Все про благодійні фонди та волонтерство
Війна в Україні триває четвертий місяць. Багато українців воюють у складі ЗСУ, Тро, Нац.гвардії та спеціальних підрозділах. Українські волонтери тим часом стали надійним тилом нашим воїнам і збирають грошові пожертви на особисті рахунки, завдяки чому купують необхідне для постраждалих та для фронту. Однак дуже швидко стало зрозумілим, що вказана схема працює на принципі двох рукопожать, тоді як довірою більшості українців користуються зареєстровані благодійні фонди, такі як «Повернись живим», «Коло» та Фонд Сергія Притули.
Якщо ви вирішили перейти від тіньового волонтерства в правове поле, вказана нижче інформація буде вам корисною, адже під час реєстрації неприбуткової організації ми зіштовхнулися з тим, що підрядники та нотаріуси, користуючись необізнаністю своїх клієнтів, продають їм послуги, які насправді не вимагаються законодавством (наприклад, нотаріальне посвідчення паспортів засновників та установчих документів).
Ознайомитися з оглядом видів та особливостей різних форм неприбуткових організацій в Україні можна за посиланням.
Оскільки найрелевантнішою правовою формою діяльності, пов’язаною з волонтерством, є благодійний фонд, на ньому і зосередимося.
Виключний перелік документів, необхідний для реєстрації благодійного фонду:
- Паспортні дані засновника та директора;
- Статут;
- Протокол про заснування;
- Схематичне зображення структури власності;
- Заява щодо державної реєстрації юридичної особи за Формою 2.
Звертаємо увагу, що:
а) засновником і директором може бути одна і та сама особа;
б) місцезнаходженням фонду може бути адреса проживання засновника або офіс;
в) справжність підписів на установчому документі благодійного фонду не повинна бути нотаріально засвідчена, якщо тільки це не передбачено в установчих документах відповідного фонду;
г) враховуючи, що бенефіціарних власників (вигодоотримувачів) у неприбуткової організації немає — нотаріально посвідчувати паспорти засновників законодавством не вимагається;
д) якщо ви не хочете стояти в черзі до ЦНАПу — зареєструвати благодійний фонд може не тільки державний реєстратор, а й, наприклад, нотаріус.
А тепер поговоримо про правовий статус волонтера.
Законодавством визначено, що волонтер — це людина, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. Залучати волонтерів до своєї діяльності можуть організації та установи, які є неприбутковими.
«Офіційним» волонтером, на якого розповсюджується ЗУ «Про волонтерську діяльність» є особа, яка уклала з неприбутковою організацією Договір про провадження волонтерської діяльності.
Разом з укладенням вказаного Договору волонтер набуває права на:
- належні умови праці;
- отримання достовірної, точної та повної інформації про порядок та умови провадження волонтерської діяльності;
- забезпечення спеціальними засобами захисту, спорядженням та обладнанням;
- зарахування часу здійснення волонтерської діяльності до навчально-виробничої практики;
- відшкодування витрат, пов’язаних зі здійсненням волонтерської діяльності;
- отримання посвідчення Волонтера, яке надає можливість знаходитись на вулиці та переміщуватись по місту у комендантську годину.
Крім того, у разі надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій та збройних конфліктів, волонтер або члени його сімʼї мають право отримати отримати одноразову грошову допомогу, а це:
- 500 прожиткових мінімумів (1 240 500 гривень станом на червень 2022 року) — у разі загибелі (смерті) волонтера);
- 250 прожиткових мінімумів (620 250 гривень станом на червень 2022 року) — у разі встановлення інвалідності I групи);
- 200 прожиткових мінімумів (496 200 гривень станом на червень 2022 року) — у разі встановлення інвалідності IІ групи);
- 150 прожиткових мінімумів (372 150 гривень станом на червень 2022 року) — у разі встановлення інвалідності IІІ групи).
Українські волонтери, ми пишаємося вашою відданістю та відвагою! Сподіваємося, цей допис допоміг вам розібратися в своїх права та привілеях.
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів