Прийшов час ФОПам звітувати за 2022 рік. З чого почати?
Закінчився 2022 рік, отже прийшов час для того щоб подати звіти фізичним особам підприємцям.
Для початку перевіряємо обсяг доходу чи не вийшли за граничний ліміт, у разі перевищення потрібно перейти на іншу групу або систему оподаткування, а із суми перевищення сплатити 15% податку.
Нагадуємо ліміти для ФОП 1 групи за 2022 рік — 1085500 грн, для 2 групи — 5421000, для 3 групи 5% — 7585500 грн, для 3 групи 2% — обсяг доходу необмежений.
Доходом платника єдиного податку є: для фізичної особи — підприємця — дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. При цьому до доходу не включаються пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
ФОП-єдинники І-ІІІ групп (окрім платників ПДВ) починаючи із 01.01.2021 року можуть вести облік доходів у довільній формі в паперовому та/або електронному вигляді шляхом щомісячного відображення отриманих доходів. Тож не забуваємо про ведення та заповнення книги обліку доходів.
Є декілька способів для подання декларацій: особисто чи уповноваженою особою у державно податкову службу; поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі — через електронний кабінет або інші програми для звітності).
Платники єдиного податку
Законодавством було затверджено, що підприємці єдиного податку 1 та 2 групи можуть не сплачувати єдиний податок з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Звертаємо вашу увагу, таке послаблення — це не відстрочка сплати єдиного податку, а саме звільнення. Чи користуватися звільненням ФОП вирішує самостійно. Якщо вирішили не сплачувати єдиний податок, то не повинні заповнювати рядки про його нарахування в декларації за період, в якому податок не сплачувався.
Якщо здійснювали оплату, наприклад за січень-березень, потім вирішили не оплачувати, надалі оплатили єдиний податок за жовтень-грудень, в такому випадку у декларації показуєте поступове нарахування, тобто за перший квартал зазначаєте суму оплати та за другий квартал.
Податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи-підприємця 3 групи за 2022 рік подається протягом 40 к.дн. після закінчення кожного звітного періоду. Граничний строк подання декларації за рік 2022 — 9 лютого 2023 року. Декларація подається наростаючим підсумком з початку звітного року. Показники декларації формуються на основі первинних та інших документів пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Також отримані доходи повинні відповідати зареєстрованим КВЕД. Термін сплати єдиного податку на 3 групі 5% — до 20 лютого 2023 року.
Платники єдиного податку спрощеної системи оподаткування , які обрали ставку 2% — мають подати звіт до 20 числа місяця наступного за звітним, тобто за грудень — подати податкову декларацію мають до 20 січня, а сплатити нарахований єдиний податок до 30 січня 2023 року.
У разі переходу посеред кварталу з 3 групи 5% на 3 групу 2% — подаємо два звіти. Відображаємо отриманий дохід за період перебування ФОП на 3 групі 5% — у квартальній податковій декларації F0103307 та подаємо місячну декларацію F0103203 на 2%, показуємо отриманий дохід з дня переходу на 2%.
Також не забуваємо про додаток ЄСВ у складі податкової декларації — про деталі заповнення додатку розглянемо у наступній статті.
ФОП на загальній системі оподаткування подає податкову декларацію про майновий стан i доходи F0100213 — термін подачі звіту 02 травня 2023 рік.
Об’єктом оподаткування загальної системи є чистий дохід, що розраховується як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з веденням господарської діяльності такої фізичної особи — підприємця.
Основними податками для ФОП на загальній системі є податок на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5% від суми чистого доходу. ПДФО розраховується щокварталу, платежі за перший, другий і третій квартали називаються авансовими, сплатити їх треба до
Єдиний соціальний внесок є обов’язковим до сплати раз на квартал. Ставка ЄСВ 22% від чистого доходу. Максимальна база нарахування ЄСВ — 15 мінімальних заробітних плат, мінімальна — 1 сума мінімальної заробітної плати.
З 01.01.2021р. діє правило, що якщо ФОП-загальносистемник не отримав чистого доходу в якому-небудь місяці, то він має право взагалі не платити ЄСВ за такий місяць. Маємо право показувати нулі за місяці, в яких отримано збиток. Якщо ж ФОП бажає сплатити ЄСВ за нульовий/збитковий місяць (наприклад, щоб сформувався пенсійний стаж), то це не забороняється. При цьому, сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску і не більше за максимальний.
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності передбачено п. 120.1 ПКУ: — неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану звітування податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
29 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів