Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

MVP, RD, MCT, MCPD... або Як влаштована експертна екосистема Microsoft

Одного дня я отримав дзвінок від Сергія Байдачного — на той момент головного «технологічного євангеліста Майкрософт Україна», а нині — співробітника канадського офісу Microsoft Corp. «Хочеш стати RD?» — запитав він мене. На той момент я вже мав досвід спілкування з Microsoft Research, і тому співпраця з R&D відділом Microsoft мене, звісно, приваблювала. «Так, звісно» — відповів я. Після того, як мені прийшов лист з привітаннями, я несподівано для себе дізнався, що RD — це не Research & Development, а програма Microsoft Regional Director.Так почалась моя співпраця з компанією Microsoft.

Тоді мені було 23 роки, що зробило мене одним з наймолодших регіональних директорів в історії компанії. Моя співпраця триває понад 14 років, що теж є доволі тривалим періодом. За цей час я мав можливість досконально розібратись в тому, як працює компанія, двічі потрапити на інтерв’ю у студентські роки і бути близьким до отримання позиції інтерна в Microsoft Research, але профукати цю можливість через відмову у польській візі і зрозуміти, що мені не хочеться працювати в Microsoft, а ось з Microsoft — цілком ок. Принаймні зараз.

У цій статті я розповім про те, як працює експертна екосистема Microsoft.

Microsoft Regional Director

Мушу одразу сказати, що Microsoft Regional Director — це не посада, а нагорода, статус, звання (англійською — award). За останню декаду кількість Microsoft RD коливається у межах 160-200 членів, а серед вимог до них — C-level посада, знання Microsoft та не Microsoft-технологій, експертиза в різних сферах (наприклад, у сфері штучного інтелекту), і/ або значний внесок в open source та social impact сфери.

Сама компанія позиціонує RD як «Trusted advisors to the developer and IT professional audiences and Microsoft», що є доволі розмитим описом.

Якщо коротко, RD є незалежними едвайзерами для Microsoft. Часто — критиками, «early adopters» або інсайдерами. Будь-яка велика конференція (зокрема, Build, Ignite, Inspire тощо) має окремі активності для RD — додаткові зустрічі, мініконференції, зустрічі з топменеджерами компанії.

На доковідній конференції Microsoft Build для RD були зарезервовані перші два ряди у конференц-залі. А після конференції я мав змогу провести закриту дискусію про платформу Microsoft AI разом з віцепрезидентом компанії, відповідальним за напрямок штучного інтелекту.

Звісно, без кумедних ситуацій не обійшлось.

Спочатку мене локальний офіс Microsoft постійно записував до своїх рядів, вказуючи на бейджі місце роботи «Microsoft Ukraine». Потім якось білоруси запросили «регіонального директора Майкрософт Україна» зробити кейноут-доповідь, і ледь не втратили свідомість, дізнавшись, що це не той «директор».

На одній із конференцій я зустрів Річарда Кемпбела (@richcampbell), автора відомого подкасту .NET Rocks!. Для людини з .NET світу це було як зустріти Ілона Маска. Мене дуже надихнуло усвідомлення того, що ми обоє маємо однакові статуси.

З Річардом Кемпбелом (@richcampbell), автором подкасту .NET Rocks! на конференції Microsoft MVP Summit

До речі, у керівника локального офісу Microsoft посада називається «Country Manager», яку часто українською перекладають як «генеральний директор». Як ви розумієте, для пересічної людини різниця між «генеральний директор» і «регіональний директор» не очевидна.

Українські «регіональні директори» останньої декади (крім мене):

Статус надається строком на 2 роки. Номінувати можуть чинні RD або співробітники Microsoft. Участь у програмі вимагає підписання NDA.

Офіційний сайт: Microsoft Regional Directors.

Microsoft Most Valuable Professional

На відміну від RD, програма Microsoft MVP більш численна і прив’язана до конкретної сфери або напряму, наприклад, AI, Microsoft Azure або Power Platform. У різні часи статусом MVP одночасно володіли 2000-4000 людей в усьому світі.

Формально статус Microsoft MVP дають не за те, що людина є найкращим технічним експертом у своїй сфері, а за те, що людина зробила значний внесок у розвиток технологічних спільнот: написала технічні статті, виступила на технологічних конференціях, провела мітапи, вебінари, волонтерила на хакатонах чи інших технічних заходах, допомагала писати документацію чи приклади для Microsoft Docs (віднедавна Docs став підрозділом Microsoft Learn). На практиці, якщо людина не є топовим експертом, то стати MVP доволі проблематично. А навіть якщо так і сталось, то довго в цьому статусі перебувати вона не буде.

Важливо додати, що ані RD, ані MVP не отримують гроші за свою, по суті, волонтерську діяльність. Якщо ж ця людина робить щось на комерційних умовах, це не може вважатись внеском у розумінні MVP програми. Попри те, що компанія Microsoft часто співпрацює з MVP і на комерційній основі, але це дуже поодинока і нетривала співпраця, яка навіть близько не стоїть поруч із зарплатами, які отримують MVP на своїй основній роботі.

Найбільша претензія до MVP в тому, що ці люди начебто не можуть бути щирими, бо мають персональну вигоду від реклами сервісів Microsoft. Я не можу відповісти за всіх, але MVP, як правило, — це мега професіонали і високооплачувані спеціалісти. І ніхто з цих людей не захоче ризикувати своєю репутацією заради дешевого або не дуже піару.

Як не дивно, але для багатьох людей звання RD/MVP — це ознака заангажованості, а не експертності. Хоча якщо від’їхати трохи західніше м. Чоп, то ця проблема зникає.

Раз на рік усі RD/MVP мають змогу взяти участь у конференції Microsoft MVP Summit, куди з’їжджаються 1,5-2 тисячі спеціалістів з усього світу. Протягом тижня відбуваються сотні презентацій, воркшопів, зустрічей з розробниками і продакт-менеджерами Microsoft. Звісно, це все супроводжується великою кількістю неформальних заходів. Я б сказав, це єдина суттєва перевага наявності цього статусу. Звісно, бенефітів є багато, але нічого такого, без чого неможливо було б прожити.

Ще одним бонусом є можливість спілкуватись напряму з інженерами Microsoft. Це дає змогу дізнаватись про новинки набагато раніше, а також вирішувати проблеми напряму з тими, хто стоїть за розробкою всіх цих технологій.

Українська делегація на Microsoft MVP Summit з колегами, що працюють в Microsoft Corp.

За 11 років я був номінований у напрямках Windows Phone & Windows Platform, ASP.NET/IIS та AI (був серед перших 30 людей у світі).

Зі статусом MVP теж пов’язано багато казусів. То мене підписали «найбільш високооплачуваним спеціалістом Microsoft», то «найбільш поважним»... Тому постійно доводиться перевіряти написання, або взагалі уникати.

MVP допомагають усім великим українським конференціям, що так чи інакше пов’язані з .NET та Microsoft. Виступи багатьох іноземних спікерів були організовані саме за сприяння MVP. А протягом війни MVP безкоштовно консультують неприбуткові та академічні установи, державні органи і навіть бізнес, а також допомагають з міграцією у хмару, розгортанням та захистом інфраструктури.

До речі, багато RD є також і MVP. Це не заборонено.

Статус надається строком на 1 рік. Номінувати можуть чинні RD, MVP, або співробітники Microsoft. Участь у програмі вимагає підписання NDA.

Офіційний сайт: Microsoft MVP Award

Для студентів є аналог MVP — Microsoft Learn Student Ambassador.

Microsoft Certified

На відміну від програм RD/MVP, куди потрапити доволі складно і є низка недокументованих вимог, щоб стати сертифікованим спеціалістом Microsoft все, що потрібно — скласти один або кілька екзаменів.

За рівнем сертифікації подіються на Fundamentals, Associate, Expert і окремо — Specialty (список всіх сертифікацій є тут). Огляд типів сертифікацій можна прочитати на DOU.

Останні кілька років триває перехід від product-based підходу, коли оцінювали знання того чи іншого продукту або технології, до role-based підходу, коли оцінюють сукупність знань, що є характерними для ролі (DevOps, Developer, Data Engineer, Data Scientist, Architect тощо). Тому абревіатури MCE, MCSA, MCSD, MCSE, MOS, MTA підуть у минуле вже дуже скоро.

Зараз сертифікація діє лише 1 рік (раніше — 2 роки), але ви можете щороку проходити assessment test на платформі Microsoft Learn і безкоштовно продовжувати дію сертифікату.

На початку року ми разом з Microsoft розпочали Upskilling Initiative, щоб допомогти всім охочим сертифікуватись. На жаль, війна завадила, але попри це ви можете знайти багато корисного контенту від українських Microsoft MVP на нашому YouTube-каналі.

Хтось екзамени складає, а хтось їх створює. Так сталось, що вже кілька років мене залучають як SME (Subject Matter Expert) для написання сертифікаційних екзаменів, а також для формування learning strategy для кількох напрямків. Це дуже складна, але й надзвичайно цікава робота.

Усі свої сертифікації можна оформити на сервісі Credly, ось, наприклад, моя сторінка: Oleksandr Krakovetskyi — Badges — Credly. Посилання на цю сторінку може розповісти вашому потенційному роботодавцеві більше, аніж резюме.

Темі сертифікації я готовий присвятити окрему публікацію, якщо буде інтерес.

Microsoft Certified Trainer

Щоб отримати статус MCT, потрібно бути:

а) сертифікованим спеціалістом;
б) мати досвід викладання у державних або приватних навчальних закладах, або приватних навчальних центрах.

Ступінь доктора філософії (раніше — кандидат наук) теж є великим плюсом, але не є обов’язковим.

Статус MCT дає право викладати офіційні навчальні курси для підготовки спеціалістів до сертифікації. Більшість MCT працюють викладачами і отримують левову частку прибутку саме з читання курсів.

За останні кілька років я офіційно викладав у Київській школі економіки та Метінвест Університеті, що дає мені можливість бути MCT вже третій рік поспіль.

Статус надається строком на 1 рік. Є можливість self-номінації за умови виконання усіх вимог. Участь у програмі вимагає підписання NDA.

Microsoft Partner/Microsoft Cloud Partner

На відміну від попередніх статусів, Microsoft Partner — це не індивідуальний статус, а корпоративний. Компанії могли стати Silver або Gold партнерами в одній або кількох напрямках. Наприклад, компанія DevRain, яку я очолюю, має 1 Gold та кілька Silver компетенцій.

Починаючи з жовтня 2022 року, Microsoft еволюціонує програму Microsoft Partner в Microsoft Cloud Partner, тобто тепер не буде Silver/Gold компетенцій, а натомість вводиться поняття Solution Partner за напрямами Data & AI, Digital & App Innovation, Infrastructure, Security, Business Applications та Modern Work. Також у рамках кожного напряму додаються детальніші спеціалізації, наприклад, AI and Machine Learning on Microsoft Azure або Kubernetes on Microsoft Azure для Data & AI та Digital & App Innovation. З часом ідея покрити усі сервіси Microsoft та відокремити експертизи різних компаній.

На мій погляд, це — хороший і правильний крок. І навчальним закладам (як державним, так і приватним) варто теж не прогледіти цей глобальний тренд.

Щоб стати партнером, потрібно виконати велику низку вимог, однією з яких є наявність сертифікованих спеціалістів. Цікаво те, що люди зі статусами RD/MVP не відіграють жодної ролі у цьому випадку.

Pазом зі статусом компанія отримує низку переваг, як-от:

  • допомога з визнанням партнера на ринку у вигляді цілого набору консультацій з маркетинговим відділом локального офісу Microsoft, спільних технічних та маркетингових програм (що доволі непогано працює в країнах Європи та Сполучених Штатах Америки);
  • спеціалізована технічна допомога на всіх етапах проєкту (від ідеї до запуску);
  • технічні ліцензії та підписки в залежності від спеціалізації. Наприклад, спеціалізація Data & AI дає можливість отримати певну кількість кредитів на хмарний сервіс Microsoft Azure.

Щоб стати Microsoft Partner/Microsoft Cloud Partner, потрібно виконати всі вимоги/ метрики. Статус надається на 1 рік. Участь в програмі є платною.

Microsoft Docs Contributors

Вже кілька років компанія Microsoft реформує розділ з документацією (docs.microsoft.com, зараз learn.microsoft.com/docs). Уся документація переведена у markdown формат та знаходиться на github. А це означає, що будь-хто може зробити свій внесок, включно з написанням цікавих кейсів чи прикладів, які, фактично, стануть частиною документації. Звісно, після модерації.

Ось тут описано, як стати контрибютором: Microsoft Learn contributor guide overview — Contributor Guide | Microsoft Learn

Крім згаданих програм, є ще Windows Insider, Xbox Ambassadors, Xamarin MVP та інші, однак вони вже є дуже специфічними і нішовими.

👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

може хтось має промокод для сертифікації і не проти ним поділитися? :)

Скоро буде Ignite, там можна буде виконати певні умови і отримати промокод: www.microsoft.com/...​/ignite/registration/2022. Також можна отримати через Microsoft Virtual Training Days. Про всі можливості ми пишемо у LinkedIn групі: www.linkedin.com/groups/12615171

Підписатись на коментарі