Португалія. Гайд і поради з власного досвіду
Всім привіт. Мене звати Настя. Я manual QA engineer у компанії PandaDoc.
Мої переміщення Україною та Європою почалися з початком повномасштабної війни. Спочатку я відвезла двох людей з інвалідністю до Молдови. Потім — сімʼю знайомих, котрі провели два перших тижні війни у Бучі, до Швеції. Ми їхали 6 днів, з 4 котами, собакою та двома малими дітьми.
Потім я зі своїми двома котами повернулася до Польщі. І звідти знайшла попутницю, з якою ми доїхали за 5 днів до Португалії.
Розповідаю про свій досвід та ділюся здобутими на практиці знаннями, а також корисними посиланнями, де можна знайти потрібну та важливу інформацію про життя у Португалії.
Переїзд
Переїздити можна потягом, літаком (якщо вже виїхали за межі України), машиною. Інші способи занадто екстремальні =) Я їхала на машині з попутницею, яку знайшла в одній з онлайн-груп. Дороги класні, але є багато платних, більше у Франції та Іспанії.
Наразі вже немає ніяких ковідних обмежень, за масками слідкують хіба у літаках. У Португалії зараз потрібна маска у громадському транспорті, в тому числі і у таксі, а ще в аптеках, лікарнях.
Тимчасовий захист
Його отримати у цій країні просто. Ви подаєте анкету на сайті SEF, та впродовж одного-двох тижнів отримуєте три номери. Анкета українською мовою, тож все в ній зрозуміло, хоча заповнювати треба англійською, потрібні дані паспорта та місцева адреса.
На даному етапі вона потрібна фактично для того, щоб її записали у всіх міністерствах і вони мали змогу контактувати з вами, тож якщо вона змінюється — її, відповідно, потрібно буде замінити скрізь. Наприклад, на цю адресу надійде пароль від податкового кабінету, після замовлення. Тож, бажано вказувати таку адресу, з якої у вас буде можливість забрати лист.
Власне, все, ви оформились і отримали тимчасовий захист. Пластик видавати тут поки що не планують.
Три номери (як поросята з казки), про які згадувала вище — це:
- NIF — податковий номер, як наш ІНН;
- NISS — номер соціального страхування;
- NUS — номер користувача національної служби здоров’я.
❗️ Важливо! Як тільки ви отримали усі три номери — місцева податкова вважає, що ви стаєте податковим резидентом Португалії, оскільки зареєстрували місцеву адресу, оформлюючи тимчасовий захист. Це варто пам’ятати.
Продовжувати тимчасовий захист тут також досить просто. Є опція бути диджитал номад та показувати дохід у 8 500 євро на рік. В перспективі через 5 років можна отримати громадянство.
Виплати
Країна не багата, тож виплат як у Німеччині тут не очікуйте. Можна отримати близько 200 євро на людину, але для цього треба дійсно довести, що ви потребуєте цих грошей. Надати виписки з рахунку, докази. Я цього не робила, тож вичерпною інформацією про те, які докази приймаються, не володію.
Також чула про те, що є можливість вивчати португальську мову, і за це дають якісь виплати. Але сам курс навчання дуже насичений, тож поєднувати з повноцінною роботою його буде важко.
Житло
Це, мабуть, одна з найбільших проблем для українців, та й взагалі для мігрантів у Португалії. З житлом тут важко: його мало, а зараз ще й високий сезон. Тож, і ціни виросли, і вибору великого немає.
Та все ж, якщо поставити таку мету, можна щось знайти. У переліку в кінці статті є посилання і для пошуку житла також.
Знаю, що волонтери інколи можуть допомогти з житлом, але радше тимчасово. Треба моніторити, чи є наразі безкоштовне житло, бо ситуація постійно змінюється. В якийсь період розселяли на деякий час на спортивних майданчиках та тому подібне. Звідти можна або знайти волонтерів, які селять до себе додому безкоштовно, або самостійно знімати далі за гроші.
Оренда житла
Ціни:
- Лісабон — від 700 євро (дешевше, мабуть, зараз нічого взагалі не знайти). Квартира з декількома спальнями буде 1200+ євро;
- Околиці Лісабона та біля океану — 500+ євро;
- Всередині країни (далі від океану) — 300+ євро.
Авжеж є винятки у різні сторони, це середнє, з того що я чула та бачила, коли сама шукала житло. Що потрібно, щоб орендувати? В ідеалі:
- договір на роботу;
- виписка з рахунку, що там є гроші;
- власне, банківський рахунок;
- посвідка на проживання у Португалії;
- депозит до 6 місяців + оплата першого та останнього місяців (можна знайти з м’якшими умовами, але краще готуватися до максимуму).
То в ідеалі. Але можна обійтися і меншим набором, за домовленості.
Житло можна шукати на різних сайтах, в Facebook-спільнотах або на маркет-плейсі соцмережі. Є Ідеаліста, вона працює добре. Можна вибрати райони, які цікавлять, налаштувати собі алерти, та краще все одно заходити і перевіряти, бо вони іноді запізнюються, а конкуренція дуже висока.
Якщо знайшли потрібну квартиру — відразу дзвоніть. Бо листування через сайт працює не дуже добре. Круто, якщо у вас вже є знайомі, які розмовляють португальською, тоді вони можуть дзвонити і домовлятись — це підвищить ваші шанси.
ОЛХ тут є, але такий же, як наш, з тими ж шахраями =) Тож будьте обережні.
❗️ До речі, якщо квартира здається через рієлтора — за його послуги платить власник нерухомості. Тож нікому не платіть.
Лайфхаки по житлу
- Підготуйте презентацію про свою сімʼю. Це дуже допомагає налаштувати позитивно до себе людей.
- Якщо вам справді дуже подобається квартира, можна запропонувати більшу ціну.
- Якщо вас цікавить якийсь конкретний район — ходіть до тамтешніх маленьких супермаркетів і магазинів та запитуйте про оренду житла. Тут добре працює «сарафанне радіо».
Своє ідеальне житло я знайшла через фб маркетплейс. Я писала в квартири/ будинки, які здавали на короткий термін, і запитувала, чи є можливість орендувати на довгий. Мені пощастило і одна лендлорд була згодна на такі умови. То була велика вдача. Тож, моя порада: стукайте і вам відкриють.
Транспорт
У великих містах, таких як Порту та Лісабон, громадський транспорт працює добре. По Лісабону, наприклад, можна купити проїзний на місяць на всі види транспорту за 40 євро. Але за межами великого міста без машини буде важко.
У Португалії багато платних доріг. Проїзд мостом 25 травня (котрий веде до Лісабону з півдня) коштує 1,90 євро для легкової маленької автівки, для більшого транспорту — дорожче. До Порту доїхати коштує десь 30 євро платними дорогами.
Бензин коштує
Для купівлі машини потрібні водійські права та NIF (ІНН), один з трьох кодів, який ви отримуєте разом з посвідкою на проживання. На машину потрібна страховка та раз на рік треба проходити ТО і платити невеликий податок.
Податки та NHR
Багато хто їхав сюди через інформацію про 0% податків. Дуже крута рекламна акція, яка стала вірусною, але, на жаль, насправді все трохи інакше.
З того, що я знаю про податки: для початку, потрібно отримати доступ до вашого податкового кабінету. Для цього потрібно на сайті податкової ввести ваш NIF та номер телефону. На адресу, яку ви вказали при отриманні тимчасового захисту, надійде лист з паролем для входу до кабінету.
Усі, хто не був податковими резидентами Португалії впродовж останніх п’яти років, та проживає у Португалії перший рік, може отримати NHR (Non-Habitual Resident, спеціальний податковий режим). Це можна зробити до кінця року, але краще не затягувати, щоб потім не забути.
Тут діє прогресивна податкова шкала: NHR надає фіксовану податкову ставку — 20%. На окремі прибутки дійсно є податок у 0%, наприклад, дивіденди (але не дохід від продажу акцій), крипта (але якщо це не ваша основна робота) та інше. Тут раджу проконсультуватись з фахівцями про ваші конкретні кейси.
NHR треба робити обов’язково, але ним можна як скористатися, так і ні. Існують ситуації, коли вигідніше не користуватися NHR. Наприклад, якщо ваш дохід менший за 1000 євро на місяць. Без NHR також є можливість списувати витрати. Знову ж таки, все краще розглядати індивідуально. Але круто те, що ним можна один рік користуватися, інший — ні. Він залишається дійсним впродовж 10 років.
Робота
Для айтівців з пошуком роботи все більш менш знайомо — LinkedIn тут працює добре. Головне — актуалізувати у профілі місце вашого проживання.
Зарплатні вилки у Португалії нижчі, якщо порівнювати з іншими країнами та Україною. Мінімальна зарплата у Португалії — 705 євро на місяць, середня зарплата розробника тут — 2700 євро.
Найманий працівник
Сплачуєте 20% фіксований податок по NHR та 11% — соціальний внесок. Тож сумарно із зарплатні ви платите 31%.
❗️ З цікавого: якщо ви найманий працівник у Португалії, можете отримувати зарплатню 12 або 14 разів на рік. Португальці звичні до 14 платежів, додаткові платежі приходять влітку та взимку, умовно на відпустку та на новорічні свята.
Також, ви отримуєте в день до 7,5 євро на обіди. Ці кошти нараховуються на окрему картку та не оподатковуються. З цієї картки можна платити у кафе, ресторанах та супермаркетах.
Індивідуальний підприємець
Якщо ви працюєте на США або інші країни не з Європи:
- перший рік — десь 8% податків;
- другий — буде близько 15%;
- з третього року — до 30%.
Якщо ви працюєте на країни Європи, потрібно також додавати ПДВ 23%. Там є якісь нюанси оптимізації, але я досконало про них не знаю. Тут раджу звертатить до фахівців з вашим конкретним запитом.
Волонтерство та підтримка України
В Португалії відбувається велика кількість заходів, спрямованих на підтримку України. Є концерти, мітинги, дні української кухні й таке інше. Про все це можна дізнаватися у відповідних групах в соцмережах.
Загалом португальці підтримують українців та добре ставляться. Наша команда Atomic Lab отримала перше місце на міжнародному хакатоні за проєкт, направлений на відбудову України. Його ми ще дороблюємо, зате вже запустили NFT ініціативу, де можна задонатити будь-яку суму та отримати за неї NFT. Кошти будуть направлені волонтерам на допомогу в Україні.
Мої спостереження
Плюси:
- Люди — головна цінність цієї країни. Вони дуууже класні, відкриті, добрі. Вони нікуди ніколи не поспішають (окрім таксистів, авжеж).
- Діти. Дітей тут люблять. Знаю, що для українців є якісь безкоштовні школи та садочки. Є за системою Монтессорі, є інтернаціональні школи англійською. Тож знайти можна, що бажаєте.
- Океан. Ну, ви знаєте. «Зрозумій, на небесах тільки й говорять, що про море. Як воно нескінченно прекрасно ... Про кінець, який вони бачили ... Про те, як сонце, занурюючись у хвилі, стало червоним як кров. І відчули, що море ввібрало енергію світила в себе, і сонце було приборкано, і вогонь вже догорав в глибині.» («Достукатися до небес»)
- Безпека. Тут дійсно дуже безпечно. Країна стабільно займає топ у рейтингах безпеки, і це відчувається. Нещодавно ми забули гаманець у машині з відкритим вікном. Вона так стояла, у не самому спокійному районі, декілька годин. Усе залишилось на місці.
- Ціни. Ціни тут трохи вищі, ніж у великих містах в Україні, тож цілком комфортні. Похід до супермаркету встає десь у 60 євро на тиждень. Пообідати можна за
10-15 євро на людину. Повечеряти у ресторані —20-40 євро на людину. - Якість продуктів. Дуже висока. Тут смачна свіжа риба та м’ясо, багато овочів, фруктів. Дуже смачна черешня =). Багато вина.
- Природа. Гори, океан, ліси. Можна знайти природні умови на будь-який смак.
- Англійська. Велика кількість людей у містах розмовляє англійською, що дуже зручно. Думаю, це якось повʼязано з тим, що фільми та серіали тут не перекладають, і діти з дитинства дивляться контент мовою оригіналу.
Мінуси:
- Культура. Її тут небагато, і це видно всюди. Мені не вистачає різноманіття. Їжа, музика... Португальці звичні до всього звичного. В них немає потреби пробувати щось нове, якийсь нетиповий, але смачний ресторан. Заходи більше схожі на гуртки самодіяльності. Авжеж, можна знайти щось на рівні, але це непросто.
- Рівень життя. Країна небагата, зарплати низькі, а багато класних фахівців звідси переїжджають до інших країн. Тут лишається і живе багато людей похилого віку. Від цього — нижче рівень життя, і коло замикається: молоді люди з навичками та мізками переїжджають до інших країн...
- Можливості. Як наслідок попередній пунктів — менше можливостей для розкриття свого потенціалу. Здається, що тут поле для відкриття нових бізнесів, але оскільки португальці не люблять змінювати свої звички — є немаленький шанс прогоріти.
Моє враження — чудова країна для пенсії. Тут добрі люди, безпечно, гарна природа, якісна їжа. Але якщо ти прагнеш розваг чи бодай різних вражень, то такого розмаїття культури, подій, дозвілля, як в Україні — у Португалії не знайдеш.
Корисні лінки
- SEF — отримання тимчасового захисту.
- Податковий кабінет.
- Дискорд сервер українських айтівців — море корисної інформації за всіма напрямами.
- Ідеаліста — сайт для пошуку житла.
- ОЛХ — теж.
- Канал в Telegram, де часто є актуальна інформація про мітинги та акції в підтримку України. Крім того, є пов’язаний сайт з великою кількістю статей, та можливістю замовити послуги бухгалтера, юриста і т.д.
- Добірка безкоштовних місць в Лісабоні — корисний контент.
Дякую за увагу!
Через мою потребу ділитися та обговорювати, я також завела свій Telegram-канал. Буду рада вас там бачити. Я там ділюся роздумами про тестування, IT, мої успіхи з вивчення Python, корисними штуками та ідеями. Не дуже часто, весело та якісно.
22 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.