Як ми відкривали офіс у Польщі
Вітаю! Мене звати Андрій Шевчик, я керуючий партнер ІТ компанії Vakoms. Нещодавно ми отримали новий досвід — відкрили Development офіс у Польщі.
Чому? Як? І для чого? З якими успішними та не дуже моментами зіткнулися на цьому етапі розвитку нашої компанії — саме цим і хочу поділитись.
Звідки ідея?
Про те, щоб відкрити центр розробки в одній із країн ЄС, ми думали кілька років. Зараз, саме через війну — це стало особливо актуальним.
Справа в тому, що хоч жоден клієнт і не закрив проєкт, запускати нові також не поспішали. Схожа ситуація була, та й є, у всій індустрії з очевидних причин. Мало хто хоче заводити бізнес у країну, де ведуться бойові дії. Деякі з наших давніх партнерів навіть сказали прямим текстом, що мають намір стартувати додаткові проекти, але обов’язкова умова, щоб розробники знаходилися за межами України.
І хоча, після початку війни, ми зробили усе для того, аби забезпечити безперебійну роботу:
- Подбали про наших співробітників, які жили на небезпечних територіях, допомогли їм з релокейтом.
- Придбали генератори на випадок вимкнення електроенергії.
- Створили безперервну роботу інтернет-мережі.
- В офісі ми маємо надійне укриття з можливістю працювати й там. Проте, звісно багато Vakoms-івців працює віддалено і це також з метою безпеки.
Я особисто спілкувався з усіма нашими клієнтами і розповідав їм про усі наші заходи, про можливі небезпеки і наскільки ми готові до них.
Це допомагало зберегти усіх наших клієнтів. Однак, не допомогло привести нових. Відкриття офісу за кордоном мало б вирішити цю проблему. Я розумів, що це:
- Збільшить потік нових клієнтів.
- Дасть можливість співробітникам, які виїхали за кордон, працювати з нашого офісу.
- Розширить масштаби компанії та сприятиме подальшому розвитку.
Пошук локації
Ми почали досліджувати, у яких країнах можна було б відкрити офіс. Розглядали Болгарію, Румунію та Польщу. Й, проаналізувавши ринок, послухавши досвід інших, вирішили зупинитися на Польщі. Чому? Причини бачимо такі:
- це близько до України, зокрема до Львова, де знаходиться наш головний офіс. Локація особливо важлива зараз: коли відсутнє авіасполучення;
- невисокий мовний бар’єр, оскільки у Vakoms працює багато людей, які знають польську;
- схожість у менталітетах, що допомагає легше домовлятися і розуміти один одного;
- беззаперечна підтримка України Польщею.
Розглядали кілька міст, зокрема Варшаву, Краків, Катовіце, Лодзь і Вроцлав. Зрештою, переміг останній завдяки продуманій інфраструктурі та хорошій пропозиції офісів. Місцева влада дуже відкрита до запуску нових бізнесів, а ще тут багато технічних університетів, що теж важливо у перспективі (у цих вишах навчаються також українці — майбутні програмісти).
Як відкрити офіс у Польщі?
Оренда звичайного офісу мінімум на
Такий варіант офісу легше розширити чи переїхати в більше приміщення у тому ж самому бізнес-центрі. Адже зазвичай контракти на оренду тут короткотривалі. Ми, до прикладу, підписали договір на пів року. Ціна за оренду такого офісу у Польщі — $2000 на місяць.
Ми вибрали офіс у новенькому бізнес-центрі, який тільки-но відкрився у Вроцлаві.Це неподалік центру міста зі зручним транспортним сполученням та готелями бізнес-класу поруч. Було відчуття, що тут створено усе для того, аби відкривати та вести власний бізнес. Менеджери дуже привітні, відкриті та готові допомогти з усім.
Що здивувало? Це бюрократія у Польщі, як і у будь-якій європейській країні. Відкрити бізнес тут важче через велику кількість паперової та документальної роботи. Податкові правила теж непрості, до того ж постійно змінюються і потрібно за цим стежити. Ти не можеш зареєструвати тут компанію, якщо спершу не укладеш договір про співпрацю з бухгалтером. Доволі складна банківська система.
Проте, нам вдалося все це організувати й офіс почав працювати. Потрібно було шукати співробітників.
Найм: як це працює у Польщі
Новому бізнесу в чужій країні зовсім нелегко знайти першого працівника. Ускладнювало завдання ще й те, що нам потрібні були лише розробники рівня Senior. Проте кандидати були, при чому, як серед українців, так і серед поляків. Ми для себе вирішили, що будемо залишатися максимально нейтральними, й розглядатимемо передусім професійний досвід та навички.
Особливості найму у Польщі:
- Дуже довгий термін відпрацювання (notice period), якщо ти змінюєш роботу. Зазвичай тут працюють ще два-три місяці й це обумовлено контрактом.
- Грошова винагорода тут вища, ніж в Україні, особливо з урахуванням податків, які у Польщі також значно вищі.
- Дещо інше розуміння загальних понять, як от визначення термінів «нетто» та «брутто», все залежить від умов праці, тому тут потрібно бути уважним.
- Звичка і вимога працювати виключно ремоут. Однією з вимог клієнта була обов’язкова робота команди в офісі. Проте ми зрозуміли, що за таких умов ми не наберемо команду. Перейшли на гібридну систему, дуже поширену зараз у Європі, коли ти кілька разів на тиждень працюєш з офісу. Для поляків працювати двічі на тиждень з нашого open space було прийнятно. Ці умови значно полегшили пошук девелоперів.
- Для Senior-позицій краще оформляти B2B контракт, Тоді, як для Junior-ів підійдуть UoP ( трудовий договір).
- Переписка лише через mail, писати через месенджері чи соцмережі вважається неввічливим.
З плюсів:
- ми зверталися у місцеві рекрутингові агенції, вони готові були консультувати навіть безкоштовно. Їхні поради були цінними та корисними;
- кандидати були, їх було чимало, серед них багато досвідчених;
- зараз у Польщі багато українців і наші двері для них відкриті. У команді уже є декілька українців і ми раді їм;
- немає відчутної різниці у підході до роботи, хороше порозуміння;
- немає мовного бар’єру.
Як зараз? І що далі?
Першим працівником у польському офісі — став тімлід, поляк Мартін. Я раджу обов’язково бути відкритими до наших співвітчизників, які виїхали за кордон. Роботою ми можемо неабияк їм допомогти. Й звісно, з ними значно легше комунікувати.
Проте, починати набирати команду варто все ж з нейтівів. Оскільки, це полегшить подальший пошук співробітників.
Як тільки у нас з’явився Мартін, одразу дуже швидко почали з’являтися й інші кандидати серед поляків.
Зараз ми набираємо команду під один проєкт, проте у планах розширятися, Офіс у Польщі дасть змогу привести нам нових клієнтів.
У разі загострення ситуації ми маємо безпечне місце для релокейту наших співробітників.
Ми також плануємо залучати фахівців, які знаходяться в Україні на проєкти, які приходитимуть в Польщу.
У планах — розширюватися й відкривати офіси в інших країнах. Зараз аналізуємо та обдумуємо таку несподівану для нас самих країну, як Філіппіни.
Підсумки:
Польща, попри певні внутрішні особливості, відкрита для ведення бізнесу, тому організувати тут все не так складно.
Потрібно врахувати вищі податки й вищу грошову винагороду для майбутніх співробітників.
Польща, як і більшість країн ЄС, доволі бюрократична — будьте готові до паперової роботи та тяганини.
Шукайте міста у Польщі, де є вибір з офісами та перспективи у розвитку ІТ.
Флекс-офіс — хороший варіант для початку, коли головний офіс в іншій країні.
Пошук співпрацівників нескладний, вони доволі схожі з нами. Тому не хвилюйтеся, що буде важко організувати команду.
Якщо ви також маєте досвід у відкритті офісу в інших країнах. Діліться своїми думками, враженнями та успіхами з цього приводу.
13 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів