Як девелоперу зробити стартап з pet-project в Україні. Мій досвід, поради і корисні ресурси
Привіт, я Олександр Рубан — співзасновник Interview.top, з
Існує 3 варіанти, як стати власником продукту і отримувати $$$:
- Купити готовий продукт на microacquire.com.
- Розписати бізнес-план -> підняти інвестиції (за % у власності майбутньої компанії) -> найняти людей -> розробити продукт з їх допомогою.
- Bootstrapping (розробити своїми силами).
Для нас як для девелоперів найкраще підходить варіант бутстрапінгу. Я б хотів, щоб українські розробники частіше запускали свої продукти, тому ділюсь досвідом зі спільнотою, можливо, комусь він стане у пригоді.
Примітка: цей матеріал був написаний до повномасштабного вторгнення, та був актуалізований і доповнений станом на жовтень
Ідея
У
Прийшла ідея відправляти рекрутерам запис своєї (пристойної) техспівбесіди, і не проходити їх на кожну вакансію окремо.
Деякі компанії вже використовують записи співбесід, наприклад в Megogo:
«Сейчас мы ввели практику записывать зум-интервью, чтобы человеку по три раза не задавать одни и те же вопросы. Если все нормально, запись интервью кидают менеджерам внутри компании. На скорости Х2 просматриваем разговор, определяем, подходит ли нам этот специалист.»
Знаю ще одну топ outstaff-компанію, яка використовує записи для прийняття рішень при наймі
Так народилась ідея Interview.top — сервісу для шерінгу записів технічних співбесід.
Перші прототипи
Після того, як з’явилась ідея ми зі співзасновником (Данило Денисенко) почали накидувати прототипи сторінок майбутнього сервісу.
Прототипи — це важливо, бо:
- можна показувати потенційним користувачам і отримувати фідбек;
- за ними можна одразу робити backend-endpoint-и;
- їх можна надіслати дизайнеру і не пояснювати на словах, що ти хочеш отримати, (+100 до швидкості розробки дизайну).
Перші прототипи виглядали ось так:
Прототипи робили на draw.io, використовували базові фігури, часто просто скріни шматків інтерфейсу інших сервісів
Валідація
З прототипами можна йти до потенційних користувачів. Скоріше за все, ви вже маєте приблизне уявлення про того, хто саме буде використовувати ваш продукт. Тоді можна розбити усіх користувачів на сегменти і початково спілкуватись з тим сегментом, який потенційно найбільш зацікавлений у майбутньому продукті.
Наприклад, ми першочергово виділили такі сегменти:
- IT-рекрутери з агенцій;
- IT-рекрутери з компаній;
- IT-спеціалісти в пасивному пошуку;
- IT-спеціалісти в активному пошуку;
- технічні фаундери стартапів;
- люди, що шукають першу роботу в IT (випускники IT-курсів, IT-факультетів універів).
Якщо в людей з різних груп не виникло жодної зацікавленості — краще не робити стартап з цієї конкретної ідеї, а шукати наступну (також юзери можуть дати інсайди, як змінити ідею).
На тему валідації є серія постів Артема Бородатюка (Netpeak Group), де він на прикладі розказує, як валідувати ідею за допомогою незнайомих людей з Linkedin. Пост 1, Пост 2, Пост 3.
Ми на той час не знали про таку схему, за інтуїцією спілкувалися з рекрутерами і кандидатами (потенційні користувачі), але як девелопери вирішили продовжувати розробку в будь-якому випадку, бо навіть якщо проєкт провалиться, він дозволить підвищити скіли, поглянути на IT зі сторони бізнесу і продавати свої послуги значно дорожче.
Дизайн
Коли були готові прототипи для більшості сторінок MVP — потрібно робити чистовий дизайн.
Для цього найкраще підходять 2 варіанти: дизайнер погодинно або підписка на Awesomic (український стартап, $900 на той час, зараз $1995).
Awesomic
Ми взяли підписку на місяць у Awesomic. Тут же розробили логотип і дизайн для лендінгу.
На сервісі автоматично призначається дизайнер, ти ставиш йому задачу, дизайнер раз на робочий день дає апдейт результату таски, уточнювати і т.д. можна скільки завгодно.
З плюсів:
- не потрібно шукати дизайнера: оплатив підписку — і в той же день твої таски почали виконуватись;
- гарантії: якщо вам не сподобається дизайнер, або через певні обставини він не зможе певний час працювати — вам замінять дизайнера на іншого;
- результат роботи дизайнера належить вам (Awesomic стежить за цим, бо може втратити репутацію).
З мінусів:
- ціна;
- менший обсяг роботи за одиницю часу, ніж у full-time дизайнера.
Дизайнер погодинно
Як альтернативний варіант — можна звернутись до дизайнерів, що працюють погодинно. Зазвичай, дизайнера знайти та оцінити легше ніж розробника, бо одразу можна подивитись портфоліо на Behance чи в іншому місці.
Рейт стартує від $10.
З теоретичних плюсів:
- той самий обсяг роботи може бути дешевше;
- пряма комунікація;
- правки одразу, а не на наступний день;
- можливість перейти на full-time співробітництво у майбутньому.
З теоретичних мінусів:
- потрібно шукати;
- початок співробітництва може бути не одразу, а «з наступного понеділка» чи після закінчення поточного проєкту;
- немає гарантій: людина може зникнути, не виконати зобов’язання, розмістити ваш дизайн у відкритому доступі і т.д.
Важливо чітко описувати побажання, розміщення елементів тощо, в цьому дуже допомагають прототипи. На дизайн однієї сторінки вистачало
Оскільки ціна підписки зараз підвищилась, від себе раджу в першу чергу розглянути другий варіант (з наймом freelance-дизайнера).
Та сама сторінка з дизайном
Фейл з фронтендом
У нас не було людини, яка шарить у фронтенді, тому намагалися самостійно робити фронтенд на Vuetify. З одного боку — це дає змогу тестувати бекенд-ендпоїнти і розробити базовий функціонал для майбутньої чистової версії, з іншого — займає дуже багато часу для не-фронтендерів.
Коли був готовий чистовий дизайн (літо
Вирішили найняти верстальника без знання фреймворків і прикрутити Vue до готової верстки.
Знайшли швидко, на «Джинні», за гроші в декілька разів менші ніж побажання фронтендерів. Через
Пізніше виявилось, що швидко перенести її на Vue неможливо.
Наприклад, наш верстальник використовував кастомізовані Jquery-плагіни, які нема сенсу використовувати на Vue, по-іншому розбивається код на компоненти. Навіть якщо багато попрацювати і все-таки перенести існуючу верстку — щоб робити правки все одно потрібна людина, знайома з Vue.
Плюсом є можливість використання верстки, залитої на сервер, як клікабельного прототипу, та можливість записати демовідео (позмінювавши в браузері HTML-код сторінки). Таким способом ми записали демо для CIG (детальніше у розділі нижче).
Підсумовуючи, варіант з перенесенням raw-верстки на JS-фреймворк виявився провальним, краще все-таки шукати людину, яка крім верстки розуміється ще й на потрібному фреймворку.
Глухий кут і гранти
Так восени
В цей час на лендінгу розмістили кнопку «Додати у waitlist», щоб не втрачати людей, що зацікавились ідеєю продукту.
Відмова від USF
Паралельно у квітні 2020 року ми подавали заявку на грант від Ukrainian Startup Fund. Заявки в USF оцінюються за прописаними критеріями, потрібно набрати середню оцінку 12 балів.
Нашу заявку розглядали 3 експерти замість двох (таке трапляється, якщо різниця між оцінками експертів більше ніж 6 балів), тому розгляд затягнувся на 3 місяці, та в кінці червня ми отримали відмову — недостатньо балів.
Заявки розглядають люди, тому оцінки можуть бути дуже суб’єктивними, і дуже сильно відрізнятись. Є випадки, коли стартап подавав другий раз одну й ту ж саму заявку без жодних правок, вона потрапляла до інших експертів, отримувала більшу кількість балів і стартап потрапляв на пітч-день. Nuff said.
YEP Starter
Одним з критеріїв є участь в акселераторах та інкубаторах, тому ми подали заявку у YEP-акселератор і влітку закінчили програму (участь безплатна).
YEP і подібні акселератори навчають приблизно за такою програмою:
На мою думку, проблема акселераторів в тому, що навіть маючи знання з цих тем, — це не наближає тебе до запуску стартапу. Інвестори не дають грошей без MVP або якщо фаундер не запускав успішних стартапів.
З плюсів:
- можливість пропітчити на Demo-дні в кінці програми (наш пітч);
- пітчі на Demo-дні оцінюються, переможці отримують призи. Наприклад, крайнього разу:
«сертифікат на1000-2000 євро, менторство з маркетингу і консультативну підтримку від Genesis » для 1 і 2 місця; - впродовж програми на сторінці YEP в соцмережах розмістять пост про ваш стартап.
CIG R&D Lab
Данило на той час закінчував магістратуру в Одеській Політехніці, і в один з чатів скинули запрошення на конкурс стартапів CIG R&D Lab.
Програма діє ~9 місяців, в кінці 2 команди з кожного універу отримують по 250 000 гривень, також надається стипендія (~$200) кожного місяця.
З командами працює Вадим Роговський-старший — засновник Startup School (btw, Роговський-молодший — засновник 3DLook). Тривалість: 20 раундів спілкування по 30 хвилин.
Умовою участі є наявність в команді студента Одеської Політехніки, Львівського чи Харківського політеху.
Пан Вадим часто бере участь у суддівстві пітчів USF, він допоміг нам проробити бізнес-складову проєкту та підготувати заявку для другої спроби отримати грант USF.
За результатами програми ми були обрані однією з двох найкращих команд (початково було ~12, залишилось 7) і отримали грант на 250 000 гривень, мінус податки = $8 000.
Розробка Beta-версії
Тож, маючи у липні 2021 року перший транш гранту ($4 000) та певну суму заощаджень з останнього рейду в outstaff ми мали змогу найняти фронтендера і доробити проєкт. Медіанна ЗП фронтендера з 2 роками досвіду була тоді ~$2 000.
Стартапам важко конкурувати грошима та соцпакетом, тож заманювали
Оцінювати розробника з чужої сфери досить важко, просили зробити тестове завдання, виконання дивились наші друзі з досвідом у фронтенді. Кандидати в більшості випадків погоджувалися на тестове (сторінка реєстрації).
З наших спостережень: очікування по ЗП часто не корелюють з якістю коду. З цікавого: був кандидат, який скинув повністю код проєкту замовника з Ізраїлю (наступному замовнику він скине код вашого стартапа :)). У підсумку вдалося дуже вигідно знайти Strong Junior Vue Developer.
Тож за 5 місяців ми доробили Frontend для платформи і в лютому запустили Beta-версію.
Bug bounty
Ця стаття повинна була вийти на початку березня, але повномасштабне вторгнення росії змінило усі плани. Проте, в липні ми все ж запустили Bug Bounty у вигляді конкурсу.
Це дало можливість дізнатись про ~205 багів різної пріоритетності за невеликі кошти і без залучення QA на full-time.
Наша схема проведення:
- Учасники репортили баги, використовуючи віджет Gleap на сайті, reported баги автоматично потрапляли на відкриту для всіх дошку у ClickUp.
- Термін проведення обмежений — 1,5 місяця.
- Схема підрахунку:
- 0.5 балу за low-priority та typo баги;
- 1 бал за баги без приорітету;
- 2 за normal приорітет;
- 3 за high;
- 4 за urgent.
- Залучити учасників можна на форумі DOU, в чатах для QA в телеграмі, через пост в LinkedIn.
Для QA без досвіду — це гарна можливість попрактикуватись і отримати призи, вони із задоволенням беруть участь у подібних івентах.
Пофіксивши знайдені баги, ми отримали версію продукту, достойну релізу.
Витрати
Гроші
- ~$1200 на дизайн;
- ~$500 на верстку;
- ~$500 за домен;
- ~$3500 на фронтенд;
- ~$100 на призи за Bug Bounty;
- щомісячно ~$150-∞ на API.
Сумарно ~$6 000.
Якщо враховувати, що USF дає на розробку MVP $25 000 (~$20 000 після податків), то вийшло непогано.
Час
Також варто враховувати альтернативну вартість витраченого часу.
На мою думку, для фаундерів з попереднім досвідом можливо досягти того самого прогресу за проміжок часу в
Корисні сервіси
- postale.io — поштовий сервіс для custom-домену з можливістю юзати smtp, $0.
- Gleap — для репорту багів (є безкоштовна версія, інтеграція з Trello — $30 на місяць, з ClickUp — $80, є знижки для стартапів). Я написав тулзу, яка парсить emails від Gleap і створює таску у ClickUp, тож юзаємо free-версію.
- Support-chat — Intercom ($65 на 12 місяців для стартапів) чи HelpCrunch (розробка в Україні! — від $30, є знижки).
- ChangeCrub — changelog service, $0.
- Sentry — error notifying service, ~$30.
- Linode — для серверів від $5.
Бонуси для стартапів
Дуже багато сервісів мають спеціальні умови для стартапів, варто гуглити або питати у сапорту.
- Великий список від Y Combinator Startup School (кредити від AWS, Google Cloud, Microsoft + Github, доступний після реєстрації).
- Digital Ocean Hutch — кредити на Digital Ocean.
- Microsoft for Startups — $1000 — $5000 кредитів на Azure (залежить від стадії розвитку стартапа) + free ліцензії на рік для Github, Office 365, Visual Studio та інші сервіси.
- Якщо в команді є студенти — вони можуть використовувати набір бонусів від GitHub Student Developer Pack.
Список можливостей для стартапів в Україні
- USF Pre-seed грант — $25 000 ($20 000 після податків); наразі не видає гранти, дата відновлення — невідома.
- CIG R&D Lab (якщо у вас в команді є студент Львівської Політехніки, Харківської Політехніки або Одеської Політехніки).
- Polish-Ukrainian Startup Bridge — менторські сесії + можливість потрапити на pitching competition Kyiv Tech Hub з призовим фондом PLN 50 000.
- Lviv IT Arena — pitching competition з призовим фондом USD 170 000.
- YEP — безплатний стартап акселератор.
- Безплатні онлайн зустрічі з Вадимом Роговським-старшим.
- Sigma Software Labs — надають офіс і можливість проінвестувати через фонд SID Ventures.
- YCombinator — найвідоміший акселератор світу, при потраплянні інвестують $500 000 ($125 000 за 7% компанії та ще $375 000 по оцінці компанії на раунді A).
Other points
- Стартапи змушують тебе отримувати досвід у різних сферах: прототипування, people-менеджмент, найм, презентація, маркетинг і багато іншого.
- Second time founder має більше довіри ніж first time.
- Full-time робота + стартап = 100% вигорання (вигорають навіть фаундери зі сфери mental-health).
- Доки немає MVP, Landing + Waitlist — топ-тема.
- Знайомі навряд будуть вам допомагати, бо в цей час вони втрачають тисячі баксів на галері (прямо зараз) і вигоряти за примарні перспективи ніхто не хоче, і це — нормально.
P.S.
- Зацініть наш продукт.
- Запрошуємо до обговорення в Telegram-групі, адже тільки з фідбеком від community може вийти класний сервіс!
65 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів