Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Будуємо web3 брідж в Україну

Привіт всім! Я frontend інженер з певним досвідом роботи. Не дуже виходить писати просто текст, але спробую поділитись своїми думками.

Декілька років тому зацікавився темою блокчейну, смарт контрактами та web3 технологіями. Побачив в цьому потенціал для професійного розвитку та почав активно досліджувати цю сферу. Роботу на той час у цьому домені було дуже важко знайти без досвіду. Тому вирішив будувати pet-проєкти, щоб отримати практику та доторкнутись до нових технологій. У вільний час почав пилити перший проєкт:

StarsCrowding.com — платформа для обміну персональними токенами. Мета проєкту використання web3 технологій для допомоги людям.

Якщо коротко пояснити, кожна людина — це зірка та інфлуенсер у своєму колі. Тому кожен може створити свій NFT токен, щось на кшталт персонального IPO для подальшого лістингу та торгів. Кошти з торгів ідуть власнику токена, роялті іде на допомогу та благодійність. Більше інформації тут.

Приклад персонального токена: starscrowding.com/...​odymyrzelenskyy*254534400

На той час NFT були супер в тренді — але потім прийшла крипто зима, ну ви в курсі.

Цей проєкт дозволив дуже глибоко зрозуміти як все працює під капотом та як будувати DeFi та dApp. Код проєкту тут, кому цікаво. Набуті знання дозволили мені поміняти роботу та з часом взагалі перейти на фріланс.

Будучи вже web3 ентузіастом з початком повномасштабної війни всі вільні ресурси направив на допомогу: протести, донати, кіберфронт. Роблячи перекази, ставало очевидно що курси дуже швидко змінюються. Почалось активне використання USDT — як бріджу з України. Тобто пішов відтік активів від нас і це зовсім не добре для країни.

Так прийшла ідея наступного поки pet-проєкту:

UAHT.io — p2p токен без меж для вільних людей.

Це такий аналог Tether тільки для України. Тобто чому ми повинні використовувати чужий брідж для виводу. Чи не краще зробити власний міст для вводу в країну, MetaMask та Polygon в допомогу. UAHT контракт було створено 24.08.2022. Платформа планується як DAO — всі власники зможуть впливати та керувати проєктом. Мета спільноти — розвиток web3 технологій та залучення віртуальних активів в Україну для розвитку економіки. Uniswap пул, як приклад. Весь статут та код тут. Спільнота: @uaht_group

Якщо Коли такий брідж запрацює, всі українці отримають вільний доступ до web3 світу, DEX платформ і тд. А враховуючи, що в нас вже можна відкрити аккаунт у FinTech через Дію, розраховуватись токенами в торгових мережах та на заправках, після перемоги та і вже зараз нам є що запропонувати іншим країнам. Бути по суті Швейцарією тільки для віртуальних активів 🚀

Далі буде... дякую наперед за текст рев’ю та коментарі.

Слава Україні 💪

👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Платформа планується як DAO — всі власники зможуть впливати та керувати проєктом

Один і той самий токен для гривні і дао?

Так, голоси DAO будуть збиратись просто підписами через MetaMask у спільноті

Що в перекладі означає що найбагатший користувач платформи (або група користувачів що суммарно мають >50% токенів) буде одноосібно вирішувати що завгодно. Користувачі з міноритарною долею токенів у ДАО це просто фон, білий шум.

Case in point: коли відбувся rug pull токенів Abracadabra (так, це реальна назва проекту куда занесли сотні мільйонів), то після цього автори спробували піти на другий захід і влаштували голосування. Не пам’ятаю вже за що саме, але показово що із приблизно 20000 голосів, все голосування вирішилось голосами топ 8 гаманців. Таке от «всі керують проектом». Просто деякі керують, а інші «керують» :) .

1 підпис з гаманця через KYC = 1 голос. кількість токенів не буде мати значення. Розробка голосування в процесі.

Це вже краще ніж у інших. Але... Ви збираєте персональні дані для KYC? А який захист? Хто і як їх зберігає?

Сподіваюсь KYC буде через ЕЦП / ДІЯ підпис. Все має бути paperless.

Цей підхід робочий і має право на життя, але чи ви розглядали ідею зробити 2 токени: перший — основний токен UAHT, другий — для ДАО (для якого треба порахувати токеноміку, і відношення яке відійде команді, інвесторам, і як варіант активним користувачам через airdrop). Тут у вас одразу буде інструмент для фандрейзінгу — через ICO другого токену.

Декілька аргументів за такий підхід: так як ви хочете зробити DeFi компанію, котра буде гарантом повернення вкладених коштів в токен, то, думаю що:
1. Більша частина ваших потенційних юзерів хотіли б стабільності коіну яку гарантує досвідченна команда.
2. Потенційні інвестори і команда хотіл б також мати важелі в голосуванні, а не просто 1 голос серед багатьох.

Дякую за поради. Можливо зробимо ще NFT для проєкту згодом. Щось по типу ОВДП для інвесторів.

ОВДП для інвесторів

І звідки ж візьмуться токени щоб платити відсотки тим «інвесторам»? А знаю, або з друкарського верстату, або із токенів нових «інвесторів». Це точно зовсім не схоже на піраміду. Ніколи такого не було, і от знову :) .

від swap fees — раджу почитати про uniswap пули: docs.uniswap.org/...​concepts/V3-overview/fees

Ідея стейблкоіна для гривні — це дуже круто.
Але за рахунок чого буде забезпечуватися утримання ціни в 1uaht = 1uah ?

Дякую за посилення. Але не думаю шо знайшов відповіді на моє запитання. На прикладі того ж tether, на який ви посилаєтесь — в нього є описаний lifecycle токену. Хотілось би побачити щось подібне.
Це ж одне з ключових питань — хто гарантує мені повернення коштів за токен і по якому курсу?

А є вайтпейпер, чи вайтпейпер то статут?

Більше інформації буде тут: t.me/uaht_info

Lifecycle UAHT токена:

— input: переказ ПФД на резервні рахунки DAO -> mint токена для надавача у вигляді права вимоги
— transfer: перекази p2p у блокчейні у вигляді відступлення права вимоги
— output: запит на повернення ПФД -> burn повернення коштів за боргом з резерву

Смарт-контракт: polygonscan.com/...​6b4a1e8f2b8c644e58f3eaa6a

Lifecycle токенів Tether це Джіанкарло goes BRRRRRRRR!!! Так? :)

Чи справді вірите що хтось регулярно завозить вантажівки кешу в мутний і нікому невідомий банк на Багамах? 1 мільярд баксів це 10 тон купюр, а Джіанкарло з Паоло друкували стільки фантиків кожну неділю на піку токен-істерії. То напевно були «institutional investors».

ПС: сподіваюсь ви в курсі що саме тетери офіційно ніхто не приймає назад, окрім деяких третіх осіб в лиці платформ обміну. А на сайті тетерів так і написано прямо — фіг вам, а не обмін тетерів, ми це дозволяє лише обраним кого самі оберемо. І найсмішніше що взагалі нікого це лякає, поки line goes up.

USDC вроді кращий в цьому плані, так?)

Важко сказати. Час покаже хто краще. Єдине що ми можемо зробити — це диверсифікувати активи, щоб мінімізувати ризики.

ПС: Також не думаю, що навіть банки зможуть показати кешом всі кошти, які є на електронних рахунках.

Ви взагалі про що? Перечитайте топік і коментарі, мова йде про те, як автор збираєтся імплементувати утримання курсу в токені для гривні. Tether імплементує один з підходів. І те що ви пишете про «вивести мільярд баксів» — взігалі дуже далеке від реальності.

Tether імплементує один з підходів

Тетер не алго-стейбл. Тетери теоретично друкують тільки коли Джанкарло отримує реальні гроші від покупців. Також теоретично тетери знищують коли Джанкарло віддає реальні гроші назад своїм користувачам. Це і є теоретичний лайфсайкл тетерів, іншого немає. Тому і питання — чи ви вірите в те що все так і відбувається з тетерами, після всього що ми бачили за останні 5+ років? Що команії, від якої відвернулися всі банки крім одного мафіозного банку на Багамах, яку навіть другорядний аудитор кинув як гарячу картоплю з вердиктом «без коментарів», що цій компанії завезли десятки мільярдів кешу в мусоровозах якісь типу «інвестори» і щоб що, навіть не отримувати відсотки на свої гроші?

вже можна ... розраховуватись токенами в торгових мережах та на заправках

А в яких мережах і заправках вже можно розрахуватися токенами?

Слава Україні 💪

Слава ЗСУ!

Це такий аналог Tether тільки для України.

Тобто це Tether тiльки в гривнi? На фейхуа? Unstable coin?

Зараз взагалі немає нічого stable. Подивитись просто на курс фунта. А гривня яка не яка вже в нас є.

Є питання:
Якщо, наприклад, я хочу торгувати на бинанс (і вже регнув там акаунт та пройшов KYC) і хочу завести 5000 гривень та трохи поторгувати там біткоіном, а тоді вивести прибуток, то як мені це зробити за допомогою вашого токена?
Зараз мені пропонують ввести на біржу юсдт, а юсдт взяти пропонують у обмінніку (а обмінніку переводимо з карти банку) і завести на гаманець, а тоді с гаманця на біржу і купити там біткоїн. Почекати доки він виросте і продати за юсдт, а тоді їх вивести на гаманець, а с гаманця через обміннік на карту.
А що пропонуєте ви, яка у вас схема?

Binance — це CEX, тобто централізована біржа. UAHT токен надає можливість виходу до DEX бірж — децентралізованих, таких як UniSwap. Не знаю, чи це можна називати схемою.
Також UAHT токен посвідчує права вимоги безвідсоткової поворотної фінансової допомоги. Тобто він зовсім не мій. Кошти надаються DAO у виді ПФД операція ввід/mint. Переказ токена p2p є відступленням прав вимоги, а операції вивід/burn — повернення боргу.

Дякую за пояснення. Однак це не схема дій.
Що стосується оцього -

UAHT токен посвідчує права вимоги безвідсоткової поворотної фінансової допомоги.

то це схоже на якесь пояснення, чого податкова буде задоволена, але мені тут непонятно, а чого саме.
Я не присіпаюся і не насміхаюся ніколи. Я хочу уточнити бо сам трохи баран.
Спробую передбачити схему дій:
1. Щоб отримати ваш токен що треба зробити? Начебто перевести гроші с карти мого українського банку куди?
2. Що далі робити з цим токеном?
3. Яка зворотня процедура?
4. Чи потрібно щось податковій буде потім пояснювать?

Так, багато питань досі відкрито. Фіатні операції тому зараз можуть відбуватись тільки через партнерські системи в бета режимі на сайті uaht.io
Наразі проходить опитування у спільноті, якою саме має бути DAO — t.me/uaht_info/13 Після того, як буде юр. особа має з’явитись можливість працювати через банки напряму.

Знайшов базовий курс цифрової освіти: osvita.diia.gov.ua/...​in-bitcoin-cryptocurrency Можливо допоможе комусь краще розібратись в топіку.

Дякую, таких експертів нам не потрібно
thepage.ua/...​a-onistrata-radio-svoboda

Оце так експертиза. Дивно чому курс досі на gov сайті. Тому: dou.ua/...​rums/topic/40175/#2491459

Можу порадити ще ресурс для базової фінансової грамотності: simeinyi-budzhet.ua

яка прекрасна ідея... для СБУ ))

Пропоную придумати хорошу назву, так щоб брідж викливав відчуття впевненості та надійності у користувачів.
Ну наприклад просто перше що прийшло в голову, красиві назви — Ronin, Wormhole, Poly, Harmony, Nomad, Lago.
Треба ж відповідати сучасним трендам так би мовити :)

Ось як приклад, один місток вже прокладено: https://unchain.fund/ благодійний крипто-фонд для допомоги Україні.

Мені здається, чи ви, веб4 девелопер, не чули назви які я навів вище? :)

Реально не чув про такі, прогуглив буду знати. веб3/4 тут не дочого. Атаки коду були є і будуть: привіт банкам з log4j

На скільки відомо, зламати можна будь-яку систему. Якщо ціна такого зламу менша за велью.

По перше дефейснути якісь банківські портали != отримати доступ до рахунків чи ще якихсь ассетів. По друге банк це система з довірою, а також сильно зарегульована законодавством. Тож якщо хтось зламає саме фінансову частину банку то або банк по власній ініціативі зможе все повернути (тому що всі контрагенти так само зарегульовані і працюють по закону), або у вас є доступ до важеля під назвою судова система. Також очевидно що злам фінансової частини банків по всьому світу дуже і дуже рідкісне явище, а от «злам» дефі «контрактів», це дуже і дуже часте явище.

У смарт контрактів є дві проблеми — вони не смарт і не контракти. А тому це дуже обмежена у застосуванні річ, яку намагаються приліпити всіди де не треба. Це спроба вирішити соціальні проблеми за допомогою тільки технології і вона приречена на провал. А там де вони корисні, як от у дефі бріджі, ці смарт контракти це фактично self paying bug bounty. Тримати токени у бріджі можуть тільки дуже «сміливі» люди.

Класно що у вас є глибоке розуміння security. Запрошую до аудиту, якщо буде час звичайно.

Як мінімум це відкриє шлях для UAH до інших можливостей web3: стейкінг, DEX пули і тд.
Для інших країн — це відкриє можливість бріджу до інвестицій та виходу в реал, звичайно в межах AML.

Більше довіряю коду смарт контрактів, ніж банкам. Але це моя персональна позиція.

стаття дуже цікава, але нічого не зрозуміло

Був у такій же ситуації пару років тому

Тож весь форум повинен витратити пару років щоб зрозуміти вас? :) Я то вас розумію, але не дуже вірю у потенціал. Інвесторам не потрібен брідж для інвестицій в «аргентинське песо» (або ж будь-яка інша екзотична назва). Всі завжди використовують USD-like стейбли, бо всі знают як US$ працює.

Так, добре це розумію. Тому й кажу що я інженер, а не маркетолог чи продавець. Сподіваюсь такі люди згодом долучаться до спільноти.

Нічого не зрозуміло, але дуже цікаво :)

Долучайтесь до web3 спільноти, якщо цікаво

яка мета спільноти? що там потрібно робити?

Вивчати та будувати нові технології. Ось деякі спільноти:

— ethereum.org
— https://polygon.technology/
— uniswap.org
— metamask.io
— tether.to

Для чого потрібно будувати нові технології якщо можна використовувати вже створене. До речі дуже популярні coinbase та binance. А той список що описали, крім

ethereum.org

Вимагають дуже багато часу щоб розбиратися але без шансів на отримання результату

Запитайте це у Віталіка

Не бачу потреби. Які плюшки я отримаю?

Дякую за ідею. Можливо зробимо Giveaway чи Airdrop

Я не про то. Який сенс мені з того всього? Зароблю грошей?

Бачив в Україні вже є рішення для карт: dou.ua/forums/topic/40115 Схоже через кредит

Супер. Будемо мутити — але тільки в білу 🙂

UAHT — віртуальний актив, який посвідчує права вимоги безвідсоткової поворотної фінансової допомоги (операція input/mint). Тобто передача токена є відступленням прав вимоги (операція transfer), а операції output/burn — повернення боргу.

Як видно з операцій кредиту не виникає, тобто кредитні картки не зовсім варіант. Можливо дебіт/prepaid або перекази по IBAN. В будь-якому з варіантів для виходу у фіат треба юр. особа. Наразі в у спільноті створене опитування про це.

Цікава ідея. у якості ідеї — зараз проходить хакатон Near, можливо вам буде цікаво прийняти участь — metabuild.devpost.com

Підписатись на коментарі