Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Особа з тимчасовим захистом у Польщі. Питання перетину кордону

Останнім часом точилася широка дискусія, щодо особливостей вільного переміщення осіб які Перебувають в Польщі та отримали там тимчасовий захист у зв’язку з подіями в Україні.

Для з’ясування ситуації Адвокатське об’єднання Officium звернулось з офіційним запитом наступного змісту:

Szanowni Państwo,

bardzo proszę pozwolić mnie się zwrócić do Zarządu do Spraw Cudzoziemców z zapytaniem, dotyczącym przekroczenia granicy (wjazdu/wyjazdu z Polski na Ukrainę i inne państwa) obywatelami Ukrainy, którzy otrzymali w Polsce ochronę tymczasową.

Czy mogą obywateli Ukrainy z ochroną tymczasową w Polsce wyjeżdżać poza Polski na Ukrainę i do innych państw strefy Schengen oraz do innych państw poza strefą Schengen i wracać się do Polski, nie strącać ochronę tymczasową i na jaki czas?

W związku z tym, że każda placówka straży granicznej różnie traktuje to pytanie o możliwości przekroczenia granicy, wskazanej w specustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zwracam się do Państwa z takim zapytaniem o prośbie wyjaśnienia tej kwestie.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

Шановне панство,

Дозвольте мені звернутися до Управління у справах іноземців із запитом щодо перетину кордону (в’їзд/виїзд з Польщі в Україну та інші країни) громадянами України, які отримали тимчасовий захист у Польщі.

Чи можуть громадяни України, які мають тимчасовий захист у Польщі, виїхати з Польщі в Україну та інші країни Шенгенської зони та в інші країни поза межами Шенгенської зони та повернутися до Польщі без втрати тимчасового захисту та на який термін?

У зв’язку з тим, що кожен прикордонний пост по-різному ставиться до цього питання щодо можливості перетину кордону, зазначеного в спеціальному акті від 12 березня 2022 року про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни, я хотів би поставити вам це питання, щоб попросити роз’яснення з цього питання.

Наперед дуже дякую за відповідь.

У відповідь ми отримали наступні роз’яснення:

Zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz rejestracja pobytu cudzoziemców i wydawanie /ew.cofanie na tej podstawie nr Pesel i objęcia tymi przepisami ob. Ukrainy niezależnie od kierunku wjazdu po dniu 24.02 leży we właściwości organów gminy i jej organów nadzorczych.

Nadzór nad działalnością gminną sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem.

Zaświadczenie o ochronie czasowej nie jest kartą pobytu ani nie zastępuje wizy.

Ochrona czasowa gwarantuje uciekającym legalny pobyt przez 1 rok (Art. 4 ust. 1 Dyrektywy 2001/55 oraz art. 106 ust. 2 ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP — dalej u.u.c.o.).

Tak samo zarejestrowany nr PESEL daje prawo pobytu w Polsce na 18 miesięcy nie zastępuje jednak wizy lub karty pobytu, ani biometrii. Nie daje prawa podróżowania do innych krajów ani powrotu do Polski jak jest już wyczerpana biometria lub ktoś nie ma wizy krajowej typ D.

Powyższe stanowisko wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Granicznego Schengen (art. 6 ust 2) za datę wjazdu uważa się pierwszy dzień pobytu na terytorium państw członkowskich, a datę wyjazdu liczy się jako ostatni dzień pobytu na terytorium państw członkowskich. W obliczeniach długości pobytu krótkoterminowego, na terytorium państw członkowskich nie uwzględnia się wyłącznie okresów pobytu dozwolonych na mocy zezwolenia na pobyt lub wizy długoterminowej Musi być paszport biometryczny i niewyczerpana biometria jak ktoś chce podróżować chociaż 1 DZIEŃ.

Nie można wyjechać na dłużej niż 30 dni by nie stracić świadczeń.

Wjazd ponowny do Polski tylko jak limit 90 dni biometrii nie był w Polsce już wyczerpana.

Jak ktoś był w Polsce 90 dni to musi odczekać 90 dni poza Schengen aby ponownie wjechać do Polski na podstawie biometrii w ruchu bezwizowym lub musi otrzymać wizę krajową typ D (nie ma znaczenia ile ktoś ma paszportów).

...

Z wyrazami szacunku

ZD WARSZAWA

"Предмет та суб’єктивна сфера дії Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави, а також реєстрацію перебування іноземців та видачу/виїзд на цій підставі. Україна, незалежно від напрямку в’їзду після 24 лютого, є обов’язком Наглядовими органами щодо продовження терміну перебування є Прем’єр-міністр і воєвода, а у сфері фінансових питань — обласна контрольна палата.
Свідоцтво про тимчасовий захист не є картою резидента та не замінює візу.
Тимчасовий захист гарантує особам, які втікають від військового конфлікту, легальне проживання протягом 1 року (Стаття 4 (1) Директиви 2001/55/ЄС та Стаття 106 (2) Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща).
Вищезгадане свідоцтво про тимчасовий захист не було внесено до списку карт резидента, а тільки тоді воно є картою резидента цієї країни.
ec.europa.eu/...​/handbook-annex-22_en.pdf
Так саме, зареєстрований номер PESEL дає право на перебування в Польщі протягом 18 місяців, але не замінює ні візу, ні карту резидента, ні паспорт що містить біометричні данні. Не дає права на виїзд до інших країн або повернення до Польщі, якщо безвізовий термін вичерпано або хтось не має національної візи типу D.
Ця позиція випливає з того, що відповідно до чинних положень Шенгенського кодексу про межі (стаття 6 (2)), датою в’їзду вважається перший день перебування на території держав-членів, а датою виїзду — останній день перебування на території держав-членів. Для розрахунку тривалості короткострокового перебування на території держав-членів не враховуються лише періоди перебування, дозволені видом на проживання або довгостроковою візою. Має бути дійсний біометричний паспорт та невичерпаний безвізовий термін, якщо людина хоче подорожувати хоча б 1 ДЕНЬ.
Особи, які отримали тимчасовий захист у Польщі, не можуть виїхати з Польщі на термін більше 30 днів, щоб не втратити допомоги, яку ця країна надає таким особам.
Повторний в’їзд до Польщі може бути лише в тому випадку, якщо не вичерпано 90-денний ліміт перебування відповідно безвізового режиму за біометричним паспортом у Польщі. Якщо ви перебували в Польщі протягом 90 днів, то для повторного в’їзду в Польщу на підставі біометричного паспорту в безвізовому режимі вам необхідно почекати 90 днів поза Шенгенською зоною або отримати національну візу типу D (не має значення, яку кількість паспортів ви маєте).

...

З повагою

ZD WARSZAWA

Детальніше за посоланням: Officium.Law

👍ПодобаєтьсяСподобалось4
До обраногоВ обраному4
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Я в Познані поїхав отримати коментар про це у прикордонників. Вони відповіли так. Після вичерпання 90 днів перетин кордону заборонений. Виключення з цього правила можуть бути на розсуд конкретного прикордонника і за наявності і підтвердження обставин, які вимагали виїзжати з Польщі. Можна наперед відправити на той пункт перетину, яким ви будете користуватися при поверненні, електронного листа з поясненням причини віїзду і запросити дозвіл на повернення. Якщо ви отримаєте позитивну відповідь, це збільшить ваші шанси, але не дасть гарантії.

Привіт! Таке питання, чи є у когось інформація (може щось змінилося) або реальні кейси, коли людина поверталась до Польщі з використаними днями біометрії і без візи. Є песель укр, договір оренди квартири в Польщі. Потрібно було терміново поїхати в Україну і тепер шукаю інформацію на яких пунктах пропуску без проблем можна заїхати. Дякую!

Це є на розсуд кокретної особи, яка перевіряє документи та приймає рішення про пропуск. Є як позитивні приклади (їх дуже мало) так і негативні (таких переважна більшість). Це завжди індивідуальне рішення.

Про дуже мало позитивних рішень — є якась статистика? Чи суб’єктивно?

Якщо суб’єктивно, то у мене зовсім інші дані, теж суб’єктивні, — за останній місяць ні у кого зі знайомих не рахували дні.

Якщо ви хочете себе в чомусь переконати можете переконати в чому завгодно, тут наведена офіційна відповідь. Відповідь, щодо «реальних кейсів» буда дана відносно тих кого знаю особисто. Як завжди все залежить від особистості та її вміння правильно вести діалог. Дні ніколи не «рахують» по «печатках» чи якось інакше. Обробка проводиться через компьбтеру ситему, як правило шляхом «зчитування» спеціальним пристроєм даних паспорту.

Так, чула що на розсуд прикордонника. Питаю, то може хтось знає який пункт пропуску на якому більше пропускають. Хто їхав на днях)

не можуть виїхати з Польщі на термін більше 30 днів

А на неделю машиной в ту же Хорватию можно?
Или полететь самолетом на ту же неделю в Испанию?
(90 дней безвиза уже ессно закончились)

Можливо в Хорватію чере Україну, Румунію об‘їхавши шенген, але не на тиждень, а не менше ніж на 90 днів з втратою соц гарантій звичайно. В Іспанію не можна.

Питання саме про тиждень (відпустка), максимум два тижні.
Я зараз тут ФОП відкриваю — це допоможе якось?

Я не можу виїзжати з Польщі більше ніж на 30 днів, щоб не втратити тимчасовий захист, але у мене є право використовувати безвіз котрий не включає країну в якій я перебуваю
ec.europa.eu/...​m/temporary-protection_en
«• move freely in EU countries (other than the Member State of residence) for 90 days within a 180-day period after a residence permit in the host EU country is issued».
Але судячи з того що написано в статті, Польща не внесла тимчасовий захист, як докумен резиденства, тому я не можу нікуди виїхати з Польщі, якщо 90 днів після вїзду в EU в мене закінчились.

Хоча, це дуже дивно, по факту тимчасовий захист повинен надавати дозвіл на проживання, чим він і являється в цілому. І якщо знову ж таки звертатися до офіційного сайту eu: ec.europa.eu/...​m/temporary-protection_en там указано resident permit і це є обовязковими правилами для всіх країн EU. Тобто країни можуть розширити ці правила, але не можуть звузити.

Також якщо звернутися до директиви Council Directive 2001/55/EC. Там є пояснення:
«(g) „residence permit“ means any permit or authorisation issued by the authorities of a Member State and taking the form provided for in that State’s legislation, allowing a third country national or a stateless person to reside on its territory;»

Тобто країни можуть розширити ці правила, але не можуть звузити.

Виглядає начебто то вони ігнорують Liskov Substitution Principle, похідний клас чи підклас повинен розширювати функціональність, а не звужувати її ;)

Ми теж бачимо певні «не відповідності» директиві, однак директива прямо передбачає певний «ступінь свободи» при її імплементації до національного законодавства. У випадку з Польщею це проявилось на сьогодні таким чином. На жаль то не поодинокий випадок, подібне як виявилось є і в інших країнах ЕС. Ми не практикуємо в цих країнах, тому не буду нічого про них писати. Ми звернулись в Польщі, ще до органів яки мають право не тільки на роз’яснення правозастосування, ай на тлумачення нормативноправових актів, сподіваємось що отримавши таке тлумачення відповідно до нього можливість подорожей буде більш широкою.

Дякую, буду чекати на відовідь з інших органів.

Доброго дня! Ще не отримали додаткових відповідей чи роз‘яснень?

Поки ще чекаємо. Однак, не думаю що будуть суттєві відмінності.

Яким чином можна вирішити це питання, якщо офіційно працевлаштуватися за трудовим договором на Sp. z o.o.?

Отримати документи, що дозволяють пербування. То питання краще проговорити індивідуально, https://officium.law/ua/partnery_/

Мене найбільше хвилює те, що в Шенгені по факту як таких кордонів немає, ніхто не перевіряє паспорт при перетині кордону автобусом/ літаком/ потягом. По факту проблема може виникнути тільки при спілкуванні з правоохоронними органами. Крім того вони зазначають, що виїхати в іншу країну можна лише з метою прохання там тимчасового захисту, то що заважає переїздити з одного місця в інше постійно посилаючись на цей пункт?

Мабуть те, що є ризик не повернутись у Польщу

По суті, цей ризик є лише тоді, коли ви виїдете в Україну і будете намагатися повертатися до ЄС (Шенгену)

в Швейцарии очень даже проверяют, самолетом паспорта тоже проверяют естественно. Плюс машину спокойно могут остановить для проверки

И даже при посадке в автобус могут проверить, Flixbus например

fter a residence permit in the host EU country is issued

Ось це ключове. А його Польша не видає.

Обіцяє видавати через 9 місяців тимчасового захисту. Якась логіка в цьому є — якщо аж так треба їхати кудись далі, то може тимчасовий захист не так вже й потрібний... «втікаю від війни» і «відпуска в Хорватії» — важко помістити на одній осі.

ну так это не только в Польше. Резиденство и временная защита это абсолютно разные вещи. В Люксембурге резиденты намного больше прав имеют также чем люди с временной защитой

Підписатись на коментарі