Токсична робота і детокс
Ну, ви знаєте.
У команді є такий колега, який ніби і робить свою роботу, ніби і не говорить нічого поганого, але спілкування з ним виснажує, і ви намагаєтесь уникати його товариства.
Або бос змінює свою думку двічі за сеанс кавопиття. Сьогодні Льоша — підлий тхір, який псує стосунки компанії з клієнтами, а завтра — молодець, і вам всім треба на нього рівнятись.
Або менеджер — він входить у zoom-конференцію, і у всіх інших учасників спазмує шию, а рука тягнеться тут же закрити всі зайві вкладки (які ніхто і так би не побачив).
Або людина, від якої просто зараз залежить все, тягне і насолоджується тим, що контролює ситуацію, , поки ви тільки чекаєте, щоб вона зробила свою роботу.
Токсичність — це
Психологи визначають токсичні стосунки як такі, де присутній будь-який постійний дискомфорт. Це можуть бути маніпуляції, конфлікти, неконструктивна взаємодія. Жертви токсичного середовища часто відчувають багато негативного: провину, страх, пригніченість, невпевненість.
Щодо токсичних стосунків на роботі, то вони здебільшого бувають чотирьох типів.
- Ієрархічна агресія
- Робота сімейного типу
- Самореалізація за рахунок колег
- Груповий булінг
Ієрархічна агресія
Якщо коротко, це «Я — начальник, ти — дурне». Менеджер або людина, яка повірила у свій підвищений статус, псує життя всім іншим, вважаючи, що прояви сили — це найкращий стимул для досягнення будь-якої мети.
1. Варіант з гіперконтролем
Керівник примушує вас розшерити скрін і показувати йому, як ви хардкодите, щоб нічого там не наробили. Або моніторить, на яких сайтах ви проводите робочий час.
Зрозуміти, чи присутнє таке у вас на роботі — легко. Якщо ви весь час відчуваєте себе винними перед кимось або тривожно доводите, що не марнуєте робочі години, ймовірно, гіперконстроль добре прижився у ваших процесах.
2. Варіант з криком
Якщо на вас на роботі хтось кричить, ви потрапили у агресивне токсичне середовище. Варіантів тут бути не може.
3. Варіант з покараннями
Менеджер «штрафує» вас за сумнівні недопрацювання на свій манер, але за межами погодженої системи штрафів. Наприклад, якщо ви затримали дедлайн, вам, на розсуд менеджера, належить пригостити всіх піцою або працювати цілий день у окремій кімнаті, або тиждень не ходити у корпоративну качалку.
Це дуже нагадує батьківські покарання, які насправді не компенсують заподіяну шкоду, а натомість примушують вас відчути себе зрадником/недолугим працівником/ідіотом.
4. Варіант з публічними порками
Керівник збирає нараду, на якій привселюдно вас сварить. Мета такої наради: сором, адже ви мусите публічно визнати провину і пообіцяти виправитись на широкий загал.
У токсичної поведінки цього типу є ціль викликати у працівника відчуття слабкості, вини, сорому і так продемонструвати йому його низьке місце в робочій ієрархії.
Робота сімейного типу
На співбесіді вам говорять: «Ми тут одна велика родина», і мають на увазі авжеж не дорогі подарунки для кожного працівника на Різдво і день народження, а тільки те, що вам належить батрачити, бо ви любите цих людей. Мотивація такої токсичної поведінки дуже проста: знизити витрати. Адже новоспечений «родич» зробить для «своїх» краще і дешевше.
1. Варіант з маніпуляціями
Якби ви тільки знали, чого вашому менеджеру довелось наслухатись від керівника! Але він вас прикрив! Працюйте тепер два тижні з овертаймами, щоб встигнути, бо обіцяно, що ви впораєтесь.
Коли стосунки на роботі складаються так, що ви комусь щось винні, що хтось страждав за вас, як Христос, а тепер ваша черга, ви в токсичному середовищі.
Іноді це вилізає звідки не чекали. Наприклад, колега пригощає всіх полуницею, і ви розумієте, що за це треба буде дорого заплатити послугами.
2. Варіант з очікуваннями
Керівник говорить:
— Я чекаю від тебе більшого. Я не розумію, чому ти не можеш впоратись з такою простою задачею.
Він і так дав вам відпочити на вихідних, а ви навіть після цього не можете накодити динозавра-єдинорога у вакуумі за 15 хвилин на вордпресі і розбиваєте любляче серце менеджера. Такі стосунки викликають відчуття провини і неспроможності зробити щось добре. Вони знижують вашу самооцінку.
У здоровому варіанті, якщо ви не виконуєте свої задачі, керівник має проговорити з вами ваші успіхи і проблеми, посадові інструкції, і порекомендувати підвищити кваліфікацію на курсах або тренінгах, або запропонувати вам іншу посаду, або звільнити вас.
3. Варіант з дружбою
Колега з вами в одному човні, ви разом стільки пережили, а тільки згадай ту п’янку... І тепер, коли ви друзі, вам належить підстрахувати його, попрацювати за нього, не просити більшу зарплатню у друга-боса, бо ви тут своїми кар’єрними амбіціями руйнуєте молоду дружбу.
Такі стосунки доволі вигідні, адже токсики-друзі обмінюють посмішку і комфортну для них доброту на ваші послуги, не дуже комфортні для вас.
4. Варіант з пристрастю
Це токсична дружба 2.0. Керівник фліртує з підлеглим, або колега з колегою, щоб отримати більше старання, адже ми всі хочемо вразити тих, кого любимо, і показати їм, що ми найкращі. Ще глибше дно таких стосунків — таємний роман між керівником і підлеглим, коли ви додатково страждаєте від невисловленої любові і докладаєте ще більше зусиль, щоб кожен рядок у вашому баг-репорті був ідеальним і демонстрував, як сильно ви любите.
5. Варіант зі справжніми родичами
Фірма на жирний відсоток складається з людей, які бачили один одного голими, або мають одне прізвище і спільну історію. Мама — бухгалтер, син — СЕО, сестра — біздев, тато — завгосп, брат вчиться кодити на синьйорській зарплатні. Якщо це не впливає на стосунки з іншими людьми з команди, чом би й ні, але хіба воно не впливає?
Самореалізація за рахунок колег
Цей тип токсичного середовища характерний для фірм, де керівник заохочує змагання і нерівність, але не судить ці змагання справедливо і не дає адекватного фідбеку по роботі. Людям важко зорієнтуватись, як отримати лайк, виконавши свою роботу, тому вони отримують його, показавши, що вони кращі за інших лінтюхів і бездарів. Полий брудом іншого, і твої руки звільняться для заохочувального печенька.
1. Гендерний і часовий варіант
— А тепер подякуємо Ані за її думку і послухаємо справжніх експертів.
Бос надає перевагу рішенню, яке запропонував чоловік, а не жінка, або слухає тільки тих, хто пропрацював з ним хоча б три роки. Складається додаткова ієрархія «наближених до царя», причому параметри відбору ніяк не пов’язані з продуктивністю працівника.
Це пережитки минулого, але вони є серед нас і вони, звісно, токсичні, адже ні вік, ні стать, ні віра, ні навіть сексуальна орієнтація не допоможуть програмісту написати кращий код (а шкода).
Ліричний відступ. Скажімо, канадські вчені доводять, що гомосексуальні люди роблять у коді на 20% менше помилок. Просто уявіть собі процес рекрутингу, розділ «Чому ми» на сайтах аутсорсингових фірм і оформлення офісів.
2. Варіант з газлайтингом
Газлайтинг — це зведення нанівець всіх ваших зусиль, щоб ви сумнівались у всьому, що робите. Це крайній варіант знецінення, коли токсична персона заплутує вас, щоб отримати над вами контроль. Сьогодні крик, а завтра цукерка. Дають одне завдання, а питають за інше. Такого не просили, а ви винні, що не зробили.
Зазвичай газлайтерами стають люди на керівних посадах, не схильні до порядку і систематизації. Вони самі живуть у хаосі і занурюють вас у ще більший хаос, щоб їх хаос став більш контрольованим за ваш.
3. Варіант з досягненнями
Ваші досягнення крадуть. У легшому варіанті людина просто не вказує, хто зробив хорошу річ. У гіршому забирає ваш результат собі і хвалиться, а в найгіршому забирає результат собі, а ваше ім’я згадує, щоб підкреслити недоліки. Наприклад, «Павло копирсався в коді 18 днів і витратив чотири з них на те, щоб знайти помилку в 1 рядку, яку сам і зробив, але зараз у нас вже є робоча версія». Так роблять невпевнені в собі люди. Вони поцуплюють ваш результат, щоб самим похвалитись перед керівництвом, і щоб ви, не дай боже, не подумали, що ви кращі за них.
4. Варіант з дрібним булінгом
Колега або і менеджер постійно вас ображає, гниленько жартує, підкусує та підштурхує, щоб всім показати, що ви стерпите будь-які його знущання. Булінгом страждають невпевнені в собі люди, які недоотримали визнання, як в школі. Вони намагаються взяти контроль над ситуацією, але ж вам від того не легше. Єдина правильна реакція на булінг — виставити булера ідітом перед його ж аудиторією. Як це зробити: покажіть булеру і іншим, що знущання не мають на вас впливу, залишайтесь конструктивною, впевненою в собі людиною.
Груповий булінг
Це щось зі школи і від мавп. Коли у компанії давно і міцно тримається токсична атмосфера, для людей характерно ділитись на дрібні групки з особистими зв’язками. Тоді, при введенні нової, ще не травмованої людини у когорту виникає групове переслідування, щоб людина пошвидше стала такою ж травмованою у влилась у колектив. Вирішити таке можна тільки звільненням.
Детокс: як його робити, коли у вас є влада і коли нема
Ви — менеджер
Якщо ви ідентифікували своє середовище як токсичне, перше, що вам потрібно зробити — проговорити це з усіма учасниками чесно і відкрито. Дайте всім висловитись і приведіть їх до розуміння, яких саме змін всі хочуть. Далі введіть правила і самі їм слідуйте. Послідовність — найважливіший елемент впровадження змін.
Реагуйте на порушення, виносьте їх на спільне обговорення і у кожній дії керуйтесь питанням: як мені зробити роботу цих людей більш комфортною?
Ви — працівник без влади
Конструктивно скажіть токсичній людині, що вас не влаштовує. Формулюйте це як «мені не ок», а не «ти погано вчиняєш». Повторюйте це кожного разу, поки вас не почують. Якщо не чують, ідіть до керівника. Якщо токсичить верховний керівник, зберіть групу нижчих керівників і проговоріть це з ними — разом вони, швидше за все, мають вплив на найголовнішого. Пояснюйте людям, чому ви з ними про це говорите і як їм самим буде добре, якщо ви детоксикуєте роботу.
Ну і наостанок: якщо ризик для вашої психіки вищий за очікувану користь для вас і колективу, змінюйте роботу і всім розказуйте, яка дічь була на попередній.
41 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів