×

Similar but different: досвід тимчасового релокейту у Чехію

Привіт, мене звати Олег, я Lead Software Engineer у SoftServe. У цій статті поділюсь досвідом тимчасового релойкейту до Європи, свого роду ’онсайд відрядження’ до клієнта, та особливостями вимушеної спонтанної подорожі з трьома маленькими дітьми.

Перші дні війни

Мій ранок 24 лютого почався зі слів дружини «Прокидайся, війна почалася! Нас бомблять!». Кількахвилинний шок спросоння, холодна вода, щоб переконатись що це не наснилось, швидке доскладання тривожної валізи, підготовка підвалу для укриття і я вже в авто, прямую до найближчого супермаркету зробити мінімальні запаси їжі та дитячого харчування.

У перший день найскладніше було прийняти рішення про подальші кроки. В якийсь момент ми спакували в авто все необхідне і навіть була думка все ж вивезти сім’ю з України. Але все закінчилось тимчасовим переїздом з передмістя Львова до батьків за 60 км.

Через кілька днів ми все ж вирішили повернутись додому. Непросто було пояснити 2-річному синові, що таке війна і чому ми повинні швидко йти в укриття, коли лунає повітряна тривога. І ще було невесело після годинного вкладання двох п’ятимісячних малят у ліжечко знову їх будити і бігти в підвал, потім знову присипляти і знову будити через нову тривогу.

Робота в умовах війни

В усьому тому хаосі важко було зосередитись на роботі. Від клієнта відчувалася справді крута підтримка і розуміння того, що працювати в ці дні непросто. Ми з командою домовились зосередитись на тому, щоб максимально покрити всі критичні завдання, а їх було немало. Тож нам вдавалось певною мірою згладити вплив війни на клієнта.

Я не фанат роботи під відволікаючі відосики, але в перші дні війни працювати без увімкнених на бекграунді новин було просто неможливо.

Попри всю підтримку зі сторони клієнтів, всі чудово розуміли, що війна та невизначеність мають неабиякий вплив на їхній бізнес. Для мінімізації ризиків, компанії почали залучати підсилення працівниками в Європі, а також за можливості тимчасово релокувати ключових людей за межі країни. Оскільки згідно з законодавством, я маю можливість перетинати кордон (троє дітей віком до 18 років), ми почали обдумувати доцільність та можливість тимчасового переїзду, хоча б на кілька тижнів.

Рішення про переїзд

Час від часу ми з дружиною обговорювали потенційний релокейт, друзі та рідні теж підштовхували нас до цього. В якісь моменти ми вже були налаштовані, що варто їхати, але все закінчувалось на фразі ’та куди ми поїдемо з трьома дітьми, тут наш дім’.

Вранці 5 березня ми все ж таки наважились на кількатижневу поїздку. На щастя, в нас є досвід планування подорожей і резервування житла в останні години або ж вже з аеропорту. Але в попередні рази це було без дітей :)

Я працюю з клієнтом, який має офіс в Чехії, і моя команда складається наполовину з чехів, наполовину — з українців.

Позаяк однією з причин релокації була робота, ми вирішили, що є сенс їхати саме у Брно. Для мене це місто було знайоме: після декількох візитів там з’явилось багато знайомих серед колег, які допомогли б зорієнтуватись на новому місці.

Прапор України на мурі замку Špilberk Castle. Наш прапор можна було побачити в більшості місць поруч з чеським прапором

Перші кроки в Чехії

Чехія дуже швидко зреагувала на потребу приймати українців. У Брно велику будівлю одного з корпусів виставкового центру було переобладнано для центру допомоги українцям. Там можна було оформити всі документи, також при потребі отримати тимчасову ночівлю, харчування та іншу допомогу. Зараз центр допомоги перенесли в інше місце, адже кількість звернень значно скоротилася у порівнянні з березнем та квітнем.

Важливо знати, що у Чехії кожен іноземець повинен зареєструватися у Foreign Police протягом трьох днів. Якщо ви орендуєте житло подобово, в поліції вас зареєструє орендодавець, тому не дивуйтеся, якщо при поселенні у вас попросять документи усіх, хто буде проживати у помешканні.

Українці з біометричним паспортом можуть перебувати на території країн Шенгенської угоди як туристи протягом 90 днів.

Окрім цього, Чехія надає візу захисту (не плутайте зі статусом біженця) усім українцям, які покинули країну після 24 лютого 2022 року. Ця віза дає ряд важливих переваг:

  • Отримання повноцінної медичної страховки на 1 рік (нещодавно було внесено зміни і термін скоротили до 150 днів).
  • Право на освіту
  • Право на працевлаштування на рівні з громадянами Чехії (за загальним правилом, є різні обмеження працевлаштування іноземців, одне з яких — іноземці можуть претендувати лише на вакансії, відкриті більше ніж 30 днів, і якщо немає кандидатів на цю позицію).

Віза видається на термін до одного року і з можливістю перебування в інших країнах Шенгенської зони за таким же правилом, як і для громадян Чехії. Також дозволено перетин кордону з Україною, проте віза автоматично анулюється, якщо не повернутися до Чехії протягом 90 днів.

Prague, May 2022

Легалізація

Ми були переконані в тому, що наш переїзд тимчасовий, і планували повернутися додому, як тільки все трохи стабілізується. Тому покладались на норму міжнародного права стосовно податкового резидентства. Таким чином, я міг працювати віддалено як український підприємець, все ще сплачуючи податки в Україні.

Якщо ж ви вирішили переїхати на довший термін, є кілька варіантів організації діяльності в Чехії:

  • Офіційне працевлаштування. Ця опція підійде тим, хто працює на компанію з офісом у Чехії, або ж тим, хто вирішив працювати на місцеву компанію. В цьому випадку працівник є повністю соціально захищеним.
  • Підприємницька діяльність. Серед переваг — те, що ви можете продовжувати працювати на українську компанію (в деяких випадках потрібно користуватись послугами сторонніх компаній) або ж фрілансити. Також податкове навантаження нижче, ніж при офіційному працевлаштуванні. З недоліків — соціальна незахищеність, ряд обмежень та нюансів у веденні діяльності.

Як переїзд вплинув на роботу

Як я вже згадував, це була не перша поїздка до клієнта. Взагалі я прихильник того, що для ефективнішої роботи та комунікації у командах та із замовником варто хоча б раз (а краще більше, ніж раз) організувати офлайн-зустріч, щоб спільно попрацювати, а після — поспілкуватись на неробочі питання, дізнатись більше про людей, їхні традиції, культурні особливості та особистості. В ідеалі — організовувати такі зустрічі хоча б раз на рік.

У доковідні часи, в нас була чудова традиція кожні декілька місяців організовувати командну поїздку до Брно, а трохи згодом — приймати і зустрічати команду також і у Львові. Ця вся історія почалась ще навесні 2015-го. І зазвичай це був робочий візит на тиждень, з великою кількістю сувенірів та смаколиків, продуктивною роботою в офісі до 18-ої і з неформальними вечерями та іншими активностями у позаробочий час.

Цього ж разу візит був інакшим, через війну було не до розваг. Але роботу та спілкування ніхто не скасовував.

Оскільки половина моєї команди та інші дотичні до нас команди знаходяться саме в Брно, після переїзду ми почали працювати з офісу двічі на тиждень. Мій переїзд став невеличким поштовхом і колеги почали в офіс частіше ходити.

Також я вирішив під час релокейту перейти на 4-денний робочий тиждень. Робота роботою, але це переїзд у нове середовище з трьома малятами, тож я намагався підтримати і допомогти дружині. Тим більше, що в мене залишилось чимало вихідних, та й клієнт був не проти.

Ми звикли з командою зідзвонюватись, якщо потрібно швидко вирішувати різного роду питання. Але робота в одному спейсі була в рази продуктивнішою. Так зійшлося, що ми якраз працювали над важливим проєктом, який потрібно було зробити «на вчора», тож мій переїзд допоміг трохи його пришвидшити.

Ще однією відмінністю від попередніх поїздок було розуміння, що в нас є час. Якщо ти їдеш у відрядження на 5-6 днів, то намагаєшся встигнути попрацювати, вирішити купу важливих питань з адженди, закінчити робочий день трохи швидше, тому що колеги хочуть ще показати щось цікаве. Ну і, звісно, потрібно потімбілдитись за вечерею або ж в пабі, ви забуваєте про час, і після опівночі добираєтесь додому, щоб хоч трохи відпочити. І так всі дні. В таких «прискорених» умовах є дуже крутий післяефект, проте з точки зору виконання тасок, такий тиждень візиту зазвичай не на 100% продуктивний.

Винний погріб, в якому дозріває/зберігається вино та власне відбуваються дегустації

Цього разу ми розуміли, що в нас є точно кілька тижнів. Пабів та вечер не планували, бо вдома чекала сім’я, та й в умовах війни не до тус.

Але все ж кілька зустрічей з командою вдалось запланувати. Одна з них була у винарні одного з моїх колег. Це був ще один цікавий досвід спілкування з командою не про роботу (хоча і про неї теж) в зовсім неформальній атмосфері, можливість послухати цікаві історії та відчути трохи буденної чеської атмосфери за містом. До речі, рекомендую відвідати винарні в цьому регіоні, або ж, якщо пощастить, один з винних фестивалів.

Всі ці тижні ми також багато говорили про Україну. Було багато питань про нас, наші цінності, культуру, мову, політику, людей. Це була гарна нагода розповісти багато про нас, чому ми дуже далекі від росії, чому наша історія самобутня і, попри спроби її вкрасти, вона ніяк не дотична до росії. Ми часто ділилися культурними цікавинками, знаходили спільні та відмінні моменти в наших культурах і традиціях, порівнювали слова в наших мовах. Я мав нагоду допомогти вивчити колегам українські слова та виправити хибне вживання російської мови.

Mikulov Castle

Особливості проживання в Чехії

Громадський транспорт

Тут дуже добре налагоджена мережа маршрутів, з хабами для пересадки в кількох точках навколо центру міста. В основному транспорт курсує по виділених смугах, оминаючи затори. Тому зазвичай відхилень від встановленого графіка немає.

Є різні варіанти оплати за проїзд. Вигідніший, звісно ж, місячний абонемент. Можна просто оплачувати банківською карткою безконтактно протягом дня, а в кінці система автоматично підбере найвигіднішу комбінацію квитків (наприклад, якщо протягом дня зробили 6 поїздок по 20 крон, то замість 120 крон, система оплатить 100 крон — вартість добового квитка). Також є нічні маршрути, які курсують після опівночі з інтервалом в годину.

Транспортна інфраструктура

Місто має доволі добре продуману мережу доріг, а також внутрішню кільцеву дорогу. Відповідно, навантаження трафіком значно зменшується. Іще додам, що трафік у Брно спокійніший, водії зазвичай користуються правилом «застібки-блискавки», що значно полегшує ситуації в місцях звуження смуг. Якщо ви на авто, прогляньте Основні правила дорожнього руху в Чехії.

Власний досвід: в Чехії заборонений розворот на регульованому перехресті. І хоча ви не побачите жодного знаку про заборону розвороту, поліція з червоними мигалками радо все роз’яснить.

Покупки

На більшість харчових продуктів ви побачите такі ж цінники, як в Україні, але через курсову різниці CZK:UAH переважно виходить на 30% дорожче, це дуже приблизно. З одягом та електронікою ситуація подібна, хоча багато товарів є дешевшими.

Чехи справжні слевомани (sleva — знижка), тож часто в магазинах та супермаркетах можна побачити справді величезні знижки на певні товари. Це гарна нагода зробити невеликі запаси таких продуктів.

Ще в багатьох супермаркетах є можливість сканування товарів протягом покупки: це значно економить час, адже ви одразу скануєте та пакуєте товари, а на касі лише розраховуєтесь за них. Асортимент товарів дещо відрізняється від наших маркетів, проте в містах є також українські магазинчики, в яких можна знайти більшість необхідного, а іноді навіть замовити щось з України.

Tip: коли ви бачите на продуктах в магазині позначку ‘черствий’, не думайте, що вам намагаються впарити щось зіпсоване — все якраз навпаки, це свіженький продукт.

Нічне місто Брно з оглядового майданчика Altánek

Кафе та ресторани

Мабуть, кожен знає, що в Чехії хороше пиво. Цікаво, що в доковідні часи воно коштувало дешевше. Чеська кухня доволі смачна, але чомусь так склалося, що коли я в Брно, полюбляю вибратись в індійські ресторанчики. Цінники в закладах харчування приблизно такі ж, як в Україні, але внаслідок курсової різниці виходить приблизно в 1,4 раза дорожче.

Tip: в Чехії дуже популярні ланч-меню. Зазвичай вони діють з 11 до 15 години (в деяких закладах — навіть у вихідні дні), тож можна заощадити та за 120-150 крон смачно і ситно поїсти.

Замок Lednice

Що робити у вихідні

У Чехії дуже добре піклуються про історичні та природні пам’ятки — неважливо, чи це Прага, чи маленьке містечко або віддалене село. У великих містах є багато парків, цікавих музеїв, наукових центрів та інших закладів.

Поділюсь кількома цікавими місцями в Брно та його околицях.

  • VIDA! — науковий центр з цікавими експозиціями. Не скажу, що наш трирічний син зрозумів зміст усіх з них, але оглянув кожну і точно був у захваті.
  • Spilberk — розташований поблизу центру міста, має гарний парк навколо. З самого замку та оглядових майданчиків відкривається гарний краєвид міста в усі сторони. Рекомендую відвідувати ближче до заходу сонця.
  • Technical Muzeum — доволі цікаве місце для прогулянки в негоду.
  • Замок Lednice — гарне місце, щоб вирватись з міської метушні на весь день та прогулятись із сім’єю чи друзями.
  • Mikulov Castle — маленьке старовинне містечко з замком на горі та затишними автентичними вуличками.
  • Catherine cave — з малими дітьми сюди трохи зарано, але був там з колегами кілька років тому. Місце справді дуже гарне — окрім печер, є прогулянковий маршрут та цікаві локації.
Note: Загалом у Чехії є дуже багато цікавих місць, щоб провести час з сім’єю. Гугл-карти і туристичні сайти підкинуть вам багато цікавих варіантів
Note 2: Всі вказані місця (окрім печер) ми безперешкодно відвідували з коляскою для двійнят.
Note 3: Доволі часто в Чехії організовують цікаві пізнавальні заходи для дітей. Рекомендую відвідувати, навіть якщо вони чеською мовою.

Екскурсія для дітей на чеське телебачення у Брно

Медицина в Чехії

Медицина в Чехії повністю страхова. Страховка є частиною соціального пакету для працевлаштованих, проте її можна придбати також самостійно, орієнтовна вартість — 2500 крон в місяць. Вона покриває лікування практично будь-яких захворювань, включаючи важкі випадки.

Але за медикаменти від нежитю чи подібних легких захворювань зазвичай потрібно частково заплатити.

У Чехії майже неможливо купити ліки без рецепта, окрім вітамінів та невеликого переліку медикаментів. До того ж, рецепт має бути від чеського лікаря. Тому рекомендую мати свій запас ліків на будь-які випадки, або ж не зволікати з підписанням декларації з місцевим сімейним лікарем/ педіатром для консультації та отримання рецепта.

Зазвичай лікарі приймають в робочі дні з 8:00 до 15:00. В інший час потрібно звертатися у лікарні невідкладної медичної допомоги.

Вакцинація для немовлят є обов’язковою, а вакцинація деякими рекомендованими препаратами повністю покривається страховкою.

Свята і традиції

Чехія — одна з найбільш атеїстичних країн в Європі. Востаннє під час перепису населення у 2011-му році лише 19% опитуваних зазначили, що вірять в Бога (10.4% католики, решта — різні конфесії з чисельністю <1%). Відповідно, будьте готові до суттєвих відмінностей у традиціях під час звичних нам свят.

Великдень, як і у нас, в Чехії святкують декілька днів. Також є традиційна великодня випічка — мазанець — яка є основною стравою недільного великоднього столу. Але основне традиційне святкування припадає на понеділок, коли хлопці від ранку до обіду б’ють дівчат плетеними вербовими прутиками, щоб були здоровими та омолоджувались. Дівчата ж дарують пасхальні подарунки або ж обливають хлопців водою, а в деяких регіонах після обіду йдуть теж шмагати хлопців вербою.

Цьогоріч багато українців святкували Великдень в Чехії. Це була також гарна нагода поділитися нашими традиціями. Багато перехожих були здивовані, що суботнього вечора зазвичай одна з вулиць в центрі міста була вщент заповнена людьми з традиційними великодніми кошиками, та що церковна церемонія відбувається на вулиці. Для нас це був перший Великдень не вдома, але в той вечір атмосфера навколо була надзвичайно рідна, ніби ми в Україні.

Tip: якщо плануєте святкувати Великдень чи інші свята у Чехії, заздалегідь купіть все необхідне в українських магазинах. В останній тиждень знайти деякі необхідні товари ще той челендж, адже в звичайних чеських магазинах їх просто немає.

Освячення великодніх кошиків у Брно, субота, 23.04.2022

Освячення великодніх кошиків у Брно, субота, 23.04.2022

IT в Чехії

Як і в багатьох інших країнах, ІТ-галузь стрімко розвивається в Чехії. Маючи хороші технічні ВНЗ у Празі, Брно та кількох інших великих містах, країна приваблює великі продуктові компанії та заохочує відкривати тут свої розробницькі офіси. Серед них — Oracle, Amazon, Avast, Cisco, Expedia, IBM, Solarwinds, Microsoft, Red Hat та інші. Також є дуже багато аутсорс-компаній, проте, на відміну від України, їх частка не є панівною.

Як і в Україні, ІТ-спеціалісти отримують вищий дохід, ніж середньостатистична зарплата в інших спеціальностях.

Також варто зазначити, що багато працівників ІТ-сфери в Чехії — іноземці. Лише в командах, про які я знаю, є українці, серби, португальці, румуни, болгари. Окремо додам про словаків — їх, мабуть, найбільше після чехів. Їхні мови дуже схожі, тож проблем в комунікації немає. Ще звернув увагу, що чехи частенько підколюють словаків та навпаки, just for fun :)

У Чехії є по декілька технічних вишів у Празі та Брно, також є і виші і в менших містах. Саме вони займаються підготовкою майбутніх ІТ-спеціалістів. За формою навчання вони мають деякі відмінності.

От, наприклад, в Університеті Масарика студент має можливість самостійно обирати предмети для вивчення в межах навчального курсу. Головне — закрити необхідну кількість кредитів для обраної спеціальності. Це також дає можливість обрати кілька спеціальностей, і спільні предмети будуть закривати кредити для усіх напрямків, проте дипломну роботу все ж доведеться писати для кожного індивідуально.

У випускників вишів також є можливість обирати, коли складати фінальні іспити: одразу після закінчення навчання (травень/ червень) або ж у вересні, якщо потрібно ще декілька місяців на підготовку.

Парад вишиванок у Брно. На жаль не всім вдалось знайти вишиванку, але українці приходили з прапорами, стрічками та банерами на підтримку України

Українці в Чехії

Станом на 2021 рік, українці є найбільшою національною меншиною в Чехії — близько 30% від загального числа іноземців (це офіційна цифра, реальна ж може бути і вищою).

Українці в Чехії не лише інтегруються в чеське середовище, але і разом з тим дуже активно піклуються і підтримують українську автентичність, проводять традиційні культурні заходи.

Зі свого досвіду скажу, що чехи, принаймні точно в Брно, дуже відкриті і охочі дізнатись більше про Україну, її культуру та традиції, тож різного роду ініціативи та заходи дуже позитивно сприймаються місцевими.

Ми вільно спілкувались з іноземцями англійською. Були випадки, коли вони, почувши українську в розмові, одразу запитували, звідки ми, і розмова зав’язувалась на кільканадцять хвилин. Одні поляки попросили говорити до них українською, тому що вони хочуть більше чути і розуміти її. І я вам скажу, в той момент у моєму мозку робилось щось неконтрольоване, тому що я починав говорити українською, потім, розуміючи, що їм важко зрозуміти, автоматично переходив на польську або англійську, а вони повертали мене назад на українську. Оця відкритість європейців і бажання краще пізнати Україну справді надихає більше і більше ділитись.

Але була й інша сторона медалі, на жаль. Гуляючи містом або якщо виїжджали за місто, найчастіше від українців чули російську мову. Це засмучувало, тому що іноземці намагаються пізнавати Україну, а російська мова — точно не частина нашої автентичності. Хоча кілька разів чули, як люди спілкувались українською поруч, і було якесь миттєве розуміння, що вони перейшли на українську нещодавно. В багатьох випадках їхня мова, можливо, була навіть більш українська, ніж моя. Такі моменти емоційно надихали.

Ми з сім’єю приєдналися до святкування Дня вишиванки у Брно. До речі, багато місцевих зупиняли нас та запитували, що це за вбрання. Думаю, тепер вишиванка є ще одним візуальним ідентифікатором України та наших традицій

Стосовно чеської мови — якщо є бажання та необхідність, вивчити її не буде складно, особливо якщо ви інтегровані в середовище.

Власний досвід: якщо вирішили вивчити чеську, попросіть колег та друзів спілкуватись саме нею, це значно пришвидшить процес вивчення мови. Я мови не вчив: англійська + українська з польською закривала більшість потреб. Але після кількох тижнів розумів вже значну частину чеських балачок.

Поділюсь посиланнями на декілька ініціатив/організацій в Брно:

— Консульство України в Брно.
— Українці в Брно та Моравії — організовують українські культурні заходи.
— Український культурно-освітній центр — тут діє українська школа для діток.
— Греко-католицька парафія Брно.

Останній ранок у нашому тимчасовому домі в Брно

Коротко про головне

Як на мене, Чехія справді цікавий напрямок, якщо ви плануєте переїзд. З основних переваг: ментальна схожість, менший мовний бар’єр, чимала українська діаспора та відкритість чехів до інтеграції з українцями. В країні добре розвинені інфраструктура, громадський транспорт, соціальні сфери та захист громадян.

Але все ж, будьте готові стикнутися і з певними складнощами. В кожному суспільстві є різні люди з різним баченням, та й російська пропаганда теж працює проти нас і в Чехії. Мова хоча й схожа, але все ж потребує часу та зусиль, щоб її опанувати.

Медицина там якісна, але в певних ситуаціях потрібно чекати днями, а то й тижнями на ті чи інші процедури, які в Україні зазвичай швидко вирішуються. Пам’ятайте про ліки, беріть з собою або ж будьте готові спершу піти до лікаря за рецептом.

І не забувайте, що ті, хто зараз перебуває за кордоном, є обличчям України і всього нашого суспільства. Іноземці зараз як ніколи відкриті, щоб пізнавати Україну, її культуру й традиції. І дуже важливо це розуміти та підтримувати.

Для нас це був цікавий досвід, і Чехія справді цікава країна і потенційно гарний вибір для релокейту. Але наша подорож наразі завершилась, і ми повернулись в Україну.

Тому що вдома завжди краще ;)

Наостанок, ще корисні посилання:

👍ПодобаєтьсяСподобалось19
До обраногоВ обраному2
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Переїхав, ділишся досвідом — ну молодець. Але кілька абзаців про шок львів’янина від війни на форумі, де чи не половина юзерів з Харкова, Києва і області, Одеси, Херсону та навіть Донецької області...

Може занадто емоційно напишу, але коли чувак, який звалив в безпеку розказує, як розважитись в Чехії на вихідних, коли щодня гине багато людей — виглядає тако собі.
Звалив, то звалив, кому треба, то сайт консульства і без цієї статті знайде. На кого розрахований цей текст?

Супер!
Дякую за свій досвід! )

Найцікавіше мені здається, що якби чоловіків без 3х дітей вільно випускали, то багато моїх знайомих айпішників також би може повернулися (маючи можливість потім виїхати як стане погано)

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Гуляючи містом або якщо виїжджали за місто, найчастіше від українців чули російську мову.

Я взагалі не чую українську мову в Німеччині від наших. Навіть в «Українському центрі». За півроку, українську чув, напевне 5-6 разів, російську 500-600.

Бо Україномовний не схід, а тікають зі сходу 🤔

Вперше бачу як дорослі чоловіки сруться про своїх та чужих дітей!
Браво хлопці, це треба вміти!

Note: Загалом у Чехії є дуже багато цікавих місць, щоб провести час з сім’єю. Гугл-карти і туристичні сайти підкинуть вам багато цікавих варіантів

Краще mapy.cz -> Travel tips

Не хватает причин почему вернулись в Украину. Кмк это бы уменьшило долю хейтеров так точно и добавило какого-то смысла всему посту.

Хейтерів злить сам факт того, що автор може виїхати і от повернувся в Україну. А причини вони просто почнуть знецінювати, що ми уже бачили у статті розробника, який повернувся із Канади.

Це доу, тут треба виправдовуватися, якщо повертаєшся в Україну

Та це не тільки на форумах так, мені от в реальності навіть до війни доводиться кожен раз виправдовуватися, коли я розказую як самовільно не захотів жити в Німеччині після півтора років там. І доводиться викладати аргументи як я міг проміняти цю країну ельфів на відсталу Україну.

Привет.
Причиной возврата было «дома лучше».
Отсюда вопрос, а что в Чехии хуже, в сравнении с домом?

Це ж субєктивна точка зору. Вам ніхто не скаже де саме вам краще.

Переїхав, ділишся досвідом — ну молодець. Але кілька абзаців про шок львів’янина від війни на форумі, де чи не половина юзерів з Харкова, Києва і області, Одеси, Херсону та навіть Донецької області...

Ви так кажете, ніби по Львову мало ракеток прилітало весною.
Крім того, в Франківську і Луцьку були прильоти в перший день. Батьки львівських немовлят не мали напрягатися, ага, ну да.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

З двома немовлятами бігати у підвал таке собі задоволення

Це ви «не рахуються» так гугл переводчиком перевели? Сміхота

Так пафосно написал как будто нашлепать детей это нифига себе достижение и все должны падать ниц перед отцами и матерями героинями)))

Камон, никому нет дела до реализации инстинктов отдельно взятого индивидума

Ещё один завидуюший)))

Нашлепать — не достижение, делается за 10 минут. Достижение — вырастить в условиях подвалов, отсутствия детского питания и прочих проблем войны.

Чел, ответ был про подачу детей как некую общую проблему. Ваши дети — ваши проблемы, вот в чем point.

Про зависть вообще кек, цена вопроса 10-20 зела, 1-2 зарплаты, про что ты тут пишешь вообще или ты не программист?

Была (и есть) подача про трех детей как способ экономии вышеуказанных 1-2 зарплат. От испытывающих

танталовы муки от подобных постов

Нашлепать не проблема — потом их воспитывать как минимум до 18 лет — еще та проблема
Это более измытывает, чем писать никому ненужные круды

Проблема. Лично родителей.

В масштабах истории эти дети настолько же ненужные как и круды.
Некоторые круды больше пользы принесут возможно даже)

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

люди на совесть потрудились на демографическом фронте. это действительно похвально и важно, почти также как сокращать демографию русских

Я не знаю, я был бы рад, если бы порог понизили, т.к. у меня меньше 3

Тому ще у цьому разі кількість дітей вище кількісті батьків та населення країни зростає. По-друге, там ще ж інші пільги для багатодітних, тому чим таких менше, тим краще для бюджету.

Як же ти народилось? З пробірки?

Просто «тугі» прекрасно розуміють, що в більшості шанси потрапити на фронт в найближчий час відносно невисокі. А от спроба «порішати» це питання ці шанси збільшує на порядок.

А ти хоть щось шукав? Виїхати за айтішною зп не проблема взагалі, декілька шляхів. Але тугі шукають спосіб понити та поскиглити. А перша повістка це взагалі ні про що, забив і все, потім штраф буде, бо адиміністраивка.І правда тошно вже.

Виїхати за айтішною зп не проблема взагалі, декілька шляхів

Зразу видно пан теоретик )) гроші треба знати кому давати 98% пересічних таких зв’язків не мають і будуть просто кинуті шахраями ( це в кращому випадку)

Я вже виїхав, теоретик у нас ти. Скигли далі.

Я вже виїхав, теоретик у нас ти

Ну конечно бот))

Я шукав шляхи на виїзд ще з березня. А ти скигли далі.

Все выехавшие это ошибка выжившего, не надо такое некому советовать, а тем более говорить что «это не проблема». Но ты просто тролль судя по всему

Та яка блін помилка? В мене вже купа знайомих не те що виїхало, а вже переїхали до Канади, ЮК чи навіть США.

Польша звісно, потім або UK або Канада.

Тому що нову мову вчити не потрібно, звичайно.

Тому що нову мову вчити не потрібно

Для UK не потрібно мову вчити?
Чи то вважається, що рівень Upper intermediate or Advanced наш, там доста?

Ну ок, доведеться вчити тілько одну, а не дві :)

Upper intermediate or Advanced наш

а є ще чужий? я зараз не говорю про оцінювання мови на галерах.
трохи акцент специфічний і наголоси в звичних словах не туди, але з часом звикаєш і дуже навіть ок, мені навіть більше подобається контент британською англійською, якщо ще просити брітішів пояснити локальні жарти та вирази, то взагалі за кілька місяців можна fluency збільшити в рази

а є ще чужий?

Є наш, а є їх...

www.youtube.com/watch?v=1jHfY0dDZxA

p.s. Brittish подобається, але ж вони різні, то ж вчитись так чи інакше прийдеться....
Не проблема, але тоді мову, як причину не варто згадувати.

Ну так рівні мови і локальна вимова це ж різні речі. Не нейтіву в рази легше сприймати різні акценти, як на мене. Відео, що ви додали лише підтверджує це, я з першого разу все зрозумів.

я з першого разу все зрозумів

Ну там є у коментах «я з Бразилії, все зрозуміло,, він же по нашому говорить» :)

P. S. Я з 5го прослуховування почав розбирати ту тарабарщину лише, та й то «та пішов віну дупу. Невже важко нормально розмовляти»

P. P. S. Я доречі помітив, що рунгліш-акцент спиймаю дуууже важко.
Це до теми, що не нейтівам простіше.
То ж все індивідуально

рунгліш-акцент спиймаю дуууже важко

я просто моментами відчуваю іспанський стид, коли українці юзають українські звуки в англійських словах, особливо звук r всередині слова, який ніхто не говорить. Але так, це все індивідуально.

українці юзають українські звуки в англійських словах

Локальний акцент, без нього нікуди 🤣

Варто. Одна справа ти приїзжаєш з «нашим upper-intermediate» — це означає, що ти можеш сходу вирішувати більшість питань, працювати і для тебе не закрита як мінімум половина вакансій, в яких вимагається знання місцевої мови.
Так, навіть англійську ти будеш вчити до кінця життя.
Але в інших європейскьих країнах теж саме буде і з англійською, і з місцевою.
Навіть до рівня «наш upper-intermediate» в місцевій мові піде декілька років в найкращому випадку.
А до цього ти будеш дуже сильно обмежений в розумінні всього навколо від всяких документів і потрібної інфомації і до розмов місцевих колег і об’яв у транспорті.

Варто

Ну лише у тому сенсі, що цю вже так сяк «розумієш».
Не більше.
Я до того , що вчити прийдеться все одно

P. S. З іншого боку, я не був у англомовних країнах, то ж я теоретик.
От у не англомовних було прикро взнати, що «ніхрена не кожен третій розуміє англійську» 🤣🤣🤣

ще раз, в іншіх країнах доведеться таким чином вчити дві мови — англійську з нашого upper-intermediate і місцеву з нуля.
А місцеву більшості людей вчити лінь, бо як би зрозуміло що англійську вчити кльово — вона всюди потрібна, на ній на порядок більше цікавого саме тобі контенту, і багато контенту на різний рівень знань. А місцева — це просто необхідність, особливо программісти рідко мають цікавіть до мов щоб вчити їх просто так.

А місцеву більшості людей вчити лінь

От зараз уявив , що «это же русскоязычные так рассуждают» 😂

ну я також російськомовний, але тут справа не в шовінізмі до інших мов чи народів. Просто важко тому що вимагає багато систематичних зусиль і часу.

справа не в шовінізмі

Та я просто пожартував.
Про шовінізм ніколи і не думаю.
Чим більше мов у голові — тим краше.
Я отак думаю.

контент британською англійсько

О ні, це біль :) я актора який відьмака грає — взагалі не розумію :)

я актора який відьмака

Якби він використрвував RP English, то розуміли б маже як рідну.

Насправді багато Британців нормально говорять.

Спробуйте польску вивчити, якщо не знаєте. Відчуєте різницю між підтягуванням upper-intermediate і вивченням мови з нуля.

Так це багатьом ще здається, що польска схожа на українську, тому її буде легко вивчити. Ха-ха-ха.

Інша справа опинитися в країні де ви відразу розумієте написи, тексти, інформаційні повідомлення, а місцевих можете попросити говорити повільніше.

Мова, перспективи в карьєрі, та не така медецина як у США. Такий собі оптимальний соціалізм та капіталізм, це лише мож бачення.

Ваш коментар — голос розуму.
Інтернет-теоретики чомусь думають, що можна взяти 5-10К та, напевне, мандрувати із ними відразу на кордон. Претнути не перетнуть, але це, мабуть, один із найшвидших способів мобілізуватися в ЗСУ.

Достатньо багато новин про «розкриті схеми». Тому, навіть якщо виїдеш після компостування мозгів (а чіпляються там до відповідного контингенту сильно), то не будеш знати, завели на тебе трохи пізніше кримінал, чи ще ні.

Про який кримінал? Тільки на схемі студента виїхало бог зна скільки, поки не прикрили і там нема криміналу зовсім. За нелегальий перетен кородону — знов таки адміністративка. Єнівей я ж кажу, той хто хоче той шукає шлях, та робирається в темі, хто хоче скиглити — скиглить.

Який кримінал.
На сьогодні це адміністативка та щось під 10000гр штрафу і це максімум.

Демонстрація на кордоні «купленого» білого квитка (на основі якоїсь липової медкомісії) — це не трактується підробка документів? Нема бажання таке робити (навіть при трактовці як адмін.), просто цікаво.

Ні, ца адміністативна статья.

Адміністративне правопорушення
Незаконне перетинання державного кордону або спроба незаконного перетинання державного кордону України — це перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади

Серйозно?

Кримінальний кодекс України
Стаття 358.
Пункт 4. Використання завідомо підробленого документа — карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Тобто ви лише намагаєтесь переткнути кордон і вам за це штраф.
А підробляє ці документи вже та особа, що їх видає.

білого квитка

Згідно «білого» може виявитись, що тепер вже частково придатний... (?)

Звичайний криминал, Ст 358 ККУ, частина 4. Якщо будете казати що нічого не підробляли, а десь «знайшли» то додається частина 3 — змова з группою. Дивіться реєстри reyestr.court.gov.ua по прикордонним областям, там зараз повно такого:

ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що в період часу з 30 березня по 02 квітня 2022 року перебуваючи в ххх, вступив у попередню змову з невстановленою особою, з метою підробки офіційних документів, які стали б підставою для безперешкодного перетину ним Державного кордону України у воєнний час. В подальшому, діючи у групі за попередньою змовою, ОСОБА_1 та невстановлена слідством особа, діючи умисно, усвідомлюючи характер своїх протиправних дій, підробили офіційний документ, а саме тимчасове посвідчення військовозобов`язаного серії НОМЕР_1 від 27 червня 2019 року, видане на його ім`я ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до якого його було визнано непридатним до військової служби.

Можна у юриста спитати, але те що ви привели це повна фігня, я маю на увазі, що у суді це розбивается на раз.
Просто керуючись логікою, то тут написано про «группу осіб», де 1 особа це порушник, а друга це невстановлена особа, ну яка взагалі може не існувати.

І так, щоб вас по цій статі не загребли, то «васю» треба одразу здавати.

Так звісно, якщо є час та нерви, то можна судитись. Я привів витяг з реальної справи закритій по досудовій угоді. Таких в реєстрі багато.

Так все таки я був не правий, у деяких випадках ось це можуть впаяти —

Використання завідомо підробленого документа -

карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Ну наприклад, коли тобі 3х не існуючих дітей намалюють.

Что тошно-то. Я много слышу — «кто хотел, тот выехал», но это не так, я знаю несколько ребят, которые хотели, но не выехали, развернули, да еще и штрафы платили.
Сканил этот вопрос, везде разные суммы в диапазоне 2К-10К. Чем больше, тем чище документы делают, по моему, по верхней планке делают документы через сбу самые чистые, но опять же на самой границе могут завернуть. В реальности заворачивают меньшинство. Тем не менее в городском чате каждый день рапортуют, что либо накрыли этих схематозников, либо развернули людей, далеко не все хотят быть в этой группе, хоть их и меньшинство
Поэтому тэзис «кто хотел — тот выехал» — чушь собачья, скорей «кто хотел и ему повезло — выехал»

Я і кажу, що це не так просто і кідалова повно і адмінистративка може бути зі штрафом. Просто дратує, що люди казки про якісь 5 чи 10 років тюрьми розповідають.

Та звичайним польским студентом виїзжали по 1500-2500 баксів. Тут взагалі ніякого СБУ не потрубно бо схема повністью біла! Єдине що могли зробити бонусом за кородоном — оформити тебе заднім числом. Потім їдуть через ПМР, ще їдуть як волонтери, на початку їхали бо через ковід не робили багато-то планових операцій, тож оформлювали доки що їдуть робити цю операцію за кородон...Схем повно і вони постійно змінюються, хто хоче той виїджає, відвалити одну дві сеньорску зп це не проблема. Проблема це пройти фільтрацю у рсуні, знайти перевізника що возить з окупованих територій\фронту на роїсю(про Україну навіть не пишу але був час із окупованого Маріуполя віїзджали люди), обстріли, полон...оце проблеми.

Не шукав, і не збираюсь. Просто не люблю, коли пересмикують. Якщо схема — «біла», то і айтішна зп нафіг не потрібна. Якщо «сіра» — то шанси отримати повістку, і відповідно, бути мобілізованим, набагато вищі, ніж отримати її на вулиці.

Гм. Виходить, що звичайної «синьорскої зарплати» та простого хотіння все ж таки недостатно?

Та блін, начеб то вас тягнуть силоміц, не хочете їхати — не їдьте.
Про повістку — перша повістка можно просто забити, потім колись згодом як прийдешь сам до військомату заплатишь штраф. Доречі мого знакомого з купою хроніки віськомат відправив «прийдешь як перехворієшь», він один раз попав у лікарню потім ще дома лікувався, самі хвороби не надають ніякої броні але в Закарпатті натякнули що в них є здорові призовники, а на тебе нема часу. Ще один знайомий в Полтаві також с хронікою різною яка не дає броні, знову таки не взяли, приписали і все, ще один знайомий з березня в учебці і поки що нікуди не їдуть до сих пір, хоча здоровий мужик...

Єкс коллега служить, каже що на фронт лише по власному бажанню, ніхто силоміць туди не тяне їх.

Оті історії як всім роздають повістки...хз навіть, я в Ужгороді скільки ходив та гуляв, жодного разу мене не чіпали взагалі, хоч там по місту багато військових ходить. Колись підписався на канал в ТГ, так там просто пишуть де військових бачали а чи давали вони повістки чи ні ніхто не каже, я питав в чатах про те чи дають чи просто бачили, після того як зрозумів що в 99% пишуть що просто бачили віськових, вийшов з каналу і забув проці страшні історії про «зняли з потягу і нацгвардію».

Є така річ -«ошибка выжившего». То пан якраз її підтверджує. Ви б особисто відвідали військомат і тоді б казали. Бо я коли документи на відстрочку оформляв, там з тих прийшов — або за відстрочкою, або ті кому не пощастило. І давали їм і на заправці, і у ТЦ, і прямо на вулиці. Причому є нова замануха. То ж військових ловили на камеру, що вони прямо перед вами заповнюють повістку, то є порушенням. Зараз вони сидять в машині, поліціянт перевіряє ваші документи, далі скидує їм дані, вас там типу опитують будь як щоб притримати хвилину, і через хвилину к вам іде дядя у камуфляжі з готовою повісткою.

Хороша схема. Йдемо в Європу! Як же мене вибішують мєнти останнім часом, в країні війна а вони займаються беззаконням. Наприклад, фотографують документи, не носять жетони, погрожують буцегарнею, дойобуються до людей на вулиці, бо в них якась не така пика, на їхній погляд.

До нас у хостел з переселенцями прийшли менти. Пофоткали на свої телефони документи, імеі. І срати вони хотіли на будь які заперечення. Вони робили фільтраційні заходи. Я прям рідне ЛНР згадав. Вони шо тут шо там мусора.

І прекрасно, в країні війна, хрін знає хто куди звідки приїхав. Без жорстких заходів — навідників і ДРГ ворога не виловиш

Не знає — тоді хай подивиться доки. Без згоди яке в них право фотографувати документи та лазити в телефоні?

Телефон перевіряють я так розумію якраз на наявність переписок з координатами і фоток військових об’єктів? Чи як ти виявиш навідника?

У ДРГ в документах не написано що вони ДРГ. А прикол про «ржавые скрепки» вже не працює. А якщо розумно підійти — на персональному телефоні якого сержанта декілька сотень фото паспортів, імеі телефонів громадян. Не дай боже воно його десь посіє. Або його просто десь ламануть. Гуляй інфа де хоче. Якщо не помиляюсь хлопець, який здав луцький аеродром військовий — місцевий був. Так шо все на переселнців не дуже добре скидувати

У ДРГ в документах не написано що вони ДРГ

Зате в телефоні багато цікаво. А фото документів — щоб прив’язати до телефону

Не дай боже воно його десь посіє. Або його просто десь ламануть.

Це вже питання недбалості конкретної особи. Це не стосується перевірки як такої. Крім того, в Україні вже стільки баз даних зламали, що телефон якогось сержанта — крапля в морі...

Так шо все на переселнців не дуже добре скидувати

Ні в якому випадку. Переселенці просто група ризику. По перше — промокалених тим більше чи далі на схід. По друге — чувак який в себе в квартирі живе, має якусь прив’язку до локації, а переселенець сьогодні шкоди наробив, а завтра чкурнув з міста і шукай вітра в полі. І телефони лише в переселенців перевіряють?

Це беззаконня. Чому я маю довіряти поліцейському, може він сам зрадник? А їхні «внутрішні розпорядження» мене особисто не стосуються. Дргшнику ніхто не заважає мати два телефони і показувати на перевірку чистий телефон. Тоді нехай обшукують всіх з ніг до голови, до трусів, якщо вже йде мова про пошуки зрадників і колабораціоністів.

Це беззаконня

Не маєш. Цілком можеш подати до суду, і зупинити це беззаконня :)

Здається, що вони мають право не мати жетон під час воєнного стану, згідно статті 20 в редакції Закону Про Національну поліцію № 2123-IX від 15.03.2022. Може й збір даних та біометрії теж дозволений. Але краще такі питання обговорювати з юристами.

к вам іде дядя у камуфляжі з готовою повісткою.

У якій написано «Пропонуємо <дата> з’явитись до територіального центру....», що ще не означає «на передову автоматником», вірно? © Теоретик

Ви пане будете сміятися. Я коли відстрочку оформлював, мені наприкінці все ж таки довелося пройти ВЛК. Хоча спочатку начебто непотрібно було. Так от. Пройшов я те ВЛК, визнали мене здоровим як отой бик. Далі голова комісії дає мені шматок папіру на якому написано що я придатний з печаткою і каже іди до кабінету такого то. Я туди іду, а там починають оформлювати мене вже на відправку. Я тому кажу — а шо ти робиш? У мене відстрочка, яка відправка. Він — яка відстрочка? Я кажу ну там заява написана, і т.д., документи лежать у канцелярії вашій. Ну пішли розбиратися, далі все норм. Відстрочку дали. А от якщо б не відстрочка, то поїхав я би прямо звідти. І найцікавіше — ВОС у мене в квитку — оператор ЕВМ. А повістку мені видали — 100915 — солдат-стрілок. Тобто «на передову автоматником». Тому казочки, що типу ми спочатку уточнимо — то для наївних дівчаток які вірять про напівшишечки.

Ви пане будете сміятися.

Ні, не буду.
Просто в моєму околі троє отримали «пропонуємо з’явитись...» всі троє до тепер на роботі.
У терцентрі визнали їх непотрібними....
Один правда раз у місяць ходить відмітитись, шоб знову йому перенесли термін «прийти...».
Хз навіщо це.

Тож різні випадки, і не варто їх рівняти.
Я ж написав «Теоретик» недаремно 😎

А потім ведуть в кімнату з разпятим мальчиком, щоб бойовий дух підняти

И причащают кровью русских младенцев. Хтось у нас з голов ОВА здається, недавно вихвалсявся що в нас 3 добровольці аж на 100 мобілізованих. А решта 97 як туди потрапили?) Не отримували повістки?

Боже як ви заколупали цими повістками та «помилками», вже 10-й раз кажешь, що отримав та забув про цю повістку, все що зможуть колись штраф виписати, коли сам прийдешь у військомат(я вже платив, до війни). Помилка це усі соплі тут що їх у нацгвардію забирають, прям такі бляха іксперди, а розібратись що таке перша повістка не можуть. Пздц якийсь. Вже купа статей була тут від юристів, майже в кожній компанії є док, що росписує про ці повістки, і лише такі «помилики» як ти, ниють тут на форумі про цю маячню. Що в 2014-ом ці басні постили що зараз.

Та буває ігнорщиків повісток судять, або везуть під руки ВЛК проходити.

Судять тих хто вже після медкомісії морозиться, це вже друга повістка. За першу лише адміністративка. Про під руки на влк не чув ні разу, друг в березні на Закарпатті взагалі декліка днів приходив в черзі постояти щоб пройти її, і як я писав вище його тупо не взяли хоч він і придатний.

Якщо ти проігнорував повістку, робиться адмінка, так. Але якщо в тебе є адмінка, то якщо попадажш другий раз тебе можуть за допомогою поліції примусово доставити до військомату. І це ж цілком законно. А далі там вже ти можеж відмовитися проходити мед комісію, і тебе почнуть на 336 розкручувати. І знов таки — я ж не кажу що ті хто має відстрочку її не отримали. Мені її також видали. Але ж не всі у нас таке мають...

Доречі щоб отримати дозвіл на виїзд треба у воєнкомат іти, там ставлять на олбік, дають відстрочку на пів року і видають дозвіл на виїзд. Тож я там був. Не треба мені росказувати свої «помилки невижевших».

І в черзі всі самі прийшли? Один до одного добровольці?

Дякую за чудову теплу статтю! Захотілося після перемоги обов’язково відвідати Чехію)

Поділюсь кількома цікавими місцями в Брно та його околицях.

До переліку місць ще додам кілька:

  • Zoo Brno — зоопарк в Брно, один з найбільших в Центральній Європі.
  • Brno Underground — підземне Брно, яке включає в сeбe лабіринт, розташований під ринковою площею (Zelný trh) Брно й кістницю (осуарій) біля костьола святого Якуба.
  • Dietrichstein Palace — головна будівля Моравського музею, другого за величиною музею в Чехії, теж розташована на центральній площі Брно Zelný trh.

Там ще колись був відомий автодром Брно. Чи раза він аквтивний цікаво? є якісь міжнародні замагання чи трек-дні регулярні.. як там інфраструктура? чи все в тріщинах та поросло травою?)

Нічого не змінилось. Можете подивитись календар подій на офіційному сайті

Дуже приємний і теплий текст про Чехію, дякую

Клас, дуже дякую за таку детальну розповідь. Мені про Польщі лінь писати, бо все гуглиться в принципі. У нас було теж саме. Тільки з 4 дітьми і нянею на машині на 5 місць. І теж вже повернулися. Польща гарна мабуть країна, якщо просто там жити споживачами, але у нас з дружиною дуже сильне бажання служити іншим людям поза своїми роботами і в Україні ми маємо набагато більше впливу в цій області. Хоча в Польщі теж умудрилися долучитися до сімейного українського табору і допомогли трохи там. А буде знов реальна небезпека, то знову кудись по подорожуємо.

Чудовий промоушин багатодітної сім’ї :) треба брати приклад.

Тому що вдома завжди краще ;)

Это было бы окей для одиночки

Сначала вы с тремя детьми мотивировали себя выехать — путешествовать с годовалыми детьми еще тот квест, т.е. мотивация должна была быть довольно сильной.
Потом когда уже вроде бы начали осваиваться там, выполняете обратный квест — вернуться с тремя детьми в довольно опасное место с туманной судьбой.
Тут кмк должно быть что-то больше, чем «вдома краще»

Там і є щось більше. Словами це не поясниш.

цікаво, що саме може злякати так хлопака котрий сидів у львові та майже першим поїхав? повернувся мабуть тому, що маєш змогу назад виїхати при такій же панічній атаці як тільки за 500км буде якась реальна загроза бо троє дітей не відміняють зараз можливості чкурнути?

Зареєструвався суто, щоб зригнути це?

Возможно, я быстро скролил, но не нашел раздела как получилось выехать.

Занадто швидко. Троє дітей.

Пробував читати далі першого абзацу?
Буквально перший підзаголовок:

пояснити 2-річному синові
вкладання двох п’ятимісячних малят у ліжечко

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

На фото двоє, бо третя дитина робить фото

P.S. Я знаю, що їй 5 місяців)

А я не знайшов чого назад. Крім «складнощів»

Москалі чи воєнком кота в заручники взяли?

Как же много зависти в этих строках...

Стоит откалибровать свой завистеметр 😄

Так чому повернулись? Головне запитання без відповіді.

Тому що вдома завжди краще ;)

Відповідь в стилі відділу маркетингу.

Ви будете дивуватися, але для багатьох це нормальна правдива відповідь.

Дружній колектив, цікаві проекти, вдома краще

У вас в Україні нерухомість?

Супер!
Дякую за свій досвід! )

Найцікавіше мені здається, що якби чоловіків без 3х дітей вільно випускали, то багато моїх знайомих айпішників також би може повернулися (маючи можливість потім виїхати як стане погано)

Кстати да. Я об это не задумывался. Ведь действительно, если бы была возможность ливнуть в случае ухудшения то это дало бы возможность большему кол-ву людей вернуться. Хотя повесточки в военкомат никто не отменял...
Потому все равно лучше не рисковать.

Багатьох моїх знайомих айтішників закордоном галери попередили, що клієнти не потерплять їхнього повернення в Україну і вимагають, щоб вони працювали із «безпечних локацій».

Значит пора засучили рукава и готовиться в фаанг. Как раз год на подготовку пока найм вернётся в прежнее русло.

Як це будуть відслідковувати, коли працюєш на ремоуті?

Багатьох, хто релокейтнувся під час війни уже перевели з українського фопу на місцеві. По крайній мірі у конторі, де я працюю так.

Ок, це заважатиме поїхати в Україну на місяць -два?

Ну не усі готові обманювати свого роботодавця і замовника. До того ж у нас в основному IoT, навіть технічно це організувати трохи не просто.

Менше свободи — погано. Які плюси для людини, якщо раніше вона могла працювати з дому, а тепер не може?

Я б хіба може змотнувся навідати своїх у Вінниці та Львові, бо до кінця війни ми і так офіс не відкриємо, а відтак і мені немає змісту переходити на повний ремоут в Україні.
Одна з тих деталей, які довго пояснювати...

Дякую за цікавий досвід!

Може занадто емоційно напишу, але коли чувак, який звалив в безпеку розказує, як розважитись в Чехії на вихідних, коли щодня гине багато людей — виглядає тако собі.
Звалив, то звалив, кому треба, то сайт консульства і без цієї статті знайде. На кого розрахований цей текст?

Для нас це був цікавий досвід, і Чехія справді цікава країна і потенційно гарний вибір для релокейту. Але наша подорож наразі завершилась, і ми повернулись в Україну.

Тому що вдома завжди краще ;)

Ех, для Алекса пук виявився холостим :)

Ні, не холостим. В автора є можливість їздити туди-сюди і мій коммент більш про моральну складову про розваги, коли у країні гинуть люди.

може занадто емоційно пишу, але ви з 14 року не розважалися зовсім? донецьким дивно таке чути
чи справа лише в масштабах війни?

Можливо ви зможете пояснити, яка негативна моральна складова у розвагах? Навпаки, люди які отримують таким чином психологічну розрядку можуть більш ефективно працювати, приносячи більше користі державі.

А уже загиблим, як би це цинічно не звучало, ні холодно, ні жарко від того розважається там хтось чи ні.

В автора є можливість їздити туди-сюди і мій коммент більш про моральну складову про розваги, коли у країні гинуть люди.

Так, а ти з 2014 року не розважався, не їздив і фоточки не постив? Поки у країні гинули люди і війна була. А зараз люди в Києві не розважаються і в ресторани не ходять?

Навіть в воюючих країнах працюють ресторани та інші розважальні заклади.
Інакше в багатьох будуть психічні розлади (приблизно як на ДОУ через неможливість перетину кордону)) ), а з таким тилом війни не виграють.

Дивлюсь на колег, і ніхто наче ще не їбанувся. Я думаю половина форумних розладів — звичайне ІПСО. Купа наших в свій час розважалася в росіянських телеграмах, поки не набридло, не здивуюсь якщо і навпаки сюди росіяни бігають порозповідати про failed state, збіглих дітей Порошенка Зеленського і т. д.

Хто не фільтрує свої висловлювання згідно лінії партії, той троль, бот і російське іпсо. А як може бути інакше?

Народ масово фільтрує висловлювання? Це зараз про яку країну було?))

Можна припустити, що колеги в рамках робочого спілкування тримаються, а на інтернет-форумах якраз вивалюють усе(:

То ви не читали внутрішніх чатиків іт-компаній. От де треш, угар і содомія.

То перестати жити, бо війна? А війна вже 8 років іде, і буде йти ще не один рік.

На кого розрахований цей текст?

«Не на тебе, от ти і бісишся.»
До чого усі ці моральні уравніловки? Давайте усі сядемо, та будемо сумувати, щоб решті було не так прикро.
Хто має можливість — хай собі розважається, бо йому так простіше жити. А там і працюється ефективніше, щоб на ті самі донати гроші заробляти.

Підписатись на коментарі