Звітність з ЄСВ у складі податкової декларації

Під час податкового звітування за результатами 2022 р. окрему увагу слід приділити Додатку 1 до податкової Декларації, куди вносяться дані щодо ЄСВ. Сьогодні розглянемо всі особливості заповнення цього Додатку для платників податків різних систем і груп оподаткування.

Подання Додатку з ЄСВ за 2022 р.

Як ми вже зазначили, Додаток 1 щодо ЄСВ подається у складі податкової декларації. Це правило стосується як платників єдиного податку I-III груп спрощеної системи оподаткування, так і ФОП-«загальників». Відповідно, й термін подання цього Додатку співпадає з термінами подання податкової декларації залежно від умов оподаткування.

Нагадаємо терміни звітування за 2022 р., про що детально ми розповідали в минулій статті, для кожної з систем і груп платників податків:

  • Спрощенці I-II груп подають річну податкову декларацію за формою F0103405 у строк до 01 березня 2023 року;
  • Спрощенці III групи (5%) подають квартальну податкову декларацію за формою F0103307 у строк до 09 лютого 2023 року;
  • Спрощенці III групи (2%) подають податкову декларацію спеціально передбачену на перiод дiї воєнного, надзвичайного стану в Україні за формою F0103203 у строк до 20 січня 2023 року;
  • Загальники подають податкову декларацію про майновий стан та доходи для ФОП на загальній системі оподаткування за формою F0100213 у строк до 02 травня 2023 року.

Як звітувати, якщо ви скористались пільгами зі сплати ЄСВ на час війни?

Нагадуємо, що на спрощеній системі оподаткування розмір ЄСВ становить 22% мінімальної заробітної плати. Отже, протягом 2022 р. до сплати підлягав ЄСВ у таких розмірах:

  • за період січень-вересень:
    мінімальний розмір ЄСВ = 1430 грн (6500 грн х 22%);

максимальний розмір ЄСВ = 21 450 грн (6 500 грн. х 15×22%).

  • за період жовтень-грудень:

мінімальний розмір ЄСВ = 1474 грн (6700 грн х 22%);

максимальний розмір ЄСВ = 22 110 грн (6 700 грн. х 15×22%).

Водночас з 01.03.2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану деякі підприємці звільнені від обов’язкового нарахування ЄСВ за себе. Мова йде про ФОПів як на загальній, так і на спрощеній системі оподаткування, самозайнятих осіб та членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. Також звільняються від сплати за себе ЄСВ згідно ч. 4 ст. 4 Закону від 08.07.2010 № 2464 ФОПи на загальній і спрощеній системі оподаткування, які підлягають страхуванню на інших підставах, якщо вони:

• отримують пенсію за віком або за вислугу років,

• є особами з інвалідністю,

• мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті.

Крім цього, мобілізовані ФОП, які не використовують працю найманих працівників, звільняються і від нарахування та сплати ЄСВ «за себе», і від подачі відповідної звітності на весь строк військової служби.

Як бачимо, починаючи з березня ФОП самостійно приймали рішення, чи сплачувати ЄСВ за себе. Звертаємо увагу: у разі несплати, відповідний період не входить до страхового стажу.

Передбачені на час війни пільги внесли свої нюанси у заповнення декларації. Розглянемо основні моменти:

  • Якщо ФОП взагалі звільнений від сплати ЄСВ — Додаток 1 не подається.
  • Якщо ФОП скористався пільгою і на момент воєнного стану припинив сплачувати ЄСВ — у декларації заповнюються обов’язкові місяці оплати (січень — лютий 2022 р., що становить 2860,00 грн);
  • Якщо ФОП оплачував ЄСВ за весь рік — заповнюємо рядки січень-вересень по 1430,00 грн, жовтень-грудень по 1474,00 грн (загальна сума сплаченого ЄСВ за 2022 рік становить в такому разі 17292,00 грн);
  • Якщо ФОП протягом 2022 року був платником Єдиного податку і перебував на інших групах чи ставках — у полі 8 вказуємо дати з 01.01.2022 по 31.12.2022.

Нагадуємо також, що для ФОП на загальній системі базою нарахування ЄСВ є чистий дохід отриманий від підприємницької діяльності. З 01.01.2021 р. діє правило, якщо ФОП-загальносистемник не отримав чистого доходу в будь-якому з місяців, він має право не сплачувати ЄСВ за відповідний місяць. Щодо декларації, в такому разі показуємо нулі за ті місяці, в яких отримано збиток. Якщо ж ФОП бажає сплатити ЄСВ за нульовий або збитковий місяць (наприклад, щоб сформувався пенсійний стаж), це не заборонено. При цьому, сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску і не більше за максимальний.

👍ПодобаєтьсяСподобалось5
До обраногоВ обраному5
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Звертаю увагу! ДПС інформує, що із 01.02.2023 у ГУ ДПС у м. Києві зміняться реквізити для сплати ЄСВ
tax.gov.ua/...​tsentr/novini/649601.html

Підписатись на коментарі