Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Переїжджаю у Польщу. Допоможіть розібратися з нюансами

Добрий день! Я працюю програмістом. Зараз з дитиною збираюся переїхати до Польщі у м. Вроцлав і там працювати. Підкажіть будь ласка, може хто знає чи може знаєте до кого можна звернутися за такими питаннями:

1) Як краще на данний час законно залишитися у країні: статус біженця чи робоча віза чи є якісь інші варіанти. В подальшому збираюсь подавати на ВНЖ.

2) При оформленні статусу біженця чи зможу я виїжджати вільно з країни?

3) Якщо оформити робочу візу, в разі розірвання контракту скільки часу я матиму змогу залишатися в країні? Чи зразу треба повертатися до України?

4) Після закінчення статусу біженця яким чином можливо залишитися у Польщі. Чи потрібно буде зразу повертатися в Україну.

Можете, будь ласка, підказати волонтерські чати та спільноти, які змогли б допомогти влаштуватися у Польщі: знайти житло, допомогти з документами на ін.

👍ПодобаєтьсяСподобалось1
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

t.me/...​ieszkanie_wroclaw_RIEL_GO
t.me/newlifeukrainenow (Все, що потрібно знати біженцям та переселенцям з України в Польщу)
www.facebook.com/groups/1521615004629341
Там також можна почитати щодо легалізації та інші питання

Доброго дня! Чи хтось знає, чи втрачається статус тимчасового захисту при отриманні робочої візи?

Внизу в коментарях є дана інформація.

1) Як краще на данний час законно залишитися у країні:

Приїжаєш по безвізу, робиш pesel собі і дитині.
Все, ви легально можете перебувати з доступом до ринку праці (включно з можливістю відкрити аналог ФОПа) до серпня 2023, а наявність pesel дає безплатну медицину і можливість записати дитину в школу/садок.
2. Біженця не оформляй бо не потрібно
3.не потрібно візи, через 9 місяців після прибуття подавайся на типчасову карту побуту (або блю кард). Подаватись можна і зразу але все одно не розглядають заявку від українців які заїхали після 24 лютого
4. Через 9 місяців ви подаєтесь на карту побуту, і все, ви легально буде знаходитись в Польщі поки не винесуть рішення по карті (у Вроцлаві може бути і рік).

Про ФБ групи не знаю шукай «українці у вроцлаві» чи щось таке.

Алгоритм відносно простий — приїхати до вроцлава. Якщо є гроші то зняти через booking.com подобове житло на 2 тижні, за цей час шукаєш довготривалу оренду і робиш pesel (прийти в аналог цнапу на кілька годин).
Якщо нема грошей то йди на вокзал, там завжди є волонтери які знайдуть житло, дадуть безплатну сімку, їжу і т.п.

1) Як краще на данний час законно залишитися у країні: статус біженця чи робоча віза чи є якісь інші варіанти. В подальшому збираюсь подавати на ВНЖ.

Якщо є можливість зробити робочу візу, її треба робити. І краще на рік, ніж на півроку. Для річної візи працедавець повинен зробити Zezwolenie typ A. Його зробити зовсім неважко, при тому що для програмістів не потрібна informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

2) При оформленні статусу біженця чи зможу я виїжджати вільно з країни?

Не біженця, а тимчасовий захист. Робиться шляхом отримання PESEL UKR. Але тимчасовий захист і робоча віза взаємовиключні. При тимчасовому захисті можна працювати без віз і дозволів, але:
— після використання ліміту 90 днів не можна толком нікуди їздити. Можна лише виїжджати до України, але повернення до Польщі буде на розсуд прикордонників.
— протягом 9 місяців від вʼїзду не можна подати заяву на жодну посвідку на проживання.

3) Якщо оформити робочу візу, в разі розірвання контракту скільки часу я матиму змогу залишатися в країні? Чи зразу треба повертатися до України?

Поки на візі, можна залишатись до кінця візи + 90 днів безвізу, якщо паспорт біометричний. Коли зробите карту побиту, а її для програміста варто робити у вигляді блакитної карти, у вас буде 3 місяці на пошук нової роботи.

4) Після закінчення статусу біженця яким чином можливо залишитися у Польщі. Чи потрібно буде зразу повертатися в Україну.

Якщо все-таки підете шляхом тимчасового захисту, то не раніше 9 і не пізніше 18 місяців перебування маєте зробити посвідку на проживання.

Можете, будь ласка, підказати волонтерські чати та спільноти, які змогли б допомогти влаштуватися у Польщі: знайти житло, допомогти з документами на ін.

Не думаю, що воно вам потрібно. Всю інформацію про легалізацію «з перших рук» знайдете в законі: isap.sejm.gov.pl/...​0001650/U/D20131650Lj.pdf

Дольношльонське воєводство дуже проблемне в питаннях легалізації. Там на карту побиту можна чекати роками. Але за бажання люди долають цей шлях в прийнятні терміни, головне не боятись вимагати належне від чиновників.

А от знайти житло зараз досить важко, все розмітають. Буде дуже добре, якщо фірма допоможе з житлом хоча б на почтаку.

Тобто якщо обирати між робочою візою та PESEL UKR, Ви радите перше?

Якщо не хвилює обмеження свободи пересування протягом мінімум 8-9 місяців, то беріть PESEL UKR. Воно справді дає більше свободи в Польщі. Наприклад, відкрити ФОП чи змінювати роботу необмежену кількість разів протягом 18 місяців.
Якщо свобода пересування важлива і є можливість зробити робочу візу на рік, беріть візу. Зараз майже всі співбесіди онлайн. Єдина проблема — в Україні зараз залишилось працювати лише Львівське консульство, тому не знаю як там з термінами на візу.
Якщо є можливість вибору воєводства, НЕ їдьте у Дольношльонське, Поморське чи Великопольське.
Шансів на дитячий садок мало за будь-яких умов. Розраховуйте лише на приватний. До школи за місцем проживання (до 8 класу) візьмуть завжди.
При працевлаштуванні буде й державна медицина. Але державна медицина в Польщі приблизно на тому самому рівні, що й в Україні, крім ситуацій загрози життю. Для повсякденних лікарських послуг без приватної буде важко.

Обмірковував поміж Познанню та Варшавою. Підкажіть, будь-ласка, чому не рекомендуєте Великопольське?

теж славиться затримками розгляду справ по картах побиту, хоча й не так сильно, як Вроцлав і Гданськ. Але жити у Познані буде в середньому дешевше, ніж у Варшаві.

Якщо є можливість вибору воєводства, НЕ їдьте у Дольношльонське, Поморське чи Великопольське.

Підкажіть, а де трохи швидше оформлюють? Бо я також чула саме за Дольношльонське, що дуже-дуже довго все роблять.

Знаю, що нормально працюють Мазовецьке, Малопольське, Лодзьке. Інші не дуже на слуху, тому не буду про них казати.

Зробити візу по карті поляка

Ну взагалі-то якщо у вас немає браків формальних, тобто є червона печатка в паспорті, то ваше перебування є легальним до моменту винесення рішення. Але чому подавали на тимчасове перебування, а не на стале?

Просто з картою поляка можа одразу податися на сталий побит, і це найшвидший шлях до громадянства. Якщо потрібно перетинати кордони, то після закінчення візи є ще 90 днів безвізу, якщо біометричний паспорт. Також на сьогоднішній день можна зробити нову візу у Львові. Якщо ж їздити не потрібно, то з печаткою спокійно сидиш до отримання децизії.

Якщо подорожувати чи їздити у справах по Шенгену то я не бачу ніяких обмежень у пересуванні. Такі можуть виникнути в разу виїзду за Шенген, і то якщо прикордонник напартачить

Це вже давно неактуально)) Той коментар писався ще у червні

статус біженця — сильно обмежує і в нашій ситуації попросту зайвий. Польща ввела окрему категорію «тимчасово переміщених осіб українського громадянства». Для того, щоб потрапити в цю групу, треба реєстрація в Польщі(ну, і в’їхати по безвізу) — отримання номера PESEL з префіксом UKR.

  • може легально перебувати в Польщі протягом 18 місяців
  • може скористатися медичною допомогою
  • може користуватися допомогою (у вигляді продуктових наборів, грошових виплат, передбачених спеціальним законом)
  • має легший доступ до ринку праці

деталей, нажаль не знаю. Пропоную глянути, наприклад, в pesel.plua.info/faq або пости на ФБ за запитом «PESEL UKR»

Статус «біженця» забороняє вам працювати в Польщі перші 6(?) місяців, у вас заберіть документи тимчасово, і виїжджати ви в цей час не зможете, і потім це також складно буде. Цей варіант відпадає.
Зараз всі хто знаходяться в Польщі перебувають під «тимчасовим захистом». Це право жити в Польщі та працювати там, до 18 місяців. Не знаю чи ще підпадають нові в’їжджаючі під цей захист, скоріше так, але треба дізнатись у юриста.

Вроцлав очень перегруженный город — там можно годами ждать документов на легализацию и их продление, не имея возможности выехать за пределы Польши. Так было до войны — сейчас еще хуже скорее всего.

зараз не тільки у Вроцлаві складно з картами побиту(ВНП/ПМП) — настільки, що навіть постанову про максимальні строки розглядання відмінили, щоб додатково не перевантажувати обробкою скарг. Але з статусом тимчасово переміщенної особи з України — оформлення PESEL з префіксом UKR — ці ВНП і не потрібні. Оформлення PESEL це швидка процедура.

1)Я вірно розумію, якщо я приїхав із сімєю після 24 лютого, зробив PESEL UKR і маючи польське коріння то всерівно потрібно чекати 9 місяців щоб податись на ПМП? де це можна дізнатися?

2) також стосовно роботи і ФОПа. що робити девелоперу який хоче продовжувати віддалено працювати у своїй урк компанії на 183 день в Польші, коли він стане податковим резидентом.

тут цілий квест.... скільки експертів, стільки відповідей. нікого не хочу образити, але я так це бачу

варінати різні. закрити ФОП в Україні відкривати тут аналог (для мене це проблемно, оскільки закрити ФОП в Україні коли мене немає там, та і коли б був це ще той кейс), в іншому випадку потрібно відкривати представництво Укр. компанії (українського ФОПа)

інші варіанти, це просто відкривати аналог ФОПа і працювати
ще є варіант із бізнес інкубаторами, але там умова о зліценю, і шанси отримати кредит на житло нульові

одним словом де правда, поки не зрозуміло

Чому закривати укр ФОП — це квест? Все можно зробити онлайн, якщо нічого не змінилося. І навіщо закривати, не можна просто платити єсв?

Для мене це теж питання, я б з радістю платив ЄСВ і все. але знайшов одного бухгалтера, який написав такий вердикт

є така штука як подвійне оподаткування. і тут повно варіантів щодо оплати податків і в Україні та Польщі

Я вірно розумію, якщо я приїхав із сімєю після 24 лютого, зробив PESEL UKR і маючи польське коріння то всерівно потрібно чекати 9 місяців щоб податись на ПМП? де це можна дізнатися?

Так. Тобто податись можна але запит відхиляється.
Мені (і моїм колегам) таке сказали в бізнес інкубаторі через який роблю блю кард (я заїхав до 24).

також стосовно роботи і ФОПа. що робити девелоперу який хоче продовжувати віддалено працювати у своїй укр компанії на 183 день в Польші, коли він стане податковим резидентом.

1. Ніхто не знає як можна в поточних умовах. Тому я б не парився, як зручніше/вигідніше/патріотичніше/<встав своє> так і працюй.
2. Тут від тої «своєї укр компанії» залежить. Якщо фірма має/буде мати офіс в Польщі то хай беруть як працівника (для девів знижка 50% на податки).
Якщо нема польського офісу, і фірма згодна на мутки з інкубатором то однозначно інкубатор (на перший рік).
З інкубатором легше легалізуватись і на довший час отримати карту побуту (або блю кард).

умова о зліценю, і шанси отримати кредит на житло нульові

ІМХО, свій бізнес(ФОП) це ще менш стабільний дохід тому не думаю що тут є різниця для банку.
Потратив 3 хв в гуглі, так і є. Іпотеку без проблем дають і по договорах на підряд/роботу
www.money.pl/...​yc-6716412321209216a.html

Якщо нема польського офісу, і фірма згодна на мутки з інкубатором то однозначно інкубатор (на перший рік).
З інкубатором легше легалізуватись і на довший час отримати карту побуту (або блю кард).

а чому так залежить чи є офіс в Польші чи немає? наприклад у мене ЗП у валюті, я навіть не цікавився з якого там банку та валюта заходить на мій валютний рахунок. для польського ФОПа хіба не так само? якщо ні, то чим це регулюється?

а чому так залежить чи є офіс в Польші чи немає?

Тому що при наявності офісу тебе можуть взяти на роботу як працівника. Це найкращий варіант для легалізації + ти не ведеш підприємницьку діяльність (значить ніяких проблем з незакритим укр фопом)

Підписатись на коментарі