Куди поділись відкриті позиції в сервісних ІТ-компаніях. Точка зору рекрутера
Привіт, мене звати Юлія Шмуля, я директорка з рекрутингу компанії GlobalLogic Ukraine. Ще 23 лютого ІТ-компанії шукали тисячі фахівців, кількість відкритих позицій перевищувала кількість кандидатів, а команді рекрутингу не було коли відпочивати. Однак через війну росії проти України знайомий нам ринок зробив кілька складних піруетів, а компанії суттєво скоротили кількість пропозицій. Згідно з аналітикою Djinni, кількість відкритих позицій знизилась до 12 000 проти 28 000 станом на кінець січня.
Що відбувається з вакансіями та чому варто скасувати паніку — розповім свою точку зору у цьому блозі.
Тектонічний зсув ІТ-ринку України: вперше ринок компаній, а не ринок кандидатів
Останні тижні найпопулярніше питання серед кандидатів: «Чому скоротилась кількість відкритих позицій?». Особливо часто його зустрічає сервісний ІТ-бізнес — працюючи на експорт, такі компанії, як наша, не втратили клієнтів, не проводили скорочення, а продовжили працювати, сплачувати компенсації та підтримувати спеціалістів, що долучились до лав територіальної оборони або Збройних Сил України.
Проте реальність інша: сьогодні на ринку різні компанії по-різному відреагували на зміни, проте більшість сервісних ІТ-компаній продовжують наймати інженерів. У нас, до прикладу, наразі більш ніж 1200 відкритих позицій, з них понад 200 в Україні. Протягом березня та квітня до нас долучились 200 та 100 спеціалістів відповідно. При цьому на звичних для інженерів ресурсах, таких як DOU, вакансій менше — схожа динаміка зберігається й в інших сервісних ІТ-компаніях.
Проєкти — це завжди ups & downs
Бізнес-модель сервісних ІТ-компаній — це робота на конкретних проєктах замовника. Разом з клієнтами українські фахівці розробляють передові цифрові технології та щодня пишуть код майбутнього.
Коли проєкти добігають завершення, інженери можуть розглянути будь-яку відкриту позицію в компанії та долучитися до іншого проєкту. Так робили й ми: більшість наших спеціалістів після завершення роботи над своїми проєктами продовжують співпрацювати з компанією, тому що між кваліфікованими інженерами та відкритими позиціями траплявся perfect match.
Місія нашої команди сьогодні — зберегти всіх фахівців. Саме тому кількість відкритих позицій для зовнішнього ринку менша за реальну — більшість вакансій не встигає з’являтись, адже закривається всередині інженерами, чиї проєкти завершились.
Що відбувається з відкритими позиціями
Головна цінність бізнесу — люди, адже жоден амбітний проєкт не може статися без сильної і фахової команди. Частково причиною зменшення кількості відкритих вакансій є той факт, що компанії переорієнтовують їх на внутрішніх спеціалістів.
Ми не скорочуємо спеціалістів — опікуючись нашими фахівцями, будь-які відкриті позиції найперше пропонуємо інженерам, які зараз вільні від проєктів. Можемо запропонувати також додаткове навчання та перепрофілювання (upskill & cross-skill), щоб вони знайшли позицію на проєкті, навіть якщо вимоги не збігаються з навичками на 100%.
Ще однією причиною скорочення кількості пропозицій стали серйозні протоколи безпеки, які міжнародні клієнти змушені застосовувати, щоб не стався витік даних користувачів. Деякі з них вимагали вимкнути акаунти спеціалістів у зонах бойових дій, або в «жовтих» і «червоних» зонах, визначених Business Continuity Plan.
Проте цей виклик не став критичним для індустрії — сьогодні ми переконали всіх наших партнерів, що спеціалісти знаходяться в безпечніших регіонах України, зокрема в західних областях, відтак можуть продовжувати працювати, а загроза безпеці даних чи великих мереж відсутня.
Така динаміка впливає і на ринок кандидатів — оскільки клієнти навіть із суворими правилами безпеки поновлюють роботу на українському ринку, кількість відкритих позицій також почне зростати.
Що робити інженерам
Ніхто до останнього не вірив в можливість війни, тож всім довелося швидко адаптуватися до змін. Поки ІТ-компанії переналаштовували бізнес-процеси та евакуювали фахівців у безпечніші регіони України, інженери посилено працювали та приміряли на себе нові ролі — волонтерів, фахівців з кібербезпеки, водіїв, штурманів.
Попри потенційний брак ІТ-спеціалістів у світі, викликаний війною, ІТ-інженери мають бути гнучкими. Так, сьогодні потрібно швидко відповідати запитам ринку: освоювати нові технологічні стеки, постійно підвищувати свою кваліфікацію, щоб залишатися конкурентними.
Ринок відновлюється — ми спостерігаємо позитивну динаміку вже зараз. Наприклад, за даними Djinni, кількість відкритих позицій на українському ринку найближчими тижнями сягне
Що буде далі
Передумови для швидкого відновлення створює рівень довіри міжнародних партнерів — сьогодні він високий, як ніколи. Україну в її боротьбі з російськими загарбниками підтримує весь цивілізований світ. Оскільки росія та білорусь забезпечували світову ІТ-індустрію понад мільйоном спеціалістів, а безліч глобальних технологічних компаній вже залишили ринок росії та відмовляються наймати інженерів там, індустрія відчує ще більшу нестачу кадрів. Українські фахівці, завдячуючи своєму професіоналізму, отримають суттєву перевагу на глобальному ринку.
Ми очікуємо, що зараз і в майбутньому міжнародні клієнти обиратимуть українські компанії частіше — це внесок у відбудову економіки країни. Ринок праці теж це відчує, українські інженери матимуть більше пропозицій не лише через сильну експертизу, а й через спільні цінності з клієнтами в усьому світі.
29 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів