Рекомендації щодо забезпечення резервними джерелами електроживлення та інтернету
За останні декілька тижнів росія атакувала більшу частину енергетичної інфраструктури України, тому ІТ компанії почали активніше імплементувати Business Continuity Plan, щоб підготувати свої офіси до відключення енергоживлення та інтернету. Але велика частина ІТ фахівців знаходяться далеко від офісів компаній, відповідно у випадку настання критичних ситуацій з відключенням енергоживлення буде проблемно добратись до офісу, тому багато фахівців почали шукати інформацію як забезпечити резервування електроживлення та інтернету у себе вдома.
Мене звати Володимир Баландюх, я — System Administrator в StartupSoft. В статті, я навів рекомендації щодо резервування електроживлення та інтернету. Дана інформація буде корисною як для ІТ компаній, так і для ІТ спеціалістів які працюють далеко від офісів компаній.
Резервні Джерела Електроживлення.
Генератори
Генератор можна під’єднати до електрощита будинку / офісу і при відключенні електроживлення, можна налаштувати автоподачу живлення через генератор (якщо присутня функція автостарт). Нижче, описав 4 основних види генераторів, переваги/недоліки, щоб ви змогли вибрати найкращий варіант для ваших потреб.
Інверторний генератор
Найкраще підійде для використання у квартирі (на балконі) або біля приватного будинку.
- Переваги — безпечніший за інші види, економний (низьке споживання палива), низький рівень шуму і вихлопних газів, компактний — легко перевозити при зміні локації, якраз актуально для багатьох в наш час, захищений від зовнішніх впливів.
- Недоліки — Малий об’єм паливного бака, висока вартість, малий час безперервної роботи
(4-7 годин, в залежності від вартості).
Дизельний генератор
Найкраще підійде для довготривалого безперервного використання. Найчастіше використовують на виробництві / бізнес-центрах / офісах.
- Переваги — економний (низьке споживання палива), більший час безперервної роботи (від 15 годин — цілодобово, в залежності від вартості), рідше потребує обслуговування ніж бензинові (заміна масла, повітряного фільтра), більша потужність.
- Недоліки — високий рівень шуму, великі габарити, складніше запустити при низьких температурах, потребує захисту від зовнішніх чинників (дощ, сніг).
Бензиновий генератор
Найкраще підійде для запуску при низьких температурах і середнього режиму роботи
- Переваги — запуск при низьких температурах, низька вартість, менш габаритні за дизельні.
- Недоліки — велике споживання палива, потребує частішого обслуговування (заміна масла, повітряного фільтра), потребує захисту від зовнішніх чинників (дощ, сніг).
Газовий генератор
Підійде для виробництва / офісів / бізнес-центрів до яких проведений магістральний газ.
- Переваги — можна під’єднати до магістрального газу і відповідно зникне потреба дозаправлення пальним вручну, низьке споживання пального (в
10-15 разів нижче за дизельні і бензинові генератори) - Недоліки — потрібний дозвіл відповідних служб на під’єднання до магістрального газу.
Пристрої на основі акумуляторів
- Зарядні станції — встановленні акумулятори великої ємності, станцію можна заряджати за допомогою звичайної розетки 220 В, автомобіля чи за допомогою сонячної панелі. Ємність акумуляторів в цих станціях від 240 Вт*год до 2160Вт*год в залежності від ціни (в середньому акумулятори встановлені на робочих ноутбуках мають ємність 100Вт*год). Виробники: EcoFlow Delta 2, Jackery Explorer 1000EU та інші. При виборі зарядної станції, зверніть увагу, на характеристику вихідної потужності змінного струму, щоб правильно розрахувати кількість одночасно підключених пристроїв до неї. Тобто, якщо вихідна потужність станції 1800W (Вт), а блок живлення вашого ноутбука 87W, то 1800 / 87 = 20 одночасно підключених ноутбуків з блоком живлення на 87W (так само розрахуйте для інших пристроїв які плануєте підключати). До цих станцій потрібно купити окремо сонячні панелі, але вони менш ефективні взимку. Список відповідних сонячних панелей для EcoFlow — тут.
- Power Bank — для зарядки ноутбука, смартфона. Такого типу: Power Bank Baseus — 30000 mAh 65W, Power Bank Usams 30000mAh 65W.
- ДБЖ (Джерело Безперебійного живлення) — використовую як стабілізатор напруги і для безперебійної роботи пристроїв під час короткочасного відключення електроживлення. В основному, використовую в офісі для мережевого обладнання (роутери, свічі, Точки доступу), серверів, ноутбуків. За допомогою ДБЖ — один пристрій живиться від 1 до 8 години (в залежності від ємності акумуляторів ДБЖ і споживчої потужності пристрою). Нещодавно був випадок що в одному з офісів компанії напруга в розетках була 160В — ДБЖ зміг стабілізувати напругу і видав на вихідну напругу 220В, тому жоден з пристроїв не вийшов з ладу. Також, в офісах і вдома ДБЖ виручали при короткому замиканні, коли вибивали електроавтомати, відповідно доступ до інтернету не пропадав і працівники безперебійно продовжували свою роботу. Рекомендую вибрати ДБЖ з діапазоном вхідної напруги в діапазоні мінімум від 160В до 270В. Виробники: APC, або більш бюджетний варіант Eaton. Приблизно кожні
2-3 роки — потребує заміни акумуляторів.
Для власників автомобілів.
- Автомобільні інвертори — для перетворення вхідного постійного 12В струму в вихідний змінний струм 220В. Тобто, ваш акумулятор на автомобілі видає на виході 12В, відповідно щоб підзарядити ноутбук, чи під’єднати інший побутовий пристрій вам потрібно 220В. Для того вам потрібно мати перетворювач напруги (інвертор), який можна під’єднати до автомобільного акумулятора або прикурювача. При виборі інвертора, зверніть увагу, на наявний в ньому вбудований стабілізатор напруги, щоб уникнути перепадів. Якщо, ви плануєте використовувати інвертор тільки для підключення ноутбука, то для зручності рекомендую використовувати інвертори з типом підключення до прикурювача в середині автомобіля, вихідна потужність такого інвертора 220В і ~300W, можна буде зарядити ноутбук і телефон. Якщо вам потрібно під’єднати електрочайник чи інший побутовий пристрій то краще вибрати інвертор з вихідною потужністю 1500W-2000W з типом підключення напряму до акумулятора, при такій потужності інвертора, ваш пристрій повинен споживати менше 2kW. Вибирайте інвертори які сповіщають чи автоматично відключаються при низькому заряді автомобільного акумулятора. Щоб уникнути розрядки акумулятора — автомобіль краще залишити заведеним.
- Jump Starter — павербанк для автомобільного акумулятора. Підійде для підзарядки автомобільного акумулятора та запуску автомобіля при розрядженому акумуляторі. Додатково є функція павербенку для смартфона та ліхтарик (в деяких моделях, також, є функція компресора і роз’єми для підзарядки ноутбуків). Рекомендую — Xiaomi 70mai Jump Starter (Midrive PS06) .
Способи резервування інтернету
- Домашній інтернет-провайдер — дата центри більшості інтернет-провайдерів мають власні генератори на випадок відключень електроживлення, але в них немає резервування живлення на стороні клієнта. Як правило, мережеве обладнання провайдерів встановлено в мережевому боксі на горищі будинку або в під’їзді. Тому, Ви можете дізнатись у свого провайдера чи інтернет-лінія по якій підключений ваш будинок йде прямо від дата-центру, якщо так, то ви можете попробувати домовитись зі своїм провайдером, щоб під’єднати його мережеве обладнання до свого генератора, ДБЖ тощо.
- 3G / 4G LTE — якщо ви проживаєте за межами міста, де поганий LTE сигнал, то для покращення сигналу ви можете придбати 4G LTE підсилювач (ретранслятор). При виборі ретранслятора перевірте підтримку діапазону частот мін. — 900 МГц, макс. — 1800МГц (для 2G/3G/4G). Як показала практика, ретранслятор може підійти і для великих міст вразі відключення електроживлення в певних районах міста, Ви зможете покращити свій LTE сигнал, посилюючи його з віддалених вишок. Для міст рекомендую вибрати підсилювач з підтримкою 2600 МГц, такого типу GSM Репітер (є більш бюджетні варіанти). Ще відмінний варіант підсилювачів сигналу з LTE WiFi роутером з акумуляторною батареєю — Home WiFi MIMO (тримає до 8 годин заряду + є можливість додатково під’єднати до сонячної панелі). Для встановлення необхідно звернутись до сертифікованого фахівця та отримати дозвіл на експлуатацію РЕЗ. Зверніть увагу, на карту покриття 3G/4G при виборі мобільного оператора, який найкраще підійде для забезпечення відмінного інтернету для вашої місцевості. Також, можете скористатись мобільним додатком Netmonitor для визначення найближчої до вас вишки. Рекомендую, мати резервну сім-карту іншого оператора з доступом до інтернету.
- Starlink — найбільш стабільний і з найкращою швидкістю передачі даних супутниковий інтернет в наш час. Тарілку потрібно встановити на дах будинку з мінімальними перешкодами до відкритого неба. Легко налаштовується, при потребі, можна подовжити кабель, та під’єднати як додатковий інтернет-провайдер до свого роутера (якщо роутер підтримує 2 і більше провайдерів). При замовленні в Україну, період очікування ~ 1 місяць, якщо через Польщу — 2 тижні. Швидкість передачі даних — від 50 Мбіт/c до 300 Мбіт/c, мінімальні затримки сигналу. З мінусів — ціна обладнання та вартість обслуговування ~100$ в місяць Замовити можна на офіційному сайті компанії Starlink.
- Інші провайдери супутникового інтернету — більш бюджетні варіанти супутникового інтернету надають українські провайдери: Датагруп, SkySat+. Швидкість інтернету — до 50 Мбіт/c. З мінусів — іноді бувають високі затримки сигналу, на швидкість передачі даних впливають погодні умови.
Якщо електроживлення вимкнули й вам дуже потрібно під’єднатись до інтернету, чи підзарядити ноутбук/телефон і жодним із запропонованих варіантів вище, немає можливості скористатись — шукайте найближчу до вас заправку, на більшості заправках є генератори, столи, розетки через які можна підзарядити свої девайси та безкоштовний WiFi. Автозаправки з генераторами: WOG, OKKO, UPG.
Сподіваюсь дана стаття була корисною для вас, свої варіанти резервування електроживлення і інтернету пишіть в коментарях.
64 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів