Про військовий хакатон 2022

Міноборони України надає підстави для майбутнього обережного оптимізму щодо перспектив технологічного розвитку українській армії.
Такий висновок я зробив на підставі анонсу 20-21 жовтня 2022 військового хакатону, який організовується МО та ГШ ЗС України, разом з РНБО, а також із залученням партнерів з НАТО та CCDCOE (кіберцентр НАТО в Таллінні, якщо хто не в курсі).

Раніше щось, що теж називали хакатонами — вже проводилося різними державними установами у 2020-2021.
Але так щоб самі МО-ГШ проводили, від свого імені і разом з НАТО — таке вперше на моїй пам’яті.
Навіщо такий захід у теперішній військовий час — інтуїтивно зрозуміло: «давайте зберемося та побрейнстормимо як нам краще херачити р—ню».

Як я розумію сутність заходу.
Організатори пропонують похакатонити за трьома напрямами: технічний (Tech), правовий (Legal) та психологічний (PsyOp).

Здогадуюся, що «технічний напрямок» — це певні більш-менш ідеологічно вже сформовані ІТ-рішення. Приміром, для БПЛА, зв’язку, обміну даними, системами управління військами, тощо.

Юридичний та організаційний напрямок — мабуть це про кібервійська, MIL-CERT, систему розвитку ІТ у військах, навчання особового складу, організаційну систему взаємодії між ІТ-підрозділами ЗСУ/ГШ/МО чи щось подібне.
Психологічний напрямок — це явно про ЦІПсО ЗСУ, в існування якого давно та щиро вірить ворог. Або про нові, не менш перспективні проекти протидії в інформаційній війні
І ще ось який важливий момент: усі попередні державно-донорські «хакатони» фокусувалися виключно на технічних рішеннях. Тепер же напрямків аж три. А виділення окремого організаційно-правового напрямку — ознака розуміння глибини глибин проблематики, імхо.

Ось чому я вирішив подати свою кандидатуру на участь у хакатоні у якості Mentor/Judge. Чи схвалять мою заявку — не знаю.
Цивільні кібер-чиновники мене б нізащо не допустили до чогось подібного — через мою непохитну алергію на їхню низьку кваліфікацію та їхню ж регулярну брехню, густо перемазану корупцією.
Чи мудріші у цьому сенсі військові — побачимо. Хоча не пригадую, щоб їх було за що критикувати — адже поки що там tabula rasa, як на моє оціночне судження. Непахане поле, яке не потрібно переорювати. І це навіть плюс.
А податися я вирішив податися за напрямком Legal. Технічних фахівців рівня Senior і без мене вистачає в Україні. Інформаційно-психологічні операції — якось не зовсім моя спеціалізація, не почуваюся тут експертом. А от фахівців, які одночасно пристойно шарять і в технічних ІТ-кібер-аспектах, і у правових — дуже мало в нашій країні. Напевно вони існують, але я просто з ними не знайомий. Тому вирішив, що зможу нанести максимальну користь ЗСУ саме у цій площині. Тим більше, що саме в цьому — законодавство, організація, координація, адміністрування — і полягають найбільші проблеми української національної кібербезпеки, включно з її військовою складовою.
Також прошу усіх, у кого є будь-які ідеї (навіть, на перший погляд, — безумні) «як допомогти нашим захисникам стати могутнішими у ІТ/кібер-відношенні» — подавати свої заявки. Хоча б на рівні концепту.
Звісно, усі вони будуть ретельно фільтруватися організаторами. Звісно, не менш ретельно перевірятимуться люди, які хочуть взяти участь у хакатоні. Зрозуміло, що з міркувань безпеки у військовий час місце проведення оголосять перед самим початком. Або взагалі не оголошуватимуть публічно, а повідомлять лише відібраним учасникам. Адже час військовий, а рашистська агентура в Україні й досі десь зачаїлася.
Але це ж не привід не рухатися і не розвиватися, вірно?

Загалом сам факт того, що наше військове керівництво та західні партнери звертаються до української ІТ-спільноти із запитом ідей в ІТ-галузі — дуже мене тішить. Поки що не вбачаю у цьому якихось ознак, притаманних не-військовим держструктурам: політичний само-піар, видавання бажаного за дійсне, намагання випросити медальку чи генеральське звання.

Хочеться вірити, що це дійсно спроба об’єднати усі патріотичні ІТ-сили в інтересах МО-ГШ-ЗСУ у спільній боротьбі проти кривавих терористів. Заклик разом подумати «як допомогти нашим неймовірним Збройним Силам ще й у технологічному напрямку».
Як воно буде насправді — побачимо. Дуже хочеться, щоб не «як завжди».
Але в будь-якому разі цей крок має шанс стати першим у принципово новій фазі розвитку української національної кібербезпеки.

І було б добре його не прогубити.

👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Підписатись на коментарі