4 лайфхаки для боротьби зі страхами, або з тим, чого ще не сталось, а ти вже себе накрутив

Усім привіт, я Анна Ткачук, Project Manager в Daleth group (платформа Smart Way Global Logistics), в професії вже 4 роки. І за ці роки, були різні у мене страхи). Зараз триває війна і майже кожен відчув страх за життя. Але крім страхів за життя своє і близьких, є ще інші страхи, які люди мають, а ще гірше — придумують, і не борються з ними.

В цій статті розповім, які страхи заважають досягти успіху в роботі, навчанні, чому обов’язково треба боротися зі страхами, а також поділюся чотирма лайфхаками, які допоможуть вам перестати накручувати себе.

Всі ми знаємо, що означає слово «страх», бо кожен хоч раз стикався з цим поняттям в житті. А от щодо успіху ситуація інша. Хочу наголосити, що в моєму понятті «успіх» — це не що інше, як той стан, до якого ти прагнеш і досяг його. Це не тільки тоді, коли тебе оцінили інші, а коли ти і сам себе оцінюєш і кажеш, я — успішна (-ий).

Страхи, що заважають досягати успіху

Далі розповім про ті види страхів, які найчастіше зустрічались у моєму професійному житті.

Страх «невпевненість у своїх силах»

Мабуть, немає людини, яка була б упевнена в усьому. Але, не маючи віри у свої сили, ви робите крок до того, що вас не почують і не зрозуміють так, як ви цього хочете.

Наведу приклад з досвіду. Понад рік тому молодий студент Андрій (випускник) долучився до нашої команди. Перші дні, як всі ми розуміємо, ми вводимо в курс проєкту, знайомимось... А далі починаються реальні завдання, яких він не робив до того, бо не мав досвіду.

І ніби все нормально, робота кипить, він вчиться, але в очах є невпевненість у своїх силах. І кожне нове завдання, розцінюється як: «в мене, мабуть, не вийде»...
Бачимо таку ситуацію, сідаємо і про все говоримо. Сумніватись — це нормально. Всі ми сумніваємось в чомусь. Але, як кажуть в народі: «що занадто — то нездорово». Звичайно, є причини, що породили цю невпевненість. Хоч я не психолог за освітою, але вважаю, що в цьому випадку не потрібно шукати причину (і тоді підбирати методи), а просто необхідно працювати над своєю впевненістю. От я і кажу:

  • якщо перестанеш сумніватись — ти будеш почутим,
  • якщо бракує знань — пошукай, прочитай, спитай,
  • якщо думаєш, що твоя робота не принесе результату — менше про це думай, просто шукай варіанти і роби«.

Як думаєте, що було потім? Андрій почав діяти, невпевненість проявлялась менше, оскільки він постійно тільки те і робив, що ходив питав все у всіх. Не занурювався в свої сумніви, а читав, ходив на конференції і вже за кілька місяців відчував себе в робочих ситуаціях як «риба у воді».

Страх «почути „НІ“»

Страх відмови, неприємний стан. Ніхто не любить програвати. Цей страх пов’язаний або з невпевненістю в собі, або ж з минулими невдачами.

Приклад: ти — генератор ідей. Є такий тип людей). Кожного разу перед зустріччю або зборами працівників ти думаєш «говорити чи не говорити», бо маєш досвід відмови. І щоразу, коли маєш ідею, є страх того, що цю ідею не сприймуть, не почують. Але ти не можеш не бути генератором, бо то твоя природа і такий твій стан...

Тут важливо аналізувати всю інформацію, чому сказали «ні», та безпосередньо особистість, яка це сказала.

Страх «бути не таким, як всі»

Це про унікальність, креативність, про те, щоб мислити не так, як інші.

Розповім про свій досвід з минулого. Два роки тому я вивчала курс Project manager у Web Academy, де результатом завершення курсу був успішно складений екзамен.

У нас був проєкт (робота у парі) зі створення та запуску онлайн-кінотеатру на всіх пристроях (по типу MEGOGO).

Спочатку ми йшли строго за документацією та рекомендаціями, як нас вчили. Але згодом, у домашніх завданнях, я включала свої ідеї. Юрій же, (однокурсник і напарник) виконував усе суто за рекомендаціями. Коментарі до завдань ми отримали різні. Іноді мій підхід до виконання завдання сприймався не дуже, оскільки є певні правила, іноді навіть доводилося переробляти домашні завдання.

Коли у нас були загальні зустрічі на лекції, ми обговорювали свої проєкти. У мене було постійне переживання через те, що я маю інше бачення, використовую інші методи щодо подачі інформації. В першу чергу, це проявлялось у шаблонах звітів. Мої креативні домашні роботи були оцінені на середньому рівні. Адже є стандарти.

На екзамені я знову включила свою креативність. Було питання про вирішення конфліктів в команді — описала свій варіант. Реакція викладачки була цікавою, виявилось, що вона таке не практикувала і сказала, що спробує це впровадити у себе в команді. Мені таке чути було приємно. Екзамен склала успішно, і тепер з посмішкою згадую ту реакцію викладачки.

Що я хочу цим прикладом сказати у цій статті? Не бійтеся бути не такими як всі, бо ви самі можете стати рушійною силою для своїх майбутніх успіхів.

P.S. Рідко хто купує пальто оранжевого чи салатового кольору, бо бояться бути не такими, як всі. Але тут фішка в тому, що пальто, салатове або чорне, все одно є пальтом, тільки от колір дає привід замислитись і привернути увагу.

Чому потрібно боротися зі страхами

  1. Страх заважає досягти того, що дійсно хочеш.
  2. Страх забирає «енергію життя».
  3. Страх псує стосунки в команді.

Якщо не долати страх, то ви не живете теперішнім, не живете «зараз і тут». Ви або живете минулим (і переживаєте за те, що сталось), або живете накрученим майбутнім (яке все ще не настало). Так от, відмічу, що минуле — його вже нема, майбутнє — його теж ще нема. Тому треба відчути цінність життя зараз.

Чотири лайфхаки, щоб перестати боятись та накручувати себе

Використовуйте дрібну моторику 5-10 хвилин на день

Тобто, перебирайте щось пальцями, наприклад жонглюйте м’ячиками, грайте швидкі мелодії на фортепіано, перебирайте чотки тощо. Так, ви правильно прочитали про чотки, можливо, помічали, що і священники їх крутять). Робіть таке в день 10 хвилин — і це допоможе трохи вивільнити свідомість.

Використовуйте готове мистецтво

Знайдіть те, від чого вам «зносить голову». Те мистецтво, що керує емоціями та відчуттями, завдяки чому менше треба думати. Тобто, це може бути: читання книг (для просунутих )), прослуховування музики (для мене — найкращий спосіб), перегляд фільмів чи серіалів (для кіноманів) тощо.

Але ні в якому разі: не писати вірші, не малювати, не писати музику, не займатись спортом. Тому що тут я маю на увазі ту зайнятість, в якій треба менше думати.

Використовуйте те, що вже створено. Музика вже написана, роман написаний, кіно вже зняте. Якщо такого улюбленого мистецтва у вас немає, то починайте себе привчати.

Приймайте теплу ванну. Робіть ароматерапію

Я знаю, що далеко не всі люблять такі процедури робити, але все ж, спробуйте. Вода, як відомо, має властивість очищати, не тільки в буквальному значенні, і розслабляє тіло. А ароматерапія — відволікає.

Організовуйте таке дозвілля собі ввечері і після процедури одразу лягайте спати, а вже на ранок відчуєте ефект. Можете помітити, що ви вже менше переживаєте і маєте позитивну енергію).

Моделюйте ситуації

Уявіть, що буде, коли станеться те, чого ви боїтеся. Які далі є варіанти розвитку подій? Що будете робити, коли і який варіант будете виконувати за того чи іншого розвитку подій? Як він може вплинути на вас в майбутньому?

Коли ви уявляєте, що буде, якщо небажана подія настане, ви починаєте себе готувати до інших варіантів. І тим самим вже на підсвідомому рівні будете не так сильно та всеохопно боятися, як це відчувалося спочатку.

Маю надію, що ці лайфхаки допоможуть вам у подоланні страху. Діліться в коментарях, які знаєте лайфаки, що допомагають вам.

👍ПодобаєтьсяСподобалось27
До обраногоВ обраному11
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Моделюйте ситуації

спорный момент) ведь именно в своем воображении человек начинает накручивать себя. Именно от этого в том числе, мне кажется и происходит этот «страх», бо ты постоянно пытаешся представить «а что если» .... Люди которые ничего себе не воображают и не придумывают «а что если не выйдет» — вроде как раз таки не сталкиваются с подобными проблемами ))
В целом спасибо за статью, — коротко, интересно.

Представляти -це нормально. Але треба ще окрім представлення постійного, треба вміти вивільняти свідомість. Рада що сподобалась стаття.

Очікував поради на випадок, коли в місті тривога, а бомбосховища немає.

Тут можу порадити таке:
1. Бути підготовленим по наданні першої медичної допомоги іншим і собі ( зараз безкоштовні медичні курси є)
2. Дивитись навколо чи не летить щось. Бігти в укриття яке є

Цікава стаття, дякую

А ще йога, мені дуже допомагає

дякую, що поділились) Я ще не пробувала йогу, кажуть що допомагає)

А ще походи до качалки допомагають подолати стрес. Коли працюю з вагою — всі думки про те, як добити сет, а тривоги йдуть на задній план

Робіть раз на тиждень ванну з ароматерапію. Це незвично для чоловічої статі. Але ефект побачите.
Вам прийдуть НОВІ позитивні думки щодо переживать.
От побачите, кожного разу , коли будете тривожитись , будете бігти у ванну)))

Судячи з назви , не просто Олександру

Підписатись на коментарі