Зміна адреси ФОП. Що треба знати, змінивши локацію
Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.
З початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну багато ФОПів були змушені переїхати у більш безпечні регіони. У зв’язку з чим у багатьох підприємців може виникнути питання: чи потрібно, у такому разі, змінювати адресу реєстрації ФОП?
Так, офіційно, у разі зміни місця проживання (та й навіть коли ФОП нікуди не переїжджав, а просто було змінено назву вулиці, площі, міста і т.п.) адресу ФОП все ж таки потрібно змінити.
Які можуть бути наслідки у разі невнесення змін адреси ФОП:
До цього питання слід поставитися уважно. Адже, податкова вважає, що у разі у разі виявлення порушення під час перевірки це може призвести до анулювання реєстрації платником єдиного податку. Анулювання настане з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.
При цьому, фінансові санкції — відсутні.
Зараз податкова практично не відстежує співпадіння місця реєстрації ФОП та місце фактичного проживання. На це, у тому числі впливає те, що практично всі свої обов’язки зі сплати податків та подання звітності ФОП може здійснювати в електронному вигляді та відсутність масових перевірок ФОПів податковою. Тому, вирішувати змінювати податкову адресу ФОП чи ні — ФОП повинен на свій страх та ризик (враховуючи серйозність можливих наслідків).
Що робити тим ФОП, які виїхали за кордон — досі невідомо, так як податковою адресою ФОП може бути лише адреса у межах України. Але, сподіваюсь, що контролюючі органи не будуть сильно до цього чіплятися, зважаючи на усю серйозність ситуації, що склалася в Україні через війну.
Як можна змінити адресу реєстрації ФОП:
Зміна адреси офлайн:
ФОП може змінити адресу в ЄДР як онлайн, так і офлайн (подати документи у паперовому вигляді).
Для того, щоб змінити адресу реєстрації ФОП офлайн потрібно подати до найближчого державного реєстратора (зазвичай реєстратори є у ЦНАПах, у юридичних відділах місцевих рад та ще є нотаріуси, які отримали дозвіл на внесення змін до державного реєстру):
- заповнену заяву на внесення змін. У цій заяві ставиться відмітка про те, що змінюється адреса, та заповнюються лише дані про ФОП (ПІБ та ідентифікаційний номер) та вказується новий адрес;
- квитанцію про сплату державного мита (реквізити та суму можна дізнатися у реєстратора. Сума мита становить приблизно 200 грн).
При собі ФОП повинен мати оригінал паспорта.
Після того, як дані про ФОП будуть оновленні в реєстрі (на протязі
Зміна адреси онлайн:
До недавніх пір змінити адресу ФОП можна було лише офлайн. Зараз ситуація змінилася й ця функція стала доступна онлайн через портал «Дія». Це значно спростило процедуру перереєстрації (там по процесу усе доволі зрозуміло) та скоротило час, витрачений на внесення змін (тепер замість пошуку та відвідання державних реєстраторів потрібно витрати усього
Отже, як виглядає процес зміни адреси ФОП через портал «Дія»:
- після авторизації на порталі потрібно обрати розділ "Послуги"⇒"Усі послуги«:
- далі, знайти та обрати «Внесення змін про ФОП» та натиснути кнопку «Подати заяву»:
- потім редагуєте дані про місцезнаходження ФОП, де вказується вже нова адреса (тому потрібно відмітити «Інша адреса»):
- ще раз натискаєте «Редагувати» та внизу сторінки кнопку «Далі». Після цього залишилось пройти кілька кроків: вказати чи є ФОП платником єдиного податку, якщо обрати «Так» — буде додана заява про застосування спрощеної системи оподаткування:
- у цій заяві вказується вже новий адрес ФОП. Також, згідно з роз’ясненнями від податкової заява подається до податкової вже за новим місцезнаходженням, але досить часто надходить відмова від податкової у прийнятті цієї заяви (видає помилку, що заява подана не за основним місцем реєстрації ФОП) тоді заяву потрібно буде подати до старої податкової. Якщо сталася така ситуація подати цю заяву окремо через портал «Дія» не вийде. Але, її можна подати в електронному вигляді через сервіс Таксер. При цьому слід запам’ятати, що у заяві потрібно заповнити рядки 1, 2, 3, 4 (окрім адреси реєстрації ФОП, обов’язково потрібно вказати номер телефону), поставити відмітку у 5.4, 6 (потрібно вказати всі місця здійснення господарської діяльності), 8 (тут вказуються усі КВЕДи, які відкриті у ФОП):
- після цього залишилось обрати місце здійснення господарської діяльності та перевірити/підписати заяву;
- коли заяву буде підписано вам буде запропоновано сплатити держмито за послугу. Після здійснення оплати заяву буде відправлено, а процедуру зміни адреси практично завершено.
Виписка з новою адресою через деякий час (коли дані про ФОП будуть змінені в ЄДР) повинна з’явитися у вашому кабінеті на порталі «Дія» (у розділі «Отримані документи»).
Також, коли будуть змінені «Облікові дані платника» в електронному кабінеті платника податків можна буде замовити новий витяг з реєстру платників єдиного податку. Цей витяг можна замовити та отримати у паперовому вигляді (у податковій за новою адресою) або онлайн через електронний кабінет платника податків. В кабінеті потрібно обрати «Введення звітності» та сформувати «F1302101 Запит про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку». В запиті потрібно поставити відмітку щодо отримання його в електронному вигляді.
Через декілька годин «Витяг» з’явиться в розділі «Перегляд звітності» (потрібно обрати відправлений запит там одна із вкладок саме й буде «Витяг»).
В принципі це все, що я хотів розповісти про зміну адреси ФОП, сподіваюсь, ця стаття стане вам в нагоді.
Якщо у вас є запитання чи зауваження, будь ласка, пишіть у коментарях.
41 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів