×
👍ПодобаєтьсяСподобалось5
До обраногоВ обраному12
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Инициировал ФОП на прошлой неделе, вроде готов — осталось в банк за счетами зайти.
Для тех кто мнется в духе «5% же меньше чем 12%» могу сказать:
— на кросс-валютной дельте теряете еще 10% и финалочка сравнивается
— при этом остальные ~85% можно нормально юзать, а не 1.5 килобакса с банкомата/месяц
— мед.страховки из коробки, не надо полисы докупать
— отпадает вопрос с налоговым резиденством спустя 6 месяцев
— по идеи дальше будет проще получать побыты/ВНЖ/ПМЖ когда халявные 18 месяцев выйдут

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

1. Гайд по реєстрації — sobolevbel.github.io/jdg/registration
2. Гайд по сплаті податків в пару кліків — dou.ua/forums/topic/44907

Корисні відео:
— big picture по JDG: www.youtube.com/watch?v=VWKh61-88-o
— Підводні камні при виборі PKWiU для смузіхльобів: www.youtube.com/watch?v=VPF7vDnZ0eI

А із тимчасовим видом на проживання країни ЄС реально у Польщі отримати PESEL та зареєструвати місцевий ФОП?

Якщо є український паспорт, то можна пробувати. З цим документом зараз зелене світло, особливо в Польщі. При цьому документ з інших країн ЄС краще не показувати. Але гарантії успіху тут на форумі ніхто не зможе дати.

Думаю що

тимчасовим видом на проживання країни ЄС

не впливає на pesel/аналог фопа.
В мене знайомий має посвідку на постійне проживання в Італії, песель зробив.

В мене знайомий має посвідку на постійне проживання в Італії, песель зробив.

Він збирається > 180 днів на рік бути поза Італією?

А якщо ти відкрив тут ФОП, десь в районі 183 днів перебування, чи вимагають оплати податків за цей період? І за якою ставкою?

По закону треба платити, 12% з перших 120к злотих, далі 32% з решти.
На практиці кожен приймає рішення сам. Або їде в іншу країну на тиждень-два.
ІМХО, якщо людина заїжає в країну по туристичному безвізу то вимагати податки трохи дивно.
Якщо ти подався на карту побиту, робочу візу чи тимчасовий захист чи ще щось то інша справа.
Тому, на мою думку, поляки не будуть вимагати сплатити податки від тих хто заїхав без дозволу на роботу і працював ремоутно. Але офіційно це не будуть казати бо це вимагвє змін в законодавстві.

Тобто зареєстрований в Україні ФОП, який працює із території Польщі понад 183 доби платитиме:

в Україні — єдиний податок за ставкою 2% чи 5%;
у Польщі — 12% податку на дохід фізичних осіб.

https://uapl .info/podatky-u-polshchi-ta-ukrainski-bizhentsi-zadeklaruvaty-dokhody-dovedetsia-usim

Тобто про ФОП цим абзацем у цій статті хочуть сказати що не розповсюджується договір про подвійне оподаткування? Якась хня!
|

Або їде в іншу країну на тиждень-два.

Як це допоможе?

Тобто про ФОП цим абзацем у цій статті хочуть сказати що не розповсюджується договір про подвійне оподаткування? Якась хня!

Не розповсюджується бо уникнення подвійного оподаткування йде тільки для фізичних осіб. Там в статі про це чітко написано.

Або їде в іншу країну на тиждень-два.
Як це допоможе?

На мою думку ніяк, але дехто думає що треба бути 183 дні підряд в Польщі щоб стати прдатковим резидентом а не протягом року.

Хтось робив карту побиту працюючи як їхній ФОП а не як працівник? Це взагалі реально?

Відправив документи на їхній блю кард, думаю потім відкрити ФОПа і виглядає що це не реально.
Через 2 роки можна міняти роботодавця, можливо можна свічнутись на ФОПа?

Відносно мотивації, в принципі поточні податки норм (~8% до 60k$, ~18% після тої суми). Але 12% ryczalt 62.01 для більших сум виглядає вигіднішим та й більш привичнішим (для ФОПа).

> поточні податки норм (~8% до 60k$, ~18% після тої суми).

Де це ви такі податки знайшли?

Думаю мали на увазі 8.5%.
khg.pl/...​-moze-z-niego-skorzystac
Але без деталей :(
Також можна спробувати податись на ip box (5%). Як я зрозумів ФОП платить на що підписався (наприклад 12%). А якщо тобі дозволили 5% — в кінці року повертають різницю.

Де це ви такі податки знайшли

В Польщі:)

До 240к злотих 6% податок на дохід (umowa o dzieło), + через певні схеми фіксоіана сума за соціальні страховки для сім’ї.

А як 18% після 240к? Мені з інкубатору відповіли що 25.6% після 240к,

Все правильно сказали, це я погано тоді зрозумів. 18% в мене вийшло для мого доходу в рік

Мені з інкубатору відповіли що 25.6% після 240к, в інтернеті бачив що 32%...

В інкубаторі правильно сказали, там іде так — 32% податку нараховується на 80% доходу. (інші 20% — не оподатковуються)
32% * 0.80 = 25.6%
(Якщо бути точнішим, то це я не про ФОП, а про «умова о дело» (umowa o dzieło) — звичайний КЗОТ контракт, тільки без будь-яких соціальних гарантій.)

Телеграм-канал iPlan Poland — t.me/iplanpl.
Ви переїхали до Польщі і хочете працювати як підприємець? В такому випадку ви маєте два варіанти:
вести незареєстровану (незголошену) діяльність або зареєструвати ФОП.
Які умови, правила, дозволи, відповідальність, звітність і виключення в обох випадках — ви зможете дізнатися на вебінарі, який провів консультант в справах підприємництва Відділу Справ Підприємництва та Інновацій Адміністрації міста Краків Петро Запольський.
Модерувала зустріч фінансова радниця iPlan.ua Анна Заребчан.

На вебінарі розглянули питання:
· Коли варто зареєструвати ФОП
· Які документи потрібно підготувати перед реєстрацією
· Які податки сплачує підприємець
· Пільги для підприємців-початківців
· Хто може отримати додаткове фінансування від ЄС та де його шукати.
youtu.be/6_YjJMbsq6U

Вопрос для знающих. Открыл я классификатор PKWiU. Нигде не нашёл услуг/консалтинга по менеджменту связанному с IT. Получается я должен код себе брать 62.09.20.0 Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Если эплаится этот код, то я могу получается претендовать на ставку ryczałtu 8.5%, потому как эта ставка применяется для przychodów z działalności usługowej, которые не входят в другие ставки ryczałtu?

Також цікаво які коди дають можливість мати 8.5% для ryczałtu.

Хто вже знайшов щось на зразок нашого українського онлайн «календаря фоп», щоб знати коли надходить час для різних податків і звітів різних видів JDG, напишіть лінки тут плз. На випадок якби бухгалтер провтикала щось, то я зі свого боку теж хочу контролювати.

Планирую тут зарегаться на днях — wfirma.pl/...​c-online-dla-programistow. вроде у них там достаточно просто вести ФОП. 30ти дневный триал

Якщо хтось ще захоче зареєструватися там: dou.ua/forums/topic/44907

Кстати, встретил также термин jednoosobowa działalność gospodarcza. Есть ли разница между jednoosobowa działalność gospodarcza и działalność samorządowa или это по сути одно и тоже?

Большой вопрос где и в каком контексте ты вообще мог встретить działalność samorządowa :) - это не про предпринимательство вообще, это про местное самоуправление.

Телеграм-канал iPlan Poland — t.me/iplanpl.
Ви переїхали до Польщі і хочете працювати як підприємець? В такому випадку ви маєте два варіанти:
вести незареєстровану (незголошену) діяльність або зареєструвати ФОП.
Які умови, правила, дозволи, відповідальність, звітність і виключення в обох випадках — ви зможете дізнатися на вебінарі, який провів консультант в справах підприємництва Відділу Справ Підприємництва та Інновацій Адміністрації міста Краків Петро Запольський.
Модерувала зустріч фінансова радниця iPlan.ua Анна Заребчан.

На вебінарі розглянули питання:
· Коли варто зареєструвати ФОП
· Які документи потрібно підготувати перед реєстрацією
· Які податки сплачує підприємець
· Пільги для підприємців-початківців
· Хто може отримати додаткове фінансування від ЄС та де його шукати.
youtu.be/6_YjJMbsq6U

Це якийсь ФОП головного мозку.
Розмова з рекрутером:
— у вас є діючий фоп?
— нема і не хочу
— нажаль ми працюємо тільки з ФОП

Ця тема дуже радує мене що люди та компаніі шукають варінти

Вся суть у ЄСВ, яке сильно підкошує айтівців на загальній системі, і впливає напряму на суму інвойсу субконтрактора, тому і ФОПи їм треба щоб ЄСВ замикалось на одержувачах винагороди (фрілансерах та НПД), це майже повна аналогія з ПДВ — хто крайній той і платить. Вже дешевше ТОВ завести, але тоді всерівно треба якусь ЗЕД вести щоб було куди ПДВ та ЄСВ гасити...

Сьогодні вийшов блог dou.ua/forums/topic/38500
Можливо, знайдете там корисне для себе ☺️

Может кто-то интересовался изменяется ли сумма налога если зп переваливает за определенный порог?

Хтось знає чи може польський ФОП працювати по контракту umowa o djelo?
Якщо так, то насеільки реально застосувати знижку 50% на податки якщо є передача авторських прав?

Если коротко, то ответ «нет, нельзя».

Если длинно, то предприниматель может работать на UoD как обычное физ. лицо, но только если деятельность не пересекается. Если ты (просто для примера) в CEIDG фотограф, а в UoD журналист — это окей и никаких проблем не будет, а вот если ты и деятельность ведешь как программист, и в UoD подписался в этой же роли — жди проблем со стороны налоговой.

Такой вопрос:

А какой алгоритм перехода на польский ФОП с укр.? Едем в Польшу, там всё оформляем, а потом закрываем свой укр.?

А что с деньгами, ФОП $, которые пока лежат и ждут конца войны или возможности снять их 1 к 1 как и заработал?

Я укр ФОПа не закривав, хай собі буде.

А что с деньгами, ФОП $, которые пока лежат

Наявність польського ФОПа тут нічого не міняє. Будуть лежати поки не знімеш . За кордон все одно їх не переведеш

Так можно наче перевезти в сумці з декларацією з податкової, про чесно зароблені гроші. Хіба нє?

Хіба гривні.
Бо валюту ти з рахунку (як фопа так і фізособи) не знімеш, знач довідки з банку не буде про зняття готівки.

Декларацію про доходи фоп можна взяти. Плюс якщо покажете пограничникам виписку про зняття гривень, то це документ про походження коштів. Те що ви потім гривні обміняли на долари, законом не забороняється.

Зняти по 29 а купити по 40?

Читайте тред, там йшлась мова про підтвердження коштів, а не про курс. Та і зараз 35.5 а не 40 курс.

Там потенциально могут быть проблемы с налоговой. Украина считает налоговым резидентом в любом случае (даже если не находишься на территории Украины) если открыт ФОП.

Також цікавлюся цим нюансом. Поки що поверхнево зрозумів, що податок з обороту платиться в тій країні, де податок більший, тобто в Польщі. А український ЄСВ платиться в будь-якому випадку, ну він невеликий ж. Поки не дізнаюся детальніше, планую так робити надалі.

Вот я совсем не уверен, что украинская налоговая это будет так трактовать. Скорей они будут это трактовать, что Вы в любом случае должны заплатить 5% в Украине, а разницу возможно доплатить в Польше...

Отримаю першу «зарплату» на рахунок польського фопа — поцікавлюся детальніше...

А український ЄСВ платиться в будь-якому випадку, ну він невеликий ж.

Він ж зараз не обов’язковий якщо доходу немає, ну і ±1к погоди не робить.
А всякий підробіток можна і через укр фопа проводити

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Как я понимаю, то шаги для регистрации будут следующие:
1. Онлайн заявка на регистрацию в CEIDG, где я указываю всю неободимую информацию вроде кода видя деятельности, названия, адреса и т.п. для моего ФОП.
2. Одновременно с этим автоматически создаётся заявка на присвоение NIP и REGON.
3. Одновременно с этим автоматически информация попадает в ZUS.
4. В ZUS я также должен внести данные по мне и семье (на страхование как понимаю). Не позднее 7 дней после подачи заявки в CEIDG.
5. Нужно открыть счёт фирмы в банке (если суммы разовых поступлений более 15к злотых или если являюсь плательщиком НДС).
6. Зарегистрироваться как плательщик НДС когда вижу, что поступления близки к 200к злотых.

Ещё что-то нужно?

200к это за весь год. Если начало деятельности в середине года то меньше.

А скільки часу займає реєстрація ФОП в Польщі?

Пів години, потім десь два дні чекаєшь поки NIP та REGON нададуть і все

Ещё интересный вопрос. Есть ли определённая форма инвойса, которую может потребовать банк когда заходят средства на счёт фирмы?

Такой бред есть только в Украине

А что с договорами? Можно как сейчас у привата условно написать — прошу все поступления с payoneer считать как предпринимательская деятельность ? Могут быть поступления без заключения договора ?

Банку глибоко фіолетово звідки гроші приходять, ніяких договорів показувати не треба. Принаймні для розрахунків в PLN, з-за кордону не знаю, думаю так само. Пояснювати будеш податковій, якщо що.
Якщо ти не платник VAT то і рахунок «фірмовий» відкривати не обов’язково. Все одно весь маєток (гроші на рахунках) твій.

Договора не обязательны, но некоторые банки могут попросить при открытии фирменного счета (необязательно до 15K zl за 1 фактуру). Иногда могут попросить фактуру.

Підкажіть які є варіанти якщо є песель не UKR і штамп у паспорті про очікування карти побиту (студент). Чи можна якось відкрити ФОП?

Вважаю для себе що завжди є варіант «na bezczelnego» — тупо прийти до уженду і подати заяву. Якщо нема права, то по морді лиця не дадуть, а просто відмовлять.

А можете трошки детальніше розказати, як можливо подати заявку онлайн без укр песеля і якщо в’їхали до 24 лютого 2022? Бо там в онайн формі прям окреме питання про це і якщо вказувати що в’їхали до 24, то треба додавати візи або інші документи якісь.
Дякую.

Попробуйте подати туди скан паспорта з датою в’їзду.

Можно. Все легально пребывающие Украинцы в Польше могут работать без разрешения на работу и открывать фирму/деятельность.

Инициировал ФОП на прошлой неделе, вроде готов — осталось в банк за счетами зайти.
Для тех кто мнется в духе «5% же меньше чем 12%» могу сказать:
— на кросс-валютной дельте теряете еще 10% и финалочка сравнивается
— при этом остальные ~85% можно нормально юзать, а не 1.5 килобакса с банкомата/месяц
— мед.страховки из коробки, не надо полисы докупать
— отпадает вопрос с налоговым резиденством спустя 6 месяцев
— по идеи дальше будет проще получать побыты/ВНЖ/ПМЖ когда халявные 18 месяцев выйдут

Відкрили зі звичайним песелем чи зі статусом укр?

UKR, але яка різниця? Це вам в жіночих чатиках вбили бажання шукати таємний заговір?

Дарма Ви агритеся на рівному місці. Хотілося переконатися, що реєстрація JDG дійсно доступна всім українцям, що легально у Польщі перебувають, а не лише тим, хто має оцей спеціальний песель. За відповідь дякую.

Не дарма, тому що Польша в усіх варіаціях (і офіційно і не офіційно) каже, що українцям зелена дорога. Але наші біженки ще з середини березня побачили надпис «UKR» і почали видумувати зрадоньку на рівному місці.

При заповнені заяви ви поставите галочку що знаходитесь тут через війну і вам дадуть повноцінний номер з яким зможете робити усе.

Підверджую, теж відкрив нещодавно. Також підтверджую що навіть трохи вигідніше відкрити ФОПа в Польщі, ніж отримувати гроші на український і нема головного болю🙂

а це... для цього потрібно бути в Польщі? Чи можна находячись в Україні (з метою переїзду)?

Треба мати тимчасовий захист у Польщі

у вас получилось с 12% схемой(rychalt) открыть?

Доброго дня, а як ви відкривали ФОП, ви самі в інтернеті все знайшли чи користувалися консультацією? Підкажіть будь ласка кроки

Из минусов — ваши налоги (12%) идут не Украине, а Польше, соответственно нужно на 12% от з/п больше донатить, чтобы поддерживать экономику Украины в той же мере, что и раньше.

Ну так інфраструктурою користуєтеся? Дороги, транспорт, таке там, чисте небо. То якби і справедливо, чи не так?

Ну вообще-то за дороги, транспорт и все остальное вы платите дополнительно и ФОП/ЕСВ не причем

Ну за дороги то особо платить не нужно. На всю Польшу несколько платных дорог.

Вы тоже не знаете про дорожный налог, включенный в стоимость бензина?

Я знаю про такой у Украине. Про Польшу без понятия

Ну если тут бензин стоит дороже, чем в лучшие времена Украины — то очевидно он есть :)

Це ніяким чином не очевидно

Більшість доріг — місцеві, в тому числі вулиці в місті — будується і утримується з місцевих бюджетів. Міський транспорт повністю дотаційний з місцевих бюджетів. А до того парки, набережні, променади... школи і садки. А половина податку з доходів (чи то UoP і загальна форма, чи лінійний) — йде безпосередньо в місцевий бюджет. З ричалтом гірше — там все йде в центральний, але потім в напівручному (політика) режимі як субвенції також вертається в місцевий.

Разве на польском «фоп» выходит 12%?

12% от оборота + константы по типу ЕСВ. В моем кейсе тотал затрат ~15%

а какой верхний лимит оборота? там что то около 50К баксов в год по курсу (если не ошибаюсь)?

...ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1. mogą płacić podatnicy, którzy w 2021 r. uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie:
samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro (tj. 9 188 200 zł),

К концу года будет больше (увеличится зус на рычалте) + пока ульга на старт действует. Реально меньше 17 врядли будет

Ну значит 17% будет. Мне табличку скидывали, первый год со скидками выходил на 14,6%, вероятно дальше без скидок будет чуть больше, но не суть.

Несмотря на прогрессивную шкалу ZUS, платится он процентом от минималки, а не от вашей зп. Странно видеть, как его приплетают фиксированным процентом, ибо для каждого по факту он будет свой.

Вопрос в том что полный зус это ~ 400$. Сколько это в % от прихода у каждого своё.

~400 евро это верхняя планка и выше него ты не платишь? То есть грубо говоря при худшем сценарии это будет 12% + ~400 евро?

Это если назад в доллары менять

Нет, это когда вы ЗП получаете гривнами по 29,25грн либо сами продаете свои ФОП-доллары по этому же курсу, а везде рассчитываетесь по 31-32грн (в лучшем случае).

Странно, но у меня почему-то 100к грн лимит. При этом можно скидывать деньги на другие карты без лимитов

Речь про снятие денег за границей, никто 100к не даст

А вообще, нужно быть ещё тем мудаком чтобы при равных потерях платить налоги другой стране.

При равных потерях и невозможности использовать заработанные деньги? Вы как будто специально через строчку прочитали.

А вообще, нужно быть ещё тем мудаком чтобы при равных потерях платить налоги другой стране

Тема топіка про ФОП в Польщі, де люди діляться своїм досвідом. Якщо тобі тема не подобається то йди кукурікай в інші топіки.

мед.страховки из коробки, не надо полисы докупать

 Ви маєте на увазі укр. туристичні поліси? Якщо так, то це серйозний бонус: норм. мед страховка VS бумажка туриста яку ще хз чи приймуть.

На туристичних далеко не поїдеш — там річний поліс працює тільки 2 місяці, інші 10 місяців — без каверу. Як воно конкретно працює — не знаю, тому що в Польші ні один ні інший не юзав

Получается ФОП проигрывает ИТ инкубатору с их 8,5%?

А хіба не можна застосувати знижку в 50% за авторські права на податки для польського ФОПа? В когось є такий досвід?

Сам почав працювати через інкубатор цього місяця бо компанія все сама оформляє але планую через кілька місяців відкрити ФОПа

знижка 50% за авторські права існує для найманих працівників, не для самозайнятих

Я в темы инкубаторов пока не лез — сейчас и мне немного не до того, и компании тоже оно не сильно надо. Договорились что с одного на другой ФОП переподпишем и норм.

Ставка 8,5% есть у тестировщиков, возможно инкубаторы как-то ее абузят.

А не знаете какой квед у тестеровщиков?

Без понятия, но наш такой же: 62.01
Вероятно эти коды унифицированы по странам как-то

И заключили договор с украинской компанией на польский b2b?

Мой текущий контрагент — компания из США, которая платила в Украину доллары.
Как переподпишем — узнаю чуть позже, скорее всего будет польская компания со злотым.

Можно легально получать доллары, только просто приходом будет сумма в долларах * курс НБП на последний рабочий день перед зачислением.

+ курсовая разница между днем выставления фактуры и днем зачисления денег.

Тут еще вопрос что нужнее будет — злотые или доллары.
Если по пессимистичному сценарию (ракеты/сирены/военное положение/закрытые границы на годы вперед), то есть смысл копить злотые и за них покупать недвигу в Польше.
Если по тому же сценарию, но с прицелом на релокейт скажем в Словакию — то копить нужно евро.
Если по оптимистичному на возврат в Украину — то доллары, но тогда уже продолжать их складывать на украинском ФОПе и надеяться на снятие ограничений НБУ (и устранение дельты на продаже/покупке)

Что копить — вопрос 10-й.
Важно помнить что деньги ФОПа не твои деньги.

А на физлица — уже пойди себе и купи валюты какой хочешь.

Вообще-то тут дельта на курсах тоже 10% примерно, так что выбирать нужно изначально.
В нормальной ситуации деньги с ФОПа выгонялись на ФЛ меньше чем за сутки и успешно покупались валюты.

Ты про дельту наличного курса, и-то не везде, а у тур. местах.

Валютомат — спреда считай нет, только их комиссия 2%, но чем больше меняешь тем меньше она.

Я ложил злотые на счет в PKO и смотрел на табло за спиной кассира — нормальный там такой разброс был (что-то типа 4,5 / 4,0 PLN -> USD).

Щас в приложение зашел — пишет 4,5 / 4,4 PLN -> USD

смотрел на табло за спиной кассира

Потому-что в Польше люди не меняют деньги в банках, а в канторах.
Банки это для туристов, даже тема «пойти в банк заплатить по квитанции» — это тоже для туристов/украинцев что еще не прошарили тему как со своего счета платить.

есть смысл копить злотые и за них покупать недвигу в Польше.

Краще в баксах тримати, в нього інфляція менша, а поміняти нпзад на злоті можна буде не по банківському курсі а в канторі.

Світ крутиться навколо декількох вільно конвертовано валют і взаємопов’язаних валют, тому ближчою до вірної буде відповідь — тримати заощадження пропорційно в різних валютах.

Злотий все не євро, курсова різниця так само присутня

Тут ще не факт що треба саме євро буде. Поки що довгострокові варіанти на worst case — це саме Польша (злоті) і Словакія (євро). В будь-якому разі конвертація там має бути не з 10% штрафом

А скільки часу займає реєстрація ФОП в Польщі?

1 година по онлайн-візарду і ще дня 3 летять email’и з різними етапами реєстрації автоматом

Ещё вопрос к тем, кто разбирался. Условно если я выбрал podatek ryczałtowy, то мне нет смысла становиться плательщиком VAT если я предоставляю сервисы тем, кто тоже не является плательщиком VAT (например, компании в US)? Я не смогу просто делать вычеты.
Просто плачу себе 12% по PKWiU 62.01 и отчисления в ZUS и всё?

Там обязанность зарегистировать НДС при достижении 200 тыс в год, ниже уже писали. Кроме того, вычеты можно делать и не имея приходов НДС, их просто будет государство скидывать на счет, но в этом случае особенно важно не злоупотреблять, так как выше риск проверки.

Насколько я понимаю общие правила EU, то если ты представляешь услуги за территорию EU и услугой пользуется бизнес (B2B контракт) в US, например, то ты не являешься плательщиком VAT.

Неправильно понимаешь. Все решает оборот (ну и вид деятельности) — если он больше установленного порога ты обязан регаться как плательщик VAT. При этом у тебя можеть быть ноль обязательств (если ты экспортируешь услуги в эльфию) — ты все равно будешь должен сдавать отчётность (нулевую, ну или можно попытаться получить возврат)

Не зовсім так. Зобовʼязання ПДВ не виникає при виставленні експортного інвойсу, це само собою зрозуміло. Але почитайте ось тут www.biznes.gov.pl/pl/portal/00246 щодо обовʼязку реєстрації платником ПДВ. Як на мене, то спокійніше буде зареєструватися як платник, до того ж, будучи платником ПДВ, можна його собі повертати при витратах.

Ага, спасибо. То есть я регистрируюсь как плательщик VAT, но в своих инвойсах на экспорт не выставляю VAT и получается не плачу его в таком случае локально.
Звучит как просто +1 экстра шаг, но без возникновения обязательств по налогам при экспорте.

Загалом у експортно-імпортних операціях ПДВ платить покупець. Якщо покупець за межами ЄС, то просто пишемо нуль у графі VAT інвойсу. Якщо ж покупець в іншій країні ЄС, потрібно ще дописувати в інвойс клаузулу про EU VAT Reverse charge mechanism, вписувати його ЄС-івський податковий номер і десь перевіряти, чи справді можна застосувати до нього вищезгаданий механізм. Точно не підкажу де, але нагуглити це неважко.

Да, это я вроде в курсе.
А ещё вопрос. Вот если у меня все операции за год на экспорт, я не щаплатил ни одного злотого VAT, но у меня были покупки за год с VAT (условный ноутбук для работы). То я в конце года могу вернуть VAT за ноут? Или могу списать только в рамках той суммы VAT, которую я за год заплатил?

Вы имели в виду не «заплатил», а «получил» :) Если получаешь НДС от заказчика, то, передавая его в казну, просто оставляешь себе ту часть, на которую потратился. Если же не от кого получить НДС, то просишь налоговую его тебе вернуть. Это можно сделать в любом месяце при сдаче отчетности.

Да, согласен :) Получил :)
То есть если я не получил, то могу попросить вернуть. Пахнет схемами с НДС в Украине ))))

то есть можно вернуть VAT за ноутбук? че за бред?

Если ноутбук куплен на фирму для фирмы и для деятельности фирмы — он не облагается НДС-ом.

Точнее, при продаже платится НДС, а потом возвращают из налоговой.

Можна. Але як правило, якщо виникає повернення VAT то податкова збуджується і є імовірність перевірки. На схемах з VAT наймасовіші зловживання тому уважно контролюють.

а як працювати через IP Box 5% ?

Досить складно. Суть в тому, що ти спочатку сплачуєш податки як звичайно, а потім просиш податкову повернути тобі різницю на підставі того, що ти отримав ці гроші за інноваційну, дослідницьку діяльність. І тут податкова має повне право сказати, що ти звичайний формошльоп, нічого інноваційного не робиш, тому дуля тобі з маком. І тоді ти маєш доводити, що не верблюд. А для цього на самому початку потрібно отримати відповідну довідку, що зветься індивідуальною податковою інтерпретацією: описуєш детально, що ти робиш на своїй роботі, і питаєшся: чи моя діяльність є інноваційною, науковою, дослідницькою? Важливо не ствердити це самому, а саме отримати таку відповідь від органів.

дякую! а є різниця чи я працюю по трудовому договору (умове о праце) чи польський ФОП ( В2В) для того аби тобі повернули різницю в податках ?

IP Box це саме для підприємців. Для умови о праці є така штука, як autorskie koszty uzyskania przychodu. Полягає у певному зниженні податкової бази коли передаєш авторство продуктів своєї роботи працедавцеві. І чи буде воно у тебе, залежить від працедавця. Одні фірми це роблять, інші кажуть нам ліньки, немає технічної можливості і т.ін.

тобто я працюю з фірмою як ФОП ( В2В) а далі незалежно від фірми я подаю заявку в держ. органи що моя працю є іноваційною і прошу повернути різницю в податках ?

Якщо ви ФОП, то ви підприємець і працюєте самі на себе, і відповідаєте самі за себе, і звітуєте перед державою самостійно. В цілому так, просите повернути різницю в податках. Є бухгалтери, які супроводжують це за пристойну оплату. Можливо, хтось і сам це робить, я не знаю. Поляки взагалі дуже не люблять ділитися досвідом у сфері фінансів.

А скільки часу займає реєстрація ФОП в Польщі?

Насправді лише декілька днів, але ви можете деталізувати на що саме у вашому випадку пішло аж декілька тижнів.

Так, присвоєння NIP i REGON це 3-4 дні, але реєстрація платником VAT трохи довше, а додавання в білий список платників VAT взагалі може потривати місяць і довше, але, скоріш за все, воно вам ніяк не заважатиме працювати. Але ще окрема тема це відкриття фірмового банківського рахунка. До банку можна йти одразу після присвоєння NIP i REGON, але банк буде тиждень-два тебе перевіряти і думати, чи відкрити тобі рахунок, і кажуть, може навіть відмовити, тоді треба йти до іншого банку знову проситися. 5 років тому відкривали рахунок одразу на місці, але потім влада впровадила реформи...

додавання в білий список платників VAT взагалі може потривати місяць і довше, але, скоріш за все, воно вам ніяк не заважатиме працювати

Що це таке і навіщо?

банк буде тиждень-два тебе перевіряти і думати, чи відкрити тобі рахунок, і кажуть, може навіть відмовити, тоді треба йти до іншого банку знову проситися

Звернувся в BNP Paribas, бо в банку цієї групи обслуговуюся в Україні (Укрсиб). Одразу ж надали документи про відкритий рахунок в злотих і в євро. Зайняло до 30 хвилин. Щоправда, в мене початок діяльності місцевого аналогу «фоп» — аж 21 червня, відповідно рахунки будуть активовані (або ж ні) не раніше цієї дати. Однак вже через декілька днів на поштову адресу прийшов лист із пластиковою карткою (яку ще потрібно активувати) для бізнесу. Тож виглядає на те, що у вищезгаданому вами правилі є хороший виняток і це про BNP Paribas...

www.biznes.gov.pl/pl/portal/00226
Теоретично польські контрагенти можуть хотіти, щоб ти там був

Так, Paribas надає непоганий сервіс. От тільки обмін валют у них вкрай невигідний по карткам, а через їх кантор тільки з браузера можна, в аплікації не працює. Спреди десь 0,9%, що досить багато. Комісії за обмін немає, як у всіх в Польщі

От тільки обмін валют у них вкрай невигідний

Забудь вообще про обмен валюты в польских банках, любых. Нал в канторах, безнал — walutomat и иже с ним.

А долари на валютний рахунок через банкомат можливо покласти? Пробував в BNP, по умовав начебто можна, але якщо авторизуєшься доларовою картою то все одно суму поповненя в злотих просить ввести і не дає вибір рахунку.

Без понятия, никогда не было такой потребности.

Робив це через касу. Більшість банкоматів у Польщі працюють з готівкою тільки зі злотими.

Не знаю ні одного банкомату в Польщі, котрий оперує валютою. Через касу банку без проблем.

Кстати, независимо от способа пополнения счета крупными суммами наличкой, следует быть готовым к вопросам от финмониторинга о происхождении средств. Причем эти вопросы могут появится даже спустя несколько лет после совершения транзакции.

Сказали до 30К $ документального підтвердження не потрібно

В мене банк перевіряв 24 години, PKO

VAT тільки якщо більше 200к злотих на рік, якщо я не помиляюсь

Не зовсім, подивіться вище я постив посилання. Плюс це часто вигідно

А что насчёт Бизнес-Инкубатора с его 8,5% налога?

Я начал с ним работать. Всё в целом интересно, но процесс заключения контракта с работодателем — забюрократизирован донельзя, вынос мозга

Главной фишкой инкубатора всегда были не низкие налоги, а легкость завода трактора таким способом (особенно раньше, когда JDG была большинству понаехов со старта недоступна).

Инкубаторы существуют в серой зоне, потому как фактически грешат фиктивными трудовыми отношениями. Схемка считается достаточно безопасной, но только потому, что ей никто «не занимался». Плюс ко всему есть нюансы:
— много бумажного онанизма
— на пути денег от твоего работодателя к тебе появляется прокси, деньги проходят через счет который ты не контролируешь напрямую. Это удлиняет сам процесс, плюс иногда возможны накладки (чтобы перекинуть деньги себе ты создаешь платежку, но акцептят/проводят ее другие люди, которые могут забыть, уйти в отпуск, ... — были случаи когда пипл оставался без денег на длинные праздники из-за тупорылых манагеров со стороны инкубатора)
— это UoD — самый «дискриминируемый» вид трудового договора. В частности, могут быть (точнее обязательно будут :)) проблемы с ипотекой
— далеко не все наниматели согласны работать через инкубатор

В общем, если цель пересидеть некоторое время без далеко идущих планов, то имеет смысл воспользоваться. Если цель осесть в Польше то долгосочные риски перевешивают сиюминутную выгоду в несколько процентных пунктов налога.

Инкубаторы существуют в серой зоне, потому как фактически грешат фиктивными трудовыми отношениями.

Але юридично за все відповідає інкубатор, тому це їхні проблеми)
З плюсів інкубатора я б ще добавив допомогу з документами, блю кард і т.п.

Чи питав вже хтось у юристів як далі з картою побиту? Чи можна подаватись на неї базуючись на прибутку на фоп?

Юристи в таких справах радше нашкодять) А загалом так, можна податись, але не раніше ніж через 9 місяців після вʼїзду, якщо маєте PESEL UKR

Так. Але треба не меньше 12 середніх ЗП по воєвудству.

Это за год суммарно, не в месяц же?

За год, и это касается тех, кто уже минимум год вел деятельность. Если же дохода еще нет, то dokumenty potwierdzające posiadanie środków pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych wyżej lub dokumenty potwierdzające prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniających się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzenia korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.

То есть по сути достаточно контракта/контрактов, где на следующий минимально год будет указана сумма, которая превышает этот минимум. Так?

тут уже никто не даст однозначного ответа. Свобода творчества и каждый случай рассматривается индивидуально на розсуд інспектора

Отже, відкрив аналог ФОП в Польщі — єдноособова джялальнощь ґосподарча. Для цього зараз потрібно мати PESEL (аналог ІПН) із статусом UKR (громадянин України тимчасово переміщений у зв’язку з військовими діями). Зайняло близько години в уженді ґміни. Потім декілька днів очікував поки присвоять NIP (податковий номер) і REGON (реєстраційний номер компанії). Під час реєстрації вказав що постійного місця праці нема, бо інакше власник житла мав би сплачувати за мене податок.

PKD код (аналог КВЕД) обрав 62.01.Z (Computer programming activities).

Як тільки побачив на сайті ceidg.gov.pl що ці номери з’явилися, одразу ж роздрукував і пішов в банк (BNP Paribas) відкрити рахунки для фірми. Цей банк обрав лише тому, що цим же банком користуюся в Україні (Укрсиб — та ж група BNP Paribas).

Знайшов бухгалтера, котра скопіювала собі мої документи і сказала збирати фактури. Фактури — це чеки що видають в касах магазинів для юридичних осіб. На суму цих фактур зменшується оподаткування в цьому місяці (наскільки я розумію, лише якщо ціль покупки співпадає з видом діяльності фоп).

Від ZUS (пенсійного фонду) прийшов паперовий лист з номером рахунку, куди потрібно сплачувати відрахування. В цю установу доведеться поїхати щоб отримати документ про те, що я в них зареєстрований (вимога компанії, від якої отримав офер).

На суму цих фактур зменшується оподаткування в цьому місяці (наскільки я розумію, лише якщо ціль покупки співпадає з видом діяльності фоп).

А какую же ты форму налогообложения выбрал тогда?

Обрав «ричалт». Одразу ж дисклеймер — не буду переконувати, що це найоптимальніший варіант. Однак планую обладнати своє робоче місце, також можливо придбаю комплект starlink, тобто очікую на старті дещо значні витрати котрі можна буде списати. І потім змінити форму оподаткування, якось так, буду ще радитися.

Я подозреваю что вы с бухгалтером не поняли друг друга. Ryczałt — это примерный аналог украинской упрощенки, при которой минимум отчетности и учета, но налог платится с оборота — налогооблагаемую базу налога на прибыль уменьшить нельзя. Советую поговорить с бухгалтером еще раз, чтобы потом не было сюрпризов.

Также обрати внимание на VAT. Ты можешь не регистрироваться пока что, но по достижению 200 тыс злотых ты будешь обязан это сделать. Никаких предупеждений и напоминаний тут очень вероятно не будет, так что не провтыкай чтобы не попасть на штраф. А вот налоговую базу НДС уменьшать можно на рычалте...

+1 Так і є. На ричалті нічого не спишеш.

Для цього й почав цю дискусію. Дякую, буду розбиратися детальніше.

Якщо не помиляюся, то при наданні послуг в США ПДВ буде нульовий.
Теоретично, ПДВ нульовий (reverse charge) і при B2B-контракті між юр. особами всередині ЄС, якщо обидва є платниками ПДВ. Але хз, чи потрапляє польський ФОП (Ryczałt) під це (чи B2B це, бо ФОП же не юр. особа)

Після закінчення grace період для JDG (Ryczałt) варто розраховувати що пдв (VAT) по території ЄС таки буде сплачуватися. Якщо бухгалтер знає про якісь винятки, то про це повинно бути чітко роз’яснено із обов’язковим підтвердженням від скарбувки.

А где можно почитать какие надо делать отчисления в ZUS и как это вообще считать?

Если коротко: https://podatki.wtf/
Более подробно: www.zus.pl/...​a-ubezpieczenia-spoleczne

Тоже буквально сегодня нашёл этот калькулятор и ссылка по всем «социальным» налогам для ФОП.

Вопрос. Может знаете бухгалтера, который поможет «стартовать» польский ФОП? Что я правильно зарегистрировался, подал все документы что надо и куда надо, начал платить налоги туда куда надо и т.п.

А то обратился к одной фирме за консультацией, они мне вроде бы и всё правильно рассказали (подтвердили всё, что я нашёл сам), но вот в налоге zdrowotny мне кажется сделали ошибку. Я прочитал, что если условно получаю доход в год до 60тыс злотых, то плачу в месяц на это дело 336зл. Если от 60 до 300тыс, то в месяц плачу 560зл. И вот когда переваливаю за 60тыс, то пишут, что надо доплатить за предыдущие месяцы разницу 560-336. Мне бухгалтера сказали, что этого делать не надо. Теперь есть сомнения...

мне кажется, так доплачивать не нужно. А где такое прочитали?
Насчет бухгалтера, я склоняюсь к мысли, что проще и спокойнее все делать самому при помощи онлайн-сервисов.

Да, этому ресурсу можно верить. На общей схеме налогообложения такого нет, поэтому, видимо, бухгалтер не задумываясь говорит, что не нужно. К тому же мало кто успевает на Новым ладом, сейчас постоянно меняют правила. В принципе, можно попробовать вести бухгалтерию самостоятельно при помощи вот того онлайн-сервиса, что рекламируется в той статье.

Вот тоже задумываюсь попробовать их софт

Користуюся wFirma вже понад 6 років, жодних проблем. В реальному часі апдейтять систему до змін в податках, на питання відповідають, трохи формально але ок — ти відповідаєш, не вони. Декларації висилають.
А зі składka zdrowotna — там система проста як двері, що як що — а то будь-який ІТ повинен могти зрозуміти:
— місячний платіж залежить скільки заробиш на протязі року (поточного, не минулого). А оскільки ти не мусиш і не можеш знати скільки ти заробиш в майбутньому, то два варіанти:
а) платити мінімально можливо кожного місяця і в кінці року по факти доплатити за всі попередні місяці (реально коло 5k PLN);
б) платити відразу з розрахунку, що в сумі за рік заробиш >300k

Тобто wFirma несе відповідальність, чи просто консультують?

Для цього зараз потрібно мати PESEL (аналог ІПН) із статусом UKR

А разве для этого не нужно иметь карту побыту?
Мне сказали, что ФОПы тут только для поляков и у кого есть парта побыту.

Для українців які мают тимчасовий захис теж є така можливість

Далеко не все карты побыту это позволяют. Только полученные по некоторым статьям. А сейчас да, можно всем с PESEL UKR.

можно всем с PESEL UKR

Можно всем украинцам, легально пребывающим в Польше, безотносительно того когда они въехали.

можно ссылку на пруф плиз ?

А если у меня Pesel UKR, но я гражданин Беларуси? Получил песель как член семьи

А можно больше подробностей про польские бизнес-реалии для ИТ?
Интересует форма регистрации (ЧПшник или «юрик»), с налогом на выведенный капитал.

Поки що можу поділитися лише тим що пройшов особисто сам
dou.ua/...​rums/topic/38481/#2415987

Налог на выведенный капитал (тут его называют «эстонский CIT») как бы есть, но там есть много ограничений которые тебе скорее всего не зайдут — нужно трудоустроить на полную ставку не менее 3 человек (совладельцы не считаются), нужно ре инвестировать часть прибыли (сколько и как контролируется я не помню) и тд. Если у тебя не галера со штатом, а пареа исходящих инфойсов в месяц в одно лицо — оно тебе не нужно...

Підписатись на коментарі