Як зробити технічну співбесіду цікавою і корисною, незалежно від результату
Привіт, мене звати Катерина, я працюю рекрутеркою в компанії EVNE Developers. Кожна нова вакансія в компанії передбачає знайомство з новими людьми, багато спілкування з кандидатами та ряд інтерв’ю, які допомагають нам у виборі майбутніх колег.
У цій статті ми разом з технічним лідом Дмитром поділимося власним досвідом та методом проведення технічного інтерв’ю, який застосовуємо самі на практиці.
Сподіваємось, він стане у пригоді комусь із читачів, і ви знайдете тут те, що зможете застосувати й у власній роботі.
Технічна співбесіда з усіх ракурсів
Технічна співбесіда — це наступний етап після HR інтерв’ю з рекрутером, де ми вже знаємо софт-скіли кандидата й ознайомились з попереднім досвідом роботи, і також — останній етап перед офером або відмовою (якщо не передбачається тестове завдання після технічного інтерв’ю).
Мета технічного інтерв’ю ― дізнатися рівень знань, виявити сильні та слабкі сторони кандидата.
Різні компанії мають свій підхід до процесу найму кандидатів та самі визначають кількість етапів інтерв’ю. В більшості випадків використовують таку послідовність:
1. Скринінг резюме.
2. HR інтерв’ю.
3. Технічне інтерв’ю.
4. Клієнтське інтерв’ю.
На технічному інтерв’ю, зазвичай, присутні технічний лід та рекрутер. Присутність рекрутера не обов’язкова, він виступає звʼязною ланкою між технічним лідом та кандидатом, але його присутність може допомогти у разі хвилювання кандидата.
Стурбованість під час інтерв’ю може зіпсувати загальне враження, це розуміють всі учасники розмови, тому дуже важливо створити комфортну атмосферу під час інтерв’ю і допомогти кандидату розкритись.
Гарна практика на початку інтерв’ю ділитися своїм досвідом технічним лідам, розповідати про свій шлях в компанії та досягнення. Так інтерв’ю більше схоже на діалог, ніж на екзамен. Та й кандидату буде цікаво дізнатися, як він потенційно зможе розвинутися в компанії на прикладі технічного спеціаліста.
Потрібно поставити основну ціль, заради чого ми проводимо співбесіду. Наче просте питання, але є коренем всього інтерв’ю, і будує всю комунікацію в його рамках.
Важливо розуміти, як і кого ви шукаєте, і тільки давши відповідь на це «просте» питання, ви, як інтерв’юер, зробите свою роботу добре, а кандидат буде відчувати себе комфортно в процесі.
Для мене відповідь на це питання — «щоб розкрити весь потенціал кандидата». Звучить просто, та водночас трохи пафосно, але на це є причина.
Як проходить інтерв’ю
На співбесіді ми стараємось створити дружню атмосферу, і насамперед на ній виміряємо розумовий потенціал кандидата, а не академічний рівень. Зокрема, говоримо про таке:
- запитаємо про досвід кандидата, що робив, коли, яку роль виконував, які мав складнощі в робочому процесі;
- як саме він виконував свої обов’язки;
- щоб він міг покращити та що хотів би робити в майбутньому;
- разом з кандидатом розглядаємо дуже цікаві задачки.
Чому саме так? Це допомагає нам побачити кандидата більш цілісно, більш об’ємно в плані знань.
Але так було не завжди. Як тільки ми починали проводити інтерв’ю, створили список питань і слідували їм. Згодом стало зрозуміло, що такий підхід не працює на загал, оскільки так перевіряємо теорію, а не рівень кандидата в цілому. І це більше схоже на те, що роботодавець хоче завалити питаннями, а не перевірити рівень знань, вміння думати кандидата. Тож швидко вирішили відійти від такої моделі, тому що завалити питаннями можна будь-кого.
Вміння думати, розв’язувати нетривіальні завдання, шукати вихід там, де його начебто немає — ось все це і відрізняє спеціаліста від гарного спеціаліста.
Етапи інтерв’ю
Підготовка до інтерв’ю
В першу чергу, уважно читаємо CV кандидата та на основі нього плануємо діалог, формулюємо відповідні питання і т.д. Зазвичай інтерв’ю триває
Попередньо оцінюємо рівень кандидата, щоб не ставити сеньйору питання джуна.
Основні критерії оцінки кандидата
1. Цінності компанії ― токсичних людей або тих, хто не підходить за цінностями ми не беремо (навіть якщо вони супер скілові) ― в перспективі це дасть поганий результат на всю компанію.
2. Вміння добре комунікувати (софт-скіли)― без них неможливо налаштувати гарну роботу в команді, а, як правило, ми працюємо саме в команді.
3. Вміння думати та вирішувати нетривіальні завдання.
4. Технічні скіли.
Як бачите, технічні скіли знаходяться на останньому місці, і це не просто так. Я навмисне так формулюю, бо ми впевнені, що зможемо навчити\ пояснити все, що завгодно людині, яка гарно мислить, але не зможемо це зробити, якщо кандидат є теоретиком з академічними знаннями. Адже практика від теорії дуже відрізняється.
Тож така ієрархія важливих пунктів — це був свідомий вибір компанії. Команда лідів проаналізувала купу інтерв’ю та порівняла успіхи людей, які проходили по академічній моделі (де ставили визначений набір питань) та більш абстрактній моделі (де вся комунікація була побудована на досвіді кандидата).
Тож основну думку про кандидата ми формуємо за допомогою глобальних питань, а технічні питання використовуємо, щоб «відполірувати» образ кандидата.
Процес інтерв’ю
Сам процес інтерв’ю проходить, як я сподіваюсь, в дружній для всіх атмосфері. Наші представники не тиснуть на кандидатів, ми завжди даємо відповіді на всі питання: ті, які самі озвучували, і ті, які поставив кандидат. Бо інтерв’ю має принести не тільки нам досвід, а і кандидату. Основна ціль, щоб всі з інтерв’ю вийшли трошки розумнішими і більше проінформованими, ніж були до того :)
До прикладу, якщо ми запитуємо «Чому ти не використовував такий інструмент?», і кандидат не знає відповіді, ми ОБОВ’ЯЗКОВО будемо пояснювати, чому це саме так, в чому плюси конкретного запитуваного інструменту, а в чому — мінуси.
Робота з людьми та переживаннями
Що ми робимо, якщо кандидат нервує? Всі ми люди, всі інколи занадто переживаємо, і на це потрібно зважати, бо коли людина нервує, вона не розкриває свій потенціал повною мірою.
Реагувати на це може різним чином: ми можемо відкласти активну фазу інтерв’ю і поговорити про щось інше, про котів чи про якісь наукові відкриття (це прям супер залежить від кандидата, про що інше ми говоритимемо, щоб зменшити нервовість ситуації), — це і є вгамування нервовості.
Скажу так — нам надважливо розкрити потенціал кандидата, а не його поточний результат, бо саме його потенціал вестиме компанію вперед. Тож ми навіть можемо повністю перенести співбесіду, якщо бачимо, що кандидат дуже нервує, а завтра він зможе більше й краще презентувати себе, ніж зараз.
Завершення і фідбек
В кінці інтерв’ю, якщо кандидат зараз не проходить під наші параметри пошуку, ми надаємо фідбек, він містить такі пункти:
- чому кандидат нам не підійшов;
- що потрібно вивчити кандидату. Ця інформація може займати декілька сторінок, посилання на ресурси, книги, статті тощо.
Як правило, на такий фідбек ми витрачаємо від однієї до двох годин часу. Тож як ви можете побачити, від підготовки до завершення інтерв’ю техлід витратить
І що ми маємо насамкінець
- Кандидат, який вийшов з технічного інтерв’ю розумнішим чи, радше, поінформованішим, ніж був;
- компанія отримала + до свого авторитету;
- кандидат не вийшов замучений сотнями питань, а з думкою про те, що розмова була цікавою і не стресовою.
Рекомендація для кандидатів
- Якщо вам некомфортно на співбесіді, скоріше за все, вам буде некомфортно і в компанії.
- Не соромтесь ставити свої питання.
- Не соромтесь говорити про те, що ви не знаєте, або не працювали з цим.
- Будьте лаконічними і намагайтесь відповідати максимально точно та щиро ― завжди доволі помітно, хто хоче просто «заговорити зуби», а хто відповідає прямо.
- Не хвилюйтесь, компаній багато і ви знайдете собі своє місце згідно з вашими цінностями.
Рекомендації для інтерв’юера
- Не намагайтеся завалити питаннями кандидатів. Завалити можна кожного, але ви нічого окрім поганої репутації не отримаєте.
- Тримайте у голові той факт, що перед вами сидить кандидат, який розуміє, що ви будете ставити оцінку йому, саме тому ця людина має повне право нервувати.
- Розкривайте потенціал кандидата, а не рівень його теоретичних знань.
- Більше говоріть, а не читайте питання з листочків.
- Записуйте основні моменти, ведіть звіт, це вам допоможе потім надати фідбек вашому керівництву і кандидату.
- Готуйтеся до інтерв’ю, уважно перечитуйте CV кандидата, щоб скласти актуальні питання.
- І пам’ятайте, що інтерв’ю — це одне з найважливіших речей, яку компанія може вам довірити, бо це означає довірити авторитет і подальший розвиток проєктів.
Вдалих співбесід!
17 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів