Релокейт в США: програми, діалог з роботодавцем, моральна та інформаційна підготовка
Всім привіт! Мене звати Яна, я займаюсь міжнародним рекрутингом в компанії Forte Group, зокрема значна частина моєї роботи пов’язана з релокацією. Я не дуже здивую вас, коли скажу, що останні декілька років дуже змінили ринок. Спочатку ми швидко навчились працювати переважно у віддаленому режимі. А останній рік особливо випробовував на міцність. Бізнесу потрібно було навчитись думати про безпеку співробітників і при цьому намагатися зберегти свої позиції. Так з’явилось багато можливостей для релокації. Багато спеціалістів не знають про них та не моніторять світові тенденції, щоб розуміти де і як було б найкраще розвивати свою кар’єру. Саме тому в цій статті я б хотіла більш детально розказати про релевантні можливості спеціалістам ІТ-сфери з України, які можуть виїхати в США, та як підготуватись до релокейту.
Релокація може бути доступна лише тим українцям, хто має законне право на виїзд або ж знаходиться за кордоном зараз і розглядає можливості для зміни країни.
Все частіше для топових позицій і спеціалістів рівня сініор пропонують, окрім позиції, ще і релокацію у той офіс, де компанія бачить потенціал в розширенні та укріпленні своєї експертизи.
Програми релокації одночасно є для співробітника важливим інструментом мотивації та способом утримання працівників для компанії. Виходячи з зони комфорту людина починає перформити по-іншому, активізуються ті навички й здібності, які ще не були продемонстровані в попередніх умовах. Звісно, є й ситуації, коли ми можемо спостерігати протилежне, але це трапляється тоді, коли людина заздалегідь не підготовлена інформаційно та морально до зміни обставин та оточення. Щоб запобігати таким випадкам релокейт-команда намагається максимально донести до свого спеціаліста всі особливості релокейту, можливі ризики, специфіку країни та самої програми.
Інформаційна підготовка для переїзду
Для початку, перед прийняттям рішення про переїзд в будь-яку країну, вивчіть наступні питання:
- Податкова система країни.
- Система страхування.
- Умови надання кредитів, лізингу.
- Клімат, особливості географічного розташування.
- Умови придбання нерухомості.
- Пенсійні/накопичувальні фонди.
- Які плюшки надає компанія для релокейту та що входить у соцпакет.
- Мовна специфіка країни.
- Правила отримання локальних водійських прав.
- Спорт, розваги, проведення дозвілля.
Якщо релокація планується з сім’єю, додатково ознайомтесь із такими моментами:
- Система освіти, особливості вступу до дитячих садків, школи, університету;
- Заздалегідь подумайте про залучення вашої дружини чи чоловіка, оскільки це важливий аспект сімейної адаптації за кордоном, щоб кожен член сім’ї мав змогу інтегруватися у суспільство.
- Якщо ви плануєте розширювати свою сім’ю, заздалегідь вивчіть процес надання послуг для вагітних, оформлення дитини, правила перетину кордону і переліт.
Якщо у вас ще є домашній улюбленець, який буде релокуватись разом з вами, заздалегідь вивчіть правила отримання документів для нього/неї, карантинні процедури при перетині кордону та правила утримання.
Корисно буде побудувати роадмап, в якому ви окреслите свої плани, кроки та терміни, якщо плануєте залишитися у новій країні та отримати громадянство. Рекомендую уточнити у вашого роботодавця, яку підтримку він може надати і який бюджет та терміни можуть бути.
Програми релокації в США
Розгляньмо детальніше США як регіон для релокації. Він бажаний для багатьох та водночас часто здається, що туди важко потрапити на хороших перспективних умовах. Спробуємо розібратись, які взагалі є програми для релокації в США.
- H1b — програма, яка розповсюджується на весь світ. Дає змогу релокуватися в США потенційним співробітникам. Це лотерея, взявши участь в якій ви подаєтесь на робочу візу в США на 6 років з компанією, яка готова найняти вас у своїх офісах в США та стати спонсором на робочу візу. Це можливість працювати, розвиватися і згодом податися на грін-карту. Зазвичай на таку програму запрошують спеціалістів рівня senior з чудовою англійською і профільним дипломом.
- L1 — програма внутрішнього трансферу співробітників з офісів, які знаходяться за межами США в офіс в США. Ця програма довгострокова і дозволяє працювати в США протягом
5-7 років. Вона передбачає, що співробітник працював в офісі компанії за межами США не менш 1 року, має високу лояльність до компанії, мотивацію та готовність активно перформити для розвитку компанії. - ОРТ — СРТ — передбачає, що людина знаходиться в Штатах, навчається чи навчалась в університеті й має змогу отримати стажування чи робочу практику. Компанії готові запрошувати таку людину у свою команду і окремо зробити ще один крок для довгострокової співпраці — запропонувати спонсорство на H1.
Кожна із вищезазначених програм, окрім ОРТ, дає змогу вам податися на грін-карту.
Ще додатково зупинюсь на такій програмі саме для українців як Uniting for Ukraine. За цією програмою можна релокуватися в США, якщо у вас є поручитель в США, наприклад, друг чи член сім’ї. Програма діє протягом
Як зробити запит роботодавцю на релокейт
Якщо у вашій компанії є можливість релокейту за L1, треба звернутися до свого лінійного менеджера і HR-менеджера для отримання деталей та узгодити процес релокації, отримати деталі по пакету з бенефітом та дуже важливо — погодити свій дохід, який буде задовольняти очікування у США. Майте на увазі, що потрібно буде платити податки. Для зручності, щоб розрахувати приблизну суму податків та виплат, таких як 401к план, страховка та інше, використовуйте цей калькулятор.
Якщо у вашій компанії немає можливості податися на L1, але ви хочете переїхати в США, потрібно знайти на ринку компанії, які пропонують програму H1, та сконтактувати з рекрутером стосовно своїх намірів взяти участь у ній. Кожного року на початку осені починають з’являтися вакансії з поміткою, що вони входять у програму H1b. Шукайте і подавайтесь на ці вакансії. Швидкий спосіб це зробити через #H1B+ключовий стек в мережі Linkedin.
Що потрібно для того, аби вас обрали на одну з програм
Для потенційних співробітників в офісах в США вже давно відбувається програма H1b. Рекрутери активно шукають таланти по всьому світу і запрошують їх у компанію. Для того, щоб стати частиною команди в США, вам необхідно вільно володіти англійською, мати хороші презентаційні й комунікаційні навички, бути розробником сеніорного рівня (*найбільш актуальні програми для Java і .NET, але готові розглядати й інші спеціалізації — QA-автоматизаторів, DevOps), знати й мати досвід з хмарними технологіями, слідкувати за останніми тенденціями розвитку технологій у світі. Також однозначно плюсом буде досвід розробки і фронт, і бекенду, архітектури й менеджмент команди.
Для внутрішніх співробітників, якщо говорити про можливість релокації за L1 в США, то це ідеальне знання англійської, розуміння культурних особливостей і особливостей ведення бізнесу, переговорів. Ми можемо скласти портрет людини, яка релокується в офіс США у компанії: це люди, які вже достатньо давно і результативно попрацювали, проявили себе, займаючи лідерські ролі на проєктах і в компанії в цілому, та можуть зробити важливий внесок в розвиток бізнесу.
Людей, яких обирають для L1, компанія розглядає як двигунів розвитку, відкритих до нового, готових вчитися і вчити інших, експериментувати, брати на себе відповідальність і головне — розуміти й підтримувати стратегічні цілі бізнесу.
Але якщо ставити якісь початкові цілі, щоб бути кандидатом на релокацію, це можуть бути такі: 1 календарний рік роботи в компанії та вища освіта (бажано, щоб освіта збігалась із позицією та обов’язками). Проте, врахуйте, що компанії частіше готові релокувати людину після 2 років, а іноді й більшого терміну співпраці.
Для учасників програми Uniting for Ukraine головне отримати дозвіл на роботу і SSN номер, та, в ідеалі, якомога швидше почати шукати роботодавця в США, який буде готовий в майбутньому стати спонсором при подачі на H1b-програму.
Які перспективи після релокації й чи варто взагалі релокуватись
Як зазначалося вище, треба усвідомлювати чітко, на який термін їдеш. Відштовхуючись від своїх планів необхідно прописати роадмап і сформулювати основні кроки для досягнення цілі. В більшості випадків люди планують релокейт і подальше перебування в Штатах довгостроково, тому вам потрібно зрозуміти, за яких умов і коли ви зможете отримати грін-карту.
Один із ключових моментів, які ви повинні зафіксувати, що релокейт — не про гроші, а про можливості. Зараз в Україні ви маєте змогу отримувати хорошу заробітну плату, при цьому більше відкладати й накопичувати. Але, на жаль, рівень безпеки та якогось планування низький. Релокейт в США — це можливість надати хорошу освіту своїм дітям, сформувати пенсійний фонд, мати соціальні гарантії та шанс отримати досвід роботи у великих проєктах.
Плюси і мінуси релокації в США
Цей пункт достатньо суб’єктивний, але я коротко зупинюсь на основних речах, які часто можна спостерігати в США.
Житло. При розгляді житла в оренду людина може зіткнутися з багатьма специфічними моментами.
- Після того як ви переїхали, багато орендарів неохоче будуть здавати житло, оскільки у них немає впевненості у вас — платоспроможності та довгостроковості періоду оренди. Для цього роботодавці надають при прибутті в США тимчасове житло, а також гарантійний лист орендодавцю.
- В США дуже важливо підібрати житло з хорошими сусідами. Для цього релокейт-менеджер може порадити перевірених рієлторів і зорієнтувати у виборі району.
- Розташування. Це дуже важливий аспект, оскільки міста великі, у кожної сім’ї є свої потреби, і тут дуже важливо підібрати такий район, щоб він відповідав очікуванням. Довіртесь релокейт-менеджеру, який може дати поради стосовно вибору локації, спираючись на ваші потреби, та зробіть власне дослідження.
Соціальні послуги. Якщо порівнювати з Україною, де є багато безплатних послуг для населення, тут вам потрібно заздалегідь спланувати те, що стосується медицини, освіти та іншого зі сфери послуг. Іноді на отримання запрошення на візит до лікаря потрібно чекати декілька місяців. Також один із головних аспектів перебування в Штатах — це наявність страхування. Роботодавці часто мають декілька планів страхування та програм для своїх співробітників, які дають змогу отримати медичні та інші корисні послуги, як, наприклад, Flexible Spending Accounts, Transit Benefit Account, Discount Programs. Обов’язково це з’ясуйте з роботодавцем.
Фінанси.
- При переїзді в США потрібно мати «фінансову подушку». Майте на увазі, що при перетині кордону дозволено провезти не більше $10K готівки на одну сімю (без декларування) для облаштування свого життя.
- Необхідно якомога швидше зробити собі SSN-номер (Social Security Number) та відкрити рахунок в банку. Заздалегідь ознайомтесь з банками й послугами, які вони надають, подумайте як та для чого ви будете формувати свою кредитну історію. Звертайте увагу для початку на великі банки, як, наприклад, Bank of America.
- Також майте на увазі, що фінансисти не рекомендують витрачати понад 30% свого доходу на оренду нерухомості. Якщо ви релокуєтесь із сім’єю, то у цьому випадку будуть доступні опції списання частини податків і зменшення податкової ставки. Для ведення фінансів важливо знайти бухгалтера, який допоможе у розробці особистого бюджету.
Міфи про релокацію і помилки, яких варто уникати
Релокація — це достатньо складний процес, як фізично, так і морально, оскільки людина потрапляє в нове середовище, в якому її не чекають з відкритими обіймами. Перший рік дуже складний: потрібно облаштувати житло і свій побут, сформувати коло спілкування, соціалізуватися, вивчити соціальну сферу, послуги, як-от перукарів, зал, басейн, кінотеатри, акліматизуватися.
Ви повинні точно розуміти що при переїзді у вас уже є проєкт, і ви можете починати працювати.
Абсолютно все потрібно підготувати заздалегідь: підтягнути англійську всім членам сім’ї, отримати права і навчитися керувати авто, дізнатися про особливості оподаткування у вашому штаті. Це допоможе швидко адаптуватись і пройти процес релокації успішно як для вашої сім’ї, так і для компанії, що надала цю можливість.
США vs інші локації
Переїзд в США — це дуже гарний шанс для тих, хто чітко розуміє всі плюси й мінуси. Але не відкидайте такі локації як Європа, Південна Америка чи Канада, оскільки вони можуть стати особисто для вас більше привабливими, аніж Штати.
Переїзд у Південну Америку (Колумбія, Аргентина, Уругвай, Бразилія) пропонують багато компаній, адже ринок Латинської Америки швидко зростає. Такий релокейт стане унікальним досвідом для співробітників, адже життя перевернеться і в професійному, і у соціальному планах. Програми для LATAM розрахована і на довготривале перебування, і на тимчасовий переїзд.
Якщо говорити про тимчасовий переїзд, то тут буде добре розглянути опцію релокейту в зимовий період з Європи до тропічної Колумбії з її мальовничими лісами, чистим повітрям, близькістю до Карибського басейну і цікавим IT-середовищем. Робота в Колумбії — це добра нагода працювати з клієнтами з США в одному часовому поясі, можливість освоїти іспанську мову, провести зиму в комфортному кліматі, де постійно панує весна, і головне — проста процедура отримання візи онлайн, що робить її доступною для багатьох.
Висновки
Можливостей для релокації на сьогодні багато. Двері для українців відкриті в багато країн світу. Для релокації в США обирайте програми, які діють по всьому світу. Якщо ви хочете переїхати в офіс США вашої теперішньої кампанії, зверніться до лінійного менеджера та HR-відділу. Якщо такі програми не підтримує ваша компанія, вони доступні на ринку для всіх і мають помітку про це. Головне, підійти по вимогах, які ставить роботодавець. Зазвичай першочергово важливі багатий досвід від рівня senior, профільна освіта, знання англійської, ваш потенціал впливати на розвиток компанії у регіоні, куди вас можуть релокувати.
Коли ви приймаєте рішення про переїзд, вивчіть основні питання, що можуть стосуватися вашої адаптації в соціумі та облаштування комфорту. Побудуйте свій особистий план дій, визначивши терміни й що ви хочете отримати від цього рішення. Постарайтесь максимально з’ясувати всі питання з роботодавцем, зрозуміти, яку підтримку він може вам надати. Звісно ж, подбайте про фінансову подушку на перший час. Ви повинні точно розуміти що при переїзді, на вас чекає стабільність — вже є проєкт, і ви можете активно працювати.
Пам’ятайте, що релокація — це не завжди можливість заробити швидко більші гроші, а про перспективи на подальше професійне майбутнє та особисті плани.
Якщо у вас є досвід переїзду в США, діліться ним в коментарях.
Найкращі коментарі пропустити