Що робити з валютною виручкою ФОП?
Українці — одні з найбільш кваліфікованих працівників у світі згідно з дослідженням Global Skill Report 2022. Тож все частіше іноземні замовники звертаються за послугами саме до українських спеціалістів. Якщо ви також почали виконувати іноземні замовлення і отримувати валютну виручку на свій рахунок ФОП, ловіть чек-лист, що робити з таким прибутком.
Легальні способи розпорядження валютною виручкою
Існує два способи, як використати прибуток, отриманий у валюті, не втративши при цьому значну частину доходу на різниці курсу валют та не наразившись на штрафи.
- Варіант № 1 (вивести) — можна зняти для відрядження за кордон або оформити корпоративну картку;
- Варіант № 2 (зберегти) — розмістити валютний депозит ФОП.
Розглянемо кожен з варіантів детально, щоб уникнути помилок.
Варіант № 1
Якщо ви маєте укладені ЗЕД контракти, ви можете виїхати за кордон, наприклад, для зустрічі з партнером. Саме для цього вам й може знадобитись валюта готівкою. Як при цьому оформити відрядження?
Розглянемо короткі інструкції від деяких банків.
ПриватБанк
Цей банк передбачає можливість отримання валютної готівки з метою відрядження за кордон. При цьому є свої особливості:
- знадобиться подача в банк деяких документів, а саме наказ на відрядження та лист-розрахунок потрібно додати в Приват24 для Бізнесу (ЗЕД — Валютні операції — Договори — Додати договір — На відрядження);
- комісія складає 3% від суми виданих коштів в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату видачі готівкових коштів;
- існують встановлені ліміти — не більше 100 000 грн на день в еквіваленті;
Зверніть увагу, готівку в касі потрібно замовити завчасно через керуючого відділенням.
Також у ПриватБанку можна отримати корпоративну картку.
Такою карткою можна розрахуватись тільки за кордоном. При цьому все одно необхідно надавати документи для відрядження. Після погодження з менеджером банку необхідна сума валюти переноситься на цю картку.
Комісія за зняття готівки за кордоном — 2% + може бути комісія банку-еквайра.
Монобанк
Зняття валютної готівки в касі цього банку не передбачено.
Але можна оформити корпоративну картку до валютного рахунку, якою можна користуватись за кордоном, при цьому не надаючи банку підтверджуючих документів. Однак, перелік витратних операцій з цієї картки обмежений. Ви можете користуватися карткою при оплаті в торгових точках за кордоном у будь-яких валютах, окрім гривні, за категоріями Подорожі, Кафе та ресторани, Продукти та супермаркети, Авто та АЗС, Таксі, Фастфуд. В інтернеті дозволені покупки лише за категорією Подорожі.
Для зручності картку можна прив’язати до безконтактної оплати — Google або Apple Pay. Важливо, що операції проводяться в валюті рахунку або за кросс-курсом, завдяки чому немає втрат на конвертації через гривню.
УкрСибБанк
Цей банк дозволяє отримання валютної готівки.
Для цього потрібно звернутись до свого персонального менеджера та замовити необхідну суму готівки. Під час візиту до відділення за готівкою потрібно мати при собі заявку-розрахунок на витрати на відрядження, паспорт, код та підтвердні документи виїзду за кордон. Водночас, менеджер може на власний розсуд збільшити або зменшити перелік цих документів.
Серед особливостей:
- комісія становить 3% від суми виданих коштів в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату видачі готівкових коштів;
- встановлені ліміти — не більше 30 000 грн на день в еквіваленті.
Чи є ризики використання корпоративної валютної картки за кордоном та чи потрібне документальне оформлення таких витрат?
Загалом, якщо говорити про відрядження для ФОП — прямі заборони у законодавстві щодо цього відсутні. Однак, контролюючі органи можуть мати іншу позицію. Тож наводимо аргументи, які можна використати на свою користь в цьому випадку:
- Відповідно до п. 42 розділу VI Положення № 2 НБУ резиденти-юридичні особи і фізичні особи-підприємці, а також представництва юридичних осіб-нерезидентів мають право проводити розрахунки із використанням знятої з власних поточних рахунків готівкової іноземної валюти з метою забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також розрахунки з оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном.
Тут може виникнути нюанс в тому, що можливість забезпечення витрат на відрядження, наче б то, за цим пунктом передбачено саме для працівників, але ж ми можемо аргументувати, що ФОП має ділові зустрічі з партнерами і замовниками, тому повинен їхати у відрядження.
- Податківці можуть запитати документи, які підтверджують факт відрядження ФОП. Однак, згідно з абз. 1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ ФОП-платники єдиного податку I, II та III груп, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом щомісячного відображення отриманих доходів. Тобто, такі ФОП не повинні підтверджувати документами, в тому числі первинними, свої витрати, а повинні лише вести облік своїх доходів. Тому ви не зобов’язані мати цих підтверджуючих документів на витрати (але, якщо є можливість, краще їх зберігати).
- До того ж, ст. 44 ГКУ містить положення, що підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Тобто, ФОП може переміщатись за кордон для потреб бізнесу (відрядження) та використовувати там кошти, які залишились на його підприємницькому валютному рахунку після сплати податків. Так, згідно з Інструкцією про відкриття та закриття рахунків клієнтів банків, затвердженої постановою НБУ від 27.12.2019 р. № 162, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов’язаних із власними потребами. Але, слід мати на увазі, що ми говоримо про валютний рахунок. Тут контролером виступає банк, а саме валютний контроль
Відповідальність за порушення валютного законодавства
Слід розуміти, що все ж існують ризики застосування штрафних санкцій у разі перевірки податкової і не прийняття ваших аргументів. Так, за порушення валютного законодавства встановлено штраф у розмірі 25% (50% при повторному порушенні) від суми операції (п. 5 Порядку № 524) плюс адмінштрафи на посадових осіб підприємства в розмірі від 1 000 до 3 000 НМДГ (від 17 000 до 51 000 грн) (ст.
Податкові органи застосовують до юридичних осіб (крім уповноважених установ) за порушення вимог валютного законодавства заходи впливу у вигляді штрафних санкцій протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Зокрема, накладання цих штрафних санкцій може бути здійснено у разі ненадання документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).
Тому якщо ви бажаєте скористатися цим способом зняття валюти — потрібно дійсно виїжджати за кордон , дотримуватися вимог що стосуються добових та мати підтверджуючі документи (квитки, бронь готелю).
Щодо добових, існує обмеження сум витрат з картки за кордоном, яка не потребує документального підтвердження — не більше 80 євро на день. Звичайно, ви як ФОП можете витратити і більше, проте на суму різниці у вас мають право відповідно до норм ПКУ витребувати підтвердні документи.
Як бачимо, варіант відрядження для використання валютної виручки можливий, проте має свої особливості. Стовідсоткових гарантій, чи безпечно користуватися цим варіантом, немає, тож вирішувати лише вам.
Варіант № 2
Можна розмістити валютну виручку на депозит. Така послуга є у ПриватБанку, ОТП-Банку та інших. При цьому проценти, отримані від банку за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному), остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування і не включаються до доходу ФОП-платника єдиного податку.
Однак, слід мати на увазі, що сума депозиту не має повертатись на підприємницький рахунок ФОП, оскільки в такому випадку її потрібно буде оподаткувати (якщо ФОП 3 група, наприклад).
Тож, при виборі варіанту розпорядження отриманою валютною виручкою бажано проконсультуватися зі спеціалістом, зважити особливості всіх варіантів і лише після цього приймати рішення.
Наталя Юдіна,Директор в bip.net.ua, t.me/bip_net_ua ; моб.: +380506290469 (telegram)
176 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів