Де платити податки, тимчасово перебуваючи за кордоном. Коротка пам’ятка для українських ФОПів

Усім привіт, мене звати Олена Матвійчук, я СЕО бухгалтерсько-консалтингової компанії WeDOITBM. Через не прогнозованість воєнних дій в Україні вже зовсім скоро може скластися ситуація, що перебування українців за кордоном може виявитися більш тривалим, чим багато хто з нас розраховував.

Серед наших співгромадян за кордоном багато ФОПів, які також продовжують отримувати дохід від дистанційної роботи чи надання консультаційних чи IT-послуг. Відповідно для них у першу чергу постане питання податкового резидентства, адже будь-яка держава може захотіти оподаткувати дохід осіб, які тривалий час проживають на її території (тобто понад 6 місяців).

Чи все так однозначно і чи є можливість залишитися українським податковим резидентом, проживаючи за кордоном більше ніж 6 місяців? Щоб знайти відповідь на це питання, треба врахувати основні правила.

Правило 1

«Центр життєвих інтересів» та реєстрація ФОП — ключове для податкової резиденції в Україні

Згідно з підпунктом 14.1.213 Податкового кодексу України, особа є податковим резидентом України, якщо:

  • має місце постійного проживання в Україні;
  • якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні.

Норми ПКУ встановлюють, що достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.

При цьому якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України (пункт 14.1.213 ПКУ).

Правило 2

183 дні перебування в іншій країні — важливий строк

У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом України, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року. Проблема в тому, що саме такого правила дотримується більшість країн ЄС.

Однак наразі немає офіційної відповіді на питання: чи буде братися до уваги вимушеність перебування українців у інших країнах унаслідок війни в Україні. І це ДУЖЕ важливий аспект. За офіційним його роз‘ясненням варто слідкувати всім українським ФОПам. Адже нещодавно вже був створений міжнародний прецедент завдяки пандемії covid-19. Багато людей були змушені залишатись за кордоном у зв’язку з пандемією і обмеженням міжнародного транспортного сполучення.

Тоді багато країн офіційно визнали, що час вимушеного перебування не повинен враховуватися при обчисленні строків, достатніх для набуття статусу податкового резидента. Не можна виключати, що це правило буде використано і щодо українців, які наразі вимушені перебувати за кордоном через війну.

Тим більше, що в Україні недостатньо перебувати за межами країни понад 183 дні, щоб втратити податкове резидентство. Більшість людей, які зареєстровані як ФОПи та вимушено виїхали за кордон внаслідок війни, не оформлювали виїзд на постійне місце проживання, а отже формально надалі проживають та вважаються резидентами в Україні.

З точки зору українського законодавства, ФОПи мають право самостійно визначити основне місце проживання на території України та залишитися податковим резидентом України.

Правило 3

Міжнародні конвенції про уникнення подвійного оподаткування можуть допомогти.

Вони мають перевагу над чинним законодавством України. Наразі між Україною та іншими державами світу діють 74 міжнародні двосторонні міжурядові конвенції щодо уникнення подвійного оподаткування. Переважна більшість з них мають подібну логіку уникнення подвійного оподаткування особи:

  • якщо фізична особа звичайно проживає в обох державах, вона вважається резидентом тієї держави, громадянином якої вона є;
  • якщо неможливо чітко визначити, податковим резидентом якої країни є фізична особа, компетентні органи обох держав вирішують питання оподаткування такого резидента за взаємною згодою (це вирішується між ДПС України та податковим органом країни перебування особи);

Подвійного оподаткування ФОП може уникнути, якщо знаходиться в країні, з якою Україна має відповідну угоду (наприклад, Польща, Німеччина, Румунія, Чехія та Туреччина). Важливо: для цього треба отримати довідку, що підтверджує статус податкового резидента України. Як це зробити — чітко описано на порталі Дія.

Правило 4

Збереження статусу податкового резидента в Україні не повністю захищає від податкових обов’язків в іноземній країні

Наприклад, після строку перебування в іншій країні понад 183 днів, Україна і країна перебування ФОПа можуть вважати таку особу своїм податковим резидентом. Україна — через те, що така особа зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності в Україні, а інша країна — тому що така особа постійно проживає на її території понад 183 дні.

Тоді ФОПу потрібно буде доводити, що центр його життєвих інтересів знаходиться саме в Україні. А це такі аргументи, як місце проживання інших членів сім’ї, місце реєстрації підприємницької діяльності, географічне місце житла тощо.

Отже, бачимо, що попереду багато казусів та окремих кейсів, які доведеться вирішувати українським ФОПам за кордонами вже зовсім скоро. Універсальної поради тут не існує — всі випадки будуть тут індивідуальними.

Що краще зробити вже

1. Отримати довідку, яка підтверджує статус податкового резидента України. Вона вам може знадобитися у багатьох взаємовідносинах з фінансовими та податковими органами іноземних країн. Щоб отримати підтвердження статусу податкового резидента України, ФОПи мають право:

  • звернутися до ДПС України із запитом та протягом 10 робочих днів отримати довідку — підтвердження статусу податкового резидента України;
  • звернутися до податкових органів за місцем своєї реєстрації із запитом про надання довідки — підтвердження статусу податкового резидента фізичної особи-підприємця.

2. Чітко визначити для себе граничний строк, коли минає 183 дні перебування за кордоном. Якщо ви розглядаєте хоча б частково можливість залишитися за кордоном на довготривалий період — дізнавайтеся вже процедуру реєстрації аналога індивідуального підприємця в цій країні.

3. Навіть не розглядайте можливість обходу податкового законодавства. Наприклад, як прийняття плати за послуги на приватні банківські картки за кордоном. Збереження статусу податкового резидента в Україні не дає права нехтувати податковим законодавством та правилами ведення бізнесу в іншій країні. Тоді вже проблем із законом в цій країні не оминути.

Сподобалась стаття? Натискай «Подобається» внизу. Це допоможе автору виграти подарунок у програмі #ПишуНаDOU

👍ПодобаєтьсяСподобалось9
До обраногоВ обраному8
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Хорошая статья — это когда каждое ваше утверждение подтверждено ссылкой на официальный документ. На ДОУ уже десятки подобных тем, а хороших — нет.

вважається резидентом тієї держави, громадянином якої вона є;

Ну може бути і декілька громадянств

В Хорватії можна отримати на рік digital nomad візу з нульовим оподаткуванням на дохід

А детальніше?

mup.gov.hr/...​-of-digital-nomads/286833
www.expatincroatia.com/...​gital-nomad-visa-croatia

Сам розглядаю цей варіант, але деталей ще не знаю. Виглядає так, що ти маєш платити податок в Україні, але звільняєшся від оподаткування у Хорватії

Но тогда лишишься временной защиты и через год должен будешь уехать из Хорватии.

Добре, я все зрозумів, що нічого не зрозуміло навіть юристам.

Вони мають перевагу над чинним законодавством України.

Ніякі міжнародні договори не можуть суперечити законодавству України. Завжди спочатку закони країни, потім міжнародні договори.

Якщо ви не читали, то конвенції виглядають приблизно так:

— коли в країні, де ви проживаєте, податки вище, ніж в Україні — ви сплачуєте всі податки в тій країні, в Україні звільнені.
— якщо ж там податки нижче — в Україні будете зобов’язані доплатити різницю.

Задовбали ви зі своїми довідками.
До вас не прийдуть на 184й день питати звідки гроші береш.
А, ну і так, докажи що не верблюд....

Нет, как раз более распространена практика, когда в конституции страны прямо указан приоритет международных договоров над законами страны. Но у нас (ст. 9 Конституции) международные договора, ратифицированные Радой, приравниваются ко внутренним без указания приоритета. vsirazom.ua/...​dne-pravo-komu-prioritet

дакую за лінк, мені більше подобається рішення судді Савченко, але то вже інша тема

международное право имеет приоритет над национальным Стаття 19. Дія міжнародних договорів України на території України ч.2 ips.ligazakon.net/document/view/T041906

Налоги в Германии для украинских беженцев: www.youtube.com/watch?v=ZZ9jMCn33Ew

так собі відос
плюс якшо гроші бігають по фоп рахунку Німеччина про них нічого не знає (поки)
Можна спокійно призабити на податки німецькі і думати як легалізуватись в країні

Проект tupa-germania.ru
Ви впевнені що це хороше джерело для українців в Німеччині?

А як податкова іншої країни дізнається про мої надходження на рахунок укр ФОП в укр банк?

Видел статью, что налоговые Украины и Польши должны начать обмениваться данными про доходы в 2022 году. Начали или нет не знаю.

З 1 січня 2023 така синхронізація даних вже запрацює. Принаймні так стверджує даний спеціаліст youtu.be/VexgYm1b_iM

Треба уточнювати що обмін буде за дані з 2023 року, сам обмін буде в 2024.
Тобто зараз можна не переживати що не подав в Україну інфу про доходи в Польщі і навпаки за 2022

має місце постійного проживання в Україні;

А що розуміється під місцем постійного проживання?
Чи не може Україна спробувать накласти лапу на мої доходи лише через те, що я там прописаний, але давно живу в Європі?

При цьому якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України (пункт 14.1.213 ПКУ).

Як цю штуку треба трактувать? Чи є «відсутній» валідним резидентським статусом фізичної особи.
— Ні. Якщо людина живе десь закордоном і втрачає місцеве податкове резиденство, то Україна автоматично накладає лапу на її доходи, і людина має летіть в неньку заводить банківський рахунок щоб вітстьогувать бабло?
— Так. Якщо громадянин України має місце постійного проживання\центр життєвих інтересів в трьох країнах, одна з яких Україна, і не можна визначити де знаходяться більш тісні зв’язки, громадянин є податковим резидентом України?

Може може
Ото поки нема печатки про пмж
А як громадянство здобудеш і печатка не допоможе

І все це щастя якшо не здихатися фоп

Ну на практике скорее так: человек так или иначе связан с несколькими странами, платит налоги одной из них, всё тихо и спокойно — пока им вдруг не начинает интересоваться еще одна страна, которая, оказывается, тоже считает его своим резидентом. И начинается бюрократия.

Підписатись на коментарі