Український ринок ERP-систем: переваги та недоліки 12 популярних рішень
Привіт! Я Максим Кондратович, Business Development Manager в SMART business. Вже 13 років займаюсь впровадженням ERP-систем від Microsoft. Весь цей час головним конкурентним рішенням було 1С, що міцно вкоренилося на ринку України. Проте настав час змін. Бізнеси активно відмовляються від 1С і шукають заміну цій обліковій системі.
Я вирішив поцікавитись, що ж сьогодні пропонує ринок українським компаніям. Тепер, не претендуючи на істину в останній інстанції, ділюсь з вами результатами.
Зміни у запиті на ERP
Українська бізнес-спільнота просто зараз переживає період епохальних змін. Хтось шукає нових постачальників чи нові ринки збуту, хтось докорінно змінює галузь роботи, а хтось вже зараз починає готувати бізнес до інтеграції в економічне середовище Європейського Союзу.
Зміни торкнулись і того, ЯК працюють компанії. Чи автоматизовані процеси? Чи є відповідність міжнародним практикам ведення бізнесу? Яке програмне забезпечення використовується?
З початку вторгнення росії ми у SMART business бачимо різке збільшення попиту на заміну російського програмного забезпечення. Раніше найпоширеніший запит на ERP звучав як «хочемо сучасну систему»; тепер риторика змінилась на «допоможіть мігрувати з російського софту».
Саме тому було надзвичайно цікаво провести аналіз українського ринку ERP-систем. Нижче ви дізнаєтесь:
- Які облікові системи наразі є на українському ринку;
- У чому різниця між рішеннями від українських компаній та рішеннями від «старожилів» ринку на кшталт Microsoft;
- Як пов’язаний вектор руху до ЄС та програмне забезпечення, котре ви обираєте.
Опендатабот та Netpeak нарахували 44 програмні продукти російського походження, котрі наразі активно використовуються в Україні. Серед них: 1С та його аналог BAS, «Мой Склад», Bitrix24, AmoCRM та інші. До прикладу, у цій статті DOU застерігає, що використання такого ПЗ несе одразу кілька ризиків: починаючи від витоку персональних даних та припинення оновлень, закінчуючи тотальним блокуванням такого ПЗ на рівні держави.
Для порівняння було обрано 12 облікових систем. По-перше, я орієнтувався на доступність інформації у відкритих джерелах. По-друге, збирав відгуки клієнтів та партнерів, що вже мали досвід роботи у цих системах.
РЕМАРКА: Якщо ви знайшли себе у переліку та бажаєте доповнити статтю інформацією, будь ласка, залишайте коментарі.
Від ведення бухгалтерії до повноцінного управління всіма бізнес-процесами
Ряд систем цілком покривають завдання бухгалтерського обліку, як-от Bookkeeper. Це сервіс для ведення бухгалтерії, що орієнтований на невеликі підприємства з галузей торгівлі, сфери послуг, нескладного виробництва, а також на неприбуткові підприємства. Bookkeeper пропонує кілька варіантів для ведення кадрового обліку, але потрібно бути готовим до того, що табелювання, утримання аліментів, облік нічних, святкових змін у системі не підтримуються.
Різні масштаби управління бізнесом
Частина систем орієнтована на ведення бухгалтерського та податкового обліків. Наприклад, Дебет Плюс. Також рішення має модуль обліку зарплати, але не покриває всі потреби управлінського обліку. Звісно, менеджмент може вести паралельний облік в Excel, генерувати звіти у форматі Word чи Excel з наглядними таблицями та діаграмами, але наскільки це буде трудомістким та оперативним, якою буде довіра до таких звітів — це питання.
АБ ОФІС пропонує користувачам подбати одразу про бухгалтерський, податковий та кадровий обліки, в тому числі облік особових карток співробітників, нарахування зарплати за погодинної оплати, заповнення табеля робочого часу та ведення документації з кадрового обліку.
А Torgsoft, навпаки, позиціонує себе як система для управлінського обліку, що повністю покриває потреби в управлінні магазинами. Також існує модуль розрахунку зарплати продавців, але, за словами працівників компанії, його потрібно докуповувати окремо.
Які вимоги стоять перед рішеннями для забезпечення цілісного управління бізнес-процесами компанії
Перш за все, обрані системи повинні виконувати три умови:
Серед 12 облікових систем усім трьом вимогам відповідають 2 системи:
- Microsoft Dynamics 365 Business Central. Розвитком core-рішення та розширенням функціональності займається компанія Microsoft, а партнери з усього світу адаптують Business Central під законодавство країни. Станом на червень 2022 року існує локалізація під 91 країну.
Окрім «адаптаційної» ролі партнери вчать користувачів користуватись системою та кастомізують Business Central, якщо замовник хоче покрити якісь нестандартні бізнес-процеси. Як правило, в країні є кілька партнерів Microsoft, тобто ви можете обрати того, хто більше до вподоби.
- IT-Enterprise — українське рішення, в якому масштаб контролю підіймається від простого бухобліку до управління бізнес-процесами та контролю роботи тисяч і десятків тисяч співробітників за вимірюваними параметрами.
Було надзвичайно цікаво порівнювати двох гравців з «важкої вагової категорії» — Business Central та IT-Enterprise, адже обидві системи мають ряд галузевих рішень, можуть працювати як у хмарі, так і на землі, підходять як для сервісних, так і виробничих бізнесів.
- Business Central — це система відкритого типу. Умовно кажучи — беріть вихідний код і робіть з ним усе, що заманеться (що і роблять партнери Microsoft для своїх клієнтів). IT-Enterprise також має відкриту платформу. Відмінність лише у тому — яка кількість компаній по всьому світу може реалізувати зміни функціональності системи.
- IT-Enterprise — система, що добре зарекомендувала себе в Україні. Але що робити, якщо ви вирішили відкрити бізнес, наприклад, у Польщі? Чи у Німеччині? Чи на Кіпрі? Шукати іншу місцеву систему контролю бізнес-процесів? Можливо, під час війни питання розширення бізнесу здаються чимось далеким і малоймовірним, але Україна вже взяла чіткий курс на євроінтеграцію. І вхід в економічний простір ЄС — це лише питання часу.
Щоб почати вести, приміром, польський облік у Business Central, вам вистачить
Порівнюючи ERP-системи, також важливо розуміти, яка екосистема стоїть за кожним конкретним рішенням. До прикладу, Business Central є одним із 72 рішень екосистеми Microsoft. Якщо сьогодні вам потрібна ERP, а вже у найближчому майбутньому ви захочете додати CRM чи певний AI-додаток — ви зробите це легко завдяки нативній інтеграції рішень всередині екосистеми.
Від потреб ФОПів до управління холдингами
ERP-системи, що підлаштовуються під будь-який розмір бізнесу
На щастя, український ІТ-ринок динамічно розвивається і пропонує програмні продукти як для бізнесів, у котрих залучено два співробітники, так і для компаній-гігантів з десятками тисяч людей у штаті.
Серед порівнюваних облікових систем я роблю умовний розподіл на універсальні рішення (можуть використовуватись малим, середнім та великим бізнесом) та рішення, що не можуть похвалитись гнучкістю, тобто підходять лише бізнесам певних масштабів.
Розглянемо на прикладах.
Деякі системи створено для вирішення конкретних вузьких потреб ФОПів, малого та середнього бізнесу. Наприклад, Quincefin зручний для оперативного та управлінського обліку, але не має функціональності регламентованого обліку. Або Finmap, що працює як агрегатор усіх рахунків. Рішення дає власникам малого бізнесу інструмент для відстежування дебіторки та зменшує шанси потрапити у касові розриви. Останні 2 сервіси, вочевидь, не потребують адаптації під Законодавство України.
IT-Enterprise, що згадувався вище, «заточено» під управління великими підприємствами. І в компанії на 50 осіб рішенню буде «тісно». Тому розробники IT-Enterprise для малого та середнього українського бізнесу створили MASTER:Бухгалтерія. Система охоплює всі ділянки бухгалтерського та податкового обліку: банк та касу, продажі, купівлю, склад, виробництво, основні засоби і нематеріальні активи, зарплату і кадри, звіти. Відповідає вимогам закону. Можливим є наземне використання, а також купівля ліцензій у хмарі.
Рішення SMARTFIN також позиціонує себе як онлайн-бухгалтерія саме для малого бізнесу. Система чудово підходить для ведення бухгалтерського обліку юридичних осіб. Але бухоблік реалізовано лише для окремих ділянок: придбання і реалізація товарів, банк, каса, розрахунки з контрагентами, рух товарів на складі, зарплата. У системі немає обліку необігових активів, малоцінних швидкозношуваних предметів, не формується баланс. Також відсутній управлінський облік.
Усі ці рішення, безумовно, заслуговують на увагу підприємців. Просто кожному потрібно знайти ту систему, що задовольнить вимоги до функціональності та ціни.
До універсальних я відношу такі системи:
Рішення ISpro. Програма, що створена для автоматизації управління підприємствами та бюджетними організаціями різного профілю та різного розміру. Допомагає оптимізувати управління логістикою, складськими ресурсами, ведення бухгалтерії та податкового обліку. Представники компанії стверджують, що її функціональність повністю заміщує 1С.
Німецька ERP-система Abona включає широкий ряд функцій для компаній усіх розмірів. А саме: бухгалтерський, податковий і управлінський обліки, які відповідають європейському законодавству. Зараз компанія розробляє можливість ведення української бухгалтерії та робить інтеграцію з локальними системами для обліку. Але перші результати, як запевняє розробник, будуть не раніше кінця 2022 року.
Раніше згадуваний Microsoft Dynamics 365 Business Central вже використовують як компанії з
Українські системи чи міжнародні: що обрати
Локальні VS міжнародні ERP-системи
Єдино правильної відповіді не існує. Різним компаніям підійдуть різні ERP-системи. Питання лише у тому, де ви бачите свою компанію через 5, 10, 15 років.
Міжнародні системи розвиваються шляхом «від глобального ринку до локального». Це означає, що базова функціональність системи за замовчуванням працює для всіх країн та агрегує best practices тисяч впроваджень. Заходячи на ринок певної країни, ERP-система лише адаптується до локального законодавства та певних місцевих робочих практик.
Українські системи натомість створюються саме під ведення бізнесу в Україні, та їхній подальший вихід на міжнародний ринок — досить складне завдання.
Яка ERP задовольнить потреби вашого бізнесу? Відомо лише вам. Та після 13 років впроваджень ERP я дозволю собі одну непрошену пораду: act local, think global.
На українському ринку вже існують універсальні ІТ-рішення, що роблять ваш бізнес гнучким і дають свободу для росту і змін. Ті, що заслуговують на увагу, на мою думку — я описав у статті. Сподіваюсь, ви знайдете тут рішення під свої задачі.
20 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів