Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Віза цифрового кочівника в Португалії — які зміни стосуються айтівців

Привіт! Мене звати Наталія Гайкалова, я податковий консультант в ІТ та СЕО компанії Finevolution. Вже понад 7 років я займаюсь податковим та юридичним супроводом українського ІТ-бізнесу та надаю професійні консультації з питань бізнес-релокейту.

Тема Digital nomad для мене особливо цікава, та одночасно болісна, бо то такий звір, про якого багато розмов, а фактично дуже мало практичної інформації. І завжди, коли айтівець хоче отримати цей тип візи десь у ЄС, починаються «пригоди». Португалія — то одна з тих країн, де номад — це більше «міфічна істота», ніж реальність.

Вже понад три роки в мережі «крутять» інформацію про Digital nomad візу в Португалії. Багато експертів розповідають, що така віза діє вже давно, що термін «digital nomad» офіційно представлено в законодавчій базі Португалії. Та з власної практики скажу, що коли клієнт звертається із запитом «Я хочу емігрувати до Португалії через візу цифрового кочівника» — випливає купа питань та непорозумінь.

І постає логічне питання: чи дійсно є та номад віза в Португалії, чи є аналоги, які видають за візу цифрового кочівника?

Що зміниться 30 жовтня

Офіційно до кінця серпня 2022 року як такої візи цифрового кочівника в Португалії не існувало. Та вже з 30 жовтня цього ж року програма номад візи офіційно відкриває двері для фрилансерів, і усі охочі зможуть подати аплікацію «та стати в чергу».

Втім тут є важлива ремарка: хоча програму офіційно анонсували — чіткого регламенту на її отримання ще не надали. Я почала отримувати питання, як нижче на скрині

І відповідно звернулась до фахівця з Португалії, що спеціалізується на міграційних питання. На свій запит я отримала відповідь, яку, в принципі, й очікувала:

Закон вступає в дію 30 жовтня. Регламент до закону має ще набути чинності, тобто пояснення до закону. Поки що ніхто регламенту не бачив, тому відповісти на це запитання складно. Формулювання не точні на сьогоднішній момент. І питання щодо дійсності договору між компанією — нерезидентом і ФОП (українським) наразі все ще не врегульовані. Як тільки буде актуальна інформація — ми повідомимо.

Тобто все, що ми зараз офіційно знаємо про умови номаду в Португалії — це віза для віддалених фахівців з зарплатою понад $2750. З цією візою людина може жити та працювати в Португалії протягом одного року. І вона, ця віза, починає свою дію з 30.10.2022.

Як бути з іншими чинними візами в Португалії

Та постає логічне питання: що тоді нам «продавали» під видом португальського номаду всі ці роки? До цього року замість офіційного номада фрилансери та ІТ-спеціалісти могли отримати візу D2, D7 та навіть візу D3.

Пропоную трохи розібратись у візовій термінології, щоб чітко розуміти, чим можна замінити майбутню номад візу.

Віза D7

Раніше ця віза була доступна виключно одержувачам пасивного доходу — недарма її називали «пенсійною візою» (до пасивних доходів відносяться доходи від здачі в оренду нерухомості, процентні нарахування за цінними паперами або банківськими вкладами, дивіденди за акціями юросіб, дохід від авторських прав, пенсійні та страхові виплати).

Та зараз картинка змінилась і D7 стала візою для «фінансово незалежних осіб», тобто, ви можете її отримати, залишаючись просто працівником, що працює віддалено.

Важлива фінансова умова для D7 — ви повинні мати стабільний дохід за межами Португалії, який ви можете підтвердити. Якщо ви переїжджаєте один, то станом на 2022 рік, щомісячний дохід повинен бути від 1000 євро (раніше ця сума становила 705 євро), а щорічний дохід — мінімум 12 000 євро. Якщо з дружиною/ чоловіком — додатковий мінімальний дохід має становити мінімум 4230 євро на рік. За наявності дітей молодше 18 років він також збільшується на 2538 євро за кожну дитину.

Альтернативний варіант за наявності віддаленої роботи на компанію за межами Португалії — як я вже описала вище, надати довідку про легальні доходи за останні 13 місяців.

D7 дає право перебувати в країні 4 місяці, протягом яких ви маєте подати заяву на отримання посвідки на проживання. Надалі можна отримати ВНП, який видається на 2 роки, що зобов’язує на проживання в Португалії. Потім в айтівця буде можливість виїжджати з країни на 6 календарних місяців або на 8 місяців у різні строки за весь час дії ВНП.

І от саме тут я вважаю за потрібне уточнити різницю між цифровими кочівниками та фрилансерами. Звичайний цифровий кочівник у розумінні Португалії — це людина, яка віддалено працює на одну компанію за контрактом. Фрилансер — це самозайнятий фахівець, у якого є кілька контрактів на надання послуг різним компаніям або підприємцям. Якщо ви підпадаєте під друге визначення, віза D2 — для вас!

Віза D2

Ця віза підійде тим фрилансерам, які надають послуги як фрилансери португальським компаніям, а також компаніям зі США, Великої Британії та західної частини ЄС. Якщо ви працюєте віддалено на компанію зі Східної Європи, ваш випадок для підприємницької візи не підходить — на думку португальців, ваш переїзд за цією візою просто не має сенсу.

І ще одна важлива умова — віза D2 вимагає або реєстрації ІП у Португалії (і надання звіту про діяльність хоча б за 2 місяці), або відкриття компанії (але доведеться показувати, що ця компанія дійсно працює та веде підприємницьку діяльність). Якщо ви продовжуєте працювати із замовниками з України, ви повинні переоформити контракти з ними на португальське ІП.

І от найцікавіше питання, яке надсилають мені резиденти Upwork: Чи можу я, фрилансер, що працює з Upwork, претендувати на візу D2?

За роз’ясненням я звернулась до міграційного експерта в Португалії та отримала лаконічну відповідь:

Варіант роботи з Upwork підходить для візи D2 і навіть для D3 (для висококваліфікованих спеціалістів), якщо у вас є апостильований диплом про вищу освіту і щомісячний дохід від 1500 євро. Якщо у вас немає можливості апостилювати диплом, доведеться зібрати додатковий пакет документів, який підтверджує, що ви працюєте за своєю спеціальністю щонайменше 5 років (наприклад, контракти із замовниками та роботодавцями за цей період, сертифікати з додаткової освіти або рекомендаційні листи від замовників).

Тобто, відповідь — так! Якщо ви працюєте через Upwork, ви можете отримати візу D2 й навіть візу D3.

Та якщо фахівець має диплом маркетолога, а зараз працює на фрилансі Java-розробником, як тоді підтвердити свою кваліфікацію для D3?

Відповідь така:

Ви можете мати диплом маркетолога, а працювати програмістом, але в момент подачі документів вам потрібно буде надати усі можливі додаткові сертифікати, що підтверджують фаховий напрямок вашої роботи (навіть сертифікати з Udemy та Coursera).

Одразу додам актуальну податкову інформацію для ІП (по візі D2):

  • Прогресивна шкала ПДФО — 14,5%-48%. Перші 2 роки є пільги щодо зменшення бази оподаткування та використання коефіцієнтів.
  • Як альтернатива, є можливість подати документи на статус non-habitual resident та отримати ставку на ПДФО 20% на 10 років. Подати заявку можна до 31 березня кожного року (за умови, що на момент подачі ви не були податковим резидентом Португалії протягом останніх 5 років).
  • На перший рік є пільги на соц.податки. Далі 21,4% або з максимальної бази нарахування — 5133 євро на місяць.
  • І, звісно, за таких умов ви сплачуєте усі податки до бюджету Португалії.

Що в результаті

Підсумую усю інформацію: португальська Digital nomad віза почне діяти з 30 жовтня 2022 року. Зараз в айтівців є можливість отримати D2 для фрилансерів (й D3) і підприємців, а також D7 — для тих, хто працює віддалено або отримує пасивний дохід.

Крім того, D7 також дає можливість отримати посвідку на проживання в Португалії. Враховуйте це при плануванні релокації до Португалії.

👍ПодобаєтьсяСподобалось2
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Підкажіть, будь ласка, якщо я працюю віддалено, не залежу від місця, але не маю одного контракту. Клієнти у мене з усього світу. Чи можу я також податись на візу D7 та одразу на ВНЖ? Тобто без відкриття ФОП в Португалії?

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Кто то может четко сказать — какая ставка налогообложения в Португалии по всей этой прекрасной истории для ФОП ИТ в Украине? Соц взнос (1к+) + % (с того, что заработано в Португалии) или с какой ставки (минус ставка в Украине)?

Не найпростіша країна щоб осісти, але дякую за статтю

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Зачем вы рушите принцип ФОПов?)))) Запахло налоговой)))

NHR 20% и соц.взнос 21.4 от 70% налога (первый год 0). Так что выходит максимум 35%, что по ЕС нормально. Но это если работать по ИП. А кто мешает открыть ООО? Так можно намного снизить процент.

У меня десятки знакомых номадов, не говоря уже о сообществе. Большая часть работает через свои компании, открытые в разных странах.

Не обязательно в Португалии))

Нуууууу, безвиз один разговор, по нему легально на год перманентно не останешся, и для этого нужна виза, разве нет? Номад виза — термин, по сути облегчённое ПМЖ, со всеми вытекающими... Я типо пробую пока, но с моей колокольни номад = человек живущий в локации по визам/продления/справкам, но не являющийся резидентом страны пребывания, серая зона своего рода. Как бы основной плюс в том что чекаешь локации и в итоге можешь определиться — домой или тут остаться, а уже после начинаешь заниматься тягомотиной с легализацией (да, в большинстве типо топовых стран процесс затруднён, увы)))

Так я ж не ругаюсь вроде) я рассматривал Португалию, но как раз таки из-за бюрократических проволочек и не только оказался в Тае, мой посыл в том что условное номадство как раз не сильно вяжеться с ЕС ввиду институциональных моментов. Как по мне, это про развивающиеся страны, где помимо прочего ты получаешь плюшки как дома — весьма хороший ППС. Причем тут тоже есть моменты — чем более популярная страна, тем больше нюансов/палок для кочевника)))

Португалия это замануха, кочевники не платят налоги. Их платят гастарбайтеры
если так бегать собирать бумажки и доказательства дохода и становиться на учет налоговой в каждой стране то никакого времени на воркейшн не хватит

Дякую за інформацію про візах D2 I D7. Проте в заголовку номад віза, в тексті — про неї жодного слова. Клікбейт.

Тобто D7 надалi буде вiзою для цифрових кочевникiв яи це буде новий типа візи? При отриманнi вiзи D7, людина зразу стае резидентом? Чи оплата податкiв виконуеться тiльки через 183 днi?

ДоречI

$2750

ця сумма різна в різних джерелах
Наприклад:
www.theportugalnews.com/...​d-visa-for-portugal/71183

Чтобы иметь право на получение визы, «цифровые кочевники» должны доказать, что они получают не менее 2 820 евро в месяц, что в четыре раза превышает текущее значение минимальной заработной платы в стране, которая составляет 705 евро (и которая должна вырасти до 760 евро в 2023 году).

Інформація від вчора від міграційного юриста:

705 євро — ця сума вже замала для отримання візи типу D7 і з неї малоймовірно отримати візу D7.

А тепер відповіді:

1) D7 фактично ніколи не була візою для цифрових кочівників (бо терміну номад не було в законодавстві), це була віза пасивного доходу «ретрит віза», але її підносили як візу для цифрових кочівників. Але так, її можна використовувати й надалі для такого роду цілей.
3) Усі візи D2, D3, D7 надаються на 4 міс., це візи, а не ВНП. Тобто, право на 183 дні при D7 дає право знаходитись в країні і не бути податковим резидентом 4 міс (але з D2 та D3 є умови мати ІП тому там працює інший механізм).

Фактично ваш пасивний дохід — це гарантія того, що ви маєте кошти на перебування в Португалії.

Як статус NHR впливає на все це? Якщо людина на тимчасовому захисті треба взагалі ії реєструватись як податковий резидент,

NHR напряму ніяк не впливає на все це. Це можливість (право) отримати статус та фіксовану ставку ПДФО 20% на доходи, отримані наприклад як ІП в Португалії.

Для пасивних доходів 0%.

0% на пасивні іноземні доходи, 20% на дохід всередині Португалії (куди відносимо і підприємницький дохід)

Підписатись на коментарі