Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Нужен ли тестировщику диплом?

Усі статті, обговорення, новини про тестування — в одному місці. Підписуйтеся на DOU | QA!

Как человеку без диплома о вышем (была очень серьйзная причина, в планах есть желание его получить) начать свой путь по стязе тестировщика.

И критично ли наличие диплома начальной стадии?

Какие можете посоветовать хорошие курсы?

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Якщо питання в тому, чи питають за диплом на співбесіді — ні, не питають. Більше того, тестувальниками стають після тримісячних курсів. Університет для цього даром не потрібен.

А загалом — диплом потрібен всім. Точніше не диплом, а освіта. А от вже отримувати її можна по-різному. Особисто я бачу сенс вчитись у виші тільки на крепку базу, тобто щось фундаментальне типу математики чи фізики, лінгвістики і тд, тому що це легше, ніж самотужки, а також на спеціальність, за якою не дадуть працювати без корочки. Чи потрібен буде комусь ваш диплом фізика, ким би ви не працювали? Звісно ні. Але вивчення фізики прокачає вам мозок, а це уже чогось варте.

Для того чтобы работать кем угодно никакие дипломы не нужны, но не иметь диплом... Как бы это помягче сказать... Неправильно

Не нужен, меня никогда не спрашивали о высшем образовании я работала 5 лет Qa и 2 года AQA. 4года из которых работала в Польше и Англии. Самое главное ваши скины софт и хард, знание английского. Из курсов могу посоветовать Test automation university, powercode academy без оплаты. Платные Udemy, LinkedIn learning, Qalight.

Хотя нет, меня спросили один раз в польском люксе. Но это было уже после получения офера при оформлении.

Та не потрібен диплом взагалі. Я не маю ні вищої освіти, ні середньої спеціальної. Це ніяк не мішає працювати QA. Ні в одній компанії куди влаштовувався не питали за диплом)

кого імовірніше візьмуть на роботу: тестувальника з дипломом чи без?

але як помітили вже, це маржинальна відмінність, і краще сфокусуватись на софт і хард скілах

диплом буде проігнорований, як і вміння грати на сопілці чи бути експертом в розвязанні судоку.

а чого саме тестувальником? чого не менеджером/бізнес аналітиком/дизайнером?
в цілому — так, наявність диплома не є перевагою чи недоліком. проте при двох однакових абсолютно кандидатів перевагу дадуть тому у кого все, ж таки буде диплом виша.

в Украине нет
в Европе сейчас серчу вакансии и там очень часто bachelor\master in computer science

Зачем человеку с дипломами идти в тестировщики?
Я просто офигеваю с людей, которые учатся в ВУЗе на программиста (да и вообще не только), а потом идут работать хрен пойми кем, а не по специальности. Нахрена вы учились? Из-за таких как вы наше образование и деградирует.

Та тому що у вузі нічого не вчать нормально бо викладачі далекі від практики.
От було в мене оті всі O(n), вручну рахувати (на малих числах) остатки від ділення по теоремі Ейлера.
1 — це складність алгоритмів, друге — алгоритм Діфі-Хелманна.
Ніби все й дуже computer science, от тільки де і як воно юзається я взнав коли готувався на екзамен на міда здавати на першій галері))

Та тому що у вузі нічого не вчать нормально бо викладачі далекі від практики.

Как раз наоборот, в ВУЗе должно быть очень много теории и капелька практики.

Как раз наоборот, в ВУЗе должно быть очень много теории и капелька практики.

Через це вони і не потрібні для 99% студентів.
Я йшов вчитись щоб отримати знання потрібні для роботи.
А отримав якусь не потрібну нікому теоретичну фігню.

Ваш уровень — 3х месячные курсы хк-хк и в продакшен

А отримав якусь не потрібну нікому теоретичну фігню.

А ви не думали, що на цю базову «теоретичну фігню» далі ви намазуєте товстим шаром знання вже конкретної мови, предметної області тощо. А якщо базової фігні немає то мазати будете на коліна, далі будете кусати себе за коліно і не розуміти що вібувається.

Піздєц, людина, яка відповідає за якість продукту для вас «хрен пойми хто»

та що ви на форумного тролля кидаєтесь

Найс. А чому QA хрен пойми хто? Є аргументи?

