Уникнення подвійного оподаткування доходів, одержаних за кордоном
Всім привіт!
Сьогодні розкриємо тему уникнення подвійного оподаткування, яка є логічним продовженням теми: ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВОГО РЕЗИДЕНТСТВА.
Дана стаття буде корисна всім українським громадянам, які виїхали з початком воєнних дій в Україні, за кордон, та які отримують дохід за кордоном з джерелом походження даного доходу у країні переїзду.
Отже,
Що таке подвійне оподаткування?
«подвійне оподаткування» означає стягнення двома або більше державами-членами податків, на які поширюється угода або конвенція, зазначена в статті 1, на той самий оподатковуваний дохід або капітал, якщо це призводить до: (i) додаткового стягнення податку; (ii) збільшення податкових зобов’язань; або (iii) скасування чи зменшення збитків, які можуть бути використані для компенсації оподатковуваного прибутку — Директива Ради (ЄС) 2017/1852 від 10 жовтня 2017 року про механізми вирішення податкових спорів у Європейському Союзі
Як уникнути подвійного оподаткування доходів, одержаних за кордоном?
Спочатку розглянемо вимоги податкового законодавства України по даному питанню.
В Україні основні положення щодо уникнення подвійного оподаткування встановлено ст. 13 ПКУ.
Так, відповідно до п. 13.1 ПКУ — доходи, отримані підприємством з джерел за межами України, враховуються при визначенні об’єкта оподаткування в повному обсязі. Витрати, здійснені для отримання таких доходів, ураховуються в порядку і розмірах, встановлених ПКУ (п. 13.2 ПКУ).
При цьому суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків і зборів в Україні за правилами, встановленими — п. 13.4 ПКУ.
Щоб одержати таке право, платник зобов’язаний отримати від фіскальних органів країни, де отримано дохід, довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Довідка повинна бути легалізована у відповідній країні, відповідному посольстві України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ПКУ).
Важливо, що чинні міжнародні угоди з питань оподаткування, ратифіковані Верховною Радою України, є частиною податкового законодавства України (п. 3.1 ПКУ).
При цьому якщо міжнародною угодою, ратифікованою Верховною Радою, встановлено інші правила, ніж ті, які встановлені ПКУ, то застосовуються правила міжнародної угоди (п. 3.2 ПКУ).
На сьогодні діє 76 Міжнародних договорів (конвенцій) України з іншими державами про уникнення подвійного оподаткування.
ВИСНОВОК:
Суми податків і зборів, сплачені за межами України, враховуються при розрахунку податків і зборів в Україні за правилами, установленими ПКУ. Однак якщо міжнародною угодою, яка ратифікована Верховною Радою та набрала чинності, встановлені інші правила, ніж ті, які встановлено ПКУ, то застосовуються правила міжнародної угоди.
Переходимо до АЛГОРИТМУ оподаткування ПДФО іноземних доходів
Хто повинен декларувати іноземні доходи та яким чином вони оподатковуються?
Фізичні особи, які є громадянами України та працюють (тимчасово або постійно) за кордоном, повинні декларувати доходи, отримані як із джерел в Україні, так і іноземні доходи.
Зазначені платники податків у випадку одержання іноземних доходів зобов’язані подати річну Податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація) до податкового органу за місцем своєї реєстрації (зазначеної в паспорті).
До осіб, які одержують іноземні доходи, зокрема, можуть бути віднесені: особи, які виїжджають за кордон на сільськогосподарські роботи; для надання послуг домашнього персоналу (домробітниці, гувернантки, вихователі, економки, няньки, кухарі, покоївки, водії, садівники, доглядальниці, санітарки, прибиральниці, мийники посуду, перекладачі тощо), а також моряки, що працюють на судах іноземних судновласників. Крім того, доходи, отримані платниками податків — фізичними особами — резидентами, які працюють у представництвах або консульствах іноземних держав, теж слід розглядати як іноземні, суму яких має бути включено до загального річного оподатковуваного доходу такого платника.
Оподаткування доходів зазначених категорій громадян відповідно до положень ПКУ здійснюється в загальновстановленому порядку, передбаченому для громадян, які одержують іноземні доходи: ці доходи включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника податків — отримувача, відображаються в річній Декларації й оподатковуються ПДФО за ставкою, визначеною в п. 167.1 ПКУ, а саме 18 %.
Доходи, отримані фізичними особами — резидентами (громадянами України) із джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу, крім доходів, які не підлягають оподатковуванню в Україні відповідно до міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.
Для одержання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов’язаний одержати від державного органу країни, де було отримано дохід (прибуток), уповноваженого стягувати такий податок, довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподатковування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Якщо в платника податків відсутні підтвердні документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого податку в іноземній юрисдикції, оформлені відповідно до ст. 13 ПКУ, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою (за реєстрацією в паспорті) заяву про перенесення строку подання Декларації до 31 грудня року, що настає за звітним.
НАПРИКЛАД, якщо іноземний дохід отримано у 2022 році, але платник не має підтвердних документів, то він повинен подати заяву у 2023 році про перенесення строку подання Декларації до 31.12.2024 року) (абз.2 пп. 170.11.2 ПКУ.
Декларації приймаються до 1 травня наступного за звітним року.
Розрахунок податкових зобов’язань із ПДФО з доходів, отриманих із джерел за межами України, здійснюється у Декларації.
ПДФО, зазначений у поданій Декларації, сплачується фізичною особою самостійно до 1 серпня року, наступного за звітним.
Не зараховуються в зменшення суми річного податкового зобов’язання платника податку (пп.170.11.3 ПКУ):
а) податки на капітал (приріст капіталу), податки на майно;
б) поштові податки;
в) податки на реалізацію (продаж);
г) інші непрямі податки незалежно від того, належать вони до категорії прибуткових податків чи вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав.
ВАЖЛИВО!
Сума податку з іноземного доходу платника податку — резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України.
ВИСНОВОК:
Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача й оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.1 ПКУ, а саме 18 %.
Сподіваємось, що докладно розписаний алгоритм уникнення подвійного оподаткування доходу допоможе вам приймати правильне рішення.
МЕТОДИ уникнення міжнародного подвійного оподаткування — докладний опис.
Якщо Вам потрібні:
— Бухгалтерський супровід ФОП, ТОВ ІТ;
— Реєстрація ФОП, ТОВ по всій Україні;
— Юридичний супровід бізнесу по всій Україні:
— Консультування по національному та міжнародному податковому законодавству;
— Супровід при питаннях банківського фінансового моніторингу;
Запис на консультацію -
48 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів