Що я змінив у своєму побуті, готуючись до складної зими. Ділюсь досвідом будівництва автономного житла

Усім вітання, мене звати Андрій Поданенко, я IT Architect та CEO в компанії ITCare.LLC. Але у цьому тексті я поділюся не стільки професійним, скільки особистим досвідом, як я готуюсь разом зі своєю багатодітною родиною пережити зиму 2022-2023.

Ймовірно, ця зима є однією з найважчих за часів незалежної України. Й справа тут не тільки в тому, що росіяни продовжують руйнувати нашу енергетичну інфраструктуру, а й у тому, що більшість айтівців працюють із закордонними партнерами, і бути «не на звʼязку» дорівнює порушувати комунікаційні домовленості, ставити під загрозу власний бізнес та бізнеси партнерів.

Якщо чітко відповідати на запитання, що робити, щоб вистояти цю зиму, то тут слід виокремити кілька пунктів:

  • безпека, їжа, та житло;
  • комфорт та тепло;
  • електроенергія та живлення;
  • безперебійний інтернет.

Почнемо з безпеки, позаяк, якщо на вас летять ракети, то ви не можете лідити діловий мітинг апріорі.

Особиста безпека

Перше, з чим я зіткнувся під час російського вторгнення — це втрата дому(прийшлося виїхати на захід України, будинок вцілів). Адже треба було рятувати сімʼю, в якій троє малих дітей. На заході України трохи спокійніше, але відчувати себе у повноцінній безпеці тут теж не можна. Атаки енергетичної інфраструктури, повітряні тривоги, відключення електроенергії... Все, як у всіх.

Саме тому, перше, за що я взявся — це побудова власного будинку з надійним бомбосховищем. Основними критеріями при виборі локації були: відносна безпека регіону, віддаленість від критичної інфраструктури, яка є основною мішенню рашистів, відносна близькість до садків/ шкіл (з надійним бомбосховищем), продуктових магазинів та супермаркетів, пошти.

Детально про проєкт smart-будинку, який прямо зараз я будую для своєї родини, я розповідаю у блозі на Patreon. Це буде незалежний будинок з усіма необхідними комунікаціями: вода зі свердловини; сонячні панелі, генератори, камін на твердому та рідкому паливі тощо.

Звісно, найважливіше, щоб будинок був безпечним і бомбосховище витримало терористичні припадки росіян, також, щоб там був достатній запас їжі та питної води. Власна свердловина — це must have. Те саме стосується їжі. Достатній запас консервів, сухпайків, їжі в герметичному пакуванні. Також ідеєю майбутнього є так звані аквапоніки, якими я займався ще на Київщині, і які дозволяють вирощувати свіжі овочі та фрукти навіть у підвалах. І рибу.

Будівництво на open source

Будинок будується із СIП-панелей, тому що це швидко та економно. Найбільше ж уваги, звісно, приділяю бомбосховищу біля будинку. Тут міцний фундамент та стіни. Є 2 виходи, вентиляція та все необхідне для того, щоб при потребі перебувати там кілька діб. Ось креслення і планування бункера та льоху.

Це план бомбосховища: вийшла підземна однокімнатна квартира, розрахована на сімʼю з 2-3 дорослих і 3-х дітей. Також ідея в тому, щоб дане приміщення можна було використовувати і в мирному житті. Це може бути цілком нормальний гостьовий підземний будинок або офіс. Звісно, я не можу розповісти всіх деталей про будинок, позаяк він ще незавершений, будівництво в процесі. Але вже є планування і робота кипить.

Натомість найважливіша частина процесу планування та побудови бомбосховища — це open source. Думаю, що бункер має бути у відкритому доступі з огляду на те, з якими ворогами з росії та білорусії ми маємо справу.

Якщо хтось захоче повторити — успіху в реалізації. Я готовий ділитись знаннями та досвідом.

Фото з будівництва

Ось так виглядає бетонний фундамент бомбосховища. Для стін використовуємо блоки для форм. Порожнини заливаються бетоном. 4 ряди формочних блоків = 1 бетономішалка. Це масштабно. Але таким має бути бомбосховище.

Альтернативне живлення

Комфорт та тепло важливі, а особливо тоді, коли вдома малолітні діти. Попереду зима, тому не зайвим буде також утеплити фасад будинку чи квартири. Це допоможе зберегти тепло та зекономить кошти, витрачені на обігрів приміщення.

Позаяк уся техніка, а не лише світло, працюють від електроенергії, то тут ми плавно підійшли до пункту електроенергія та живлення. Росіяни активно бомблять нашу інфраструктуру, бо їхня ціль — це позбавити нас світла і тепла, а також комунікацій із зовнішнім світом. Але якщо кожен дім, кожна оселя буде працювати автономно, то росії нічого не вдасться. Це війна на виживання.

Існує кілька простих та надійних варіантів забезпечення електроенергією:

  • акумулятори;
  • гібридні інвертори;
  • сонячні панелі;
  • вітрогенератори;
  • генератори на рідкому або газовому паливі.

Якщо брати до уваги мій особистий досвід, то тим, хто живе у квартирах, це, мабуть, мало допоможе, хоча деякі висновки можна зробити. А от тим, хто проживає в приватних будинках, дана інформація стане в пригоді.

Ми з сімʼєю зараз проживаємо у приватному будинку, де світло вимикають від 1 до 3 разів на добу тривалістю від 4 годин. Звісно, що наші енергетики — це просто титани, але дана проблема буде ще довго (мій прогноз — 5+ років).

Саме тому я вирішив не чекати і йти шляхом власного досвіду побудови автономної сонячної системи. Є ймовірність, що даний досвід допоможе комусь іншому в побудові і розумінні.

Особисто я наразі зупинився на наступних кроках:

  • куплено 4600W панелей;
  • взято з резервів 2 інвертори ( 5Kw клон Voltronic King, та 2Kw клон Voltronic 2kW PWM);
  • старт відбувся на звичайних автомобільних свинцевих акумуляторах ємністю 192+192+140+140Ah (так не робіть, якщо не знаєте про те, наскільки це небезпечно);
  • пізніше додав 8+5kW (180+100Ah) #lifepo4 збірки, які закупив ще до повномасштабної війни з росіянами, а тепер от тільки знайшов час зібрати разом з #jkbms.

Всі деталі я розповідаю у відповідних відео на моєму Patreon, який є відкритий для перегляду, тож якщо вас конкретно щось з цього зацікавило, можна там переглянути: про проєкт 4600W сонця на зиму, про збірку 180Ah lifepo4 акумулятора, друга збірка 48V 16s lifepo4, та ще відео про те, як коли світла немає ми живемо повністю від сонця.

Також додалася щоденна ранкова рутина з чашкою кави (дякую ЗСУ, що це взагалі можливо в сучасній Україні) — підійти до панелей вранці і почистити їх від снігу. Щоб легше було чистити панелі і для максимуму генерації в зимовий період, я розташував їх на подвірʼї під кутом 70°.

Оскільки ми збираємось мати сонячні системи на даху, легкий доступ є обов’язковим. Це буде драбина безпеки та обслуговування. Тож нам знадобляться невеликі двері з балкона на другому поверсі, щоб мати зручний вихід по драбині, а також поручні на верхній частині драбини для безпечного проходження на дах.

Ще у мене була спроба встановити вітрогенератор. Та, на жаль, вона не мала успіху, бо вітряк не генерував більше ніж 240ват (а я купляв його, як 5кВт). Але тепер я знаю, що з цього вітряка більше 2кВт не витиснути. У цьому відео можна подивитись збірку вітряка.

Наразі електроенергією ми забезпечуємось завдяки сонячним панелям, генераторам та акумуляторам, які час від часу вдається підзарядити від звичайної мережі (коли подають електроенергію централізовано). Щоб розуміти, коли і як можна вмикати пристрої, які споживають багато електроенергії, я все це моніторю за допомогою метрик.

Все це крутиться на маленькому неттопі від Gigabyte, на який вдалося засунути Ubuntu Server

Інтернет

Що ж, коли ми підключені до електрики, то проблем з інтернетом виникати б не мало. Але... Ми памʼятаємо, що в країні війна й підписаний договір з компанією, що забезпечує провідний інтернет, під ризиком вимкнення. Адже відключення можуть бути будь-де, будь з ким та будь-коли. Саме тому я раджу не зволікати та придбати Starlink, або ж альтернативний варіант: супутниковий інтернет від Datagroup (та тут треба зробити уточнення, що для роботи йому потрібно 30-80 ВАТ живлення від електроенергії).

Завжди бути онлайн — це основне в нашому бізнесі, тому великі, малі, середні компанії роблять усе, для того, аби навіть у таких складних умовах продовжувати жити, працювати, створювати нові робочі місця, залучати іноземних інвесторів й партнерів до співпраці та донатити на нашу армію.

Зараз головне вистояти й перезимувати, а там і перемога не за горами! Вірмо в це та підтримуймо ЗСУ!

👍ПодобаєтьсяСподобалось25
До обраногоВ обраному10
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Щож.. дякую друже що вкинув купу грошей в економіку.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Добрий день. Дуже цікаво, дякую за інфо и бажаю завершити те що почали.
Респект за те що робити в н-й раз в цій країні ми вже так резикувати не будемо. 1-го разу достатньо!

Трохи питань

Будинок будується із СIП-панелей, тому що це швидко та економно

В чому єкономія і швидкість наприклад в проівнянні з тим самим газоблоком або керамоблоком ?
Як з надійностью стін від тих самих уламків ?
З приводу автономності чи будете дивитись в сторону ГТО ?

Яка загальна площа будівлі і бюджет ?

ну допустим у вас в начале 2022 бункер в Буче — укрепленный дом с подвалом и запасом харчей и т.д. — оккпанты тебя выкуривают и в лучшем случае свзяывают и бросают в подвал. а сами укрываются в твоем же бункере.. есть конечно люди пересидевшие в подвале 6 месяцев окупации ну такое лучше выехать, маловероятно что повторится а если с рачетом на ядерный удар наверное с бункером будет спокойнее, но если суждено сгинуть то ты будет далеко от дома когда случится удар.. для самоуспокоения скорее

Ви говорите про один з варіантів.
А розвиток подій може бути різним.
Нам з сім’єю вдалося втекти на 11 день з під Києва, росіяни були від нас за 3-10км.

Чи було б простіше, якщо б був бункер?
Так, було б.
Тоді б ми цих 11 днів в бункері на кожну тривогу ночували б і не парилися б про те, що стіни з газоблоку і крівля з дерев’яними фермами не витримає нічого.

Пізніше над нашим будинком працювало ППО. Падали уламки. На сусідніх вулицях.
Комусь навіть побило дах.
В бункері такі речі простіше переживати.
Та і в випадку знищення майна — бункер — резерв.

В мирний час — офіс, або спальня для гостей без клаустрофобії.

Варіант прямого попадання, або швидкого вторгнення — це інше. Тут не так бункер, як геополітика і взагалі географічне розташування житла грає роль. А ще — сильно грає сама спільнота, яка або налаштована на опір і захист, або на здачу.
В тій спільноті, де я будую — налаштовані на бій. Тому бункер — це підсилення.

Дуже цікаво, удачі з проектом!
Чи має сенс таке капіталовкладення стратегічно, якщо цифри говорять, що ринок IT поступово «висушується» і тенденції до покращення не видно? В тому плані, що стає все важче заводити гроші під «ресурс», що фізично знаходиться на території України.

В мене троє дітей, тому сенс є.
І я не орієнтуюсь в своїх цілях на ІТ виключно.

Є ще проєкт off-grid виробництва.

Доброго дня. А я провильно зрозумів що умовно кажучи я, який майже нічого не шарю у будівництві ставши патроном зможу навчитись та спроектувати з нуля свій власний проект на прикладі вашого (можливо внесши свої коррективи)?

Свій власний з нуля — навряд чи.

Я користуюсь послугами дизайнерів та архітекторів. Але результат їх роботи, перевірку, правку, імплементацію — намагаюсь викладати по максимуму.

Мрія така. Сини є. Дерево на дачі посадив. Руки не з того місця ростуть тому збудувати сам об`єктивно не зможу. Хоча б спроектувати.
Але дякую. Може направите куди копати далі

Продовжуйте шукати і вчитися. Все прийде ;)

А по будинку — я стартанув з розумного будинку, вдосконалень проживання.
По проєкту — готових є тьма. Банальний перегляд і порівняння існуючих дає купу ідей і сил.

Дизайнери і архітектори приходять пізніше.

Я спроектував повністю майстерню з нуля в fusion 360. Але всерівно на кожному етапі опирався на досвід і вміння професіоналів.

Сам в полі не воїн.

Сам в полі не воїн.

А я самурай і у мене свій шлях :-) Хоча на справді так — навіть щоб спілкуватись із архітекторами і щоб він зробив те що треба мені потрібні якісь знання

Доречі, питання, за нашими нормами-сніпами-оцим-ось-усим наскільки простому смертному на своїй ділянці дозволено вкопуватися в рідну землю?

Бо варіант, як у автора — на перший погляд — пересидіти в бункері 3-5 днів.

На щось серьйозніше — треба вкопуватися метрів на 15 в глибину, робити зовншіній армований «стакан», всередині нього вже формувати житловий блок. Простір «стакану» можна використовувати як додатковий варіант аварійного виходу — звичайні драбини зробити.

+ Спроектувати систему септиків, яка максимально енергонезалежно буде утилізовувати какі із житлового блоку;
+ На певному віддаленні зробити бетоновані бункери, де розмістити малі або середні цистерни із газом/дизелем, продумати резервування ліній постачання палива до генераторів, які будуть розміщені або у просторі «стакану» або у спецприміщенні житлового блоку;
+ Система фільтрації повітря та продумана вентиляція, із урахуванням, що генераторам теж треба кисень;
+ Вхід до житлового блоку повинен бути реалізований із гермачами та Г- або П-подібним «коридором смерті» (напихати в нього цікавинок на власний бюджет та смак);

В загальному баченні — житловий блок має бути схожим на внутрішню структуру спейсшіпа.

Ну і найскладніше питання — як це усе побудувати, щоби у сусідів питань не виникало, куди стільки грунту вивозять.

Так, в мене варіант — пересидіти 3-5 днів. Ще обдумую варіанти мінімального захисту автомобілів, що було чим виїжджати в разі чого.

Закопуватися — тут швидше природа обмеженням виступає. Під Києвом в мене — вода на глибині 2.2 метри, тому це обмеження. Робити герметичний бункер глибше — це колосальні бюджети, простіше насипати гору над будівлею, ніж бункер.

Септики, в мене їх два. З аерацією — це практично вічна система. Може раз в рік треба зробити огляд, про всяк випадок.

Все інше, написане вами, сприймаю, як гумор :)

щоби у сусідів питань не виникало, куди стільки грунту вивозять.

Купити ділянку на схилі, викопаний грунт використовувати для вирівнювання :)

Цікаво було б дізнатись про фінасову сторону проекту, саме про автономне енергозабезпечання також за який час ти побудував автономне енергозабезпечання.

Тут в вебінарі розповідав
youtu.be/he45RswBDy8

Час — першу систему десь за рік сумарно.
Другу — за місяць

По фінансам — залежить від вибору компонентів. Але грубо
Інвертори — 1000$ / 5кВт
Акумулятор — якщо бв авто — 4к$ / 20кВт. Якщо під ключ — множ на 3-4
Панелі — 0.3-0.5$ ват
Генератори по 1200$+
Автоматика вся десь 1000-2000$

Промисловий підхід, респект! На яку потужність у Вас резервний генератор? (сподіваюсь, що дизельний)?

5.5 + 6.5
Так, дизельний.
Але рухаюсь в бік 20-30кВт акумуляторів, щоб дизель ніколи не заводити

А три фази є? Із таким сетапом проситься майстерня із верстатним парком. Підземна, звичайно ж.

Є. І майстерня теж. Не підземна :)

Зайшов почитати про поради для звичайної людини, подивився що будуть власний будинок. Зрозумів, що тут — поради для міліонерів :)
Доречі, не впевнений що SIP панелі так вже економічно.
А яка область України?

Франківська.

Підкажіть про щось, економніше, ніж СІП?
ЛСТК наче дешевше. Але виробництво профілю не в Україні, тому на імпорті та вся перевага глохне.
Щодо вартості — будівництво — це типу, як кредит, тільки без виплати відсотків банку.
Гроші ж не зразу вивалити потрібно, можна підназбирати і по ходу докладати. Все ж розбивається поетапно.

Люди купляють машини. Іноді навіть декілька. Дана система співрозмірна по вартості купівлі бюджетного кросовера.

Цікаво — коли пишуть про автономний будинок, я уявляю собі щось таке:
haus.me
Тобто справжня автономність це без потреби у зовнішніх ресурсах за рахунок оптимізації споживання.
У реальних умовах звичайно добре мати свердловину для води, можливо каналізацію. Але якщо використовувати генератори — потрібне пальне, так само як і для опалення теж якесь паливо. Тобто це вже не цілком автономний будинок.

Цікаво — коли пишуть про автономний будинок, я уявляю собі щось таке:
haus.me

У нашому кліматі не працює такий підхід.

Про аквапоніку я тут ще не писав. :)

труь автономність, це тобі ніц не тре від зовнішньго світу, але чувак тільки підвищив залежність, але то таке

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Привіт @podarok!

Розкажи більше про бетон/арматуру/пиріг над сховищем і тд. Що з системою вентиляції/фільтрами? Де запасний вихід? Які двері?

PS. Радий чути )

Перекриття буде залізобетон моноліт. Зверху насипано землі до пів метра.
Вентиляція — рекуператор стоятиме.

Запасний вихід — буде люк (на кресленні є) ну і двері відкриватимуться всередину. Щоб як засипле землею, можна було відкопатися.
Двері звичайні, металічні.

У мене майже така ж сама збірка: інвертор Axioma на 7200 Вт, літій на 271 А*г, та ж сама бмс. Сонячні панелі встановлені, але поки не підключені. В якості монітору думаю купити готове рішення на solar-assistant.io або самому розібратися.

Цікаво, як ви зробили заземлення? Чи об’єднували його у щитку з нулем, чи підключали заземлення в будинку до контакту заземлення на виході з інвертора? Чи заземлювали панелі (хоча в інструкції до інвертора може бути написано не робити цього)?

Заземлення панелей не робив . Не бачу змісту в цій, тимчасовій конструкції.
Як перекочують на фасад будинку, який в процесі будівництва — там буде елемент заземлення всієї системи.
Заземлення з нулем неможна об’єднувати. Це різні речі.

По моніторингу — гляньте на mpp-solar на GitHub, або Home Assistant , який вміє читати інвертори клони Вольтронік.

Я дещо пізніше викладу систему моніторингу, яку побудував, на ютуб.

не можна, але якщо дуже хочеться, то можна

Скажіть будь ласка, скільки в % видає сонячні панелі в похмуру зимову погоду, або навіть у туман. Я бачу у вас монокристал? Ще далеко до війни я експериментував з 100W полікристалічною панеллю, і в мене вона в такий день давала 0.1А при ~5А макс. Тобто 2% від номіналу. Але хтось каже що навіть у дуже похмурий день панелі дають до ~10% — а як у вас?

На ютуб про то більше є, але коротко
~2кВт в добу генерували 4600w панелі з зимовим кутом 70°
Це в злощасні листопад грудень, де в небі був суцільний свинець 5 тижнів.

Мінімум засік 814W в добу(сніг з дощем)
Максимум біля 7kW

Майте на увазі, що правильно писати так: min 814 W*h, average 2 кВт*г та max 7 kW*h — добова генерація з панелей номінальною потужністю 4600W. Не забувайте додавати тут і в тексті години, це важливо.

Я все коректно написав.
814 ват за добу було. І інші цифри теж

ні, не коректно.

ваші значення — 2, 0.814, 7 — це все кіловат-ГОДИНИ.
кВт, W, kW — могли б бути піковими значеннями, але явно не у випадку з 7kW на панелях з максимальною потужністю 4.6 кВт.

Гм. Дійсно. Дякую, що поправили

Чому ви думаєте що 5+ років?

Взято з довідника Стелі.
Як і будь-який прогноз у цей важкий час

З огляду на масштаб, кількість задіяних мобілізованих, потенціал мобілізації росіян, швидкість, з якою ЗСУ їх мінусують.

Без ядерки це буде 5+, до 10 років, в разі нашої перемоги, коли ми ± станемо на рельси і почнемо відновлення.
Також опираюсь на соціологію, за 2 роки життя за кордоном навіть напів сім’ї там інтегруються так, що повернутись назад просто вже не вийде. А це — елемент війни, бо прийдеться тут компенсувати втрати людей у всіх сферах на всіх рівнях.

Ну і з психотерапії — 1-2 роки після війни відбувається емоційна адаптація, яка нагадує війну.

Тут написали — по формулі Стеля.
Поб’єте мене, якщо я помилюся

як я готуюсь разом зі своєю багатодітною родиною пережити зиму 2022-2023

Батько багатодітної сім’ї має право на перетин державного кордону України...

Має право, це не обов’язок.

Я вже спробував і мені вдалося.

Залежить від фін можливості — якщо є гроші не жебракувати за кордоном — усе інше не виглядає недосяжним.

Навіть з українським ремоутом було ок. А з реєстрацією місцевого аналогу фоп і з європейськими рейтами стало ще краще.

Може вам і пощастило.
Не топ контори — після податків і житла залишається хібащо на їжу та одяг.
А враховуючи трьох дітей...

Досить легко знайшов короткостроковий проект, який тривав лише п’ять місяців, але після всіх місцевих податків, сплати оренди і комунальних — в результаті залишився запас на 6+ місяців. В Україні зазвичай запас був лише на декілька місяців, і це враховуючи що там є власне житло...

Заучить як щось потойбічне.
Можливо в Україні вам не щастило з проектами?

Можливо, досі недостатньо вивчив ринок щоб достойно позиціонувати себе на ринку, а виїзд за кордон змусив бути більш сміливим в пошуках роботи.

Цікаво, про який рівень експертності взагалі йдеться? В Україні Ви вже вперлися у стелю по фінансах? Просто, до прикладу, отримувати як мідо-сен в Україні 3к і потім знайти в Європі сен на 6 чи 7к, то такий стрибок не повністю пов’язаний зі зміною локації. Цікаво уточнити.

Без цифр. В Європі на B2B відносно легко знайшов проект рівня сіньйор, при цьому винагорода рівня українського архітекта.

А в чому ж проблема(якщо це не особисте)?

Напевно це індивідуально.
Я особисто не відчув проблем релокувавшись. Тільки трохи часу витратились на організацію побуту.
А дитині важче.
Напевно тому всюди де малює так чи інакше задіюється жовтоблакитнй і той чи інший спосіб.

ніяких питань взагалі, свідоцтва о народжені дітей або свідоцтво багатокітного та єхай, по шляху довше перевіряють

Не могли б написати, який вийшов бюджет на автономний будинок?

Можете порахувати.
20+кВт панелей
20+кВт акумуляторів
15+ кВт інверторів.
1-2 дизель генератори 5-7кВт
Теплоакумулятор 700+ літрів води
+30% зверху всілякі «дрібниці»

Орієнтовно 25к$ автономність без вартості будинку

Орієнтовно 25к$ автономність без вартості будинку

Якщо додати вартість будинку (100к мінімум), то виникає питання — навіщо взагалі цей город городити? Особливо враховуючи наявність дітей, яким краще було б жити у безпеці, тим більше що можливість це забезпечити у вас є...
То не краще було б ці гроші витратити на перший внесок десь в умовній Іспанії чи бозна де ще?
Не сприймайте це як наїзд, мені дійсно цікаво зрозуміти причини такого рішення.

Мої діти живуть у безпеці, в передмісті, за спиною в ЗСУ і своїх батьків.

Якщо вони захочуть потім жити в Іспанії — матимуть таку змогу.

При збільшенні загрози, ми переїхали сюди з під Києва.

Життя в умовній Іспанії — це тривалі роки(10 десь) адаптації для нас дорослих.
А це ми одразу влітаємо в вік 50-60 років. Біженці в цьому віці в жодній країні світу непотрібні. А можливостей там для власного розвитку буде мало.

Дітям було б простіше, ніж нам, але ми хочемо, щоб діти виросли Українцями.

Ну і ми переможемо.

Доречі
125К$
За ці гроші нічого подібного неможна знайти в іншій країні світу.
В США це буде від 300К за старий 100 років
В Канаді — від 500К
В Британії ± як в Канаді

За ці гроші нічого подібного неможна знайти в іншій країні світу.

Можна. Іспанія буде дещо дорожче, а у ЛатАмі так і дешевше. Там ще й клімат нормальний як бонус, а не оце «багнюка, багнюка замерзла, багнюка засохла»)

Цей аргумент неможливо побити.
Я люблю багнюку, як off-road .

А, ну і навздогін, якщо не подобається багнюка, то треба інвестувати в дороги

А, ну і навздогін, якщо не подобається багнюка, то треба інвестувати в дороги

«Велике крадівництво»? Ні, дякую, вже проходили))

в ЛатАмі в більшості випадків ви дітей будете випускати тільки під приватною охороною і в світлий час доби. Щоб зрозуміти, наскільки там все погано з безпекою, треба там пожити, бо навіть в умовно запезпечених районах не найбільш бідних країн континенту там в порівнянні з Україною все дуже погано.

В Іспанії 150к це буде в кращому випадку розвалюха в провінції де до цивілізації і нормальних шкіл — дитсадків дуже далеко. Такі сайти як idealista чи fotocasa можуть зорієнтувати по регіонам, але ± всюди одне і те ж.

в ЛатАмі в більшості випадків

Під ЛатАм я мав на увазі нормальні країни типу Уругваю, там з безпекою все ок (за виключенням деяких районів у столиці). Знайомі там живуть вже давно і їх словам я довіряю набагато більше ніж теоретикам з сироварні)))

В Іспанії 150к це буде в кращому випадку розвалюха в провінції де до цивілізації і нормальних шкіл — дитсадків дуже далеко.

Дітсадки та школи мені нафіг не потрібні за відсутністю дітей. Але, 180к це новий таун під ключ у Torrevieja, яку провінцією назвати складно (це 100% так, бо товариш нещодавно купив). І ще момент — ви так кажете «провінція» буцімто це щось погане, але мені навпаки подобаються місця де взагалі нічого не відбувається роками))

Якщо вашим знайомим підійшло — чудово. З свого досвіду як перебування в ЛатАмі, так і спілкування з населенням звідти (а живучи в Іспанії цього не уникнути ніяк), я б для себе це однозначно не розглядала, адже навіть в умовно безпечних місцях там є дуже багато але. Проте кожному своє , як кажуть.

Щодо провінції — в Іспанії окрім слабкої освіти це ще й відсутність доступу до нормальної медицини, розваг та часто навіть супермаркетів (якщо цікавить щось краще аніж базова лінійка меркадони).

Ну і звісно момент асиміляції — зважаючи на поганий рівень англійської в місцевого населення і велику кількість росіян, складно знайти якісне оточення.

Якщо вашим знайомим підійшло — чудово. З свого досвіду як перебування в ЛатАмі, так і спілкування з населенням звідти (а живучи в Іспанії цього не уникнути ніяк), я б для себе це однозначно не розглядала, адже навіть в умовно безпечних місцях там є дуже багато але.

Звісно, що рівень безпеки у Європі значно вищій. Але якщо порівнювати той самий Уругвай з довоєнною Україною, то зараз там +/- те саме (з такими ж ньюансами типу «не шастати вночі по Борщазі»). Щодо інших країн регіону — то там дійсно все погано, не буду з цим сперечатися...

Щодо провінції — в Іспанії окрім слабкої освіти це ще й відсутність доступу до нормальної медицини, розваг та часто навіть супермаркетів (якщо цікавить щось краще аніж базова лінійка меркадони).

мені знов таки це все неактуально

Ну і звісно момент асиміляції — зважаючи на поганий рівень англійської в місцевого населення і велику кількість росіян, складно знайти якісне оточення.

і це мені теж неактуально: по-перше іспанську я зараз знаю десь на A2, й дотягнути до B1/B2 не буде складно, особливо у мовному оточенні,
по-друге, мені в принципі не потрібне те що ви розумієте під «якісним оточенням»))

Проте кожному своє , як кажуть.

Саме так)

Не згоден. В Іспаннії Такий саме проєкт стане в ті сами гроші (якщо ті щось вміешь робити руками), тільки там можно взяти всі плюси від клімату.
Школи нормальні тількі платні так само як і в Україні.
Ідеаліст і фотокаса це те що погано продаеться йде туди, треба звертатись до самого агенства
А якщо ви ще з руками і головую то ринок Іспанії взагали не розвинутий бери починай любий напрямок і 0 конкуренції. Особливо все що стосуєть сервіса.
А про рівень природи і туризму я взагалі мовчу...

А підкажіть будь ласка скільки таки реально обійдеться будинок за вашим проектом? Я зацікавився сіп, але по вартості щось усі замовчують(

Важко відповісти на це питання однією цифрою. Адже в кожного свої потреби по матеріалам, внутрішнім і зовнішнім роботам.
Сам домокомплект 811Кгрн, або 22к$
Є ще фундамент 270Кгрн
А ще дах, крівля, (одно-,дво-,чотири- скатний)
Вікна двері — залежить від кількості і типу
Внутрішні роботи — від 25 до 100% вартості вищевказаного
Фасад, дуже залежить. Дешевше за 50-60$ квадратний метр не знайдете.

А найважче зараз — працівники. Переважна кількість або втекли з України, або воюють на фронті.

Та ніби на Західній Україні особливих проблем з працівниками немає.

Дякую, цікавило як раз скільки коштує домокомплект, бо в деяких статтях по ціні виходило як і звичайна цегляна будівля і тоді вже не дуже розумів а нащо воно треба) так ефект термосу беззаперечний плюс, але цегла все ж таке більш звична)

Цегла = важкий фундамент. А це + гроші.
Та і цегла = брудне будівництво. Багато штробити, багато шпаклювати. Правильно сушити.
А тут — за 3 місяці від покупки ділянки накрита і закрита коробка, готова до робіт по опаленню і фасаду.

З цеглою так не вийде. Там рік часу піде на те, щоб з вологістю і усадкою дати раду

а не дивилися в бік компаній, які пропонують вже готові проекти будинків сіп? Тобто 2 міс і все готово і начеб-то дешевше

Дивився, шукав готові будинки. Для сім’ї з 3х дітей — не так багато варіантів в діапазоні 100-120К. А платити 250К — не готовий

20к земля
24к коробка
5к фундамент
5к крівля
5к фасад
5к світло від обленерго
5к огорожа
4к свердловина
2к септик
2к димохід
5к внутрішній гіпсокартон
8к вікна-двері
А ще меблі, техніка

Ви точно рахуєте коректно газоблок і цеглу?

SIP — це швидко, легко, тепло.
А по вартості — це ж питання вибору.

Моє завдання донести стан речей.
Але, маючи досвід зведення власного будинку, я буду дууууже скептично ставитися до цінників, які є «бюджетними».

Бо взявши бюджетний, потім кілька років йде доведення до норми.

Я чогось гадав, що в компаній вже готові проекти, напрацювання, матеріали, постачальникі. Думав це вигідніше ніж з нуля шукати і робити все це. Тобто ви рекомендуєте самому все робити?

Я свій будинок під Києвом купив готовий (тільки меблі + сантехніку додав)

Як людині, яка жила в квартирах до того — це було мегакруто.
Але з часом прийшло розуміння, що в тій ціні (69К) — закрито дуже багато компромісів.

І вже є значна потреба в досконаліших рішеннях.
Які коштують.

Це як квартиру в новобудові взяти.
Наче і дешевше, але капіталовкладень там багато.

125К — це вартість будівництва чи фінальна вартість разом з землею.
За таку ціну можна придбати будинок у Словаччині, наприклад.
Та і у інших країнах дуже багато залежить від того, де саме купувати будинок.

Фінал.

По ціні виїзду з України, ще й на оренду залишиться. Ну таке.

Виїхати — легко. А от оселитися, інтегруватися, сім’ю розвивати — буду вдячний за історію успіху

Щож.. дякую друже що вкинув купу грошей в економіку.

Натомість найважливіша частина процесу планування та побудови бомбосховища — це open source. Думаю, що бункер має бути у відкритому доступі з огляду на те, з якими ворогами з росії та білорусії ми маємо справу.

та

Всі деталі я розповідаю у відповідних відео на моєму Patreon, який є відкритий для перегляду

І клікаєш на посилання у тому ж реченні про «збірку 180Ah lifepo4» або «другу збірка 48V» і отримаєш пейвол з вимогою заплатити 10$, щоб подивитись контент.

Сподіваюсь, що це якась несвідома помилка. Тому що вихвалятись «open source» та закрити все за пейволом, це якось дивно.

І ще, креслення в png — це також знущання над «open source». Це як викладади «exe» файл на GitHub і казати, що це «open source».

Блог на патріоні, чого ще очікувати?

Відкрив публічно

Дякую за критику.

Якщо потрібні будуть файли проєкту — напишете.

Дякую, що відкрили доступ на патреоні!
Ні, мені файли проекту не потрібні. Мені було цікаво, як виглядає «source» у сучасному будівництві, а виявилось, що то не «source». Тому і написав.

Є source проєкту в архікаді. Добудую — викладу кінцеве рішення з правками

Підписатись на коментарі