Що чекає на директорів FTX та Alameda Research після наймасштабнішого краху криптобіржі?
12 листопада 2022 року криптовалютна біржа FTX рухнула. Лише на початку листопада біржу оцінювали в 32 мільярди доларів, а 12 листопада засновник біржі, Сем Бекман-Фрід, оголосив про банкрутство. Банкрутом стала не лише FTX, а ще FTX US (відділ, який працював зі США) і компанія Alameda Research.
15 листопада справа FTX та Alameda Research зацікавила Федеральну прокуратуру Нью-Йорка. Друга компанія існувала на таємні кредити з компанії FTX. 16 листопада Сема Бенкмана-Фріда запросили у конгрес США на 13 грудня 2022 року.
Сема Бенкмана-Фріда звинувачували у цілій купі справ: втілення шахрайських схем, відмивання грошей, незаконне фінансування політичних компаній, незаконне кредитування (статками вкладників), підкуп Майкла Маккефері, порушення закону про товарні біржі та ін. Якщо провину доведуть, Сему Бенкману-Фріду загрожує до 140 років ув’язнення. І це при тому, що йому лише 30 років.
Слухання мало відбутися 13 грудня, але винуватець перебував на Багамських островах, де його заарештували 12 грудня. Очікувалось, що слухання про екстрадицію до США буде у лютому 2023 року, але вже 20 грудня Сема Бенкмана-Фріда екстрадували у США, а 22 грудня йому вдалося вийти під заставу у 250 мільйонів доларів, без фізичного внесення грошей. За нього поручилися батьки, заставою став їхній будинок у Каліфорнії, який Бенкман-Фрід подарував їм ще до краху біржі.
Бенкман-Фрід вийшов з електронним браслетом та забороною витрат понад 1 тисячі доларів в день, при тому, що у кінці листопада мав усього 100 тисяч. У разі втечі Сема Бенкмана-Фріда, його батькам доведеться працювати на 17 додаткових роботах, як заявив криптотрейдер та ведучий подкасту The Wolf Of All Streets Скотт Мелкер.
Керолайн Елісон, генеральний директор Alameda Research, якій загрожувало 115 років, визнала свою провину та погодилась співпрацювати зі слідством. Їй дозволили вийти під заставу 250 тисяч доларів, з умовою перебування у США.
Угода полягала у тому, що Керолайн дає усі показання та документи, які будуть потрібні Федеральній прокуратурі США, натомість її не будуть переслідувати за жодне з кримінальних звинувачень.
Єдине правопорушення, за яке їй загрожує покарання — несплата податків, але навіть якщо її провину доведуть, вона буде зобов’язана сплатити великий штраф. Вона вийшла під заставу 250 тисяч доларів, з умовою перебування у США.
Перше слухання з Керолайн, у ролі свідка було 19 грудня. Вона розповіла, як разом із Семом Бенкманом-Фрідом переказувала гроші вкладників FTX на рахунок компанії Alameda Research, щоб закрити дірки у бюджеті.
Гері Вану, технічному директору та другому засновнику FTX загрожує до 50 років ув’язнення, бо він мав вирішальне значення у шахрайстві. Саме він написав код, який дозволив одразу з депозитів у FTX відправляти гроші в Alameda Research. Повідомляється, що він теж погоджується співпрацювати зі слідством.
Ця ситуація становить величезну небезпеку для всього ринку криптовалют, і справа не лише у тому, що довіра до бірж впала. На початку грудня з біржі Binance вивели 7 мільярдів стейблкоїнів, а внесли 4 мільярди. CZ зазначив, що під час краху стейблкоїну Terra USD, відтік був більшим.
З біржі Binance почали виводити коїни з двох причин:
- У жовтні FTX була стійкіше за алмаз, але впала за 2 тижні, де гарантія, що Binance або інші біржі не впадуть так само?
- Бенкман-Фрід ненавидить CZ, і може помститися за FTX, бо саме CZ знецінив токен FTT, головний токен FTX. А щоб зменшити термін ув’язнення, може розповісти багато таємниць. CZ вже оголосив, що криптозима буде тривати ще кілька місяців, але Binance її переживе.
Багато бірж провели планові аудити та проблем не було виявлено, але наслідки падіння FTX будуть давати про себе знати, і це 100%. Які саме — покаже 2023 рік, суд над Семом Бекманом-Фрідом триває.
Важливо розуміти, що крах FTX не є «чорним лебедем» на крипторинку, натомість це знак для всіх криптобірж необхідності дотримуватись AML політик та зобов’язань перед клієнтами. Попереду на криптобіржі чекають ще більш прискіпливі перевірки та посилення державного регулювання.
7 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів