Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Зарплати в Польщі. Цікаві досліди

А зараз я вам розкажу звідки в Польщі беруться вакансії ©

Останні три місяці я активно ходжу по інтерв’ю. По-перше, то чисто спортивний інтерес , щоб тримати себе в тонусі. По-друге, мені цікаво що я можу отримати з поточної ситуації. (спойлер: нічого).

А ситуація досить гаряча. Я такої активності не пам’ятаю навіть в «гарні» часи в Україні. Мені навіть довелося встановити LinkedId аплікацію на мобільний, щоб швидко відповідати. Звернень дуже багато. Дуже. Є контакти від локальних компаній. Але переважають пропозиції українських компаній. Дехто відверто каже, що шукають заміну людині саме за територіальною ознакою. Дехто каже, що розширює команду, знов-таки за межами України. В обох випадках то ініціатива замовника.

Я розглядаю пропозиції за своїм профілем: Senior/Lead Automation QA, напрямок .Net. Я вже не рахую, на скільки звернень я просто натискав стандартну «thank you for reaching out, but I am not interested at this time.». Деякі розмови закінчуються на етапі «let me tell you about the project/company». В 10 компаніях у мене були інтерв’ю. На разі я отримав два offers.

Проекти та вимоги у переважній кількості outsource компаній дуже подібні. Треба вміти Web UI автоматизацію з Selenium, Web REST API та performance (одразу всі три напрямки), та Azure DevOps/Cloud. Інші технології я розглядав тільки якщо компанія має гучне ім’я (Oracle, Intel).

Часто проектне та технічне інтерв’ю суміщені за часом. Часто компанія надає feedback того ж дня, та навіть може вислати pre-offer того ж дня. Бо гаряче. А далі перемови. Але є й такі, що просто зникають по-англійські в тумані. Я навіть не очікував, що таке ще можливо. Якщо Team International мене цим не розчарував, то GlobalLogic такою поведінкою здивував.

Добрим словом хочу відзначити дві компанії. Хоча співбесіду в Intellias я провалив, але спілкування як з технічним інженером, так і з рекрутером було дуже приємним та взаємо порозумілим. В Perfectial я побачив людей технічно сильних, які знають, що вони роблять та що очікують, і з якими напевно було б цікаво працювати. Також, користуючись нагодою, хочу передати персональні vibes Яринці :)

Питання та теми на інтерв’ю різноманітні. У випадках outsource то стандартно по Selenium Web Driver, C#, принципи REST, інколи SQL. Дуже здивував Oracle. Напередодні я пройшовся по top leetcode problems, згадав про ACID/RDBMS (позиція в команді MySQLaaS), а всі етапи ми просто розмовляли за життя. Та було й навпаки. В одній продуктовій компанії мене так ганяли по C#, що деяких термінів я навіть не чув за свої 8 років experience, хоча вважаю себе більш-менш обізнаним в цій темі.

Ну а тепер цікаве: «шо по чьом»?. Я навмисно не буду пов’язувати запропоновані зарплати з компаніями, бо вважаю, що перемовини на цю тему — то теж мистецтво, а вміння їх вести свідчить про зрілість кандидата. То просто цифри. Я розглядав тільки umowa o pracę (UoP). Бо, по-перше, B2B я не можу, а по-друге, навіть якщо б й міг, то не хочу.

Декілька пропозицій інформаційні: Senior do 20k PLN, Senior Automated Test Engineer up to 18k zl. Це то, що приходило одразу з описом вакансії. Що там було б насправді я не знаю, бо відмовляв в подальшій розмові.

Одна локальна компанія після першого етапу інтерв’ю перед етапом клієнтськім готова була іти з 20K PLN для Senior/Lead QA Engineer, але знов-таки я відмовив. Ще одна готова була іти з 25K PLN для Senior. Два офери виглядали як 24K (Senior) та 26K (Lead) PLN відповідно.

Але тут починається найцікавіше. Реалії польського ринку, які ще не зовсім відомі українським компаніям.

По-перше, сума оферу то ще не завжди сума зарплатні. Як з’ясувалося далі, 24K/26K — то бюджет позиції (такий буде офер). Але ж з тих бюджетів в умовах найму як employee (UoP) сам працедавець повинен сплачувати різноманітні відрахування. І тільки після їх сплати співробітник отримує залишок, з якого своєю чергою сплачує податки та відрахування, і вже потім має «чисті» гроші на руки. І коли я питав, якою ж буде сума в UoP (за вирахуванням частини компанії), то ніхто не міг мені то відповісти. Бо то залежить від великої кількості параметрів. Приблизно то було б десь ті ж самі 20K/21.5K відповідно (але це не точно).

По-друге, мало хто пропонує PKUP. Не відомо, наразі нічого про PIT-2 та PPK. А то теж може бути досить приємними бонусами, особливо PKUP.

По-третє, і найголовніше (принаймні для мене), — терміни умови. Оскільки я маю Blue Card, і це мій перший дозвіл, то мене цікавить тільки umowa o pracę na czas nieokreślony. Я не буду зараз вдаватися в подробиці чому так, бо то на довго, а тексту й так забагато.

Що пропонують компанії? Деякі кажуть про схему 3 місяці випробувальний термін, а далі (тут можливі варіанти) або умова на 1 рік, або на невизначений термін. Я відповідаю, що згідно з art. 127 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach термін UoP в випадку Blue Card не може бути менш ніж 1 рік. То значить, що не може бути ніякого випробувального терміну. Треба підписувати умову одразу й на довгий час (краще на невизначений). Не всі з тим згодні та не всі то можуть прийняти.

Не всі розуміють різницю між Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę та Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Остання то і є Blue Card. Навіть локальні компанії та славнозвісні консультанти на тому не знаються.

В мене досі пригорає від «порад» PwC, через які я втратив можливість роботи в Amazon. Я прийняв offer, пройшов background check, мене питав мій майбутній менеджер, чому я не оформлюю заявку на обладнання, бо вже треба робити налаштування. Аж тут з’ясовується, що термін першої угоди може бути тільки 3 місяці, а далі побачимо. Ніякі посилання на закон не допомогли. Я навіть отримав офіційну відповідь від Pomorski Urząd Wojewódzki про підтвердження верховенства закону над забаганками «спеціалістів». Але й то не було аргументом. Консультанти були непохитні, а втрачати дозвіл мені не було бажання. Угода скасувалася.

Інша схема — UoP на 33 місяці. Варіант більш цікавий, підходить для Blue Card, але, на жаль, не для мене. Чому 33 місяці? То найдовший термін, на який можна укласти umowa o pracę na czas określony. А чому працедавці так хочуть умови на визначений термін? Між іншим, це пов’язано з терміном попередження (okres wypowiedzenia), який залежить від того, скільки часу працівник працює (тобто від терміну умови). Якщо від 3+ років, то попереджувати про звільнення треба за три місяці. А якщо менше, то за один. Здогадайтеся з першого разу, в кому випадку можна позбутися працівника швидше?

Мені навіть казали, що не можна укласти з іноземцем умові на невизначений термін. Можливо, я б в то повірив, якби не art. 25. § 1 ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy та наявність у мене саме такої умови з першого дня перебування в Польщі.

Ви можете запитати, що це я такий «розумний» та вибагливий. Може тому, що оформлення моїх документів одразу було зроблено правильно? Я знаю, що від назви EPAM у багатьох в українському IT суспільстві починаються термічні процеси десь по нижче попереку. Але мушу сказати, що процеси релокації та легалізації в цій компанії (я про польський офіс) встановлені на високому рівні. Свого часу я їхав по D06 та маючи zezwolenie typu А на руках. Той самий Amazon, коли придбав DBBest, перевозив команду з Харкова до Ґданська по безвізу та oświadczenie. Ну що я можу сказати? Звісно так можна, але яка розумная цьому альтернатива ©?

Я думаю, що всі ті питання обов’язково з’ясуються, непорозуміння владнаються, але на те потрібен час.

То ж підсумовуючи, можу сказати, що 20K PLN в UoP для Senior/Lead QA Automation цілком реальна сума. Але є але. Що з PKUP та іншими паляницями? Що з підтримкою в легалізації? Що з термінами умови? Чи готові ви ризикувати легальністю перебування та майбутнім статусом довгострокового резидента заради ситуативної вигоди в грошах? Вибирати вам.

👍ПодобаєтьсяСподобалось6
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

До речі, ми запустили опитування щодо зарплат у Польщі. Долучайтеся: dou.ua/goto/Qpye

Як з’ясувалося далі, 24K/26K — то бюджет позиції (такий буде офер). Але ж з тих бюджетів в умовах найму як employee (UoP) сам працедавець повинен сплачувати різноманітні відрахування. І тільки після їх сплати співробітник отримує залишок, з якого своєю чергою сплачує податки та відрахування, і вже потім має «чисті» гроші на руки.

Тебя развели. То что работодатель платит «сверху» от фонда отплаты труда никогда не является частью оффера и с соискателем не обсуждается. Еще раз: цифра брутто на умове о праце для соискателя никогда не включает в себя то, что работодатель отлистывает сверху. Вот оффер на UoP, вот оффер на битуби, тчк. Если бы мне начали втирать про «ну у нас бюджет позиции...», я бы в первую очередь предположил что это какие-то посредники, которые пытаются отжать себе немножко маржи...

То ж підсумовуючи, можу сказати, що 20K PLN в UoP для Senior/Lead QA Automation цілком реальна сума.

Это ниже медианы на сегодня для тру синьора, для лида и говорить не о чем. Даже галеры на больше хантят, что кагбе намекает...

Це нижче медіани для developer, чи для QA Automation також?

Цікаво, перший раз чую, щоб вказували бюджет позиції в офері.
Найчастіше на UoP вказують суму брутто (бюджет позиції мінус податки і внески зі сторони працедавця). І вирахувати суму нетто (тобто на руки: брутто мінус податки і внески зі сторони працівника) достатньо просто: zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

Підписатись на коментарі