Як підготувати будинок, офіс і себе до блекауту не за всі гроші світу — поради від CTO
Всім привіт, я Андрій Шарапо — СТО запорізької аутсорс-компанії UINNO та людина, яка знається на дуже багатьох речах. А якщо я в чомусь не розбираюсь, то я беру літературу та... розбираюсь.
Наприклад, останнє моє вимушене надбання експертності — це купівля рацій для ЗСУ. Це та ситуація, коли потрібно обирати та витрачати великі кошти, а як правильно це зробити — мало хто знає. Тому доводиться швидко розбиратись в частотах, модуляціях та шифруванні. А тепер до справи...
Як тільки ми зрозуміли, що русня продовжить обстрілювати критичну інфраструктуру України і нам не оминути блекаутів — розробили в компанії Emergency Plan на 7 сторінок. Він складається з практичних порад, як діяти під час довготривалих відключень електроенергії, що купувати для різних приміщень та різних цілей, а ще містить чек-лист, в якому ти можеш перевірити, наскільки готовий до зими в Україні. Для співробітників компанії ми компенсуємо купівлю обладнання, але то вже зовсім інша історія.
В цій статті я поділюся з вами тими порадами, якими вже користується наша команда та їхні близькі. Для зручності, я поділив лонгрід на 4 блоки, обирай найнеобхідніший та одразу переходь до нього:
- електроенергія,
- інтернет,
- базові потреби,
- чек-лист.
❗️ Всі посилання в цій статті є просто прикладами того, яким може бути обладнання, і не є рекламою або закликом до покупки.
«Да буде світло!». Електроенергія
💸 Ціна набору приблизно
Першочергова задача — оцінити ситуацію. Якщо світла немає в усьому районі чи місті, відключіть від мережі електроприлади. Адже вони можуть вийти з ладу коли при появі струму в розетках його параметри будуть далекими від стандартних 220V/50Hz.
Наприклад, 23 листопада багато хто бачив трохи зависоку напругу в 270 вольт. Не кожний прилад або блок живлення зможе пережити цю перенапругу. Якщо є така можливість — встановіть «реле (контролю) напруги», яке буде автоматично вимикати подачу енергії у ваше приміщення у випадку занадто низької або занадто високої напруги.
А тепер, перейдімо до екстремального шопінгу!
Генератор (бензиновий/дизельний). Підходить лише для приватного будинку!
Мабуть, ідеальний вибір для того, щоб електроенергію не накопичувати, а виробляти. Але це підходить лише для приватного будинку та використання на вулиці. Дизельний генератор дорожче, але має меншу витрату палива і більше підходить для безперервної роботи (бензиновий не рекомендується залишати працювати більше ніж
Поділити їх можна за потужністю, яку вони виробляють:
- 1 кВт — підійде для живлення слаботочки: ноут, роутер, телевізор, заряджання гаджетів і зарядних станцій;
- 3 кВт — все, що перераховано вище + така техніка як холодильник, мікрохвильова піч, конвекційний обігрівач тощо;
- 5 кВт — все, що перераховано вище + запас ємності, який дозволить генератору працювати не на повну потужність, що, теоретично, подовжить термін його служби.
Як можна використовувати генератор? Попередньо треба відключити мережу будинку від мережі електропостачання. А вже потім є декілька варіантів:
1) приєднати до електромережі будинку через розподільний щиток;
2) використати подовжувач, приєднаний до генератора.
Для тих, хто живе у квартирі, але дуже хоче генератор, можна розглянути інверторний генератор, який можна поставити на балконі, але це дорого. Звісно треба потурбуватися про вібро та звукоізоляцію, бо він все одно буде гудіти, вібрувати та бісити ваших сусідів. А ще, обов’язково треба вивести вихлопні гази. Наприклад, тут є детальна інструкція, якою не варто нехтувати.
Павербанк
Це класика жанру та короткострокове вирішення проблеми. Павербанка ємністю 20000 mAh вистачить, щоб зарядити ноутбук більше ніж на половину. Не найрозумніше вкладення грошей, але також варіант. Скоріше підійде для екстремального варіанту, коли у тебе горить дедлайн та треба терміново подовжити життя гаджетам.
Купувати можна майже будь-який, але якщо ви хочете зарядити сучасний ноутбук (з роз’ємом USB Type-C) — головне, щоб серед параметрів були присутні наступні:
- вихідні роз’єми: USB Type-C;
- підтримка стандарту USB Power Delivery (PD 2.0 або PD 3.0);
- вихідна потужність не менше 20 W (Ват).
Рекомендується до розгляду лише як додатковий пристрій. Наприклад, щоб не заводити генератор для короткочасних перебоїв. Або якщо є авто та інвертор, котрі дозволяють заряджатись під час довготривалих перебоїв.
Зарядні станції
Зарядної станції ємністю 400 Вт*година вистачить приблизно
Але при довготривалому відключенні — це дорога, величезна коробка, яка стоїть розряджена та не приносить користі.
Виробників наразі багато: Bluetti, EcoFlow, Jackery. Всі вони дуже схожі, але найголовніший параметр — ємність акумулятора. Тому при покупці звертайте увагу не тільки на ціну, а і саме на ємність.
Щоб було з чим порівнювати:
- ємність 20000 mAh павербанка — 74 Вт*годин;
- ємність батареї MacBook Pro (15
”
) 2019 — 84 Вт*годин.
Якщо виробник не вказав ємність у Вт*годинах, її можна розрахувати, знаючи ємність у ампер*годинах та напругу елемента живлення. Наприклад, батарейка MacBook має 7336 mAh при напрузі 11.4V. 7336 * 11.4 / 1000 = 83.63 Wh.
Всякі корисні штуки
Якщо у вас є машина — вітаю, джерелом енергії та тепла ви забезпечені. Для заряджання ноута та інших побутових приладів потрібно придбати інвертор
Ліхтарі, гірлянди на батарейках, батарейки. Тут не буде посилань, проте ними точно варто запастися. До того ж гарні новорічні гірлянди, які працюють від батарейок не лише будуть романтично освітлювати тобі оселю, а й додавати святкового настрою. Також можна розглянути ті варіанти, які мають не виделку, а вихід під USB, так ти можеш підключити її до павербанку.
Портативні сонячні батареї. Не міг не згадати цей пункт, бо виникли б питання. Особисто я вважаю, що це — зайва витрата грошей, особливо в зимовий період, коли в українських містах мало сонця.
Наприклад, панель на 110W від EcoFlow коштує 16 тис. гривень. В ідеальних умовах вона буде видавати ці 110 Ват на годину. Тобто зможе заряджати ноутбук. Взимку, коли світловий день короткий і інтенсивність сонця не велика — зможете накопичити ці 110 Ват за весь день. Тобто одна зарядка лише одного ноутбуку за добу.
Наш «пункт незламності»
Нам з командою пощастило і ми почали готуватися заздалегідь, щоб наш офіс на тисячу квадратів в самому центрі Запоріжжя став осередком стабільності для всіх, хто загубився у темряві.
У нас є резервна лінія електроенергії, яка під’єднана до двох черг, тож в нас майже завжди є інтернет та розетка, де можна зарядити ноутбук. А ще — кава-машина та +25 (в основному коштом наших теплих сердець) градусів в опенспейсі.
Ми постійно то тестуємо нові види обладнання, то вигулюємо вулицею Starlink.
А ще... кожного дня у нас в Slack несеться неофіційний конкурс на те, у кого сьогодні найекстравагантніша домашня електростанція.




«Доу, у нас проблеми!» Інтернет та звʼязок
💸 Ціна набору приблизно 5 — 7 тис. грн
Ми підготували варіанти роутерів та антен, які протестував нам офіс-менеджер Мяк. Він складається з трьох компонентів:
Роутер TP-LINK Archer MR400 (тут був Keenetic. Замінено через потенційну компроментацію безпеки)
Антена 4G LTE — це і є та додаткова антена з пункту вище. Якщо ставити її на вулиці і направляти прямо на вежу — працює. Коли може знадобитись:
- коли ти за містом, для стабільнішої та якіснішої роботи;
- коли ти в місті, але у твоєму районі немає світла, а базові станції працюють лише на дзвінки та смс, то можна спробувати підключитись до станції, яка знаходиться в іншому районі.
Кабель живлення від USB — цей адаптер дозволить підключити роутер до павербанка. Найдешевше — замовити такий з Китаю, але довго чекати. У нас офісі їх швидко та власноруч паяє офіс-менеджер Мяк, тож може і у вас знайдеться знаойма людина, яка вміє працювати з паяльником.


Схема досить проста:
- у роутер потрібно запхати сім-карту;
- розмістити роутер поруч з ноутбуком та смартфоном;
- антену розмістити за вікном та направити в сторону базової станції.
Рації. Можливість спілкуватися, коли «приліг» мобільний зв’язок. Для домашнього використання вистачить чогось на кшталт Baofeng UV-5R (1000 грн). Купувати щось дорожче немає сенсу, дальність від цього істотно не зросте.
«Вижити за будь-яку ціну.» Базові потреби при блекауті
💸 Бюджет від 3 до 20 тис. грн, залежить від того, які бренди одягу ви оберете
Наш Delivery Lead Дмитро Брагінець — дуже досвідчений турист, і для команди він описав основні принципи «що та до чого», спираючись на свій досвід «виживання» в походах. Сподіваємось, що до цього не дійде, але з руснею краще бути готовими до всіх сценаріїв.
Приготування їжі
Газовий пальник для пікніка. Такий пальник підійде і для будинку, і для квартири. З переваг — можливість заправляти на автозаправках. Також на такий балон можна купити інфрачервоний обігрівач та обігріватися ним у приміщенні. Це буде, мабуть, найоптимальніший варіант.
Туристична газова пічка. Мала та зручна. Вони бувають найрізноманітніших типів, та для побутових потреб підійде будь-яка піч на цанговому балоні (бо вони дешевші).
- Приклад пічки під цанговий балон.
- Приклад цангового балона.
- Приклад пічки під різьбовий балон.
- Приклад різьбового балона.
Зверніть увагу, що газ поділяється на літній та зимовий. Зимовий дорожче, але має більшу калорійність, тобто швидше нагріє вашу каструльку з водою.
Одного цангового балону на 220г вам вистачить для того, щоб закип’ятити 1 літр води приблизно
Пальник з функцією обігріва. Такий стаціонарний пальник допоможе вам і їжу приготувати, і зігрітися, але нічого не можу сказати про якість таких виробів.
Зараз скажу очевидні речі, але не забувайте про запас води, бо як тільки в країні стається блекаут — вона зникає з полиць магазинів.
Одній дорослій людині потрібно на добу:
- 3 літри питної води (включно з рідиною, яку споживаємо з їжею);
10-12 літрів для гігієни та для приготування їжі.
Одяг
Не треба надягати на себе все, що у вас є в хаті, це контрпродуктивно.
Бо якщо ви напхаєтесь з головою, то скоріше спітнієте і від того змерзнете. Одяг повинен складатися з 3 шарів (не враховуючи натільну білизну). Це розраховано на той випадок, якщо опалення немає зовсім:
- термуха,
- фліска,
- тепла куртка.
Звісно, якщо у вас просто прохолодно у квартирі/ будинку, то термобілизни і флісок буде достатньо.
Термобілизна. Відповідно в термобілизну можна і варто запакувати всю родину, а особливо, дітей. Професійну термобілизну на дітей ви навряд знайдете, а от повсякденну — запросто. При купівлі звертайте увагу на склад білизни та обирайте згідно з метою:
- синтетична — це справжня термобілизна, яку ви можете використовувати в будь-яких умовах;
- бавовна/віскоза + синтетика — ця термобілизна підійде тільки для домашнього використання, оскільки вона погано відводить вологу і буде намокати, якщо пітнієте.
Сон/ Тепло
Газові обігрівачі. Приклад, інший приклад. Такі обігрівачі підходять для обігріву приміщення. Звертайте увагу на потужність. Умовно кажучи, 1 кВт потужності пальника обігріє вам 10 м2 приміщення.
WARNING: При використанні обігріву газовими пальниками треба приділити увагу вентиляції приміщення. Не можна використовувати такі обігрівачі в закритих приміщеннях без вентиляції!
Якщо ви досвідчений турист, то час дістати і спальний мішок — так ви максимально збережете своє тепло. Спати краще в натільній білизні або в термобілизні, бо тоді ви зможете нагріти спальник. В спальнику можна спати прямо на ліжку.
Каримати. Якщо у вас немає ліжка, або ви спите в коридорі через обстріли (як от ми в Запоріжжі), то каримат буде незамінною штукою. Стеліть його під матрац або спальник, щоб мінімізувати втрати тепла.
Якщо у вас є піч або камін, то краще запастись паливними брекетами. Додатково варто попіклуватися й про сам будинок та за можливості утеплити його. Перевірити вікна та двері, утеплити і їх.
Термокружка. Це дрібниці, але краще хоча б одну мати, бо на холоді улюблений чай швидко охолоне.
Додаткові корисні поради
Сантехніка. Якщо без електрики ваш будинок не опалюється, то через тривалу відсутність тепла вода в трубах та бойлерах може замерзнути та пошкодити їх. Тож воду з бойлерів варто злити, а в сантехніку залити антифриз.
Мінімальний набір ліків (з розрахунку на оного дорослого). Підготуйте дві аптечки, одну — для надзвичайних ситуацій (наприклад, на випадок поранення), другу — для своїх побутових потреб (знеболення, усунення симптомів отруєння, усунення алергічних реакцій).
Аптечка для надзвичайних ситуацій складається з:
- засобів для зупинення кровотечі (турнікет чи кровоспинний бинт з гемостатичним засобом);
- хлоргексидину та спирту для дезінфекції ран;
- санітайзеру для рук та спиртових серветок;
- марлевих серветок різних розмірів, нестерильних марлевих бинтів;
- еластичних бинтів з можливістю фіксації;
2-х пар гумових рукавичок;- великого шматка тканини, якою можна буде зафіксувати постраждалого;
- термоковдри (це така фольга, як у фільмах, коли герою після катастрофи приносять какао і він сидить у швидкій гріється після стресу).
Тільки НЕ КЛАДІТЬ в аптечку ті засоби та ліки, якими ви не вмієте користуватися. Якщо все ж хочете їх взяти, дізнайтесь заздалегідь, як правильно їх застосовувати.
Аптечка для побутових потреб має містити:
- пластирі різних розмірів;
- активоване вугілля від інтоксикації;
- препарат для зниження жару;
- препарат для знеболення;
- протиалергічний препарат;
- ліки проти діареї;
- ліки проти шлункової інфекції;
- краплі на випадок інфекційно-запальних захворювань очей;
- ліки, що ви приймаєте (дозування щонайменше на тиждень);
- запас масок.
Заздалегідь зробіть вдома запаси не тільки питної води, але й «сухпаю», для приготування якого не потрібно тепло. Бо перше, що роблять люди у стані паніки та коли світло зникає по всій країні — вони скуповують в магазинах продукти першої необхідності та харчування.
Сподіваємось вам не знадобиться, але подивіться відео про те, як надавати першу екстрену медичну допомогу під час бойових дій. А ще, посидіть на цьому сайті з купою корисних порад на всі випадки життя в Україні 2022 року.
Checklist «Наскільки я готовий до затяжного блекауту»
Якщо тобі буде зручніше відстежувати свою підготовку за допомогою списку, то перевір себе в цьому чек-листі:
Зима близько. Підсумки
Фууууххх... Хотів коротенько, а вийшов майже посібник з виживання. Пам’ятайте, що можна скільки завгодно заперечувати блекаут та розраховувати на кафе з генератором, але завжди краще бути готовим до найгірших сценаріїв.
Якщо вам важко дається навіть сама думка про всі ті складності, які чекають на вас взимку в Україні, то зробіть глибокий вдих та спробуйте уявити, що ви готуєтесь до сходження на Говерлу. Якщо у вас є дитина, то залучіть її в ті процеси підготовки, які не стосуються електрики, дротів та гострих предметів. Нехай складає теплий одяг на полицю, облаштує на кухні шафу з енергетичними батончиками та снеками, або просто дивитися старі епізоди з шоу Біара Грілза «Вижити за будь-яку ціну».
Гейміфікація може допомогти легше ставитися до нових обставин, які нам принесла війна.
Це точно буде важка зима, але ми її переживемо і будемо розвиватися сильною, вільною нацією в європейській родині. Звісно могло бути і краще, якби росії не існувало. Але ми ліпше проведемо одну зиму в блекауті, ніж житимемо з росією.
Якщо мої поради стали вам у пригоді, то діліться своїми кейсами «екстремального виживання» у коментарях та пишіть про те, як ви та ваші робочі задачі переживають ці темні часи.
Найкращі коментарі пропустити