Законодавчі новини для ФОП, ТОВ у сфері IT — 2023 рік
Вітаємо!
03.11.2022, Рада затвердила Держбюджет на 2023 рік, в якому були затверджені головні параметри, які впливають на бізнес у 2023 році. Держбюджет на 2023 рік набрав чинності з 01.01.2023 року. Головні законодавчі НОВИНИ для ФОП, ТОВ у сфері IT на 2023 рік представляємо вам у даному матеріалі.
Отже,
1. Податки:
ФОП 2 група:
ЄСВ: 1474 грн за місяць (22 % від мінімальної зарплати);
Єдиний податок: 1340 грн. (20% мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.23 року).
ФОП 3 група:
ЄСВ: 1474 грн за місяць (22 % від мінімальної зарплати);
Єдиний податок (не змінюється у порівнянні з 2022 роком):
- 5% від суми доходів для неплатників ПДВ;
- 3 % від суми доходів для платників ПДВ;
- Спеціальний режим — 2% (неплатник ПДВ) діє на час дії воєнного стану.
2. Встановлено нові ліміти річного доходу ФОП:
— 2 група — 5 587 800 грн. (834 розмірів мінімальної зарплати),
— 3 група (3% та 5%) — 7 818 900 грн. (1167 розмірів мінімальної зарплати).
3. З 01.01.2023 року буде застосовано нові рахунки для сплати податків.
Їх змінюють щороку відповідно до вимог законодавства.
Але, 04.01.23 ДПС повідомила, що
Для сплати податкових платежів та єдиного внеску в 2023 році актуальні рахунки, які діяли в 2022 році, окрім нових бюджетних рахунків, відкритих Казначейством для зарахування акцизного податку з сигарил (коди класифікації доходів бюджету 14020601, 14030601), для зарахування авансового внеску з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі (код класифікації доходів бюджету 11021700).
Поряд з цим, 01 січня 2023 року перевідкриті рахунки для сплати податків до бюджетів Криворізької міської територіальної громади, Кропивницької міської територіальної громади, Полтавської міської територіальної громади. При цьому реквізити бюджетних рахунків інших територіальних громад залишаються незмінними.
Інформація про актуальні реквізити рахунків для сплати податкових платежів та єдиного внеску розміщена в електронному кабінеті платників, на вебпорталі ДПС у рубриці «Рахунки для сплати платежів» (tax.gov.ua/...nki-dlya-splati-platejiv) та в Центрах обслуговування платників.
4. Скасування пільги по ПДВ для ІТ з 01.01.2023 року
В грудні 2022 року Уряд вирішив не продовжувати дію ПДВ пільги для ІТ на 2023 рік, тому з 01.01.2023 року постачання програмної продукції оподатковуватимуться ПДВ (20%).
Детальніше про цю пільгу:
Що це за пільга?
Операції з постачання програмної продукції були звільненні від оподаткування ПДВ з 01.01.2013р. до 01.01.2023р. (пункт 26¹ підрозділу 2 розділу XX ПКУ).
Що таке програмна продукція?
• результат комп’ютерного програмування (операційна система, комп’ютерна програма, інтернет-сайт, онлайн-сервіс та доступ до них),
• примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм (у формі кодів, посилань для завантаження чи активації комп’ютерної програми),
• зміни, оновлення, додатки, доповнення комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень,
• криптографічні засоби захисту інформації.
Кого стосуються ці зміни?
Платників ПДВ, а саме:
- Юридичних осіб на загальній системі;
- ФОП на загальній системі;
- ФОП 3 групи за ставкою 3%.
Кого НЕ стосуються ці зміни?
- Неплатників ПДВ, в т.ч. ФОП 2 група та 3 група за ставками 5% та 2%.
Також слід зазначити, що припинення дії ІТ-пільги торкнеться лише ІТ-компаній, які працюють в Україні і постачання ними програмної продукції відбувається на митній території України, що є об’єктом оподаткування ПДВ. Ті компанії, що надають ІТ-послуги нерезидентам, продовжують застосовувати пп. «в» п. 186.3 ПКУ, за яким місце постачання ІТ-послуг визначається за місцем, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання, тобто за межами митної території України. Звертаємо увагу!, що такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ взагалі, тобто це не пільговий режим оподаткування ПДВ для операцій з постачання програмної продукції.
5. 2022 рік є першим звітним періодом для:
Звітів про контрольовані іноземні компанії (Закон України від 16.01.2020 № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»).
З 2022 року, відповідно до Кроку 3 BEPS (докладний опис о BEPS), запроваджено концепцію оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній (далі — КІК) на рівні контролюючої особи — фізичної або юридичної особи, що є контролюючою особою такої компанії — (докладний опис про КІК).
Звітним (податковим) періодом для КІК є календарний рік або інший звітний період, що закінчується протягом календарного року.
При цьому звіт про КІК подається контролюючою особою одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Вперше звіти про КІК будуть подаватись за 2022 рік разом з податковою звітністю за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та пеня до звітності КІК за 2022 та 2023 роки не застосовуватимуться.
6. Оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів. Докладний опис по е-резидентству
Закон України від 6 жовтня 2022 року № 2654-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів» набирає чинності з 1 квітня 2023 року та передбачає врегулювання статусу електронного резиденства:
— іноземець, який досяг 18 років, не є податковим резидентом України та зареєстрований у системі «Е-резидент»;
— є платником третьої групи спрощеної системи оподаткування без ПДВ:
- сплачує податок 5 % від доходів у рамках ліміту (1167 МЗП), якщо перевищує ліміт 15 %;
- не дозволені доходи з джерелом походження з України, крім пасивних;
- податковим агентом «Е-резидента» є банк, у якому відкритий поточний рахунок платника єдиного податку третьої групи «Е-резидента».
7. Міністерство фінансів оприлюднило законопроєкт щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану, яким пропонується скасувати низку податкових пільг, а також відновити податкові перевірки та штрафи.
Так, законопроєктом шляхом внесення змін до Податкового кодексу, Закону про ЄСВ та Закону про РРО запропоновано установити, що окремі норми діють до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше 01 липня 2023 року, зокрема:
- можливість для ФОП та юросіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу;
- можливість для ФОП І та ІІ груп не сплачувати єдиний податок;
- зупинення проведення документальних перевірок;
- зупинення перебігу строків (строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження тощо), визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства;
- незастосування штрафних санкцій за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ;
- незастосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО.
Також законопроект встановлює, що у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 01 липня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, скасовуються, а пеня не нараховується. Водночас сума сплаченого податкового зобов’язання не підлягає оскарженню.
Це були головні податкові зміни, які будуть впливати на бізнес в сфері IT в 2023 році, станом на 05.01.23 року. Сподіваємось, що дані знання допоможуть вам легко приймати будь-які рішення стосовно вашого бізнесу.
UPD: Друзі! По багатьом проханням підприємців, наша Компанія анонсує випуск Методичного Посібника по веденню ФОП 3 групи 5% у 2023 році.
Кому буде корисний даний Посібник?
- Підприємцям, які самостійно ведуть свій ФОП
- Підприємцям, які ведуть свій ФОП за допомогою автоматизованих систем
- Підприємцям, яким бухгалтерію їх ФОП ведуть бухгалтера на аутсорсі, але вони планують контролювати бухгалтерію додатково.
ЗМІСТ:
- 01 Дозволені види діяльності
- 02 Заборонені види діяльності
- 03 Надання послуг
- 04 Реєстраційні документи: що це, та як їх отримати
- 05 Банківський рахунок ФОП: — правила користування; — валютні розрахунки; — обов’язкове застосування POS терміналу
- 06 Наймані працівники (дозволена кількість)
- 07 Ліміт доходу у 2023 році
- 08 Касові апарати: рекомендації як обрати, процедура реєстрації пРРО
- 09 Ведення товарного обліку: хто має обов’язок, форма ведення обліку
- 10 Єдиний податок: розміри, терміни сплати, штрафи
- 11 Єдиний соціальний внесок: розміри, терміни сплати, хто може законно не платити ЄСВ, штрафи
- 12 Варіанти сплати податки онлайн
- 13 ЕЦП: що це і як отримати
- 14 Звітність: коли подавати, способи подачі
- 15 Облік доходів ФОП. Розрахунок валютного доходу
- 16 Первинні документи
- 17 За що можна «злетіти» зі спрощеної системи оподаткування
- 18 Зміна групи податку — всі нюанси
- 19 Перевірка ФОП
- 20 Корисні посилання
- 21 Податковий календар
- 22 Як подавати декларацію по єдиному податку з електронного кабінету платника податків + Зразок заповнення Декларації платника єдиного податку в Excel форматі.
За більш детальною інформацією — пишіть у чат у телеграм — t.me/NataliiaLozko
28.07.2023
Податкова опублікувала інформаційний лист № 4/2023: «Повернення» на довоєнну систему оподаткування: особливості переходу.
В інформаційному листі ви дізнаєтесь:
— про порядок переходу на загальну систему оподаткування або на спрощену систему оподаткування для платників податку, які втрачають право на використання спрощеної системи оподаткування, а саме: бути платником єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу (далі — спрощена система з особливостями оподаткування);
— перебіг яких строків, визначених Податковим кодексом України, відновлюється з 1 серпня 2023 року;
— про особливості переходу на сплату податку на прибуток підприємств після використання спрощеної системи з особливостями оподаткування (складання декларації, визначення звітних періодів та обсягів річного доходу, вартості необоротних активів для цілей податкової амортизації, застосування «тонкої капіталізації», податкові різниці при здійсненні експортно-імпортних операцій тощо);
— чи будуть оподатковуватись податком на доходи фізичних осіб «донати», компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна;
— про особливості сплати податку на додану вартість платниками податків після переходу зі спрощеної системи з особливостями оподаткування (визначення податкових зобов’язань, складення податкових накладних, визначення податкових періодів тощо);
— особливості сплати єдиного внеску у період дії воєнного стану тощо.
Ознайомитись з інформаційним листом можна по посиланню — tax.gov.ua/...694703/InfoList4_2023.pdf.
Слідкуйте за змінами законодавства та, якщо з’являються питання, стосовно тих чи інших змін в законодавстві, звертайтесь до нашої Компанії, з радістю Вам допоможемо.
Бухгалтерський, юридичний супровід бізнесу у сфері IT, консультації — запис:
t.me/NataliiaLozko
81 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів