Як скористатись безкоштовним хостингом Google — покрокова інструкція
Усім привіт, на зв’язку Богдан Свердлюк, сьогодні поговоримо про те, як налаштувати роботу сервісів і віртуальної машини на безкоштовному хостингу Google Cloud.
Google Compute Engine — обчислювальний сервіс, платформи Google Cloud, що дозволяє створювати віртуальні машини. У статті розглянемо, як увійти на інстанс за допомогою ssh-клієнтів PuTTY, MobaXterm, Termius та Termux. І, до речі: російський військовий корабель, іди нах***!
Перш за все, скажу, що у хмарних платформах слово «безкоштовний» значить лімітований. В Google Cloud нові клієнти отримують 300 кредитних доларів на 90 днів, які можна витратити на їх сервіси і одну віртуальну машину e2-micro на місяць безкоштовно (не входить в суму кредитних коштів).
Їх можна використовувати для розгортання додатків, docker-контейнерів, кластерів kubernetes, баз даних, хостингу сайтів, або допомоги країні. Переглянути залишок бонусних коштів та бонусного періоду можна у розділі Billing бічного меню у розділі Free Trial Credit.
Реєстрація
Перейдіть за посиланням, натисніть кнопку Get started for free. Реєстрація за обліковим записом Google. Оберіть опис проєкту (в мене — Personal project) та прийміть умови використання.
Якщо у вас немає платіжного профілю, вам можуть запропонувати вказати платіжні дані.
При створенні платіжного облікового запису потрібно вказати тип облікового запису (індивідуальний, чи бізнес), тип оподаткування (фізична особа або приватний підприємець), ІПН або ЄДРПОУ та дані платіжної картки.
Щоб уникнути небажаних платежів, рекомендую створити окрему карту з лімітом оплати. Наприклад, Digital-картку Привату або білу картку Моно. Згідно з українським законодавством Google стягує податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20% Детальніше підтримка Google роз’яснює тут.
Також варто бути уважним щодо платежів за послуги. Оплата стягується автоматично кожного першого числа, або у разі досягнення межі платежу.
Після додавання картки натисніть знизу кнопку Start my free trial. Google заблокує та поверне 1$. Якщо виникають проблеми з оплатою через Приват, спробуйте увімкнути подвійну конвертацію в налаштуваннях карти.
Створення віртуальної машини
Відкрийте навігаційне меню зверху зліва та перейдіть в Compute Engine >> Virtual Machine >> VM instances.
Після активуйте Compute Engine API, натиснувши кнопку Enable. Активація займе близько хвилини.
Перед вами відкриється сторінка віртуальних машин. Для створення віртуальної машини натисніть Create instance.
Цікавий факт: існують декілька варіантів створення віртуальної машини:
— створення нової віртуальної машини (розглянемо цей варіант нижче);
— створення віртуальної машини за шаблоном.
У вікні, що відкрилось, оберіть довільну назву, регіон та зону. Зони дозволяють розгортати додатки в областях, що ближчі до вас географічно. Це зменшує затримки в передачі інформації.
Регіони |
Зони |
Western US |
us-west1-a, us-west1-b |
Central US |
us-central1-a, us-central1-b, us-central1-d, us-central1-f |
Eastern US |
us-east1-b, us-east1-c, us-east1-d |
Western Europe |
europe-west1-b, europe-west1-c, europe-west1-d |
Eastern Asia |
asia-east1-a, asia-east1-b, asia-east1-c |
Сімейство і тип віртуальної машини (E2, e2-micro безкоштовна в перший місяць використання). Різні віртуальні машини мають різні типи процесорів та підходять під різні задачі. Детальніше тут.
Виберіть операційну систему. Можна встановлювати Linux (часто найпопулярніша Ubuntu), FreeBSD, Android та Windows Server.
Створення інстансу через командну стрічку (CLI)
Для створення інстансу через консоль, натисніть на її піктограму у верхньому правому куті. Та введіть таку команду:
gcloud compute instances create dou_vm \ --image-family debian 10 --machine-type e2-medium --zone us-central1
- gcloud compute instances create — створити віртуальну машину з довільним іменем;
- image-family debian — операційна система/ дистрибутив;
- machine-type — розмір/ тип віртуальної машини;
- zone — географічна зона віртуальної машини.
Підключення через веббраузер (SSH-in-browser)
Найпростіший спосіб отримати доступ до інстансу — використання ssh-in-browser. Для цього потрібно натиснути кнопку ssh справа і він відкриється в браузері.
Створення ключової пари
Для входу через сторонній ssh-клієнт Google вимагає створення ключової пари. Ключова пара — це надійна заміна пароля. Пара складається з відкритого (публічного) та закритого (приватного) ключа. Відкритий знаходиться на сервері, закритий віддається вам та використовується ssh-клієнтом. Його не можна нікому передавати.
Найпопулярнішими форматами приватного ключа є .ppk для Windows клієнта PuTTY та в .rsa для усіх інших. Для підвищення безпеки рекомендую використовувати ключову фразу — пароль для файлу ключа. Детальніше про роботу шифрування — тут.
Найпростіший спосіб згенерувати ключ на Windows — це використання програми PuTTY Key Generator. Для цього відкрийте програму, натисніть кнопку Generate та довільно переміщайте мишку в порожній області. Дуже важливо додати ім’я користувача інстансу в поле Key comment. Дізнатись його можна у деталях інстансу (натиснути на його назву) в розділі SSH keys.
Після придумайте пароль та вкажіть його у стрічці Key passphrase, та повторіть нижче.
Скопіюйте його та вставте в налаштуваннях інстансу. Для цього натисніть на його назву, а після кнопку Edit. Перейдіть до розділу SSH Keys, натисніть add item, вставте згенерований відкритий ключ (той, що у віконечку public key for...).
Підключення через Putty
Відкрийте програму PuTTY. У рядку «Host Name (or IP address)» вкажіть ім’я користувача символ @ та ip адресу (external ip). В моєму випадку це [email protected]. В полі Saved Session дайте довільне ім’я інстансу.
Додайте приватний ключ в меню зліва >>SSH >>Auth >> поле «Private key for authentication» >> кнопка «Browse» і оберіть приватний збережений ключ. Після перейдіть знову в перший пункт меню Session та натисніть кнопку Save.
Двічі натисніть на збережену сесію. Введіть пароль.
Підключення через MobaXterm
Натисніть Session оберіть SSH. Заповніть поля Remote host username. У вкладці Advanced SSH settings натисніть галочку Use private key. Оберіть приватний ключ та натисніть OK. Введіть пароль.
Підключення через Termius
Завантажте та зареєструйтесь у додатку Termius. Натисніть кнопку + Заповніть поля Hostname, Username, скопіюйте та вставте приватний ключ, вкажіть пароль до нього.
Підключення через Termux
Для уникнення помилок встановлення та оновлення пакетів використовуйте додаток Termux, встановлений з магазину F-Droid. Щоб встановити сервер ssh у Termux виконайте такі команди:
- termux-change-repo — клавішею Enter оберіть репозитарій Main. Якщо з Main є проблеми, оберіть будь-яке з доступних дзеркал;
- pkg upgrade — оновити пакети;
Термінал запитає вас щодо версії програм, обирайте версію за замовчуванням (буква «n»).
- pkg install openssh — встановити пакет openssh4;
Приватні ключі Termux знаходяться у директорії `~/.ssh`. Щоб додати приватний ключ, відкрийте його у будь-якому текстовому редакторі та скопіюйте вміст в буфер обміну телефону.
Перейдіть у директорію ssh: cd ~/.ssh.
Створіть файл id_rsa: nano id_rsa.
Вставте вміст приватного ключа.
Ctrl + O — збережіть зміни.
Enter — підтвердіть назву файлу.
Ctrl + X — вийдіть.
Підключіться до екземпляра за допомогою команди: ssh -i id_rsa [email protected], де цифри після собачки — публічна IP-адреса вашого екземпляру.
Видалення інстансу
Для видалення інстансу натисніть три крапки справа від нього та оберіть Delete.
Сподобалась стаття? Подякуй донатом на збір DOU для підрозділу зенітно-ракетної бригади ППО!
17 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів