×

Швейцарія. Короткий гайд для тих, хто тут чи планує приїхати

Всім привіт, мене звуть Катя, я працюю тестувальницею вже понад рік і так вийшло, що мені довелося виїхати з рідного дому.

Я досить комунікабельна людина і робота з офісу SysGears у центрі мого улюбленого Дніпра була частиною мого життя — до 24 лютого. Тепер я встигла попрацювати з Німеччини і зараз ми зупинилися в селі зі смішною назвою Frick, у Швейцарії.

Хочу, щоб мій досвід був корисний іншим, тому в даній статті розкрию наступні теми:

  • житло за кордоном;
  • статус на тимчасовий захист у країнах Європи;
  • соціальні плюшки і не тільки;
  • можливість продовжувати роботу або шукати роботу.

У будь-якого з нас є 3 опції: або шукаємо житло і орендуємо його, або їдемо до друзів/родичів (але без пмж такий варіант має дедлайн від 3 до 6 місяців залежно від країни), або ми плавно переходимо на другу тему, в моєму випадку це S-статус, який дає дозвіл на тривале перебування та можливість отримати житло.

Статус

Такий статус, як ви знаєте, має свої переваги: ви отримуєте по дефолту дозвіл на перебування у країні, дозвіл на роботу, медичну страховку, житло, виплати на покриття базових потреб, можливість безкоштовного проїзду в громадському транспорті (до 1 червня).

Всі ці речі безперечно полегшують перебування в іншій країні, але є і суттєві нюанси.

Також якщо ви хочете змінити країну перебування, ви можете відмовитися від статусу в одній країні і запросити в іншій.

Для отримання статусу необхідно надіслати листа до міграційної служби, деталі за посиланням, — і чекати, коли вас викличуть на подачу документів.

У порівнянні з Німеччиною процес надання захисту у Швейцарії відстає на кілька місяців. Планово кожній людині зі статусом S будуть призначати інтерв’ю від кантону для оцінки кваліфікацій, знання мови, особистих планів та обставин.

Цей процес рухається повільно, і за словами представників влади, займе від 2 до 4 місяців від моменту отримання листа з підтвердженим позитивним статусом.

Житло — може бути різним

  • Табори для біженців — жити можна, а ось працювати явно ні, зазвичай wi-fi відсутній в таких місцях, але можна піти в Swisscom і отримати сім-карту для мінімальної комунікації.
  • Сім’ї, які готові прийняти українців — гарний варіант (так розселяють приблизно 70 відсотків сімей), але жити у чужих людей навряд чи захочеться довго і вам, і їм. Тут теж не всім доводиться легко, з досвіду на 80% позитивних відгуків про життя з сім’ями, що приймають, існує 20% складних обставин (принцип Парето в реальному житті) таких як: порушення особистих кордонів, нав’язування своїх норм і правил (у сферах, які здавалися б максимально особистими). Скажу так: я розумію, що приїжджаючи в нову країну, ти зобов’язаний дотримуватися законів та загальновизнаних правил, але і ваші права також мають значення, їх все ще не можна порушувати, пригнічувати особистість або втручатися у особисте життя. Я пишу про це не заради забави, а тому що фактично ми вже стикаємося з випадками досить серйозних конфліктів. Не шукаю винних, кожен конфлікт має свої особливі причини, але їх реально вирішити, якщо налагоджувати комунікацію з усіма учасниками конфлікту, а не мовчати і терпіти.
  • Гуртожитки або квартири, які в державному або приватному порядку пропонуються вам — поки що стикалася тільки з випадками, коли люди самотужки зв‘язувалися з небайдужим до ситуації, що склалася, орендодавцями, укладали договір (тільки за наявності статусу або підтвердження що ви подали документи) і заїжджали в окреме житло. Договір підписується мінімально на 3 місяці, умови залежать від двох сторін, але цілком імовірно, що плату за оренду покриватиме держава (якщо сума становить до 1100 франків), а комунальні — можливо, будуть оплачуватись окремо вами (приблизно 150-250 франків). Це залежить від доходів за вашими рахунками, взагалі від них залежить багато, у тому числі отримання соціальних виплат. Якщо соціальна служба кантону вирішить, що ви заробляєте достатньо для оплати комунальних і навіть квартири — то ці витрати можуть перейти на вас.

Соціальні плюшки

За час перебування я багато стикалася з медичними питаннями, за підсумком точно скажу, що покривається базова медицина, але такі особливості, як лікування у стоматолога (не emergency case) або планові операції максимально відтягуються і замовчуються.

Соціальна допомога варіюється від кантону до кантону і становить 250-360 франків на місяць.

Також плюсом є те, що українці отримують доступ до багатьох благодійних заходів, дозвілля (зоопарк, дитячi кімнати, басейни, спортивні заходи), мовних курсів (волонтерських та організованих від держави) і часом дивних сільських тусовок.

Діти шкільного віку отримують доступ до навчання (всі, кого я знаю, дійсно вже відвідують заняття), дитячих таборів на період канікул, різних спортивних та загальноосвітніх секцій.

З дітьми дошкільного періоду все складно, садки і так заповнені та мають довгі черги. Переважно, чи отримає ваша дитина місце залежить від вас та від везіння. Але державні садочки працюють у цікавому режимі в середньому з 8:30 до 11:40, що також не дуже зручно, якщо ви плануєте виходити на повноцінну роботу.

Трудова діяльність

По правильному, ви повинні сказати, ким ви працюєте, та надати свої рахунки. Люди без роботи можу стати на загальну біржу праці або розсилати резюме у приватному порядку.

З того, що я спостерігаю, багато фірм дуже охоче готові брати українських спеціалістів на роботу, особливо — IT-фахівців. Тут спостерігається певний дефіцит співробітників, який пов‘язаний з тим, що законодавчо складно найняти не резидента Швейцарії (а за статусом у вас буде дозвіл на роботу), а культури брати на ремоут тут немає.

Для пошуку роботи в першу чергу рекомендується звернутися до RAV — це як біржа праці, також можна пошукати часткову зайнятість різних форматів на наступних сайтах:

Взагалі самостійність і проактивність вітається, і багато хто з тих, хто шукав роботу, вже дійсно її знайшли.

За час мого перебування тут мені було цікаво не на словах, а на справах перевірити, як же справи з працевлаштуванням. За пару тижнів комунікації надійшов офер на стажування до досить великої компанії (близько 1500 співробітників) до IT-відділу. У результаті офер залишився не прийнятим, але цей факт, сподіваюся, дає надію іншим людям.

Питання мови, якою ви можете говорити, стоїть дуже гостро, але і вибір мов у Швейцарії досить великий. Як мінімум англійської вже вистачить, і, що цікаво, її знають 80% із тих, з ким я комунікувала: від HR-фахівця, який проводив інтерв’ю, до продавця в магазині. У порівнянні з тією ж таки Німеччиною різниця колосальна.

Як можна допомагати звідси

Щодо моєї особистої зайнятості, то я продовжую співпрацювати зі своєю компанією. Але завдяки гнучкому графіку та розумінню з усіх боків — я змогла задіяти свої навички ще й у соціальній сфері.

Мені особисто складно було перебувати не вдома і почуватися марною. А оскільки я маю допустимий рівень німецької мови, то я допомагаю переселенцям з України в комунікації з різноманітними органами влади.

Спочатку на інтерв’ю я зустрічала людей з відносно спокійних областей України, було зрозуміло їхнє побоювання і чому вони наважилися виїхати з нашої країни. Кому як не мені це зрозуміти. Та частіше такі люди сподіваються просто перечекати з дітьми у безпечних місцях.

Але коли настав час допомагати в облаштуванні сім’ям з Ірпеня, Бучі, Херсона — я відчула глобальну безвихідь, страх і біль, бо люди фактично втратили все, окрім свого життя та сім’ї. Майже завжди вони вже не бачать свого повернення в Україну, оскільки від міста, в якому вони жили, майже нічого не залишилося, кожен зазнав втрат людей, яких знав, з якими дружив та любив. Зрозуміло одне — їм потрібно починати життя з чистого аркуша і це надзвичайно важко.

Звичайно, я віддаю належне державам, які нам, людям з України, надають притулок. Втім, організація усіх процесів вимагає часу, тому без можливості поставити потрібні питання зрозумілою для чиновників мовою — справа може тривати дуже довго. А я намагаюся допомогти і полегшити життя хоч комусь у ситуації, що склалася.

Також зараз розглядається варіант допомоги в інтеграції дітей шкільного віку в соціум. Можливо, це наступний етап.

Сподіваюся, ця стаття була вам корисна.

Все буде Україна!
Ми переможемо!

👍ПодобаєтьсяСподобалось15
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
а культури брати на ремоут тут немає

Вполне себе есть. В последнее время (больше года), работаю на полной удалёнке с швейцарцами — т.к. 1) проекты на немецком 2) нет проблем с моим рейтом за полную удалёнку (порядка 75/час) — от которого у немцев частенько пригорают пуканы, а у австрийцев просто полыхают ярким пламенем.

Якщо я правильно зрозумів, то статус S, це тимчасовий статус. Тому з ним немає сенсу розбудовувати своє життя в Швейцарії, шукати роботу з фізичною прив’язкою до Швейцарії. Бо якщо через рік війна закінчиться, то і вся ця швейцарська казка дуже швидко закінчиться. Швейцарію потрібно буде покинути
Наскільки я знаю, то якось «зачепитися» в Швейцарії можна не раніше ніж через 5 років. Тобто війна в Україні має тривати мінімум 5 років, щоб мати шанс надовго залишиться в Швейцарії

Просто скажіть наскільки реально вижити в Швейцарії на зарплату простого українського айтішника

Не зарплату українського айтішника можна вижити будь-де, питання тільки що можна собі дозволити під час цього.

А що вважати зарплатою простого? В кантоні Берн мінімалка 3500 франків на руки. І це не наша мінімалка, на неї живе досить багато людей і досить пристойно.
В той же час в Цюриху квартира може коштувати 4к і більше, якщо в центрі. І там уже зовсім інша історія.

Ми скоро точно зможемо порахувати кількість жінок в українському ІТ, бо кожна з них напише статтю про своє біженство🤣

Так сталося, я розпочав заплановано дуже довготривалу (мова йде про 5+ років) співпрацю зі швейцарською компанією 14 лютого, у двотижневому відрядженні. В середу 23 лютого я вже готувався до відльоту в суботу, скупився навіть, ну але наступного дня прокинувся о 4:17... Порадиились, вирішили, що я залишаюся...
Власне, сама думка про статус С мене на початках жахала — ну який я біженець, але зрештою подався, заради виду на проживання, права праці (вже переходжу з контракторів у штат) і страхування... Навіть транспортними пільгами користуюся неохоче, зокрема місцевий громадський оплачую.
Подався теж своєрідно. 21 березня за порадою місцевих наших таки відправив форму, щоб стати в чергу. Аж 30 березня прийшла відповідь. Як анекдот — в неділю, на 8:30 ранку, в сусідній кантон, причому десь на його висілки (кантон Невшатель і легендарне Будрі). Зате там я десь за три години все вирішив — місцеві були просто щасливі, що в мене є де жити і навіть зовнішній контракт на руках, тому рішення я отримав того ж і задоволений повернувся спочатку в сам Невшатель, а тоді й до себе в Біль, розуміючи, що тепер 90 днів то вже не про мене.
Щодо страхування — в мене було неприємне задавнене новоутворення мізинця ноги, через яке я не міг багато ходити без дискомфорту. Два медогляди з УЗД і рентгеном і операція (крута як апендектомія, з покатушками на койці і палатою) без жодного фінансового вливання, єдине, що колега допоміг як тлумач.
Щодо виду на проживання — тут навіть банківська Мекка лише для багатіїв, а мене ще без статусу навіть такий собі квазібанк PostFinance поводив за ніс (зараз маю рахунок у Raiffeisen і все чудово), і це лише один з прикладів того, що без місцевого ID та сім-карти ти тут не зовсім людина.

Цікавий факт щодо їхньої англійської — можливо, через те, що я живу в двомовній частині кантону Берн, де чи не всі місцеві німецько-французькі білінгви, вони перфекціоністи щодо своєї англійської, бо вже кілька разів люди мені відповідали, що не володіють англійською і при цьому говорили цілком достатньо, щоб я отримав необхідну інформацію :)

P.S. Квартиру вже зняв. Знайти не так складно, просто пробомбив 18 варіантів. На одному був і відмовився сам, на одному просили передзвонити і записатись, на що я забив, на двох чи трьох сказали, що поставили в чергу, а зійшлося все на чудовій невеликій квартирочці на пів дорозі від центра головного міста до роботи, біля вулиці з купою кафешок і супермаркетом, неподалік від озера і замку... Власне, перебирати не став, але вибрали мене без проблем, бо знову виручило пред‘явлення контракту і ще замовлена довідка про кредитну історію.

Як взагалі оцінюєте Швейцарію для життя зі своєї точки зору?

До речі, чи стикалися з негласною дискримінацією «біженців»-чоловіків?

Мені дуже подобається :) Бернці взагалі хороші люди, як на мій погляд, ментально десь близькі.
Є купа нюансів, звісно. Дійсно все дуже дорого, якихось речей просто немає чи важко знайти (я банально пельменів і вареників четвертий місяць не їв), закриті ТЦ теж створюють незручності...
Цікаво в них тут гроші використовуються. На відміну від якої-небудь Данії, країна не вилизана, шоббуло, видно, що гроші використовують розумно.

Швейцарську вважаю окремою германською мовою. В них тут дуже проста проблема — весь офіціоз верхньонімецькою, що штучно зупиняє уніфікацію та кодифікацію мови і вона сидить на правах діалекту і шансів на щось більше в неї немає лише через відсутність централізованої влади — кантони просто не домовляться і не виберуть якийсь діалект за основу, тому їм легше жити в такій дивній ситуації, коли офіційних мов і так чотири, а тут ще й головна з них розпадається на офіційну і неофіційну зі своїми варіаціями (французька тут стандартна, про італійську нічого не знаю, чув лише в потягах, бачив на етикетках).

Про дискримінацію нічого не знаю, та я ж і не біженець, халяви не шукаю, по червоних хрестах не ходжу (тобто вже ходжу, але тепер дружині допомагаю), в приймах не живу, роботу і так маю (і дуже багато). В мене звичайне експатівське життя, тільки що гроші на війну посилаю і поступово включаюся у відсилання безпосередньо техніки.

Купи шоссейный велосипед себе и палки для хайкинга в горах =) жизнь заиграет другими красками сразу

Типу їхати на велосипеді і вставляти палки в колеса на ходу ? А місьє любить вульгарно розважатись.

Це ви півострів обійшли за годину, саме місто ще спробуй обійди :)
Втім, я не в місті Берн (де я був разів шість, мабуть), я в кантоні Берн.
А їздити їздив і дорого, і безплатно, і скоро з фокусами буду (свіс-пас тощо). Був у Базелі, Цюриху, Женеві, Лозанні, Люцерні, Золотурні, Невшателі, Делемоні, Фрибургу, Туні, а базове місто Біль-Б’єнн. Отам дійсно може нуднувато, хоча то як подивитися, коли поруч Більське озеро і Юрські гори.

вже переходжу з контракторів у штат

А що контора думає про закінчення статусу С? Сподівається, шо вдасться перманент зробити? Чи знову в контрактори? Чи поки нічого не думає?

Там все дуже просто — ми все одно хочемо R&D-офіс в Україні (а я хочу до Львова). Навіть не через дешевизну кадрів, а через те, що тут вони знаходяться з частотою «одна людина за пів року». Тому якщо війна закінчиться, то не лише статус не продовжиться, а й з‘явиться можливість повернутися до України не лише мені. Якщо ж ні, то я й далі буду розвивати тему на місці...
Єдина причина — не можна висіти контрактором довго, це не Україна.

А, тоді ок, бо мене цікавила саме можливість залишитися в Швейцарії, не чекаючи на 55 років )

Вони самі всіх від того відмовляють, бо їхні громади це досить закриті комуни, де люди живуть поколіннями, де громада важить більше за центральний уряд і т.д.
Тож нам з дружиною (два тижні як вона нарешті тут) випала нагода це спробувати на тимчасовій основі.

Швейцарія буда єдиною цікавою для мене опцією з усієї Європи, тож поставив в LI швейцарську локацію, та написав що status S холдер. За кілька тижнів жодного контакту ) То й забив )

Щодо житла. Я писав декілька арендодавцям з immoscout24.ch/в місцині, що мене цікавила, що маю status S, на яких умовах вони готові мені здати квартиру, бо звичайного списку документів (www.englishforum.ch/1116604-post4.html) в мене нема. Лише один відповів, що готовий здати по передплаті на 1 рік

Це якась дич... А що за місцина? Мабуть, сам Цюрих, але я не вибирав кантон, я вибрав домен, на який мене захайрили (офтальмологія). Зараз вже почав знімати в центрі Нідау (друге місто округи після Біль-Б’єнна), то без жодних додаткових умов, ще й замість депозиту порадили взяти goCaution (замість 2100 франків застави 99 франків з кінцями), 850+200 за 2.5 кімнати з підвалом. Можна було б і більше, особливо як на двох, але ми оптимісти щодо війни :)

Valais в його французській частині: Sion, Martigny, Monthey. Ну і в мене досить специфічні вимоги, ось приклади квартир яким писав, мабуть там і без біженців вистачає попиту www.immoscout24.ch/en/d/6441404, www.immoscout24.ch/en/d/6285891

ще й замість депозиту порадили взяти goCaution

Це ж розводняк

А, ну ясно! Якщо ви це без сім‘ї хочете, то це відразу ж притон чи бурдель, чи перевалочний пункт для нелегалів, чи ще щось, дуже підозріло, в їхньому розумінні. Таке треба хоча б на подружжя з дитиною. Чи от мій колега взяв на двох 4,5, щоб спальня, вітальня і кожному по кабінету. Але він кондовий швейцарець, і то мав відмови. Та й таке.

Мені goCaution місцеві порадили, які таким користуються. А в чому розводняк?

Чи от мій колега взяв на двох 4,5, щоб спальня, вітальня і кожному по кабінету

Ну я з таких же міркувань обирав )

goCaution

На тому ж englishforum.ch були історії з цими страховими (але не goCaution), за підсумком все одно все самім довелось сплачувати

На тому ж englishforum.ch були історії з цими страховими (але не goCaution), за підсумком все одно все самім довелось сплачувати

завжди самим, ця страховка заміняє завдаток, а не відповідальність перед власником.

Я би сказав так — якщо немає там знайомих які приютять (хоча би на місяць-два) і допоможуть з організацією, то їхати туди не варто. Всі процеси доволі довгі, на роботу брати не горять (хіба ви в ІТ і знаєте добре мови) та й навіть коли беруть, дозвіл на роботу від кантона може зайняти тижні два.

Та на місяць-два я й в готелі/airbnb готовий жити. Ну і звісно, що я в айті, і робота в мене і зараз є, яку я можу і з Швейцарії працювати, статус С дозволяє це, навть не треба отримувати дозвіл www.sem.admin.ch/...​on_7898545751653653929673. Але ж хотів оцінити перспективи.

Can people with protection status S work from home for a foreign employer?
Yes. Working from home exclusively for a foreign employer (e.g. for the current employer in the home country) or the continuation of an existing self-employed activity with no influence on the Swiss labour market are not considered gainful employment subject to a work permit. Therefore, no work permit is required.

При чому, як пишуть нижче краще знати не тільки німецьку, а ще й Schweizerdeutsch. Цікаво, хоч французька у них стандартна?)

Так, французька стандартна. Власне, стандартну німецьку теж всі знають, але це типу російської в українському селі в радянський час — всі розуміють і можуть відповісти, бо вчили, але це дуже заумно і по-чужинськи, майже як англійська.

Та я скажу і в Німеччині з Австрією такі акценти бувають, що без підготовки так же важко зрозуміти як і північнобританські діалекти англійської. Але в Швейцарії вони і справді пішли на декілька кроків далі.

Як я вже тут казав, то вже окрема мова, на мою думку.

Меня очень активно окучивают из Швейцарии. Более того, сейчас один из текущих проектов (да, я зайчу) с занятостью порядка 40 часов/неделю — тоже швейцарцы.

Из плюсов: работа довольно расслабленная, никого не парят мои 75/час удалёнки (в Германии, как правило это выше оплат даже не местных синьоров, а менеджеров проектов — и вызывает у руководства лёгкий баттхерт).

Из минусов: «швейцарский немецкий». Одного из коллег понимаю процентов на 30, другого процентов на 70. Притом, что немецкий на слух, у меня очень приличный. Можно предложить всем на митингах использовать «хох-дойч» — но это как-то неспортивно. :)

П.С. Как-то ещё до ковида, обсуждали проект «он-сайт» (в германоязычной Швейцарии, недалеко от австрийской границы). Запрашиваемый мною рейт 110/час (+ ещё десяток-другой процентов от агента «сверху») — не был особым препятствием. Это для ориентации, какие деньги там готовы платить.

А что за профиль у тебя, что такие рейты?

В Швейцарії це взагалі не рейт, там місцеві галери типу Swisslinx платять 100CHF/hour

Ну я пологаю если б роздавали так легко те 100/h то ты б там работал а не в MyHeritage, или я не прав, поправь меня если не прав

Ну, по-перше, це контракторський рейт — мінус відпустки, податки, лікарняні, і навіть в Україні можна більше отримувати, і це не беручи до уваги вартість житла. По-друге — для нормальних контракторскьих рейтів потрібен перміт, тому мене і цікавив статус С як спосіб залишитися там на перманент та отримати нормальні рейти

Для референсу можливості нормальних рейтів, на englishforum.ch було обговорення статі 2019 року, де середній рейт IT контрактора був 130-140 CHF

Из минусов: «швейцарский немецкий». Одного из коллег понимаю процентов на 30, другого процентов на 70. Притом, что немецкий на слух, у меня очень приличный. Можно предложить всем на митингах использовать «хох-дойч» — но это как-то неспортивно. :)

Живу тут 7 років, і в перший раз чую, щоб від іноземців хтось вимагав швіцертюч. Навпаки, його трохи важко вчити, тому, що всі миттєво переходять на хохдойч, як тільки почують акцент — бо думають, що так краще для тебе (хоча ні, я хочу саме вчити ...)

Я работаю удалённо, из Германии. На «стэндапе» где-то с десяток коллег, большинство докладывают на хох-дойч, некоторые на диалекте, 2 чела совсем непонятно. Об этом речь.

Зараз на вас налетять ті, у кого підгорає, що їх не випускають, а жінки по Швейцаріях їздять та ще й працевлаштовуються. :)

Цікаво на скільки часу видають «біженство» і що по факту буде після закінчення цього періоду.

„we have an emergency law called Status S (Schutz = Protection); it allows people from UA (only from UA) to immediately get all the privileges of an approved asylum seeker for one year, just need to show the UA passport. And only after one year the regular procedure will start, the reason is that we do not have enough personell to process so many new refugees. They kids go to regular school, kids learn fast, my daughter went to English school in Canada and did not speak one word english, 6 months later, she was fluent. and yes they get housing and some money. But there is no room in the regular system, so many are at private owned homes (like my mountain house) , it is nicer than just stay in an asylum seeker facility. For work, initially one needs to find jobs where the language is secondary (Kitchen, Cleaning, etc.) instead ppl with good education who speak english can access many qualified jobs from day one, if they wish.” © Від Швейцарця

Цікаво на скільки часу видають «біженство»

Тут відповіді на це та багато інших питань www.sem.admin.ch/...​ktuell/ukraine-krieg.html

що по факту буде після закінчення цього періоду

Мене це і зупинило, бо знаючи як до Швейцарії навіть європейцям важко потрапити, висока вирогідність, що попросять додому. Десь в інших документах до цього статусу було написано, що кантони повинні невпинно шукати можливості для повернення захищених до себе додому

європейцям важко потрапити

якщо є контракт — це суто формальність

Підписатись на коментарі