Рік роботи в Латинській Америці: що я зрозуміла про місцеве ІТ та як ми вчимося працювати разом
Привіт, мене звуть Ольга Якуніна, я Stategy Director у SoftServe. Минулого року наша компанія погодила рішення розширюватися на ринок Латинської Америки та відкрити офіси у Мексиці, Чилі та Колумбії. Я координую цю ініціативу зі стратегічного відділу.
Вже понад рік я живу на два континенти, і сім місяців з минулих дванадцяти я провела в Латинській Америці. За цей час я налітала 150 тисяч кілометрів, побувала в Сантьяго, Гвадалахарі, Мехіко, Медельїні, познайомилася з десятками нових людей з абсолютно новою для себе культурою і менталітетом — та полюбила наші відмінності.
Сьогодні Латинська Америка — динамічний і зростаючий ІТ-ринок, до якого придивляються все більше компаній. Тож ця стаття буде цікава тим, хто хоче дізнатися більше про місцеве ІТ та зрозуміти локальні культурні особливості, що можуть знадобитися в роботі з цим ринком.
День компанії SoftServe в Мексиці, серпень, 2022
Зрозуміти Латинську Америку
Регіон Латинської Америки понад 20 країн, настільки різноманітних, що зводити всі до одного знаменника — просто неможливо. Більш того, місцеві й самі не люблять, коли їх ототожнюють. Тому коли ми говоримо в цілому про регіон, тут можна назвати декілька спільних особливостей: іспанська мова, часовий пояс і традиції як система цінностей.
Наприклад, вони відображаються у таких спільних термінах як familismo — важливість сім’ї як головної соціальної одиниці, або respecto — ставлення з повагою до оточення, особливо до авторитетних осіб. Ось ще кілька загальних особливостей, які варто враховувати в роботі з місцевими спеціалістами.
Коли «так» може означати «ні»
При співпраці з представниками Латинської Америки, або відвідуючи її як турист, треба розуміти, що часом «ні» сховане в «так». Наприклад, коли вам відповідають «так», це всього лише може означати «я вас зрозумів», але необов’язково згоду. Тому вартує додатково перевірити, чи з вашою думкою справді погодилися.
Запізнення — це нормально
Запізнення на зустріч в Латинській Америці вважається прийнятним, і є всього-на-всього особливістю місцевої культури. Тож, якщо ваш колега прийде на 10 хвилин пізніше, не сприймайте це як особисту неповагу :)
Темперамент
«Латиноамериканський» темперамент дуже часто трактують як гарячий, вибуховий, нетерплячий. Проте на практиці місцеві люди є дуже дружніми, доброзичливими та товариськими.
Повага до власної експертизи
З одного боку, в Латинській Америці велике значення мають зв’язки між людьми. Скажімо, якщо хтось добре зарекомендує свого знайомого на роботу, його можуть взяти навіть без додаткових перевірок чи співбесід. З іншого, якщо спеціаліст приходить зовні, відбір і оцінка знань є дуже важливою.
Наприклад, якось ми шукали людину на гарячу технічну вакансію. Спеціаліст прийшов на співбесіду, і вже на середині інтерв’ю менеджер зрозумів, що це чудовий кандидат і зробив офер. Однак відповідь нас щиро здивувала: людина відмовилася. Згодом виявилося, що для нього такий швидкий офер був «неповагою до його знань», адже менеджер не розпитав усі деталі та не дав йому достатньо розкрити свою експертизу.
Такий кейс був унікальним для нас, адже в Україні таку ситуацію могли б сприйняти навіть з позитивом. Однак тут це спонукало нас передивитися та адаптувати підходи, аби кандидати відчували відповідне ставлення.
Персональний контакт
Грає тут дуже важливу роль. Місцеві здебільшого працюють з офісу, і часто ходять разом на ланчі. Тож, щоб краще зрозуміти і влитися в локальний ринок, варто працювати на місці і забезпечити обмін спеціалістами.
Наприклад, ми розробили окрему ініціативу бізнес-подорожей в Латинську Америку. Наразі за цією програмою завершилося вже понад 100 поїздок. Так само ми забезпечили можливість для тамтешніх лідерів відвідувати європейські локації, знайомитися, вливатися в культуру, розуміти нашу специфіку. Всі успішні процеси — двосторонні.
Далі ж потрібно розглядати кожну країну окремо. Коли я вперше приїхала у відрядження, то була дуже здивована, що дорога від Мексики до Чилі займає цілу добу. Навіть відстані тут спонукають до того, що ототожнювати країни та їхні особливості не варто. Ринки цих країн формувалися роками як внаслідок політичної системи, так і з урахуванням економічних і культурної специфіки кожного регіону.
Чилі
Майже 20 років минулого століття країна перебувала під правлінням диктатора Августо Піночета. За цей час багато людей було вбито або закатовано. Водночас його керівництво врятувало країну від краху: інфляцію зупинили, а економічне становище значно покращилося. Диктатор запросив до уряду американських фахівців, які заклали класну базу для розвитку країни і будували вже нову державу Чилі.
Довга історія співпраці зі США своєю чергою вплинула на той ІТ-ландшафт, який ми маємо зараз. Тут є представництва багатьох американських компаній, які наймали працівників напряму (Oracle, Cisco, AWS, IBM, Google). Вони потребували різносторонньо розвинених спеціалістів, тож наразі в Чилі переважають технічно сильні full-stack спеціалісти, також Java, .Net, web-девелопери, плюс, там досить сильне представництво mobile-розробників.
І саме через те, що компанії мали в Чилі повноцінні представництва, комунікація між командами велася здебільшого всередині, тож іспанська довгий час лишалась головною мовою спілкування в ІТ-галузі. Попри це, Чилі офіційно займає шосте місце в Латинській Америці за загальним рівнем англійської мови в країні. І згідно з тим самим звітом English Proficiency Index, є на
Сьогодні ІТ-сектор країни має сильний потенціал: у 2021 ринок оцінювали у $8,7 млрд, що на 35% більше, ніж у 2020 році. З них ІТ-експорт складає трохи більше, ніж $50 млн. Це одна з найбільш індустріалізованих країн Латинської Америки, тут розвинена галузь видобутку корисних копалин, сільське господарство і виробництво товарів. З нашого досвіду, в основному, такі клієнти потребують локалізованих команд.
Перші співробітники в місті Сантьяго, Чилі. Вересень, 2022
Правління Піночета завершилося ще у 1990 році. Попри позитивні зміни, роки життя під диктатурою залишили свій відбиток на чилійцях. Люди довгий час жили під правлінням військової хунти і мусили миритися з багатьма обмеженнями, тож відчувається, що вони дуже цінують ту волю і свободу, що мають зараз.
Місцеві фахівці відповідально ставляться до будь-яких завдань, і складно уявити, що хтось покине робоче місце, не завершивши завдання, чи не довівши до логічної точки свою роботу. Працелюбність чилійців закріплена навіть на законодавчому рівні: робочий тиждень в Чилі складає 45 годин, що на 5 годин більше, ніж в Україні.
Крім того, вони дуже цінують власний розвиток і більш відкриті до співпраці з тими компаніями, які вкладаються в розвиток не тільки бізнесу, а в першу чергу свого персоналу та відповідних ком’юніті.
Наостанок, для мене особисто було приємною несподіванкою те, що сьогодні Чилі є на другому місці в регіоні за найнижчим рівнем корупції. І докази тому можна побачити навколо — це добре організоване урбаністичне планування з великою кількістю гарних і чистих подвір’їв, різноманіттям зелені, зручним міський транспортом, велосипедами, скутерами. В Сантьяго (столиця Чилі) ти почуваєшся безпечно не через наявність безлічі озброєних поліцейських навколо, а навпаки, через їх відсутність.
Колумбія
Колумбія має свою цікаву і не просту історію, яка обертається навколо протистояння влади та революційних збройних сил Колумбії (FARC), а також наркокартелів. Мирний договір між першими двома підписали не так давно — у 2016 році, і багато кому з сучасних колумбійців є що розповісти про події, свідками яких стали вони або їхні батьки.
Тільки з офіційних даних відомо, що понад 7 мільйонів людей покинули свої домівки через війну, а сотні тисяч — загинули. Деколи колумбійці ставали свідками роботи наркокартелів. Тоді людині давали вибір: або береш гроші і мовчиш, або тебе чи твою сім’ю можуть вбити. Таке раптове багатство не було бажаним, адже означало, що людина ставала співучасником, і їй могло загрожувати ув’язнення. З цих причин люди часто мусили залишати свої домівки, а іноді й сім’ї.
Сьогодні Колумбія умовно безпечна країна, і тому підтвердженням є велика концентрація компаній-розробників, серед яких — IBM, AWS, Microsoft. Країна є четвертим найбільшим ІТ-ринком в регіоні після Бразилії, Мексики та Чилі. Серед колумбійських спеціалістів багато сильних back-end розробників, фахівців з Java та .Net. На другому місці тут Web UI, DevOps i Cloud.
Однією з важливих особливостей Колумбії є висока вага слова керівника. В усіх країнах Латинської Америки ми наймаємо локальних менеджерів для ефективної взаємодії з командами. В регіоні є досить висока плинність кадрів, тож один із засобів її сповільнити — підтримувати постійну комунікацію, взаємодію і залученість менеджерів до роботи з командами на місцях.
Колумбія має сприятливі умови для так званих «цифрових кочівників», тобто власників Digital Nomad Visa. В жовтні 2022 року місцевий уряд представив нову концепцію для digital nomads з досить низьким вхідним порогом щомісячної компенсації у $900 (наприклад, для Мексики ця сума становить $2 595) та можливістю працювати в країні упродовж двох років.
Мексика
Сьогодні Мексика перебуває в лідерах серед ІТ-експортерів у світі: її ІТ-ринок перевищує $20 млрд, а сектор зростає на 15% щороку. Останні роки трендовими напрямками є AR, VR, IoT.
Тут великий ринок талантів, що також є важливою характеристикою при виборі країни для входження бізнесу. Щороку мексиканські університети випускають понад 130 тисяч спеціалістів ІТ-напрямку. Переважна більшість — це Java-девелопери, також багато Web UI розробників, і сильний напрямок DevOps. В країні розвиненіший сектор healthcare, порівняно з іншими регіонами, хоча у всіх трьох країнах нашої присутності так само сильні телекомунікації, банкінг і фінанси.
Мексика почала свою «ІТ-кар’єру» з допомоги великим компаніям зі Сполучених Штатів (Intel, Dell, HP, Siemens і т.д.). Попри те, що рівень англійської у місцевих спеціалістів нижчий, ніж в Україні, у мексиканських фахівців комунікаційна база достатньо добра, якщо порівнювати саме ІТ-сектор з іншими країнами в регіоні. Крім того, співпраця зі США значно вплинула й на характер відносин: мексиканці більш відкриті до партнерств. Згідно з даними, опублікованими Census, вже декілька років поспіль Мексика входить в трійку найбільших торгових партнерів США, розділяючи першість з Китаєм та Канадою.
Мексика має розвинену систему трудових правовідносин, які гарантують всім працівникам певний обов’язковий пакет підтримки коштом роботодавця. З одного боку, така державна політика вирівнює різні види зайнятості між собою, а з іншого — визначає ще одну нішу конкурентної стратегії у вигляді бенефітів.
Серед деяких додаткових пільг можна зазначити талони в продуктові магазини, картки на певну суму в кафе чи ресторани, додаткові нарахування в період відпустки та розподілення 10% прибутків компанії між працівниками. Водночас загальна обов’язкова тривалість відпустки в Мексиці менша, ніж в Україні, та починається з шести днів у перший рік роботи та може сягнути максимум 18 днів за 14+ років зайнятості. Звісно, це все є державними рекомендаціями, які визначають мінімальні стандарти, а вже далі кожна компанія самостійно вирішує, яка межа заохочувальних механізмів прийнятна саме для неї.
Робочий простір в офісі в місті Гвадалахара. Мексика, серпень, 2022
Чим корисний ринок Латинської Америки сьогодні
По-перше, нові локації дозволяють зберегти робочі місця в Україні шляхом диверсифікації бізнесу та зменшення ризиків для клієнтів. Команди можуть бути розподілені між різними країнами та працювати на різних напрямках бізнесу.
По-друге, вони дають можливість отримувати нові цікаві проєкти, адже деякі компанії, з різних причин, можуть вести бізнес тільки в певних країнах, навіть всередині Латинської Америки. З деякими з таких компаній ми ніколи не мали можливості перетнутися, і тому кожна нова країна — це нові можливості для бізнесу.
По-третє, це дозволяє нашим фахівцям обмінюватися досвідом та розширювати власну базу знань. Команди в кожній з країн складаються здебільшого з локальних спеціалістів. Водночас для запуску цих локацій потрібні досвідчені фахівці, які розуміються на внутрішніх процесах компанії. Тому ми забезпечуємо постійне перебування наших співробітників на місцях на рівні з проєктними командами. Здебільшого, це є представники європейських локацій та України. Через війну і обмежені можливості виїзду фахівців з України, більша частина роботи на місцях зроблена саме ними.
Правила щодо солодкого на свята всюди однакові. Мексика, березень, 2022
Додатково, присутність в Латинській Америці дозволяє поширювати українську культуру та цінності. Наприклад, у вересні наша компанія долучилась як партнер до польсько-українського пікніка на підтримку України у Боготі, Колумбія. Там учасників пригощали національними стравами і збирали кошти для ЗСУ та вимушених переселенців.
Сьогодні цей ринок продовжує зростати. За 9 місяців роботи там ми побачили, що окрім головних хабів, про які всім відомо, існує багато менших локацій зі спеціалістами високого класу. Ставши вже більш відомими на ринку працівників, ми почали цікавити і місцеві компанії, які в майбутньому можуть стати нашими партнерами та клієнтами.
Найкращі коментарі пропустити