Кременчук — екомісто майбутнього. Як замінити розбомблену росіянами ТЕЦ
Всім привіт! Нас звати Костянтин Ісаєв та Михайло Кашуба, ми — засновники громадської організації «Теплий Кременчук». Нам по 26 і 25 років відповідно, обидва маємо досвід роботи в міжнародних компаніях. Я, Костянтин, півтора року працюю Solution Engineer у sales-департаменті глобальної консалтингової ІТ-компанії Customertimes. А мій напарник Михайло з 2018 року повноцінно ввійшов в IT і зараз працює системним адміністратором в аутсорс-компанії Click Solutions. Там він займається мережами інфраструктури малого та середнього бізнесу США.
Більшість з вас, напевно, чули про прильоти російських ракет у Кременчук, наше рідне місто. Обстріли відбувалися 2 та 24 квітня, 12 травня і 18 червня. Однак найбільше Кременчук постраждав 27 червня, коли ракета влучила в торговельно-розважальний центр та загинуло 20 людей...
Внаслідок обстрілів «орки», окрім усього іншого, серйозно пошкодили Кременчуцьку Теплоелектроцентраль (ТЕЦ). А це значить, що опалювальний сезон в місті опинився під загрозою.
Можливо, комусь тема опалення може здатися не зовсім айтішною. Але сьогодні саме технології значною мірою допомагають Україні протистояти агресору: хай то високоточна зброя, донати в криптовалюті чи атаки IT-армії на сайти росіян. Ми віримо, що саме технології можуть стати в пригоді й тут та допоможуть врятувати Кременчук від холоду. І далі я розповім, у чому саме наша ідея.
Як ми пропонуємо вирішувати проблему опалення в місті
За допомогою теплових насосів. Якщо коротко: принцип роботи теплового насосу протилежний принципам роботи холодильника. Холодильник переносить тепло зсередини в зовнішнє середовище, тоді як тепловий насос витягує енергію із зовнішнього середовища і передає її всередину.
Як це працює
Тепло ґрунтових вод, землі або атмосфери поглинається холодоагентом і використовується для подачі тепла в приміщення, що обігрівається. В цілому, холодоагент в тепловому насосі проходить цикл з чотирьох етапів: випаровування, стиснення, конденсація і повернення в початковий стан.
- На першому етапі холодоагент поглинає енергію з навколишнього середовища. При цьому він переходить в газоподібний стан завдяки властивості холодоагенту кипіти при низьких температурах.
- Отримана пара далі стискається за допомогою компресора. В результаті підвищеного тиску холодоагент переходить до підвищеної температури, яка використовується для контуру обігріву.
- На третьому етапі гарячий газ віддає тепло опалювальній системі. Холодоагент знову переходить в рідкий стан. І, нарешті, терморегулюючий редукційний вентиль для рідкого холодоагенту знижує тиск, отриманий на етапі 2 так, що холодоагент знову поглинає тепло з навколишнього середовища, і процес повторюється.
Як це вже роблять в інших країнах
Нижче ви можете ознайомитися з інформаційною брошурою про закордонний досвід. Зокрема про те, як у Швейцарії було реалізовано проєкт використання теплового насосу як основного джерела тепла в багатоквартирному будинку
Теплові насоси встановили на даху і вони використовуються для обігріву приміщень та постачання гарячої води. Звісно, знадобилися деякі модернізації будинку, але це досить прості коригування, які можна виконати в короткий термін.
За своїм кліматом Женева досить подібна до Кременчука, а отже цей приклад успішної реалізації проєкту є релевантним, оскільки виконаний в умовах, наближених до наших.
Переваги теплових насосів
Самі насоси можна встановити на під’їзд/будинок через ОСББ, або на житловий квартал. Це може бути до 20 будинків із сумарним споживанням енергії до 1 МВт, тобто 1 мільйону Ватт.
Ось низка переваг цього рішення:
✅ децентралізація системи опалення — замість одного джерела тепла отримуємо десятки;
✅ відмова від тепломагістралі — найширшої труби, яку дорого обслуговувати, і яка є найкритичнішою точкою системи;
✅ відмова від використання природного газу, що сьогодні для України є критично важливим.
Якщо брати нинішні тарифи, то жителі Кременчука можуть платити удвічі менше за обігрів осель, завдяки переходу на використання теплових насосів. Теплова помпа використовує 25% електроенергії, а інші 75% — бере з повітря. Оплата відбувається лише за 25% енергії, яка була «закачана» в теплоносій.
На сьогодні наша громадська організація розглядає найефективніші рішення щодо теплонасосів з тих, які є. Останні новини у цьому напрямку — мали розмову з представниками компанії Danfoss. Це європейська компанія, яка займається виробництвом компонентів для теплонасосних систем та імплементацією таких рішень. Вони презентували концепт — компактний теплонасосний пункт, і такий формат може бути корисним для нашого проєкту.
Кременчук — екомісто майбутнього
Екологічність — одна з важливих складових нашого проєкту. Використання теплового насосу — це можливість відмовитися від нафти, газу і вугілля та використовувати лише електрику і повітря. Тож таке опалення не продукуватиме викидів, що забруднюють повітря.
Хочемо зазначити, що ми — громадська організація, яка займається проблемами обігріву міста, поширюючи ідеї автономного опалення. Це значить, що ми неприбуткові і не можемо заробляти на цьому проєкті.
Наразі наше головне завдання — зводити разом потрібних людей, щоб вирішити нагальні проблеми Кременчука, які створила для нас ворожа армія окупанта. Ми хочемо, щоб Кременчук став першою «ластівкою» з екоопалюванням. А згодом цей проєкт можна масштабувати на будь-яке місто нашої країни. Це додатково зменшить нашу залежність від російського газу та більше наблизить нас до ЄС.
Ми вже зв’язалися з головою Європейської асоціації теплових насосів Томасом Новаком. Поки що знаходимося на етапі робочого листування, асоціація формує робочу групу з питань Кременчука, яка допомагатиме в реалізації рішення.
Також ця група представлятиме нас в таких структурах, як Європейська комісія (вищий орган виконавчої влади ЄС) та Європейський інвестиційний банк. Дедлайнів поки що немає, оскільки це початкова стадія переговорів щодо подальшої співпраці.
Шукаємо людей в проєкт та бізнес-партнерів
Наша організація має сторінку в Facebook і Telegram-канал, де ми розповідаємо про важливі оновлення та активно спілкуємося з аудиторією.
Зараз ГО «Теплий Кременчук» перебуває в пошуках бізнес-партнерів, яким цікавий наш технологічний проєкт з екоскладовою. Тому якщо ви бізнес, інвестфонд, представник міської влади чи знаєте когось з цього переліку, зв’яжіться з нами через соцмережі.
Також ми працюємо над розширенням громадської організації, оскільки нас в проєкті поки що двоє. Тому якщо вам цікавий подібний досвід в ролі волонтера, або маєте, чим поділитися з вашого бекграунду — також пишіть нам.
Разом — до перемоги України!
58 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів