Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Як правильно подати річну звітність за 2022 рік єдинникам? Як звітувати 3 групі зі ставкою 2%? Детально для ФОП всіх груп

Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.

Прощавай, 2022! Ми не сумуватимемо за тобою! 2022 рік був досить важким. Війна, руйнування — цей рік завдав багато горя кожному українцю.Але ми тримаємось — бо разом ми сила.

В цій статті хочу нагадати, що з 1-го січня 2023 року ФОП вже можуть подавати річну декларацію (перша-друга групи та третя група 5%). Крім звичайних декларацій, вже можна подавати нашу минулорічну «новинку» — декларацію для третьої групи за спеціальною ставкою 2% за грудень (тут відмінність від звичайної щомісячної декларації, складається з того, що разом за декларацією за грудень подається додаток з ЄСВ). У цій статті я розповім деякі нюанси заповнення річних декларацій.

Почнемо з топ запиту Таксер: «Як подати Декларацію для третьої групи 2%»:

це, так звана, спецгрупа 2%, тобто спеціальна ставка у рамках третьої групи, яка була введена на час дії воєнного стану. У минулому році усе було зрозуміло — подав декларацію за минулий місяць та й все. Але, що робити з декларацією за грудень, до якої потрібно прикріпити Додаток 2 (фактично звіт з ЄСВ) за рік, адже жоден ФОП не був на спеціальній ставці ціли рік? Так що:

Як подавати звітність?

  • декларація подається раз на місяць, на відміну від квартальних та річних декларацій інших груп/ставок спрощеної системи;
  • заповнюється не наростаючим підсумком, а виходячи з доходу за кожний конкретний місяць;
  • Додаток з ЄСВ (на відміну від декларації першої-третьої (5%) груп додаток з ЄСВ не перший, а другий) — він подається не з річною декларацією, а з декларацією за грудень.

Рекомендуємо заповнювати додаток з ЄСВ за весь рік (якщо ФОП ще до 2022 року був на спрощеній системі, а з квітня 2022 року перейшов на 2%) або період перебування на спрощеній системі у цьому році (якщо ФОП зареєстрований вже у 2022 році).

Наведемо приклад:

Якщо ФОП зареєстрований у 2021 році був на третій групі 5% до 1 квітня 2022 року, а потім перейшов на 2% — у додатку по ЄСВ потрібно заповнити увесь рік. Принцип заповнення (сплачував ФОП ЄСВ, частково сплачував або взагалі не сплачував) такий саме, як і у інших груп спрощеного податку (про це нижче).

При цьому основна декларація заповнюється, як й звичайно за один місяць (за грудень).

Якщо упродовж року було здійснено перехід з однієї групи на іншу:

подається одна декларація, за формою для поточної групи, але заповнюються розділи по обом групам (доходи та податки, отримані на різних групах, вказуються окремо у розділах для груп під час знаходження на яких ці доходи були отримані).

Щодо КВЕДів у декларації:

у КВЕДах потрібно вказати КВЕДи за якими було отримано дохід. Але, можна вказати й усі КВЕДи (податкова на це не звертає уваги). Не рекомендую вказувати ті КВЕДи, яких не має у ФОП — податкова може анулювати статус платника єдиного податку.

Ви знайшли помилку у своїй, але строк подання декларації ще не минув?

можна подати нову звітну декларацію, вона заповнюється так само як звичайна декларація. Якщо строк подання декларацій сплив — вже потрібно буде подати уточнюючу декларацію (там додатково заповнюється розділ 6 про виправлення помилок).

Зверніть увагу на особливості при заповненні декларація третьої групи 5%:

не забувайте, що декларація третьої групи 5% заповнюється наростаючим підсумком, починаючи з початку року. Це не декларація за кожний окремий квартал (крім першого) це декларація саме за перший квартал⇒півріччя⇒дев’ять місяців⇒рік.

І головне про доходи ФОП:

ФОП повинні підсумовувати усі доходи отримані від господарської діяльності, тобто, отримані готівкою та отримані на різні рахунки ФОП (іноді бувають питання, якщо у ФОП декілька рахунків чи необхідно їх рахувати разом чи кожний окремо).

Як подати декларація для третьої групи 5%:

заповнюється інакше, ніж для першої-другої групи. Декларація третьої групи заповнюється наростаючим підсумком, тобто, починаючи з початку року (наприклад, якщо у ФОП дохід у першому кварталі становить 10000, відповідно, єдиний податок з цієї суми становить 500 — ці цифри необхідно вказати у декларації за перший квартал. У другому кварталі ФОП заробив ще 10000, сума єдиного податку з цієї суми буде становити 500, але, при цьому, у декларації за півріччя потрібно буде вказати вже загальну суму доходів за півріччя, тобто, 20000 (у рядках 6, 8), а у рядку про нарахування за попередній період потрібно буде вказати суму єдиного податку за перший квартал (500). Аналогічно, у декларації за рік потрібно:

  • у рядку 6 (та 8) вказати доходи ФОП, починаючи з першого січня;
  • у рядку 12 вказати суму єдиного податку, виходячи з доходу за рік;
  • у рядку 13 вказується сума нарахування за попередній період (якщо це річна декларація, сума єдиного податку за попередній період це сума єдиного податку, вказана у декларації за дев’ять місяців).

До річної декларації з єдиного податку третьої групи також прикріплюється Додаток 1 з ЄСВ.

Заповнення Додатку 1 до річних декларацій з єдиного податку:

у спрощенців порядок заповнення Додатку з ЄСВ взагалі не залежить від обраної групи єдиного податку. Різниця у заповнені залежить від наступного: чи сплачував ФОП ЄСВ цілий рік, частково сплачував або взагалі ЄСВ не платив.

Докладніше про це:

перший варіант, ФОП сплачував ЄСВ цілий рік (тоді усе просто):

  • у Додатку 1 кожний місяць заповнюється наступним чином: у графі 2 вказується сума з якої сплачується ЄСВ (у ФОП на спрощеній системі, за замовченням, це мінімальна зарплата, але, можна вказати більше), у графі 4 вказується сума з графи 2*22%, у графі 3 залишається «22%»;

другий варіант, якщо ФОП сплачував ЄСВ частину року:

  • цей варіант може виникнути, наприклад, якщо ФОП паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець або ФОП скористувався звільненням від обов’язкової сплати ЄСВ на період воєнного стану та 12 після його завершення тощо. Тоді у Додатку 1 за місяці у яких не був сплачений ЄСВ потрібно вказати «0» у графах 2 та 4, у графі 3 залишити «22%»;

третій варіант, якщо ФОП мав право не сплачувати ЄСВ за весь рік:

  • ФОП паралельно працює за трудовим договором та ЄСВ за нього сплачує роботодавець, ФОП пенсіонер з початку року тощо та не сплачував його, в такому випадку Додаток 1 взагалі можна не подавати.

Як подати Декларацію для першої та другої групи:

У відповідних розділах для 1-ї групи це другий розділ, а для 2-ї групи третій розділ.

Вам потрібно вказати розмір сплаченого єдиного податку та розмір отриманого доходу. Є лише один нюанс, що 1-ша та 2-га групи спрощеної системи з 1.04.22 звільнені від обов’язкової сплати єдиного податку, це не є відстроченням, а є саме звільненням від обов’язкової сплати. Це потрібно відобразити у декларації: у строках про квартальну оплату просто вказати суму сплаченого єдиного податку за кожний квартал. Якщо єдиний податок не сплачувався потрібно вказати 0,00 (або сплачену загалом суму за квартал). Якщо у кварталі податок був сплачений за 1-2 місяці потрібно вказати суму, сплачену за конкретний квартал. Наш сервіс наголошує, якщо у вас є можливість сплачувати — будь ласка, сплатіть податки. Ці кошти дуже допоможуть нашій країні перемогти у цій війні.

І про дохід:

Сума доходу, отриманого ФОП, рахується починаючи з першого січня року за який подається звіт. У спрощеної системи, у плані врахування доходів, важлива дата надходження коштів. Тобто, навіть якщо договір укладений, послуги надані тощо ще ц грудні 2021 року, а кошти отримані у 2022 році — це буде вважатися доходом 2022 року.

Я сподіваюсь, що ця стаття стане вам в нагоді. Якщо виникли питання — будь ласка, коментуйте або пишіть нам звернення до саппорту сервісу.



👍ПодобаєтьсяСподобалось8
До обраногоВ обраному3
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Типу на доу є криси, які навіть нещасні 5% зажали платити? о_О

Как подать декларация по ОВДП ФОПу единщику?

Там прикол в том, что налогов нет, а засветить ОВДП в додатку Ф1 всё равно надо (я так понял)
Тут еще будет прикол для тех кто (не меня) покупал ОВДП в дии под дикими названиями вместо кода

хз.
а що брав як ФОП, а не як фізособа?

тоді як ФОП ти не подаєш, тільки як фізособа згадуєш у декларації фізособи, я так розумію

по моєму, перший раз ні
якщо не торгував, а тільки отримав купони і погашення, то не буде ніяких податкових зобов"язань

Ви знайшли помилку у своїй, але строк подання декларації ще не минув?

можна подати нову звітну декларацію, вона заповнюється так само як звичайна декларація. Якщо строк подання декларацій сплив — вже потрібно буде подати уточнюючу декларацію (там додатково заповнюється розділ 6 про виправлення помилок).

і в результаті у кабінеті платника податків, появляється дабл сума зобов"язань по сплаті податків

І шо? Проходить ще тиждень, і сума стає нормальною. Евентуальна консистентність

мабуть краще так, аніж стояти у черзі до податкової з паперовою декларацією (особливо за умов проблем зі світлом). До того, як ввели можливість подавати декларацію в електронному вигляді доводилося стояти у черзі декілька годин, щоб її подати. Крім того, зараз багато ФОПів просто не можуть подати декларацію за місцем своєї реєстрації. Чому податкова не може нормально налагодити електронний прийом звітності — це інше питання. Але, краще хоча б так. Тому, маємо те що маємо

в Гетьманціва повні штани ідей з діжіталізації, при тому, що в те що є не можуть

пошта це також не самий зручний варіант (особливо для ФОП, які зараз не в Україні). А Гетьманцева здається жоден бухгалтер не полюбляє та й податкову також (наприклад, як вони зараз зробили з новою формою декларації — 30 грудня прийняли, лише у середині січня викотили електронну форму, потім раптом вирішили що її потрібно подавати за 2022 рік й посеред робочого дня просто перестали приймати стару форму)

працює — не чіпай. Принаймні дай можливість закрити старий рік старими деклараціями.

про дабл — це вже питання до податкової, чому так виходить. Якщо строк подання декларації ще не сплив потрібно подавати нову звітну декларацію. Вона просто перезаписує інформацію зі звичайної декларації.

там не те що

строк подання декларації ще не сплив п

а квитанція N2, що ПФ знайшов помилку(и)

так, на жаль, іноді буває некоректна обробка декларацій. Й тоді дійсно краще написати лист до податкової (самий швидкий спосіб)

написав, через три дні пофіксили, це перемога!

двічі мала таку ж проблему
щоб не чекати поки сума вирівняється в кабінеті, а може й ні, то просто писала листа в податкову щоб привели впорядок картку по податкам, бо відображає борг якого не повинно бути. І відправляла такого листа через електронний кабінет розділ Листування
менше ніж через тиждень все вірно по нарахуванням і жодного дублювання не має)
Якщо потрібно допомога із листом, звертайтесь t.me/julia_lisakovska_bip

Доброго дня! ФОП 2 група,с 01.04.2022 перейшов на 3 групу 2% і подав декларацію за 1 квартал 2022 року. С 01.07.2022 знову перейшов на 2 групу. Як правильно заповнити декларацію,за рік всю суму по 2 групі,чи тільки за півріччя,бо за 1 квартал вже подавали декларацію?

Добрий день! Якщо у Ви подали декларацію по другій групі за перший квартал (й декларація прийнята). Потім три місяці звітували за ставкою 2%. З третього кварталу повернулися на другу групу — вважаємо, що потрібно подати річну декларацію другої групи де вказати результати за третій та четвертий квартали (за умови, що є прийнята декларація за перший квартал)

Доброго дня! Фоп 2 група не платник ПДВ перейшов у квітні 2022року на спрощену 2% , як відзвітувати за 2022 рік ? Окремо подавати декларацію для ФОП 2 група до квітня місяця 2022року?? І окремо на спрощеній 2%?

Доброго дня
так як ви були на 2 групі, а перейшли на 3 групу 2%, вам потрібно було подати декларацію по 2 групі, протягом 40 днів по азкінченню кварталу коли відбувся перехід із групи на групу
а зараз так-як ви на 3 групі 2 % вам потрібно подати декларацію платника ЄП на період війни, за грудень 2022 із додатком по ЄСВ (в додатку відобразити дані за весь 2022 рік, але це у випадку якщо у вас не було пільги не платити ЄСВ)

Якщо залишилися питання, звертайтесь за консультацією t.me/julia_lisakovska_bip

Виникло питання як правильно подати декларацію, якщо в середині листопада перейшов з 5% на 2%. Як я розумію, треба подати декларацію за грудень по ставці 2% і річну декларацію по ставці 5%, де вказати доходи за 9 місяців + жовтень і листопад. Але, при спробі це зробити через Таксер, річна декларація для ставки 5% автоматично відхиляється з повідомленням
«Помилка: За період, який зазначено в рядку „Податковий (звітний) період“ Додатку 1 до Податкової декларації, в реєстрі застрахованих осіб вже наявна чинна Декларація, подана Вами, як фізичною особою-підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування, але у якій зазначено іншу групу платника єдиного податку.» Як я розумію, це через те, що я вже подав декларацію за грудень на ставці 2%.
Хтось зтикався з таким?

Доброго дня
Вам потрібно було подати декларацію за грудень по ставці 2% та із додатком по ЄСВ (із сумами ЄСВ за 2022 рік), та в грудні подати декларацію за листопад, де вказати дохід отриманий вже на ставці 2%
Також вам зараз потірбно подати річну декларацію по ЄП для 3 групи 5%, де вказати лише суми отримані на 5% і без додатку по ЄСВ
Якщо не виходить подати через таксер, спробуйте подати декларації через електронний кабінет платника податків cabinet.tax.gov.ua
Якщо виникнуть питання, звертайтесь на консультацію t.me/julia_lisakovska_bip

Дякую за відповідь. Проблема була в додатку по ЄСВ, який в Таксері автоматично прикриплювався до річної декларації та конфліктував з додатком по ЄСВ, який вже був поданий з декларацією за грудень. Після того, як я вручну видалив додаток по ЄСВ з річної декларації, декларація була прийнята. Ще раз дякую.

якщо ви в груні були на 3 групі на спец ставці 2% та сплачували ЄСВ в 2022 році (хоч декілька місяців), то вам потрібно подати Декларацію для спец ставки за грудень із Додатком 2 по ЄСВ
І в додатку вказати період перебування на спрощеній (весь 2022 рік, якщо ви були зареєстровані раніше) та вказати нарахування за ті місяці коли сплачували ЄСВ

Нагадую, що в 2022 обов’язково потрібно було оплатити ЄСВ за січень та лютий

У когось таксер скажену курсову різницю в 2022Q4 рахує?
У мене при продажі USD -> UAH нарахувало від 6.9567 до 7.4794 грн/дол, хоча пару днів назад було все ок.
Тікет з таксером відкритий, пока нічого по суті, хоч бери та видаляй усі транзакції і пиши курсову різницю руками -_-

Якщо ви на спрощеній системі, то рахувати курсові різниці між курсом надходження та продажу — не потрібно

Оце так поворот о_О
У мене третя група 5%, останні хз скільки років вбивав в таксер обміни валют і він якісь сотні гривень собі рахував/додавав. Зараз сказився і я пішов розбиратись звідки воно мені малює десятки тисяч гривень доходів.

Таку помилку на таксері зустрічаю не вперше
Дохід ФОП на спрощеній системі розраховується по курсу НБУ на дату надходження на поточний валютний рахунок, і це все
Олег, якщо вам потрібно буде допомога розрахувати вірну суму доходу, провести звірку по вашому ФОПу та виправити звітність за попередні періоди, звертайтесь t.me/julia_lisakovska_bip

Дякуємо за Ваші коментарі. Але, це не помилка — це додатковий функціонал для тих ФОП, хто напевно не бажає сперечатися з податковою (як я прокоментував вище — іноді податкові мають різні погляди на це питання). Автоматично в Таксер валюта перераховується за курсом НБУ на дату надходження й усе. А вже ФОП вирішує самостійно додавати різницю чи ні (тобто, автоматично ми не додаємо позитивну курсову різницю, для цього ФОП потрібно додати окрему операцію).

Ні це помилка, ФОП не може вирішувати чи додавати чи ні різницю між курсами, адже позиція податкової однозначна. Доходом ФОПа на спрощеній вважається сума у гривні, від отриманої валюти перерахована по курсу НБУ на дату такого надходження

Різницю між курсом отримання та продажу рахують підприємці на загальній системі

У Таксер курсова різниця рахується за принципом ЛІФО (першою обмінюється валюта, яка надійшла останньою). Можливо тому вийшла велика курсова різниця (адже НБУ з початку війни заморозив курс долару на декілька місяців, а потім різко його підняв). Дійсно, згідно з Податковим кодексом валюта просто рахується за курсом НБУ на дату надходження й про позитивну курсову різницю нічого не сказано. Але, податкова іноді вимагає, щоб позитивну різницю рахували у дохід (наприклад, відповідь про те, що це дохід ФОП мені надала Одеська обласна податкова на мій запит).

Є питання щодо заповнення додатка 1, ЄСВ.
У 2022 році 2 місяці (01 та 02) за мене платила ЄСВ компанія, де я працював за труд.дог. Далі до літа платежів не було (відпустка власним коштом), а влітку я звільнився. Також увесь цей час паралельно я працюю як ФОП (з 2021), 3 гр, 5%
Власне питання полягає в тому, як заповнювати додаток 1. Наскільки я розумію, перші два місяці ставлю 0, оскільки платив «основний» роботодавець. Далі з березня також ставлю 0, оскільки мав право не платити на час воєнного стану. Тобто я здам додаток 1 із нулями.
Я правильно все розумію?

Дякую за відповідь.

Гарна позиція, можна ж не платити 😂 З донатами схоже у вас така ж схема 😅 Дивно тільки що не 2% 🤣

Ви знаєте, у мене складається враження, що відповіді ви не знаєте.
Нажаль.

Але ви дуже хочете когось зачепити та розвести срач. Вгадав?
Хоча так, я вражений вашими провидницькими талантами. Так все одразу про мене дізнатися. Висловлюю вам міцний респект.

Доброго дня
якщо в 2022 році ви не оплачували ЄСВ то і додаток можете не подавати
Але стосовно сум виплачених по вам, вашим роботодавцем — раджу перевірити на сайті пенсійного фонду, подавши запит ОК-5 чи ОК-7 та перевірити яка сума ЄСВ оплачувалася вам роботодавцем

Якщо за рік ЄСВ взагалі не сплачувався — цей Додаток можна не подавати

якщо ви звільненві від сплати ЄСВ бо маєте пільгу, то подаєте без Додатку
якщо ж ви добровільно вирішили не сплачувати ЄСВ, то краще подати додаток із нулями
Але звертаю вашу увагу, що якщо протягом 2022 року ви були весь рік зареєстровані ФОПом, то за січень та лютий ви не звільняєтесь від сплати ЄСВ (якщо не мали на це пільгу)

у моему випадку я такі мав пільгу, бо працював за ТД на компанію з 01 по 10 місяці та вона сплачувала за мене ЕСВ у 01 та 02 місяці. Отже в декларації усі нулі, але з різних приводів. 8) Тому я і питав що робити з поданням декларації. До речі, ще раз дякую.

Будь ласка)
Я подала із нулями, це точно помилкою не буде, ніяких нарахувань ви не покажете

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

А як вірно відзвітуватися, якщо единник перейшов з 1 гр на 3 гр 2% в середині квітня. Скільки декларацій треба подати? і що з додатками по ЕСВ?

У такому випадку потрібно подати Декларацію платника ЄП 1 групи за той періолд коли ви були на 1 групі (потрібно було подати протягом 40 календар днів по закінченню кварталу, в якому відбувся перехід із групи на групу), це виходить що у вашому випадку потрібно було подати до 9 серпня
а також ви подаєте місячні декларації платника 3 групи на спец ставці 2% за період квітень-грудень 2022 року. (за кожен місяця коли ви перебували на спец ставці)

додаток з ЄСВ подається разом з декларацією за ставкою 2% за грудень. Але, там вказується не лише той період, коли ФОП був на спеціальній ставці, а весь період, коли ФОП знаходився у 2022 році на спрощеній системі (наприклад, якщо ФОП був на першій групі з 1 січня 2022 року, а на 2% перейшов у квітні — у додатку потрібно вказати період перебування на спрощеній системі: 01.01.2022-31.12.2022)

Підписатись на коментарі