Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Українські IT ФОПи за кордоном — як з цим жити далі

Усім привіт, я адвокат, СЕО юркомпанії Tretten Lawyers Максим Носарев. Багато співробітників українських IT-компаній через війну роз’їхались різними країнами. Орендували житло, влаштували на навчання дітей, налагоджують побут. Перший шок пройшов, і люди почали ставити собі питання, як їм жити далі. Як отримувати кошти і кому та як сплачувати податки, аби не нажити неприємностей.

Українські компанії теж занепокоєні: як розраховуватися з людьми так, щоб і вони не розбіглися, і компанія не стикнулася з проблемами.

На різні запити я досліджував ці питання, тож хочу поділитися своїми знаннями, які вже накопичилися у нас з колегами в процесі надання консультацій клієнтам. Сподіваюся, матеріал допоможе зорієнтуватися IT-підприємцям та спеціалістам розібратися з цими нюансами.

Як IT компаніям оплачувати роботу українських підрядників в інших країнах

Практично всі компанії, які звертаються за юридичною допомогою через те, що їхні співробітники роз’їхалися різними країнами, занепокоєні тим, як зараз правильно оплачувати їхню працю. Адже якщо з якихось причин вони не зможуть це робити, є великі ризики, що спеціалісти знайдуть собі іншу компанію. Неважливо, що це може відбуватися з технічних причин — людям потрібно годувати себе та свої родини. А спеціалістів, тим паче висококваліфікованих, швидко та якісно замінити навряд вийде.

То ж ми з колегами разом шукали дозволені шляхи та оцінювали різні варіанти розвитку подій, щоб надалі мінімізувати ризики небажаних наслідків як для ІТ-компанії, так і для її команди.

Нижче пропоную різні сценарії продовження роботи українських підприємств.

#1. Відкрити компанію в Європі та найняти своїх спеціалістів там

Це перше, що приходить на думку більшості власників і СЕО українських IT-компаній. Оцінюючи податкові ставки в європейських та деяких інших країнах, ми предметно побачили, що в Європі набагато вищі податки, ніж ми звикли в Україні. Як мінімум, цей варіант не підходить для аутсорса.

Річ у тім, що аутсорс — це не високомаржинальний бізнес. Маржа тут складає приблизно 20%. Можливо. якщо комусь пощастило, то 30%. І якщо компанія буде сплачувати податки на оплату праці команди, маржа просто нівелюється.

Отже, в більшості випадків це є невигідний і недоречний варіант для компаній.

#2. Відкрити рахунки спеціалістам в іноземному банку

Теоретично, це можливо. Практично — теж можливо, але не так просто. Коли ми почали вивчати даний напрямок, виникло питання: рахунок відкривати на ФОПа чи на фізичну особу?

Проконсультувалися з цих питань з банкірами, і виявилося, що дуже мало європейських банків взагалі можуть відкривати рахунки на українських підприємців.

Рахунок на фізичну особу. Якщо відкривати рахунки просто на людей, кошти компанії випадають зі звичної схеми відносин компанії і підрядника ФОПа. Також з податкової точки зору виникають зовсім інші витрати: замість звичних 5% це створює навантаження вже в 19,5%.

Рахунок на ФОПа. Якщо все ж таки докласти зусиль і знайти банк, який відкриє рахунки українським ФОПам, можуть виникнути проблеми з точки зору українського валютного контролю.

В Україні діють досить архаїчні норми, за якими валютна виручка має потрапляти в країну. Таким чином Нацбанк оберігає стабільність нашої економіки. Раніше підприємцям давали досить короткий термін, протягом якого вони мали повернути валютну виручку в Україну. Зараз його збільшено до 180 днів. Але само собою це зобов’язання — повернути виручку в країну — ніхто не відміняв.

На практиці це означає наступне. ФОП відкрив рахунок в умовно польському банку. Отримує туди гроші і живе на них в Польщі. В Україну ці гроші не заходять. Законослухняний ФОП декларує всі доходи і сплачує відповідні податки через свій український рахунок. Українська податкова не помітить тут жодних проблем і не матиме питань до ФОПа. Податкова не бачить рахунків, тому до певного часу це буде нормально працювати.

Але коли до ФОПа прийде перевірка з якоїсь причини, або він почне співпрацювати з компанією-резидентом Дія City (або ця компанія з часом захоче вступити до Дія City) і стане гіг-контрактором — тут, скоріш за все, на нього може чекати неприємний сюрприз, якщо захочеться при цьому закрити свій ФОП.

Адже перед закриттям ФОП проходить податкову перевірку, для якої повинен подати всі роздруковані документи за своїми банківськими рахунками та контрактами. І з великою долею ймовірності виявиться, що цей ФОП порушив умови щодо повернення валютної виручки в Україну. В такому випадку йому доведеться сплатити чималий штраф. А він нараховується за кожен день протермінування.

Отже, цей варіант теж найчастіше не влаштовує компанії, вважається не дуже прийнятним.

#3. Відкрити рахунок ФОПу в платіжній системі

Також є варіант відкрити рахунки на українських ФОПів в одній з великих платіжних систем, таких як Payoneer, Wise та інших. Адже так ми зможемо відкрити рахунок в будь-якому банку саме на ФОПа, а не на фізособу. Та проблема неповернення валютної виручки тут залишається все одно.

Частина експертів вважають, що в цьому немає проблеми, що є сертифіковані та верифіковані нашим Нацбанком платіжні системи, і можна скористатися ними без проблем. Але є інша частина експертів — і я відношуся до них — які вважають, що це все ж таки потенційно відкладена проблема. Тому не рекомендуємо масово обирати цей варіант компаніям і окремим ФОПам.

#4. Продовжувати сплачувати на українські рахунки ФОПів

В результаті для IT аутсорса найкращий варіант зараз — залишатися на старих добрих українських ФОПах, які були в нас і до війни. Адже і раніше розробники та деякі інші IT-фахівці завдяки віддаленій роботі дозволяли собі жити, де хотіли: хто в Таїланді, хто в Європі тощо. Компанії їм платили на українські рахунки. Вони користувалися цими грошима без жодних проблем. Тобто так можна робити. І ми найчастіше рекомендуємо так робити і надалі.

Правда, після такої рекомендації ми отримали немало запитів з переживаннями і запитаннями щодо того, як країна перебування ФОПа поставиться до цього. Розгляну це нижче.

Як правильно бути українським ФОПом за кордоном

З чисто формальної точки зору ці переживання не безпідставні. Є загальне правило, яке передбачає, що через 183 дні проживання в одній країні людина стає її податковим резидентом. В кожній країні є купа своїх правил і нюансів, але в середньому плюс-мінус діє саме така вимога.

Тобто передбачається, що через 183 дні наш ФОП має самостійно прийти до місцевої податкової і сказати: зареєструйте мене, я хочу тут сплачувати податки.

Але якщо ви це зробите, то втратите помітну суму вашого доходу. Адже в більшості інших країн податки вищі, ніж в Україні. Іноді «вищі» означає, що податки там складають 40% чи 50%. А в деяких країнах діє прогресивний податок, коли розмір оподаткування збільшується відповідно до розміру доходу. Якщо мова йде про зарплату, то це однозначно набагато більше, ніж наші 19%.

Тобто при всьому бажанні бути законослухняним, мушу констатувати, що це буде прямо дуже невигідно для українських ФОПів.

Якщо спеціалісти ФОП виїхали не на ПМП, а приїхали до інших країн з розрахунком перечекати війну в безпечніших місцях, — дуже малоймовірно, що до них прийде місцева податкова з претензіями. Оскільки робота ФОПів-айтівців — це робота за комп’ютером, по суті, а не умовна праця складу чи кафе, де є контрагенти і клієнти.

Зауважу, що я описую зараз ситуацію, актуальну для середньостатистичного українського IT ФОПа. Він/ вона отримує дохід, з якого напевно може дозволити собі орендувати житло, одягатися і харчуватися, навчати дітей, відпочивати, щось накопичувати. Якщо ж ви український підприємець, який має в планах дозволити собі купівлю будинку в європейській країні або авто преміум-класу — тоді раджу вам через 183 дні проживання в іншій країні стати на облік в місцевій податковій.

Для більшості країн, які прийняли українських біженців на час війни, люди, які не потребують соціального піклування, а можуть самі забезпечувати себе — це краще, ніж ті, хто після сплати податків потребуватиме соціальної підтримки з їхнього боку.

Саме тому я вважаю, що з точки зору виникнення небезпеки для українського ФОПа, що до нього прийде податкова країни, де він тимчасово перебуває, і змусить сплачувати податки — така ймовірність дуже низька.

👍ПодобаєтьсяСподобалось21
До обраногоВ обраному13
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

У цьому місяці у мене приват віджав 25% від зарплати.
Додайте ще 5% податку та ЄСВ.
Стало вигідніше працювати у ЄС і тут же платити податки.
Бо виходить десь 28%.
До речі, мені у кінці року ще й повернуть частину.
Дякую нашим ідіотам у владі!

Платити податки там, де людина користується довготерміновою інфраструктурою — це правильно, незалежно від патріотизму і того, скільки % «вкрав» НБУ чи банки. Тому окрім юридичних аспектів нашої країни я б таки додав банальні «моральні» аспекти. Коротке перебування — питань нема. Осів на довго — переведення податків в країну перебування це правильний підхід. Безвідносно «патріотизму»

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Підкажіть будь ласка хто вже точно консультувався для себе стосовно періоду по 183 днів.
Якщо я хочу ФОП лишити лише український
Як мені взагалі оті додаткові податки платити?

думаю, що якщо ви вже залишаєте укр ФОП, то просто користуйтеся укр картами або платіжними системами не місцевими, і у вас з податковою країн ЄС проблем не буде.
Вони не можуть дізнатися скільки і чим ви заробляєте, доки самі не скажете їхній податковій

Ні. Буде обмін даними. Але.
Скорше всього не будуть вимагати оплату податків.
Якщо Ви маєте нерухомість, оренду, родичів в Украіні і не плануєте після війни залишатися.
Це — центр життєвих інтересів.
Але це не 100 відсотків. І з Німеччиною кажуть що не факт.
Наприклад.
Є непогане відео " Делойт Украіна"
До речі. Як ФОП в Украіні Ви платити будете в будь-якому випалку(

Как ФОП вы платите в Украине только то, что зашло в Украину. А оставшееся отображаете в декларации под 20%(ну и показываете уплату налогов в другой стране в зачет).
Не надо давать неправильную информацию.
Ну либо заводите все в Украине и долбаетесь с налоговой страны перебывания. что еще веселее.

Мова не про це. Мова про уникнення оподаткування не в Украіні

Всем насрать.
Если вы не в одной из трех стран — платите полные налоги начиная с первого января.
Лично я уверен, что украина обменяется информацией о доходах с европой, потому лучше платить налоги.

Підкажіть будь ласка хто для себе вирішив питання (або знає людину яка може щось підказати і вирішити його) стосовно 183 денного безподаткового періоду. Що робити якщо я хочу лишити український ФОП? Як мені взагалі платити ті додаткові польські податки?

Краще не бути дуже правильним і забути про це

Як мені взагалі платити ті додаткові польські податки?

:)

99 відсотків імовірність, що не потрібно буде платити. Центр життєвих інтересів якщо в Укпаіні
Якщо залишитись там після війни поануєтею то треба

Польща надала офіційні роз’яснення. Податки платити в Польщі не потрібно. biz.ligazakon.net/...​m-yak-pratsyuyut-vddaleno

Податки платити в Польщі не потрібно.

Знайдіть це в статті і скиньте сюди.
Бо, сюрприз, поляки такого не заявляли)

Поляки подтвердили, что вы можете считать себя резидентом ЕСЛИ вы вернетесь обратно.

через 183 дні наш ФОП має самостійно прийти до місцевої податкової і сказати: зареєструйте мене, я хочу тут сплачувати податки.

^this
И ищите локальную шлюпку что больше платит.
Либо сидите в Украине.

#3. Відкрити рахунок ФОПу в платіжній системі

Дуже раптово виявилось що галера може платити на Wise о_О.
Питань випливає дофіга і трошки:
1. На який аккаунт Wise приймати, personal чи business?
2. Чи платити податки з цього як Український ФОП? (я б з радістю 5% віддав, але кажуть про проблеми і порушення спрощенної процедури)
3. Чи можна цими грошима нормально користуватись? (наприклад купити машину/квартиру в якійсь країні)
4. Чи можна їх зняти в кеш? (бо бляха з цією Україною навіть я в онлайн-гроші перестаю вірити)

Так, ну тут на форумі купа тем щодо цього, можна почитати.

1. На який аккаунт Wise приймати, personal чи business?

Радять на Business, щоб не було питань ні у Wise, ні у когось іще. Плюс там більші суми можуть лежати без комісії.

2. Чи платити податки з цього як Український ФОП?

Я плачу, поки питань не було, та їх і бути поки не може, бо в податкової доступу до банківської системи нема, тим більше європейської. Ну і коли будуть запитання, завжди можна посилатися на норму закону, що при наданні послуг оплату за них не вимагається в будь-який строк заводити в українську банківську систему.

3. Чи можна цими грошима нормально користуватись? (наприклад купити машину/квартиру в якійсь країні)

Купити — це, цікаво, звісно. За оренду компанії по IBAN спокійно оплатив. Покупка авто, думаю, може відбуватися так само, з нерухомістю, думаю, буде складніше. Але такі суми я на Wise би і не тримав, там комісія буде.

4. Чи можна їх зняти в кеш?

Можна. Здається, якщо замовити фізичну картку, бо у віртуальної не буде пін-коду (тут можу помилятися). В Україну замовити не можна, в Польщі замовив без проблем.

Добрий день, а як ви технічно декларуєте ці надходження для податкової? Надсилаєте якісь виписки з wise?

як ви технічно декларуєте ці надходження для податкової?

Вношу в квартальну декларацію з розрахунку «гривні по курсу НБУ на день надходження».

Надсилаєте якісь виписки з wise?

А у вас податкова просить якісь виписки з українських банків? У мене за 5 років не просили. Так само і з wise не просять. В теорії, можуть попросити при перевірці, скажімо, при закритті ФОП. Але тоді можна показати виписку з wise або, як я і казав

посилатися на норму закону, що при наданні послуг оплату за них не вимагається в будь-який строк заводити в українську банківську систему

Взагалі-то ви як фоп зобов’язаний отримувати свої доходи на фопівський рахунок в Україні, або виводити на нього з платіжних систем. І вже за цю сумму звітувати податковій та платити податки з неї. Усі ці wise не рахуються.
news.dtkt.ua/...​dividual-single-tax/45592
>Отже, у разі отримання виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів на його поточний рахунок відкритий в іноземній валюті.
— а всі поточні рахунки фопа повинні бути зареєстровані у податковій, наші банки роблять це автоматично.

Здавалося б, вже вп’яте все тут на форумі розібрали, але обов’язково знайдеться хтось, у кого «wise не рахується» і кому треба вшосте пояснювати, шо при отриманні оплати за послуги діють дещо інші норми.

вдалого спілкування вам з податковою, що тут можна ще додати.

Вдалого вам обґрунтування своєї позиції за допомогою статей з 2017-го ;)

Мені те саме сказали в податковій і консультанти які супроводжують бухгалтерію в моєму місті. Я вже декілька разів перепитував.

ото трясіть галери далі
а то казки про ФОП єдиний і синдром вахтера у рекрутерів

Українській податковій всеодно personal чи business , з її точки зору це доходи фізособи

Я не дуже зрозумів схему виду «відкрити українському ФОПу рахунок в банку іншої країни».
По-перше, квадратні очі зробить моя галера (яка взагалі платить з США компанії)
По-друге, квадратні очі зробить іноземний банк при спробі відкриття такого рахунку, і ще раз при спробі затовкати туди гроші (це якщо галера пройде усі 5 стадій і таки відправить бабки)

Імхо, робоча схема зараз — відкривати ФОП в країні знаходження, в цій же країні рахунок і тут же платити податки. Їх звісно не 5% буде, але враховуючи сгорання на курсах — все одно дешевле. Плюс гроші в доступі, а не «по 300 євро в тиждень з рахунку».

квадратні очі зробить моя галера (яка взагалі платить з США компанії)

От якраз в такому випадку їй взагалі нема причин робити квадратні очі.

Ну враховуючи реалії того, що конкретно моя галера при перепідписанні контракту зробила повний розрахунок українського ФОПа, та змінила нарахування відпусток (не по календарному, а по робочому року, інша пропорція відпустки/лікарняних) — то це було б нереально.

Можливо галери по-менше і згодні робити виплати на ті ж revolut/wise, але не ця.

при перепідписанні контракту зробила повний розрахунок українського ФОПа, та змінила нарахування відпусток

І яким чином це впливає на заміну одного IBAN в інвойсі на інший?

Бо зазвичай не можна працювати на території клієнта через укр ФОПа.
В мене в договорі є пункт що не можна з Британії працювати.

а галера (нке кожна) зациклилась на фоп навіьб якщо право роботи в країні є

Загалом це дуже цікаве питання, я його навіть форсував в фінансовий відділ галери.
Формально так, тихенько махнули SWIFT+IBAN і все норм, по факту я хз.
Навіть ніколи не думав про можливість відкриття ФОП рахунків на український ФОП за межами України.

відкриття ФОП рахунків на український ФОП за межами України.

У мене таке було, відкривав ФОП рахунок віддалено в Приваті

Що свіфтом? Усі валютні операції давно заборонені, пуляти можна тільки гривні на гривневі рахунки

якщо працівник не в україні, наступає цікавий момент
у галери є представництва не в україні
в тому числі в країні перебування замовника чи працівника
у працівника навіть може бути право на роботу

але представництво не в україні перспокійно може пуляти свіфтом
особливо не в україну

також дехто це і раніше робив на піонерів всяких

звісно не 5% буде, але враховуючи сгорання на курсах — все одно дешевле

Так і зробив, ніякого головного болю та нервів, рекомендую!

враховуючи сгорання на курсах — все одно дешевле.

Для Польщі майже теж саме, тому й прийняв таке рішення

Так і зробив, ніякого головного болю та нервів

А в Польщі українці зараз можуть сходу стартувати B2B? А як щодо продовження перебування після дозволених 18 місяців? Тоді, по ідеї, треба буде вже робочий перміт, а там B2B не пройде. Я от думаю податися потім на blue card, тож довелося згодитися на umowa o prace.

Якщо приїхав після 24го, то можно відкрити JDG(ФОП). 12% + ZUS(поки що плачу 336 PLN, там якась пільга на перщі два роки) + бухгалтеру 200 PLN. Після 18 місяців не знаю, знаю що можна буде податися на карту побуту, сподіваюсь що залишиться, тому що я планую тут залишатися

А в Польщі українці зараз можуть сходу стартувати B2B?

Можуть з 1го дня, тут на доу обговорювали ті хто вже відкрив Б2Б.
+ є варіант інкубаторів (через них 8.5-13% + допомога в легалізації).

А як щодо продовження перебування після дозволених 18 місяців?

Подаш на карту побуту та й все.

Зараз 6,5 . А чому до 13?
Насправді 6,5 плюс зус плюс інкубатор.

Зараз 6,5 . А чому до 13?

Бо є знижка 50% на податки (якщо є авторський результат типу коду) а є 30% (для тестерів, менеджерів і т.п.)

А як щодо продовження перебування після дозволених 18 місяців?

в період з 9 до 18 місяців від приїзду у Польщу подасте на спеціальну карту побуту для українців які мають тимчасовий захист і будете мати ще 3 роки легального життя у Польщі.

відкривати ФОП в країні знаходження, в цій же країні рахунок і тут же платити податки.

Тут проблема, що не всі країни дозволяють так просто почати вести підприємницьку діяльність. І якщо є плани легалізуватися надалі, то краще наймана праця. Зараз якраз в процесі оформлення працевлаштування по umowa o prace в Польщі — щодо податків жаба мощно душить, але що поробиш. Як захочу машину в кредит або житло в іпотеку, банки тут з любителями B2B особо не цяцькаються.

І якщо є плани легалізуватися надалі, то краще наймана праця

Я цю казочку вже чув, але жодного аргументу чим нанята особа для легалізації краща за ФОПа.
Загалом це працює навпаки, і платити 32% замість 12% — це стріляти собі в ногу.

банки тут з любителями B2B особо не цяцькаються

Ще одна казка. Бухгалтер казав, що оцей дохід без витрат банки для кредитного плеча рахують на 50%. Тобто отримані 100k$/рік ФОПом — це приблизно як отримані 50k$/рік прибутку на загальній системі (чи у наймі).

жодного аргументу чим нанята особа для легалізації краща за ФОПа.

Blue card з ФОПом не зробиш.
Знач діти не будуть мати карт з доступом до ринку праці -> до війни не у всі школи/садки брали з такими картами побуту.
Компанія сама займається всіма довідками, підтвердженнями, сплатою податків.
Все інше ± те саме.

Загалом це працює навпаки, і платити 32% замість 12% — це стріляти собі в ногу.

Для ІТ(як креативна професія) є знижка на податки від 30%(менеджмент) до 50%(деви).
+ робота як працівник має кучу бонусів типу соц забезпечення, дуже важко звільнити, лікарняні, і кучу іншого.
Тому казати що Б2Б то набагато краще я б не став.

П.С. я сам працюю через Б2Б бо грошей більше + кілька клієнтів можна мати, думаю в 40-45 років піду працювати працівником бо спокійніше і безпечніше

є знижка на податки від 30%(менеджмент) до 50%(деви)

А на таку знижку якось подаватися треба? А то я другий працівник, якого компанія наймає в Польщі, вони ще самі не сильно шарять)

А на таку знижку якось подаватися треба?

Знайомі на серві самі заповняють раз в місяць якусь доку для податкової. Краще створи нову тему на доу, може хтось розповість детальніше.

Навіть вебдизайнери мають таку знижку.

Я радий. Але хоч би хтось сказав, як її отримати, будучи оформленим по umowa o prace. Бо покладатися на компанію в цьому не дуже хочеться. Раз треба заповнювати якусь доку, значить, застосовується знижка не автоматично.

Думаю, це справа Ваших бухгалтерів.

У мене нема «моїх бухгалтерів». Є бухгалтери компанії. І я чомусь не готовий покластися на них на 100%. Можливо, просто тому, що я завжди вів свій ФОП самостійно 😄
Але об’єктивно, це не їх кошти. І їм, по ідеї, все одно, скільки я заплачу податків зі своєї ЗП, від цього тільки мій чистий дохід впаде.
Плюс, напевно, подавати документи на такий діскаунт — це для них навпаки додаткові турботи, тож не факт, що вони цим займатимуться, поки їх не підштовхнути. Тож хочу знати, куди їх підштовхувати.

жодного аргументу чим нанята особа для легалізації краща за ФОПа

Погано шукали 🙂 Про blue card вже вам написали. Крім плюшок для дітей/партнера, blue card дає можливість з часом працювати не лише в Польщі.
І так, в Польщі то зветься не «ФОП».

Какие это страны кроме России не позволяют вести предпринимательскую деятельность без оформления?
Все позволяют, просто налог больше будет.
В польше — вы просто должны в следуещем месяце 20% дохода перечислить в виде налога остальное при калькуляции в конце года.

квадратні очі зробить моя галера (яка взагалі платить з США компанії)

мені поки що вдалося у двох галер пройти вище рекрутера з меьтодичкою і поговорити з кимось хто розуміє що таке 1099 (мені можна)

в інших випадках казки про «ми підтримуємо податкову україни»

В Европе вы можете не открывая ФОП получать на счет и потом платить налоги как частное лицо.
В Европе нет концепции из СССР про нелегальный трудовой доход.

Та проблема неповернення валютної виручки тут залишається все одно.

Невеличка поправка.
Якщо реалізується ТОВАР (нематеріальні активи), то такий дохід треба зарахувати на протязі 365 календарних днів. — п. 21 Постанови Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті».
З 5 квітня 2022 року, якщо реалізується ТОВАР, то такий дохід треба зарахувати на протязі 90 днів — Постанова Правління НБУ від 04.04.2022 р № 68
АЛЕ, якщо реалізуються ПОСЛУГИ, то такий дохід МОЖНА НЕ ПЕРЕРАХОВУВАТИ в Україну — пп. 5 п.1 Постанови Правління НБУ від 14.05.2019 № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» — zakon.rada.gov.ua/...​aws/show/v0067500-19#Text

Виходить що валюту на закордонному рахунку(наприклад Вайз) можна притримати до кращих часів цілком легально? А потім переказати СВІФТом на валютний рахунок ФОП в укр. банку та порахувати податки з дня заходу на ФОП.

Виходить що валюту на закордонному рахунку(наприклад Вайз) можна притримати до кращих часів цілком легально?

Якщо ви надаєте послуги, то так, звісно.

А потім переказати СВІФТом на валютний рахунок ФОП в укр. банку та порахувати податки з дня заходу на ФОП.

Далі треба діяти в залежності від того, в якій валюті відкрит Ваш рахунок. Є певні нюанси.

Там возникает другой прикол.
Дело в том, что вы должны в книге доходов отобразить доход в момент попадания его на счет. И заплатить налог. А если он на ваш счет не попал — налоговый инспектор может трактовать заполнение книги как ему интересно. Лично ваш инспектор — потом, конечно, можно судится.
Разьяснений по заполнению книги доходов в случае получения дохода и НЕ на счет в Украине как водится, нету.

Не ФОП давно і живу в 3-х краінах ЄС (так сталося). Раджу:
Кожні 5,5 місяців змінити краіну тимчасового притулку. От і все.
Тоді Ви не станете податковим резидентом.
Хоча на мою думку краіни ЄС це вирішать . Час в них ще є.
До речі Ірландія згідно статі недавньоі на Цензорі обіцяє не робити резидентом податковим.
Польща ніби ще під питанням. Але теж обіцяють.
Жити в краіни притулку не обов’язково

А в чём бенефиты, т.е. в чём смысл такой стратегии? Если вы не ФОП и не налоговый резидент «там» — где же вы?)

Я ФОПам раджу. В мене нажаль сімейні обставини. І я не на притулку .

Кожні 5,5 місяців змінити краіну тимчасового притулку. От і все.

Змінити навіть один раз країну, це вже дуже важко. Головна проблема — це житло, на такий малий термін воно буде або дуже дорогим, або дуже поганим, що нівелює всі спроби надурити систему. Та й сама процедура повної реєстрації триває досить довго і досить геморна. Проходити її регулярно за власним бажанням, це ідиотизм.

Жити в краіни притулку не обов’язково

Як мінімум в Німеччині, треба бути прописаним, щоб отримати притулок (ВНЖ). Невже десь по іншому?

У деяких країнах тимчасових захист дається за 1-2 години без ніяких проблем.
Звісно, якшо Ви не претендуєте на різного роду плюшки, як виплати чи безкоштовне житло, або рахунок у банку.

У деяких країнах тимчасових захист дається за 1-2 години без ніяких проблем

В Польщі песель з пермітом жити і працювати 18 місяців отримав взагалі за 10хв, якщо не рахувати фотографування в салоні за вуглом і заповнення заяви вдома

В Польщі песель з пермітом жити і працювати 18 місяців отримав взагалі за 10хв, якщо не рахувати фотографування в салоні за вуглом і заповнення заяви вдома

Невже в Польші дають ВНЖ людям, у яких немає де жити?

Песель — це не ВНЖ. І чому ти вирішив, що мені нема, де жити? 😁

Це не ВНЖ а польський захист через війну.
Там прийняли закон що українці які легально перебували до війни в Польщі (навіть по безвізу) або заїхали після початку війни (такі мають подати заяву/зробити песель), можуть перебувати до серпня 2023, мають право відкривати Б2Б і багато іншого.

Є як мінімум 3 краіни, де це займає до години часу.
Житло там як раз не дороге.
Не завжди потрібна прописку. Часто Вам просто потрібно повідомити , де Ви будете жити.
На перший час жити можна там, де запропонують.
Є непогані сайти для середньостроковоі оренди.
Працюють за принципом букінга, але на 1 −12 місяців

Houseanywhere, spotahome. Реклама інших конкурентів вилізе одразу,

В тих краінах, де жив і де зараз приймають біженців — це не проблема. В бпгвтьох

Удачи делать это с двумя детьми школьного возраста. Не говоря про жену.

Я живу в 3 краінах ЄС. Так склалося. Податки плачу в одній. Де жлобство? Раджу людям . Якщо вже бояться так, що можуть попасти в неприємну ситуацію.Хоча я впевнений, що цього не буде

В Україні діють досить архаїчні норми, за якими валютна виручка має потрапляти в країну. Таким чином Нацбанк оберігає стабільність нашої економіки. Раніше підприємцям давали досить короткий термін, протягом якого вони мали повернути валютну виручку в Україну. Зараз його збільшено до 180 днів. Але само собою це зобов’язання — повернути виручку в країну — ніхто не відміняв.

ниже в статье (там же и ссылки на источники), говорилось что не нужно нашим ИТ ФОПам в обязательном порядке заводитиь валютную выручку в страну. Я так понял они были неправы или с тех пор что-то поменялось ?
i.factor.ua/...​ssue-30/article-45725.amp

Рахунок на ФОПа. Якщо все ж таки докласти зусиль і знайти банк, який відкриє рахунки українським ФОПам, можуть виникнути проблеми з точки зору українського валютного контролю.

И какой БАНК в Европе готов открыть счет нашему ФОПу? Или просто бла-бла?

Той же Wise цілком собі має банк в Бельгії, до речі, і відкриває в ньому рахунки, і навіть фопам.

Там з десяток банків в різних країнах.
Ось SWIFT рахунків в USD/GBP/EUR, можна подивитись які це банки.
CMFGUS33
TRWIGB2L
TRWIBEB1XXX
Плюс ще, здається, 6 банків для інших валют.

wise.com/...​-money-in-my-wise-account

Wise это не банк. Они пишут об этом везде и всегда.

Даже по вашей ссылке указано — payment institution

Есть ли банки, которые открывают ФОПам счета?

А різниця в чому, але так щоб без «ну банк то банк а небанк то не банк»?
От в мене є рахунок, в нього є всі банківські реквізити і for all intents and purposes це можна використовувати як банківський рахунок, просто це небанківський рахунок, окей))

16. Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в БАНКАХ.

zakon.rada.gov.ua/...​aws/show/v0005500-19#Text

Окей, а COMMUNITY FEDERAL SAVINGS BANK в якому вайз відкриває рахунки — це теж не банк? Бо я щось зовсім заплутався :)

це ж Вайз відкриває для себе, а не для вас. Є країни в яких Вайз не може прийняти від вас або від ваших замовників гроші одразу на рахунок на ваше ім’я , а створює єдиний рахунок , розподіляючи потім коштів по субрахунках. Так раніше робив Приватбанк при поповненні карток по реквізитам. Для всіх був один рахунок 2924...

тому і питав автора, в якому банку закордоном від відкрив рахунок для ФОП. бо він написав якусь статтю і хутко зник

Рахунок на ім’я юзера, і я навіть не полінувався перевірити: номери рахунків різні.
Конкретно рахунок в USD навіть ОК для американських контор з строгим фінмоніторингом (public company).

Не розкрита тема діжітал-номад «візи». Крім того передостанній абзац «не осознал»

Мені це нагадує як я в Україні намагався оформити на маму «генеральну довіреність». І мені довго пояснювали, що такого юридичного терміну не існує... як і

діжітал-номад «візи»

Ну що таке генеральна я і справді не знаю, а в моєму питання віза в лапках написана, вона від того правда нікуди не дівається але то звичайно не віза

Ну дають на 2 роки візи з правом віддалено працювати

Ну якось так
Ще ніби ісландія. І ще декілька.
Коста ріка найсвіжіша

Зато можно оформить отдельно две доверенности — на представление в любых органах власти и организациях, и на распоряжение движимым и недвижимым имуществом с правом продажи.
Единственно, сейчас это можно сделать только с ограничением по сроку.

якщо я буду постійно міняти країну проживання, наприкад 2 міс там, 2 міс там, 3 міс ще десь і тд, чи не буде в мене ніяких питань з нашою податковою?

В теории нет. Есть такое понятие как налоговое резиденство. Не знаю как в Украине это сделано, но нормальная практика это ты должен прожить в стране пол года в финансовом году чтобы считаться налоговым резидентом страны и платить туда налоги.

Это одна из причин почему русские олигархи себе яхты покупают которые выглядят как город на воде — чтобы долгое время находится в нейтральных водах и не платить налогов вообще. Поэтому такая яхта довольно быстро окупается.

З «нашою» податковою не буде питань навіть якщо не будете міняти країну проживання. Тут про питання які можуть зявитись в «їхній» податковій :) наша податкова буде рада приймати платежі по ПП незалежно від того де ви знаходитесь весь рік ))))

В податковій Тайланда не виникає ніяких запитань
Тому я тут

Тоді думаю у вас повний шоколад. Тут стаття більше про ЄС, де рано чи пізно податкові можуть стати «не ок» із таким підходом)

А я натякаю, що ЄС і США то ще не весь світ
Замовника, таки правда, краще мати в ЄС/США, але зовсім не обов’язково там жити

А что насчет визы? Какая у вас виза для пребывания в Тайланде?

Тут трохи складніше, ніж з податками, але є варіанти. Я зараз на «ковідній» візі. Її дають на 60 днів з можливістю подовження безліч разів, але до повного її скасування для всіх. Зараз в цю візу додали ще пункт про війну, натякаючи на Україну.
В будь-якому варіанті, завжди є можливість «домовитися»

То есть как турист зимовщик.
А деньги куда заходят? На счёт в какой стране? Контрагенти банк знает, что ты живёшь в Таиланде?

Да, как зимовщик. Работаю как укр ФОП. Все знают, что я в Тайланде
Кстати, 29.5 уже отменили
bank.gov.ua/...​-ekonomiki-v-umovah-viyni

Як я зрозумів, це якщо ти вже там застряг. А якщо «з нуля»? Перерив сайт їхнього консульства, знайшов що 60 днів безвіз. А далі якийсь дикий гімор (( Хіба шо пенсіонерську візу на рік для тих кому 50+

Да у нас с Таем безвиз 60 дней. Потом можно попробовать продлить в миграционном центре еще на 1 месяц, но потом все — больше продлить не дадут. Нужно выезжать из страны чтобы перезапустить систему.

Если хочется приехать на 30+ дней, то тут чуть сложно. Не достаточно просто прочитать сайт консульства.
Скажу честно, поехал в Тайланд в том числе и потому что было кому помочь мне «решить вопрос» с визой. Но можно и самому разобраться в «диком геморе»

Я і не мріяв, що година в мережі, що я порився, зробить мене експертом. )) Просто був момент, коли вже було зрозуміло що це все надовго, треба було вирішувати куди приткнутися з тієї локації де ми опинилися перед війною. Тай був найперший, але тільки 60 днів з візою «по прильоту» зупинили, на жаль. А найближче консульство було за кілька годин льоту, у Кенії )) От і цікавлюся, чи в принципі ця перепона долається? Тобто, чи можливо просто прилетіти в Тай і там на місці «вирішувати» проблему з подовженням візи?

Жив в Тайланді 3 міс, але до війни. Мені здається (якщо нічого не змінилось) є проблема з навчанням дітей там. Норм школи будуть недешеві в порівнянні з іншими тратами. Словом це варіант протриматись лише в незрозуміло якому статусі.

Діти дійсно багато в чому впливають на вибір країни. У мене нема дітей і не планую.
У мене є друг, який готовий життя покласти заради перспективи своїх дітей в Канаді.
У всіх різні приорітети

У мене вже давно дорослі ) Тай, особливо північь, Чанг Май Чанг Рай — це, як на мене, ідеальне місце щоб віддалено працювати. І с точки зору житла в с точки зору інфраструктури і побута. Ліпше тільки Японія і Сінгапур. Але не для моїх доходів, на жаль.

Багато чув про Чанг Май. Дуже дивно, враховуючи віддаленість від моря. Цікаво що там такого классного
Я на Пхукеті

Тому там і класно. Що далеко від моря. Кацапні на порядки менше. Та й мені особисто те море ні сіло не впало, зато там гори, суперова природа, чайні плантації, дешеве житло і їжа. А на море на вихідні можна змотатися ))

Будете тільки податковим резідентом України, бо не податковий резідент іншої країни та маєте укр паспорт.
Кажуть, що були кейси коли податкова знімала з ФОП після 1-2 років перебування за кордоном, але у суді це відміняли.

З нашою податковою питань не буде, аби платили своєчасно свій ЕП)

А які шанси вплинути на НБУ відпустити той клятий курс? Чому нема ніяких офіційних звернень від ІТ сектору, ФОПів, тощо? Чи є? Бо втрачають зараз саме через курс НБУ по якому більшість компаній здійснює розраунок.

є звернення від ІТ Ukraine, але поки результата немає

навряд чи це рішення саме НБУ :) Очевидно це установка «зверху»

А де варіант відкрити місцевий ФОП у країні перебування? Наприклад у Польщі це 12% податку, справа єдноособова. Чи то пункт 2 та автор вважає що можуть оподаткувати за ставкою 19% в Україні?

зобов’язання — повернути виручку в країну — ніхто не відміняв

А якщо я скажу вам, що відміняв? Наприклад, ця вимога не розповсюджується на суми експорту послуг до 400к грн (або еквівалент)

так, Ви праві. До 400к. Але це не так вже й багато з огляду на розмір айтішних зп

Ну так 400к за одну оплату. Для одної зп не так вже й мало :) Я так розумію, річ іде про те, що один інвойс менше 400к. Вони ж не сумуються.

Максим, цікава також ваша думка, а якщо говорити про Постанову НБУ № 67, де вказано, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (зі змінами), та в пункті 14-2 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами), не поширюються на: послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), що експортуються. Хіба це не вказує на те, що на операції в сфері експорту ІТ послуг не поширюються законодавчо встановлені терміни розрахунків у сфері ЗЕД? а отже відсутній обов’язок перерахування коштів, отриманих за послуги з інбанку до банку України. Що ви вважаєте щодо цієї норми?

А що вас так дивує? 🙂

Постанова НБУ № 67 від 14.05.2019, перераховуючи операції, які не підглядають валютному нагляду, в пункті 1.5 згадує «послуги, роботи, права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються».

Згідно з пунктом 21 Постанови НБУ № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту в 365 днів не поширюються на операцію з експорту, сума, якої є меншою за (на даний момент) 400 тис грн.

Той момент коли Senior Android Developer шарить більше ніж

адвокат, СЕО юркомпанії T

Тобто для будь якого інвойсу (в законі розрахунку) менше 400к пофіг коли гроші зайшли.

Ну, юристи теж різні бувають 🤷‍♂️Комусь зручніше нагнати страху, щоб заманити побільше клієнтів.

Отут один момент є, в якому немає певності, скажемо так, є простір для маневрування.

Граничні строки не застосовуються, але сам обов’язок прямо не скасовується. Скасовані лише строки для виконання такого обов’язку.

«23. Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.»
Лінк на постанову НБУ (zakon.rada.gov.ua/...​laws/show/v0005500-19#n77)

Такий тоненький момент, що не кожен юрист скаже, як правильно на 100% це можна трактувати.

Але мова йде лише про товари конкретно в даній нормі. Хоча це не заважає у іншій постанові, згаданій Вами, застосовувати чи не застосовувати ці строки і до послуг.

Ох уже це законодавство :)

UPD: все-таки це про товари і послуги, бо

«Термін „товар“ уживається у значенні, визначеному Законом України „Про зовнішньоекономічну діяльність“.»
->
«Товар — будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі);»

Тому питання залишається відкритим:

«Чи означнає скасування граничних строків по розрахунках саме скасування обов’язку зарахування на рахунок резидента в Україні в банку взагалі?»

Граничні строки не застосовуються, але сам обов’язок прямо не скасовується. Скасовані лише строки для виконання такого обов’язку.

Так отож. У мене відчуття, що залишена ця дірка в законі спеціально. Тобто обовʼязок ніби є, але строків визначених нема — читай, тримати кошти закордоном в такій ситуації можна безстроково. Тож в будь-який момент на запитання про відсутність задекларованого доходу в банківській виписці можна послатися на те, що «ще не перевів в український банк», і хто тобі що за це зробить 🙂

Тож в будь-який момент на запитання про відсутність задекларованого доходу в банківській виписці можна послатися на те, що «ще не перевів в український банк», і хто тобі що за це зробить 🙂

Що цікаво, що деякі компанії і юристи відстоюють думку, що можна керуватися іншими нормами, і використовувати ті гроші навіть не заводячи в Україну (за умови сплати податків з доходів). І декларуєш саме ту дату, коли отримав на свій іноземний рахунок.

Але тут інше питання виникає (якшо таки ти не хочеш ризикувати і зрештою заведеш в Україну): яку дату використовувати, якшо ти отримав на інозмений рахунок в липні, а перевів на український ФОП в грудні (а там вже зовсім інший курс НБУ та і квартал).

Законодавством встановлено, що «датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів на його поточний рахунок відкритий в іноземній валюті».

Так от цікаво, чи рахунок в тому ж Wise or Payoneer може вважатися «поточним рахунком, відкритим в іноземній валюті»?

якшо таки ти не хочеш ризикувати і зрештою заведеш в Україну

Тут, як на мене, навпаки ризик буде, бо відправником коштів будеш ти сам, а не твій контрагент.

Так от цікаво, чи рахунок в тому ж Wise or Payoneer може вважатися «поточним рахунком, відкритим в іноземній валюті»?

Я навів посилання нижче, можна почитати аргументи dou.ua/forums/topic/39360

Якщо читати п.23 окремо, то здається, щоо це окремий обовязок і він залишаєтсья, просто без визначених строків.

Але якщо дивитись на контекст ,то п.23 як уточнюючий пункт для пунктів 21 і 22, і взагалі цілий розділ саме про Граничні строки, тобто п.23 таки уточнює моменти по дотриманню граничних строків і без граничних строків застосовуватися теоретично не повинен.

Схожа ситуація і тут: zakon.rada.gov.ua/...​aws/show/v0018500-22#n215
п.14-1, 14-2 і 14-3 як уточнюючий.

Цікаво послухати думки.

Найсвіжіші цікаві думки є в dou.ua/forums/topic/39360

п.14-1, 14-2 і 14-3 як уточнюючий
Якщо читати п.23 окремо

Їх не можна читати окремо, тому що прямо в них є посилання на уточнення. Скажімо, в п.23 є посилання на п.22., де знову ж

Граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — незначна сума)

Товар трактуємо знову ж у значенні, визначеному Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність». Незначна сума — до 400к грн або еквівалент. Якщо ці граничні строки не поширюються на такі доходи і ніде інші граничні строки не вказуються, висновок напрошується сам собою.

Але це все знову ж така собі сіра зона, знаходячись в якій, ти нічого не порушуєш, але треба бути готовим трактувати закони податковій.

Про 400к я б навіть не зауважував, якщо мова йде про експорт ІТ-послуг ФОП, так як це і так виходить за коло діяльності, на яку поширюються граничні строки.

Загалом згоден з усим.
Зараз сробую детально проаналізувати окремі моменти із тої статті, дякую.

Взагалі дивна порада: коли з укр. податковою теоретично можуть виникнути проблеми, то краще перестрахуватись, а коли з податковою країни ЄС — то можна забити, бо то малоймовірно. ))
Якщо вже ви твердо вирішили перебратися в ЄС, краще зробити навпаки.

кожна ситуація індивідуальна, і потрібно окремо вівчати всю сукупність факторів кожноі ситуації. Стаття більше розрахована на тих, хто планує повертатися в Україну, як настане така можливість. Якщо ж вирішили назавжди перебратися в ЄС, то дійсно, нічого не робити взагалі з податковими питаннями- не варіант

Касательно украинского ФОП и европейских налогов. Вот у меня есть ФОП (бизнес) в Украине. И клиенты мои то же в Украине. И платят они мне со счетов в украинских банках на счет в украинском банке.
Физически я поехал в другую страну. Возможно снимаю там жилье или даже купил. Но почему я должен платить какие-то налоги в стране пребывания, если у меня в ней нет доходов?
Я так понимаю что это, в частности, определяется визой. Если я приехал просто отдыхать и виза туристическая — то и вопросов нет. А вот если я, предположим, хочу оформить вид на жительство. Понятно что я стану налоговым резидентом и с любого дохода в этой стране должен буду платить налог. Но означает ли это что я должен буду платить тут налоги со своего бизнеса в другой стране?

ФОП — це бізнес, який Ви робите з Вашою безпочередньою участю, бо це по дефолту малий бізнес, де Ви задіяні на 100%. Не буває ФОП, який працює незалежно від Вас. Тоді це ТОВ.

Не буває ФОП, який працює незалежно від Вас.

Почему? У ФОП могут быть даже наемные работники! Может у меня киоск в Украине и там кто-то торгует, пока я в другой стране? Или мой ФОП это компьютерная фирма из 2х человек? Я живу в Европе и ищу заказы — а работу делает мой кум в Украине?
Разве есть требование что при выезде хозяина ФОП за рубеж, бизнес больше не может работать?

Я немного интересовался этим вопросом.
Налоги с бизнеса в другой стране не платятся. Но рано или поздно владелец бизнеса выводит прибыль с бизнеса на счёт физлица. С этого момента, пришедшая сумма является уже доходом физлица. И есть страны, которые не облагают иностранный доход физлица, а есть те, которые облагают. Бразилия, например, заряжает по очень нехилой прогрессивной шкале налоги, в т.ч. на иностранные доходы физлица. Но в той же Бразилии не облагаются налогом иностраныне инвестиционные доходы (про сдачу квартир в аренду не интересовался).

Но на самом деле всё бывает проще. Дольше 90 дней нельзя нигде почти находится, не оформляя рабочую, учебную, бизнес-визу или кочевническую.

И есть страны, которые не облагают иностранный доход физлица, а есть те, которые облагают.

Ага — вот это уже интересно. Но если я расплачиваюсь карточкой украинского банка — считается ли это доходом физлица?
С другой стороны странно облагать налогом деньги, которые ты потратил в этой стране — с них ведь и так НДС возьмут.

Дольше 90 дней нельзя нигде почти находится, не оформляя рабочую, учебную, бизнес-визу или кочевническую.

Ну даже рабочая или бизнес-виза не требуют сразу платить налоги пока ты не работаешь или не получаешь доход от бизнеса в этой стране.
«Кочевническая виза» — отдельный вопрос. Я так понимаю он пока плохо проработан.
Вообще вопрос налогооблажения интернет-доходов не совсем понятен: если бизнес в интернете, то он теоретически может быть в любой стране. И где тогда платить налоги?

Это общая схема, возможны отклонения (напр. та же Германия требует платить корп. налог у себя где бы ни был зарегистрирован бизнес).

По моему это не отклонение, а правило. Физлицо платит налоги со ВСЕХ доходов в стране пребывания. Где это не так?

Но если я расплачиваюсь карточкой украинского банка — считается ли это доходом физлица?

Расплачиваться карточкой другой страны/платёжной системы — это жизнь в стране на птичьих правах, если нет ПМЖ, это жизнь туриста. Касательно налогов — украинской карточкой будет заниматься бюрократия Украины и т.д., т.е. в какой стране выпущена стандартная банковская карта.
Во многих странах нужно платить аренду на банковский счёт. Читал, даже в Турции есть проблемы в этом аспекте с украинскими или зарубежными картами.

Лично я в 2017 и до середины 2020 жил как номад в Украине, платил офшорной картой; снимал деньги с банкоматов или в банке через POS-терминал. Даже в нашей хорошо дигитализированной стране много где в онлайне карту не принимали. Окончательно ушёл в зону комфорта, когда оформил ФОП и открыл полноценные местные (украинские) карты под эти доходы.

«Кочевническая виза» — отдельный вопрос. Я так понимаю он пока плохо проработан.

Да, он не совсем проработан, в плане сбора пакета документов и практики заявления/получения такой визы, в большинстве стран. Одно из преимуществ такой визы — открытие местного банковского счёта и получение на него SWIFT-платежей.

Расплачиваться карточкой другой страны/платёжной системы — это жизнь в стране на птичьих правах, если нет ПМЖ, это жизнь туриста. Касательно налогов — украинской карточкой будет заниматься бюрократия Украины и т.д., т.е. в какой стране выпущена стандартная банковская карта.
Во многих странах нужно платить аренду на банковский счёт. Читал, даже в Турции есть проблемы в этом аспекте с украинскими или зарубежными картами.

В Турции нет никаких проблем с украинскими картами. Крупные суммы налички в банкоматах — никаких проблем. Крупные покупки в оффлайн или онлайн турецких магазинах — тоже нет проблем.

Что такое «аренда на банковский счёт» — не понял.

Деякі турецькі банки перестали приймати в банкоматах українські картки. Халк і, здається Зірат. І крупних сум більше не буває. З новим тижневим лімітом і діскретністю $100 зняти тепер можливо лише 300 на тиждень.

Что такое «аренда на банковский счёт» — не понял

як будете там жити, то зрозумієте.

як будете там жити, то зрозумієте

я уже полгода живу в Турции, у меня счета в 2х турецких банках, впервые про такое слышу.

Деякі турецькі банки перестали приймати в банкоматах українські картки. Халк і, здається Зірат.

Халк в марте перестал принимать украинские карты, неприятно, но не трагедия, есть куча других банкоматов, больше никто ничего не отметял. Ziraat тоже норм работает.

І крупних сум більше не буває. З новим тижневим лімітом і діскретністю $100 зняти тепер можливо лише 300 на тиждень.

всё не так пугающие. Есть некоторые ограничения, но они обходятся и можно снять и достаточно крупные суммы за короткий срок.

Я мешкаю тут трохи меньше, не планував тут лишатися, але не усе від мене залежить. Обмеження обійти можливо хіба шо через кріпту. І поділіться вашими «обхідними» шляхами, будь ласка.

Даже без крипты всё обходиться. Вообще, те кто тут живут, знают все эти способы. Но если что — пишите в личку, расскажу что как.

Вообще, те кто тут живут, знают все эти способы.

ага, через завсклад, через таваравєд... я в курсі. )

завсклад? товаровед? что это вообще за хрень?
вы точно в Турции живёте?

У дорослих спитайте

Налоги с бизнеса в другой стране ещё как платятся. Всё сильно зависит от страны, конечно, но в Европе, почти везде

Я так понимаю имеет значение гражданство. То есть гражданин, скажем, Германии будет платить налоги в Германии если у него бизнес в другой стране.
Но было бы странно если бы гражданин другой страны, временно проживающий в Германии, платил бы налоги со своего бизнеса в стране, где он гражданин.

Нет, гражданство не важно вообще. Исключение — США. Граждане США платят налоги там где живут И в США обязательно.

Налоги платят только трУсы) И Коломойский

Не забывайте про CFC правила. В большинстве случаев они определяют где нужно платить налоги в случае компаний.

В Португалии есть спец налоговый режим, когда не платишь налог с зарубежных доходов. В Грузии тоже. Возможно еще что-то из ЮВА. В Польше наоборот, если стал налоговым резидентом, то претендуют на налог со всех доходов.
Зависит от страны, надо узнавать в каких странах это работает.

Ще є соціальні внески з другого року близько 15% від обороту

Зависит от страны. К примеру, Испания считает, что вы не только должны платить, но более того еще и все счета за границей которые у вас были или новые — тоже должны показать.
Вы можете не платить никакие налоги. Вопрос в том, что физлицо в Испании платит налоги со всех доходов, в том числе и за границей. И они ничем не отличаются от автономо(аналога ФОП). Тоесть — смысла нету.

Налоги — подписка на страну в которой живешь
Пенсия — кешбек
А материнский капитал — бонус за привлеченного человека

Тому що ви за кордоном користуєтеся, як мінімум, інфраструктурою.

Но почему я должен платить какие-то налоги в стране пребывания, если у меня в ней нет доходов?

А як ти зібрався щось купити у країні перебування, якщо у тебе немає доходів? Ну там, автомобіль, наприклад. Або як платити за житло?

Берете #2
За умови що нема в країні перебування пункту 1 (прндставництва)

Зариваєте фоп
Набуваєте резиденство нової країни
Через півроку втрачаєте українське податкове резиденство.
Платите податок країні перебування (якщо маєте право на роботу)

І ніяких

виникають зовсім інші витрати: замість звичних 5% це створює навантаження вже в 19,5%.

Польський уряд дозволив не переводити податки в країну тим, хто віддалено працює на Україну

zn.ua/...​ratsjuje-na-ukrajinu.html

Це 100% інформація? Тобто знаходячись в Польші я можу більше 183 дні нічого не робити?

Я б не спішив із такими твердженнями наразі)

До кінця року і маючи статус UKR, і це ще не точно, бо перші новини клікбейтові, а сам документ трохи не однозначний

Це не зовсім так. У документі відповіді прямо напсано, що так можливість вибачте можлива, але для цього як мінімум має бути від зацікавленої особи подана заява(форми немає) і подана вона має бути кудись(куди невідомо).
Наразі польські виконавчі органи з багатьох важливих питань надають відповіді на запити, але на практиці поки немає конкретно саме закону(а закон на який посилається міністерство модульний, та прямох такої норм немає) то все залишається на розсуд органу за кожним окремим вимпадком.
Навіть цитата з перекладу має насторожувати від клікбейту «Як основне правило, ми НЕ ВКЛЮЧАЄМО МОЖЛИВІСТЬ збереження центру життєвих інтересів українців в Україні протягом війни».
Крім того ситуація знову ж таки може бут різна. Якщо це виїхала людина а її друга половина і майно залишились в Україні, центр її інтересів дійсно може бути в Україні. Якщо виїхала людина одна і її майно в Україні, теж є варант так розглянути це питання. А от якщо виїхала сім’я(або одна повнолітня людина у якої немає сімї — чоловіка/дружини/дітей) і майна в Україні у них свого немає, шансів нема, хіба що буде конкретна норма і процедура, якої наразі не існує.

Так точно. «не виключено» що щось дозволять. Але що і як — вирішать ближче до кінця податкового року))

Там заголовок і начинка трохи відрізняються... щось Дзеркало пішло шляхом «жовтої» преси ))) Раджу таки читати суть і начинку. Там «не все так однозначно» :))

друзі, все не зовсім так, як написано в листі польских посадовців. До речі, його потрібно уважно прочитати перш ніж робити такі висновки. Цей лист-величезний крок назустріч Україні, але не РІШЕННЯ, закріплене нормативно поляками. Ніхто там не гарантував на 100%, що українці у всіх випадках будуть визнаватись податковими резидентами саме України. Будьте обережними з цим питанням!

Почему не рассматривается опыт Беларуси? Оттуда с конца 2020 массово выезжают. На самом деле, пути 2.
1) Если это аутсорс с кабальным и/или демпинговым контрактом, нищим заказчиком или нищий продукт, то разработчикам предлагают выбор из Грузии, Армении, Узбекистана, Казахстана.
2) Если изначально не демпинговали и доходы нормальные, клиент договороспособный — предлагают релокацию в Польшу одновременно с увеличением gross зарплат.

Всё, никакого другого «особого» пути нет, если не идти по пути времещиков/схематозников, как в Украине любят. Полгода-год — и рынку нищебродских потребителей ИТ-услуг дойдёт, что на дворе долларовая инфляция под 10 процентов годовых, и с радара исчезли окончательно 3 крупные страны-поставщика дешёвых услуг с доступным, современным жильём и низкими налогами, которые можно годами «лутить» — речь о РФ, Беларуси и Украине. Придётся заказчикам поднимать уже свои цены, чтобы увеличить бюджеты на разработку.

Не понял с вариантом № 1:

І якщо компанія буде сплачувати податки на оплату праці команди, маржа просто нівелюється.

То есть если сейчас условный EPAM получает баксы от иностранных клиентов, заводит в Украину и платит своим ФОП — то это условные 5%. А если тот же ЕPAM в Польше будет платить украинским ФОП — то ему придется еще и в Польше налоги заплатить?

Приберіть український фоп як самоціль і буде щастя.
Нащо ж так розкарячуватися

Ну жаба ж. 5%, ніяких персональних податків і податкових декларацій. Ще й облік за тебе «фірма» веде. Хочеться так «вступити в ЄС», щоб тільки ті правила ЄС які подобаються робити. А платити податки, заповнювати декларації і сортуватия сміття — то не обовязково))

Та там такий страшнючий облік... 5 хвилин раз на квартал и 10 раз на рік. Ну ще годинку..дві у самий перший раз, чи взагалі таксер все зробить швидко.

Факт. А от «за бугром» файлити приватні податки займе трохи більше :) В тому і «жаба», що хочеться щоб 5 хвилин або взагалі хтось інший робив)

В мене свого досвіду нема у цьому питанні. Зі слов друзів з ЄС то перший рік трохи клопітно. Що куди подавати, як повернути частину податків, але коли розібрався, то не страшніше за новий фреймворк :)

Аргументів проти такої аналогії видати не можу))))))

Адже перед закриттям ФОП проходить податкову перевірку,

це податкова просить підписати папірець що ФОП просить провести перевірку. можна не підписувати і податкова має обмежені терміни на розгляд заяви про закриття фоп
дивно що юрист і таке написав

Это немного устаревшая информация. При Януковиче так было. Хочешь закрыть ФОП — пройди проверку в налоговой и ПФ и получи от них согласие на закрытие. А в последний год перед Майданом без того, чтобы отвалить бабки решале, это вообще было невозможно сделать. После Майдана процедуру поменяли: сначала закрываешь ФОП у регистратора и извещаешь налоговую, после чего налоги перестают начислятся, а дальше уже проверка — это ответственность налоговой. При массовом закрытии спящих ФОПов в конце 2016 г. налоговая просто физически не справлялась всех проверить. Другое дело, что когда в бюджетный комитет зашли известные всем люди в 2019 г., то пошли слухи, что порядки времён Януковича могут вернуть. Но пока они остались только слухами.

в даний момент деякі податкові інспектори відмовляються добровільно закрити фоп, поки не підпишеш отаке прохання шо сам просиш перевірку.. але є багато хто спокійно закривав фоп

Не закрыть ФОП, а снять его с учёта. Закрывается ФОП у регистратора и после этого налоги не начисляются. А после этого он на учёте в налоговой может висеть сколько угодно времени, пока они не соблаговолят его проверить и снять с учёта. Другое дело, что финальный отчёт о деятельности ФОПа в любом случае нужно сдать. Ну и ещё налоговая во время проверки может попытаться накопать «нарушения» и наложить штрафы. Если только к тому времени будет на кого. Просто я не слышал об изменениях в законах, чтобы нужно было провести какие-то операции в налоговой, чтобы перестали начисляться налоги. Достаточно только закрыть ФОП у регистратора и известить об этом налоговую сдав финальный отчёт. Поправьте, если я неправ.

так але раніше звіти ліквідаційні приймались тільки вживу (відсутня можливість подати онлайн) і інспектор просто не приймав звіти
ви правильно все написали

та ні десь 2018-2019 а може і пізніше. зауважте шо не всі інспектори таке вимагали але по відгукам це часто було

Платити податки там, де людина користується довготерміновою інфраструктурою — це правильно, незалежно від патріотизму і того, скільки % «вкрав» НБУ чи банки. Тому окрім юридичних аспектів нашої країни я б таки додав банальні «моральні» аспекти. Коротке перебування — питань нема. Осів на довго — переведення податків в країну перебування це правильний підхід. Безвідносно «патріотизму»

А що таке «довготермінова інфраструктура»? Це не медицина — бо вона страхова, не дороги — бо вони фінансуються здебільшого з податку на паливо, не транспорт — бо є ж вартість квитка, не прибудинкова територія — бо за неї платять окремо... І чому утримання того, що не потрапляє в цей список (чи потрапляє частково), має складати якийсь певний відсоток від ЗП/доходу? Чому в одних країнах податки більші, а в інших — менші (і не далеко не завжди корелює з успішністю країн та сном їх довготермінової інфраструктури)?

Закон — це одне, а ось моральний аспект тут вельми дискусійний

Есть услуги, которые нельзя разбросать на конкретного человека, но есть условно постоянный бюджет расходов: полиция, армия, таможня, служба безопасности и т.п.

Це точно. У нас народ хоче і в ЄС сісти і щоб правила ЄС на нього не розповсюджувались )))

це все те, заради чого «біженці» хочуть там сидіти)) Безпека, чистота, комфорт, парки, ітд ітп. І що оплачується громадянами (чи постійними жителями) країни із її бюджету. Воно з повітря не взялось. І сидіти «на всьому готовому» не сплачуючи у країні ніфіга, як мінімум «по совковому». Хоча б з моральної точки зору. Кожна країна сама обирає свою податкову схему. Десь менший податок із доходів фізособи, як ви вірно замітили, десь більший. Але це балансується іншими податками. В кожному разі, сидіти і не платити ніякого подохідного, це в лонг рані тупо намахалово. Але, нажаль, совок у нас 80 років в людях виховував, що «спільне = нічиє» і його треба красти, ломати і плювати на нього.

1. найбільшими платниками податків зазвичай не є фізособи. Тобто парки, комфорт та інше фінансується не тільки з наших безпосередніх доходів.
2. в совку був податок у 13%, і не платити його було для пересічного найманого працівника було неможливо. Що по-вашому «совковість», я не знаю.
3. так і не зрозумів, як ви берете це «ніфіга». Знаходження в країні особи, що витрачає гроші, завжди позитивно відзначається на податкових надходженнях цієї країни. Думаю, ви розумієте, як саме. І сам факт існування (і щорічне збільшення кількості країн з пропозицією) віз для фрілансерів доводить, що дедалі більше країн починають це розуміти.
4. можна дуже довго доводити абстракні твердження про мораль, обов’язки, чужі монастирі й таке інше, але головний мій посил дуже простий — якщо одна держава буде придушувати фрілансера податками, він знайде іншу, яка цього не робитиме. І виграє у підсумку і фрілансер, і держава, де він осів. В програші залишиться держава № 1. Там он вище вже навели цитату мінфіна Польщі, які не збираються примушувати біженців змінювати податкове резидентство протягом війни. Це не зовсім наш кейс, але я впевнений, що Польща від цього не програє взагалі

Кожна країна сама вирішує треба їй «фрілансери» чи не треба. І відповідно готує для них такі візові програми чи ні. Мова іде про те, що власне кожна країна буде робити цей вибір і його треба поважати а не абьюзити, от і все. Якщо країна апрувить — питання чітке. Якщо ні — випетлювати мимо не є гуд))
Пассаж про різні податки не зрозумів взагалі. Яка різниця які ще податки є. Є житель країни. Він платить подохідний податок. 15-20-30%. І є «недобіженець». Який отримує всі ті ж бенефіти і так само навантажує країну але ті ж 15-20-30% не платить :) Це добре таких заманювати чи ні — кожна країна вирішує сама. На сьогодні в Європі лише декілька країн мають такий формат і ті чітко обмежують тривалість 1-2 роками і вимагають певного мінімального рівня доходів вище чітких рамок як правило.
Більшість країн що цю схему просувають — мають «пляжно рекреаційний» тип економіки. І для них це лише посилення довготривалого туризму, який є суттєвою частиною бюджету.
Ключовий поінт — ці схеми не мають ніякого відношення до українських «біженців». вони були є і ними можна користуватись будь коли :) Але, наш брат чомусь переважно хоче в інші країни ЄС... ))))

Ну так я теж за те, щоб закон виконувати. А ще за те, щоб оптимізувати податкове навантаження на власну кишеню в рамках цього закону. Тому й обираю з-посеред країн, що розуміють ті пойнти, що я зазначив вище, і адаптують своє законодавство відповідно. А щодо типу цих країн — звісно, що важко уявити якусь Норвегію, що приваблює фрілансерів низькими податками :) Але й важко уявляю там «біженців» (хіба що тих, хто ще й виплати до ЗП отримувати хоче)

Ну я знаю дофіга ІТшників які в режимі нинішнього «біженця» осіли у Франціях, Нідерландах, Швеціях, Даніях )) Всі — не дешеві і всім точно «нафіг не потрібні» фрілансери в плані віз. Але на сьогодні в режимі «біженця» там сидіти можна )) Що буде до кінця року — буде видно. Але вони навряд чи будуть отримувати дані від податкової України, тому юридично уникнути оподаткування напевно таки можна буде... І лишається лише питання «моралі». Хоча, можливо щось придумають як «вжучити» :)

І сам факт існування (і щорічне збільшення кількості країн з пропозицією) віз для фрілансерів доводить, що дедалі більше країн починають це розуміти.

Список и вправду увеличивается. Однако в самом списке такие страны, что не очень туда хочется ехать и закрепляться там. А туда, куда хотелось бы поехать — там либо очень дорого, либо не пускают. Из относительно приличного и недорогого я читал только про Коста-Рику. Но там на 1 человека от 3000$ доход и $4000 — на семью, максимум 2 года.

Тут плюс. По «закрепляться» ще варто додати, що більшість фрілансер віз якраз задизайнені таким чином, щоб закріпитись не можна було. Єстонія як чіткий приклад.

я смотрел на Грузию и Сингапур. У обеих известные минусы и плюсы. В ЕС есть вариант Румынии (10% налога), например. Коста-Рика — вот сейчас посмотрел, тоже интересный вариант.

Насчет закрепляться... Не знаю, что лично вы имеете в виду под этим, но, улетев в отпуск перед войной и оставшись в Европе как есть, для себя понимаю, что я бы скорее рад «открепить» свою часть вещей и недвижимости, оставшихся в Харькове, и конвертировать их во что-то не очень «закрепляемое» :) Так что, раз уж мы о беженцах — они тоже вряд ли стремятся всю жизнь сидеть в ЕС и не платить налоги

Закріпитись = отримати право більш довготривалого перебування. Наприклад відома фріланс візами Естонія чітко зобовязує звалити із країни через рік або максимум чи то півтора чи два. Тобто режим фріланс візи = режиму довготривалого туризму. Після якого юридично зобовязаний звалити нафіг з країни. Хорватська віза має схожі обмеження. Тобто багато цих віз не дають можливості лишитись «надовго» якщо перший рік сподобався. Але більшість хто на ці візи облизується — про це так глибоко не копали просто :)

и Сингапур

Я Сингапур как страну мониторю очень пристально. По моим сведениям, там не было и нет никаких фрилансерских виз. По крайней мере с теми доходами, что публикуют в отчётах Доу. Под «закрепиться» я подразумеваю просидеть 2-3 срока кочевнической визы и получить ПМЖ, право взять ипотеку по ставкам и ценам как для гражданина, без stamp duty и/или минимального порога цены, как в Малайзии.

Час перебування по digital nomad visa не рахуэться в ТМП та ПМП. Дуже раджу поглибитись в це питання перед плануванням осiдати десь.

Не всюди. В кожної країни свої правила. І взагалі «номад віза» це просто вигаданий термін а не єдиний тип візи. Треба вивчати правила кожної країни. Є ті, де перебування по «самозайнятих» візах іде «в залік», а є ті де не йде. Єдиного правила немає універсального. Дійсно заглиблюватись треба, причому в кожну конкретну країну окремо.

Погуглите — куча всяких инфоцыган публикуют эти списки с комментариями, насколько та или иная страна/виза — кочевническая. Официального списка от ответственной международной организации не видел.

Там можна додати ще більш важливий аспект. Що у багатьох країнах щоб отримати ВНЖ, потрібна якась підстава, наприклад робочий контракт. Хоча звісно є ще спец режими та номад візи у деяких країнах.

така ймовірність дуже низька

Чи є у вас щось для підтвердження цієї думки? Я теж так думаю, але нічим, окрім чуйки, не можу аргументувати. Може, якісь пояснення від офіційних джерел, кейси з практики тощо? Дякую

Нічого із «практики» ні в кого не буде, бо це перший такий кейс массової «міграції» працюючих людей. Зазвичай в ЄС втікали біженці переважно, в яких доходу як правило не було. Тепер пішла масова навала цілком забезпечених «довготермінових туристів», які просто шукають методи «де б податки менше платити» :) Тепер в ЄС якраз і створять якесь рішення і прецендент із цього приводу. Я б казав, що абсолютно справедливим буде як мінімум обкладанням якимось мінімальним податком на базі якогось «прожиткового мінімуму» в країні перебування людини. Але куди зайде це все насправді — ніхто не знає. До кінця року ще далеко, подача податкових звітів у більшості країн ЄС — березень-квітень. Тому часу вирішити це питання у них ще хватає :)) Реальні обсяги доходів вони всеодно перевірити не зможуть. Хіба українська податкова буде надсилати дані, в чому вона не зацікавлена)) тому і очікування що «малоімовірно». Хоча і неправильно. Я би по кілька тисяч євро із носа заплатити зобовязав би таки за користування інфраструктурою.

і повертати по кілька тисяч євро за сплату ПДВ, податків на паливо, стимулювання ринку жилта, я правильно зрозумів? :)

З якого переляку повертати за сплату ПДВ? :) повертається ПДВ в разі якщо товар чи послуга відразу направлена на експорт. Бургер зтоптаний в ЄС українцем не є експортом в Україну )) «стимулювання» ринку житла не звільняє від необхідності платити податки. Те, що я «я тут їм і витрачаю» не є причиною не платити податки із доходу.

не є причиною не платити податки із доходу.

Але є причиною обирати країни з низькими або відсутніми податками накшталт ОАЕ, Грузії, Сингапуру etc. Фрілансер не дарма free — на відміну від працівника заводу, він не прив’язаний до країни взагалі. Особливо якщо він біженець і, швидше за все, немає жодного коріння та зв’язку з країною, де він опинився

Так хто ж проти. Тільки є дві різні юридичні парадигми. Є умови тимчасово надані ЄС та іншими країнами деякими із тимчасового прихистку. А є так звані «фрілансер візи», які ніякого стосунку до війни не мають. До слова більшість країн ЄС їх не має. Тому ніхто такому «біженцю» не забороняє скористатись на загальних правах візами «фрілансера» і з чистою совістю жити за їх умовами. Але жити за умовами «тимчасового притулку» в країнах, які не мають «фрілансер» схем, але при цьому відноситись до цього як до «туризму» — це з точки зору моралі — намахалово типове совкове. Хочу жити в умовному «Амстердамі» але податки платити 5% в Україні :) Є туризм — короткотерміновий, без соціального навантаження на країну перебування. Там правила «я тут витрачаю» працюють. А є довготермінове перебування. Із навантаженням на соціальну інфраструктуру. За що логічно країні було б справедливо «відлистати» трохи податків. Як на мене то з боку моралі питання просте як двері )) Юридично дірки як це не робити будуть точно знайдені))

Меньше денег будут получать:)

Меньше, чем в Украине, платят сейчас только в Средней Азии. Раньше ещё в Беларуси было чуть меньше, но рынок там сдулся.

І в половині ЄС )) (NET на руки)

І в половині ЄС ))

Тут вижу пространство для дискуссии. ЕС — оно большое. Конкретно регионы назовите, пожалуйста. Я предполагаю, что речь идёт о внутри-ЕС-ной удалёнке. И по ту сторону «провода» на удалёнке обитают те, кого стабильно не берут в нормальные продуктовые конторы в Амстердаме, Лондоне, Германии. Т.е., говоря, цинично, по настолько низкому прайсу работает откровенный шлак.

NET на руки

Это уже тоже обсуждали в эмигросрачах. Если был бы реальный выбор — получить среднее между з/п в бедной конторе США и онсайтом в Лондоне, Амстердаме, Германии — и с этой гросс суммой ехать в Сомали. Или Грузию, Узбекистан, а может воюющую Украину. Или в мирную, спокойную Польшу — т.е. компенсация не зависит от паспорта — это было бы справедливо — сам определяешь для себя степень риска.

Но такого нет. И если чел не какой-то международный фаанговец-рокстар, то только из-за паспорта делается урезание в компенсации посредниками и клиентами. Т.е. условно армия-полиция-правовое государство стоят не менее 1.5-2 тыс. евро на практике в месяц с одного налогоплательщика. Если работать с Украины с ФОП, то большую часть этих условных 1.5-2 тыс. с компенсации уже «забрали» себе посредник и заказчик (проще говоря — недоплатили). Кто это понял — тот либо смирился с принципом лотереи «повезёт-не повезёт». Либо ищет возможности релокации, чтобы эти деньги с компенсации не срезали и чтобы не играть в рулетку «пан или пропал».

Камон, шаблони про «удальонку» в 2022му році? Серйозно?) Типу «нормальні продуктові контори в Лондоні і Амстердамі» не працюють по «удальонці»? :) Всі хто на удальонці — мудаки? :))) Поржав короче.

Пардон, але я не дискутую про те, хто косить маржу в аутсорсі. До чого тут це все взагалі? Мій поінт простий — умовний «середній» ІТшник, що має в Україні 4к «чистими»... не будучи «рокстаром» в умовній Польщі\Чехії\Словакії\Італії таку ж «середню» собі знайде десь на 10-15% більше. Але за мінусом податків отримає чистими на виході після всього на ті ж 10-15% менше.

Це не дискусія про те, чи ПОТРІБНО це міняти. Тут вже кожен для себе визначає ціну «комфорту\безпечи ітд». Я особисто вважаю, що вони і більше 15% доходу коштують)) але дискусія не про це. А про те, що «середній не рок стар» на руки середньо в суттєвій частині ЄС отримає менше.

По країнам — Британія за дужками, мова йде про ЄС. Простіше перерахувати ті, де це буде не так. Вся північна Європа, Німеччина, Бенілюкс, Франція, DACH країни. Здається все. У всіх інших «середній» рівень на руки «середнього» «іт трудяги» може вийти меншим. Тому мова про умовні 50% (дивлячись по чому міряти, країни, площа, населення) :)

Порівнюю просто як «стандартні» методи роботи індустрії. В Україні це ПП. В Європі — найм повноцінний. Вони дійсно не ідентичні, але стандартні. Умовний «чеський фоп» має додаткові затрати у вигляді соцільних платежів, думаю ми тут однаково розуміємо, що в Європі переваги найму повноцінного дуже «недешеві» ? :) В Україні ж різниця відверто «аморфна». Пенсії один фіг нікому не світять нормальні, медицина що так що так «безкоштовна» :)
Тому я таки не бачу проблеми у своєму порівнянні. Бо воно саме про «стандартні» схеми найми які забезпечать «нормальні» умови існування комфортні в державі. В ЄС я не знаю країн де схема ПП максимально комфортною є в плані соціалки. Можливо такі і є. Але впевнений, що переважна більшість — ні)

У цьому місяці у мене приват віджав 25% від зарплати.
Додайте ще 5% податку та ЄСВ.
Стало вигідніше працювати у ЄС і тут же платити податки.
Бо виходить десь 28%.
До речі, мені у кінці року ще й повернуть частину.
Дякую нашим ідіотам у владі!

Цілком згоден

От тільки ІТ зп в багатьох країнах ЄС далеко не такі ж як в Україні :) Тут український ІТ народ і зможе порівняти казкові тепличні умови України із суровими реаліями розвинених країн))) не всі звичайно, але половина точно здивується)))

От тільки ІТ зп в багатьох країнах ЄС далеко не такі ж як в Україні :)

То есть в Европе программистам платят даже меньше, чем на украинских галерах (я имею ввиду ДО налогов)?!

Тут український ІТ народ і зможе порівняти казкові тепличні умови України із суровими реаліями розвинених країн

Теперь как раз самое время сравнивать и спросить себя: стоит ли отдавать 40% от зарплаты что бы не знать что такое война?
Я так думал что ИТ зарплаты (до налогов) в Европе в среднем чуть выше украинских. Но налоги, конечно, не 5%, а 40+%. Что логично: это плата за право жить в цивилизованной стране где тебя защищают НАТО, полиция и суды.
По сравнению с принудительной мобилизацией — даже 50% налогов это немного!

я про «після податків» а не до. Але в певних країнах частина з яких (залежно від країни) буде зписана автоматично самою компанією (не всюди). Відповідно навіть gross в певних країнах буде меншим ніж в Україні «середньостатистично». Я проводив співбесіди вже із жителями порядка 10 європейських країн в поточну команду. Можу сказати що в 7-8 із 10 цих країн рівень Gross затрат і очікувань нижчкий ніж в Україні якби я команду наймав. (моя поточна компанія до України не має жодного відношення). Тому тут я говорю із чітким розумінням теми :) Знову ж, залежить від країни. А багато де і від регіону (міста).

У Португалії наприклад „The average salary for Software Engineer is € 1,614 per month in the Lisbon, Portugal Area. The average additional cash compensation for a Software Engineer in the Lisbon, Portugal Area is € 2,105” по гласдору. Так що у Європі не багатьох країнах деву так добре по матеріальній частині як було в Україні, але безпечно.

По ссылке ниже — видны з/п шки с опытом в основном до 3-4 лет. В Украине на галере с опытом 3-4 года тоже не густо получается. Плюс, скорее всего, на таких сайтах отмечаются сотрудники галер и/или молодняк. А опытным и более-менее нормально получающим влом заполнять. Ну и курс евро — упал он к доллару относительно недавно.

Ну и там стиль работы, если на местную контору, то маньяна/сиеста. Если бы там действительно была та же результативность, как и в Украине, то никто бы у нас или в СНГ не нанимал бы.

В плані «сієсти», або того, що зараз називають у світі life\work balance — в Європейських компаніях дійсно комфортніше, конфермлю із особистого досвіду))) В плані ЗП ж — окремі «рокстарс» не пропадуть ні там ні тут. Мова іде про «середній» рівень який власне «усереднений». Ніхто в Європі умовному 5ти-7ми річного досвіду спецу «середньому» платити більше ніж у нас не буде на 30%. А саме стільки зжеруть сумарно податки з обох сторін. Тому «середній» рівень на такий ж «нет» навряд вийде. Але виключення будуть всюди.

Різниці у зарплаті майже немає, якщо взяти 30% податку в Україні і 30% тут.
Як мінімум для мене (AQA).
Проблема є у нормальних проектах.
Але це все обходиться відкриттям свого місцевого ФОП і роботою напряму на США, наприклад.
До речі і ЗП тоді буде трохи вища.

30% в Україні це що за податковий режим такий? :) Я так розумію, це реверанс в сторону курсової різниці? Я думаю її до кінця року в якусь сторону таки розкрутять. Тому я б не будував навколо цих «30%» довготривалих порівнянь. Хоча з нашою владою все можливо

Тем временем у нас Австралия с 2024 отменяет 37% налог, а 32% уменьшают до 30%.
treasury.gov.au/...​nt_set_for_release_re.pdf

Итого:
„an individual on $45,000 would face an average tax rate of 12.6 per cent, while someone on $190,000 would face an average tax rate of 27.6 per cent.”

Без податку до 18200$ на рік???
загальний річний податок на 37 000$ виходить 3.5%? чи я щось не так зрозумів

так, у них як і в США і ще в багатьох є мінімум із якого подохідний не платиться. Більше того, цей ліміт як правило гнучкий, залежить від складу родини і її доходів в цілому а не лише окремого платника податків.

Добро пожаловать в прогрессивное налогообложение, где чем больше ты зарабатываешь тем больше налогов платишь, другими словами богатые платят за бедных. Настоящий социализм а не он то непотребство под названием СССР.

Багаті закладають податки в кінцеву вартість товару/послуги, то ж за все платять бідні.

Welcome to capitalism! :)

«В Австралии без вычетов» © хто пам’ятає то прийміть таблетки, діду ;-)

ЕСВ платить необязательно, 5%->2%, продажу валюты можно отложить до лучших времен, если позволяют запасы под матрасом. ИМХО сейчас выгодней чем до войны.

Багато років тут не писав. Але не витримав. Особисто в мене держава в наглу віджала десь 60-70% від зарплати. Бо легально можна зняти налом тільки 50000 грн на місяць за кордоном. Онлайн поповнення валютних рахунків по любому курсу — заборонено. Любі безнальні платежі за кордон — заборонені. П2П на картки за кордоном — заборонені. Гривня на українських рахунках обернулася такими собі віртуальними фантіками для гри в монополію. Так шо мене, у принципі, люба країна влаштовує. Такої, вибачте, (_|_) не буде ніде.
І ще одна тема. ПриМат. Єдиний банк у країні якому за замовченням дозволено виводити кошти з гривневих рахунків за кордон. Більше жодному банку цього не дозволено.

Як був грьобаний совок з діференціацією по коліру штанів, так він навіки і лившився. От воно мені на старісті таке треба? Ніколи ні я ні жінка навіть не думали про еміграцію. Але нас тупо видавлюють з країни.

А я хочу жити не в Сомалі, в країні де є хоч трохи мізків у тих хто при владі. І, певен, що і це прикриють. Вже були скарги в телеграмі, що Бінанс поблокував їх картки з оборотом більше 30000 грн/місяц.

Не розумію, чи ви зараз в Україні чи ні
Бінанс нічого не блокує. Блокують банки. І це, принаймні поки що, не стосується Р2Р. Бо тут власне не Бінанс вам щось відправляє, а просто різні чуваки — фізичні особи

Ні, не в Україні. Але ФОП там з картковими рахунками. І блокував як раз сам Бінанс свої картки. Порийтеся по телеграм каналах.

Може і блокував картки. Я не користуюся карткою бінанс

Я розумію емоції але це все перебільшено навіть не в рази а на порядки. 50к ліміт на один банк. Відповідно щоб покрити ваші 60-70% — використайте картки ще 2х банків і все. Відкриття карткових рахунків в Україні не заборонене, нові картки і рахунки відкривають на раз два, якщо у вас їх немає. От і вся проблема. Можете в 5х відкрити і будете знімати собі за кордоном хоч 200% а не 30%.

Так, зняти можна. Але майже в усіх банках курс 36 за доллар при знятті картки за кордоном. Тож маємо втрату 20% суми на рівному місці, якщо отримав на ФОП гривню за курсом 29.5

Ну достатньо банків мають курси на виході в районах 33-34. Підібрати 3 штуки для вирішення озвученої проблеми на сьогодні — реально. Тому таки не 20 а скоріше 12. Допустимо зверху 5% ПП. Сумарно 17, ніяк не 30. 30 складається тільки якщо нічого не робити, не змінювати банки а вперто очікувати що все вирішиться само :) Але знову ж, Олег пише, що у нього віджали 60-70% :) Я про те, що світ на одному банку не зійшовся і 50тис грн ліміт взагалі не є блокером)) далі можуть бути варіації курсових втрат 10-20%, але це інший порядок цифр і інші аргументи

Мене від оцєї «поради» скоро вже тіпать буде... Послухаю про можливість повідкривати рахунки, а до них картки, будучи за кордоном. В Моно вже відкрив, їде Укрпоштою до мене. Далі буде?

Восток — відкриває рахунок онлайн, наприклад. Без жодних фізичних карт. Віртуальну карту прив’язуєте до GooglePay. Те саме — izibank

А в чому проблема приїхати в умовний Ужгород і відкрити там? :) Чому відкриватись має саме за кордоном?

Може, тому що потім Олега не випустять? Як такий варіант?🙂

Можливо, але Олег писав, що емігрувати не планував і не планує... і що його «видавлюють» із країни :) із чого я зробив висновок, що виїхав він «законно» і безпроблемно тимчасово... Якщо ж Олег у категорії «не випустять», то як на мене позиція трохи дивна... очікувати, що держава, правила якої Олег хоче трохи «обійти» повинна йти йому на зустріч і придумувати як дозволити йому позручніше готівкою знімати кеш за бугром :) І фраза про «видавлюють із країни» трохи диссонує із постановкою питання, тільки і всього))

Тобто віддати чесно зароблені кошти без віджима 20+ відсотків це йти назустріч?)

Давайте називати речі своїми іменами — ніхто не відбирає ні в кого чесно зароблені кошти в проблематиці описаній в першому повідомленні) проблема описана — «не можу зняти більше 50 тис». Далі сюди доміксували курси і все решта на купу. Ніхто не забороняє хоч всі свої гроші зняти в Україні :) Далі купити за них хоч долари, хоч фантики. Але далі починаємо маніпулювати і хотіти і всі кошти, і в країну не повернутись при цьому і % не втратити :) Що вже є зовсім іншою постановкою питання. Питання курсової різниці для тих хто звалив за кордон це одна історія. Питання «хочу все зароблене зняти» це інше. Питання «хочу щоб мені віддали все моє і за кордоном щоб лишитись і щоб нічого не втратити, а потім ще повернутись коли захочу» — це вже третє питання. Будь яка «хитрожопість» має мати певну додану вартість. Це нормально. Як на мене то спершу держава має вирішити проблему з курсом для тих, хто в країні. А потім вже займатись тими, хто звалив. Саме в такому порядку ))

хитрожопість — це коли хочеш відтяпати чуже... коли намагаєшся недозволити іншим відтяпати своє — це може бути що завгодно, але не хитрожопість 😀

ну ще під категорію хитрожопості може попасти наприклад кейс (я не стверджую, що конкретна людина тут саме така, але такі є :) ) - я собі звалив, ви там вигрібайте, я ні копійки через вас втратити не хочу, ні копійки нікому нікуда, але оподаткування мені Українське лишіть, податки в Європі я платити теж не буду, але посиджу там, як ви там всі якось вирулите то я зразу звичайно повернусь ))) але щоб не дай боже мене не обмежували в можливості всі гроші свої зараз вивезти а потім завезти назад і щоб без жодного % втрати ))) У мене особисто не сильно вяжеться обмеження в 50к на один банк на місяць із «відтяпати своє»... при дозволених безлімітних оплатах картою — жити проблем не буде. А от вивезення коштів масове за бугор у війну обмежити — напевно цілком нормальне діло. От те що, ті хто в країні, страждають від курсу куди більше — це куди більше «намахалово»... ніж бідосі які не можуть свої накопичення різко перекидати із країни зручними способами і ще й без втрат)

ну а якщо у людини немає купи карток від різних банків? відкривати їх, сидячи за кордоном, — це дійсно буде той ще квест, а потім перекидати між банками, годуючи їх комісіями на рівному місці — заради чого? просто щоб створити людям гемор? був би хоч вищий ліміт — інша справа, а так — ну дійсно ж деяким не вистачає навіть на оренду, це ж Європа, а не умовні Великі Васюки, де за пляшку горілки можна орендувати або навіть купити хату біля річки (можна БУЛО до 24 лютого...)
держава подвійним курсом створила передумови для виникнення «карткових туристів» як явища, а потім почала незграбно та невибірково з ними боротися (лєс рубят, щєпкі лєтят? щєпками виявились звичайні громадяни, а лєс наступного дня винайшов іншу схему через крипту або ще щось)

як я вже писав — я не стверджую, що поточна схема «правильна» :) Більше того — нинішня влада красиво всіх поімєла з тою схемою і на ній нажились ті кому треба)) Але мій поінт знову ж таки в тому, що в поточній ситуації жалітись занадто тим, хто виїхав, підстав немає. Так, є певні проблеми із незручності. Порівняно із тими, кому в будинки прилітає — це хєрня. А у нас «плач ярославни» розводять саме «бідні нещасні закордонні айтішники»... :)) тільки і всього. Бідосі мають заплатити 0.5% за перекидання між картками )) Не ну співставна тут суть проблеми і обсяги ниття навколо неї.

Олег хоче:
1. Справедливого до себе відношення.
2. Жити за законами (тут їх ще називають правилами) та не займатись ніяким мутиловом.

Для цього потрібно щоб закони були справедливими. А для цього потрібно щоб ще у дитиинстві слово «справедливість» пояснили тим, хто сьогдні пише закони та взагалі керує державою і окремими її частинами (у нашому випадку тим, хто відповідає за курсову політику, валютне регулювання, тощо)
Чим далі закони/правила відступають від справедливості, тим менше якість виконання п.1 або п.2 або обох одразу. Цей ефект Олег і назвав «видавлюють»

1. Наскільки «за законами» Олег опинився «за бугром» і наскільки «не мутилово» це перебування ми не знаємо. Олег спокійно міг звалити мимо законів але до себе хотіти «закону» теоретично.

2. «Справедливість» тема дуже холіварна. Знайдеться дофіга тих хто розкаже, що відібрати все у тих хто «звалив» це супер справедливо :) можна довго побоїща влаштовувати. Я не чув про «справедливі» закони будь де. Це тема на рівні релігії, сперечатись марно.

3. (ключове як на мене) — Ті хто всередині країни мають куди більше приводів жалітись на обмеження і втрати, так що всім «забугровим» всеодно потрібно в чергу.

4. Певні «втрати і незручності» напевно абсолютно ОК у часи коли в країні війна. Що гірше — що вони у нас не універсальні і є певний прошарок який чудово на тому всьому наживається. От це вже проблема

1. Отже застосовуємо презумпцію невинуватості (але з таким підходом держави і законослухняні почали думати, як би жінку відправити за кордон за готівкою)
2. Ну експропріацію ми вже проходили, знаємо чим закінчується. Тому давай keep it simple 🙂 Людина заробила х баксів — віддайте ій х баксів. Не 0.8х, і бажано навіть не 0.95х. Якщо вже вимагаєте щоб людина забирала гривнею, то віддайте стільки гривень, скільки людина сама отримала б, продавши х баксів (а не 0.8х, і бажано навіть не 0.95х). І так, коли попереднє виконано, податки платити таки треба: і за законом, і за справедливістю, і навіть за здоровим глуздом, бо фактично то ми скидаємось на купу спільних речей: армія, інфраструктура тощо (тут головне не зірватись в обговорення окремих кейсів, бо як не крути, а податки як такі — потрібні).
3. Я теж помічав що зараз якісь дрібні плюшки частіше роблять для тих хто виїхав, і це дивно для мене. Але і зворотній перекос мені б не сподобався. Ми всі українці, де б ми не були. І ми всі можемо бути як корисними так і навпаки, хоч тут, хоч там.
4. В цьому пункті, власне, все й описано. Всі розуміють що треба донатити, тому й до воєнного податку багато хто поставився б норм (наврядче він був би більшим за донати). Але, як сказав Єгор Лупан, чесно та прозоро. Але не ось ця ось дурня.

PS курс НБУ підняли, будьмо 🙂 на кілька місяці можна видохнути, поки реальний курс знов відірветься від НБУ 😂

Люто плюсую 4й поінт. Куди простіше (і менше срачу було б), якби замість опції зменшення 5%-2% і цих танців із курсами, просто ввели б додатковий військовий збір чи підняли % із 5 до 10 чи щось таке. Це було б куди зрозуміліше (війна все таки) і прогнозованіше))) Але прості і прозорі рішення — не наш метод)))))

Так може він виїхав до 24 лютого, що законно. Але якщо заїде, то його вже не випустять.

Ок, допустимо так. Це всеодно не означає що у нього гроші «відбирають». Як мінімум у нього є вибір. Отримати і конвертувати у що завгодно кошти...або не повертатись. Стверджувати що «у мене забрали 70%» не уточнюючи при цьому, що «насправді я можу їх взяти але я не хочу повертатись в Україну» — це трохи маніпулятивно, нє? :)

Мені бракує часу реагувати на усі ваші маніпуляціії і домисли.
1. Я за кордоном легально.
2. Працюю легально. Навіть можу легально релокуватися у любий наш оофіс, у ту ж Польщу, наприклад.
4. Цей топік, якщо ви не в курсі, про сотні тисяч таких як я, хто вимушений ФОПитись за кордоном і як з цим жити далі. І ваші голослівні звинувачення, по суті, стосуються тут усих.
5. Я не вивів досить великі суми у валюти зі своїх рахунків з початком війни, хоча мав таку можливість. Хай воно у масштабах держави і мізер, але хоч якась, на мою думку, буде допомога. І зараз не знімаю нічого з валютних карток. Принципово.

Я хочу самого елементарного — можливість використовувати свої легально зароблені гроші у валюті той держави де я сплачую податки (які повнистю сплачені) так, як я бажаю, нехай і з якимись обмеженнями, які були до цього.
А займатися отією вашою хернею

Отримати і конвертувати у що завгодно кошти

не маю часу і нікого бажання.
Так от, такий підхід влади навмисне видавлює мене (і таких як я) з країни, тобто, бажання повернутися у моєї сім’ї стає дедалі менше. Бо коли тебе тупо грабує держава ...

1) «сотні тисяч» ? Шановний, у вас дуже велика схильність до перебільшення і зведення до абсолюту. У нас всього за відкритими даними близько 200тис ІТ ФОП в країні. Навіть якщо з них «за бугром» опинилось 20% (що малоімовірно), то до «сотень тисяч» там дуже далеко.
2) Ніхто за кордоном нічого не «змушений», це свідомий вибор кожного бути за кордоном чи не бути. Виключення — ті в кого реально «розбомбило все». Все решта — свідомий вибір дорослих людей. Із свідомими ризиками можного із рішень.
3) Вас обмежили лише в отриманні грошей кешем. Я не чув про обмеження оплати картою, що дозволяє покрити 80% будь яких потреб.
4) Навіть питання кешу ви можете вирішити за допомогою карти дружини чи будь кого іншого.
5) За всього вище — говорити, що вас «позбавили 50-70% доходу» — перебільшення і маніпулювання на фоні тих, хто реально щось у цій війні втратив.

Незручності є — так. Певні % втрат є? — Так.
Катастрофа, караул, грабують? Нє. :)

Зрозуміло. Вам аби тексту набити. Від теми ви дуже далеко. Подивіться коди по яких можно розрахуватися карткою типа «як у магазині». Будете дуже здивовані. Сіндром Данінга-Крьогера дуже поширений на ДОУ. І це основна причина чого я тут багато років не мав бажання спілкуватися.
На добраніч, хай у вас усе буде добре.

Упс. Це не сюда, гилкою помилився, вибачаюсь. То до ФОПівських бізнес карток.

доречі із тим, що нинішня влада всіх «імєєт» своїми заборонами і курсами — взагалі ніхто не сперечається :) Просто страждають тут всі однаково, і ті хто «за бугром» жалітись більше інших як на мене підстав не мають. Тільки і всього.

Так і є. Відлетіли у заплановану відпустку 20 лютого. Дуже далеко. Півтора місяці нам у принципі не було змоги кудись долетіти. А потім вже було без різниці.

Я реально не розумію в чому у вас проблема. Якщо не хочете повертатись самі — відправляєте жінку, дочку, внучку, подружку, друга. Будь кого, хто відкриє ще 1-2 рахунки і картки привезе вам. банкомати не перевіряють власника карти. Переказ від вас на рахунок іншої людини обійдеться вам або в нічого або в символічну суму. Відразу будете знімати 3-4х по 50тис. Проблема із елементарним рішенням.

Монобанк ФОП + віртуальна картка для витрат у відрядженні

Same here, тільки на день раніше і машиною

Підтримую.

Не наша влада почала війну, але влада наша, ми її колективно обрали — то ж тепер розгрібаєм.

Отак от, «голосуй не по приколу».

Українцям завжди хтось винен, жоден не бажає взяти на себе бодай мінімальну частину відповідальності. Поки це так — так і будем жити.

Підписатись на коментарі