Переїзд до Португалії. Що варто знати?

Доброго дня!
Мене звуть Денис і мене цікавить поточний стан наших фахівців у Португалії.

Перед тим як я озвучу вхідні дані та питання, відразу хочу уточнити, що прочитав і подивився на Ютубі безліч інформації, але вона далеко не повна + досить суперечлива (умовно, людина озвучує, що ціна на продукти як у Києві, знімає свій кошик і ні нічого наддорогого немає і незвичайного, але потім каже, що на їжу йде 1500 євро, що для мене м’яко кажучи дорого)

Запитання:

1. Яка вартість життя?

Порту та Лісабон не цікавлять, більше цікавить Фару та Брага чи інші не великі міста, але щоб поза сезоном була інфраструктура та життя

2. Наскільки складно із житловим питанням?

Наскільки реально багато варіантів і як краще шукати на оренду та покупку, тому що www.idealista.com за адектвані для мене гроші (200-230к) не дає безліч пропозицій. Я не дивлюсь столицю і Порту, розумію, що решта міст до 200к населення, але 20-30 варіантів це занадто мало, як на мене

3. Інтеграція в місцеву спільноту, наскільки люди схильні до тих, хто приїхав?

4. ВНЖ Д7 при віддаленій роботі, це правда чи міф?

5. Іпотека. Можливо, є реальні кейси, наскільки охоче дають іпотеку на ВНЖ?

6. Комфорт життя у порівнянні з умовною Польщею (у сферичних конях у вакуумі)

Вхідні дані:

1. Удвох із дружиною. Я віддалено, вона там буде без роботи
2. Рівень доходу Middle Business Analyst
3. Цікавить досвід життя в Європі (не спробуєш сам не дізнаєшся, але на березі ± дізнатися не буде зайвим)
4. Теплий клімат стане плюсом, тому дивимося на Португалію, але не закриваємось від умовної Польщі

Дякую за вашу думку!

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному5
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Кстати забыл, есть очень хороший чат комьюнити Португалии
discord.gg/2AtfJEMB
Советую там посмотреть и позадавать свои вопросы ;-)

Можете, пожалуйста, сказать название чата или обновить ссылку.

Прожив більше пів-року,

1. Висока, якщо жити на тому ж рівні, що й в Україні. Середній чек на продукти в мене виходив 70 євро, ходжу 3-4 рази на тиждень = прибилизно 1000 євро тільки їжа + 1000 рент + мінімум 300 євро на машину, якщо ви не в Лісабоні чи Порту + ліки/страховка , одяг, побутові речі тощо = мінімум 3000 євро лише на найнеобхідніше. Сервіси дуже дорогі, якщо ти не знаєш мови, тому або одразу вчите Португальську, або англомовний тренер по (чисто для прикладу) тенісу ще 560 євро, ну або сидіть та неробіть нічого.

Тут одразу додам, що з роботою буде набагато тяжче в Португалії ніж в Польщі, якщо вас наприклад звільнять, чи ще щось. В Португалії дорого трмати співробитників, тому нижче ніж Senior-level на двох я б взагалі сюди не їхав би, а якщо працюєте 1, то мінімум Lead рейт, щоб реально комфортно жити.

2. Проблема буде не в рівні доходу, а в співвідношені попиту до пропозиції, раджу переглянути серіал Friends, там де вони шукали роботу й як викручувались, бо тут отримаєте саме такий досвід, якщо ви не Senior DevOps, чи крутий Lead.

3. Єдиний плюс Португалії для ваших критеріїв — це інтеграція, Португальці самі по собі доволі інтернаціональні, дуже багато людей знають на базовому рівні ще 1-3 мови (Іспанська, Англійська та Францукзьська) й людей інших національностей, що тут живуть теж багато, тому це не монолітне суспільство, як наприклад в Іспанії, й адаптуватися через це тут буде значно легше (як на мою думку).

Дякую за розгорнутий відгук, він підтверджує мої сумніви щодо поточного доходу та необхідності їхати саме до Португалії.

Як так у Вас виходить 300 євро на машину в мiсяць? Я мешкаю в Beloura це практично Sintra. Дiти ходять у двi рiзнi школи, одна недалеко вiд Cascais Shopping друга в самому Cascais, тож возимо та забираємо на машинi кожен день + ще додаковi заняття з репетиором та гiмнастика. Машина дизель, на сьогоднi цiна 1 лiтру дизеля 2.07 євро. Заправляю раз на мiсяць — виходить 100 + евро.

Бензин, 9.1 л/ 100 км, класс 2, що означає подвійну плату за всі платні дороги.

3к це мажорне життя, в мене з орендою біля Ліссабону виходило завжди 1.5к на двох, включаючи речі і медицину по страховці.

1. Живемо в Лісабоні 7 місяців. По вартості життя загалом — продукти пару днів назад порівнював з Польщею, в Португалії більшість товарів виявилось дешевше (мʼясо, овочі, молоко, морепродукти навіть порівнювати не має сенсу), паливо дуже дороге, ціна на домашній інтернет 1 гбіт — 50 евро в місяць, сімкарти орієнтовно 20 евро, але у нас окремі контракти на це, можна оформити все одним контрактом і повинно вийти трохи дешевше. Якщо будете жити в Португалії продукти будете купляти скоріш за все в Continente, можете онлайн переглянути ціни на товари тут. По медицині — рекомендую одразу купляти страховку. Ціна на двох приблизно буде 80 евро (залежить від віку), можна порахувати ціну тут. Якість приватних клінік дуже висока, але запис до популярних лікарів за місяць-два. Був досвід зі зверненням у звичайний госпіталь в urgencia — провів в черзі загалом 12 годин, після цього купив страховку.
2. Наскільки знаю зараз житло ще більше подорожчало, по цінам не зорієнтую, але зняти житло це дуже великий квест, квартири знімають за пару годин після посту на idealista, при цьому не факт що здадуть вам навіть якщо ви перший подзвонили. Недавно їздили дивитись квартиру за 1700 евро в хорошому районі, за пару годин ріелтор зняла оголошення тому що в неї було 80 повідомлень, коли ми на наступний день приїхали дивитися перед нами люди вже дали гроші і ми навіть не подивились квартиру
3. Люди тут дуже круті, всі дуже дружелюбні, всі знають англійську
4. Зараз українцям окрім Тимчасового захисту нічого отримати не можна. Якщо хочете залишитись треба одразу думати над сплатою податків та мати контракт на житло, кажуть що при такому кейсі отримати ВНЖ потім не буде проблеми.
5. На рахунок іпотеки з ВНЖ писали, що проблем немає, але от з ТЗ навряд чи дадуть
6. В Польщі не жили, але плануємо їхати туди. По порівнянню продуктів вже писав, ціни на квартири однозначно дешеві, у Варшаві є багато варіантів у нових сучасних ЖК, тут такі варіанті якщо і є до за великі гроші. Те що дуже подобається в Португалії — це клімат, інфраструктура для авто: всюди є паркінги, навіть в центрі підземні на пару поверхів вних, мало авто на дорогах (ціни на авто тут дорожчі навіть ніж в Україні), якість доріг по всій Португалії дуже хороша, ціни і якість товарів в магазинах і особливо на морепродукти. Португалія дуже класна країна, але для нас є більш значущі плюси в сторону Польщі (серед яких ціни на житло та податки) які переважають, тому думаємо їхати туди далі. Також, врохувайте що зарплати в IT в місцевих компаніях тут дуже низькі.

Дякуємо за детальний опис та корисні посилання. Теж думаємо про Польщу, але манить клімат Португалії, взимку звичайно є нюанси, але загальне віддалене враження склалося позитивне.

не боїтеся в Польщі, враховуючи що історія має властивість повторюватися?

Такі думки однозначно є, у свій час через це і стрибків % за іпотекою взагалі виключили Польщу з варіантів, але потім якось себе заспокоїли, все-таки член НАТО, досить сильна і готова армія, хочеться вірити, що там буде спокійно, а іпотека через наплив і є варіанти, що буде зниження.
Наскільки я читав, то є властивість зменшувати ці відсотки.

Добавлю по пунктам:

3. Люди дiйсно нормальнi, це так. Але англiйску не всi знають, навiть молодше поколiння. Не кажучи вже про старше (яке постраждало вiд полiтики Салазара).
4. Ще дають безкоштовнi курси Португальскої, зазвичай не дуже в комфортний час, в нас було спочтаку 3 рази на тиждень з 14 до 17, потiм два рази. Але!!! Якщо ходити на всi занят’я, не пропускати, i навiть ящо все йде дуже туго (як в мене, а це так бо дiєслова це такий гембель) — то здати на A2 дадуть. А А2 це одна з умов отримання громадянства.

Рівень А2 для громадянства це однозначно плюс, це порадувало коли читав вимоги, тому що в тій же Болгарії навіть на візу фрілансер потрібно здавати на B1. А якщо ще й на зустріч йдуть, то додатковий плюс.
Дякую за доповнення.

Почитайте ще тут, я писав про +/- з особистого погляду: dou.ua/...​rums/topic/39681/#2473089

Дякую, обов’язково ознайомлюсь!

Жили в Португалії місяць в літку.
Не зайшла країна. Всі дороги платні, їжа дорожче ніж в Іспанії. Мову сенсу немає вчити.
З житлом літом дуже проблемно все. За 1к на airbnb можуть здати трохи землі під палатку (я серйозно).
Потім поїхали в Іспанію і це просто любов. 4 місяці пожили, одні позитивні емоції.
Рекомендую їхати і самому вирішувати для себе.

Спочатку в маленькому селі Santa Ana la Real (там багато хайкінг направлень), потім в Севільї (нічого не очікували, але місто дуже сподобалось), потім в Ельче (невеличке містечко, відоме пальмовими плантаціями), в кінці поїхали в Гандію (як курортне місце в осені просто кайф). Паралельно об`їздили інші місця.
Доречі, як ітог, таки поїхали в США і вже місяц під Вашингтоном мешкаєм.

Все вірно. Крім платних доріг. В багатьох випадках є альтернативний варіант доїхати по безплатній дорозі

Нам висточило одного разу спробувати. Ми жили у Марко де Канавезес.
До Порто:
Платна дорога — 45 хвилин, безкоштовна — 1.40 годин
Але погоджуюсь, альтернатива є.

Маю досвід лише як турист: жив у Португалії трохи довше місяця.
Якщо ви там не жили тривалий час, то придбанням нерухомості я б не переймався. Поїздіть, подивіться.
Як на мене — Португалія чудовий вибір щоб провести вікенд. Після першого тижня мене там почало бісити приблизно все:
— Кожен португалець вважае своїм обов’язком поцікавитись звідки ви родом. Перші разів десять я щось відповідав, потім лише переборював бажання тріснути чергового запитуючого. Це більша проблема ніж здається — кожного разу у таксі або у кафе або навіть у магазині ви матимите цей діалог.
— Продукти не смачні, багатьох звичних речей у супермаркетах немає; пиво і місцеві вина (окрім дорогого портвейну) теж вкрай несмачні. (Це було особливо несподівано після сусідньої Іспанії, де продукти, як на мене, найкращі у Європі). Є спеціальні лавки зі свіжими морепродуктами з океану, є непогані пекарні, але на цьому все гарне закінчується.
— Поснідати не вдома — проблема, якщо ви знаходитесь не у центрі Порто чи Ліссабону.
— Там де ми були, опалення лише кондиціонерами. Це не те шоб дуже погано, але на всю ніч залишати ввімкнений кондиціонер мені не подобалось (все й не пам’ятаю чому), тож під ранок у квартирі було досить холодно.

Список можна продовжувати. Можна сфокусуватися і на позитивних речах — архітектура, краєвиди, портвейн тощо. Але мій месседж — ви поїздіть з місяць і подивіться самі. Там багато нюансів, і що комусь може здаватись дрібницею, для іншого може бути блокером, і навпаки.

Шо мається на увазі — «продутки не смачні», і чого вам не вистачало у супермаркетах? Які саме продукти не смачні? Бо у мене інше враження, от і питаю.

Не отвечу на все вопросы, так как двинулись дальше в Канаду. Но жил и работал немного в почти 10 странах ЕС.

За почти 5 мес с начала войны успели с семьём пожить в:
— Лиссабон — дорого, грязно местами(особенно какашки собак), шумно. Кроме Parque das Nações нигде бы в Лиссабоне жить не хотел

— Estoril. По сути частный сектор. Дорого. Близко к океану. Близко к набережной Кашкайш где куча движа.

— Ericeira. Очень дорогое жильё и весь городок на склоне. Очень много кафешек и красивые пляжи. Но мы жили на верху и задолбались за месяц подыматься домой:)

— Povoa de varzim. Здесь нам понравилось больше всего. Дешевые рестораны и кафешки. Относительно дешевое жильё. Нереально красивая линия пляжа с дорожками вдоль океана на много км. Много фестивалей (это минус, так как иногда в час ночи феерверки). Последняя станция метро до Порто. За 40 мин и несколько евро можно быть в центре Порто. И здесь мы уже видели жильё, которое реально было купить (в отличии от Кашкайш).

(Увы чем дальше от Лиссабона, тем значительно хуже знают англ язык.)

Местные это просто нечто. Всех кого мы встречали на нашем пути оказались сверждружелюбными.

Личное моё мнение — среди всех стран ЕС Португалия понравилась больше всего. Если бы не Канада и обязательный Португальский язык для интеграции, мы бы с большоё радостью остались там

А можна подібний огляд на решту 9 країн ЄС?

Швеция — Мальмё и Стокгольм (всё понравилось кроме климата, налогов, языка и угрюмых людей).

Финляндия — мелкие городки и столица (всё понравилось кроме климата, налогов, языка и закрытых людей).

Польша — Варшава — как Киев, только выше налоги (если больше 50к иметь). Ночью бухают и орут. Все превышают скорость. Говорят в других городах намного лучше, не проверял

Немного пожил и покатался по Румынии. Очень отсталая страна. Но очень дешевая.

Вот эти страны очень рассматривал для себя. Только близость с рашкой оттолкнула (начинать жизнь опять с нуля возле звизданутых соседей, ну такое себе)
— Литва, Вильнюс. Отлично для ИТшников.
— Эстония, Таллин. Отлично для ИТшников.
(налоги, жильё, ЗП, отношение местных к Украинцам — всё на высоте)

Франция Париж — вечный движ и местные лично мне не понравились. Здесь я максимально себя чувствовал чужим. Тоже самое за Марсель слышал.

Португалия — очень понравилась. Из минусов: язык, офф налоги 47.5% и стоимость частных англ школ.

Нидерланды (опыт друзей) — всё офигенно, кроме климата (мало солнечных дней)

Германия (не столица) — всё офигенно, кроме беженцев с Сирии и т.д.

Канада, Оттава (так же смотрел Монреаль и Торонто) — пока всё нравится. Но с работой здесь для ИТшника на удивление всё плохо в сравнении с ЕС. Нужен «канадский опыт».

___
На вопрос друзей, куда бы я посоветовал переехать ИТшнику:
— Таллин
— Лиссабон(Парк Наций), Синтра или Повоа де Варзим (при условии квартиры на берегу океана)
— Канада (Виктория, Северный/Западный Ванкувер, Торонто, Калгари, Галифакс, Отава
— Вильнюс

Дякую за відповіді

— Таллин

Те ж саме що Фінляндія\Швеція, тільки з руснею, і купівельна спроможність айтішника більша. Податки сумарні виходять ~40

Пам’ятаю там руснявого таксиста дуже угрюмого та з кислим їдалом, але з прівиськом Петросян, ледь стримався не потролити на цю тему )))

Україна — те ж саме що Польша\Чехія, тільки з війною, і купівельна спроможність айтішника більша.

Про купівельну спроможність напевно, а ось з приводу інфраструктури (дороги, транспорт, зовнішній вигляд міста) не зовсім згоден, я, звичайно, теоретик, тому що в Польщі та Чехії не жив, але складається враження, що там є проблеми як і скрізь, але вигляд у країни привабливіше, навіть якщо відкинути вічне бажання виїхати до Європи

Но с работой здесь для ИТшника на удивление всё плохо в сравнении с ЕС. Нужен «канадский опыт».

Скоріше, не пощастило. Що мені, що дружині ніхто з рекрутерів не сказав, що відсутність місцевого досвіду є блокер, без проблем в сумі отримали 3 офери ( проблемою було лише супер повільний хайрінг процес).

Ну і дивно чути, що з роботою все погано. Я перед Канадою розглядав ЮК, Ірландію, Швейцарію, Скандинавію , лише віддалені позиції — лише в ЮК бачив достатньо позицій, на які готовий був подаватись.

— Эстония, Таллин. Отлично для ИТшников.

Да, но:
Максимально всратый язык
Очень маленький рынок труда
Цены весьма высокие по сравнению с соседями. Знакомый из Польши приехал сюда работать, цены вообще не оценил. Ну и инфляция 22-23%.
Недвига тоже весьма дорогая уже. Из плюсов что большинство новостроев идут сразу с ремонтом. В целом можно смотреть жильё за Таллинном, пробок тут как таковых не существует.
Кроме Таллинна (ну может ещё Тарту) для экспата жизни в Эстонии нет
Социалка тоже отстаёт от стереотипного представления о Европе. Больничные оплачиваются не с первого дня, да и всего 70%. В гос страховку даже жену добавить нельзя.
Авиарейсов прямых очень мало. А дёшево слетать разве что в Италию
Медицина грусть
Ну и засилье русни

цікаво а беженцы с Сирии яким боком до них? Тим більше вони приіхали в 2015

це такий мем, тих біженців з Сирії долі процента, ними називають всіх мігрантів не європейського походження легальних і нелегальних.

Друг там вже півтора року, живе біля моря, дуже подобається, цього року вийде близько 30% податку на аутономо.

Цікавий досвід, дякую.
Штати не розглядали?

Расматривал и расматриваю. По закрытой визе ехать не хочу, а открытую там никто не даёт. u4u имеет странные ограничения, поэтому с семьёй рисковать не хочу.
В общем в Канаде банально намного проще легаллизироваться (с перспективой на получения паспорта). Иллюзий на скорое окончание войны и быструю отстройку Украины я не питаю.

А що ви маєте на увазі під «закритою візою»? L1? Але це треба рік попрацювати на філіал.
Всі інші візи (H1, O1, etc) дозволяють міняти роботодавця.

З приводу U4U я б все ж радив роздивитися. Там звичайний нормальний EAD.

Иллюзий на скорое окончание войны и быструю отстройку Украины я не питаю.

Значить U4U скоро не відмінять.

Шляхи подальшої легалізації:
U4U -> H1B -> EB2/3
U4U -> EB2/3 (ну але треба пошукати такі компанії)

З Канадою теж доволі швидкий варіант до речі:

EE -> 3 роки -> CA Passport -> TN -> EB2/3

А TN віза наче не міграційна,чи я помиляюся?
Однак її можна поновлювати щотри роки. Це плюс)

Спасибо за ответ! Мы пока остановились на Канаде. Решили здесь получить паспорта, это на бумаге довольно не сложно. Хотя всё больше смотрю, что Америка интереснее с точки зрения работы и покупательской способности.

Чому нема головного питання про податки?

Та по них начебто все зрозуміло, хоча податки це тема заплутана, але це закон, а в законах ± однозначно.

Від цієї інформації не відмовлюся, але мені здається, що я зрозумів :)

ок, тоді який податок з 100к отриманих поза Португалією?

Наскільки я розумію, із статей, що встиг прочитати, то буде з D7 або D2 візою на NHR 0% на дохід поза країною та 20% на дохід із Португалії. Обмеження за сумою доходу поза Португалією не бачив.

Якщо я не правий — прошу поправте.

Nhr 0% на пасивний дохід, чи якщо ти працівник іноземної компанії. Якщо самозянятий, то по nhr 20% чи звичайна прогресивна схема. Важливий момент Португалія претендує на весь світовий дохід.
З 30 жовтня зявится номад віза, проте поки що нема інформації що до того які будуть податки.

Я працівник іноземної компанії і планував би залишатися таким. Дякую за інформацію.

NHR застосовується тільки до Income Tax, а ще є Social Security 15%, але по факту менше (десь 10%). Взагалі з податками тут все не так просто, важко знайти нормального бухгалтера, кожен говорить різні цифри і ніхто не несе ніякої відповідальності в разі чого

Погано, що так. Дякую, вивчатиму питання більш уважно.

Тобто ви працевлаштовані у штат, а не через фоп. Тоді дійсно це варіант

Так, я оформлений у штат і надалі хотів би тримати цю лінію, із закордонними компаніями це буде складніше, наскільки я розумію, але є варіанти.

Так треба консультуватися з юр відділом вашої компанії

Дякую, буквально минулого тижня запланував поставити запитання, бо спочатку взагалі не думав, що це потрібно.

1. Оренда €600-1000, вода-світло-газ €100-200, їжа 100-300 на людину, мед страховка €400 на рік planicare+ наприклад, будь-яка консультація €15 по ній. Скажемо як один і не багатий то знімаючи кімнату €300+ можно шикарно жити на €1к, скромно на €700, як знімати хату то тре €1-1.5k. кВт*год десь 25 центів, газ €1 за куб, а далі може бути значно більше.
2. Cкладно. Ідеалішта показує все, гарні варіанти уходять за тижні, дуже гарні за дні-години. Ось вам гарний варіант в Бразі, тре торгуватись і брати за 210-220 www.idealista.pt/imovel/32210350
3. Люди доброзичливі і відкриті, виключення бувають але рідко
4. Хз
5. Іпотеку дають, за розгляд банком ~ €250, зазвичай банки люблять перманетні робочі контракти. З ВНЖ будуть вимагати 30% власних коштів ну і на всі разові платежі, податки ще €5-10к
6. Хз що там у Польщі мені тут добре і нікуди не хочеться. Жирний мінус Португалії низькі зп, як не айті і не приватна медицина і дорогі машини, думаю в Польщі дешевше х1.5-2 (просто пригнати не можна, тре проходити митницю)

По ваших вхідних даних — на життя тре мінімум €1.5к з орендою. Жінка може вчити португальську і якийсь час отримувати виплати <200€. Жити тут гарно і досить безпечно. Клімат теплий, але майте на увазі що більшість домів не утеплені і не мають опалення крім каміну (як камін не закритий то в хаті повно диму), короче народ без грошей вдома мерзне. Готуйтесь або платити, або спати в шапці на електропростирадлі, які тут дуже популярні.

Ну і трохи меду — гарна екологія (промисловості майже нема), гарні види, океан/серфінг, доволі безпечно, люди гарні як правило.

Дуже дякую за таку розгорнуту відповідь! Варіант із квартирою відмінний.

planicare+

це ви маєте на увазі healthplan? тоді це не страхування, консультації там по 15 евро так, але якщо здавати аналізи, робити якісь процедури то там знижка буде мінімальна, а ціни на це тут дуже великі (УЗІ до прикладу без страхування коштує 120 евро). Повноцінне страхування на двох буде коштувати десь 80 евро.

Ну я ж і написав 400 на рік, це на одну людину мається на увазі, я не пам’ятаю яка там знижка на що, то не для себе дізнавалися. Мені і жінці контора оплачує іншу страховку multicare, але я не знаю який план, наприклад по ній пломба зубна €5, видалення жовчного €300. Без страховки, так, в приватному шпиталі можно без штанів залишитись.

Підписатись на коментарі