×

Пошук роботи в ІТ без комерційного досвіду. Поради Front-end розробниці

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Мене звати Дарʼя Галайда, і я от тільки як два з половиною місяці почала працювати в компанії ISsoft Ukraine як Front-end розробниця. Це моє перше місце роботи в компанії, але не перша робота в ІТ, і про шлях до неї я розкажу далі.

Ти вже, здається, вічність шукаєш роботу в ІТ, але тобі тільки відмовляють? Тоді, можливо, ця стаття саме для тебе! Я не можу розписати в чіткому плані, як шукати і гарантовано знайти роботу в ІТ, тому що в цьому дійсно ніякого безвідмовного плану немає. Є тільки складові частини єдиної схеми, які треба в собі напрацьовувати, щоб дійти до омріяного місця в цій сфері. І також є велика кількість історій, з яких ти можеш дізнатися для себе щось корисне, щоб створити свою власну історію та досвід.

Що я напрацьовувала, щоб знайти свою роботу

  1. Чітке знання і бачення свого майбутнього місця роботи: сюди мають входити точні визначення того, яка це має бути компанія — велика, середня чи взагалі стартап, які стосунки мають бути між колегами, які проєкти бере ця компанія в розробку (головне — які проєкти тебе цікавлять, над якими ти мрієш працювати), і як ти себе будеш відчувати, працюючи в ній; або ж ти хочеш стати фрилансером і самостійно обирати проєкти для роботи — тоді тобі необхідно точно визначитися в тому, які проєкти тебе цікавлять, з якими замовниками ти хочеш працювати, а саме, яке ставлення в них має бути до тебе в роботі і яке до них має бути в тебе;
  2. Безстрашність перед відмовою: одна мудра людина мені колись сказала: «Якби ти зробила усе, що від тебе залежить, і не отримала цього, тоді це не твоє». Тобто іноді треба розуміти, що тобі відмовляють не тому, що ти чогось не знаєш чи не вмієш, а тому, що це просто не твоє місце, тому наша головна відповідь на відмову: «Дякую, наступний». Дякуєш за фідбек і з новими силами відправляєш далі резюме.
  3. Наполегливість: у продовження попереднього пункту — ніколи не зупиняйся у пошуках. Пауза має бути тільки для того, щоб зібрати сили, можливо ще на осмислення того, чого ти хочеш насправді, тобто, чіткішого розуміння своєї мети. Після цієї перерви відправляй і відправляй далі резюме.

А тепер про мою історію і все ж таки про те як шукати роботу, якщо в тебе взагалі ніякого комерційного досвіду немає.

Пошук без комерційного досвіду

По-перше, що ж це за досвід такий? Комерційний досвід — це пункт у твоїй професійній історії, в якому зазначено, що ти виконав(-ла) завдання замовника/ компанії, що стосується твоєї професійної діяльності, у нашому випадку, розробки, рекрутингу, менеджменту, дизайну тощо — всього, що стосується професійної діяльності в ІТ, за грошову винагороду.

І тут є декілька кроків та варіантів, як без цього знайти своє місце у професії. Але в будь-якому випадку треба починати з того, що ти самостійно придумуєш декілька своїх робіт і реалізовуєш їх, як приклади того, що ти вже вмієш, і додаєш собі їх у GitHub, якщо ти розробник(-ця) або в інший ресурс, що є твоїм портфоліо, якщо маєш інший напрям. Це може бути щось, що ти вже робив(-ла), наприклад, на курсах з викладачами, якісь курсові з універу, свої цікаві проєкти, які тобі захотілося втілити у життя — все, що завгодно, що покаже твої навички і знання як спеціаліста. Наприклад, моєю такою ідеєю став звичайний Task App.

Великий плюс свого особистого проєкту — це можливість пробувати в ньому робити все, що ти забажаєш. Тут ти можеш використовувати усі можливості мов програмування, пробувати різні алгоритми, можливості фреймворків, бібліотек, баз даних, використання API, різних BaaS (Backend as a Service), як, наприклад, Firebase, а також платформи для дизайнерів, такі як Figma, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator та Lightroom, Corel тощо; пробувати абсолютно різні програми та всі їх фічі. Головне в цьому — не боятися щось зіпсувати та зламати, а для цього необхідно вчасно сейвитись — комітити все на Git, якщо ти розробник(-ця)/тестувальник(-ця), або зберігати свої зміни в програмі, яку використовуєш, якщо дизайнер(-ка).

Дуже класно реалізувати декілька таких проєктів, щоб було видно, як ти розвивався(-лася) у своєму навчанні та скілах. І оформити їх як портфоліо, посилання на яке ти зможеш додати в своє резюме. І запам’ятай — дуже важливо таке посилання не тільки додавати в резюме, а також і в супровідний лист до нього, який відправляєш рекрутерам.

Інший шлях поповнити своє портфоліо гарними прикладами робіт — це відсилати своє резюме на всі абсолютно вакансії по твоєму стеку, отримувати тестові завдання та виконувати їх.

Зазвичай на тестові завдання дають якісь цікаві рекваєрменти, для виконання яких тобі прийдеться повчитися чомусь новому та напружитися, але в підсумку ти будеш мати багато гарних та невеликих проєктів, які можна (і навіть треба) показувати рекрутерам у вигляді посилань, щоб технічні спеціалісти їх компаній могли оцінити твою роботу.

Знаходити такі вакансії можна на DOU, Djinni, Work.ua, LinkedIn та інших платформах.

А також нещодавно я прочитала коментар одного розробника до моєї статті про самонавчання, де він розповів, що просто просить тестові завдання, навіть у фірм, які не розглядають джунів, і робить їх у своє задоволення (Andrew Levitsky) — і це дуже правильне рішення в ситуації, коли не маєш комерційного досвіду. Часто тестові завдання можуть бути спрощеними частинами справжніх проєктів, і тому цей досвід дуже важливий.

Після виконання тестового, його завжди необхідно надсилати рекрутеру і просити фідбек. Якщо він незрозумілий або тобі просто кажуть: «Вибач, але ми взяли іншого», то треба просити, щоб рекрутер запитав у техспеціаліста, що з твоїм завданням не так, які є помилки і що зроблено добре. Цей фідбек — головна мета виконання тестових завдань для тебе, тому що з кожним тестовим ти стрибаєш вище своєї голови і розвиваєш свої навички — стаєш ближче до роботи власної мрії.

У цьому випадку важливо пам’ятати — ніколи не бійся запитати «зайве». Щось у фідбеку незрозуміло? — Питай ще і ще, поки не зрозумієш все!

Якщо твоя мета — це робота на фрилансі, то в такому випадку ти можеш додавати свої тестові проєкти в портфоліо і розсилати замовникам, і це підвищить ймовірність того, що на виконання таски виберуть саме тебе.

Також є абсолютно інший шлях отримати роботу без комерційного досвіду, і це — курси та інтернатура (для досвідченіших) від ІТ-компаній.

Інформацію про такі курси та інтернатуру найбільше розміщують на DOU, LinkedIn, або й навіть в Instagram, Facebook та на сайтах самих же компаній. Особисто я пробувала курси від SoftServe, GlobalLogic, NIX та EPAM Systems. У перших двох випадках — це були курси з менторами, з яких я пішла, тому що мені ближче самонавчання, а в NIX та EPAM Systems були курси, на яких викладена у вільний доступ інформація з навчання за розділами, з тестами, короткими відео та інтерактивами.

Після успішного завершення таких курсів, що включає тестування, дипломну роботу та її захист, тебе можуть запросити на співбесіду, в деяких випадках можуть запропонувати пройти курси для досвідченіших студентів, у деяких — запросити на інтернатуру або запропонують офер, тобто посаду в компанії.

Інтернатура — це щось схоже на повноцінну роботу, але в цьому випадку є навчальний проєкт, який дають зазвичай на групу. Як і на курсах, там є ментор, але тут він більше буде приділяти увагу всій групі, здебільшого через те, що людей на інтернатурі менше, ніж на більшості курсів + завдання будуть складніші.

Частіше таке навчання оплачуване, тобто тобі сплачуватимуть заробітну плату, і продовжується десь 3-6 місяців, після чого, так само як і на курсах з дипломною роботою, проводять перевірку проєкту, у більшості випадків, і запрошують на співбесіду, де і вирішують чи зможеш ти далі працювати у цій компанії.

Навіть якщо тебе не взяли працювати туди, де ти проходив(-ла) курси/інтернатуру, згадка про те, що ти їх пройшов(-ла) у певній компанії і тут обов’язково треба написати її назву, буде додавати плюси при розгляданні твого резюме рекрутерами.

Просуваємо себе на фриланс-сервісах

А тепер про те, як привернути до себе увагу рекрутерів компаній та замовників на фриланс-сервісах.

І в тому, і в іншому випадку найважливіше правильно сформувати супровідний лист до своєї заявки.

Мій досвід показав, що дуже часто рекрутери читають тільки супровідний лист через нестачу часу і велику кількість заявок на вакансію, яких можуть бути сотні. Тому в супровідному листі необхідно подати найголовнішу, найцікавішу інформацію про себе та свій досвід, щоб читати його було не довго, але «продуктивно» для ознайомлення з тобою.

Я писала так:

«Доброго дня! Мене звати Дарʼя Галайда і я Front-end розробниця з досвідом у розробці N місяців/років. Я маю досвід використання у розробці Angular 2+, HTML5, CSS3 тощо... Маю рівень англійської... Люблю працювати в команді та самостійно, приділяю велику увагу деталям тощо. Тут Ви можете подивитися приклади моїх проєктів: (лінк на задеплоєний проєкт та GitHub). Дуже хочу розвиватися та працювати у Front-end розробці! Чекатиму на Вашу відповідь. З повагою, Дарʼя».

Важливо — надсилай листа мовою, якою написана вакансія, або завжди англійською, тому що це додатковий плюсик твоїм софт скілам.

Також дуже хороша практика читати резюме досвідчених спеціалістів, які можна знайти на їх сторінках у LinkedIn, та відповідно до них написати і своє резюме. Заповнити профіль у LinkedIn, активно вести свою сторінку, розповідати про своє навчання та проєкти, над якими працюєш, та збільшувати кількість конектів, щоб про тебе дізнавалося все більше людей.

І головне — щоб отримати роботу, необхідно розсилати своє резюме на декілька різних вакансій, які тебе цікавлять, кожного дня і навіть на вихідних.

Колись багато всього про навчання і пошук роботи в ІТ розповів мені мій кращій друг, а тепер я маю можливість поділитися і своїм досвідом з людьми, тому, коли ти будеш мати можливість так само поділитися знаннями, обовʼязково це зроби, щоб ми всі разом створювали дружній професійний простір в Україні!

Висновки

У висновку можу сказати, що як і у всьому в житті: «Дорогу подужає той, хто йде», тому необхідно постійно працювати над собою, своїми знаннями, навичками, змінювати способи пошуку робочого місця та не зупинятися.

Так, відпочинок необхідний, але припиняти пошуки і спроби точно не треба! І не бійся, що не зможеш знайти свою роботу, іноді щоб легко отримати свою, треба дуже сильно попрацювати, щоб спробувати отримати інші.

Бажаю усім успіху у пошуках роботи мрії!

Корисні лінки для пошуку роботи:

👍ПодобаєтьсяСподобалось30
До обраногоВ обраному15
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Дуже класна стаття! Дякую)

Дякую Вам за позитивний відгук!

дам, мабуть, непопулярну пораду початківцям: якщо ви відчуваєте, що добре підготовлені до початку роботи, але вас вперто не пропускають до техінтервью, то облиште делікатність і просто брешіть рекрутерам про свій досвід, от просто так придумайте собі рік трудової біографії із усіма деталями, та і співайте цю пісню на кадровику©. свої навички та вміння ви покажете в усій красі і глибині на технічній співбесіді, працювати ви будете не із кадровиком©, а із технічними та навколотехнічними спеціалістами, ваша задача — до них пробитися. fake it until you make it©.

пс порада працюватиме лише в тому випадку, якщо вам є що розповісти на технічній співбесіді.

А ви самі колись користалися цією порадою?

Можливо, тоді ви знаєте про досвід інших людей? Може брали на роботу такого, не зовсім чесного кандидата? Або вашою порадою успішно скористалися друзі та знайомі?

успішно користались.
подальший допит — тільки за гроші :)

Людина дає толкову пораду, вміння себе продати іноді коштує дорожче тех скілів. Але якщо дійсно у кандидата є всі тех знання то не бачу сенсу не використати лайфхак щоб пройти стадію тупої анкети.

Але будьте при цьому готові до ризику вилетіти на мороз через те, що виявились брехлом.

облиште делікатність і просто брешіть рекрутерам

якщо ви з самого початку будете брехати роботодавцю...
роботодавець має повне моральне право брехати вам..
так чесно ? 🤔
і шо це буде за робота?

Цікавий досвід! Дякую за статтю та поради!)

Дякую Вам за позитивний відгук!

Нащо нам та англійська тепер, коли є такі потужні перекладачі?
Вже можна легко трансформувати якійсь текст — прочитати його хорошо постановленим голосом якогось англійського діктора.
Тому іноді мені навіть приходить на думку створити щось на кшалт автоматичного считувача тексту із блокноту і закидування його у якійсь сервіс перекладу, а тоді той результат автоматично ж скопірувати та закинути далі, до перетворювача тексту у голос.
Нашо нам та англійська тепер??

Як Ви збираєтесь спілкуватися з іноземними клієнтами та колегами на мітингах?

А там нещодавно скайп випустив апдейт, який «прибирає» мовний бар’єр :D :D :D Звичайно шуткую, англійська то топ

Цікавий шлях до мети. Вітаю з роботою, яка подобається. Сподіваюся знайти свою омріяну роботу також.) Успіхів вам!

Дуже дякую Вам! І бажаю успіху у пошуках роботи ☺️

яка це має бути компанія — велика, середня чи взагалі стартап, які стосунки мають бути між колегами, які проєкти бере ця компанія в розробку (головне — які проєкти тебе цікавлять, над якими ти мрієш працювати), і як ти себе будеш відчувати, працюючи в ній

1) Тільки без досвіду роботи в тебе 0 розуміння, які процеси, проекти, люди та компанії підійдуть тобі найбільше, якщо ти з тим знайомий лише теоретично. Такі речі як ʼстосунки між колегамиʼ і ʼяк ти себе будеш відчувати, працюючи в нійʼ наперед теж навряд чи вийде взнати, бо повної правди на співбесіді все одно ніхто не скаже, навіть якщо там все дуже печально.
2) Компанії, особливо якщо йдеться про невеликі сервісні контори, які працюють в т.ч. через апворк, теж не сильно переймаються — стратегії найму, планування проектів, розвитку експертизи теж часто відсутні, беремось за все підряд, що можем потягнути і підписати, навіть якщо нема команди, головне впарити, а команда набереться по ходу справи або позбирається з інших проектів. Ну або навпаки — звільняється команда, треба терміново підшукати для неї якийсь проект, любий домен, абсолютно протилежна тема до того, з чим працювали — нормально, аби продати.
Зважаючи на те, що в трейні-джунів і до війни вибір був на рівні кіт наплакав, а тепер ще гірше, зараз ’бачення майбутнього’ залишилось одне — хоча б влаштуватись і утриматись до того рівня коли в тебе справді з’явиться можливість перебирати оферами, з чим у деяких напрямах навіть у міддл+ все досить погано
Єдине, можливо, ніж обирати між незнайомим тобі умовним скрамом і канбаном(які на практиці все одно будуть в іншому вигляді, ніж пише в теорії) зараз у виборі роботи є сенс керуватись етичним підходом, напр. чи не буде совісно працювати в компанії, яка походить з країни, яка давно вже залучена в війну і лише формально не оголосила про це?

У перших двох випадках — це були курси з менторами, з яких я пішла, тому що мені ближче самонавчання

Це найдивніше рішення, яке можна було тільки зробити. Навіть якщо ментор тобі не потрібен, і ти відчуваєш себе overqualified і самостійно навчаєшся більше, якщо вже вдалося на них потрапити, чому б не дійти до кінця, зважаючи що вони безплатні? Адже головна їх цінність в як мінімум співбесіді з компанією після, а то і можливому працевлаштуванні. І Ви добровільно йдете, позбавляючи себе співбесіди (навіть якщо не хочеться там працювати зовсім — це все одно плюс в якості тренування перед ’омріяною’ компанією і досвід спібесідування), щоб потім ходити з супровідними листами і чекати фідбеки по інших компаніях з надією на ту саму співбесіду?
Ну, і Ви на певний час можете себе позбавити можливості апплаїтись на вакансії від цих компаній, бо ’Дуже хочу розвиватися та працювати у Front-end розробці!ʼ не має логіки з тим, що коли Ви потрапили на курси, де ця ж компанія планували Вас менторити, розвивати і підготувати до роботи в себе, Ви добровільно від цього відмовились.

Зважаючи на Ваш коментар, Ви маєте дуже песимістичний і негативний досвід у роботі. Я пішла з курсів, які мені не подобались і за кілька місяців змогла самостійно в вчитись і знайти свою першу роботу на платформі апворк, про який Ви так негативно відгукуєтеся. Я не бачила сенсу витрачати час на те, що мені не подобається і зробила правильний вибір, тому що зараз працюю там, де хотіла. А з приводу того, що «неможливо взнати в якій компанії хочеш працювати, поки не отримаєш досвід» — повністю не погоджуюсь, тому що якщо Ви вмієте слухати себе, свої бажання і в принципі коли-небудь були в якихось колективах (навчальних, у подорожах, тощо) Ви маєте приклад співпраці з людьми, тому і можете зрозуміти яку компанію Ви хочете + завжди можна почитати про досвід людей, які вже працювали в різних компаніях або на фрілансі. Не розумію для чого Ви прийшли сюди і засудили мій досвід, але сподіваюсь, що Вам стало краще!

А як ви зрозуміли що хочете працювати саме в цій компанії?

Вам написали правильні речі. Коли ви обираєте компанію де ви хочете працювати, ви шукаєте її по яких ось критеріях, наприклад: галузь, стек, люди, процеси.

Якщо перші два ви можете зрозуміти (не завжди, до речі) з резюме, останні пункти ви можете зрозуміти лише на випробувальному терміні.

Так от, тільки з досвідом ти можеш приблизно зрозуміти що дійсно тобі цікаво, не завжди досвід інших людей підходить до тебе.

Якщо все так, як Ви описуєте і попередній коментатор теж, то чому я знала, яку саме компанію хочу?
Я зрозуміла яку саме компанію хочу по відгуках людей про компанії на DOU, у тому числі. І по бесідах з рекрутерами, тому що по тому, як вони з Вами спілкуються, і як розказують про компанію.

Маю різний, в свій час теж колись покинув курси при компанії через офер в іншій конторі, але помилився, краще було б тоді залишитися і дійти до кінця. Зрештою, я все-одно в ній опинився через рік, перед наймом я уточняв, що був у вас на курсах, але покинув, чи часом не потрапив в якийсь ’чорний список’ через це. Але то були кращі часи, зараз було б по-іншому можливо.

на платформі апворк, про який Ви так негативно відгукуєтеся

Жодного негативу щодо апворку як такого, це було більше щодо компаній. Їх, однак, звинувачувати теж нерозумно, бо не можуть собі дозволити перебирати замовленнями, зараз тим більше. п.2) більше про те, що якщо це не продукт, чи якийсь вузькоспеціалізований аутсорс, то з цим: ’головне — які проєкти тебе цікавлять, над якими ти мрієш працювати’ буде складно, бо там може бути непоганий такий зоопарк і за тою парою вакансій, які тобі підходять судити буде складно, і напр. якщо тобі подобається працювати з медіа, і ти знайшов той самий медіа-проект в сервісній конторі, він може бути там одним-єдиним з усіх наявних.

якщо Ви вмієте слухати себе, свої бажання і в принципі коли-небудь були в якихось колективах (навчальних, у подорожах, тощо) Ви маєте приклад співпраці з людьми, тому і можете зрозуміти яку компанію Ви хочете

Так, але як можна при цьому виявити, навіть після співбесіди, що це саме та компанія/команда ’яку Ви хочете’ без досвіду роботи, без знайомства з командою, без деталей щодо стану справ на проекті? Не кажучи вже про те, що на такому рівні твої варіанти дуже сильно обмежені відносно твоїх бажань.
Хоча якщо це перша робота в ІТ, 99% що перші враження будуть позитивними в усіх сенсах.

Прийшов лише написати свою думку, відмінну і не таку оптимістичну, не мав на меті засуджувати Ваш досвід жодним чином.

Я Вас зрозуміла, проте з Вашої думки можна зробити висновок, що знайти роботу таку, як хочеться і про яку мрієш, майже неможливо.

Вибачаюсь що не по темі. Але чому немає ні одного поста про колосальний спад кількості вакансій на DOU та інших сайтах. Осінню по тому ж фронтенду було в середньому 360-400 вакансій, а зараз 156..... Це повний колапс якийсь, воно налагодиться чи це слідство від блекаутів яке не скоро поправиться?

Я думаю, що Ви можете запропонувати цю тему як тему статті для DOU

Там мало говорили про ситуацію з вакансіями у самій Україні. Коли ситуація піде на покращення і т д....

Перш за все варто враховувати сезонність, навколо зимових свят найм часто не такий активний. Але як тему для статті обговоримо теж!

Підписатись на коментарі