В програму CS спеціальностей в Україні входить в т.ч. і курс по якості ПЗ/КС наче, тож частково це по спеціальності.
Ну, і якщо йдеться про тестувальників на рівні UI чи якогось базового функціоналу типу заповнення форм, то це може бути «хрен пойми кем», але ж є і люди, які тестують роботу з БД на якихось складних рівнях, чи якісь напр. програми, де потрібне глибоке знання про мережі, не кажучи вже про прошивки, мікросхеми і контролери — там якраз ця вся теорія і потрібна, на курсах таке не вчать

але ж є і люди, які тестують роботу з БД на якихось складних рівнях, чи якісь напр. програми, де потрібне глибоке знання про мережі, не кажучи вже про прошивки, мікросхеми і контролери — там якраз ця вся теорія і потрібна, на курсах таке не вчать

Это всегда программисты. В худшем случае — автоматизаторы куа, т.е. переученные с мануальщиков на программисты

Скажімо так, наявність диплому не надасть вам ніяких конкурентних переваг як тестувальнику в українському IT, unlike good English skills that in turn may stand you out of the junior crowd

Ну, при мегаперегрітому ринку роботодавців, наявність диплому цілком можливо почне впливати на вибір.

Ні, не почне. Хоча давайте розберемо на прикладах та реальних кейсах. В усіх випадках памятамємо по 4 роки, які необхідно витратити принаймні на бакалавріат.
1. Ви джуніор\трейні\світчер, тільки на початку карєри в Україні. Наявність у вас профільного диплому допоможе набагато менше ніж наявність гарної англійської, знайомого в компанії, який дасть вам референс, чи гарно засвоєної теорії тест-дизайну. Здобуття вищої освіти у цьому випадку практично ніяк не наближає вас до отримання роботи, а скоріше навіть навпаки, віддаляє її, оскільки за час вашого навчання інші здобудуть профільні знання і отримають кілька років практичного досвіду.
2. Ви мідл-QA з 3-5 роками досвіду. Зараз ви найбажаніший кандидат в Україні і проблем з працевлаштуванням нема зовсім. Але ви вже замислюєтесь чи не отримати профільну вищу освіту, щоб відкрити собі шлях до більш складних інженерних посад. Згадуєте про щонайменше 4 роки навчання (а для більш складних посад хотілося б все ж таки мати магістра) і вирішуєте, що 5.5 років самонавчання дадуть вам більше користі.
3. Ви Senior QA з 5+ роками. Проблем з працевлаштуванням у вас нема, але вас вже точно не влаштовує тестувати шаблонні веб-сайти. Досвід вже мається, ви чітко усвідомлюєте, куди ви хотіли би розвиватися і які знання отримати. Переглянувши університетську программу, розумієте, що 85% матеріалу ви або вже знаєте, або він не відповідає вимогам вашого напряму роботи. Ці загальні знання ви проходите самі за книжками. 15% профільних знань здобуваєте на відповідних MOOC, та стаєте активним учасником профільних комюніті.
4. Ви вирішили релокуватись за кордон. Практично всі роботодавці там вимагають наявність диплому, а оскільки ви не місцевий, там і англійська у вас не дуже, ви хочете хоча б якимось чином накинути собі умовних балів перед конкурентами. Оскільки грошей на навчання у вас вистачає, то ви вирішуєте вступити на заочну форму навчання, щоб максимально швидко і без зусиль отримати диплом. Знання університету при цьому вам не потрібні. Але потрібні знання алгоритмів та структур данних, що ви і здобуваєте прорішуючи задачі на leetcode та hackerrank.

Як наймаючий технічний менеджер, я можу вам сказати, що ні разу жоден з кандидатів не був відібраний мною за рахунок того, що він мав профільний диплом. Іноді це може завадити, оскільки створить ефект завищених очікувань і на співбесіді, ви можете отримати суто теоретичне запитання з учбової програми. В такому випадку ваш фейл буде свідчити, що вчились ви не дуже, а от же і роботу скоріше за все будете виконувати на тяп-ляп.

Висновок: практично в усіх кейсах отримання вищої профільної освіти — це невиправдана втрата дорогоцінного часу, особливо для QA, спеціалізації яких у вишах України просто нема. І повірте мені, один предмет з якості ПЗ за весь курс навчання, це аж ніяк не достатньо для того, щоб отримати хоч якусь конкурентну перевагу перед колегами і в теоретично-методичному плані він буде 100% гірший ніж той же сілабус від ISTQB на рівні foundation.

Якщо брати чисто внутрішній ринок України — то знання та вміння мають набагато більше ваги аніж сам диплом.

Доволі багато цікавої роботи, де поріг входу все ж таки потребує глибоких технічних знань. Знань, які не так легко отримати за 1-2 місяці самонавчання. (Але звичайно все можливо).

Про відсутність диплома. Тобто ми отримаємо «сіньйора» з 5+ роками досвіду роботи в індустрії, якому закритий нормальний варіант релокації через відсутність диплома.
Причому в деяких випадках не важлива профільність диплома — лише його наявність.
Попри знання та вміння людини, роботодавець з-за кордону не буде мудохатися та думати як такого кандидата перевезти. А просто візьме іншого.

Про університет. Все залежить від університету. Якщо поступити в умовний топовий ВИШ кудись у КПІ або УКУ, здобути сучасну освіту, пройти інтернатуру в топових Українських та закордонних компаніях (а прикладів вже достатньо) — то після 4-5 років навчання буде і теоретична база (можна буде з легкістю вирішувати задачки для співбесід) і практична. Плюс практика в Гуглі навіть на місцевому ринку дає більше плюсів, ніж веслування в маленькій-середній компанії на напів-живому проєкті.

Про досвід.
По-перше. Для людини з хорошою базою в програмуванні чи просто технологіях, вивчити теорію тестування займе десь тиждень (це навіть дуже багато часу).
По-друге. Якщо людина 5+ років реально розвивалася росла, брали нові задачі та відповідальність — так вона стане сіньйором або навіть лідом за цей час. (такі приклади є). Але я бачив багато інших прикладів. Прикладів, коли люди сиділи тихо на проєкті, отримували ЗП та навіть номінальні підвищення. Але по скілам залишалися на рівні перших півроку роботи.
На співбесіді таких людей видно та по скілам вони слабші, за тих, у кого за плечима стажування у хороших компаніях. Єдиний їх козир — це ті 5+ років досвіду. Але то таке...

Про самонавчання. В інтернетах є вже прям підготовлені програми з курсів, які дають знання практично еквівалентні університетським. Але! Покажіть мені людину (особливо ту, що тільки входить в айті), яка зможе САМА витратити декілька років вечорами та ночами, щоб САМОСТІЙНО пройти десь 30+ складних курсів. Яка тут повинна бути нереальна мотивація. Тому таких людей буде ОДИНИЦІ.

Шановний колего!
Перед тим як ви прочитаєте мій пост, скажу, що багато в чому я з вами згоден, але ви виходите за межі умов задачі, яка поставлена автором: новачок в тестуванні без вищої освіти. Тепер по ваших пунктах:

Про відсутність диплома:
Не всі люди хочуть ту релокацію, які хочуть і можуть, докладуть зусиль, щоби отримати освіту, якщо вважатимуть це за потрібне. Якщо ми кажемо про здобуття знань, то 4 роки таки треба повчитись, а не відсидіти. Я не стверджую, що 1-2 місяці самонавчання замінять 4 роки вищої освіти, я стверджую, що 4 роки самоосвіти та практики співвідносні з університетом.

Про університет:
Я вважаю, що університет, це класичний інститут освіти, який може більш ніж повністю замінений в сучасних умовах. Його сила була(є) у профільних знаннях, менторстві та нетворкінгу. Як ви згадали, якщо вчишся у КПІ, УКУ, то тобі пропонуюється хороша теоретична база, надійні, досвідчені наставники, та потенційно друзі, які в майбутньому стануть впливовими людьми. Буквально до кінця 20 ст. не було жодного іншого аналога, як масово можна було це все отримати, окрім як вступити до ВУЗу. Сьогодні, інформація майже безкоштовна і доступна всім і всюди, ВУЗ здебільшого навіть відстає в опануванні останніх, передових технологій та методик (якщо в нього не розвинена науково-дослідна база). Доступ до інституту менторства теж можна отримати через соціальні мережі щонайменше, в крупних компаніях ця складова входить до корпоративних процесів. Нетворкінг є також відкритим, хоча певний аспект підтримки елітарності може бути присутнім, цікаво було бі дізнатись життєвих прикладів.

Про досвід:
Ви помиляєтесь про теорію тестування, і дуже сильно. Одних лише технік тест-дизайну на тижні, якщо не місяці вивчення. І якщо ми вже кажемо про вищу освіту і серйозний технічний рівень (хоча нагадую у нас питання було від потенційного трейні), то ми не будемо обмежуватись банальними 4 техніками з black box домену. У противагу вашому аргументу про активність, 2 рази, коли я отримував вищу освіту, 90% мого курсу також тихенько сиділи на лекціях і забували 99% матеріалу одразу після екзамену, а дехто навіть не турбував себе хоча б якимось веденням конспекту або читанням матеріалу. Але то таке... ми кажемо про те що потенційно може дати ВУЗ, а не те, що хтось не хоче цією пропозицією скористатися... Хоча це цікава думка. Порівняти життєві шляхи наполегливих та активних з вищою освітою та без неї. А також порівняти життя роздовбайів з вищою освітою та без.

Про самонавчання:
Як ви вказали вище, якісь базові знання можна отримати за 1-2 місяці і вже почати проходити інтервю. Я не вірю, що існує бодай хоч одна людина, яка б не отримала офер впродовж півроку за умов щоденної наполегливої праці з пошуку роботи. Причому випускник ВУЗу, також повинен або демонструвати успіхи в навчанні, щоб потрапити до інтернатури компаній, або вийти на ринок таким же нікому не потрібним кандидатом без досвіду і знову ж таки досягати всього своєю наполегливістю і працею. У захист людей без освіти можу сказати, що зачасту причинию того, що вони не отримали освіту є складні життєві обставини і ці люди як раз таки вміють демонструвати наполегливість, працьювитість і волю.

Заключні думки:
В моєму пасажі відсутність вищої освіти не означає невідповідність вимогам вашої сфери, а лише те, що це не є вироком вашої профнепридатності і все залишається у ваших руках. Я цілком з вами згоден, що знання і вміння, ось що важливо, а не факт наявності диплому. Хитрий трюк заключається в тому, що вища освіта одразу після школи — це золотий час, оскільки ваша голова ще не зовсім «варить» за життєві проблеми, у вас нема відповідальності повязаної з родиною та дітьми, то що ще робити як не вчитися (особливо якщо у вас до цього хист, або принаймні батьки можуть матеріально вас підтримати). Якщо ви цей момент прогавили, то треба дуже зважено приймати рішення про отримання вищої освіти.

Хороша дискусія, дякую, колего!

Декілька зауважень.

1. Про «вивчити теорію за тиждень» я мав на увазі таку, яка потрібна у більшості однотипних проєктів на нашому ринку праці.
2. Згоден про університет. І про те, що знання не кожен зберігає після нього. Але я за 10+ років роботи в різних компаніях жодного разу не бачив нормально організований інститут менторства. Про нетворкінг я взагалі мовчу — тут треба прикласти дуже багато зусиль, щоб отримати суттєвий «вихлоп».
3. Авжеж не кожен хоче виїхати. Але кар’єрний шлях великий — а десь на якомусь рівні відсутність диплома може бути (але не обов’язково буде) перепоною при отриманні підвищення. До того ж є проєкти, де прям у вимогах написано, що потрібно мати диплом. (але не багато прикладів маю таких).
4. Про техніки тест дизайну та інше можна говорити вічно. Але скільки із «важкої» теорії знань реально використовуються у більшості проєктів? Кожний тест інженер для мануального клікінга зараз будує діаграму викликів чи data-flow для того, чи іншого методу в коді? Звичайно ні.

В цілому.
Я за отримання вищої освіти, але в хорошому ВУЗі, де можна отримати актуальні знання, менторство, інтернатуру, знайомства та інше. Більшість ВУЗів в нашій країні на жаль — не такі. (або були не такими, коли я там вчився).
Але разом із тим — для того, хто тільки входить в індустрію — важливіше буде не диплом, а портфоліо практичних проєктів та глибина знань та вмінь. Плюс англійська мова, звичайно.

Потрібен тільки якщо плануєте надалі працювати десь закордоном. Для локального ринку та/або аутсорс компаній — то не є головним критерієм взагалі.

Найголовніше — це усвідомлення, що таке QA і чи то є Ваша «тема» (без самообману та рожевих окулярів про «легко вайтівайті»). Якщо майндсет заточений під цю діяльність — на тому ж Ютубі безліч інформації.

Курси потрібні тільки для того, щоб через них долучитися до якоїсь контори. Тобто, не просто якісь там навчальні курси (які роблять переказ паблік інфи, що є на Ютубі), а на кшталт інтернатури / лабораторії при великих компаніях.

Невже вже зробили ВНЗ, що видає дипломи за професією «мануальний тостер»?!
Ручне тестування — це рівень максимум ПТУ.

Підписатись на коментарі