Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Я — розробниця-самоучка. Ось якими ресурсами я користувалась в навчанні

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Привіт! Мене звати Дарʼя Галайда, і я Front-end розробниця-самоучка. Лише два місяці тому я стала частиною компанії ISsoft Ukraine. Тож я розкажу про свій шлях навчання, який привів мене до того місця в карʼєрі розробниці, де я знаходжуся зараз.

А якщо ти тільки починаєш цікавитися розробкою і вже знаєш, що точно хочеш цьому навчатися, то ця стаття якраз те, що тобі необхідно.

Зараз у соціальних мережах та в різних медіа пишуть, що навчитися самостійно розробці дуже важко та майже неможливо. Основна причина — має бути людина, яка все вже знає і вміє, яка буде тебе направляти в навчанні, доступ до якої ти можеш отримати в університеті або ж простіше — на платних курсах.

Але я розкажу про те, як можна самостійно навчитися планувати своє навчання, структурувати свій час, розбирати чийсь вже написаний код і, нарешті, як навчитися писати свій власний код.

Як можна самостійно навчитися планувати своє навчання

Я думаю, майже всі, хто зібрався вчитися самостійно, без вчителів та менторів, стикається з проблемою відкладання навчання «на завтра», що виникає через страх «великої мети», у цьому випадку, — стати розробницею(-ком). Ця проблема вирішується подрібненням цієї великої мети на менші, до яких набагато простіше дійти.

Наприклад, я зробила так: відкрила онлайн-підручник з JavaScript, подивилася, що в ньому всі теми розділені на дрібні частинки, і вирішила проходити мінімум по частинці на день. Одна частинка має невеликий обсяг тексту та декілька задач. Тобто, ти відразу маєш два варіанти того, як запам’ятати інформацію — в тексті та за допомогою розвитку практичних навичок у задачках.

Плюси цього методу навчання:

  • обираєш невеликий обсяг інформації, через що мозок не лякається, що треба багато вчити;
  • фіксуєш отримані знання практичними завданнями — отримуєш практичні навички, через що, ти починаєш розуміти, що розробка не така вже і складна, як здавалося.

Таким чином, кожного дня ти крокуєш до своєї мети, проходячи такі собі умовні «рівні гри», у вигляді розділів підручника чи онлайн-курсу, який тобі сподобався.

Як планувати свій час

Це продовження і доповнення попереднього пункту. Наш головний ворог у самонавчанні — це страх того, що у тебе не вистачить сил та вмінь дійти до мети, через що ми часто відкладаємо навчання на потім. Тут допоможе точне планування часу навчання.

Час, який необхідно запланувати на навчання має бути вільний кожного дня, навіть на вихідних. Якщо такий час ти маєш, то до нього необхідно правильно підготуватися.

Тобто перед тим поїсти, випити чаю або кави, зробити все, щоб тобі нічого не заважало перед навчанням, вимкнути телефон або поставити в авіарежим (бажано), щоб під час твого особистого уроку ніщо тебе не відволікало.

Якщо так вийде вчитися принаймні тиждень, то вже через цей тиждень, скоріш за все, ти почнеш помічати бажання саме в цей запланований час вчити новий розділ і розвʼязувати нові задачки.

Як навчитися розбирати чийсь вже написаний код

Напевно в деяких читачів виникне питання: «Навіщо вчитися розбирати чийсь код, якщо я хочу його писати сам(-а)?» Але відповідь на нього проста — щоб навчитися писати свій код, треба навчитися розбирати вже написаний код, а тоді змогти його повторити.

Тож, починати треба з маленьких шматочків коду, які можна побачити в курсах, онлайн-підручниках, статтях, а також на всім розробникам відомому сайті Stack Overflow, де є відповіді майже на всі питання, які стосуються розробки. Далі, те, що необхідно робити з цими шматочками коду — це детально читати пояснення до них, якщо вони розміщені в статтях чи підручниках, а якщо щось незрозуміло, то обов’язково гуглити значення тої частини, яку ви ще не розумієте.

Зазвичай код можна легко розділити на частини, про які можна читати якусь офіційну документацію, наприклад, на сайті w3schools або MDN Web Docs. Головне — зрозуміти, яка саме частина тобі незрозуміла — це може бути щось, що стосується об’єктів, масивів, методів, функцій тощо.

Просто пам’ятай — якщо розгубився в коді, то починай ділити його на найпростіші частини, тоді все стає зрозумілим, а якщо і тоді ще ні — шукай додаткову інформацію, гугли.

Як навчитися писати свій власний код

По-перше, навряд ти зможеш вивчитися за допомогою тільки одного ресурсу, але почати треба саме з цього.

Необхідно знайти онлайн-курс або відео на YouTube, де є величезна кількість хороших курсів та гайдів від чудових розробників, або на сайті про javascript, де окрім підручника є і відеокурси, або на Udemy, де є неймовірна кількість професійних курсів для розробників, за якими особисто вчилася і я.

По-друге, зазвичай усі курси з розробки починаються тим, що людина, яка розказує про якусь мову програмування, наприклад, JavaScript, стартує зі створення проєкту, на прикладі якого пояснює, що і як треба робити, щоб написати, наприклад, свою вебсторінку. Я пропоную писати щось схоже на те, що починає робити викладач курсу, але зі своєю ідеєю, тому що таким чином ти будеш створювати те, що цікаво саме тобі, а також ти будеш додатково шукати інформацію про те, як зробити якусь фічу, яка необхідна твоїй сторінці.

Такий спосіб навчання набагато скоротить час, за який ти навчишся писати працюючий код, а також зробить навчання цікавішим і кориснішим. Коли ми робимо те, що нам подобається, то запам’ятовуємо інформацію набагато легше.

При цьому треба пам’ятати, що навчитися писати свій власний код можна лише тоді, коли ти пройшов етап прийняття того факту, що ти будеш помилятися, причому помилятися кожного дня багато разів. І це — найкраще з усього в навчанні, бо як би банально не звучало, але на помилках ми вчимося, а тому помилки — це добре!

Помилки не мають вганяти тебе у відчай, хоча іноді «червоне полотно» зі словом ERROR дуже лякає і забирає сили. Для нас, розробників, помилки — це ще один спосіб навчитися новому. І все, що треба з помилками робити найчастіше — це шукати інформацію онлайн і читати, що про неї кажуть твої колеги. Адже майже всі помилки, які ти зустрінеш у своєму навчанні та роботі, вже були в когось, тому і відповідь, як ці помилки виправити, вже є, а тобі тільки лишилося її трохи пошукати і прочитати.

Третє — щоб швидше і якісніше навчитися створювати свої сторінки чи додатки, необхідно виходити з зони комфорту. Для мене такою зоною дискомфорту, а також великим поштовхом у навчанні, стали тестові завдання від різних компаній, які я шукала на DOU, Djinni та інших сайтах, де рекрутери з ІТ-компаній розміщують позиції не тільки для роботи, а й оголошення про набір у інтернатуру для розробників без досвіду роботи, різні курси, а також позиції trainee (це такий розробник(-ця), якого компанія бере до себе, щоб вивчити і далі дивитися, чи він може брати на себе відповідальність і виконувати справжні завдання з розробки різних проєктів).

Отже, що таке це тестове завдання? Тестове завдання — це завдання, на яке тобі дають декілька днів, частіше від 3 до 5, максимум. До цього завдання є вимоги, наприклад, якою мовою програмування можна писати завдання, за допомогою якого фреймворку можна писати, а також які бібліотеки компонентів можна чи не можна використовувати (якщо завдання на Front-end).

На таких завданнях вчитися дуже круто, бо ти намагаєшся зробити майже неможливе. Особисто я не отримувала жодного завдання, для виконання якого мені не було б потрібно вчити щось нове. Навіть можу сказати більше — саме через моє перше тестове завдання я зараз маю той стек, яким користуюся.

Тож, для виконання тестових на початку свого шляху буде необхідно працювати майже цілими днями, мало спати, та вчитися робити таке, чого ніколи не робив(-ла), дивуватися тому, що ти створюєш якусь магію. Бо саме так відчуваються перші виконані завдання та й перші працюючі функції.

Але водночас доведеться стикнутися з негативними та неприємними фідбеками про завдання. І тут головне — не сприймати це близько до серця, тому що навіть сіньйорам інколи дають негативні фідбеки і кажуть: «Ви добре виконали завдання, але ми обрали того, хто виконав його краще».

Також, якщо ти отримуєш негативний фідбек, завжди проси того, хто перевіряв завдання, щоб тобі детально розписали, в чому твої помилки і що не сподобалось у твоєму коді. Таким чином ти дізнаєшся, над чим тобі ще треба працювати, що вивчити краще, що взагалі нового вивчити та, звичайно, що ти вже добре вмієш.

Отже, вчитися самотужки — це звичайно важко і складніше, ніж коли тебе вчать ментори і викладачі, тому що необхідно стати структурованим, не поспішати, але і не гальмувати свій власний розвиток.

Також на цьому шляху трапляються моменти, коли здається, що вже не хочеться вчитися тій розробці, але необхідно собі нагадувати, для чого саме тобі необхідно стати розробником, тоді сили і бажання для вивчення з’являються знову.

У кожної людини йде абсолютна різна кількість часу на навчання, комусь підходить вивчення інформації з тексту, комусь з відео. Головне — не боятися пробувати різні способи і шукати таку інформацію та у такому вигляді, який цікавить саме тебе.

Не забувай, помилки — твої найкращі друзі на шляху до мети!

Ще деякі корисні посилання з мого особистого досвіду:

  • LeetCode — тут є купа задачок для покращення практичних навичок, а також є обговорення цих задачок і варіанти їх розв’язання різними мовами програмування;
  • NIX Education — онлайн-курси від компанії NIX, в них гарно структуровано подані посилання на інформаційні джерела для вивчення різних напрямків і мов програмування;
  • плюс, до всього, що я написала — офіційна документація мов програмування, фреймворків тощо, в них зазвичай є гайди та відеопояснення різних тем для вивчення та покращення знань.

Як сказала одна мудра людина: «Не бійся не змогти, бійся ніколи не спробувати!».

Тож, бажаю усім успіхів!

👍ПодобаєтьсяСподобалось86
До обраногоВ обраному37
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

я саме зараз в процесі навчання: поки йде не легко, але більше з причини, що фізично мало часу на навчання та емоційно виснажена через постійні хвороби дитини. Ваша стаття надихаюча, бо я саме та людина, яка не вміє ділити задачу на підзадачі, а підзадачі на ще менші підпідзадачі))) відчуття, що я стою у підніжжя височенної гори: я бачу її верхівку, але за густим лісом складно розгледіти стежину...))

Дякую Вам за позитивний відгук! Я дуже рада, що Вас надихнула моя стаття та мої поради в ній) а як досвідчена гірська туристка ще можу сказати, що навіть коли Ви бачите тільки вершину і ліс, Ви маєте достатньо всього, щоб дістатися тієї вершини, тому що Ви маєте орієнтир, і головне — йти крок за кроком далі ьа не думати про те скільки ж там до тої вершини ще йти, і таким чином Ви й не встигнете усвідомити, що Ви вже дісталися вершини😊 бажаю Вам успіху!

дякую ))) схоже, що в цій професії нема вершин)))) постійний шлях вгору)))))

Я сам маю бекграунд у вигляді радофізичного факультету Національного університету ім. Т.Шевченка , тому для мене я вважаю на тей момент як світчеру не було важко було увійти в професію, але увійти легко а стати професіоналом це вже інший момент, тому як на мене як мінімум потрібно закінчити курс CS50 чи щось схоже , бо якщо ви до цих пір вважаєте що мова програмування на якій ви програмуєте це core ability то це дуже погана новина, розробник в першу чергу має знати як (чи це функціональне, чи об’єктного-орієнтовне програмування) а в друга чергу як це на його мові програмування реалізувати

Розробник в першу чергу дізнається чи є функціональна, чи ОО його мова програмування, бо це база

Намагався кудись потрапити на посаду junior web-dev., постійно розсилав резюме. Але на жаль ні разу не запросили на співбесіду, так як комерційного досвіду немає... В 25 років хочу перейти з будівельної галузі(інженер проектувальник). Зараз просто прошу тестові завдання, навіть у фірм які не розглядають джунів, і роблю їх в своє задоволення. А потім чекаю оцінки від роботодавця, якщо в них є бажання бігло пройтись очима по моєму коду ) Навіть не думав що дана практика може так затягнути, стало цікавішим ніж вечірній перегляд фільму і заліпання в ютубі. Надіюсь до весни наберусь достатньо досвіду щоб конкорувати з Джунами маючими комерц. досвід. У кого є схожа ситуація?

Ви дуже правильно робите! Я так само робила і також розсилала резюме і лінки натзадеплоєні проектики замовникам на UpWork і таким чином отримала першу серйозну роботу на проекті.

Ще хотіла додати — якщо Вам не відповідають на Ваше завдання, стучіться до них і просіть, щоб дали фідбек. Можливо це виглядає як навʼязування, але це Вам необхідний фідбек, Вам необхідно знайти скоріше роботу, тому і Вам необхідно стукатися, щоб Вам відповіли, а іноді і декілька разів. Тоді дізнавшись свої помилки, Ви точно будете мати можливість їх виправити та покращити свої знання та навички!

я б ще додав, що досить вважати навʼязування чимось поганим. Якщо ви боїтеся бути навʼязливим, то шансів на успіх у вас небагато. Можу ще нагадати, що коли Стів Джобс шукав свою першу роботу, то він просто прийшов в компанію де хотів працювати, не маючи ніякого досвіду та сказав «я звідси не піду, поки мене не візьмуть на роботу»

А постійно розсилали резюме — це скільки? Хоча б сотню резюме на тиждень розсилали?

Постійно — це кожного дня на всі вакансії, які Вас цікавлять, але тільки на ті, які цікавлять, бо якщо Ви шукаєте просто хоч щось, то довго Ви там працювати не зможете, бо набридне і буде нецікаво

стаття мотивує! плюс можна додати що це досить великий успіх, адже якщо врахувати що зараз на одну вакансію фронт-розробника початківця по 200-300 відгуків то влаштуватись при такій конкуренції ну дужеее не просто , надіюсь що ситуація з працевлаштуванням для початківців після війни зміниться на краще, тому респект за напористість!

Дуже Вам дякую! І я сподіваюся, що ситуація з працевлаштування покращиться)

Дякую, що приділили увагу статті! Сподіваюся, вона Вам допоможе)

до речі, не знав, що learn.javascript перевели на українську. круто!

особисто для мене було важливо прийняти думку, що той +/- рік, за який я планую вивчитись, не буде марною тратою часу навіть в тому випадку, якщо нічого не вийде.

ну і так, дуже важливо мати роадмап, підготовлені заздалегідь матеріали для навчання та їсти слона маленькими порціями, згідно встановленому плану.

LeetCode — тут є купа задачок для покращення практичних навичок, а також є обговорення цих задачок і варіанти їх розв’язання різними мовами програмування;

Яку мову Ви обирали для розв’язування задачок?

Чи запам’яталась якась з тих задачок?

Чесно кажучи, після купи задачок, які я проходила на літкоді, льорнджаваскріпті та вже на роботі, не можу згадати щось саме з літкоду)

Очень круто, отличная статья, молодец!

freeversity.github.io — а отут можна почати вчити верстку. Сайт поки некрасивий, але є купа корисної інфи.

Вчити верстку, Але сайт некрасивий ))))

в наш тяжкий час парадокси — то нормально :)

зате безкоштовно.

зате безкоштовно.

... і російською 🤔

бо то злив російського платного курсу. якщо є кращи безкоштовні варіанти саме по верстці — буду радий дізнатись.

все ще цікаво було б дізнатися про наявні альтернативи :)

1. Навчити себе самого програмувати якісь власні таски. Це доволі нескладно, якщо маєш 8-12 годин на практику програмування того, що тобі хотілося б запрограмувати. Гуглиш «як це робиться», повторюєш за тьютором чи докою, тоді без доки чи тьютора, тоді на наступний день теж саме — це робота над автоматизмом дій і так кожен день щось вивчаєшь і повторюєшь.
Іноді не розумієш, але все одно робиш і тоді врешті решт починаєш розуміти. Бо нарешті нейронні зв’язкі та нейрони виростають потрібні, налагоджується співпраця між ними.
2. Навчитися працювати у команді. Тут потрібно десь стажуватися. А для того, щоб взяли стажуватися потрібно:
2.1 Бути молодим
2.2. Розмовна англійська
2.3. Бути психічно не хворим
2.4. Дивися пункт 1

Я звами не можу погодитися, бо розробка — це точно не про автоматизм, тому що постійно треба робити різні завдання, пробувати різні алгоритми, вчитися новому, тому що технології постійно змінюються і розвиваються.
+ писати бездумно код, повторюючи за кимось — це взагалі гиблий шлях, тому що в якийсь момент починаєш розуміти, що в голові абсолютна каша

Але це й про автоматизм. Але інший. Я ось про який. Це коли ви автоматично (якщо це Java, наприклад) повинні ставити на кінці програмної інструкції ;
Або коли ви автоматично перевіряєте чи є у вашої рекурсії умова виходу, або коли ви автоматично рахуєте парність дужок, або автоматично обираєте той чи інший алгоритм сортування у залежності від структури даних...
Такого роду автоматизму у програмуванні безліч.
Що стосується бездумного написання коду:
Коли тільки починаєте, це єдиний шлях, закрити глаза те, що коїться в глибинах ноутбука, коли ви присвоюєте змінній необхідне значення, а просто писати те, що там пишуть після цього присвоєння, на наступній line, не змінюючи / втрачаючі / переплутуючі жодної літери.
Той, хто тільки починає, він просто не зможе зрозуміти дуже багато, йому не треба витрачати час на розуміння, хай витрачає на «прівиканіє»
Треба йому звикнути до всього того що відбувається у процессі заглиблення до контексту виконання програмувального процессу.
Програміст це не лише про код. Це й про кімнату, стіл, розпорядок дня, навіть обережність із кількістю чашок кофе (щоб не стати залежним від кофеїну) Це й про логічне мишлення... І інший кут зору на все, інший світогляд...
А кашу ви бачите якраз тоді, коли ще майже нічого не напрактикувавши, намагаєтеся хоть щось зрозуміти.
Розуміння це коли ви у змозі відповісти на питання: «Що буде якщо зроблю так?»
Другий рівень розуміння це коли ви у змозі відповісти на таке питання: «Ось я так зробила, чого воно не працює?»
Я не зможу вам розказати, як пройти співбесіду та працевлаштуватися. Не знаю цього.
Але що стосується того, як щось накодити тут я з’їв дога.
Я кодив у машинних кодах на БК 0010 тому можливо вам варто прислухатися...
P.S.
А ось що стосується працевлаштування тут або зразу вчимося на фрилансі фрилансити за спасибі та зірки або на галери але тут не всякого візьмуть.

Та наче ж статичні аналізатори коду, лінтери та прітіфаєри є, щоб про таке не думати.

Який автоматизм дужок, які крапка з комою?

Це все міфи з 90-х. Ви б ще б розказали про швидкість клавіатурного набору.

Сучасна розробка не про це.

Розкажіть тоді про що. Бо ви автоматично робите більшість речей у вашому житті. Чому тоді процесс програмування має бути винятком?

* Про вирішення інженерних задач
* Пршук інформації,
* Вміння фокусуватись,
* Вміння користуватись докумениацію та систематизувати знання.
* Вміння сприймати багато нової інформації.
* Вміння спілкуватись та доносити позицію.

P.S. На поточному проекті я рідко пишу більше 20 рядків на день, а в проекті використовую 4 мови програмувааня(з цим зоопарком також борюсь, legacy)

Я поки попрацюю в одній частині вже забуду іншу мову)
Такі рефлекси як ви кажете приходять автоматично самі по-собі в процесі роботи, я б не фокусувався на цьому взагалі.

Повністю підтримую Ваш коментар, тому що маю схожий досвід у роботі

Підтримаю вас, бо у вас схоже прізвище на моє, та й речі цікаві пишите =}

Коли вас лають це значить що ви щось відкрили. Гумор.
Але я й справді відкрив — це способ читати доки так як його читала Лілу у «Шостому елементі»
Це можливо, бо неначе наш мозок бере лише потрібну інформацію до уваги, іншу відкладає до подальших роз’ясненнь. І ось так читаючи доки можна щось основне засвоїти для самого початку. А тоді вже йти далі, заглиблюватися — читаючи вдруге. Тоді втрете, четверте.. Не забуваючи про практичну частину, вправи, експерименти звісно.
Втім є інший спосіб побачити як відбувається процесс навчання чомусь новому, якщо робити це самостійно. Це Mahjong Titans
Певен що ви ніколи не грали в цю гру раніше. Завантажте її та спробуйте не читаючи доки чи хелпи, без будь якої допомоги навчитися грати, клікаючи по картах та намагаючись зрозуміти, що відбувається, та як грати.
Через деякий час таких вправ, якщо робити їх постійно, ви навчитеся. А головне зрозумієте, чи просто побачите, як ваш мозок вчиться, як ви вчитеся, як навчаєтеся чогось нового.

То у вас його поки що нема просто :)

Що Ви маєте на увазі, шановний?

від себе додам, що надо погрузись повестью читати , писати дивитьс, слухати, це дискомфорт для рідних , але з ними треба домовитись за зделегіть щоб тебе не чіпали

Супер! Дуже мотивуюча і надихаюча стаття

Основний зовнішній ресурс — Google, а внутрішній — бажання

Так, це правда, якщо спростити☺️

Для початку кожний хто хоче стати front-end розробником повинний ознайомитись з roadmap roadmap.sh/frontend

Після того логічне запитання чи можна опанувати все це самотужки?
Все в житті можливо, але до кінцевого результату сумніваюсь що дійде 1-2% від всіх хто розпочне. І тут питання не в «Як планувати свій час?» і не в «Як навчитися розбирати чийсь вже написаний код?» і навіть не в «Як навчитися писати свій власний код?».
А в тому як систематизувати навчання, а без допомоги ментора це займе n * (10 || 100 || 1000) разів, в залежності від самої людини яка навчається. І в тому як об‘єктивно оцінити свої результати. Що теж без сторонньої допомоги зробити буде накладно. Якщо в розпорядженні є необмежена кількість часу тоді можна займатись самоосвітою, але в протилежному випадку ні

Дякую за коментар. Маю сказати, що я про це і написала у своїй статті, можливо підібрані мною слова не підійшли Вам, але я тут не писала про те, що всі дійдуть до кінця, що це легко і швидко. У кожної людини свій шлях у навчанні та розвитку — я розказала про свій, та можу його пропонувати іншим як референс, тому що для мене це спрацювало, а значить у цьому є якийсь сенс і для інших. І великий плюс сюди — моя головна мета — підтримати таких новачків, самоучок як я, у яких немає грошей я курси, де вчать ментори, або які не можуть піти в університет вчитися, тому що це довго.

менторів на всіх не напасешся. ну не буде на кожного потенційного світчера навіть ментора з 1-2 роками досвіда.

я, от, вчився сам. знайшов роботу через рік навчання. що цілком вписується в середні показники для мотивованих людей, що закінчують курси (потім викладав на таких, кажу з досвіду моїх студентів)

Вхід в it в 2017-тому і 2022-гому надзвичайно відрізніяється. Конкуренція кожного року зростає в рази, а зараз ще додається відсутність вакансій. Тому самостійно отримати job-ready skills і виграти конкуренцію з 50-150 людей які подаються на вакансію буде доволі складно

Вхід в it в 2022-му дуже сильно відрізняється навіть від 2020-2021. ІМХО, це більше робота на перспективу та на майбутнє відновлення ринку. І знов наголошую на тому, що без досвіду треба шукати не вакансії, а стажування на великих галерах.

Ну а саме по вимогам, то зросли вони до англійської (Intermediate тепер маст-хев, раніше можна було пропетляти з pre-intermediate) та до знання якогось фреймворка хочаб на базовому рівні у випадку фронта.

Вимоги до верстки та JS я б не сказав, що змінились: що тоді 99% підручника повинні були відлітати від зубів на автоматі в будь яку годину доби, що зараз.

Тут не зовсім погоджуюся, тому що маю досвід співбесід, де мене опитували на 70% маме по верстці, і також досвід, де опитували взагалі тільки по JS та фреймворку, а вёрстку взагалі не питали. Тому тут як попадеш

так, то залежить від проєкту та компанії. але конкуренція дуже висока і в сухому підсумку — джунів/трейні на співбесідах дрючать по базі дуже жорстко. тож знати треба все і дуже бажано мати тренувальні пет-проєкти.

Пет-проєкти — це взагалі маст хев, бо без них ніяк нормально не навчишся розробці, та й технічним спеціалістам не буде на що дивитися при розгляді резюме на вакансію

Так, це правда, але знайти роботу все-таки реально, причому в доволі короткі строки при бажанні і докладанні відповідних зусиль

Ви маєте рацію і Ви молодець, що змогли вивчитися самостійно! Не кажу, що це значить, що ті хто вчаться зі вчителями гірші, просто я дуже рада, що у Вас вийшло!

безкоштовні курси від великих галер — то, насправді, дуже крутий міжгалузевий ліфт для світчерів. бо чорта лисого ти знайдеш роботу вайти взагалі без досвіду. особливо зараз.

Можна знайти, але треба мати декілька дуже гарно написаних особистих проєктів у гіті

То ліфт для студентів, світчерам там буде дуже важко

мій досвід та досвід моїх студентів каже про зворотнє.

вийнятком є хіба що одна відома контора, де таке стажування може тривати більше року, повний робочий день та неоплачувано. все інше — дуже ок працює і для світчерів.

звісно, на етапі стажування ВЖЕ треба дуже добре знати JS, вертску та мати розуміння фреймворка, з яким будеш працювати.

Не буду сперичатись, просто передав свій досвід

А що нині із фрілансом? Може тим, яким відмовляють, краще туди?

Я мала великий досвід на фрілансі, але для мене комфортніше працювати на постійній основі у компанії. Перш за все через те, що на фрілансі в будь-який момент можуть закінчитися завдання у замовника, з яким довго працюєте, бувають форс-мажорні ситуації, коли Вам можуть не виплатити кошти за зроблені завдання, а в компанії на постійній роботі такого не буде. Ну і є ще багато мінусів, як на мене у роботі на фрілансі, хоча і плюси свої великі теж є

Дуже дякую, вам за статтю!) Нещодавно отримав черговий негативний фідбек від компанії і це мене трохи вибило з ритму до прочитання цієї статті.

Дякую за позитивний коментар! Розумію, що негативні фідбеки забирають багато сил та енергію на подальше навчання та пошуки роботи, але, чесно, іноді нам кажуть ні тільки тому, що це просто не наша компанія, тобто, Ви можете знайти для себе краще місце))) удачі Вам у подальших пошуках☺️

І Вам дякую за позитивний коментар!

Збережу аби надсилати друзям, які задають мільйон питань) Дякую, гарно написано.

Дуже дякую Вам за такий позитивний коментар! Мені дуже важливі відгуки читачів))

Підписатись на коментарі