Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Мій досвід пошуку першої роботи в ІТ. Як готуватись до співбесіди, щоб отримати офер

Усі статті, обговорення, новини про тестування — в одному місці. Підписуйтеся на DOU | QA!

Перед тим як ви почнете читати цю статтю, познайоммося. Мене звати Галина Захарова, я Junior QA Engineer у компанії Customertimes. Колись я також, як і ви, шукала свою першу роботу в ІТ, складала резюме, писала супровідний лист та розсилала їх рекрутерам, а потім ще нервувалася, очікуючи відповідь.

Моя стаття буде про те, як правильно шукати роботу в ІТ, коли ви новачок у цій сфері та не знаєте, з чого почати. Я також до цього не працювала в ІТ, і тому для мене все це було нове і трохи лякало, але, пройшовши цей шлях, я розумію, що з інструкцією під рукою все достатньо легко. Зараз ринок праці трохи змінився, але шлях той самий, тому давайте разом визначимо ідеальну формулу.

Крок 1. Резюме

Резюме — це ваша візитівка на аркуші А4. Тому важливо, щоб воно було інформативним і читабельним. Робіть його на одну сторінку, щоб рекрутер міг швидко пробігти очима та не витрачати час на перечитування мемуарів життя.

Я писала резюме англійською, тому що в планах було працювати на міжнародну компанію, де треба знати англійську мову.

Можливо, занадто очевидні поради, але не зайве нагадати ще раз, що варто додати в резюме:

  • Ваше ім’я та прізвище.
  • Контактні дані: номер телефону, електронну адресу, посилання на LinkedIn.
  • Місто проживання.
  • Фото: краще щоб було портретним, світлим, гарної якості, бажано не селфі. Якщо фото поганої якості, то не додавайте.
  • Позицію, на яку ви претендуєте.
  • Інформацію про себе. Опишіть у кількох реченнях свій досвід, мотивацію та освіту.
  • Попередні місця роботи з місяцем та роком, коли ви там працювали, і ваші обов’язки. Ідеально, якщо ви коротко опишете минулі проєкти, технології, які використовували, і склад команди. Рекрутери звертають увагу на те, чи не часто ви змінювали роботу, оскільки є шанс, що й у їхній компанії ви також затримаєтесь.
  • Свої hard та soft skills.
  • Сертифікати з навчання, релевантні посаді, на яку подаєтесь.
  • Знання мов.
  • Хобі, щоб показати свою різносторонність.

Що НЕ варто вказувати в резюме:

  • Кількість дітей та сімейний стан: це не стосується вакансії.
  • Програми чи технології, з якими ви не працювали, а лише чули про них чи прочитали кілька статей.
  • Не використовувати шаблони, де навички вимірюються кружечками.

Ось приклад, як виглядає моє резюме:

Крок 2. Супровідний лист

Супровідний лист — це лист, який потрібно надсилати разом з резюме, щоб показати рекрутеру, що ви прочитали про компанію, ознайомились з вакансією і не наосліп надсилаєте резюме. Я писала такого листа англійською, щоб показати себе якнайкраще, тим паче — куди в ІТ без цієї мови.

У листі варто вказати, що ви можете бути корисними для компанії і покращити її результати, прикріпити свої проєкти, якщо є. У мене таким проєктом була дипломна робота, де я тестувала сайт і складала тест-кейси, баг-репорти, використовувала техніки тест-дизайну, писала юзер сторіс та вимоги тощо.

Наприклад:

Dear Recruiter, (або вказати імʼя рекрутера, бо всім подобається, коли називають його імʼя)

My name is Halyna, and I am a beginner QA/QC Engineer.

I`m looking for a company where I can effectively use and improve my soft and hard skills in order to get the best results for the project I`ll be involved in.

Few words about me: I got practical experience by preparing my diploma for the course «QA/QC Engineer». I successfully passed it with 200/200 points. [посилання на дипломну роботу або інший проєкт]
I`m focused on growth within the company to become a Senior QA/QC Engineer in the future.
If you have position relevant to my experience, please let me know. I’ll be glad to tell you more about myself.

Thank you for your time.
Have a good day!

Halyna Zakharova
+380******
[email]

Цей приклад радше узагальнений, але ви можете ще від себе додати щось, спираючись на конкретні вимоги компанії чи свої персональні ідеї. У кінці можна вказати зарплатні очікування, щоб рекрутери знали, на що ви розраховуєте і як це співвідноситься з пропозицією компанії.

Крок 3. Підготовка до питань на співбесіді

Імпровізація в ІТ навряд чи спрацює, я не пробувала так ризикувати, але і вам не рекомендую. Найкраща імпровізація — це підготовка, тому варто приділити їй увагу.

Нашукайте перелік ключових питань, які ставлять на співбесідах на вашу позицію, зберіть їх в окремому файлі та давайте на них свою письмову відповідь. Раджу одразу готуватися відповідати англійською, бо інтерв’ю частково проводять саме англійською мовою.

Я ходила по кімнаті та проговорювала ці відповіді, щоб не розгубитись під час співбесіди. Це класна практика. Ваша задача на співбесіді — продати себе як спеціаліста, а для цього треба бути впевненим у собі.

Тут зібрала приклади питань від рекрутера, які я найчастіше чула на співбесідах:

  • Розкажіть про себе

Описувати всю історію життя не варто. Від вас очікують почути лише те, що стосується вакансії. Розкажіть про своє навчання: де ви навчались, що вивчали, можливо, у вас була найкраща дипломна робота з курсу — також про це розкажіть. Варто наголосити на своїй вмотивованості та здатності й бажанні швидко вчитися. Також розкажіть про хобі, бо робота — це не все наше життя і не забуваймо, що важливість софт скілів ніхто не скасовував.

  • Ким ви себе бачите у майбутньому, як плануєте розвиватись?

Начебто просте питання, але подумайте над ним ретельно. Рекрутер таким чином складе для себе уявлення, чи плануєте ви надовго затримуватися в їхній компанії і чи повʼязані ваші далекі плани з ІТ взагалі. Може, ви хочете потім перейти у менеджмент чи інший напрям.

  • Які ваші слабкі сторони?

Використовуйте «правило бургера», бо можна на себе такого наговорити, що точно не візьмуть на роботу. Правило бургера — це правило, за яким ви свої слабкі сторони обертаєте на вашу користь. Наприклад: «Я перфекціоністка і для мене важливо, щоб все було на своїх місцях, моїх близьких це іноді дратує, але в роботі тестувальника ця риса мені дуже допомагає, тому що уважність до деталей неабияк важлива».

  • Які ваші сильні сторони?

Хвалити себе важче, ніж сварити. Але пригадайте свої заслуги на минулій роботі чи під час навчання. Наприклад, ви могли стабільно виконувати план на роботі, що свідчить про вашу відповідальність.

  • Чому пішли з минулої роботи?

Тут можна розказати про те, що ви захотіли змін. В моєму випадку, це звучало приблизно так: спробувала себе на курсах тестувальника, це мені сподобалось і я зрозуміла, що це те, чим я б хотіла займатись.

  • Чому ІТ?

Ні для кого не секрет, що ІТ — це про стабільність, розвиток, здорову атмосферу в колективі, про цікаві проєкти і приємну зарплату. Але про зарплату не варто казати :)

  • Яку останню книжку прочитали і про що вона була?

Навіть якщо не читали давно, то підготуйте хоча б ту книжку, яку ви обожнюєте, та розкажіть про неї.

  • Чи були у вас конфліктні ситуації на минулій роботі? Якщо так, то як вирішували?

Буде плюсом, якщо ви не конфліктна людина. Але якщо все ж була неприємна ситуація і не з вашої вини, то розкажіть, як ви владнали все. Сподіваюсь, без бійки :)

  • Розкажіть про свій минулий колектив

Розповідаємо тільки хороше, варто фокусуватись на позитивних моментах, нікому не приємно, коли навіть про минулий колектив кажуть погано. Адже ви так само можете й про майбутній колись розповідати погане. Не будьте токсік.

  • Який цікавий життєвий досвід допоміг вам стати краще?

У кожної людини бувають ситуації, які їх змінюють на краще, відкривають світ по-іншому. Наприклад, після подорожі на Шрі-Ланку, острів, де звичайні люди не живуть заможно, я усвідомила, що в мене дуже класне життя й умови проживання, у мене є їжа, вода і всі блага цивілізації. Після цієї поїздки я почала більше цінувати, що в мене є.

  • Які складні ситуації були у вас на минулій роботі? Як ви з ними впорались?

Відповідь на це питання покаже, як ви вмієте вирішувати проблеми і чи вмієте взагалі. Наприклад, ви не встигали вчасно закінчити задачу, але пішли до своїх колег, попросили допомогти і виконали завдання у визначений термін.

  • Вам краще працювати в команді чи самостійно?

ІТ завжди про командну роботу, не забувайте. Тому буде великим плюсом, якщо вмієте працювати у команді.

  • Чому обрали нашу компанію?

У кожного своя мотивація. І я раджу обирати лише ті компанії, які вам дійсно цікаві. Почитайте про них, виділіть для себе переваги компанії та скажіть, що саме тому ви і обрали цю компанію.

Це лише невелика частина можливих питань, але вони найрозповсюдженіші. До технічного інтерв’ю треба буде готуватись особливо ретельно, для цього я перечитувала всі свої конспекти, шукала в інтернеті питання для джунів та проходила їх.

Якщо у вас немає досвіду, то вас запитуватимуть теорію і цікавитимуться, чому ви обрали тестування. Якщо є досвід — запитають про ваші обовʼязки на попередній роботі, як були побудовані процеси, в якому середовищі ви працювали. Виходячи з цієї інформації, ставитимуть технічні та теоретичні питання.

Не намагайтесь завчити відповіді, це все одно випливе. Важливо розуміти, що і як працює.

Крок 4. Розміщення резюме на сайтах

Нарешті ми дістались до більш практичної частини. Тут нічого складного немає, оскільки всю підготовку ви вже зробили. Я брала всі популярні сайти пошуку роботи для технічних професій та розміщувала там своє резюме. Серед них були:

  • DOU.
  • Djinni.
  • LinkedIn.

Крок 5. Підбір вакансій

Тут також все просто. Достатньо вказати в рядку пошуку потрібну вакансію для рівня Junior та почати пошук. Вакансій буде випадати дуже багато, але раджу не надсилати резюме всім підряд.

Коли відкриваєте вакансію, дивіться на вимоги — важливо, щоб ви їм відповідали. Якщо це не ідеальний збіг, але ви можете щось швидко підучити, то це ваше. Потім почитайте відгуки працівників про компанію, дізнайтесь, чим займається компанія.

Якщо вас все влаштовує, то можете надсилати резюме з супровідним листом. Що більше відгуків на вакансії у вас буде, то більше шансів швидше знайти роботу. Не чекайте, що вам будуть самостійно писати. Скоріш за все, не будуть, тому що попит перевищує пропозицію.

Будьте проактивними та пишіть першими. Я кожного дня надсилала приблизно по 10 відгуків. Але зараз ситуація інша, тому що більше, то краще.

Варто окремо написати про LinkedIn. Це соцмережа для пошуку роботи і встановлення професійних контактів, тому там можна шукати рекрутерів та писати їм напряму. В Україні цей метод розповсюджений та дієвий. Хто стукає, тому відкриють обов’язково!

Але не забудьте заповнити профіль, він також як ваша візитівка. Розвивайте його: додавайте більше людей у контакти, лайкайте, коментуйте, робіть репости інших користувачів, пишіть дописи від себе. Що вища ваша активність, то частіше ваш профіль відображатиметься у результатах пошуку.

Крок 6. Співбесіда

Ви вже однією ногою в ІТ. Це останній етап перед тим, як потрапити в компанію мрії. Я пройшла співбесіди у 6 компаніях, де було декілька етапів: співбесіда з HR, технічна співбесіда, а далі іноді з РМ, іноді тестове завдання давали, іноді ще друге технічне інтерв’ю було.

З кожною співбесідою мені ставало спокійніше, хоча я вже після другої не дуже нервувалася, була спокійною і знала, що моя компанія мене десь чекає. Спойлер: дочекалась, і вас дочекається :)

На співбесіду я завжди йшла з гарним настроєм, усміхалась та була відкритою, як у звичайному житті. Пам’ятайте, що рекрутери — такі самі люди, як і ви, вони не покусають, не будуть ображати чи ще щось, ви просто будете розмовляти про ваші знання. Іноді можна пожартувати, якщо це доречно, у мене було й таке.

Наприкінці вас запитають, чи є у вас питання, і буде добре, якщо вони у вас будуть.

Для себе я виділила такі:

  • Який розклад роботи?
  • Що входить у соцпакет?
  • Скільки людей в команді та який проєкт?
  • Як можна розвиватись у компанії? Чи є тренінги, вебінари тощо?
  • Чи надає компанія техніку для роботи?
  • Чи можна працювати віддалено?
  • Коли можна очікувати від вас зворотній зв’язок?

Не треба просити взяти вас на роботу, особливо з формулюванням «хоч безкоштовно, хоч на пів ставки».

Далі залишається чекати відповіді. Але щоб не втрачати час, продовжуйте шукати та проходити співбесіди. Якщо прийде відмова, попросіть фідбек, запитайте, які у вас слабкі місця, щоб працювати над ними. Мені не завжди відповідали — це нормально, але запитати все одно варто, хтось точно відповість.

Рано чи пізно ви отримаєте бажаний офер від компанії мрії! У мене вийшло, і у вас вийде!

Підсумок

Варто підсумувати, що отримати роботу в ІТ може кожен, хто готовий:

  • вчитись,
  • безперервно працювати над собою,
  • стукати у всі двері,
  • брати відповідальність за своє майбутнє,
  • не опускати руки.

Так, я розумію, що зараз важче, але ж все одно все цілком реально, якщо дуже сильно хотіти та працювати у цьому напрямі. З кожною співбесідою ви ставатимете більш впевненими у собі та почуватиметеся спокійніше. Як кажуть: «що нас не вбиває — робить сильнішими».

Не важливо, ким ви були у минулому, змінити професію може кожен. Я, наприклад, раніше працювала і офіціанткою, і турагентом, і SMM-менеджером. Тому, заручайтесь підтримкою друзів та рідних і вперед підкорювати світ ІТ!

Якщо ви вже проходили співбесіди, то як це було? Поділіться своїми історіями, будь ласка. Буде дуже цікаво почитати про ваш досвід також.

👍ПодобаєтьсяСподобалось76
До обраногоВ обраному27
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Дуже гарний, персональний приклад вийшов. Таких статей багато не буває. Є трохи що доповнити.

Розберу по тексту.

Про резюме:

У вас досить непоганий взірець резюме. Єдине що, додавайте побільше контактів. У вас наприклад не вистачає Telegram або Whatsapp (залежно від ринку, країни, може бути специфіка у месенджерах).

По питаннях:

  • про книжки:
    Краще, щоб у вас були заготовлені 2 книжки (мінімум). Одна — на довільну тему, яка свідчить про ваші вподобання. Це може бути художня література, публіцистика, научпоп, і т.д. Друга — обовз’яково профільна (і якщо ви QA — хай це буде не Роман Савін :) ).
  • про роботу в команді чи одному:
    Якщо ви джун, то скоріше за все фіг знаєте як вам краще. То я б рекомендував запитати в HR, в яку команду в подаєтесь і відповідно з hiring manager вже видати той варіант, який підходить під формат команди. Або принаймні сказати, що в команді звичайно прогресувати легше за рахунок менторства/навчання у більш досвідчених колег, але за необхідності ви самостійно також зможете.
  • чому обрали компанію:
    Тут треба трохи потренирувати навичку підмічати особливості обєкта. Наприклад, позиція в якийсь маленький, нікому невідомий стартап на 10 людей — люблю дух креативу як у вас, ненавиджу бюрократію. Йдете в велику компанію — ненавиджу стартапи, там безлад, люблю поставлені процеси, документацію та причетність до великого колективу. І в такому дусі. Причому ви це не впарюєте співбесіднику, ви дійсно для себе виділяєте переваги саме даної компанії (для цього фокусуйтесь саме на перевагах та особливостях компанії). Радше не фокусуватись на плюшках, офісі, соцпакеті (ви джун, це все ще не для вас, в плані, це не та мотивація, задля якої ви повинні обирати компанію), а на процесах, місії, цінностях, стилю роботі, особливостях проекту і т.д. І взагалі джуну задача мінімум — отримати офер і здобути свій перший рік досвіду роботи, потім і легше буде і дійсно вже зрозумієте, принамйні, що вам не подобається у форматі компаній, в якій ви пропрацювали. Не перебирайте вакансіями, це не ваш ринок. Є офер — погоджуйтесь. Є якісь дуже мізерний шанс, що вам кілька оферів прийдуть з різницею в кілька днів, але це прям супер рідко.

Про підбір вакансій та відправку резюме:

10 відгуків в день — це досить непоганий темп і достатній мінімум. Але з огляду на ринок я б рекомендував відправляти на всі нові вакансії, які знаходите (принаймні на dou та djinni) в день виходу, кожен день, без вихідних. Якщо ви не відправили. 300+ резюме за місяць, то вважайте, що ви і не виходили на ринок праці. Будьте впевнені, що якщо ви це зробите, то вже обійдете, переважну більшість своїх конкурентів.

Перехід до співбесід:

Якщо кожне 10 резюме призводить до скрінінгу (вам написав рекрутер), то резюме у вас ок. Значить можна вже не заморочуватись над його вдосконаленням. Якщо після першого тижня розсилок ви не отримали жодного відгуку від рекрутерів, то щось у вас там категорично не так. З чого можна почати — це передивитись список вакансій і перевірити чи є у вас більшість з вимог у резюме (не додавайте їх без розбору, а переконайтесь, що ви зможете відповісти на базові питання з теми, заодно і підтягнетесь по теорії).
Наступний етап — навчитись проходити скрінінги. А це — мати під рукою оті основні питання а-ля зарплата, готовність працювати в офісі, рівень англійської, чи відкритий ФОП і таке інше. Якщо кожен 2-3 скрінінг (переписка в месенджері/пошті/Linkedin) призводить до співбесіди з HR, то і тут у вас все ок.
Якщо 70-80% рекрутерів переводять вас далі до технічної співбесіди, то зі софтскілами, персоною і цінностями у вас теж все ок. Якщо ні — передивляйтесь онлайн-інтервю в youtube, питайте фідбеку під час інтервю у рекрутерів. Обовязково записуйте питання, які почули, можете навіть ввімкнути запис аудіо з вашого компа/ноуту або хоча б диктофон на мобільнику. Не повинно залишитись питань, на які у вас не було б швидкої, короткої відповіді. Ваша ціль на HR інтервю — ввести себе в режим людини «з гарячим серцем, широко розплющеними очима, яка рветься в бій і буде вдячна за надану можливість».

Технічні завдання:

В залежності від того, як вам його видали — уточніть строки виконання, форму здачі, конкретизуйте саме завдання (це те, що ви будете робити і безпосередньо на роботі, тому вже тренуйтесь). Завдання виконуйте сумлінно, з натхненням. Обовзяково зробіть основний блок, який від вас просять і потім додайте частину «з зірочкою» — якійсь інший підхід до виконання, ваша пропозиція по вдосконаленню, ваші роздуми щодо можливої подальшої роботи над завданням.
Дуже важливо — не кажіть щось в дусі «скільки ви мені заплатите за завдання», чи «це тягне на тиждень повноцінної роботи». Тобто ніякого скиглення. Якщо думаєте, що компанія дійсно знахабніла, просто обгрунтовано скажіть, що відмовляєтесь робити це завдання з таких-то і таких причин. Скоріше за все це кінець вашого хайрінгу, але зробіть його чемно.

Технічні співбесіди:

Знову ж таки. Це ок, якщо ви провалите перші співбесіди. Налаштуйте себе, що йдете на марафон і перші співбесіди — це ваш розігрів. Тут головне — зрозуміти перелік питань і мати на них коротку, зрозумілу відповідь (яку ви зможете розвернути під час співбесіди або уточнюючих питань). Кожне нове запитання записуйте, аналізуйте та розбирайте. Буквально через 5-10 співбесід навряд чи залишаться запитання, які будуть ставити вас в тупік. Велика ймовірність, що офер ви отримаєте, ще до того, як покажете себе з найкращого боку. Десь тут на dou була тема з 250 запитань по QA чи щось таке, опрацюйте її на рівні джун-мідл.

Питання інтервюеру:

Обовзяково, обовязково, ОБОВЯЗКОВО задавайте питання інтерв’юеру наприкінці сесії. Якщо не задасте, то у вас оцінять як низькомотивовану людину, що не цікавиться компанією, це майже 100% reject. Якщо ви ну дуже сподобались, то вам підкажуть, що краще все ж таки запитати, або навіть скажуть які питання від вас очікували, але по-перше — це рідкість, по друге — враження про себе ви вже зіпсували.
Той список, що записали ви — це питання до рекрутера.
У наймаючого менеджера можна (треба!) запитати таке:

  • як виглядає команда (вас більше за все цікавить скільки в них QA, і якого вони досвіду)
  • чи є випробувальний термін і що вони від вас очікують в його кінці
  • як буде виглядати ваш типовий робочий день (це про ваші обовязки, а не про те, яке смузі ви будете пити)
  • кого б вони хотіли бачити в команді (або що для них нійбільш важливе в кандидаті)
Менш мажливим для вас є:
  • що за технології
  • що за проект
  • Scrum не Scrum
  • чи є автоматизація
  • вся інша маячня, яка нібито вмовить вас відмовитись від майбутнього оферу.

Сподіваюсь комент буде корисним. Всім вдалого тестування і швидше знайти свою першу роботу.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

ну...співбесід поки мало, мабуть треба CV переробити. Але якщо дають тестове — то це прям кайф. Можна нарешті попрактикуатися в тому що тобі довго розказували в теорії і зрозуміти, що ти дійсно щось вмієш, а не просто про щось чув. А якби розгорнуту відповідь по ТЗ давали частіше, було б, ще краще, бо тоді знаєш що саме треба підтягти.

Пробуйте різні варіанти CV, можливо якоїсь інформації не вистачає, або занадто багато і не читабельно, або пістряво, або формат не зрозумілий, варіантів може бути купа, чому з ним щось не так. Пробуйте писати супровідний лист, коли надсилаєте резюме, так рекрутер буде бачити, що ви точно читали опис вакансії, читали про компанію, а не відправили не дивлячись далі заголовка.
На жаль, не всі дають зворотній зв"язок по ТЗ, але не соромтесь просити його дати, хтось то й дасть, або якщо бачити що сама співбесіда йде криво-косо, то в кінці можете запитати, що вам треба підтягнути, ведіть діалог. Одного разу я знала вже на етапі технічної співбесіди, що все пропало, і в кінці запитала, наскільки все погано і на що звернути увагу, щоб надалі не лажати :)

Дякую, що поділились гарним власним досвідом.
У мене і тіммейтів на співбесідах навіть з класним рівнем англійської, інтервьюери мали специфічний акцент (американські індуси, китайці). Часом буває непросто зрозуміти питання або ремарку.
— Дізнайтесь, з ким буде співбесіда.
— Послухайте на youtube (якщо є можливість) типові акценти. Ба навіть, знайдіть якусь відео-презентацію компанії майбутнього роботодавця (клієнта).
— Не стидайтесь говорити Could you come again? I didn’t catch it. Can you repeat or give an example?
— Якщо є сумнів щодо розуміння на слух англійської, зверніться до вчителя репетитора англійської для підготовки до співбесіди. Раджу www.linkedin.com/...​olesia-shevnina-25673122b

Не могли бы поделиться редактором , в котором делали резюме? Спасибо

Привіт) Робила на сайті VistaCreate, там багато різних безкоштовних шаблонів 👌🏻

Спробуйте ResumeNow, Resume.io, також myperfectresume.com. Якщо на американський проект, де резюме переглядає клієт, закиньте в grammarly щоб перевірити граматику, структуру речень, і тд

Дуже не вистачає питань від кандидатів до команди , часто буває в кінці технічної бесіди hr питає — є питання до потенційної команди , - ні ні, нічого не цікавить крім компенсації . Який продукт, технології, навантаження, якою мовою документація.... Ітд... Людина хоча б приблизно має розуміти специфіку проєкту, скільки членів команди, з ким доведеться найбільше спілкуватись.
Часто буває кандидати з радості, що запропонували оффер, погоджуються ,а через 3 дні онбордингу, купу витраченого часу — а тут що веб а не мобайл ? Це не те що я хотів ...

з мого досвіду — резюме це бумажка з контактами, де є декілька ключових значень. Контакти, чи відповідає освіта посаді, чи є досвід роботи. Так, резюме важливе для робота, який шукає та оцінює кандидатів і віддає найкращі «творіння» HR. А от без робота, то — тільки при зустрічі. А на зустрічі стає зрозуміліше — чи підходить чи ні кандидат/організація. Я за те, що про спеціаліста/претендента можливо більше знайти в інтернеті. Це і сторінки з соц. мереж, його публікації на різних ресурсах, його блог, статті, дописи, коментарі, виступи або участь на різних заходах. Або як казав Євгеній Черняк: «Якщо Вас немає в Facebook — Вас не існує».

Головне питання — для чого вчитись фінансистом та менеджером, щоб шукати роботу QA? Навіщо себе стільки часу «мучити»? а по CV: «Trello» — це про Канбан а не testing tools, інша категорія.«Кількість дітей та сімейний стан: це не стосується вакансії.» — залежить від країни. Якщо це Україна — то цікавить, т.я. є декрет, хворіють діти і роботодавець повинен це враховувати.

Віталію, а Ви в 17 років вже знали, ким хочете бути після 11 класу і не змінювали професію, не шукали себе і зараз працюєте за тією спеціальністю, за якою у Вас диплом? Тоді я Вас вітаю, Ви дуже щаслива людина :)

І ще питання, Ви рекрутер? А то Ви анонімно пишете і профілю Лінкедін на Доу не бачу. Бо я писала статтю та консультувалась з рекрутерами, тому більш ніж впевнена у всьому, що писала. Відколи декрет та хворі діти став перепоною найму в айті? В мене на співбесіді ні разу ніде не питали про сімейний стан і чи планую я йти в декрет чи виходити заміж.

Галино, в мене так склалося що за освтою я менеджер ІТ, дипломна робота оцінка співробітників за компетенціями в 2008 році. в 17 я знав чим я хотів би займатись — в ІТ більше 70-ти напрямків розвитку. Щасливий я чи ні — це персональна справа. Я не рекрутер, я просто читач DOU. «Відколи декрет та хворі діти став перепоною найму в айті?» — прочитайте закон України про працю. Там все написанно. Якщо офіційне працевлаштування то роботодавець повинен його виконувати. А щоб його виконувати Вас на період декрету/хвороби дитини повинен замінити або розподілити Ваші обов’язки на колектив. Якщо такої проблеми немає — колектив сформований з резервом під різні зміни. Та для любого роботодавця, якщо Ви штатна одиниця, приносите прибуток лише через 3-6 місяців. 3-6 місяців це «випробувальний період», «період адаптації». Після цього періоду у Вас є цінність для компанії. І це не тільки в ІТ. Так, якщо Ви ФОП або ГІГ — це Ваші персональні проблеми, як в США.
Я нез наю які Вам питання задавали на співбесідах, але на моє питання — відповідь дивна. Можливо я єдиний хто задає такі дурні питання. Я знаю чому 85% випускників вишів працють не тими, на кого вчились. Василь Хмельницький якось розповідав про «пошук себе»: «Ти називаєш що це не твоє і воно не для тебе. Да Ти просто здався, не приклав зусилля щоб стати кращим. В тебе постійний пошук себе».

На жаль, у школі я не знала ким я хочу бути, тому за порадою мами пішла у фінанси. Перші 2 роки мені подобалось, але потім я зрозуміла, що не хочу цим займатись, мене зацікавив менеджмент та маркетинг. На магістратуру вступила на іншу спеціальність і за нею я працювала під час навчання і після. Але знову ж таки, погляди змінились, оточення змінилось, стала більш раціонально підходити до багатьох речей. Це і сприяло зміні професії.
Для мене ІТ було щось зі світу фантастики, бо не було і знайомих там, відповідно я туди і не сувалась після школи.

Класно, що у Вас склалось так, що Ви одразу обрали для себе напрямок, у якому і досі (і сподіваюсь Ви дійсно отримуєте задоволення), але як Ви вже вказали, великий відсоток тих, в кого інакше. Але ми живемо у прогресивному світі і нормально пробувати різне і шукати себе до певного віку, на мою думку.

не було і знайомих там,

Ацтішники раніше не в пошані у дівчат ьули

Хороша, пізнавальна стаття! :)
Дякую!

Влучно написано «формула» — немає зайвого.

Лайфхак по 6-му кроку — Співбесіда.
Для збільшення ефективності записувати/запам’ятовувати питання/відповіді і готуватись

Дякую за фідбек!
Так, 100% треба запам"ятовувати і готуватись, потім легше)

У вас є помилки в резюме стосовно ваших skills:
1) 5-ть позицій в методологіях розробки, хоча вказана тільки одна, а інше — це фрейворки, або практики (Scrum, Kanban — це фреймворки, які відносяться до методології Agile; V-model — це фреймворк, який застосовується в методології Waterfall; ТDD — це практика, яка використовується в XP фреймворку адаптивної методології розробки, але Junior QA Engineer не може мати досвіду і навиків для розробки згідно практики TDD);
2) Jira та Trello — це таск-трекінгове ПЗ, а не Testing tools.

П.С. вітаю з працевлаштуванням, бажаю вам активного професійного росту та цікавих проектів!

У вас є помилки в резюме стосовно ваших skills

Не моє резюме, але не все так однозначно

5-ть позицій в методологіях розробки, хоча вказана тільки одна

Methodology -> a system of ways of doing, teaching, or studying something (dictionary.cambridge.org/...​onary/english/methodology)
Фреймворк — це підмножина методології, тому не зовсім розумію, що не так

QA Engineer не може мати досвіду і навиків для розробки згідно практики TDD

Релігія не дозволяє?) Чому?
Є така штука як TDD from Tester’s Point of view

Jira та Trello — це таск-трекінгове ПЗ, а не Testing tools.

Якщо дивитись ширше, то це не тільки таск-трекінгове ПЗ, але й bug tracking system, а testing tools — tools from a software testing context can be defined as a product that supports one or more test activities right from planning, requirements, creating a build, test execution, defect logging and test analysis.

З такими аргументами не хочеться сперечатися, навіть якщо б написали, що 1+1=3, ви абсолютно праві!

Суперська стаття, корисно що всі ключові моменти зібрані в ондному місці, а також приємно було прочитати твій ососбистий досвід, дякую!

Мені, як починаючому свій шлях було цікаво та корисно ✨ Дякую 🧑🏻‍💻

Черговий автор, який чомусь вважає, що головне при пошуку роботи — це пройти співбесіду у рекрутера. Серйозно готуватись потрібно також до технічної співбесіди, у даному топіку про це ні слова, але цілий розділ про те, як відповідати на тупі питання про «ким ви себе бачити через 5 років».

але ви можете ще від себе додати щось, спираючись на конкретні вимоги компанії чи свої персональні ідеї

Або скопіювати текст вакансії в chat.openai.com й ChatGPT зробить супровідний лист за вас.

ІТ — це про стабільність, розвиток, здорову атмосферу в колективі, про цікаві проєкти і приємну зарплату. Але про зарплату не варто казати :)
Стабільності не існує;
розвиток є у будь-якій професії;
здорова атмосфера в колективі — гмм, ну хіба якщо напряму працювати з замовником без наших ефективних менеджерів, але це точно не про трейні історія
І от лишається тільки зарплата🫣

Фото: краще щоб було портретним, світлим, гарної якості, бажано не селфі. Якщо фото поганої якості, то не додавайте.

Фото в резюме — моветон.
Вы указали украинский и русский в резюме — это тоже ни в коем случае не нужно делать, их знание само собой подразумевается. Это как перечислять все аппки, с которыми работал включая Word/Excel :D
Хобби в резюме? Серьезно? Я понимаю, что кандидат на entry level позицию будет с полупустым резюме, но это не значит, что туда надо пихать что попало.
В самом начале пишете, что нужно економить время рекрутера, но сопроводительное письмо дико длинное о_О

Алла, пишучи статтю я консультувалась з рекрутерами зі своєї компанії. Їх все влаштувало, і супровідний лист вони також затвердили. Зі всією повагою до Вас, але наскільки бачу з Вашого профілю, то Ви не рекрутер :)

Хобі свідчить про різносторонність людини і на інтер"ю питають, чим кандидат займається. Закордоном також це важливий поінт, кажу з власного досвіду, бо зараз знаходжусь закордоном і є багато знайомих, які тут працюють і ділились своїм досвідом.

Для того чтобы получить оффер, нужен апрув и от рекрутёров и от интервьюверов, второе получить намного сложней.
Последний месяц я до 5 интервью в день провожу и немного разбираюсь в написании резюме.
То, что Вы находитесь заграницей, объясняет, почему предлагаете фото добавлять в резюме, это там действительно популярно, но у нас ситуация противоположная.

Навпаки, фото в резюме закордоном скоріше виняток, в Америках так взагалі супер моветон.

От страны зависит.
Но у нас точно не в фаворе.

По-перше, я працюю на Українську компанію і не шукаю роботу закордоном. А по-друге, під час війни надаю перевагу залишатись у безпечному місці. На все добре, Ілля :)

Хобби в резюме? Серьезно?

я когда то давала свое резюме на корректуру знакомой рекрутеру и хобби «рисование» она заменила на «игру в волейбол», аргументировав это тем, что если я пишу в сопроводительном письме «хорошо работаю в команде», то причем тут рисование 😝

Вибачте, але стаття сповнена абсолютних банальностей і кліше.
До того ж викликає питання ваше резюме,яке ви з доброю душею поставили як зразкове:)

По пунктах: 1) з нього видно, що досвіду у вас зовсім небагато, але ви чомусь вказали у скіли роботу з канбаном та іншими методологіями розробки ( коли ви з ними встигли попрацювати чи бодай ознайомитися менш ніж за рік?) Це мається на увазі знання цих методологій, чи все ж таки конкретна робота з ними?
2) В інструментах теж підозріло багато (і трелло , і джира — у вас в компанії кілька баг трекерів?)
3) SQL — це мова запитів, а не база данних) Це краще було б вказати якось більш корректно.
4) Selenium IDE — о, за цей момент на співбесіді я б точно вчепилась) Якщо ви працюєте з якоюсь тулзою для автоматизації і вказали її, то певно в анамнезі і хоча б базове знання якоїсь мови програмування? Але чомусь про це в резюме ані слова.. Чи мається на увазі просто сліпе натискання на кнопочку рекорд?
Також нічого немає про проект, над яким зараз працюєте — це веб, мобайл, якийсь специфічний домен? Дуже водянисто і ніякої конкретики. Схоже на трішки прикрашене резюме тренні, який в реалі немає комерційної роботи взагалі. Виглядає, що красива студійна фотографія і необов’язкові хоббі — це така спроба заповнити пустоту і недостачу технічних навичок і знань. Якби я шукала технічно прокачаного джуна — будь який хлопець чи дівчина з найменшим технічним бекграундом та комп’ютерним вишем випередив би вас одразу. Навіть незважаючи на супровідний лист та гарне фото:)

я не той анон але канбан це не суто айтішна штука з неонкою

цілком можливо що пересічний хтось міг працювати з ним на попередній роботі

я зтикався, типу :) але тоді я про це ще не знав.

Мейбі, мейбі... але насправді поза айті хтось нечасто працює з цими методиками, та і в айті знайти канбан не так просто, зазвичай або скрам, або якась суміш)

Ну, «дошка з маркерами та листочками» мені періодично зустрічалася. Одного разу я навіть сфотографував захоплюючу танкову битву, намальовану фломастерами! :)

В кожній компанії може буть якийсь свій... скрамбан. І спеціальнонавчені хардкорні ідеологи цих методологій певно б за голову хапались з розпачу. Але воно працює. І, враховуючи легкість такої модифікації, ці процеси не є чимось на зразок ракетної науки. На рівні «гвинтика в системі» в’їхати можна доволі швидко.

Тетяно, бачу, що Ви Test Analyst, але не рекрутер з Вашого профілю у Лінкедін)

По пунктах:
1) Дані методології використовують не тільки в ІТ. І так, я встигла попроцювати з декількома. З деякими знайома теоретично
2) У кураторстві ми юзаємо Трелло, в ІТ — джиру.
3) Я Вас почула :)
4) На той момент я була початківцем, трохи пробувала працювати з Селеніумом, теоретично також знаю, що і як робиться. На співбесіді для свого рівня цього було достатньо.

І знову ж, Ви не рекрутер, відповідно Ви можете лише теоретично розмірковувати. Гарного дня, Тетяно :)

І вам гарного дня:)
P.S: Зазвичай резюме розглядає не тільки рекрутер, але й власне той, хто бере на роботу ( тім лід або людина, яка відповідає за тестування чи розробку в певній команді). Для мене суто технічних скілів у вашому резюме точно було б недостатньо:) Навіть для джуна.

По техническим скиллам на джуна мануальщика ок, хотя сильно зависит от проекта.
Главное чтобы эти скиллы в резюме соответствовали реальности.
По моему опыту кандидаты крайне часто врут в резюме — коммитятся, например, на линукс, спрашиваешь у них, как создать файл из командной строки, а они не знают)

Зайдіть на профіль Тетяни та подивіться її коментарі, королева токсичності)

Судячи з резюме, ви закінчили в 2021 QA/QC курси, і одразу по завершенню стали ментором на тих самих курсах, не маючи при цьому реального досвіду роботи?

Це звучить дивно але мені капали вакансії на менторів без досвіду :) Це не реальна робота в полі, тут інші вимоги.

Це на совісті тих, хто пропонує такі вакансії і тих, хто погоджується на них, не маючи за плечима нічого

Працювати куратором та QA — різне. Будучи куратором достатньо знати добре програму курсу, орієнтуватись у ній, відповідати на питання студентів, чекати домашки. Як написав вже Тарас, не обов"язково мати досвід, щоб бути куратором і це не реальна робота в полі)

Можна та не обов’язково, але в деяких випадках Ви не будете точно знати, куди саме ви менторите/куруєте і деякі ваші відповіді не будуть базовані на власному реальному досвіді + без вищої CS або подібної технічної освіти буде складно з просунутими ’технічними’ питаннями.
Хіба якщо під цим кураторством мається на увазі щось типу teaching assistant/fellow це ще +/- куди не йшло, інакше — року в професії нема, Вам самим ще вчитися і вчитися.

Майже рік працюю QA не маючи технічної освіти і жодного разу мені не сказали в компанії, що мені її не вистачає. І працюється мені чудово, і дається все не важко. Хто хоче навчитись, той навчиться будь чому :)

Достаточно поискать здесь похожие темы, каждые полгода мусолят эту тему с одними и теми же ошибками, ответами и вопросами

Дуже гарний, персональний приклад вийшов. Таких статей багато не буває. Є трохи що доповнити.

Розберу по тексту.

Про резюме:

У вас досить непоганий взірець резюме. Єдине що, додавайте побільше контактів. У вас наприклад не вистачає Telegram або Whatsapp (залежно від ринку, країни, може бути специфіка у месенджерах).

По питаннях:

  • про книжки:
    Краще, щоб у вас були заготовлені 2 книжки (мінімум). Одна — на довільну тему, яка свідчить про ваші вподобання. Це може бути художня література, публіцистика, научпоп, і т.д. Друга — обовз’яково профільна (і якщо ви QA — хай це буде не Роман Савін :) ).
  • про роботу в команді чи одному:
    Якщо ви джун, то скоріше за все фіг знаєте як вам краще. То я б рекомендував запитати в HR, в яку команду в подаєтесь і відповідно з hiring manager вже видати той варіант, який підходить під формат команди. Або принаймні сказати, що в команді звичайно прогресувати легше за рахунок менторства/навчання у більш досвідчених колег, але за необхідності ви самостійно також зможете.
  • чому обрали компанію:
    Тут треба трохи потренирувати навичку підмічати особливості обєкта. Наприклад, позиція в якийсь маленький, нікому невідомий стартап на 10 людей — люблю дух креативу як у вас, ненавиджу бюрократію. Йдете в велику компанію — ненавиджу стартапи, там безлад, люблю поставлені процеси, документацію та причетність до великого колективу. І в такому дусі. Причому ви це не впарюєте співбесіднику, ви дійсно для себе виділяєте переваги саме даної компанії (для цього фокусуйтесь саме на перевагах та особливостях компанії). Радше не фокусуватись на плюшках, офісі, соцпакеті (ви джун, це все ще не для вас, в плані, це не та мотивація, задля якої ви повинні обирати компанію), а на процесах, місії, цінностях, стилю роботі, особливостях проекту і т.д. І взагалі джуну задача мінімум — отримати офер і здобути свій перший рік досвіду роботи, потім і легше буде і дійсно вже зрозумієте, принамйні, що вам не подобається у форматі компаній, в якій ви пропрацювали. Не перебирайте вакансіями, це не ваш ринок. Є офер — погоджуйтесь. Є якісь дуже мізерний шанс, що вам кілька оферів прийдуть з різницею в кілька днів, але це прям супер рідко.

Про підбір вакансій та відправку резюме:

10 відгуків в день — це досить непоганий темп і достатній мінімум. Але з огляду на ринок я б рекомендував відправляти на всі нові вакансії, які знаходите (принаймні на dou та djinni) в день виходу, кожен день, без вихідних. Якщо ви не відправили. 300+ резюме за місяць, то вважайте, що ви і не виходили на ринок праці. Будьте впевнені, що якщо ви це зробите, то вже обійдете, переважну більшість своїх конкурентів.

Перехід до співбесід:

Якщо кожне 10 резюме призводить до скрінінгу (вам написав рекрутер), то резюме у вас ок. Значить можна вже не заморочуватись над його вдосконаленням. Якщо після першого тижня розсилок ви не отримали жодного відгуку від рекрутерів, то щось у вас там категорично не так. З чого можна почати — це передивитись список вакансій і перевірити чи є у вас більшість з вимог у резюме (не додавайте їх без розбору, а переконайтесь, що ви зможете відповісти на базові питання з теми, заодно і підтягнетесь по теорії).
Наступний етап — навчитись проходити скрінінги. А це — мати під рукою оті основні питання а-ля зарплата, готовність працювати в офісі, рівень англійської, чи відкритий ФОП і таке інше. Якщо кожен 2-3 скрінінг (переписка в месенджері/пошті/Linkedin) призводить до співбесіди з HR, то і тут у вас все ок.
Якщо 70-80% рекрутерів переводять вас далі до технічної співбесіди, то зі софтскілами, персоною і цінностями у вас теж все ок. Якщо ні — передивляйтесь онлайн-інтервю в youtube, питайте фідбеку під час інтервю у рекрутерів. Обовязково записуйте питання, які почули, можете навіть ввімкнути запис аудіо з вашого компа/ноуту або хоча б диктофон на мобільнику. Не повинно залишитись питань, на які у вас не було б швидкої, короткої відповіді. Ваша ціль на HR інтервю — ввести себе в режим людини «з гарячим серцем, широко розплющеними очима, яка рветься в бій і буде вдячна за надану можливість».

Технічні завдання:

В залежності від того, як вам його видали — уточніть строки виконання, форму здачі, конкретизуйте саме завдання (це те, що ви будете робити і безпосередньо на роботі, тому вже тренуйтесь). Завдання виконуйте сумлінно, з натхненням. Обовзяково зробіть основний блок, який від вас просять і потім додайте частину «з зірочкою» — якійсь інший підхід до виконання, ваша пропозиція по вдосконаленню, ваші роздуми щодо можливої подальшої роботи над завданням.
Дуже важливо — не кажіть щось в дусі «скільки ви мені заплатите за завдання», чи «це тягне на тиждень повноцінної роботи». Тобто ніякого скиглення. Якщо думаєте, що компанія дійсно знахабніла, просто обгрунтовано скажіть, що відмовляєтесь робити це завдання з таких-то і таких причин. Скоріше за все це кінець вашого хайрінгу, але зробіть його чемно.

Технічні співбесіди:

Знову ж таки. Це ок, якщо ви провалите перші співбесіди. Налаштуйте себе, що йдете на марафон і перші співбесіди — це ваш розігрів. Тут головне — зрозуміти перелік питань і мати на них коротку, зрозумілу відповідь (яку ви зможете розвернути під час співбесіди або уточнюючих питань). Кожне нове запитання записуйте, аналізуйте та розбирайте. Буквально через 5-10 співбесід навряд чи залишаться запитання, які будуть ставити вас в тупік. Велика ймовірність, що офер ви отримаєте, ще до того, як покажете себе з найкращого боку. Десь тут на dou була тема з 250 запитань по QA чи щось таке, опрацюйте її на рівні джун-мідл.

Питання інтервюеру:

Обовзяково, обовязково, ОБОВЯЗКОВО задавайте питання інтерв’юеру наприкінці сесії. Якщо не задасте, то у вас оцінять як низькомотивовану людину, що не цікавиться компанією, це майже 100% reject. Якщо ви ну дуже сподобались, то вам підкажуть, що краще все ж таки запитати, або навіть скажуть які питання від вас очікували, але по-перше — це рідкість, по друге — враження про себе ви вже зіпсували.
Той список, що записали ви — це питання до рекрутера.
У наймаючого менеджера можна (треба!) запитати таке:

  • як виглядає команда (вас більше за все цікавить скільки в них QA, і якого вони досвіду)
  • чи є випробувальний термін і що вони від вас очікують в його кінці
  • як буде виглядати ваш типовий робочий день (це про ваші обовязки, а не про те, яке смузі ви будете пити)
  • кого б вони хотіли бачити в команді (або що для них нійбільш важливе в кандидаті)
Менш мажливим для вас є:
  • що за технології
  • що за проект
  • Scrum не Scrum
  • чи є автоматизація
  • вся інша маячня, яка нібито вмовить вас відмовитись від майбутнього оферу.

Сподіваюсь комент буде корисним. Всім вдалого тестування і швидше знайти свою першу роботу.

Олег, ДУУУУУУЖЕ дякую за таке крутезне доповнення! Тут ще одна міні-стаття вийшла. Дійсно влучні поради, нічого зайвого і все по темі. Класно, що з висоти досвіду можна отак розібрати все по полицях, за що Вам вдячна, бо я була по іншу сторону барикад і не все змогла врахувати. Але і для себе тепер відкрила завісу трохи більше.
І дякую заглом за Ваш фідбек стосовно статті :)

Той момент коли коментар майже стаття ;)

Відповідь про сильні сторони від джуна QA — про фреймоврки? Ви серйозно? І взагалі, навіть якщо не QA — джун, фреймоврки, сильна сторона? Та це ж самообман. І бізнес-процеси туди ж. Єдине, що треба зрозуміти про технічіні навички джуна це:
а) він (вона) вчили той напрям, який ви застосовуєте в роботі
б) згідно відповідей, начебто людина здатна до навчання.
Ну які технічні навички у джуна можуть бути сильними?

Досить багато навичок у джуна можуть бути сильними. Розуміння кліент-серверної архітектури, навички роботи з різними браузерами і платформами,хоча б базове знання сіквелу. Якщо говорити про джуна, а не тренні, в якого зовсім немає досвіду.

Тетяно, давайте так: і ваше і моє бачення існують в рамках бізнес-моделі наших компаній та команд і звісно ж мають право на життя. Тож я припускаю, що ваша система працює для вашої компанії. Тож тут мої роздуми.

Згідно статистики dou 90% Junior QA мають до 2 років досвіду роботи. Після 1 року досвіду половина джунів починають себе позиціонувати як Middle QA. Спираючись на ці дані, я можу стверджувати, що половина найактивніших, впевнених в собі QA мають сили подаватись на позиції мідлів. А решта, яка після року роботи йде на знову ж таки позицію джуна — це або невпевнені в собі люди, яким важко дається це ремесло, і таким чином ви набираєте собі не нкйкращих кандидатів, а кращих з гірших, або (скоріше навіть не або, а також) ставите себе в позицію, коли через півроку-рік людина запросить зарплатню мідла (а здебільшого це буде приріст зарплатні в 50-100%). Є велика ймовірність, що ви відмовите людині в таком підвищенні і вона піде, тому вона піде деінде.

Хто такі трейні, я звісно ж знаю. Я знову ж таки, якщо ви подивитесь статистику dou, то побачите, що їх апріорі на існує з досвідом хоча б рік. І власне спираючись на здоровий глузд і власний досвід, можу стверджувати, що позиція трейні закінчуються з випробувальним терміном / онбордингом, тобто через 3 (в деяких випадках — через 6) місяців. Скоріше за все, якщо у людини не зрослось з компанією і вона з неї йде, то ви і побачите є у себе в воронці як джуна з 1 роком досвіду (ви ж не вірите, що всі пишуть правду в резюме, так? :)). І взагалі, чого людина буде залишати команду через рік роботи? Щось не так в команді? Щось не так в людині? Якщо навіть взяти співвідношення «у мене була токсична команда / нудна робота» проти «цей джун щось сам собі навигадував та пішов», то шанс того, що саме джун навигадував, він статистично більший. І чи не побоюєтесь ви тоді, що ваша команда не виявиться для нього токсичною / нудною? Для мене така людина дає більше ризиків. Мені простіше (надійніше) навчити з нуля перспективну людину, яка буде мені вдячна. Джун з 1 роком досвіду на ринку для мене є менш перспективним і більш ризикованим.

Хай би там як. Що трейні, що джун, сам грейд каже про те, що людина не зможе виконувати свою роботу самостійно, без нагляду, і зі швидкістю, необхідною команді. Якщо може — то ви просто взяли мідла, який не вміє себе продати (і тут таки існує ринок таких людей, заперечувати не буду). Інший варіант, коли джун з роком досвіду може вам підійти (я все ж таки думаю, що то вже мідл) — це ви робите щось дуже ... поширене і скіли ,які потрібні вам, дуже легко трансферяться з інших компаній. Нажаль у випадку моєї компанії це не так (ну нема на ринку джунів з 1 роком досвіду, які б знали як тестувати голосових чатботів, та знали 2 іноземні мови на рівні B2+).

Повертаючись до мого коменту і вашої відповіді. Сильна сторона у джуна може бути відносно всіх інших його якостей (може ви це мали на увазі?), але це скоріше за все буде все ж таки недостатньо для того, що вимагають задачі, що джун буде вирішувати (і його все одно доведеться пильно опікати). І як я казав, окремий ризик — це взяти джуна 1 роком досвіду, не маючи для нього позиції через півроку-рік і втратити його. Я конкретно в своїй компанії і своїй команді маю концепцію розвитку людини з нуля до мідла за 1-2 роки (в ідеальних випадках — до сеньора за 2-3 роки) і я сприяю іх підвищенню в рамках компанії на більш технічні і челенджеві позиції. Тому 3-6 місяців умовного трейні-досвіду, це не те, за чим я би став ганятись при співбесіді. Можливо є сенс в вашій стратегії за умов бюджетування (може так воно дешевше? треба рахувати). І чи це причина, чому ви шукаєте досвідченого джуна?

Не зовсім зрозуміла, де я писала саме про рік? Я взагалі нічого не писала про таймінг. Ви на хибному припущенні побудували всі свої аргументи і витратили дуже багато часу, щоб їх розписати
Джун — це людина, яка має принаймні кілька місяців досвіду комерційної розробки, бажано півроку хоча б.
І в такої людини точно повинні бути хороші базові знання теорії та якась практика, досвід роботи в команді над певним проектом таз певними технологіями. Але до мілда там зазвичай ще далеко, ще мінімум рік.
Рік-півтора — це вже стронг джун, остання сходинка перед мідлом.
Власне, з резюме Галини в мене склалося враження, що вона більше тренні, ніж джун. Тому що не вказаний конкретний домен ( веб, мобайл, автомотів, фінанси, і так далі), вказані фідлер і постман, але в досвіді роботи немає нічого про апі-тестування. Тестує бекенд чи фронтенд? Ну і так далі. Зазвичай людина, яка має хоча б півроку роботи, легко відповість на ці досить стандартні питання, просто розповівши про свій досвід.
Можливо, вона просто чомусь вирішила цього не додавати — але я вже повторююсь, від цього складається відчуття, що ніякої конкретики і не зрозуміло над чим людина працює.
Загалом мені здається що помилка в термінології — Галина чомусь дає поради для тренні, які вперше шукають роботу, при цьому вперто називаючи їх джунами) Джунам зазвичай такі прості поради вже не потрібні, вони вміють складати резюме.

І ще в мене враження, що ви хороший знайомий Галини, чи помиляюсь?)

Джун — це людина, яка має принаймні кілька місяців досвіду комерційної розробки

Я писав аргумент про рік, бо це мало б хоча б якийсь сенс. Якщо ви орієнтуєтесь, ще на менший строк (3-6 місяців), то це висвітлює вашу позицію до найму ще в гіршому світі. Ми ж не копачів чи грузчиків наймаємо, де навчити можна за кілька тижнів. Горизонти планування повинні бути довшими.

Джунам зазвичай такі прості поради вже не потрібні, вони вміють складати резюме.

Тетяно, за рахунок чого джуни вміють оформляти резюме краще ніж трейні? В більшості своїй жоден з грейдів за замовчуванням не вміє складати резюме, хоч джун ти, хоч сеньор, хоч СТО. Чи ви цій навичці (оформлення резюме) спеціально тренуєте в своїй компанії?
Здається помилка саме в вашій термінології. Наймають на позицію Junior, Middle, Senior. А от хто була людина до того, як прийшла на позицію, то справа вже зовсім інша. Ви не можете людей судити — от ти трені, ти джун. Ви обираєте чи підійде людина на вашу позицію Trainee/Junior Engineer, а хто людина була до того — судити колишньому роботодавцю.

І ще в мене враження, що ви хороший знайомий Галини, чи помиляюсь?)

В перший раз Галину бачу, і бажаю їй вдалої кар’єри.

Тетяно, за рахунок чого джуни вміють оформляти резюме краще ніж трейні? В більшості своїй жоден з грейдів за замовчуванням не вміє складати резюме, хоч джун ти, хоч сеньор, хоч СТО.

Базуючись на чому ви таке пишете? Складати резюме — це базова навичка для людини, яка шукає роботу, це вміють всі, в кого є інтернет, руки, і бодай найменший досвід в айті. Цього дійсно може не вміти тільки тренні. Для початківців вже була ціла купа подібних статтей на доу. Цій навичці людина тренується самостійно, якщо хоче знайти роботу. Або звертається до спеціалістів, якщо є якісь складнощі (але мені важко уявити людину, яка хоче працювати в айті і не вміється користуватись бодай вордом)
Власне, тому дівчині і написало тут дуже багато людей, що її поради досить шаблонні та банальні, нічого корисного. Ба більше, вона дає іноді шкідливі поради ( як то писати про хоббі чи ставити фото, що взагалі моветон)
Судячи з вашої так би мовити, дещо агресивної підтримки цієї статті складається враження, що ви особа зацікавлена, тобто або знайомі з авторкою, або навчали її. або ще щось. Хочу помилятися, але інкаше це пояснити складно. Якщо вам дівчина персонально подобається, напишіть їй в особисті) По суті стаття ні про що, і тут майже всі коментарі про це.

Базуючись на чому ви таке пишете?

Базуючись на тому, що в переважній більшості люди не тренують цю навичку окрім як під час пошуку роботи (читай раз на 1-2 роки або навіть рідше). Тому нема ніяких передумов, що з грейдом також покращується цей навик якось по дефолту. Резюме у переважної кількості сеньорів, що я читав, такі нічемні, що якби не досвід, яким дійсно людина володіє (і про який я вже запитав заздалегідь у рекрутера), то я б взагалі його одразу у смітник відправляв (це стосується українських резюме). Ну не реджектять у нас сеньорів по резюме (а тим паче ще більш високі позиції, за якими на людей полювати треба).
От скажіть, якби вам кандидат сказав, що рік тому він 2 тижні (1 місяць) витратив на роботу з Selenium, ви б вважали, що він гарний експерт у роботі з цим фреймворком? Думаю, що ні. А чому ви впевнені, що з резюме воно працює по нішому?
Знову ж таки ви ж погодитесь, що усі, геть усі проекти без виключення мають проблеми з документацією, костилі, якісь застарілі рішення, які мало хто спроможен розшифрувати і підтримувати, цілий беклог дефектів, які ніхто не буде фіксити ніколи? От так само і з резюме. Їх майже ніхто не вміє писати. В Україні так точно. Кандидати знаходяться в неадекваті, менеджери також знаходяться в неадекваті. Рекрутери якось намагаються всіх привести до загального знаменника і в них теж виходить з перемінним успіхом, от так і працюємо :)

як то писати про хоббі чи ставити фото, що взагалі моветон

Обожнюю, коли є фото в резюме. Чого це одразу моветон? Моветон це у Штатах, де є низка антидискримінаційних законів, і де за це можуть притягнути до відповідальності, тому кандидатів максимально «деперсоніфікують». Хоббі також може послужити приводом для дискусії. Більш того розкажу вам такий кейс. Наймали людину на досить високу позицію, яка серед іншого займалась рибальством, прям дуже полюбляла, змагання, всі діла. Так там була умова, що коли умовно йде сезон рибалок, то вона бере відпустку і жоден проект не повинен на цю відпустку впливати, не важно там спрінт це, чи реліз, чи ще щось. Як вам таке хоббі, яке впливає безпосередньо на роботу?

Доречі про рибалку — погоджусь, але якщо людина ставить своє хоббі вище роботи, то вже неважливо, яке воно, це рибалка чи вишивання хрестиком. Це вже від людини залежить, які в неї пріоритети і як це хоббі буде впливати на роботу, воно може афектити сильно, а може не афектити взагалі

Моветон це у Штатах, де є низка антидискримінаційних законів, і де за це можуть притягнути до відповідальності, тому кандидатів максимально «деперсоніфікують».

— ну так для цього ж є причини, вірно? Давайте рівнятися на кращих, саме в компаніях з західними цінностями людям набагато комфортніше працювати, ніж в тих же українських, де процвітає кумовство, корупція і дискримінація по будь яким ознакам ( в тому числі по знанням з рибалки чи кінематографу) Тому що там обирають по робочим навичками і скілам, а не по фото в резюме. Оцінити софт і хард скіли претендента зможе рекрутер і технічний спеціаліст при бесіді, незалежно від кольору очей, статі і хоббі людини.

Та ви ж не з роботами працюєте, а з людьми. І фейлити проекти будуть люди, бо у одного рибкалка, у іншої дитина захворіла. І витягати проекти із дупи теж будуть люди, бо один відповідальний сам по собі, друга вас поважає, третій не звик терпіти поразки. Розумієте? А не тому що вони Selenium знають. Selenium всі з них знають, або можуть опанувати в мінімально короткий строк.

Давайте рівнятися на кращих, саме в компаніях з західними цінностями людям набагато комфортніше працювати

Це що за комплекси меншовартості? І як це фото в резюме призводить вас до висновку про західні цінності, які краще ніж українські? В Україні треба рівнятись на український менталітет, клієнта, ринок. Не на американський. От якщо мені доведеться наймати американців, працюючи у Гуглі десь у Пало-Альто, то звичайно, буду орієнтуватись на місцеві стандарти і рекомендації.

дискримінація по будь яким ознакам ( в тому числі по знанням з рибалки чи кінематографу

та яка ж тут дискримінація? :) Тут тема для розмови і можливість задати творчі питання при чому на комфортному для кандидата полі.
От дивіться:

— які види тестування провалили перші версії матриці?

На мою думку, сфейлились usability або performance (soak чи resilience) тести. Чому я дійшов такого висновку.
Usability — система була спроектована і розроблена як заплановано. При чому людям було заготовлене щасливе життя, повне насолод. Проблема полягала в тому, що люди не захотіли такого продукту, і страждання були необхідною невід’ємною частиною. Поведінка клієнта не була очевидною для машин, що і стало причиною change request на більшу кількість імперфектності.
Performance (soak або resilience) — можливо були прототипи і вони показували гарні результати. Але не була перевірена робота системи на довгому відрізку часу. І машини не побачили, що у людей накоплюється роздратованість ідеальним життям. Або вони тестували на малій вибірці і не побачили проблем, які виникнуть на великій вибірці данних.
І тут є декілька моментів. По-перше правильної відповіді не існує. По-друге, я вам продемонстрував свої скіли thinking out of the box, problem-solving та stress resistance. По-третє, я відсік стандартні теоретичні питання, відповідь на які можна просто завчити (і на які ви точно вже завчили, якщо це не перше ваше технічне інтервю). Якщо ви вступите зі мною в полеміку — тим краще, я побачу як ви відстоюєте свої ідеї, як ви їх врешті-решт узгодите з іншою людиною. Це все — прототипи реальних кейсів, які вам зустрінуться в команді і в роботі.
А всю ту рутину накшталт вибору селекторів можна легко запихнути у тести або тестове завдання. Навіщо на банальну базу витрачати час менеджера?

Складати резюме — це базова навичка для людини, яка шукає роботу

Тетяно, я Вас розчарую, але дуже багато людей не вміє складати резюме, як Ви думаєте. На курсах, де я працюю куратором, в кінці є блок про резюме і те, що надсилають студенти іноді на голову не налазить і таких десятки. І це молодь, до речі :)

її поради досить шаблонні та банальні, нічого корисного

Для Вас ці поради не корисні та шаблоні, тому що Ви не цільова аудиторія, як і ті хто писав подібні коментарі. У статті чітко написано для кого вона і я розповідаю СВІЙ шлях, СВОЮ підготовку, а не «це стала величина для всіх». Ви можете пройти повз та не читати статтю, якщо вона не для Вас.
Стаття знаходиться у категорії «блогів», відповідно, кожен, хто має бажання поділитись власним досвідом, може написати про це. Впевнена, що я не остання і Ви ще багато зустрінете таких статей.

хоббі чи ставити фото, що взагалі моветон

В Україні немає чіткого правила стосовно фото чи хоббі. Ми не на рівні США ще, щоб стверджувати, що це моветон. Хоббі — це частина софт скілів також.

Ми не на рівні США ще, щоб стверджувати, що це моветон.

ну так давайте рівнятись на кращих, а не видумавати щось своє і дивуватись, що в цивілізованих країнах воно не працює? Тут вже була купа подібних статтей, в деяких рекомендували ставити фото, а потім автор закономірно отримував за це свою порцію хейту. Ви йдете на ті ж граблі) Не вчіть свою цільову аудиторію шкідливим речам, не перетворюйте українське айті в зімбабвійське)

Можливо, для Вас це банально, але саме ці питання і задають на інтерв«ю досі. Що рік тому, що зараз питання ті ж самі від рекрутерів. Спілкувалась з декількома з моєї компанії і вони підтвердили ці питання. Стосовно шаблоних відповідей — людина без досвіду буде намагатись себе продати та показати свій ентузіазм, щоб отримати офер, вона ще не може сказати про сильні технічні сторони, бо звідки ж взяти досвід після курсів? Не всі йдуть шукати фріланс заробіток, щоб були якісь кейси.
Якщо у Вас ці відповіді викликають «посмішку Джокера», то в рекрутерів — ні, якщо говорити не завченими фразами, а правдиво. Коли людина фальшивить, це видно.

Ответы на вопросы это сборник баянов. Какой дебил поведется на эту чушь про перфекционизм? Придумай свой ответ. Что за ерунда про мотивы в виде единорогов и проектов? Бабки, тима, иногда бывает весело. Весь список вопросов, которые ты задаешь, должен задаваться ДО собеса. Разве что просить фидбек уже на собесе. Иначе ты лепишь ерундку, что хочешь быть «именно в вашей компании» ничего о ней не узнав и не попытавшись узнать. Может там ночные смены. Короче, автор молодец, что попробовала, но это сборник шаблонов.

В большинстве своем все по делу. Некоторые моменты не раскрыты, о чем сделаю коммент ниже. Но ... а что вы от Джуниора хотите? Джуну главное показать, что он (она) — адекватный человек, знает английский и готов впитывать в себя знания, как губка. Поэтому, конечно, придерживайтесь банального шаблона и будет счастье.

Розберіться з термінологією. Джун — це людина яка має хоч якийсь досвід, вона вже повинна не тільки щось там впітивать, але й мати якийсь адекватний багаж знань і досвіду для виконання простих тасок. Ви певно маєте на увазі тренні, які зовсім нічого не вміють і можуть претендувати на роботу одразу після курсів. Це зовсім різне.

блін, відповів на ваш комант вище, давайте в тій гілці подискутуємо

Просто ця стаття написана для іншої цільової аудиторії))
яка не знає інших ресурсів і може вперше бачити таку інфу))

Мені це не актуально, но впевнений новачкам дуже потрібно) Тому Галині лайк)

Дякую за підтримку, Руслан) Стаття дійсно розрахована на тих, хто тільки закінчив курси та хоче шукати роботу. В особисті вже отримала повідомлення стосовно того, що дійсно ті, хто тільки шукає знайшов користь для себе у статті :)

нічого нового, все це давно є в інтернеті, просто забивається стрічка доу непотрібними статтями яких масса в інтернеті, чи це можливо на курсах проповідуют джунам писати статті та заводити ютуб канали. Дикий крінж....

Висновок оптимістичний, проте існує багато чинників які впливають на можливість знайти роботу, Наприклад вік, проходив кілька інтервью останнім часом і на всих на початку інтервью рекрутери питали скільки мені років, причому виглядало так, що це питання стандартне, тому при інших рівних( а «рівних» як каже статистика 200+ на одну вакансію) 30+ років зіграють проти вас

Дуже крута та корисна стаття, молодець!)

я вибачаюсь, чим корисна? таких статтей на доу і в інтернеті масса, нічого нового, просто реклама себе на доу, щоб потім роботодавцям розповідати «о бачте я пишу статті на доу яка я крута». Нового ну от зовсім нічого, тупо банальні речі в статті

Привіт. Чудова стаття! Вважаю, що і про хард і про софт скіли доречно вказувати, адже приймають в команду гарного спеціаліста не тільки з технічної сторони, а і як всесторонньо розвинену людину, яка має й інші активності в своєму житті :)

Дякую! Так, дійсно, зараз дивляться не лише на хард скіли, але й на софт))

Взагалі не дивляться на хард скіли :)

Для чого в резюме писати про хобі?
Я розумію вказати хобі які +\- зв‘язані з інженерією, але читати, подорожувати і т.д взагалі виглядає як шаблон.

Ваші хобі можуть розказати про ваш характер та софт скіли)

— люблю ножі, маю при собі два. Хочете подивитися?
*напружене сопіння всіх інтерв’юерів в кімнаті*

;D

Люблю:
секс и виски джин, кокс карибский, мак и диски

Я (інтерв’юер) люблю ДжоДжо, Матрицю і хокей, ви вказуєте це в хобі чи згадуєте під час співбесіди. Ви вже мені рідніший за інших кандидатів, і набрали кілька балів по софтскілах.

я теж обожнюю матрицю візьмете мене джуном до вас?

Звісно візьму, тільки зможете відповісти на декілька запитань:
— які види тестування провалили перші версії матриці?
— в якій сцені нам показали dev/staging enviroments?
— як би ви назвали підопічних Меровінгена категоріями тестування?
— яку концепцію тестування уособлює Нео?
— яку роль в команді розробки займав би персонаж Архітектора?
— яку парадигму ООП порушував агент Сміт?
Якщо б ви змогли відповісти на ці питання, офер був би у вас в кармані :)

тобто якщо я відповідаю, то ви мене берете в команду до себе так ?
Таке питання навіщо тестувальнику ООП знати?
а, я зрозумів, я не симпатична дівчинка джун, яку б ви взяли в команду тільки за те, що матрицю любить, тому починаєте одразу валити...

Тот, кто ответит на такие вопросы, спокойно найдёт себе работу не на джуна.

Якщо дотримуватись умовного сценарію, який ми тут з вами розробили, то так, взяв би.
Щодо ООП і тестувальника, то там можна розвиватись в автоматизацію, а ще трохи подалі — в SDET. Там вже ООП — робочий таки концепт. Ми ж не уточнили чи це manual чи automation позиція, так?
І взагалі на співбесіді треба виштовхати кандидата за межі його зони комфорту, щоб по-перше більш точно розуміти, наскільки глибоко сягають знання, а по-друге — побачити як людина працює з невідомим або в стресовій ситуації. От ви наприклад, вирішили зробити таке ментальне айкідо і перевести мою увагу з суті моїх питань до їх доцільності. Якщо ви не тестувальник, то ок, ви і не зможете на них відповісти (хоча, нє, брешу, про Архітектора, Сміта та staging повинні всі знати).
Тим не менш, навіть в жартівливому діалозі на dou ви потенційно втратили як умовний кандидат на софтскілах. Вам доведеться бути дуже крутим на хардскілах, або майже не мати конкуренції, щоб отримати офер від мене.
А почалася наша дискусія якщо пам’ятаєте з того навіщо хоббі. А от саме такі «цікавинки» як хоббі, якісь невластиві технології в резюме, фото, і відрізняють одних кандидатів від інших і дають варіанти проведення співбесіди

з боку психології Вас щось повинно «підпитувати/підзаряджати». Це улюблені справи — хоббі. Якщо робота в одному напрямі інтересів, хоббі в іношу — потрібно зберігати баланс, щоб не вигоріти. це про тих кому +30.

Підписатись на коментарі