IT в Польщі. Поради для аутсорсингових та продуктових компаній, стартапів
Вітаю, мене звати Костянтин Буяло, я адвокат та міжнародний адвокат в Україні, Польщі та Словаччині. Медіатор, включений до переліку медіаторі ТТП Мюнхену та Верхньої Баварії. Старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw.
За час з початку війни зацікавленість українського IT до Польщі, що й до того була великою, зросла до надзвичайної. Ця стаття адресована фахівцям в галузі ІТ та ІТ-компаніям, що бажають розширити географію своєї діяльності до Польщі.
Ми провели сотні годин в діалозі з представниками ІТ-бізнесу всіх рівнів зрілості та спеціалізацій. Результатом для мене крім задоволення від спілкування з розумними людьми та наданої їм допомоги стало розуміння потреб ІТ-бізнесу.
Ця стаття вислів вдячності від нашого адвокатського об’єднання та особисто від мене українському ІТ і тій його частці, яка стала в ці нелегкі часи нашими клієнтами, товаришами, цікавими співрозмовниками. Спілкування стало натхненням для написання цієї статті. Сподіваюсь, вона стане корисною багатьом, хто розмірковує над тим, як почати ІТ-бізнес в Польщі або як вдосконалити вже розпочатий.
Преамбулу закінчено, далі коротко та просто!
Про організаційну форму
Почнемо з початку, яку організаційно-правову форму обрати. В Польщі їх багато, дивитись уважно треба на наступні 4:
- Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Товариство з обмеженою відповідальністю — аналог є в Україні, плюс-мінус універсальна.
- Prostą spółkę akcyjną. Просте акціонерне товариство — якщо ви стартап, вам треба звернути особливу увагу!
- Jednoosobową działalność gospodarczą. ФОП — всім зрозуміло, але є нюанси.
- Spółkę akcyjną. Акціонерне товариство — якщо ви зібрались зробити лістинг на Варшавській біржі, тоді вам сюди.
Якщо обираєте між ФОП та іншими організаційно правовими формами, раджу скористатись такою логікою.
Вам потрібна компанія, якщо:
— не один кофаундер,
— поки один, але плануєте вести бізнес з партнерами,
— планується залучення зовнішніх інвестицій,
— планується чи допускається продаж проєкту,
— не хочете відповідати всім своїм майном.
Тоді Вам потрібно Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością або Prostą spółkę akcyjną, детальніше (та особливо корисно для стартапів) вебінар тут.
Визначились, що саме реєструвати? Супер. Тепер — як
Jednoosobową działalność gospodarczą, ФОП
Формально аби зареєструвати підприємницьку діяльність в Польщі, в тому числі ФОП, необхідно виконати лише 2 умови:
— легально проживати в Польщі,
— мати номер PESEL.
Отримати PESEL можете при оформленні тимчасового захисту або, звернувшись до місцевої влади з певним обґрунтуванням, також є можливість отримати PESEL за дорученням.
До питання легального проживання повернемось трохи пізніше.
До початку реєстрації необхідно визначитись з кодами видів діяльності та основним кодом. Щодо кодів: приділіть цьому належну увагу, це важливо не тільки для реєстрації, а й в питаннях оподаткування.
Зараз все сильно спростили, тож підійде й Тимчасовий захист, і вид на проживання та багато ще чого (віза В23 по програмі Poland.Business Harbour, про неї трохи далі).
- Можна оформити онлайн, тоді потрібен PESEL, Profil zaufany, легальне проживання, паспорт;
- в місцевій адміністрації: тоді потрібен PESEL, легальне проживання, паспорт;
- поштою: PESEL, легальне проживання, паспорт, конверт з маркою, заповнені форми.
Profil zaufany можна зареєструвати онлайн при наявності PESEL та підтвердити, вибравши найближче місце підтвердження.
Коротко щодо оподаткування. Те, з чим стикнеться кожен
- Податок на прибуток або доходи фізичних осіб РІТ;
- ПДВ;
- ZUS.
Системи та ставки:
- Skala podatkowa. Базова система —17% (після останніх змін 12%) на суму до 120 000 злотих, на все, що більше — 32%, не пропустіть момент при реєстрації, щоб заявити іншу.
- Podatek liniowy — 19%.
- Ryczałt, скоріш за все, для вас будуть актуальні ставки 8,5% або 12% або 15%, якщо дохід в сумі до 2 мільйонів євро. Ставка залежить напряму від виду діяльності, який ви провадите, тому важливо його чітко визначити (згадував про це в пункті про реєстрацію. Найкраще ж визначити та погодити в статистичному уряді, а потім погодити відповідно до нього ставку в податковій.
- IP BOX — 5%, гарна можливість для ІТ. Форма націлена на тих хто створює предмети інтелектуальної власності, чим і є програмний код. Потребує погодження податкової та спеціального обліку доходів.
ПДВ — 23% в загальному, є й знижені ставки, обов’язкова реєстрація для всіх, незалежно від організаційно-правової форми та форми оподаткування з 200 000 злотих. Може бути обов’язок зареєструватись раніше.
Крім того, ви стикнетесь з таким явищем як ZUS — це страхування. Соціальне, медичне і т.д. Сплату ZUS треба розглядати у взаємозв’язку з тим конкретним видом оподаткування, розмірами доходу та іншими індивідуальними деталями, які ви оберете, хто хоче про нього дізнатись більше — можете погратися з приблизним калькулятором ZUS.
❗️ Войсчат щодо подвійного оподаткування від каналу DOU Polska
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Prostą spółkę akcyjną або Spółkę akcyjną
Засновником та керівником юридичної особи в Польщі може бути громадянин третьої країни, без обмежень.
До початку реєстрації необхідно визначитись з назвою та перевірити, чи немає такої або схожої компанії в KRS, а також з кодами видів діяльності та основним кодом.
Про що кофаундерам варто домовитись на «березі» та як оформити Партнерський договір та статутні документи. Щоб зробити все правильно, треба відразу домовитися:
- Що дає та до чого зобов’язує доля в бізнесі?
- Чим та як доля в бізнес вноситься кожним кофаундером?
- Час/ скіли/ зв’язки/ гроші/ техніка — як розподіляються прибутки та збитки?
- Хто, як та коли приймає рішення? Хто несе за них відповідальність та яку?
- Який порядок продажу долі в бізнесі третім особам чи фондам?
При продажу фонду, пам’ятайте: в ТОВ будь-який співвласник може приймати управлінські рішення, при цьому в міні АТ співвласник може бути без права приймати рішення.
Як відкрити (онлайн — можна, у нотаріуса можна, не виїжджаючи з України теж можна):
- онлайн: PESEL, Profil zaufany, закордонний паспорт;
- у нотаріуса польського: закордонний паспорт, володіння польською мовою або перекладач;
- за дорученням: потрібно отримати текст доручення та підписати його в Консульстві в Україні (у Львові працює, інші поки через два рази на третій адреса: вул. Івана Франка, 108, 79011, м. Львів, е-mail: [email protected], години прийому: 8:30 — 16:30).
Profil zaufany можна зареєструвати онлайн при наявності PESEL та підтвердити, вибравши найближче місце підтвердження.
Коротко щодо оподаткування. Те, з чим стикнеться кожен
- Податок на прибуток або доходи юридичних осіб СІТ;
- ПДВ.
Системи та ставки :
- СІТ — 9% на прибуток для підприємств (або які не досягли минулого року цю межу) до 2 мільйонів євро та для тих у кого більше — 19%. На видатки можливо віднести достатньо багато всього, варто в більшості випадків користуватись цим та не мучитися роздумами.
- Estoński CIT — цікаве для тих, хто впродовж періодів, що виходить за обліковий період (рік), хоче накопичити певні кошти для інвестування.
- IP BOX 5% — гарна можливість для ІТ... (дивись вище).
ПДВ — 23% в загальному випадку є й знижені ставки (то до специфічних товарів), обов’язкова реєстрація для всіх незалежно від організаційно правової форми та форми оподаткування з 200 000 злотих. Може бути обов’язок зареєструватись раніше, наприклад, при наданні послуг резидентам інших країн ЕС.
Якщо ви один засновник Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, то стикнетеся з необхідністю платити ZUS — це страхування, про яке йшла мова вище. Якщо засновників 2 та більше, це питання вас не буде цікавить.
Взаємини між юридичною особою і тими, хто для неї щось робить
Хотів написати «тими, хто працює», але то не зовсім так. Нижче описані 4 форми відносин та їх приблизна вартість.
Чому ZUS приблизний, вартість приблизна? Тому, що конкретно його можемо порахувати для визначеної особи з урахуванням її віку, соціального статусу, сімейного статусу тощо. В Польщі налічуються десятки різних «знижок» та подібних речей, щодо податків та зборів.
От яскравий приклад: якщо робітнику до 26 років і він студент, то фірмі взагалі ніц не варто додатково оформлювати, а якщо просто 26 років, то в нього 85 000 злотих на рік пільгові.
От так приблизно виходить. Якщо цікаво з цим розібратися, то можете погратися з цифрами на ресурсі pracuj. Ще раз наголошую, що розрахунок приблизний для розуміння порядку та порівняння.
Дуже важливо, якщо при Umowa zlecenie, Umowa o dzieło, Umowa B2B буде знайдено відповідним органом ознаки Umowa o pracę, чи будуть доведені критерії визначені законодавством праці то ... Простіше кажучи, це може стати фінансовим крахом вашого бізнесу та проблемою для всіх, хто з вами так працював. Підійдіть до оформлення дуже серйозно, не заощаджуйте на тому час та гроші. Ризик дуже великий, розробіть угоди належної якості.
На цій ліричній ноті хочу наголосити на тому, що вкрай важливо — в ЄС не є як в Україні! Так, тут теж люди з перевагами та недоліками, але системне невиконання закону не пройде, як і методи «піти в обхід закону». Тут є достатньо законних методів досягати результатів, просто треба їх знати.
У зв’язку з чим є необхідність звернутись напевно не стільки до ІТ-бізнесу, скільки до колег адвокатів. Скільки можна мучити людей тими островами та, прости Боже, Кіпром. Навіщо. Чи з середини
Бізнесу ж в ЄС, наголошу, є дуже багато можливостей, і тут легко переміщувати бізнес з країни до країни. Ще 3 роки тому законодавство в Польщі не давало бізнесу таких можливостей, як надає сьогодні. Тоді були незаперечні переваги в Словаччині, 0% на нерозподілений прибуток — тільки в Естонії. Сьогодні все необхідне є в Польщі, крім того, багато й такого, чого у інших немає.
Зареєструвались, визначились, відкрились. Що ще
По-перше, тут достатньо багато всіляких державних програм, грантів, акселераторів та іншого. От вам, для прикладу, портал, створений державою — придивіться Гранти.
Дехто з наших клієнтів вагався, чи варто, ми переконали і допомогли скористатись, в результаті — всі задоволені. Тим паче деякі гранти передбачають не тільки кошти на створення продукту, а й кошти на оплату юридичних, консалтингових та бухгалтерських послуг.
По-друге, постійно собі нагадуйте: я не тільки в Польщі, я тепер можу вести бізнес вільно у всьому ЄС, бо Польща — то 38 мільйонів мешканців, а ЄС — 500 мільйонів. Вони всі — ваші потенційні споживачі, партнери, працівники.
По-третє: лишились співробітники/ друзі/ колеги в Україні або поїхали деінде по світу і, є бажання та можливість релокейтнути їх до Польщі. Та і взагалі ми весь час в пошуку талантів та активно наймаємо. Найпростіші та найефективніші способи нижче, є звісно й інші, але за критеріями час\ якість\ витрати це оптимально.
Релокейт
Перше. На сьогодні — це Тимчасовий захист для громадян України, осіб що мають посвідку на постійне проживання в Україні, членів родини вище зазначених осіб.
Думаю, про нього вже всі все знають, але коротко на всяк випадок, як отримати якщо вас не було зареєстровано на кордоні для отримання цього статусу. Ви можете впродовж 60 днів після в’їзду в Польщу звернутись до місцевої влади і заповнити заявку, здати відбитки пальців та фото 3.5Х4.5 та отримати PESEL. Якщо поставите в кінці анкети галочку, то отримаєте відразу й Profil zaufany. Сьогодні є питання щодо поїздок з цим статусом — деталі обговорювали тут на DOU, а юридичне роз’яснення деталей є тут.
Друге — національна віза для співробітників, так звана віза «D». Готуєте документи, подаєте їх, отримуєте назад, посилаєте працівнику і він подає на візу. Отримує візу — приїжджає. Далі — подати на ВНЖ. Або її варіант «D23» за програмою Poland.Business Harbour, але там треба зареєструватись, як партнерській фірмі, щоб мати можливість скористатися тією програмою.
Якщо ви ІТ-фахівець, подивіться список вже зареєстрованих фірм, він там великий, може, знайдете нове місце роботи. Відмінності не дуже значні, але з Poland.Business Harbour іноді трошки простіше та інколи швидше (з досвіду — далеко не завжди).
Пишуть, що 2 тижні (якщо подивитись глибше, чесно пишуть про розгляд та схвалення
76 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів