Придатність до військової служби у воєнний час. Юридичне роз’яснення
Мене звати Євгенія Задирайко, я — практикуючий з 2009 року юрист, адвокат та in-house lawyer компанії Clovertech.
22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закони України № 2263-IX та № 2264-IX, відповідно до яких з 05 год. 30 хв. 25 травня 2022 року було продовжено строк дії воєнного стану в Україні, а також строк проведення загальної мобілізації ще на 90 діб.
Тому тема придатності до військової служби і досі залишається дуже актуальною.
У цій статті я розгляну зокрема такі аспекти: що таке придатність до військової служби, яка вона буває, хто встановлює її та як. А також розгляну ключові моменти «придатності» саме під час мобілізації та як на неї впливає режим воєнного стану (відстрочка від призову, звільнення від служби за станом здоров’я та коли непридатність у мирний час ще не означає непридатності у воєнний).
Про те, як оскаржити постанову ВЛК, читайте в окремій статті.
Що таке «придатність до військової служби»
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України визначає, що під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров’я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов’язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Як встановлюється «придатність» під час мобілізації
Для встановлення придатності до військової служби та її ступеня проводиться медичний огляд, або ж, як його ще називають, — військово-лікарська експертиза.
Він полягає у вивченні та оцінці стану здоров’я і фізичного розвитку особи.
Під час медичного огляду беруть до уваги мету, для якої необхідно визначати «придатність». Наприклад, придатність до військової служби в цілому або служби в десантних військах чи морській піхоті; навчання у вищих навчальних закладах, військових ліцеях чи участь у міжнародних миротворчих операціях і т.ін.
Також береться до уваги категорія, до якої належить особа, що оглядається: військовослужбовець, призовник, військовозобов’язаний, резервіст і т.д. Це впливає на критерії, за якими комісія проводитиме огляд та оцінюватиме «придатність».
За результатами медичного огляду виноситься письмовий висновок (постанова). Про те, якими вони бувають та ким саме складаються, розповім нижче.
Хто встановлює «придатність» під час мобілізації
Для проведення медичних оглядів з метою встановлення «придатності» створюються військово-лікарські комісії (ВЛК).
Вони можуть бути штатні (наприклад, Центральна військово-лікарська комісія, комісія певного регіону або навіть пересувної госпітальної бази) та позаштатні.
Позаштатні, своєю чергою, бувають постійно діючі (наприклад, гарнізонні, госпітальні, територіальних центрів комплектування тощо) і тимчасово діючі (для медичного огляду водолазів, високомобільних десантних військ, для медичного огляду поповнення та ін.).
Чим керуються при встановленні «придатності»
ВЛК роблять висновки за результатами медичного огляду, керуючись такими документами:
- Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
- Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб та
- Таблицями додаткових вимог до стану здоров’я (ТДВ).
Таблиця Розкладу хвороб містить великий перелік хвороб та ступенів порушення функцій, які у мирний час звільняють від проходження військової служби, однак у період воєнного стану цей перелік значно скорочується.
Відтак особу, визнану непридатною до проходження служби у мирний час, може бути визнано обмежено придатною у воєнний, або ж ступінь придатності визначатиметься індивідуально в залежності від ступеня порушення функцій.
Згаданий вище документ містить 86 статей з переліком захворювань та станів, однак в досить лаконічній формі.
Звичайно, тільки ВЛК після проведеного огляду зможе точно встановити придатність та її ступінь.
Але, наприклад, щоб зрозуміти, наскільки високими є шанси нести службу у період воєнного часу, необхідно знайти у таблиці статтю, яка відповідає певному захворюванню та графу категорії осіб, що проходить медогляд (І, ІІ або ІІІ).
На перетині відповідної строки та графи і буде міститися відповідь.
Детальнішу інформацію по кожному конкретному захворюванню можна знайти в Поясненні, за тим самим номером статті, що і у таблиці.
Особливості медичного огляду під час мобілізації
Особи, які підлягають медичному огляду |
Якою ВЛК проводиться медичний огляд |
Графа Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд |
Військовозобов’язані, які призиваються та проходять воєнні навчальні та спеціальні збори осіб рядового та офіцерського складу; Військовозобов’язані, які призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. |
ВЛК військових комісаріатів, гарнізонні (госпітальні) ВЛК. У воєнний час військовозобов’язані проходять медичний огляд також у ВЛК евакуаційних пунктів та госпітальних баз. |
II, III (залежно від військового звання), ТДВ «Б», «В», «Г» |
До початку огляду військовий комісаріат має отримати та передати для вивчення ВЛК:
- на всіх військовозобов’язаних — дані з психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів; на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах — витяг з історії хвороби;
- на осіб, яким встановлена інвалідність — дані з органів соціального забезпечення, медичну картку з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання;
- на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи.
Перед оглядом проводиться:
- флюорографічне обстеження,
- загальний аналіз крові,
- визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку),
- ЕКГ,
- дослідження сечі.
Особам, яким більш ніж 40 років, обов’язково ще роблять вимір внутрішньоочного тиску та дослідження крові на цукор.
Огляд:
Кожний військовозобов’язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, ЛОРом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Повторний медичний огляд військовозобов’язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров’я, а також військовозобов’язаних плавскладу ВМС ЗСУ проводиться один раз на 5 років.
Які є ступені «придатності»
Мирний час
Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:
- «Придатний...» (до військової служби; до військової служби за контрактом і т.ін.);
- «Непридатний...» (до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; до військової служби за контрактом і т.д.);
- «Потребує...» (звільнення від виконання службових обов’язків на N календарних днів; відпустки за станом здоров’я на N календарних днів тощо);
- «Обмежено придатний до військової служби»;
- «Тимчасово непридатний...» (до служби у спеціальних спорудах; до проходження зборів; до здійснення парашутних стрибків з переоглядом через
3-12 місяців; до служби водолазом з переоглядом через3-12 місяців і т.д.); - та інші, які стосуються служби на підводному човні/ надводному кораблі та переїзду в іншу місцевість щодо членів сімей військовослужбовців.
Якщо непридатність до військової служби або обмежена придатність передбачає індивідуальну оцінку, то виноситься одна з постанов: «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» або «обмежено придатний до військової служби».
Якщо індивідуально встановлюється придатність або обмежена придатність до військової служби, то — «обмежено придатний до військової служби» або «придатний до військової служби».
Під час мобілізації
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:
- «Придатний до військової служби»;
- «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
- «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Під час режиму воєнного стану
Замість постанови «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби» або «Непридатний до військової служби з переоглядом через
Можливе проведення переогляду, але не раніше ніж через 3 роки після прийняття такої постанови.
Які існують документи стосовно «придатності»
Штатні та позаштатні ВЛК приймають постанови колегіально, більшістю голосів.
Постанови ВЛК оформлюються у вигляді:
1) свідоцтва про хворобу;
Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
- на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через
6-12 місяців; - на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період (воєнний час) постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.
2) протоколу засідання ВЛК з визначення причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця;
3) довідки ВЛК.
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом 6 місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Відстрочка від призову за станом здоров’я у воєнний час: на який період та для кого
У воєнний час та під час мобілізації відстрочка від призову за станом здоров’я надається військовозобов’язаному на строк до 2 місяців.
Цей строк може бути продовжено ще на 2 місяці за медичними показаннями. Але і після цього може надаватися ще один
Таким чином, максимальний сукупний строк такої відстрочки може становити 6 місяців.
Після закінчення відстрочки військовозобов’язані знову оглядаються для затвердження рішення про придатність до військової служби.
Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає відстрочку від призову під час мобілізації для військовозобов’язаних, визнаних особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я.
Варто звернути увагу, що особи з інвалідністю у період мобілізації можуть бути призвані на військову службу, але за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Особливості «особливого» періоду
В розумінні Закону режим воєнного стану вважається особливим періодом для країни. Тому питання придатності та проходження військової служби у цей час регулюються за окремими процедурами.
Служба у резерві
Законодавство передбачає, що осіб, яких раніше було звільнено зі служби, в особливий період зараховують на службу у військовому оперативному резерві в обов’язковому порядку.
Але такі особи мають бути придатними за професійно-психологічними характеристиками, станом здоров’я та відповідати вимогам для проходження служби у військовому резерві.
Контракт про проходження служби у військовому резерві не може бути розірваним в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду.
Після завершення особливого періоду громадяни, які проходили службу у військовому оперативному резерві, мають право вже в добровільному порядку укласти контракт на умовах, визначених Законом «Про військовий обов’язок і військову службу».
Служба понад встановлені строки
— Для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, служба продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації (крім певних випадків, визначених пунктами частини
— для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації (крім випадків, визначених п. 3 частини 5 статті 26 Закону).
Заміщення
Коли у ЗСУ є потреба в комплектуванні окремих посад, на військову службу за контрактом можуть бути прийняті (крім інших категорій, передбачених законом):
— особи, звільнені з військової служби, які не досягли граничного віку і визнані ВЛК непридатними за станом здоров’я та яким встановлено інвалідність, або
— особи, які частково втратили працездатність без встановлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України).
Для цього повинно бути звернення самої особи та відповідне рішення посадових осіб.
Ознайомитися з переліком посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, можна тут.
За певних умов законодавством передбачена можливість звільнити таких військовослужбовців до закінчення строку контракту.
Звільнення з військової служби
Загалом звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
- у запас — якщо вони не досягли граничного віку і за станом здоров’я придатні до військової служби;
Військовослужбовці, визнані тимчасово непридатними до служби з повторним медичним обстеженням через 6 або 12 місяців також звільняються в запас за станом здоров’я. У наказі про звільнення в запас має бути зазначено, що ці особи підлягають повторному медичному обстеженню після закінчення відповідного строку.
АЛЕ Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює деякі обмеження щодо призову тих військовозобов’язаних, які були звільнені у запас.
Військовозобов’язані, які проходили службу за призовом під час мобілізації та були звільнені у запас не підлягають призову під час часткової мобілізації протягом 6 місяців з дня їх звільнення (крім військовослужбовців оперативного резерву першої черги).
Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
- у відставку з виключенням з військового обліку.
Таке можливо у випадку, якщо військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, під час воєнного стану визнані ВЛК непридатними за станом здоров’я.
Інший варіант — військовозобов’язані, які досягли граничного віку перебування в запасі, а також визнані ВЛК непридатними для військової служби у воєнний час.
Після отримання військовою частиною висновку ВЛК про непридатність військовослужбовця до служби за станом здоров’я, документи про його звільнення оформлюються та надсилаються посадовій особі, яка негайно видає наказ про звільнення.
Під час дії особливого періоду військовослужбовці звільняються з військової служби з підстав, визначених статтею 26 та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 26-2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Коли непридатність у мирний час ще не означає непридатності у воєнний
Якщо особі встановлено «обмежену придатність до військової служби», то в кожному конкретному випадку комісією буде враховано її військову спеціальність, займану посаду, вік, роботу, що фактично виконується та пристосованість до неї особи. Після цього у довільній формі у висновку буде вказано, які види служби та роботи протипоказані цій особі.
Так, особи, визнані обмежено придатними, не можуть залучатися до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Та, відповідно, є придатними до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях та навчальних закладах.
Якщо передбачена індивідуальна оцінка «придатності» або «обмеженої придатності», у воєнний час буде прийматися постанова «придатний до військової служби», але якщо особа не має таких хвороб як: клінічно вилікуваний туберкульоз органів дихання, нервової системи, міліарний та інших органів; усі форми гострих та хронічних вірусних гепатитів з незначним порушенням функцій; безсимптомне носійство ВІЛ; повільно прогресуючі, непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями хвороби крові і кровотворних органів, усі хвороби щитоподібної залози, усі типи цукрового діабету, інших порушень регуляції глюкози; порушення інших ендокринних залоз; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин з незначними порушеннями функцій; легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів, розлади особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку; невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади при помірно виражених, короткотривалих проявах; повільно прогресуючі з помірними порушеннями функцій хвороби центральної нервової системи та їх наслідки; хвороби периферичної нервової системи з незначними порушеннями функцій.
Таким чином, ступінь придатності впливає не тільки на сам факт призову (мобілізують особу чи ні), але і на рід військ (десант чи піхота) чи місце, де особа буде нести службу (на передовій чи у військовій частині).
Пишіть у коментарях, про що ви б хотіли додатково дізнатися по темі придатності до військової служби
Найкращі коментарі пропустити