Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Криптовалюта у ФОП

Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.

З початком широкомасштабної війни багато ФОП були змушені змінити рахунки, на які надходять кошти за послуги. Хтось змушений перейти на платіжні сервіси Wise, Payoneer тощо, а хтось вирішив перейти на використання криптовалюти.

Мене звати Юрій Крюков, я старший юрист в компанії Таксер і я зараз спробую відповісти на деякі питання щодо отримання прибутку криптовалютою ФОПами на спрощеній системі оподаткування.

З платіжними сервісами все більш-менш зрозуміло. Поки що надходження на такі сервіси достатньо своєчасно вносити у дохід. Наприклад, у Таксер надходження по ФОП достатньо внести у розділі «Бухгалтерія» ⇒ «Операція» (вказавши дату надходження, суму за інвойсом, валюту надходження) — ці доходи будуть автоматично внесені до книги обліку доходів.

З криптой усе набагато складніше. Багато ФОП вважають, що криптовалюта має такий же саме статус, що й звичайна гривня або валюта — це не так. Адже, платники на спрощеній системі оподаткування мають право розраховуватися (отримувати прибуток) лише грошима. Бартерні операції (коли гроші не беруть участі в операції, а товар/послуга обмінюється на інший товар/послугу) на спрощеній системі заборонені. Тому, можливість отримувати дохід від діяльності з криптовалютою ФОП на спрощеній системі оподаткування не врегульовано.

Іноді, зустрічаються поради, щоб ФОП додав КВЕДи, І тоді усе буде ок:

  • 64.19. — Інші види грошового посередництва (тут може знадобитися ліцензія НБУ);
  • 66.19. — Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування (ФОП на спрощеній системі оподаткування заборонено займатися фінансовим посередництвом),

але, ці КВЕДи, наразі, повною мірою не легалізують саме прийом криптовалюти у якості оплати за товари або послуги. Адже криптовалюта як була, так і залишається товаром, а, як ми пам’ятаємо, бартер на спрощеній системі заборонений.

Податкова вважає, що криптовалюта не має чіткого правового статусу в Україні та, тому, не надає конкретної відповіді на питання можна здійснювати розрахунки криптовалютою на спрощеній системі або ні (дуже часто переадресовуючи це питання на Національний банк України). Але, під час перевірки податкова, скоріш за все, буде розглядати криптовалюту як товар.

Якщо податкова визнає операції з криптовалютою порушенням умов находження на спрощеній системі оподаткування — ваш ФОП можуть позбавити статусу платника єдиного податку (заднім числом, з першого числа кварталу наступного за кварталом у якому здійснено порушення) та всі доходи отримані після цього будуть оподатковуватися за ставкою 15%.

Тому, все ж таки, не рекомендуємо зараз використовувати криптовалюту під час здійснення діяльності ФОП або подати відповідний запит до податкової, щоб вони надали офіційну відповідь. Запит можна подати через електронний кабінет платника (у розділі «Листування з ДПС»).

Наші законотворці вже роблять перші кроки щодо надання хоч якогось правового статусу криптовалюті та її обороту в Україні. Так, у лютому 2022 року було прийнято Закон «Про віртуальні активи», де регулюється оборот віртуальних активів (це і є криптовалюта), права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів тощо. Цей закон ще не набрав чинності, та навіть в ньому вказано, що віртуальний актив не є платіжним засобом в Україні, тобто криптовалюті фактично не надається статус грошей.

Можливо, дещо пізніше, в Україні легалізують криптовалюту, як платіжний засіб та нею можна буде розраховуватися ФОПам на спрощеній системі оподаткування між собою (хоча мені здається, що податкова буде не дуже рада — розрахунки криптовалютою важче відстежити, ніж просте перерахування грошей на банківський рахунок ФОП). Але, зараз маємо те, що маємо.

Сподіваюся, що все зрозуміло, але якщо будуть якісь питання — охоче відповім у коментарях.

👍ПодобаєтьсяСподобалось9
До обраногоВ обраному6
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

всі доходи отримані після цього будуть оподатковуватися за ставкою 15%

Не всі, а лише за квартал, у якому здійснено порушення; далі загальна система 18% ПДФО + 1,5% (чи вже 3%?) ВЗ + ((22% ЄСВ) — (уже сплачені 22% від мінімалки)) + штрафи й пені за невчасну сплату, заднім числом накапає податків на все зароблене щонайменше. А «помилково» сплачений за цей період ЄП можна повернути лише після сплати всього донарахованого.

Мені ще цікаво, чи можна після того, як «заднім числом» позбавляють ЄП, так же «заднім числом» на нього повернутися через рік після порушення, хехе.

Дякуємо за уважність та коментар! Так, все вірно, в принципі це і малося на увазі, що будуть оподатковуватися за ставкою 15% відсотків за той період, коли ФОП знаходився на спрощеній системі (мабуть потрібно було трохи докладніше розписати). ВЗ 1,5% (поки що). З приводу повернення «заднім числом» — такий фокус, на жаль, навряд чи пройде, наприклад тут податкова вважає, що 4 квартали для повернення починають рахуватися з початку кварталу у якому було рішення податкової (tr.tax.gov.ua/...​-ark/news-ark/444391.html).

ФОП може отримувати товар на реалізацію? ФОП може надати послугу у борг? ФОП може зарахувати у якості сплати боргу сумму, отриману від реалізації «товару» боржника?

Фіз особа може займатись науковою діяльністю і отримати «товар» для цієї діяльності в обмін на право «спонсора» використовувати результат наукової роботи (софт, сервіс) для своїх (в т.ч. комерційних цілей)? Фіз особа може продати «товар», якщо ніхто не забороняв їй це зробити (оформивши отриману грн як дохід (19.5%) від продажу «товару» на біржі?

Пробачте, але не зовсім зрозуміло, це коментар-питання або просто «крик душі». ФОП на спрощеній системі оподаткування не може надавати послугу в обмін на іншу послугу або товар (й навпаки не може надавати товар в обмін на послугу/товар) — з однієї зі сторін розрахунок обов’язково повинен проводитися саме грошима. Те, що заробляє фізична особа не стосується діяльності та податків ФОП, але оподаткування також інше

це були питання.

розрахунок обов’язково повинен проводитися саме грошима

хай вони собі будуть грошима, але «потім» — таке легально? можу я як фоп узяти чиєсь ПО «на реалізацію»? можу я як фоп узяти чийсь аккаунт у WoW «на реалізацію»? Можу я як фоп узяти чиюсь крипту «на реалізацію»? Якщо я успішно продам «актив» — я винен власнику гроші за нього, якщо власник також отримав за грн якісь послуги від мене але «ще не сплатив», то чи можна зробити якесь взаємозарахування?

2) чи може ФОП (ну от треба йому для web3 чи «шоб було») купити крипту у фізичної чи юридичної особи, резидента чи нереза з віддермінуванням платежу чи без? а потім отримати від того ж клиєнта грн за якісь послуги (можливо зарахувати «тимчасово не передані» грн у якості сплати за надану послугу?)? як ця схема буде оподатковуватись?

Насправді, українське податкове законодавство, особливо щодо платників єдиного податку, не дуже адаптоване (від слова практично) до реалій та потреб IT суспільства (втім, не лише IT). Щодо питань: зараз важко сказати як до цього поставиться українська податкова. Але, формально, аккаунт у WOW та крипту можна розглядати як товар. Сума «комісії» це винагорода. Але, ця винагорода повинна сплачуватися грошима за кожним окремим договором (не можна зараховувати розрахунки за взаємозаліком, коли одна сторона надає товари/послуги з одним договором, а інша сторона за іншим договором також надає товари/послуги — ці договори не можна закрити взаємозаліком).
Податкова не так звертає увагу на витрати ФОП на єдиному податку, але, якщо провести взаємозалік — це, скоріш за все, не вийде, адже спрощена система враховує дохід саме за датою отримання коштів.

Підписатись на коментарі