подумайте: чи є на новому ринку праці робота, яка дає вам ресурс та енергію? Це допоможе знайти опори, яких в українців через повномасштабну війну, на жаль, значно поменшало.

Наприклад, якщо вам завжди подобалося допомагати іншим, це давало відчуття сенсу в житті — ви можете працювати в гуманітарних штабах. До речі, не тільки як волонтер, а й за гроші. Наприклад, в якийсь момент HelpUkraine-центр у Польщі шукав професійних менеджерів, які б відповідали за окремі напрямки — логістика, документація, проходження митниці тощо. Це тільки один приклад того, де можна шукати роботу.

Якщо ви психолог, можете піти працювати в центри допомоги переселенцям, можливо, за зарплату (за умови, що ви знаєте мову країни, оформили документи і маєте право офіційно працювати). Або запропонувати свої послуги компаніям, які дбають про своїх співробітників — наприклад, ми з командою INDIGO Tech Recruiters залучили тілесного терапевта для групової онлайн-терапії, а також психолога для особистих консультацій.

👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному3
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Підписатись на коментарі