Як правильно подати річну звітність за 2022 рік єдинникам? Як звітувати 3 групі зі ставкою 2%? Детально для ФОП всіх груп
Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.
Прощавай, 2022! Ми не сумуватимемо за тобою! 2022 рік був досить важким. Війна, руйнування — цей рік завдав багато горя кожному українцю.Але ми тримаємось — бо разом ми сила.
В цій статті хочу нагадати, що з
Почнемо з топ запиту Таксер: «Як подати Декларацію для третьої групи 2%»:
це, так звана, спецгрупа 2%, тобто спеціальна ставка у рамках третьої групи, яка була введена на час дії воєнного стану. У минулому році усе було зрозуміло — подав декларацію за минулий місяць та й все. Але, що робити з декларацією за грудень, до якої потрібно прикріпити Додаток 2 (фактично звіт з ЄСВ) за рік, адже жоден ФОП не був на спеціальній ставці ціли рік? Так що:
Як подавати звітність?
- декларація подається раз на місяць, на відміну від квартальних та річних декларацій інших груп/ставок спрощеної системи;
- заповнюється не наростаючим підсумком, а виходячи з доходу за кожний конкретний місяць;
- Додаток з ЄСВ (на відміну від декларації першої-третьої (5%) груп додаток з ЄСВ не перший, а другий) — він подається не з річною декларацією, а з декларацією за грудень.
Рекомендуємо заповнювати додаток з ЄСВ за весь рік (якщо ФОП ще до 2022 року був на спрощеній системі, а з квітня 2022 року перейшов на 2%) або період перебування на спрощеній системі у цьому році (якщо ФОП зареєстрований вже у 2022 році).
Наведемо приклад:
Якщо ФОП зареєстрований у 2021 році був на третій групі 5% до 1 квітня 2022 року, а потім перейшов на 2% — у додатку по ЄСВ потрібно заповнити увесь рік. Принцип заповнення (сплачував ФОП ЄСВ, частково сплачував або взагалі не сплачував) такий саме, як і у інших груп спрощеного податку (про це нижче).
При цьому основна декларація заповнюється, як й звичайно за один місяць (за грудень).
Якщо упродовж року було здійснено перехід з однієї групи на іншу:
подається одна декларація, за формою для поточної групи, але заповнюються розділи по обом групам (доходи та податки, отримані на різних групах, вказуються окремо у розділах для груп під час знаходження на яких ці доходи були отримані).
Щодо КВЕДів у декларації:
у КВЕДах потрібно вказати КВЕДи за якими було отримано дохід. Але, можна вказати й усі КВЕДи (податкова на це не звертає уваги). Не рекомендую вказувати ті КВЕДи, яких не має у ФОП — податкова може анулювати статус платника єдиного податку.
Ви знайшли помилку у своїй, але строк подання декларації ще не минув?
можна подати нову звітну декларацію, вона заповнюється так само як звичайна декларація. Якщо строк подання декларацій сплив — вже потрібно буде подати уточнюючу декларацію (там додатково заповнюється розділ 6 про виправлення помилок).
Зверніть увагу на особливості при заповненні декларація третьої групи 5%:
не забувайте, що декларація третьої групи 5% заповнюється наростаючим підсумком, починаючи з початку року. Це не декларація за кожний окремий квартал (крім першого) це декларація саме за перший квартал⇒півріччя⇒дев’ять місяців⇒рік.
І головне про доходи ФОП:
ФОП повинні підсумовувати усі доходи отримані від господарської діяльності, тобто, отримані готівкою та отримані на різні рахунки ФОП (іноді бувають питання, якщо у ФОП декілька рахунків чи необхідно їх рахувати разом чи кожний окремо).
Як подати декларація для третьої групи 5%:
заповнюється інакше, ніж для першої-другої групи. Декларація третьої групи заповнюється наростаючим підсумком, тобто, починаючи з початку року (наприклад, якщо у ФОП дохід у першому кварталі становить 10000, відповідно, єдиний податок з цієї суми становить 500 — ці цифри необхідно вказати у декларації за перший квартал. У другому кварталі ФОП заробив ще 10000, сума єдиного податку з цієї суми буде становити 500, але, при цьому, у декларації за півріччя потрібно буде вказати вже загальну суму доходів за півріччя, тобто, 20000 (у рядках 6, 8), а у рядку про нарахування за попередній період потрібно буде вказати суму єдиного податку за перший квартал (500). Аналогічно, у декларації за рік потрібно:
- у рядку 6 (та 8) вказати доходи ФОП, починаючи з першого січня;
- у рядку 12 вказати суму єдиного податку, виходячи з доходу за рік;
- у рядку 13 вказується сума нарахування за попередній період (якщо це річна декларація, сума єдиного податку за попередній період це сума єдиного податку, вказана у декларації за дев’ять місяців).
До річної декларації з єдиного податку третьої групи також прикріплюється Додаток 1 з ЄСВ.
Заповнення Додатку 1 до річних декларацій з єдиного податку:
у спрощенців порядок заповнення Додатку з ЄСВ взагалі не залежить від обраної групи єдиного податку. Різниця у заповнені залежить від наступного: чи сплачував ФОП ЄСВ цілий рік, частково сплачував або взагалі ЄСВ не платив.
Докладніше про це:
перший варіант, ФОП сплачував ЄСВ цілий рік (тоді усе просто):
- у Додатку 1 кожний місяць заповнюється наступним чином: у графі 2 вказується сума з якої сплачується ЄСВ (у ФОП на спрощеній системі, за замовченням, це мінімальна зарплата, але, можна вказати більше), у графі 4 вказується сума з графи 2*22%, у графі 3 залишається «22%»;
другий варіант, якщо ФОП сплачував ЄСВ частину року:
- цей варіант може виникнути, наприклад, якщо ФОП паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець або ФОП скористувався звільненням від обов’язкової сплати ЄСВ на період воєнного стану та 12 після його завершення тощо. Тоді у Додатку 1 за місяці у яких не був сплачений ЄСВ потрібно вказати «0» у графах 2 та 4, у графі 3 залишити «22%»;
третій варіант, якщо ФОП мав право не сплачувати ЄСВ за весь рік:
- ФОП паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець, ФОП пенсіонер з початку року тощо та не сплачував його, в такому випадку Додаток 1 взагалі можна не подавати.
Як подати Декларацію для першої та другої групи:
У відповідних розділах для
Вам потрібно вказати розмір сплаченого єдиного податку та розмір отриманого доходу. Є лише один нюанс, що
І про дохід:
Сума доходу, отриманого ФОП, рахується починаючи з першого січня року за який подається звіт. У спрощеної системи, у плані врахування доходів, важлива дата надходження коштів. Тобто, навіть якщо договір укладений, послуги надані тощо ще ц грудні 2021 року, а кошти отримані у 2022 році — це буде вважатися доходом 2022 року.
Я сподіваюсь, що ця стаття стане вам в нагоді. Якщо виникли питання — будь ласка, коментуйте або пишіть нам звернення до саппорту сервісу.
53 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів