Живлення для інтернету у блекаут своїми руками

У моїй попередній статті я пояснив, яким способом забезпечити свій будинок електроенергією під час відключень. Із власного досвіду тепер можу сказати, що ідея буда вдала. Додатково я докупив акумулятор та зарядний пристрій, щоб заряджати їх одночасно. Тепер я майже не відчуваю відключень та користуюсь дрібними приладами спокійно. Сиджу за своїм робочим столом з моніторами та ноутбуком, і можу працювати комфортно.

Але є одне але!

При відключенні енергії в будинку зникає і інтернет. Оскільки я мешкаю у високому багатоповерховому будинку, мобільний інтернет розбирають дуже швидко та мені залишається лише на отримання повідомлень раз у 5 хвилин. Можна сказати, що працювати так неможливо. До цього часу я брав свій інвертор (з попередньої статті) і виїжджав на авто у сусідній район, де мобільний інтернет присутній, та працював прямо з машини. Але ж так незручно, а я за своїм фахом звик знаходити незручності та виправляти їх або автоматизувати (як у процессі розробки, так і в домашніх справах).

Отже, розберемося, хто може отримати інтернет у блекаут.

Для того, щоб дротовий інтернет потрапив до вашої квартири/будинку, треба кілька умов:

1. Працює обладнання провайдера.
  2. Працює проміжне обладнання.
  3. Працює ваш роутер.

Обладнання провайдера

Обладнання провайдера майже усюди підключено до резервного живлення та генераторів. Я вважаю, що цей пункт можна пропустити, як виконаний на 100%. Якщо у вашого провайдера не так, міняйте його на іншого.

Проміжне обладнання

Проміжне обладнання буває не завжди. У приватному секторі є випадки, коли прямо від обладнання провайдера відразу вам в будинок заходить оптоволокно. У такому випадку, переходьте до третього пункту. Але, якщо вам не пощастило, не поспішайте засмучуватися, адже є варіанти розв’язання проблеми.

У правильному варіанті прокладання інтернет мереж у будинки, провайдер тягне оптоволокно зі свого обладнання до точки розподілу інтернету серед групи користувачів (комутатор). Зазвичай такі комутатори ховають або у підвалі будинку, або на технічному поверсі. І вже від нього розводять звичайні дроти витої пари, які ви встромляєте собі у роутер. Тому, при відключенні будинку від електромережі, зникає живлення також і у комутатора, внаслідок чого зникає інтернет у квартирі. Отже, якщо провайдер зробив все правильно, то до кожного комутатора буде підведено оптоволокно. А якщо це Київ, то тут усім пофіг і, коли закінчуються місця для підключенння нових абонентів у комутаторі, встановлюється другий комутатор, до якого інтернет підводять з першого. Тому, якщо вам не пощастило і ви на другому комутаторі, то до вас інтернет доходить вже через дві ланки.

Отже, якщо у блекаут забезпечити живлення комутатора (-ів), то і до квартири інтернет долетить.

Як це можна зробити? Є найочевидніший спосіб — це UPS. Підключити комутатор до невеликого ДБЖ, який зможе тримати хоча б 4 години без світла. Але, якщо ви читали мою попередню статтю, то знаєте, що цей легкий шлях не для мене )

Всі комутатори використовують постійний струм. Якщо підключити його до стандартного ДБЖ, ми зробимо живлення DC-AC-DC. Тобто, акумулятор (постійний струм) буде живити інвертор (змінний струм), який буде перетворений знову у постійний струм у блоці живлення комутатора.

Але ж комутатор потребує 12В на вході, стільки ж, скільки дає наш акумулятор! Навіщо тоді посередники? До того ж схема DC-AC-DC має ККД десь 70% (тобто, з 5 годин автономності ви отримаєте лише 4).

Виявляється, вже існують готові рішення для подібних систем: я собі замовив от такий безперебійний блок живлення. Ця штука просто працює аналогічно до звичайного UPS, тільки на виході має постійний струм, при цьому з височенним ККД. Також, до нього купуємо 12В акумулятор.

І схема готова. Приєднуємо до ББЖ акумулятор, живлення 220В, та підключаємо усе це до комутатора. У моєму випадку (пощастило), між мною та провайдером лише один комутатор, але в будинку цих комутаторів три (комусь не пощастило).

От і все! Коли вимкнеться живлення у будинку, мій комутатор працюватиме ще біля 9 годин.

Роутер

Вже дуже давно не бачив квартир, де інтернет-кабель вмикають відразу у ноутбук. Роутер — це звичайна річ у кожній квартирі. Якщо ви з тих людей, хто вмикає кабель у ноутбук, або може це зробити, то вам цей пункт не потрібен.

Якщо ж ваш кабель дотягує лише до роутера десь під стелею, то цей роутер також повинен працювати, щоб отримати інтернет. І знову є найочевидніший способ — це UPS, але зараз їх складно та дуже дорого купити. Також, як я писав вище, будуть сильні втрати ККД через DC-AC-DC перетворення. Я цю проблему вирішив просто: підключив роутер до своєї «електростанції» і все працює. Та є ще один цікавий спосіб.

Я гадаю, що вже у кожного є якийсь PowerBank. І тут він може стати в нагоді! Було б дуже просто, якби наш роутер потребував 5В, адже саме стільки на виході дає звичайний PowerBank. Але зазвичай це 9 або 12В. Для таких випадків існують підвищувачі енергії. Я планую зробити кілька для друзів та родичів, тому замовив отакі DC-DC підвищувачі та дроти DC 5.5.

Є кращі дроти відразу USB — DC 5.5, але ціни на них зараз скажені (раніше були 20-30грн, зараз вже 100-200). Тому я планую повідрізати USB роз’єми з моїх старих дротів (надам їм друге життя). У результаті ми отримаємо USB-перехідник для PowerBank до роутера. За моїми розрахунками 10000 мАг повинно вистачити на 4 години роботи роутера.

Фінансові розрахунки

Батарея 1500грн + ББЖ 800 грн + проводи/роз’єми 100грн = 2400грн. Я знайшов UPS, з гіршою батареєю (7Аг), який ще є в наявності за 4500грн. Профіт!

Оскільки інтернет потрібен не лише мені, то ці витрати можна розділити з сусідами, які на тому ж комутаторі.

Про перехідник для роутеру складно сказати, тому що всі комплектуючі зараз дуже популярні. Я встиг придбати останні перетворювачі за 40грн, тому в мене такий перехідник вийде 65грн. Співробітниця кілька днів тому купила готовий такий за 400грн і це не межа!

Висновки

Дуже сумно, що наші співвітчизники скажено накручують вартість на такі необхідні людям речі. Сподіваюся, комусь стане в нагоді стаття, та ви зможете не витрачати всі гроші світу на готові рішення.

А оскільки сайт айтішний, додам думки вголос. Жили собі й думали, що все необхідне навколо є і доступне будь-якої миті. Тому стали забувати, як щось робиться руками. А якщо трапиться «катастрофа» в світі розробки і не буде можливості використовувати готовий фреймворк? Цікаво буде подивитися на всіх шанувальників готових рішень, яким доведеться HTTP-сервер писати на сокетах (як у давнину), або якісь складні алгоритми. Ото була б комедія )))

👍ПодобаєтьсяСподобалось20
До обраногоВ обраному12
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Якщо повербанк з Power delivery можна використати тригер Power Delivery, замість DC DC перетворювача. Наприклад www.rcscomponents.kiev.ua/...​aryadki-pd2-0_155296.html

Пробував підключення роутера через кабель із підвищувачем напруги 5->12VВ. І чомусь в меш-ситемі з двох роутерів Huawei дочірній роутер стартує від павербанка без проблем, а основний, таке враження, зависає в циклі перезапуску. Пробував 3 чи 4 різних павербанка — все однаково. Підключим тим же кабелем до ноутбука і роутер стартанув. Підозрюю, що щось не так із комунікацією між роутером та павербанком, але не знаю, як цьому зарадити. Може, хтось в курсі, як обійти дану проблему?

В мене була подібна магія. Роутер стартував і у самому кінці йшов у перезавантаження. Довго мучився, виявив, що в якийсь момент напруга просідає до 8В, от і перезавантажується.
Коротше, все було через довжину дроту. Я взяв довгий (пів метра) і опір на такій довжині виявився завеликим. Обрізав до 5-10см і все злетіло!

Цікаво.. в мене теж півметра десь кабель, і з одним із роутерів немає такої проблеми. На жаль, поки немає чим поміряти напругу. Але дякую за наведення) Має прийти павербанк із вбудованим індикатором вольтажу, перевірю на ньому.

Має прийти павербанк із вбудованим індикатором вольтажу, перевірю на ньому.

І як він допоможе в моніторингу напруги на іншому кінці кабеля з боку навантаження? ))

Всі комутатори використовують постійний струм. Якщо підключити його до стандартного ДБЖ, ми зробимо живлення DC-AC-DC. Тобто, акумулятор (постійний струм) буде живити інвертор (змінний струм), який буде перетворений знову у постійний струм у блоці живлення комутатора.

Такс, питання, то комутатор живиться від 12В чи від 220В? Бо я не розбираюсь, але гуглив рандомні комутатори і там написано щось типу такого
Джерело живлення: від 100 до 240 В змінного струму, 50/60 Гц
Максимальне енергоспоживання: 3.19 Вт (220 В/50 Гц)

Якщо живлення таки від 12В, то чому не можна купити умовний павербанк (наприклад такий ZMI QB826G) з можливістю одночасної зарядки + віддачі та роботи при 12В і використовувати його як ДБЖ?

У мене комбо! Дзвонив своєму провайдеру, по-перше, він каже що мій будинок під’єднано через ще одним комутатор, тобто навіть якщо я поставлю батарею, то треба буде ще один будинок підживити. По-друге, комутатор в нашому будинку живиться напряму від 220В...

По-друге, комутатор в нашому будинку живиться напряму від 220В...

Так операторські комутатори майже всі такі. Зазвичай там у них окрема плата живлення всередині 220->12в, і як робили їм безперебійне наші провайдери, то підпаювали після БП роз’єм 12в для UPS, чи взагалі викидали рідний БП з корпуса, і засовували БП з функцією UPS.

Хтось пробував підключати ADSL напряму до ноутбука? RJ11-RJ45 адаптер підійде чи треба ADSL USB модем?

Хтось пробував підключати ADSL напряму до ноутбука?

надіюсь що ні, а то такий випадок потребує негайної госпіталізації :)

чи треба ADSL USB модем

логічно

А так ідея прикольна

Та не дуже, особливо літом з грозами, якщо не хочеться ноутбуки міняти.
Та і який в цьому сенс, якщо є звичайні ADSL ethernet модеми і роутери по 3 копійки за відро на olx.

Опція щодо роутера: MikroTik hAP Lite може працювати від powerbank. Вхідна напруга — 5 В через micro USB. Споживання — до 3 Вт.

А как это все подключить к 220? Надо докупать еще какой то кабель?

ну, в идеале, сетевой провод, который входит в свитч вставляется в разьём от которого можно оторвать внутри проводки и соединить в свой ББП, но я нашел у себя лишний провод С13-C14 отрезал от него С13 и соединил провода в ББП. и подучился такой стандартный разъем для питания 220В

Сергію, як з вами зв’язатися. Я журналістка і дуже хотіла б з вами поспілкуватися. Напишіть мені в ТГ, будь ласка — 097 698 53 13

Та все нормально хлопцы уже вроде подчинили все. У нас сегодня уже не отключали

Хочеш, щоб десь перестали відключати світло — купи у ту локацію генератор))) Вже два такі випадки маю. А то і три, бо в офісному центрі, де я зараз — поставили по генератору на поверх.

💡У Києві сьогодні застосовуються екстрені відключення у значних обсягах через нічні атаки окупантів на енергооб’єкти України — про це повідомив гендиректор субхолдингу ДТЕК Yasno Коваленко

З трьома типовими power bank я теж експериментував.

Із гарного — вони подають живлення з розетки, якщо воно є. Таким чином їх навіть послідовно можна підключити і першим сяде найбільш віддалений ).

З поганого — на перемикання на батарею займає біля секунди в роутер встигає вимкнутися.

Може хтось порадити просту схему щоб це компенсувати?

UPS для роутерів youtu.be/nrGLqg7pnEs?t=245 на випадок, якщо хтось вирішить, що замовити з Алі і почекати місяць буде вигіднішим, чим цей місяць обговорювати різні колхози :)

Якщо оптика в квартиру — то ось такий пристрій — це те, що треба. www.amazon.de/...​smid=A2HBRWDIXVHM77&psc=1
Тільки в Україні нема (.

Роутер в мене в широкому діапазоні приймає живлення, а медіа-конвертер 12V, так що вийшло. Навіть штатними штекерами. Без всякого колгоспу.
Тримає мінімум 10 годин.

З мінусів — при повному розряді не стартує роутер і треба off/on зробити на секунду. Але то може бути через слабкий бп чи дуже вибагливий роутер чи особливості заряджання. Ще поекспериментувати треба.

Підключив через USB живлення ще один роутер в інший кімнаті (по резервній UTP), який як раз від USB і питався, 5В. Треба заміряти, на скільки вистачає тепер.

В мене навіть сусіди скидатися не хочуть, сидять без інтернету і їм добре, тому, я вирішив, що можу собі дозволити витратити (не такі вже і великі гроші) за те працювати комфортно. А відносно місяця... Не готовий стільки страждати і з мітингів вилітати у найважливішій момент

Відносно Алі, нагадаю, що Китай це зараз єдина країна в ООН, яка підтримує рашу. На останньому голосуванні про біолабораторії, проголосували «за» лише раша та Китай...
До того ж за ваші гроші постачають компоненти для озброєння рашці.
Я тепер оминаю Алі

Як варіант, можна Raspberry Pi перетворити на Open-WRT роутер і живити від звичайного powerbank-а. Ідею підказав колега в робочому чаті.

Але це актуально лише для тих, у кого є така цяцька. У мене така є і думаю серед IT тусовки таких знайдеться теж чимало.

openwrt.org/...​i_foundation/raspberry_pi

Але це актуально лише для тих, у кого є така цяцька.

Або кому нема чого робити замість того щоб піти купити роутер з usb живленням або конвертор 5v-12v. Крім того не виключено що деякі роутери можуть і від 5в запуститись, там чіпсет все одно на 3.3в, а його DC-DC на вході може вже від 4,5в запуститись.
www.youtube.com/watch?v=-Ay4RMOi2s0
www.youtube.com/watch?v=Y65N6EScEjA

Хороший вариант, но стоимость Raspberry сейас уже сравнима с роутером, а покрытие будет похуже.

Цікаво що в мене UPS на 7Аг з підключеним роутером та «онушкою», поки що без проблем тримає по два 4 годинних відключень на день:)

Все залежить від споживання роутера. Можливо йому потрібно дуже мало Вт

А в «ящик» провайдера ви плануєте як влізти ? Зазвичай там «собака на сіні»: самі не поставим ups і вам не дамо ...

вже домовився. Зараз це популярна справа. Багато хто вимагає цього від провайдера, а якщо самі все купили, то «ласкаво просимо» ))

вже домовився

Дякую, виходить, що крім hard skills потрібні ще й soft skills. Написав у технічну підтримку свого провайдера, цікаво буде перевірити, чи вдасться отримати доступ до стійки, чи, можливо, провайдер поставить джерело безперебійного живлення на своєму обладнанні своїми силами.

Це може бути і «технічною» проблемою: я тут глянув на розміри «провайдеських ящиків» у себе — ну «такоє»...

Згоден, ну в цьому разі я готовий і ящик побільший придбати. До речі, даремно я писав у технічну підтримку, потрібно було відразу дзвонити. Щоправда, тоді я дзвонив, та не не зміг додзвонитися, мабуть через те що дзвонив у вихідний. Сьогодні подзвонив у робочий день в робочі години, то мені відповіли і сказали, що передадуть заявку майстру, і він зі мною зв’яжеться. Акумулятор, до речі, купив такий же як радить автор статті, а блока безперебійного живлення такого не було, то мені запропонували аналог. Цікаво, як скоро зі мною зв’яжеться майстер.

Мій провайдер навпаки, постійно пише що у кого є можливість надати свій ups у користування — пишіть, поставимо у ваш «ящик».

У Києві Lanet без проблем ставить акуми на своє обладнання. Купив, сьогодні встановили...будемо подивитися...

Цікаво, цікаво — ящик цієї контори біля мене ...

Сьогодні 4 годни не було світла. Інтернет був усі 4 години без перебоїв. Але це при тому, що до цього добу світло не вимикали(тобто акуми зарядились на повну). Думаю якщо світло будуть вимикати 4 чере 4 то є ймовірність, що акуми не будуть встигати заряджатися. Але навіть якщо 2 з 4 годин блекауту буде інет то це теж непогано.

У нас немає вже 6 годин, ланет оптику тримає

Підкажіть будь ласка назву свого акумулятора, підбираємо під ланет, складно знайти щось конкретне під їх вимоги. Дякую!

У мене SSB 100Ah. electro100.com.ua/...​lator-ssb-sbl-100-12i-agm ось такий, купував через Olx за 12400грн

Який акум брали? Бо в них на сайтi цiлий перелiк акумiв якi пiдiйдуть, а якi нi

Від них була вимога лише по ємності від 7 до 12 ампер на годину та габарити не більше 150×100×98. купив самий простий 7Ач.

Підкажіть будь ласка назву або посилання, теж підбираємо, але на конкретні девайси складно вийти щоб все підходило під їх опис. Буду дуже вдячна

Купляв у Києві в магазині aks. Та їх на олх повно, навіть дешевше, але там треба бути обрежним.

Я б рекомендував брати 12В 12А, бо 7А швидко сідає(

Дякую за швидку відповідь! А щодо балансиру, не знаходжу цього в описі жодної моделі. В ланеті писали у вимогах отаке: «тип AGM, LiFePo4, на крайній випадок LiIon або LiPo, але з балансиром, бо без нього вони довго не прослужать».

До вас у них якісь інші вимоги. Мені тільки розміри задавали, тип акумулятора не казали

LiFePo4 як правило мають BMS вже під капотом(якшо це готовий акумулятор, а не ручна збірка). За інші не скажу, але також мають йти з BMS.

BMS це платка до якої підключаються банки акумулятора. При зарядці ця платка бере на себе контроль за зарядом банок.

LiFePo4 ви зараз не знайдете в наших магазинах. AGM можна знайти. В AGM балансири не ставлять.

Підписатись на коментарі