Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Мій шлях від новачка до розробника. Три уроки, які я виніс для себе і три поради для тих, хто хоче розпочати кар’єру в IT

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

У цій статті я розповім про свій шлях від новачка до Middle Front-End Developer у великій компанії, зокрема, про роль навчання на шляху до своєї мети. Опишу уроки, які для себе виніс, а також сформулюю якості, які, на мій погляд, повинні бути у людини для успішної кар’єри в IT.

Як все починалося

До приходу в IT у мене була своя справа: я керував невеликим бізнесом із нанесення зображень на сувенірну продукцію, а також займався виготовленням портретів на замовлення. За 8 років розвитку бізнесу я мав як вдалі рішення, так і катастрофічні помилки. 2019 року фінансові показники зробили «негативне зростання», а 2020 року розпочався COVID. Я змушений був усе позакривати і думати, що ж робити далі.

Я звернув увагу на ІТ: привабили зарплати та віддалений формат роботи. З напрямком для мене все було зрозуміло: я вибрав Front-End розробку, оскільки багато років працював із візуальною складовою у бізнесі, і мені було важливо «бачити» результат роботи. Крім того, ще у шкільні роки я ходив на курси з веб-програмування при Київському Палаці дітей та юнацтва, тож хоч якась база вже була. Принаймні, я так думав.

Я припустив, що вже готовий до роботи — але коли побачив в описах вакансій багато незнайомих словосполучень, вирішив, що треба все ж таки піти на перші платні курси. Після них була низка провалів на співбесідах, спроб потрапити на стажування, знову навчання, pet-проекти — і так по колу. Ситуація здавалася абсурдною, але такою знайомою для багатьох: щоб потрапити на роботу, потрібний досвід, щоб отримати досвід — потрібна робота.

Урок № 1 — не переоцінити себе

«Я раніше відвідував якісь курси, тож уявлення про роботу в мене вже є. Я готовий» — здається, такий самообман стався не лише зі мною, а й загалом досить поширений в IT. Коли я почав свій шлях пізнання нових стеків, технологій та інструментів, то зрозумів, як я відстав від цього всього. Або точніше, наскільки індустрія пішла вперед.

Фраза «галузь розвивається швидко та динамічно» стала вкрай буквальною. Багато з того, що було актуально 10 років тому, зараз — не більше ніж музейні експонати. Майже кожен місяць одна технологія змінює іншу, з’являється новий інструмент, підхід, фреймворк. Тому не можна просто «увійти в IT» на плечах знань, здобутих багато років тому, — це сфера, до якої потрібно підходити відповідально. Готуватися та вчитися.

Щоб встигати за всіма змінами та нововведеннями, потрібно щиро ними цікавитись та постійно працювати — як над проєктом, так і над собою. Моє спостереження — в IT не варто йти лише за грошима. Без природної цікавості та задоволення ви швидко вигорите і довго не зможете «загорітися» знову. Добре, що в мене воно з’явилося в процесі. Але якщо відчуваєте, що все це заради циферок на банківському рахунку, раджу пошукати щось інше.

Вибір можливостей

Місяцями пізніше мені таки вдалося потрапити на програму навчання відомої української аутсорс-компанії. Вона була розрахована на 8-12 місяців, з кількома етапами відсіву претендентів.

Водночас, напередодні чергового етапу відсіву, я побачив рекламу Parimatch Tech Academy. У той момент я подумав, що якщо не пройду на наступний етап у першій програмі навчання, можливо, продовжу шлях в там — і подав заявку як запасний варіант. Зрештою, я пройшов наступний етап відсіву на своєму першому навчанні і був прийнятий до Академії. Наступні пів року я навчався паралельно у двох місцях, що було неймовірно складно.

Урок № 2 — сфокусуватися

Через страх залишитися без навчання і неймовірного прагнення закінчити хоча б одну якісну програму, я потрапив у пастку, коли був змушений поєднувати відразу два освітні процеси. І на якість навчання, це, зрозуміло, вплинуло не на краще. Тому для себе я зробив висновок на майбутнє — фокусуватись на чомусь одному.

Так, план «Б» — це добре. Так, два пройдені курси, ймовірно, буде краще, ніж один. Але в навчанні дуже важлива системність та передбачуваність. Коли ти маєш чітку програму зі зрозумілими майлстоунами, результат також буде ґрунтовним.

Якість навчання

Два аспекти, які роблять навчання ефективним — актуальний матеріал та грамотний його виклад. Здається, що за весь час мого навчання найбільше на мене вплинули саме ментори-практики: вони не лише розповідають той матеріал, який актуальний на ринку «тут і зараз», а й можуть пояснити нюанси його застосування, дати неочевидні поради та поділитися корисним досвідом.

Крім того, завдання, що наближені до реальності, а також стажування на повноцінному проєкті — також must have. Які б знання я не отримував, які б «реальні» завдання я не робив, коли я потрапив на стажування, весь мій попередній досвід видався іграшковим. Воно допомагає розвинути, якщо так можна сказати, навичку онбордингу. Особисто для мене це був неоціненний досвід, оскільки, здається, це дуже складна частина роботи — зрозуміти, як влаштований продукт і як його компоненти пов’язані між собою.

Урок № 3 — усвідомлено вибирати навчання

Для себе я зафіксував, що найкраще навчання — це те, що найближче наближено до реальності: з погляду завдань, комунікації, термінів. А також де ти більше часу проводиш «роблячи», а не «слухаючи». Якість і мотивацією менторів/спікерів також вирішують — коли людина навпроти тебе справді хоче поділитися своїми знаннями та досвідом, виходять класні результати.

Три поради для старту кар’єри в IT

  • Будьте цілеспрямованими. Вам можуть дати десятки порад, розповісти про «фішки» та прийоми, мотивувати, але рано чи пізно все зводиться до одного — наскільки ви готові йти до кінця і робити це стільки, скільки потрібно. Вроджені здібності, талант — усе це лише частина успіху, решта — постійна праця та робота над собою
  • Займайтеся самоосвітою. У розробці це, напевно, повноцінна частина роботи. Без додаткових знань ви ризикуєте пропустити важливе і стати не таким швидким, ефективним, інноваційним. Тут допоможуть статті, відео, книги, івенти, лекції, інтенсиви — обирайте той формат, який вам до вподоби. На старті мені, наприклад, допомогла серія книг Кайла Сімпсона «{Ви не знаєте JS}», а також «Грокаемо алгоритми» від Адіт’я Бхаргава.
  • Будьте терплячі. Якщо ви вже вирішили піти в розробку, то найскладніший період чекає на вас на самому початку шляху. Не засмучуйтесь, якщо виходитиме не відразу. Розвивайтеся ітеративно — не «все за раз», а щодня потроху. Намагайтеся робити більше, ніж вимагає завдання і пам’ятайте — все обов’язково вийде.
👍ПодобаєтьсяСподобалось11
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Можете хтось дати пораду. Я планую йти на факультет Computer Engineering бо мене більше приваблює апаратне забезпечення та його програмування. Але в Україні дуже мала кількість вакансій за цим спрямуванням. Може краще обрати Computer Science, або Software Engineering?

Вчіть що подобається, а перекваліфікуватись зможете коли захочете.

Хороша стаття,
особливо для початківців, які втрачають мотивацію при даній ситуації з працевлаштуванням..

І заради цього коменту аж зареєструвався.

Понятно что реклама, но вроде реклама бесплатных курсов, так что с этой точки зрения ОК, но сам бизнес на ставках не одобряю и вряд ли бы пошел в такую фирму на работу.

Сайт Parimatch Tech Academy — один из самых тормознутых сайтов из тех что мне попадались. Проводится предварительный отбор владельцев мощных современных компьютеров?

Це в париматч така форма реклами від новоспечених співробітників, як тема зі схвальними відгуками на mate academy?

в Parimatch Tech

Та досі вже.

Підписатись на коментарі